For bare få år siden var midtbanespilleren Marek Hamsík en af de største stjerner i den italienske Serie A, hvor han har lavet 100 fuldtræffere, men i fremtiden skal den slovakiske fodboldprofil udfolde sig i Allsvenskan.
IFK Göteborg meddeler mandag aften, at klubben har indgået en kort kontrakt med den 33-årige midtbanespiller efter et bestået lægetjek. Hans kontrakt løber til udgangen af august i år.
– Vi har haft en rigtig god dialog siden den første kontakt. Marek er kommet her for at præstere, og han er meget motiveret, siger sportschef Pontus Farnerud.
Marek Hamsík skiftede for to år siden italienske Napoli ud med kinesiske Dalian Yifang på en lukrativ kontrakt.
Nu ser han frem til at få hjemmebane på Gamla Ullevi.
– Jeg er meget glad for at være her, og jeg er positivt overrasket over de fine træningsmuligheder, der er her. Jeg ser frem til at møde mine holdkammerater og træne sammen med dem.
– Som alle ved, har jeg fået en korttidskontrakt, men jeg vil gøre mit ypperste for at hjælpe holdet til fremgang. Jeg vil lægge hele min krop og sjæl i klubben, siger Marek Hamsík.
Han var i mange år en af Napolis absolut største profiler, hvilket hans 121 mål i 520 kampe for klubben da også vidner om. Han bar også klubbens anførerbind i en lang periode.
Spilleren med den karakteristiske hanekam og det frygtindgydende spark har desuden spillet 124 kampe og scoret 26 mål for det slovakiske landshold.
Et af dem satte han i nettet i en testkamp mod Danmark i 2012. Hamsik var også med i 2018, da Slovakiet mødte det danske vikarlandshold, som bestod af amatørspillere og blev ledet af John “Faxe” Jensen.
/ritzau/
LIVE
VM-LIVE: Slår vild VM-rekord!
Nådesløs Schmeichel slagter Sverige
TOPNYHED
Serie 4-klub henter Bjørn Paulsen
NYHEDER
Sender opfordring til Superliga-træner
EKSKLUSIVT
Afsløring: Brøndby henter FC København-talent
BIZART
Håner svensker: Verdens mærkeligste fodboldspiller
EKSKLUSIVT
Alexander Lind i kæmpe hyldest
MEDIE
Sunderland jagter dansk guldfugl
EKSKLUSIVT På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’
OPTAKT
Norge – Senegal
MEDIE
Rygte: Topklub i dialog med Hatzidiakos
TRANSFER
Neestrup og co. vil lokke stjerne med kæmpe løn
EKSKLUSIVT
Afsløring: AGF afviser stort million-bud på Links
EKSKLUSIVT På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham
NYHEDER
Jens Stage-skifte i fare
TRANSFER
FC Midtjylland sælger midtbanespiller
Kritik motiverer spaniere efter stor skuffelse
TRANSFER
Tvivler på Morten Hjulmand-transfer
I kæmpe shitstorm – nu undskylder Van der Vaart
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
EKSKLUSIVT
Kæmpe dansk succes: ‘Han har taget byen med storm’
EKSKLUSIVT
Lurer på to Midtjylland-spillere: ‘Vi står klar’
MEDIE
I dialog med Steve Cooper
TRANSFER
Marcondes afviser tilbud, men…
EKSKLUSIVT
Forlænger med Brøndby trods interesse fra Salzburg
EKSKLUSIVT
Afsløring: Stort Superliga-salg – lægetjek søndag
EKSKLUSIVT
Afsløring: Bombe – FCK tæt på Kristjaan Speakman
Bekræfter: Nye regler kommer i Superligaen
Thomas Frank med interessant Danmark-melding
TOPNYHED
Argentinsk chok: Ikon kørt på hospitalet
TOPNYHED
Spændende SL-nyhed: ‘Et meget vanskeligt sted’
TRANSFER
Interessant melding om VM-profil
FANKLUBBEN Det har været en elendig sæson
NYHEDER
Superliga-transfer? Prisen stiger med 50 millioner
NYHEDER
