Bekræfter svensk scoop: Indkalder til pressemøde

IFK Göteborg har præsenteret den mangeårige Serie A-stjerne Marek Hamsík på en kort kontrakt.



For bare få år siden var midtbanespilleren Marek Hamsík en af de største stjerner i den italienske Serie A, hvor han har lavet 100 fuldtræffere, men i fremtiden skal den slovakiske fodboldprofil udfolde sig i Allsvenskan.

IFK Göteborg meddeler mandag aften, at klubben har indgået en kort kontrakt med den 33-årige midtbanespiller efter et bestået lægetjek. Hans kontrakt løber til udgangen af august i år.

– Vi har haft en rigtig god dialog siden den første kontakt. Marek er kommet her for at præstere, og han er meget motiveret, siger sportschef Pontus Farnerud.

Marek Hamsík skiftede for to år siden italienske Napoli ud med kinesiske Dalian Yifang på en lukrativ kontrakt.

Nu ser han frem til at få hjemmebane på Gamla Ullevi.

– Jeg er meget glad for at være her, og jeg er positivt overrasket over de fine træningsmuligheder, der er her. Jeg ser frem til at møde mine holdkammerater og træne sammen med dem.

– Som alle ved, har jeg fået en korttidskontrakt, men jeg vil gøre mit ypperste for at hjælpe holdet til fremgang. Jeg vil lægge hele min krop og sjæl i klubben, siger Marek Hamsík.

Han var i mange år en af Napolis absolut største profiler, hvilket hans 121 mål i 520 kampe for klubben da også vidner om. Han bar også klubbens anførerbind i en lang periode.

Spilleren med den karakteristiske hanekam og det frygtindgydende spark har desuden spillet 124 kampe og scoret 26 mål for det slovakiske landshold.

Et af dem satte han i nettet i en testkamp mod Danmark i 2012. Hamsik var også med i 2018, da Slovakiet mødte det danske vikarlandshold, som bestod af amatørspillere og blev ledet af John “Faxe” Jensen.

/ritzau/





LIVE

LIVE: Kostede en formue – nu stadfæstes dommen

Husk navnet: 16-årig dansker bomber løs i West Ham

Bo Henriksen: FC Midtjylland vinder IKKE den kamp

Stor Yussuf Poulsen-hyldest

Millioner til Brøndby? Så dyr er Frendrup

Martin Jørgensen lander nyt job

Rasmus Højlund-transfer kan ske mandag



Legendesøn på vej i FCK: ‘Fantastiske kvaliteter’

Bekræfter farvel – angriber rygtes til Superligaen

‘Sindssygt højt niveau’: Nu træner han i Brøndby

Tror på millionkøb af FC København-spiller

Hele Europa blæst bagover: ‘Den eneste fejl…’

Sådan bør strukturen i Superligaen være



EKSKLUSIVT

Afsløring: AC Horsens tester nyt stortalent af

Meldes færdig: Han kan vende hjem til FCK

Michael Laudrup jubler: ‘Meget sjældent’ 

Ekspert peger på choktransfer for Dolberg

Bo Svensson skriver Superliga-historie

Stortransfer på vej? De vil hente Jens Stage



TOPNYHED

Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig

Stjerne til Brøndby? Ja, hvis Steve Cooper smutter

Kæmpe klapsalver og utilfredshed i Parken

Brian Riemer peger på tre årsager

AC Milan kigger på dansker

Morten Bruun: Man tænker bare ‘wauw’

FCM stanger lang karantæne ud til fan

Zorniger: ‘Det pisser mig dybt af!’

Voldsom straf efter vanvidsaktion

Mølby om Eriksen: ‘Er du sindssyg?’

Braithwaite del af stor transferplan

Cooper-interview vækker opsigt: ‘Alarmerende’

‘Jeg tror, Thomas Frank får dette job’



EKSKLUSIVT

Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering

Lange karantæner: Dette råbte de mod Aral Simsir

Overrasker: Her er Lars Søndergaards nye job