Manchester City hentede Erling Haaland, fordi klubben manglede en drønfarlig angriber, som kunne føre klubben til store trofæer.
Den mission er lykkedes, og onsdag kan klubben tage et skridt tættere på et forsvar af Champions League-trofæet, når Real Madrid kommer på besøg til returopgøret i kvartfinalen.
Derfor er det forfejlet, når koryfæer som Roy Keane og Jamie Carragher i de seneste uger er gået til frontalangreb på nordmanden for at være dårlig i Citys opbygningsspil.
Det mener i hvert fald Mads Junker, der selv havde en ganske spidsfindig målnæse, da han i sin karriere var aktiv som angriber.
– Det er ikke noget nyt, at det er inde i feltet, at Haaland har sine spidskompetencer. Han er designet til at være sidste mand. Især hos Manchester City, som er dominerende og spiller på den sidste tredjedel.
– Som 9’er i City skal man ikke være en del af opspillet, for der er så mange kreative spillere, der skal brede spillet ud, siger Mads Junker og peger på spillere som Karim Benzema og Robert Lewandowski, der som spidsangribere har været afgørende for opspillet i henholdsvis Real Madrid og Barcelona.
Særligt Roy Keane har været kras i sin kritik af Haaland på det seneste. For eksempel har den forhenværende Manchester United-kæmpe udtalt, at nordmandens evner i opspillet er på niveau med en angriber fra League Two.
Men det er altså mere eller mindre ligegyldigt, om Haaland bidrager med noget i opspillet, mener Mads Junker, som dog i øjeblikket ser andre faremomenter for målmaskinen fra Norge.
– I de seneste tre-fire uger har han været uskarp i sin timing og i sine løb ind i feltet, hvor han ellers er allerbedst, og det kan være problematisk for City.
– Normalt plejer han at komme først på stort set alle indlæg, fordi han timer sine løb så godt, men for tiden kommer han ofte på den forkerte side af forsvarsspillerne, siger Junker.
Han peger på, at der i weekenden var flere tilfælde, hvor Kevin De Bruyne lagde syleskarpe indlæg til Haaland, som kom et halvt skridt for sent. Hvis det er en trend, der fortsætter, så kan City få det svært i de kommende måneder, hvor Premier League og Champions League afgøres.
– Hvis de ikke de kan regne med, at han er, hvor han skal være, så bliver det et problem. Det hæmmer ikke City, at han ikke er god på bolden. Det hæmmer dem, hvis han er uskarp foran mål, siger Junker.
Den tidligere angriber peger på, at kritikken af Erling Haaland måske er opstået, fordi han på grund af sine karakteristika kan komme til at se tung ud, når han ikke deltager i spillet.
– Alle angribere har perioder, hvor det ikke kører. Selv Lionel Messi har prøvet det. Haalands problem er, at han ikke kan gøre så meget på egen hånd.
– Selv om Kylian Mbappé har en dårlig måned, kan han stadig sætte to mand af ud af det blå og stråle på den måde. Det er jo ikke noget, Haaland gør, og derfor kan han komme til at se lidt tung eller uskarp ud, siger Junker.
Erling Haaland har scoret 31 mål i 38 kampe hidtil i sæsonen, og når det ikke er nok til at lukke munden på kritikerne, kan han forsøge med en scoring mod Real Madrid onsdag, hvor City skal vinde for at nå Champions Leagues semifinale.
/ritzau/
LEANDERS DOM Dommerekspert: Hold nallerne væk, VAR!
NYHEDER
Efter FCM-brag: Fan får gigabøde og lang karantæne
NYHEDER
I svime over Højlund
STORT INTERVIEW
Skifter til BIF – sammenlignes med kæmpe stjerne
Forlænger med stjerne – scorer sindssyg løn
MEDIE
Samler informationer om FCK’er
Farzam: De kan sælges for over 100 millioner
33 dage: Siger op efter Thomas Frank-fyring
NYHEDER Dommerekspert chokeret over AGF-straffe
NYHEDER
Superliga-stortalenter topper international liste
NYHEDER
Skal han til Real Madrid? ‘Decideret godt bud’
Vild udtalelse om Nathan Trott
MEDIE
Manchester United jagter Liverpool-profil
Indrømmer: Vi var enige med Andreas Schjelderup
NYHEDER
Dansker hylder David de Gea: Han er en topfyr
TRANSFER
Hentet i FCK – nu skal han kæmpe med Rosengård
‘Hvad fanden skulle han i gang med det for?’
Medie peger på FC København
TOPNYHED
Christian Eriksen reagerer på Thomas Franks fyring
Medier hylder Nørgaard: Vidunderligt – topspiller!
NYHEDER
Galatasaray tager vild sejr mod Juventus
INTERVIEW
Trods krise: Freder Superliga-træner
NYHEDER
– Skal de fyre Neestrup til sommer?
EKSKLUSIVT
Afsløring: Sådan får Brøndby flere Nartey-mio.
NYHEDER
Tidligere FCK-stjerne: Dét er problemet lige nu
– Humøret er rigtig dårligt lige nu
TIPSBLADET SPECIAL
Rundens hold i Superligaen – 20. runde
NYHEDER
‘Fuldstændig ligeglade med AGF’
TRANSFER
Bekræfter: Klubberne kunne ikke blive enige
TIPSBLADETS DOM
Han skal jo være Brøndby-mand
NYHEDER
– Det er absolut bekymrende!
NYHEDER
Vinteren driller: Superliga-baner i problemer
EKSKLUSIVT Dybt bekymrende tal: Her er Brøndbys store problem
Færdig i Brøndbys bestyrelse
NYHEDER
Brøndby henter stort målmandstalent
Stor FCK-krise: ‘Ingen jobsikkerhed til Neestrup’
Forlænger med stortalent
NYHEDER
Chido Obi var ustyrlig
NYHEDER
30 år siden sidst: ‘FCK har fejlet på alle hylder’
OPTAKT
Celtic – Stuttgart
CHEFENS DOM
Det er jo vanvittigt ringe, FC København!
DAGENS SPILFORSLAG
Parisiske dydsmønstre i Monaco
José Mourinho klarmelder dansker
Magiske indskiftninger sikrede Sønderjyske-sejr
NYHEDER
Brøndby sagsøgte egne fans – nu er der afgørelse
NYHEDER
Hoff Thorup raser over hjemmepublikum
OPTAKT
Benfica – Real Madrid
Thomasberg sender Superliga-køb på reserveholdet
NYHEDER
Endeligt godt nyt om Alexander Bah
AVIS
Midt i kæmpe krise: Drama om German Onugkha
– Ved ikke, hvad der sker, men jeg er glad!
Revser kommentar: ‘Grænsende til at være dumt’
TRANSFER
Bud på vej? De lurer på Younes Bakiz
HELT VILDT
Blæst bagover af Noah Nartey: Magiker!
DAGENS SPILFORSLAG