Tidligere OB’er på klubjagt: Vil ligge øverst i lønhierarkiet

Den 24-årige midtbanespiller Mathias Thrane er stadig på jagt efter en ny klub, efter at han tidligere på sommeren sagde farvel til OB.



Det blev kun til 39 førsteholdskampe og ét enkelt mål for den 24-årige midtbanespiller Mathias Thrane i den blå-hvide OB-trøje. Thrane kom til klubben tilbage i 2016 efter to år i AaB, men valgte tidligere på sommeren ikke at forlænge samarbejdet med fynboerne.

Midtbanespilleren jagtede nemlig mere regelmæssig spilletid, og den jagt er stadig i gang:

– Det går lidt blandet. Der har været en del interesse fra klubber i hele verden faktisk, men jeg har det seneste stykke tid lært, at der er langt fra interesse til konkrete tilbud. Faktisk har jeg to gange været vidne til, at en klub sagde, at de ville komme med et tilbud, men så gik ud og bød på en anden spiller, mens man gik og ventede.

– Man prøver at have tålmodighed og is i maven, men jeg kan også godt mærke på mig selv, at jeg rigtig gerne vil i gang igen. Jeg synes efterhånden også, at der er gået et stykke tid. Jeg håber at modtage et tilbud indenfor de næste par dage, men som sagt er jeg før blevet snydt, så jeg vil ikke sige, at der er et tilbud, før at det ligger foran mig, siger Mathias Thrane til tipsbladet.dk og tilføjer:

– Når man ikke har spillet så mange Superliga-kampe fra start, så har klubberne i udlandet måske heller ikke set så meget. Det lider jeg lidt under lige nu. Men jeg håber på en afklaring hurtigst muligt, og det har jeg også en agent, som arbejdet benhårdt på, siger han. 

Netop de udenlandske klubber er i høj kurs på Mathias Thranes radar. Efter fire år i Superligaen drømmer han nemlig både om regelmæssig førsteholdsfodbold og et eventyr i udlandet:

– Min førsteprioritet har været at prøve noget andet end Danmark. Nu har jeg spillet fire år i Superligaen og været i Danmark altid, så det kunne være meget spændende at flytte til et andet land og prøve sig af – både menneskeligt og sportsligt i en ny kultur. Sverige og Norge er også spændende muligheder, selvom kulturen måske er lidt den samme.

– Jeg har været trupspiller i Superligaen i fire år, og nu vil jeg gerne ud og spille noget fodbold. Det vigtigste ved en kommende klub er, at det er sted, hvor jeg kommer til at ligge øverst i lønhierarkiet, fordi min erfaring siger mig, at de spillere, der tjener mest, også får lidt længere snor.

– Det er ikke fordi, at jeg kræver en mega høj løn, men jeg vil være en af dem, der tjener bedst. Så ved jeg nemlig også, at jeg er en af dem, der burde være først på holdkortet, og det er førsteprioriteten lige nu. Jeg vil gerne spille fra start, siger Mathias Thrane.

Midtbanespilleren sætter også gerne ord på, hvilke lande der allerede har været i spil som nye destinationer for midtbanespilleren:

– Jeg har fået konkrete tilbud fra Finland og Island. Der har også været en del interesse fra Norge, men uden at det har været konkret endnu, og der har faktisk også været interesse fra Indien, men det var heller ikke konkret, siger han og forklarer også gerne, hvorfor det hverken blev Island eller Finland:

– Det handler lidt om det sportslige. Finland var heller ikke en mulighed af økonomiske årsager, men generelt har jeg bare haft ambitioner rent fodboldmæssigt om andre steder end Island og Finland, siger Mathias Thrane afslutningsvist.

Mathias Thrane nåede kun at få 12 kampe i AaB, efter at han kom til fra Hellerup IK tilbage i 2014. Han står noteret for 45 Superliga-kampe i alt. 





LIVE

TransferLIVE: De har budt på Andreas Schjelderup

Elver kørt direkte på hospitalet under kamp

FC København tjente millioner tirsdag aften

Laudrup: ‘Ser fuldstændig groteske ud’

Sker ‘for første gang’ i Neestrups FCK-tid

Brøndby-transfer glippet

Eriksen reagerer på fyring: ‘Jeg kæmpede lidt’



EKSKLUSIVT

Afsløring: Bombe – FCK tæt på scoopet Richardson

På røven over dansker: ‘Fra Lada til Lamborghini’

Til grin! Italienske medier slagter Højlund og Co.

Farzams fanzone: AGF-stjerne var tæt på FCM-skifte

Ben Godfrey: Derfor skifter jeg til Brøndby

Højlund roser FC Københavns fans



TIPSBLADET SPECIAL

Overblik: Her er Superligaens vintertransfers 2026

Dansk stjerne i kæmpeskifte: Barcelona fik chancen

Jacob Neestrup overrasker FCK-truppen

Kæmpe drama i Parken: Det må du aldrig gøre igen!

Hjulmand vil hente dansk landsholdsspiller

Søn spiller for FCK – legende på plads i Parken



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i vinterpausen

OB-spiller ikke længere i truppen – på vej væk

Angriber meldes tæt på

Ruben Amorim på vej til ny storklub?

Jagter millioner: ‘Så vi en dag kan hente Yussuf’

Afsløring: Silkeborg og Lyngby forhandler

Dansk fyring? ‘Ser meget, meget svært ud’

Dialog strandet – åbner for Superliga-skifte

Kommer til AGF efter monstersæson

Dansk klub i dialog med Mathias Jensen

Frank grillet på møde – ét spørgsmål provokerede

Vigtig oprejsning for Thomas Frank mod Dortmund

Brøndby præsenterer stor profil



TRANSFER

Lukas Podolski: Brøndby-stjerne er godt betalt

Brøndby vil holde på stjerne

Afsløring: Viborg køber Osman Addo

Kongeløn – scorer 730 millioner kroner

Ekspert hylder Brøndbys købmandsskab: Det er flot!

‘Utroligt talent’ på vej til Danmark

Thomas Delaney så ikke store dele af anden halvleg

Dansk klub har ham på radaren

Afsløring: FC København lejer Amir Richardson

United-legende sender hilsen til Patrick Dorgu

Landet – på vej til lægetjek i Brøndby

Gammel Dame & Mourinho i skyttegravskrig

Tv-klip gør dansk stjerne sur: ‘Jeg er færdig’

FCK’s 10 mand slider sig til point mod Napoli

Reagerer på katastrofalt rødt kort

– Et gigantisk problem for Danmark

FC Midtjylland forlænger med stjernespiller

17-årig starter for FCK mod Napoli

Dansker bomber løs mod Manchester City

LIVE: Sådan gik det, da FCK og Napoli spillede 1-1

Afsløring: Lyngby Boldklub sælger Johan Meyer

Her kan du se FC København mod Napoli

Brasilianer på vej til FCK? Sublim i U20-turnering