Anders Møller Christensen er blevet sendt på klubjagt denne sommer, efter kontrakten med OB udløb tidligere på sommeren.
Men det er ikke hvad som helst, som kan friste den 37-årige forsvarsspiller. Han står nemlig fast på, at hans nye klub skal ligge i pendleafstand til Odense, hvor han ønsker at blive boende med sin familie. Og indtil videre har det krav betydet, at han har måttet sige nej til de tilbud, han har modtaget.
– Der har været nogle tilbud, men det har ikke været noget, som har kunnet passe med, at jeg skal kunne pendle frem og tilbage. Det har ikke kunnet fungere, så derfor er der ikke blevet til nogen aftale. Jeg ønsker stadig at blive i Odense, og derfor skal det kunne passe for mig og familien, siger Anders Møller Christensen til Tipsbladet.dk.
Derfor står Anders Møller Christensen i øjeblikket uden nogen konkrete tilbud på hånden, men forsvarsspilleren afslører, han stadig håber på, at han finder en ny klub, som enten holder til i Superligaen eller 1. division.
– Lige nu er der ikke nogen konkrete tilbud. Der har været forskellige henvendelser, men det er ikke noget, hvor jeg har kunnet sige, at det er det her, jeg skal. Men det er stadig Superligaen og 1. division, jeg kigger efter. Det gør man jo.
– Omvendt skal det være noget, som kan hænge sammen for mig. Derfor er jeg nødt til at kigge på, hvad der rører sig. Og der har allerede været en masse ting, som har rørt sig, men det har ikke været noget, som har kunnet passe ind, og sådan er det. Så jeg kigger på det i lidt tid endnu, og så må vi se, hvad der sker, siger Anders Møller Christensen, som afslører, at han både har modtaget tilbud fra Superliga- og 1. divisionsklubber.
Og indtil det rette tilbud lander på bordet foran Anders Møller Christensen, fokuserer han på at holde formen ved lige.
– Jeg holder formen ved lige, jeg træner for mig selv hver dag med styrke- og løbetræning, og engang imellem træner jeg lidt hist og pist med nogen, så jeg får rørt bolden. Så det er ikke sådan, at jeg skal ud og bruge en måned på at komme i form. Slet ikke.
LIVE
LIVE: Dansker lander stort job
TOPNYHED
Melder Steve Cooper færdig i Brøndby
MEDIE
FC Midtjylland vil hente Kasper Dolberg
NYHEDER
Felix Beijmo: ‘Derfor forlader jeg AGF’
AVIS
Forhandlinger i gang – dansker kan score kongeløn
TOPNYHED
Engelsk klub har tilbudt Niels Frederiksen job
TOPNYHED
Transfer på vej? De er i dialog med Jens Stage
MEDIE
‘Sæsonens talent’ på blokken i FC København
Skylder FCM millioner – kan få store konsekvenser
EKSKLUSIVT
Pione Sisto færdig efter stor skuffelse
TRANSFER
FCK og FCM vil have AGF-stjerne
INTERVIEW
Nicolai Vallys med kryptisk transfer-melding
TRANSFER
Host op: Nu koster han over 500 millioner kroner
STORT INTERVIEW Aral Simsir i kæmpe kærlighedserklæring
TOPNYHED
FCK fremhæver ‘væsentligt element’ i ny aftale
NYHEDER
FCM var interesseret – nu er han på vej hjem
INTERVIEW
‘Håber min agent og FCK finder ud af det’
TRANSFER
José Mourinho vil have dansk stjerne
Southampton-chef: Straf er ude af proportioner
EKSKLUSIVT Afsløring: Brøndby arbejder på aftale med stjerne
UEFA med vild ændring
EKSKLUSIVT
Skrækskade hos Superliga-oprykker: ‘Helt lamslået’
EKSKLUSIVT
Salzburg på banen: Her er spillet om Mike Tullberg
NYHEDER
Bekræfter: ‘Jeg har et tilbud fra AGF’
MEDIE
Optionen for dyr – HSV arbejder på kreativ løsning
MEDIE
Dansker pryder forsiden – jagtes af storklub
TOPNYHED
Per Frimann spår dansk sportsdirektør på vej væk
NYHEDER
FC København revser Brøndby: Under al kritik!
AVIS
Tiden er ved at rinde ud
NYHEDER
Sats på disse ni spillere, FCK!
MEDIE
Dansk profil færdig i tysk klub, men
TOPNYHED
Rørende afsked – nu vil han hjem til Danmark
TIPSBLADET SPECIAL Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League
Dommerekspert: ‘Det gør mig rasende!’
EKSKLUSIVT
