Tidligere OB-anfører venter på det rette tilbud

Anders Møller Christensen står stadig uden klub, men han står fast på, at et eventuel klubskifte kun kan komme på tale, hvis han kan blive boende i Odense.



Anders Møller Christensen er blevet sendt på klubjagt denne sommer, efter kontrakten med OB udløb tidligere på sommeren. 

Men det er ikke hvad som helst, som kan friste den 37-årige forsvarsspiller. Han står nemlig fast på, at hans nye klub skal ligge i pendleafstand til Odense, hvor han ønsker at blive boende med sin familie. Og indtil videre har det krav betydet, at han har måttet sige nej til de tilbud, han har modtaget.  

– Der har været nogle tilbud, men det har ikke været noget, som har kunnet passe med, at jeg skal kunne pendle frem og tilbage. Det har ikke kunnet fungere, så derfor er der ikke blevet til nogen aftale. Jeg ønsker stadig at blive i Odense, og derfor skal det kunne passe for mig og familien, siger Anders Møller Christensen til Tipsbladet.dk. 

Derfor står Anders Møller Christensen i øjeblikket uden nogen konkrete tilbud på hånden, men forsvarsspilleren afslører, han stadig håber på, at han finder en ny klub, som enten holder til i Superligaen eller 1. division. 

– Lige nu er der ikke nogen konkrete tilbud. Der har været forskellige henvendelser, men det er ikke noget, hvor jeg har kunnet sige, at det er det her, jeg skal. Men det er stadig Superligaen og 1. division, jeg kigger efter. Det gør man jo.

– Omvendt skal det være noget, som kan hænge sammen for mig. Derfor er jeg nødt til at kigge på, hvad der rører sig. Og der har allerede været en masse ting, som har rørt sig, men det har ikke været noget, som har kunnet passe ind, og sådan er det. Så jeg kigger på det i lidt tid endnu, og så må vi se, hvad der sker, siger Anders Møller Christensen, som afslører, at han både har modtaget tilbud fra Superliga- og 1. divisionsklubber.

Og indtil det rette tilbud lander på bordet foran Anders Møller Christensen, fokuserer han på at holde formen ved lige.

– Jeg holder formen ved lige, jeg træner for mig selv hver dag med styrke- og løbetræning, og engang imellem træner jeg lidt hist og pist med nogen, så jeg får rørt bolden. Så det er ikke sådan, at jeg skal ud og bruge en måned på at komme i form. Slet ikke. 





Her er 1/8-finalerne ved VM




LIVE

TransferLIVE: Superliga-flop i flot skifte

Ikke i tvivl: De kommer i VM-semifinalen

Spår transfer: ‘Jeg har ondt af Nørgaard’

Scoop? Derfor kan han blive en gave for Svensson

Efter VM-exit: Vil have dansk succestræner

Brøndby tæt på transfer – det kan blive et problem

FC Porto-præsident: ‘Froholdt burde ikke være her’



LIVE

VM-LIVE: Grimt vejr truer – bliver brag flyttet?

David Nielsen: Hold øje med ham her til VM!

‘Det er et angreb på FCK’

Brøndby tæt på Superliga-profil

‘PC’ afslører: Sådan fik jeg AGF-stjerne

Guf for Superligaen – disse danskere er nu gratis



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Afsløring: Viborg køber Mohamed Iyadh Riahi

På vej til Brøndby? En klon af stjernespiller

Nu er der nyt om Robert Skov

Superliga-klub jagter Jakob Bonde

Her er prisen på Aral Simsir



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

FCK jagter Jacob Bruun Larsen

Dansk U17-bomber skal besøge Besiktas

FC København i forhandlinger med svensk klub

Officielt: Højlund får ny stjernetræner

Canada – Marokko

Superliga-klub beder om hjælp: Har du en bolig?

Afsløring: FCM forlænger med stort talent

Medie: Stort bud på AGF-stjerne

Youssef Toutouh får nyt job i dansk klub

Medie: De lurer på FCM-profil

Afsløring: Brøndby køber Thomas Villadsen

Real Madrid afviser køb af stjernespiller



EKSKLUSIVT

FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner

Kæmpebud på 16-årig

Søren Lerby rystet: ‘Det er ulækkert!’