– Kritik af Haaland har forkert fokus

Erling Haaland får kritik for sine evner i opbygningsspillet, men det er forfejlet, mener Mads Junker.



Manchester City hentede Erling Haaland, fordi klubben manglede en drønfarlig angriber, som kunne føre klubben til store trofæer.

Den mission er lykkedes, og onsdag kan klubben tage et skridt tættere på et forsvar af Champions League-trofæet, når Real Madrid kommer på besøg til returopgøret i kvartfinalen.

Derfor er det forfejlet, når koryfæer som Roy Keane og Jamie Carragher i de seneste uger er gået til frontalangreb på nordmanden for at være dårlig i Citys opbygningsspil.

Det mener i hvert fald Mads Junker, der selv havde en ganske spidsfindig målnæse, da han i sin karriere var aktiv som angriber.

– Det er ikke noget nyt, at det er inde i feltet, at Haaland har sine spidskompetencer. Han er designet til at være sidste mand. Især hos Manchester City, som er dominerende og spiller på den sidste tredjedel.

– Som 9’er i City skal man ikke være en del af opspillet, for der er så mange kreative spillere, der skal brede spillet ud, siger Mads Junker og peger på spillere som Karim Benzema og Robert Lewandowski, der som spidsangribere har været afgørende for opspillet i henholdsvis Real Madrid og Barcelona.

Særligt Roy Keane har været kras i sin kritik af Haaland på det seneste. For eksempel har den forhenværende Manchester United-kæmpe udtalt, at nordmandens evner i opspillet er på niveau med en angriber fra League Two.

Men det er altså mere eller mindre ligegyldigt, om Haaland bidrager med noget i opspillet, mener Mads Junker, som dog i øjeblikket ser andre faremomenter for målmaskinen fra Norge.

– I de seneste tre-fire uger har han været uskarp i sin timing og i sine løb ind i feltet, hvor han ellers er allerbedst, og det kan være problematisk for City.

– Normalt plejer han at komme først på stort set alle indlæg, fordi han timer sine løb så godt, men for tiden kommer han ofte på den forkerte side af forsvarsspillerne, siger Junker.

Han peger på, at der i weekenden var flere tilfælde, hvor Kevin De Bruyne lagde syleskarpe indlæg til Haaland, som kom et halvt skridt for sent. Hvis det er en trend, der fortsætter, så kan City få det svært i de kommende måneder, hvor Premier League og Champions League afgøres.

– Hvis de ikke de kan regne med, at han er, hvor han skal være, så bliver det et problem. Det hæmmer ikke City, at han ikke er god på bolden. Det hæmmer dem, hvis han er uskarp foran mål, siger Junker.

Den tidligere angriber peger på, at kritikken af Erling Haaland måske er opstået, fordi han på grund af sine karakteristika kan komme til at se tung ud, når han ikke deltager i spillet.

– Alle angribere har perioder, hvor det ikke kører. Selv Lionel Messi har prøvet det. Haalands problem er, at han ikke kan gøre så meget på egen hånd.

– Selv om Kylian Mbappé har en dårlig måned, kan han stadig sætte to mand af ud af det blå og stråle på den måde. Det er jo ikke noget, Haaland gør, og derfor kan han komme til at se lidt tung eller uskarp ud, siger Junker.

Erling Haaland har scoret 31 mål i 38 kampe hidtil i sæsonen, og når det ikke er nok til at lukke munden på kritikerne, kan han forsøge med en scoring mod Real Madrid onsdag, hvor City skal vinde for at nå Champions Leagues semifinale.

/ritzau/





LIVE

LIVE: Stjernes lillebror skifter til dansk klub

Jagter Brøndbys drømmetransfer fra i sommer

Tv-vært stopper på Viaplay

Klar transferbesked til Christian Eriksen

Færdig i Brøndby – nu er de i dialog

Står klar med 675 mio. for Barca-stjerne

Dansker jagtes af Aston Villa: Her er prisen



EKSKLUSIVT

Kommende FCK-stjerne? ‘Han har alt, der skal til!’

Markant transfermelding: ‘Det har Ove P. lovet’

Gave til Poulsen – det kostede et mesterskab!

I chok: ‘Jeg hÃ¥ber, han siger op i dag!’

Rundens hold i Superligaen – 30. runde

Wayne Rooney vild med dansk angriber



AVIS

Tror på millionkøb af FC København-spiller

Frygteligt nyt for Yuito Suzuki

‘Mesterskabet er ude af vores hænder’

Frygtede rødt: Måtte skifte stjerne ud

Dansker blev kaldt “problembarn” – nu hyldes han

Højlund-bekymring: Et kæmpe problem for Napoli



EKSKLUSIVT

Erik Sviatchenko giver klart råd til FCM

Respekt for AGF’er: MÃ¥ ikke sig det pÃ¥ tv, men…

HSV-boss: ‘Transferen i vinter var et absolut kup’

Serie A-klub afviste tilbud på milliondyr dansker

Spillede for FCM og AGF: Dem peger han på

Kan blive første gang: Real-træner vil stoppe det

I dialog om Albert Grønbæk

Dansk sensation: Der er interesse for ham

– Det er grimt at sige til et Superliga-mandskab..

Tordner: ‘Helt vanvittigt – det er en katastrofe!’

Ny Tottenham-træner: Dét har løst mentalt problem

Vil hente gratis Superliga-spiller: Vild x-faktor!

Marvin Schwäbe spøger i kæmpeklub



TOPNYHED

Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig

Klar til at bruge millioner på Superliga-profil

Sir Alex Ferguson kørt på hospitalet