Tidligere rygtet til AGF: Islandsk angriber har tilbud fra Danmark

Vidar Örn Kjartansson var for år tilbage et varmt emne i AGF – nu er der igen bud efter ham fra Danmark.



Den islandske angriber Vidar Örn Kjartansson vil gerne væk fra russiske FC Rostov, og klubben, der slider med at få økonomien til at hænge sammen, ønsker ikke at stille sig i vejen. 

Over for det islandske medie mbl.is bekræfter angriberens agent Olafur Gardarsson, at Vidar Örn Kjartansson fredag skal til Tyrkiet for at se nærmere på forholdene i en interessant klub, men en aftale er ikke på plads, og der kan stadig komme andre bejlere i spil. Også en dansk klub.

Agenten fortæller videre, at Vidar Örn Kjartansson også har tilbud fra klubber i England, Sverige og Danmark, men i første omgang har han altså tænkt sig at undersøge muligheden i Tyrkiet.

Læs også:Direktør fratræder sin stilling hos Superliga-nedrykker

Blandt AGF-fans ringer Vidar Örn Kjartanssons navn måske en klokke. For fire år siden flirtede århusianerne ifølge Ekstra Bladet gevaldigt med den islandske angriber, som dog endte med at tage til Malmö FF, hvor han hamrede 17 mål ind i 26 kampe og efter bare seks måneder blev solgt til Maccabi Tel Aviv.

Vidar Örn Kjartansson har også en fortid i norsk fodbold hos Vålerenga, hvor han i 2014 blev en suveræn topscorer i Eliteserien med 25 mål – 10 mål mere end Christian Gytkjær på andenpladsen.

Efterfølgende tog han til Kina, hvor blandt andre Mads Davidsen lagde mærke til ham. Da AGF-rygtet var allervarmest, beskrev han islændingen som et potentielt scoop i Superligaen.

– Det er en spiller, jeg kender rigtigt godt, da jeg havde ham på listen for år siden, hvor han scorede mange mål i norsk fodbold, men jeg vragede ham på grund af manglende individuelle kompetencer. Han er en spiller, der skal sættes op af andre for at få succes, og den spillertype har sjældent succes i Kina, sagde Davidsen i januar 2016 til tipsbladet.dk og tilføjede:

– Her kræver det mere, hvad jeg kalder “obvious skills”, og det har han ikke. Han fik en fantomstart i sidste sæson i Kina, hvor han scorede fem mål i de otte første runder, og her fik jeg flere gange beskeder om, jeg mon havde taget fejl, men så nettede han kun 4 i de næste 20 kampe, for det er sværere at score i Kina end i Norge. Og jeg synes ikke typemæssigt, at han passer til kinesisk fodbold.

– Men det er en rigtig dygtig afslutter i feltet. Hvad jeg kigger meget på, når jeg analyserer angribere, er evnen til at score på 1. berøringen, for kan en spiller det, så er han godt nok svær at dække op. Og det kan Kjartansson, selvom han teknisk ikke er noget unikum. Hans offensive hovedspil i feltet er også på et rigtigt fint niveau.

– Han er også en meget aggressiv, pågående og løbevillig spiller. “En træners drøm” ude af possession, fordi han er en dygtig presspiller og altid arbejder i holdets tjeneste. Klassisk islandsk vindermentalitet, så jeg vil gå så langt at sige, at det kan være et scoop for en dansk klub at hente Kjartansson såfremt træneren forstår hans behov til at komme i de situationer, hvor han er kampafgørende.

Vidar Örn Kjartansson har i 26 landskampe for Island scoret tre mål. 





LIVE

LIVE: Taget til nåde af Steve Cooper

Klar Eriksen-spådom: Det kommer ikke til at ske

Laver aftale med Frederik Birk

Hyrer første kvindelige cheftræner i Bundesligaen

Bombe – Clement Bischoff kylet af holdet

Foreslår ny BIF-træner: Ville passe fantastisk ind

Ny dansk landstræner? Nu reagerer han



EKSKLUSIVT

Afsløring: Bombe – smidt af efter drama i Horsens

Chok i Norge: Ståle er nok ikke imponeret

Superliga-debut i går – i dag bankede han Brøndby

Thomas Frank-melding skaber overskrifter

Brøndby IF – FC Midtjylland

På besøg i AGF – skifter til Bodø/Glimt



EKSKLUSIVT

Dommerekspert: Store skæverter og en hyldestsang

– Han ender i Premier League

Bayern slår rekord i ny storsejr

– De havde ikke vundet 7-0 med Jacob Neestrup

Randers FC – FC København

Store transferkup: ‘Godt valg, Brøndby!’



Udenlandske medier med fokus på FCM-reserve

Silkeborg IF – OB

FC Fredericia – Vejle Boldklub

Brøndby jagter succesoplevelse i nye relationer

Ikke i tvivl – Dolberg skal ingen steder

Skreget op: Bo Svensson forstår FCK-stjerne

Flere ændringer kan være på vej i FC København

Sønderjyske – Viborg FF

FCK uden Zanka og Delaney? ‘En proces i gang’

Afliver AGF-myte: Det er simpelthen ikke rigtigt

Højlund forværrede Wolfsburg-krisen

Får statsborgerskab: Det giver Solbakken hovedpine

Kæmpe million-lønforhøjelse venter Braithwaite



Fanklubben
” Tipsbladet’s fan panel

‘Min tid i FC København var helt perfekt’

På vej tilbage? “Han ser totalt anderledes ud”

Tottenham under stregen

– Der er noget galt når de ikke bruger de spillere

Vilde beskyldninger mod Cristiano Ronaldo

Cooper gav hård og ærlig besked

Vild kamp! Han ligner guldkandidaternes mareridt

I kæmpe chok: ‘Stop her – jeg beder dig, Peter!’

Kenneth Emil Petersen: Helt vanvittig situation

Vildt rygte – han er i spil som Real Madrid-træner

Chelsea – Manchester City

Sky Blues deprimererer Blues på Broen

Ferran Torres sendte Barcelona på guldkurs

Teenager skyder Liverpool fri af dårlig stime

Mikkel Rygaard chokeret: Det er svært at forstå

Raser efter Slimane-dom: Han snyder!

Gytkjær sikrer Lyngby vital sejr i overtiden

Arsenal snublede i guldkampen

Brøndby-fans sender åbent brev

Sydamerika bakker op om fire år mere til Infantino

‘Jeg er rørt og glad’

Real Madrid med gave til Barcelona

SMS fra træner – fortid i BIF halvanden uge efter