Officielt: Nicolai Jørgensen på plads i ny klub

Efter nogle svære år i Feyenoord skal Nicolai Jørgensen spille på tyrkisk græs i de kommende år.



Siden sommeren 2016 har Nicolai Jørgensen tørnet ud for den hollandske klub Feyenoord, men det eventyr er nu slut.

Angriberen, der tidligere var en fast del af det danske fodboldlandshold, skifter således til Kasimpasa i Tyrkiet.

Det bekræfter begge klubber på deres hjemmesider.

Handlen har i efterhånden et stykke tid været en offentlig hemmelighed, og nu er kontrakten endelig skrevet under.

– Da Nicolai tidligere på sommeren indikerede, at han ville prøve noget nyt, kiggede vi os sammen om efter en god løsning, siger den tidligere danske landsholdskæmpe Frank Arnesen, der er teknisk direktør i Feyenoord.

Nicolai Jørgensen har haft en blandet tid i Holland. Han skiftede til Feyenoord for fem år siden og blev med det samme en stor profil.

I sin første sæson scorede han 21 kasser i den bedste hollandske række og var på den måde afgørende for, at Feyenoord blev hollandsk mester.

– Nicolai er en god fodboldspiller, og han har betydet meget for klubben. Ikke mindst på grund af sin vitale rolle i mesterskabssæsonen, siger Frank Arnesen.

I den efterfølgende sæson var han knap så flittig foran mål, men der var alligevel interesse fra engelsk fodbold, hvor Newcastle stod klar med en stor kontrakt.

Feyenoord var dog ikke interesseret i at sælge sin danske angriber, og alle bud fra Newcastle blev derfor afvist. Det skuffede Jørgensen, har han senere fortalt.

Den danske angriber har desuden bøvlet en del med skader, og siden det mislykkede skifte til England har han aldrig nået samme niveau som i den første sæson i Holland.

Det har blandt andet betydet, at Nicolai Jørgensen har mistet sin plads på det danske landshold, som han senest optrådte for i sommeren 2019. Han har i alt spillet 39 landskampe og scoret ni mål i den røde trøje.

Nu skal han prøve sig af i den tyrkiske liga, hvor Kasimpasa i sidste sæson sluttede som nummer 14.

/ritzau/







LIVE

LIVE: SL-profil åbner op for muligt skifte

Ekspert: Hvis det sker, bliver Tullberg fyret!

Træner fyret: Medie nævner Jacob Neestrup

Kritiserer SL-dommer: ‘En svinestreg af rang’

Laudrup og Elkjær: ‘Dér så det sort ud!’

AGF køber dansk profil

KEP: ‘Tror FCK taber den kamp’



EKSKLUSIVT

Kommende FCK-stjerne? ‘Han har alt, der skal til!’

Trænerskifte: Steve Cooper meldes i spil

Afsløring: Færdig i Silkeborg

Her er scenarierne: Sådan bliver AGF mestre søndag

Jagter Brøndbys drømmetransfer fra i sommer

Morten Bruun: ‘Velkendt at FCM har dette problem’



AVIS

Tror på millionkøb af FC København-spiller

Dommerekspert i kovending: Skal give rødt kort

Tv-station med vildt VM-tiltag: Vil give 350.000

Dansker jagtes af Aston Villa: Her er prisen

Arsenal er i Champions League-finalen

Tv-vært stopper på Viaplay



EKSKLUSIVT

Erik Sviatchenko giver klart råd til FCM

Millionregn over ‘PC’

Færdig i Brøndby – nu er de i dialog

Jagtet af Brøndby og FCK – kan købes til spotpris

Står klar med 675 mio. for Barca-stjerne

Gave til Poulsen – det kostede et mesterskab!

Rundens hold i Superligaen – 30. runde

I chok: ‘Jeg håber, han siger op i dag!’

Afsløring: DBU-boss stopper

Frygteligt nyt for Yuito Suzuki

Bo Svensson med hård kritik

Klar transferbesked til Christian Eriksen

Markant transfermelding: ‘Det har Ove P. lovet’



TOPNYHED

Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig

AGF-stjerne: ‘Nu skal jeg passe på…’

– Det er grimt at sige til et Superliga-mandskab..