Den islandske angriber Vidar Örn Kjartansson vil gerne væk fra russiske FC Rostov, og klubben, der slider med at få økonomien til at hænge sammen, ønsker ikke at stille sig i vejen.
Over for det islandske medie mbl.is bekræfter angriberens agent Olafur Gardarsson, at Vidar Örn Kjartansson fredag skal til Tyrkiet for at se nærmere på forholdene i en interessant klub, men en aftale er ikke på plads, og der kan stadig komme andre bejlere i spil. Også en dansk klub.
Agenten fortæller videre, at Vidar Örn Kjartansson også har tilbud fra klubber i England, Sverige og Danmark, men i første omgang har han altså tænkt sig at undersøge muligheden i Tyrkiet.
Læs også:Direktør fratræder sin stilling hos Superliga-nedrykker
Blandt AGF-fans ringer Vidar Örn Kjartanssons navn måske en klokke. For fire år siden flirtede århusianerne ifølge Ekstra Bladet gevaldigt med den islandske angriber, som dog endte med at tage til Malmö FF, hvor han hamrede 17 mål ind i 26 kampe og efter bare seks måneder blev solgt til Maccabi Tel Aviv.
Vidar Örn Kjartansson har også en fortid i norsk fodbold hos Vålerenga, hvor han i 2014 blev en suveræn topscorer i Eliteserien med 25 mål – 10 mål mere end Christian Gytkjær på andenpladsen.
Efterfølgende tog han til Kina, hvor blandt andre Mads Davidsen lagde mærke til ham. Da AGF-rygtet var allervarmest, beskrev han islændingen som et potentielt scoop i Superligaen.
– Det er en spiller, jeg kender rigtigt godt, da jeg havde ham på listen for år siden, hvor han scorede mange mål i norsk fodbold, men jeg vragede ham på grund af manglende individuelle kompetencer. Han er en spiller, der skal sættes op af andre for at få succes, og den spillertype har sjældent succes i Kina, sagde Davidsen i januar 2016 til tipsbladet.dk og tilføjede:
– Her kræver det mere, hvad jeg kalder “obvious skills”, og det har han ikke. Han fik en fantomstart i sidste sæson i Kina, hvor han scorede fem mål i de otte første runder, og her fik jeg flere gange beskeder om, jeg mon havde taget fejl, men så nettede han kun 4 i de næste 20 kampe, for det er sværere at score i Kina end i Norge. Og jeg synes ikke typemæssigt, at han passer til kinesisk fodbold.
– Men det er en rigtig dygtig afslutter i feltet. Hvad jeg kigger meget på, når jeg analyserer angribere, er evnen til at score på 1. berøringen, for kan en spiller det, så er han godt nok svær at dække op. Og det kan Kjartansson, selvom han teknisk ikke er noget unikum. Hans offensive hovedspil i feltet er også på et rigtigt fint niveau.
– Han er også en meget aggressiv, pågående og løbevillig spiller. “En træners drøm” ude af possession, fordi han er en dygtig presspiller og altid arbejder i holdets tjeneste. Klassisk islandsk vindermentalitet, så jeg vil gå så langt at sige, at det kan være et scoop for en dansk klub at hente Kjartansson såfremt træneren forstår hans behov til at komme i de situationer, hvor han er kampafgørende.
Vidar Örn Kjartansson har i 26 landskampe for Island scoret tre mål.
LIVE
TransferLIVE: Dansker kan byttes væk
Klar tale: Han kommer til at spille i Real Madrid!
TOPNYHED
AGF-boss skyder mod FCM: Det var en svinestreg
MEDIE
Kæmpe FCK-flop: De jagter Amir Richardson
TOPNYHED
Dario Dumic fyret – sagsøger spansk klub
MEDIE
Stort medie: Bliver Hjulmand den nye landstræner?
TRANSFER
Til lægetjek i Danmark: FCM betaler ‘pænt beløb’
TRANSFER
‘Det er en interessant spiller’
LIVE
VM-LIVE: Norge melder om svimlende seertal
TOPNYHED
KÆMPE nedgang – så meget går AC ned i løn
AVIS
Dialog med Brøndby – er dette prisen?
MEDIE
Nu er Brøndby IF konkret på banen
TRANSFER
De køber ham for 740 mio.
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
Vilde Norge! Her er deres vej til VM-finalen
NYHEDER
Bo Henriksen: ‘Den regel er en katastrofe!’
Giver FCK-emne transferråd: ‘De betaler også mere’
EKSKLUSIVT
Afsløring: Mohamed Sankoh tæt på Superliga-klub
NYHEDER
Højbjerg har fået ny cheftræner i Marseille
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen
EKSKLUSIVT
Brøndby tæt på denne keeper
England – DR Congo
TRANSFER
De tager ikke med FC København på træningslejr
MEDIE
Dansk landsholdsspiller er topprioritet
TOPNYHED
Brøndby med transferscoop?
EKSKLUSIVT
Afsløring: Jens Jønsson skifter til AGF
MEDIE
Brøndby IF og Feyenoord er i dialog
NYHEDER
Rasmus Nissen afslører: Derfor skifter jeg til FCM
TRANSFER
Her er Jonas Winds nye klub
EKSKLUSIVT
Afsløring: FC Nordsjælland udlejer William Lykke
NYHEDER
‘Risikerer, at dit eftermæle smadres for altid!’
Belgien – Senegal
EKSKLUSIVT FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner
Dækkene Ruller: Vi kårer Tourens favoritter i 2026
TRANSFER
