Bekræfter svensk scoop: Indkalder til pressemøde

IFK Göteborg har præsenteret den mangeårige Serie A-stjerne Marek Hamsík på en kort kontrakt.



For bare få år siden var midtbanespilleren Marek Hamsík en af de største stjerner i den italienske Serie A, hvor han har lavet 100 fuldtræffere, men i fremtiden skal den slovakiske fodboldprofil udfolde sig i Allsvenskan.

IFK Göteborg meddeler mandag aften, at klubben har indgået en kort kontrakt med den 33-årige midtbanespiller efter et bestået lægetjek. Hans kontrakt løber til udgangen af august i år.

– Vi har haft en rigtig god dialog siden den første kontakt. Marek er kommet her for at præstere, og han er meget motiveret, siger sportschef Pontus Farnerud.

Marek Hamsík skiftede for to år siden italienske Napoli ud med kinesiske Dalian Yifang på en lukrativ kontrakt.

Nu ser han frem til at få hjemmebane på Gamla Ullevi.

– Jeg er meget glad for at være her, og jeg er positivt overrasket over de fine træningsmuligheder, der er her. Jeg ser frem til at møde mine holdkammerater og træne sammen med dem.

– Som alle ved, har jeg fået en korttidskontrakt, men jeg vil gøre mit ypperste for at hjælpe holdet til fremgang. Jeg vil lægge hele min krop og sjæl i klubben, siger Marek Hamsík.

Han var i mange år en af Napolis absolut største profiler, hvilket hans 121 mål i 520 kampe for klubben da også vidner om. Han bar også klubbens anførerbind i en lang periode.

Spilleren med den karakteristiske hanekam og det frygtindgydende spark har desuden spillet 124 kampe og scoret 26 mål for det slovakiske landshold.

Et af dem satte han i nettet i en testkamp mod Danmark i 2012. Hamsik var også med i 2018, da Slovakiet mødte det danske vikarlandshold, som bestod af amatørspillere og blev ledet af John “Faxe” Jensen.

/ritzau/







Optakt til onsdagens Superliga-kamp mellem FC København og OB LIVE

LIVE: FCK afviser bud på angriber ifølge medie

FCK og FCM vil have AGF-stjerne

Bekræfter: ‘Jeg har et tilbud fra AGF’

Fortryder FC Barcelona-transfer

Munashe Garananga på vej tilbage til FCK

Opfordrer FCK: Hent disse Superliga-stjerner nu!

Vil hente FC Midtjylland-profil

Bischoff-comeback? Nu er han fyret



Skylder FCM millioner – kan få store konsekvenser

Sådan stemte trænerne til Forårets Profil

Neestrup jagtes af storklub

Rasende Wayne Rooney: Smid ham af holdet!

Opfordrer FCK: Hent tidligere Brøndby-spiller!



STORT INTERVIEW

Aral Simsir i kæmpe kærlighedserklæring

Afsløring: FCK i dialog med Boldt og Jensen

FCM jagter dansk stjerne: Ville være et scoop

Jess Thorup indlagt

Færdig: Nu er han rejst til København

I dialog med FCK: Her er hans vilde genistreger



EKSKLUSIVT

Afsløring: Brøndby arbejder på aftale med stjerne

Han var en ‘gulddreng’: Nu er der ridser i lakken

Nicolai Poulsen: Han ender et langt større sted!

Blev advaret mod Jon Dahl: ‘Han er iskold!’

160 millioner kroner skiller Bayern og Newcastle

Hård kamp – flere klubber lurer på Kasper Høgh

Dansk stortalents værdi eksploderer

AGF jagter hollandsk talent

Chelsea – Tottenham

Sindssygt: Brug ham dog noget mere, Cooper!

Jakob Poulsen på blokken i Bundesliga-klub

Tullberg blandt favoritterne til kæmpe job

Roy Keane slagter dansk stjerne



TIPSBLADET SPECIAL

Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League

Osula sender West Ham tæt på nedrykning

Ny stjerne: En guldspiller for AGF