Tidligere rygtet til AGF: Islandsk angriber har tilbud fra Danmark

Vidar Örn Kjartansson var for år tilbage et varmt emne i AGF – nu er der igen bud efter ham fra Danmark.



Den islandske angriber Vidar Örn Kjartansson vil gerne væk fra russiske FC Rostov, og klubben, der slider med at få økonomien til at hænge sammen, ønsker ikke at stille sig i vejen. 

Over for det islandske medie mbl.is bekræfter angriberens agent Olafur Gardarsson, at Vidar Örn Kjartansson fredag skal til Tyrkiet for at se nærmere på forholdene i en interessant klub, men en aftale er ikke på plads, og der kan stadig komme andre bejlere i spil. Også en dansk klub.

Agenten fortæller videre, at Vidar Örn Kjartansson også har tilbud fra klubber i England, Sverige og Danmark, men i første omgang har han altså tænkt sig at undersøge muligheden i Tyrkiet.

Læs også:Direktør fratræder sin stilling hos Superliga-nedrykker

Blandt AGF-fans ringer Vidar Örn Kjartanssons navn måske en klokke. For fire år siden flirtede århusianerne ifølge Ekstra Bladet gevaldigt med den islandske angriber, som dog endte med at tage til Malmö FF, hvor han hamrede 17 mål ind i 26 kampe og efter bare seks måneder blev solgt til Maccabi Tel Aviv.

Vidar Örn Kjartansson har også en fortid i norsk fodbold hos Vålerenga, hvor han i 2014 blev en suveræn topscorer i Eliteserien med 25 mål – 10 mål mere end Christian Gytkjær på andenpladsen.

Efterfølgende tog han til Kina, hvor blandt andre Mads Davidsen lagde mærke til ham. Da AGF-rygtet var allervarmest, beskrev han islændingen som et potentielt scoop i Superligaen.

– Det er en spiller, jeg kender rigtigt godt, da jeg havde ham på listen for år siden, hvor han scorede mange mål i norsk fodbold, men jeg vragede ham på grund af manglende individuelle kompetencer. Han er en spiller, der skal sættes op af andre for at få succes, og den spillertype har sjældent succes i Kina, sagde Davidsen i januar 2016 til tipsbladet.dk og tilføjede:

– Her kræver det mere, hvad jeg kalder “obvious skills”, og det har han ikke. Han fik en fantomstart i sidste sæson i Kina, hvor han scorede fem mål i de otte første runder, og her fik jeg flere gange beskeder om, jeg mon havde taget fejl, men så nettede han kun 4 i de næste 20 kampe, for det er sværere at score i Kina end i Norge. Og jeg synes ikke typemæssigt, at han passer til kinesisk fodbold.

– Men det er en rigtig dygtig afslutter i feltet. Hvad jeg kigger meget på, når jeg analyserer angribere, er evnen til at score på 1. berøringen, for kan en spiller det, så er han godt nok svær at dække op. Og det kan Kjartansson, selvom han teknisk ikke er noget unikum. Hans offensive hovedspil i feltet er også på et rigtigt fint niveau.

– Han er også en meget aggressiv, pågående og løbevillig spiller. “En træners drøm” ude af possession, fordi han er en dygtig presspiller og altid arbejder i holdets tjeneste. Klassisk islandsk vindermentalitet, så jeg vil gå så langt at sige, at det kan være et scoop for en dansk klub at hente Kjartansson såfremt træneren forstår hans behov til at komme i de situationer, hvor han er kampafgørende.

Vidar Örn Kjartansson har i 26 landskampe for Island scoret tre mål. 





LIVE

TransferLIVE: Chelsea i monstertransfer?

Gidsel: ‘Jeg kunne sagtens vende hjem til Danmark’

Nyt tilbageslag for Hjulmand

Dorgu lyner! Manchester United slår City

Dansk choktransfer: ‘Det sygeste salg!’

Afsløring: FCK-talent skifter til Næstved Boldklub

Er det Narteys kongeløn i Lyon?



Tipsbladets transfershow: Her er den nye vært

Kommer med stikpille – nævner pludselig Højlund

Medie: Derfor er Thomas Frank ikke blevet fyret

Manchester United overvejer denne stjernetræner

Daniel Wass overrasker i hitserie på DR

Afsløring: OB køber ny profil for en slik



TRANSFER

Lukas Podolski: Brøndby-stjerne er godt betalt

Verdensstjernes søn landet i København

Afslører tæt venskab med tidligere Brøndby-stjerne

Reagerer på bombe: ‘Den her verden er vanvittig’

Michael Carrick foretager kæmpe ændring i Man Utd

AGF i milliontransfer? Kan blive rekorddyr 



TIPSBLADET SPECIAL

Overblik: Her er Superligaens vintertransfers 2026

Kasper Fisker tilbage i Brøndby IF

Farzams Fanzone: Jeg følger med i disse to til FCK

Gidsel fik klar besked: ‘Stop det!’

Vil hente megastjerne og italiensk cheftræner

‘Det kommer aldrig til at ske’

Lauge i tårer i tv-interview: ‘Har været hårdt’

Stor dansk transfer: ‘Jeg talte med Laudrup’

Vilde Jens Stage overgår FCK-tid

Afsløring: Nicolai Larsen tilbudt kæmpe lønnedgang

AGF’er vild med FCM-profil: Han er latterligt god

Dansk landsholdsspiller imponerer

Mads Hermansen fremhæver ond ånd fra FC København



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i vinterpausen

Brøndby udsender opdatering om Jacob Ambæk

FCM-profil forventes at misse europæiske brag

Vil undgå Bendtner-stunt

“Transferbombe”: De har opgivet Mathias Jørgensen

Transfer på vej? AaB spørger på profil

Hylder Højlund – dybt imponeret inden brag

I svime over Superliga-transfer: Fantastisk, OB!

Superliga-boss flirter med Albert Grønbæk

Officielt: Her er Viktor Claessons næste klub

Nærmer sig aftale

På blokken i danskerklub

Afsløring: Lyon tæt på at købe Noah Nartey

– Kunne godt ende i noget værre ballade

Sydfransk Galehus invaderer Vestens Athen

Jens Stage med smuk scoring i målfest

Dansk stjerne var fuldstændig vanvittig at se på!

Farzams fanzone: ‘Der skal jo ske noget’

Afsløring: Villads Rasmussen tæt på Strømsgodset

Tipsbladet præsenterer nyt quiz-format

Kæmpetransfer tæt på – tager til skandaleramt klub

Afsløring: Andreas Skov Olsen på plads i Rangers

Sportschef griner af penge-spørgsmål