Siden sommeren 2016 har Nicolai Jørgensen tørnet ud for den hollandske klub Feyenoord, men det eventyr er nu slut.
Angriberen, der tidligere var en fast del af det danske fodboldlandshold, skifter således til Kasimpasa i Tyrkiet.
Det bekræfter begge klubber på deres hjemmesider.
Handlen har i efterhånden et stykke tid været en offentlig hemmelighed, og nu er kontrakten endelig skrevet under.
– Da Nicolai tidligere på sommeren indikerede, at han ville prøve noget nyt, kiggede vi os sammen om efter en god løsning, siger den tidligere danske landsholdskæmpe Frank Arnesen, der er teknisk direktør i Feyenoord.
Nicolai Jørgensen har haft en blandet tid i Holland. Han skiftede til Feyenoord for fem år siden og blev med det samme en stor profil.
I sin første sæson scorede han 21 kasser i den bedste hollandske række og var på den måde afgørende for, at Feyenoord blev hollandsk mester.
– Nicolai er en god fodboldspiller, og han har betydet meget for klubben. Ikke mindst på grund af sin vitale rolle i mesterskabssæsonen, siger Frank Arnesen.
I den efterfølgende sæson var han knap så flittig foran mål, men der var alligevel interesse fra engelsk fodbold, hvor Newcastle stod klar med en stor kontrakt.
Feyenoord var dog ikke interesseret i at sælge sin danske angriber, og alle bud fra Newcastle blev derfor afvist. Det skuffede Jørgensen, har han senere fortalt.
Den danske angriber har desuden bøvlet en del med skader, og siden det mislykkede skifte til England har han aldrig nået samme niveau som i den første sæson i Holland.
Det har blandt andet betydet, at Nicolai Jørgensen har mistet sin plads på det danske landshold, som han senest optrådte for i sommeren 2019. Han har i alt spillet 39 landskampe og scoret ni mål i den røde trøje.
Nu skal han prøve sig af i den tyrkiske liga, hvor Kasimpasa i sidste sæson sluttede som nummer 14.
/ritzau/
LIVE
VM-LIVE: Harry Kane-interview går viralt
MEDIE
Enig med FC Midtjylland-angriber
TOPNYHED
Reagerer på trænerfyring: Kan ikke være anderledes
MEDIE
‘Overraskende’ fravær sætter gang i spekulationer
HELT VILDT
Vanvittigt – så mange millioner er Froholdt værd
TOPNYHED
Eriksen ringede lørdag – klubboss giver status
EKSKLUSIVT
Afsløring: Thelander vender tilbage til Danmark
TIPSBLADET SPECIAL
Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
Morten Bruun stjal pludselig showet til pressemøde
NYHEDER
Cornelius med klar besked til FCK-ledelse
Don Ø: Mange rystede på hovedet
Raser over VM-chok: ‘En total skændsel!’
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen
NYHEDER
Klausul udløst: ‘Vi er blevet fint kompenseret’
NYHEDER
Huescas hylder FCK’er: ‘Han er fucking god’
OPTAKT
Portugal – Spanien
AVIS
Scorer vanvittig løn i Premier League
MEDIE
Byder på dansker – 44,5 millioner i spil
EKSKLUSIVT Dansk kæmpetransfer: Razak Pimpong er taknemmelig
INTERVIEW
Brøndby-profil om transfer: ‘Har ikke hans nummer’
MEDIE
Enige med Hjulmand – her er kontrakten
Ny FC Midtjylland-angriber scorer igen-igen
INTERVIEW
Stjernesalg i Brøndby? ‘Der kan godt ske noget’
EKSKLUSIVT
Værsgo, Brøndby: Det får I med Max Ejdum
EKSKLUSIVT
Transfer på vej – dansker ikke med på træningslejr
MEDIE
FC Midtjylland ‘meget tæt’ på kæmpe transfer
NYHEDER
David Nielsen i svime: Ingen andre på kloden kan!
INTERVIEW
“Du er en fucking maskine!”
NYHEDER
Uefa kritiserer Fifa: ‘Det skader VM’
OPTAKT
USA – Belgien
TRANSFER
Jagter dansk erstatning
Jens Jønsson forklarer comeback til AGF
EKSKLUSIVT
Afsløring: Trabzonspor byder 112,5 mio. på Simsir
