Tidligere OB-anfører venter på det rette tilbud

Anders Møller Christensen står stadig uden klub, men han står fast på, at et eventuel klubskifte kun kan komme på tale, hvis han kan blive boende i Odense.



Anders Møller Christensen er blevet sendt på klubjagt denne sommer, efter kontrakten med OB udløb tidligere på sommeren. 

Men det er ikke hvad som helst, som kan friste den 37-årige forsvarsspiller. Han står nemlig fast på, at hans nye klub skal ligge i pendleafstand til Odense, hvor han ønsker at blive boende med sin familie. Og indtil videre har det krav betydet, at han har måttet sige nej til de tilbud, han har modtaget.  

– Der har været nogle tilbud, men det har ikke været noget, som har kunnet passe med, at jeg skal kunne pendle frem og tilbage. Det har ikke kunnet fungere, så derfor er der ikke blevet til nogen aftale. Jeg ønsker stadig at blive i Odense, og derfor skal det kunne passe for mig og familien, siger Anders Møller Christensen til Tipsbladet.dk. 

Derfor står Anders Møller Christensen i øjeblikket uden nogen konkrete tilbud på hånden, men forsvarsspilleren afslører, han stadig håber på, at han finder en ny klub, som enten holder til i Superligaen eller 1. division. 

– Lige nu er der ikke nogen konkrete tilbud. Der har været forskellige henvendelser, men det er ikke noget, hvor jeg har kunnet sige, at det er det her, jeg skal. Men det er stadig Superligaen og 1. division, jeg kigger efter. Det gør man jo.

– Omvendt skal det være noget, som kan hænge sammen for mig. Derfor er jeg nødt til at kigge på, hvad der rører sig. Og der har allerede været en masse ting, som har rørt sig, men det har ikke været noget, som har kunnet passe ind, og sådan er det. Så jeg kigger på det i lidt tid endnu, og så må vi se, hvad der sker, siger Anders Møller Christensen, som afslører, at han både har modtaget tilbud fra Superliga- og 1. divisionsklubber.

Og indtil det rette tilbud lander på bordet foran Anders Møller Christensen, fokuserer han på at holde formen ved lige.

– Jeg holder formen ved lige, jeg træner for mig selv hver dag med styrke- og løbetræning, og engang imellem træner jeg lidt hist og pist med nogen, så jeg får rørt bolden. Så det er ikke sådan, at jeg skal ud og bruge en måned på at komme i form. Slet ikke. 





Raser over Messi-situation: Skandaløst!




LIVE

VM-LIVE: Fransk stjerne raser

Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League

Køber Mads Bidstrup til spotpris

Her er FCK’s og FCN’s mulige ECL-modstandere

FCK-boss roser varm bomber

Afsløring: FC Nordsjælland henter Søren Krogh

Sådan endte han i Danmark: ‘Fantastisk udvikling’

Her er FCM’s mulige EL-modstandere



EKSKLUSIVT

På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’

FCK og FCN i Conference League-kvalifikationen

Brøndby henter keeper – her er planen

Rekordstort tilbud afvist: Nu siger Man. Utd. ‘Ja’

LIVE: FCM’s Europa League-modstander trækkes



TIPSBLADET SPECIAL

Her er 7 bud på Thomas Nørgaards afløser

De lurer på Kjærgaard

Undskylder til Riemer: ‘Jeg er et kæmpe pikhoved’

TransferLIVE: Koster 900 millioner

Franske topklubber lurer på Superliga-spiller

Afviser: Han er IKKE på vej til Brøndby



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Brøndby-keeper begraver historie: Det passer ikke

Får afvist bud på dansk profil

– Derfor bliver det en svær opgave for Nørgaard

Haaland scorer to gange i norsk VM-comeback

Afsløring: Enighed – skifter til Superligaen

– Det er overraskende, siger ekspert om FCK

FCK på jagt: ‘Man får nok brug for Google’

Lurer på varm VM-profil

Afsløring: FC Midtjylland køber Stanley Iheanacho

Afslører: Her gik det galt for Thomas Frank

Flere bejlere – FC Midtjylland klar til at sælge

Vilde Messi tangerer VM-rekord



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

Denne klub drømmer om Højbjerg

FC Midtjylland får bøde på en kvart million