Manchester City hentede Erling Haaland, fordi klubben manglede en drønfarlig angriber, som kunne føre klubben til store trofæer.
Den mission er lykkedes, og onsdag kan klubben tage et skridt tættere på et forsvar af Champions League-trofæet, når Real Madrid kommer på besøg til returopgøret i kvartfinalen.
Derfor er det forfejlet, når koryfæer som Roy Keane og Jamie Carragher i de seneste uger er gået til frontalangreb på nordmanden for at være dårlig i Citys opbygningsspil.
Det mener i hvert fald Mads Junker, der selv havde en ganske spidsfindig målnæse, da han i sin karriere var aktiv som angriber.
– Det er ikke noget nyt, at det er inde i feltet, at Haaland har sine spidskompetencer. Han er designet til at være sidste mand. Især hos Manchester City, som er dominerende og spiller på den sidste tredjedel.
– Som 9’er i City skal man ikke være en del af opspillet, for der er så mange kreative spillere, der skal brede spillet ud, siger Mads Junker og peger på spillere som Karim Benzema og Robert Lewandowski, der som spidsangribere har været afgørende for opspillet i henholdsvis Real Madrid og Barcelona.
Særligt Roy Keane har været kras i sin kritik af Haaland på det seneste. For eksempel har den forhenværende Manchester United-kæmpe udtalt, at nordmandens evner i opspillet er på niveau med en angriber fra League Two.
Men det er altså mere eller mindre ligegyldigt, om Haaland bidrager med noget i opspillet, mener Mads Junker, som dog i øjeblikket ser andre faremomenter for målmaskinen fra Norge.
– I de seneste tre-fire uger har han været uskarp i sin timing og i sine løb ind i feltet, hvor han ellers er allerbedst, og det kan være problematisk for City.
– Normalt plejer han at komme først på stort set alle indlæg, fordi han timer sine løb så godt, men for tiden kommer han ofte på den forkerte side af forsvarsspillerne, siger Junker.
Han peger på, at der i weekenden var flere tilfælde, hvor Kevin De Bruyne lagde syleskarpe indlæg til Haaland, som kom et halvt skridt for sent. Hvis det er en trend, der fortsætter, så kan City få det svært i de kommende måneder, hvor Premier League og Champions League afgøres.
– Hvis de ikke de kan regne med, at han er, hvor han skal være, så bliver det et problem. Det hæmmer ikke City, at han ikke er god på bolden. Det hæmmer dem, hvis han er uskarp foran mål, siger Junker.
Den tidligere angriber peger på, at kritikken af Erling Haaland måske er opstået, fordi han på grund af sine karakteristika kan komme til at se tung ud, når han ikke deltager i spillet.
– Alle angribere har perioder, hvor det ikke kører. Selv Lionel Messi har prøvet det. Haalands problem er, at han ikke kan gøre så meget på egen hånd.
– Selv om Kylian Mbappé har en dårlig måned, kan han stadig sætte to mand af ud af det blå og stråle på den måde. Det er jo ikke noget, Haaland gør, og derfor kan han komme til at se lidt tung eller uskarp ud, siger Junker.
Erling Haaland har scoret 31 mål i 38 kampe hidtil i sæsonen, og når det ikke er nok til at lukke munden på kritikerne, kan han forsøge med en scoring mod Real Madrid onsdag, hvor City skal vinde for at nå Champions Leagues semifinale.
/ritzau/

TransferLIVE: De intensiverer jagten på Mattsson

Forhandler om Yussuf Poulsen

Aflyser sommerferien

Afsløring: Tæt på Randers-exit

Neestrup forstår undren over FCK-beslutning

Hylder Falk: Vil altid stå med guldskrift i FCK

Imponeret Neestrup: ‘Hvem er Fredericia?’

Benhård kritik efter kollapset FCK-handel

Rekordtransfer: ‘CV’ var ikke glad, da jeg ringede

Holger Rune-fadæse går verden rundt

Holger Rune-lejr afviser: Det er fake news

Afsløring: FC København tæt på køb af Suzuki

Klart vink med en vognstang – Sisto på vej væk

Vildt FCK-scoop: ‘Det største talent i årevis’

Real-komet chokerer: Et ustoppeligt fænomen

Mads Hermansen til topklub?

Afsløring: Brøndby tæt på ny topchef

OB forhandler om Luca Kjerrumgaard-salg

Smadrer transferrekord for Superliga-profil

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2025

Nu kan de hentes gratis

Tidligere FCK-keeper kan hentes gratis

Kold skulder til Thomas Frank og Spurs

Vil hente skandaleramt spiller med United-fortid

Av! Taber stort på dansker

Katastrofe! Talenter for ringe til Superligaen

OB henter Rasmus Falk i FC København

Overrasket over Nørgaard-salg: ‘Jeg er knust’

Ny FCK-stjerne? Han ligner en driblekonge!

Falk færdig i FCK: Her er reaktionerne

Kommende FCK-spiller rost af Liverpool-stjerne

Masseslagsmål: ‘Smid dem ud på røv og albuer’

Dansker i helt vildt skifte – Frank Arnesen jubler

– Christian Eriksen vil være et gigantisk scoop

Afslører – i dialog med danske klubber

Bekræfter FCK-transfer: ‘Der er underskrevet’

Profil tæt på Superligaen: Ærlig talt overraskende

Vilde omstændigheder kan bremse Bo Henriksen

Snupper stjernefrø for næsen af konkurrenter

Bekræfter: Superliga-angriber skal tilbage

Liverpool afviser Bayern: Han er ikke til salg!

FCK-stjerne i klubskifte?

Kæmpe kontrovers – nu kontakter Man Utd stjerne

Eriksens nye eventyr? ‘Håber det – et godt match’

Brøndby-scoop? ‘Jeg tror, han bliver en succes’

Iberisk derby med få mål

Spurgte Essien inden køb af Superliga-stjerne

Dansk stjerne kommer til EM spækket med succes

Han er ny formand i AaB

Dansker i stort Premier League-skifte?

Norge udnytter hullerne i schweizerosten

Tæt på ny klub

Kvinde-EM: Her er Danmarks modstandere

På vej til FCK – blev båret af banen i weekenden

Kæmpetransfer – FC Nordsjælland sælger for 78 mio.