Tidligere OB-anfører venter på det rette tilbud

Anders Møller Christensen står stadig uden klub, men han står fast på, at et eventuel klubskifte kun kan komme på tale, hvis han kan blive boende i Odense.



Anders Møller Christensen er blevet sendt på klubjagt denne sommer, efter kontrakten med OB udløb tidligere på sommeren. 

Men det er ikke hvad som helst, som kan friste den 37-årige forsvarsspiller. Han står nemlig fast på, at hans nye klub skal ligge i pendleafstand til Odense, hvor han ønsker at blive boende med sin familie. Og indtil videre har det krav betydet, at han har måttet sige nej til de tilbud, han har modtaget.  

– Der har været nogle tilbud, men det har ikke været noget, som har kunnet passe med, at jeg skal kunne pendle frem og tilbage. Det har ikke kunnet fungere, så derfor er der ikke blevet til nogen aftale. Jeg ønsker stadig at blive i Odense, og derfor skal det kunne passe for mig og familien, siger Anders Møller Christensen til Tipsbladet.dk. 

Derfor står Anders Møller Christensen i øjeblikket uden nogen konkrete tilbud på hånden, men forsvarsspilleren afslører, han stadig håber på, at han finder en ny klub, som enten holder til i Superligaen eller 1. division. 

– Lige nu er der ikke nogen konkrete tilbud. Der har været forskellige henvendelser, men det er ikke noget, hvor jeg har kunnet sige, at det er det her, jeg skal. Men det er stadig Superligaen og 1. division, jeg kigger efter. Det gør man jo.

– Omvendt skal det være noget, som kan hænge sammen for mig. Derfor er jeg nødt til at kigge på, hvad der rører sig. Og der har allerede været en masse ting, som har rørt sig, men det har ikke været noget, som har kunnet passe ind, og sådan er det. Så jeg kigger på det i lidt tid endnu, og så må vi se, hvad der sker, siger Anders Møller Christensen, som afslører, at han både har modtaget tilbud fra Superliga- og 1. divisionsklubber.

Og indtil det rette tilbud lander på bordet foran Anders Møller Christensen, fokuserer han på at holde formen ved lige.

– Jeg holder formen ved lige, jeg træner for mig selv hver dag med styrke- og løbetræning, og engang imellem træner jeg lidt hist og pist med nogen, så jeg får rørt bolden. Så det er ikke sådan, at jeg skal ud og bruge en måned på at komme i form. Slet ikke. 



Mads Pedersen slår Vingegaard i kamp om cykelhæder

Bekræfter Brøndby-skifte efter FCK-exit

Spår triumf efter 22 år: ‘Det er helt uhørt’

Helt vildt Cristiano Ronaldo-rygte

PSG lurer – FC Midtjylland kan tjene 33,5 mio.

Dansk kæmpetransfer kan kollapse

Graulund sviner dansker: Det er håbløst jo

Ingen Bo Henriksen – har truffet stor beslutning

Forløsende sejr for Thomas Frank og Tottenham

Rygter chokerer Laudrup: Det er helt vildt

Kenneth Perez i tvivl: Er han så god, som vi tror?

Conte ser enormt potentiale hos Højlund

Meget tæt på at hente Pione Sisto

Tidl. FCK-flop spiller ikke: Jeg er ligeglad

Her er 10 udlandsdanskere, der kan vende hjem

Her er Superligaens 5 bedste U21-spillere 

Avis: Storklub smider kæmpe FCK-flop på porten

Jan Mølby kritisk: De har gamblet og ramt forbi

Afsløring: Store klubber forbereder bud på Iqbal

Ny Superliga-komet: Jeg har en stor fremtid

“Sportschefer drømmer om at hente ham”

Bo Henriksen bringes i spil til nyt job

Her er Superligaens 5 bedste angribere 

Omskoler dansker: Han er virkelig fantastisk

Transferplanen: Her skal de forstærke sig

Transferplanen: Overvej disse stjerner, Brøndby!

Mourinho bekymret for Bah: Det er ikke godt

Storroser dansker: ‘En af de fem bedste i verden’

Disse målmænd har tidligere vundet Det Gyldne Bur

Fremhæver dansk klub: Det bedste eksempel

Tidl. BIF-spiller afslører langt sygdomsforløb

Italienske medier hylder ham

Fælder hård Schmeichel-dom

Det er gået helt galt for Brøndby-flop

– Froholdt skifter helt sikkert dertil

Blæst bagover af dansker: ‘Ødelægger modstanderne’

Forsøgte at hente ham i FC Nordsjælland

Rasmus Højlund skød Vardy og co. i sænk

Hylder dansker: ‘Den største lige nu’

Eriksen ude med hård kritik

Afsløring: FC Nordsjælland sælger Rocco Ascone

Afsløring: FCN henter ny profil på lang kontrakt

Erstatter han Andreas Christensen?

Højlund joker: Det sker ikke så ofte!

Tidl. SL-profils situation er “temmelig håbløs”

Peter Møller svarer på kritik: Rolig nu

Forlænger med stort angriber-talent

Spansk fodboldtræner og hans tre børn dør i ulykke

Ørkenræv og Hingst scorer begge i Rabat

Thomas Frank ser mange Brøndby-paralleller