Anders Møller Christensen er blevet sendt på klubjagt denne sommer, efter kontrakten med OB udløb tidligere på sommeren.
Men det er ikke hvad som helst, som kan friste den 37-årige forsvarsspiller. Han står nemlig fast på, at hans nye klub skal ligge i pendleafstand til Odense, hvor han ønsker at blive boende med sin familie. Og indtil videre har det krav betydet, at han har måttet sige nej til de tilbud, han har modtaget.
– Der har været nogle tilbud, men det har ikke været noget, som har kunnet passe med, at jeg skal kunne pendle frem og tilbage. Det har ikke kunnet fungere, så derfor er der ikke blevet til nogen aftale. Jeg ønsker stadig at blive i Odense, og derfor skal det kunne passe for mig og familien, siger Anders Møller Christensen til Tipsbladet.dk.
Derfor står Anders Møller Christensen i øjeblikket uden nogen konkrete tilbud på hånden, men forsvarsspilleren afslører, han stadig håber på, at han finder en ny klub, som enten holder til i Superligaen eller 1. division.
– Lige nu er der ikke nogen konkrete tilbud. Der har været forskellige henvendelser, men det er ikke noget, hvor jeg har kunnet sige, at det er det her, jeg skal. Men det er stadig Superligaen og 1. division, jeg kigger efter. Det gør man jo.
– Omvendt skal det være noget, som kan hænge sammen for mig. Derfor er jeg nødt til at kigge på, hvad der rører sig. Og der har allerede været en masse ting, som har rørt sig, men det har ikke været noget, som har kunnet passe ind, og sådan er det. Så jeg kigger på det i lidt tid endnu, og så må vi se, hvad der sker, siger Anders Møller Christensen, som afslører, at han både har modtaget tilbud fra Superliga- og 1. divisionsklubber.
Og indtil det rette tilbud lander på bordet foran Anders Møller Christensen, fokuserer han på at holde formen ved lige.
– Jeg holder formen ved lige, jeg træner for mig selv hver dag med styrke- og løbetræning, og engang imellem træner jeg lidt hist og pist med nogen, så jeg får rørt bolden. Så det er ikke sådan, at jeg skal ud og bruge en måned på at komme i form. Slet ikke.
LIVE
LIVE: Det er 22 år siden, Brøndby
Langer ud efter Hjulmand: Peger på fyring
NYHEDER
Intens deler mellem AGF og Midtjylland
MEDIE
Engelsk klub går all-in på Thomas Frank
MEDIE
Disse 13 United-spillere meldes på vej væk
MEDIE
Drømmer om stor Rasmus Højlund-kovending
TIPSBLADETS DOM
Et regulært mareridt for Steve Cooper!
Kæmpekøb retur til FC København?
MEDIE
Højbjerg trækker overskrifter: ‘Var rent selvmord’
NYHEDER
Ekspert: Det bestemmer du ikke, Eriksen
TOPNYHED
Særligt møde i Brøndby: Maxsø smed trænerne ud
Smider Salah-bombe
TOPNYHED Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig
MEDIE
Amir Richardson scorer kassen i FC København
NYHEDER
Helt vildt, Ramaj – ikke sket siden FCK
NYHEDER
Ekspert: ‘Drabelig kamp’ er farlig for Arsenal
STORT INTERVIEW
Vild udvikling – dansk sensation scorer på stribe
TOPNYHED
Ajax-træner reagerer på Dolberg-bombe
AVIS
Kasper Dolberg-bombe meldes på vej
EKSKLUSIVT Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering
MEDIE
Stort flop i England – hent Elias Jelert
TIPSBLADETS DOM
Det var vanvittigt brutalt
TOPNYHED
Ekstrem spiller kan skifte til FC København
NYHEDER
Inter skuffer stort mod Torino
NYHEDER
Werge: Han kan erstatte Kent Nielsen
NYHEDER
Se målet her – Jens Stage scorede igen for Werder
EKSKLUSIVT
Ekspert: Så mange penge kan Ajax få for Dolberg
OPTAKT
AGF – FC Midtjylland
NYHEDER
Hård AGF-melding: ‘Det er virkelig alvorligt’
Anbefaler dem at stjæle dansk landsholdsspiller
NYHEDER
– Jeg har tænkt: ‘Hvad fanden laver du?’
FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag
TOPNYHED
Afsløring: OB præsenterer meget snart ny spiller
TOPNYHED
Her er startopstillingerne til guldbraget
NYHEDER
