Siden sommeren 2016 har Nicolai Jørgensen tørnet ud for den hollandske klub Feyenoord, men det eventyr er nu slut.
Angriberen, der tidligere var en fast del af det danske fodboldlandshold, skifter således til Kasimpasa i Tyrkiet.
Det bekræfter begge klubber på deres hjemmesider.
Handlen har i efterhånden et stykke tid været en offentlig hemmelighed, og nu er kontrakten endelig skrevet under.
– Da Nicolai tidligere på sommeren indikerede, at han ville prøve noget nyt, kiggede vi os sammen om efter en god løsning, siger den tidligere danske landsholdskæmpe Frank Arnesen, der er teknisk direktør i Feyenoord.
Nicolai Jørgensen har haft en blandet tid i Holland. Han skiftede til Feyenoord for fem år siden og blev med det samme en stor profil.
I sin første sæson scorede han 21 kasser i den bedste hollandske række og var på den måde afgørende for, at Feyenoord blev hollandsk mester.
– Nicolai er en god fodboldspiller, og han har betydet meget for klubben. Ikke mindst på grund af sin vitale rolle i mesterskabssæsonen, siger Frank Arnesen.
I den efterfølgende sæson var han knap så flittig foran mål, men der var alligevel interesse fra engelsk fodbold, hvor Newcastle stod klar med en stor kontrakt.
Feyenoord var dog ikke interesseret i at sælge sin danske angriber, og alle bud fra Newcastle blev derfor afvist. Det skuffede Jørgensen, har han senere fortalt.
Den danske angriber har desuden bøvlet en del med skader, og siden det mislykkede skifte til England har han aldrig nået samme niveau som i den første sæson i Holland.
Det har blandt andet betydet, at Nicolai Jørgensen har mistet sin plads på det danske landshold, som han senest optrådte for i sommeren 2019. Han har i alt spillet 39 landskampe og scoret ni mål i den røde trøje.
Nu skal han prøve sig af i den tyrkiske liga, hvor Kasimpasa i sidste sæson sluttede som nummer 14.
/ritzau/
EKSKLUSIVT Afsløring: Brøndby arbejder på aftale med stjerne
EKSKLUSIVT
Slagter FCM-profil: ‘Han kan ikke spille fodbold!’
TOPNYHED
Pokalmestre: Her er FC Midtjyllands vej i Europa
KARAKTERER
Er du gal en spiller – han koster over 100 mio.!
LIGE NU
Kæmpe salg på vej? Superliga-stjerne med afsløring
INTERVIEW
Delaney: Elsker atmosfære men det var i overkanten
NYHEDER
Stjerner gav klar besked til Eriksen
LIVE
LIVE: ‘Verdens største frispark!’
NYHEDER
De er favoritter til at hente Kasper Høgh
NYHEDER
Nederlag koster dyrt: FC København nedjusterer
NYHEDER
De overvejer Christian Eriksen
FCM-profil tordner: ‘En skandale’
Kæmpe Brøndby-bud – ‘han skifter snart’
TIPSBLADET SPECIAL Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League
Højlund-statistik bekymrer i Napoli
NYHEDER
– De to kan måske give AGF 100 millioner tilsammen
Her kan du se FC København mod FC Midtjylland
Tjente kassen i Brøndby – det er hans løn nu
LIVE: Slutfløjt i Parken
EKSKLUSIVT Kaos i Madrid: ‘Han er VIRKELIG et problem’
NYHEDER
Frank til denne klub? ‘Hvis de ikke er højrøvede’
NYHEDER
Opfordrer danske stjerner: Kom nu hjem!
Raser: Det er latterligt!
NYHEDER
Profil til Brøndby-ledelse: Skal ske til sommer
TRANSFER
Manchester United med chokbud på Real-stjerne?
NYHEDER
Superliga-bombe på vej? Tror de vil hente Dolberg
TOPNYHED
Sådan fordeler de danske Europa-pladser sig
NYHEDER
Bo Svensson åbner op om forbehold ved FCK-job
INTERVIEW
Låste sig inde derhjemme: Kunne høres i Esbjerg
NYHEDER
Er Slot fyringstruet? ‘Verden er kommet dertil…’
NYHEDER
Sker for første gang i 20 år for Real Betis
STORT INTERVIEW
– Jeg sagde, Jakob Poulsen var et uambitiøst valg
TIPSBLADET SPECIAL ‘Det er de der skide tv-penge’
HELT VILDT
Fra B.93 til MLS – her er danskers millionløn
NYHEDER
