Tidligere rygtet til AGF: Islandsk angriber har tilbud fra Danmark

Vidar Örn Kjartansson var for år tilbage et varmt emne i AGF – nu er der igen bud efter ham fra Danmark.



Den islandske angriber Vidar Örn Kjartansson vil gerne væk fra russiske FC Rostov, og klubben, der slider med at få økonomien til at hænge sammen, ønsker ikke at stille sig i vejen. 

Over for det islandske medie mbl.is bekræfter angriberens agent Olafur Gardarsson, at Vidar Örn Kjartansson fredag skal til Tyrkiet for at se nærmere på forholdene i en interessant klub, men en aftale er ikke på plads, og der kan stadig komme andre bejlere i spil. Også en dansk klub.

Agenten fortæller videre, at Vidar Örn Kjartansson også har tilbud fra klubber i England, Sverige og Danmark, men i første omgang har han altså tænkt sig at undersøge muligheden i Tyrkiet.

Læs også:Direktør fratræder sin stilling hos Superliga-nedrykker

Blandt AGF-fans ringer Vidar Örn Kjartanssons navn måske en klokke. For fire år siden flirtede århusianerne ifølge Ekstra Bladet gevaldigt med den islandske angriber, som dog endte med at tage til Malmö FF, hvor han hamrede 17 mål ind i 26 kampe og efter bare seks måneder blev solgt til Maccabi Tel Aviv.

Vidar Örn Kjartansson har også en fortid i norsk fodbold hos Vålerenga, hvor han i 2014 blev en suveræn topscorer i Eliteserien med 25 mål – 10 mål mere end Christian Gytkjær på andenpladsen.

Efterfølgende tog han til Kina, hvor blandt andre Mads Davidsen lagde mærke til ham. Da AGF-rygtet var allervarmest, beskrev han islændingen som et potentielt scoop i Superligaen.

– Det er en spiller, jeg kender rigtigt godt, da jeg havde ham på listen for år siden, hvor han scorede mange mål i norsk fodbold, men jeg vragede ham på grund af manglende individuelle kompetencer. Han er en spiller, der skal sættes op af andre for at få succes, og den spillertype har sjældent succes i Kina, sagde Davidsen i januar 2016 til tipsbladet.dk og tilføjede:

– Her kræver det mere, hvad jeg kalder “obvious skills”, og det har han ikke. Han fik en fantomstart i sidste sæson i Kina, hvor han scorede fem mål i de otte første runder, og her fik jeg flere gange beskeder om, jeg mon havde taget fejl, men så nettede han kun 4 i de næste 20 kampe, for det er sværere at score i Kina end i Norge. Og jeg synes ikke typemæssigt, at han passer til kinesisk fodbold.

– Men det er en rigtig dygtig afslutter i feltet. Hvad jeg kigger meget på, når jeg analyserer angribere, er evnen til at score på 1. berøringen, for kan en spiller det, så er han godt nok svær at dække op. Og det kan Kjartansson, selvom han teknisk ikke er noget unikum. Hans offensive hovedspil i feltet er også på et rigtigt fint niveau.

– Han er også en meget aggressiv, pågående og løbevillig spiller. “En træners drøm” ude af possession, fordi han er en dygtig presspiller og altid arbejder i holdets tjeneste. Klassisk islandsk vindermentalitet, så jeg vil gå så langt at sige, at det kan være et scoop for en dansk klub at hente Kjartansson såfremt træneren forstår hans behov til at komme i de situationer, hvor han er kampafgørende.

Vidar Örn Kjartansson har i 26 landskampe for Island scoret tre mål. 





LIVE

LIVE: OB-spillers skadeshelvede er forbi

‘Har det stramt’ med Patrick Mortensens udtalelser

FC København skriver kontrakt med juvel

‘Han har mundtlig aftale på plads med Liverpool’

AGF tager pis på FC Midtjylland

Ekspert enig med Tullberg: Fuldkommen uforklarligt

Giver to spillere livstidskarantæne



Thomas Delaney FCK FC København Superligaen TOPNYHED

Skifte glæder Thomas Delaney

Brian Riemer giver klar besked

Horsens-chef: ‘For mig er det fuldstændig håbløst’

Dansk klub idømt pointstraf efter skatteballade

To klubber kæmper om tidligere FCM-spiller

Monstertransfer? Melder om ‘done deal’



INTERVIEW

Ekspert: ‘Det vil overgå FCKs katastrofesæson’

FCM jagtede ham – nu vil tysk topklub købe ham

Alt er i spil – også Kasper Hjulmands job

Han overtager Peter Christiansens rolle i Wofsburg

Mileta Rajovic i stor optur

Fyring? Han tilbyder sig selv til Tottenham



EKSKLUSIVT

Kæmpe scoop: Superliga-vinder til dansk klub

‘Det er fint at have en fase, hvor jeg prøver det’

Afsløring: Knuder i Brøndby-forhandlinger

Vil have ham væk fra FC København

– Han har måske været lagt lidt på is

Jeg tror, denne stjerne er færdig i FCK til sommer

Kæmpeklubber på cv’et – nu rykker han til Danmark

Han er Eriksen og co’s nye træner

Afsløring: AGF-stopper afviste to Superliga-tilbud

Rasmus Højlund i massiv modvind

Opkald med Riemer i 2025: ‘Så sejlede det for mig’

Fjernede AGF-trøje: Nu svarer FC Midtjylland

LIVE: Hold da op – kanonkasse!



NYHEDER

Tøfting revser Superligaklub: ‘For nonchalant!’

Avis: De forhandler med Andreas Christensen

Drama i FC Barcelona: ‘Han smider en bombe’

Fremhæver Yuito Suzuki: ‘Et fænomen’

23 røde kort i vanvidskamp

Froholdt på tavlen i storkamp

Dansk turnering opkaldes efter Hermansen

Hvidovre tager stort skridt i oprykningskampen

Real Madrid – Manchester City

Paris Saint-Germain – Chelsea

Newcastle – Barcelona

Fodboldoplevelse i Newcastle – køb billetter her

Tung mandagskamp i Rom

Var direkte fra træningsbanen

I svime: Som en ny spiller

FCM er i pokalfinalen efter drømmemål

Wow – det må man ALDRIG gøre!

Shop-amok i Danmark: ‘Vi må være brutale’

Alpha retter hård kritik

Kæmpe kærlighedserklæring

‘Altid været vanvittigt hårde kampe’

Færdig i 2030: Møller valgt uden modstand

DBU: Ham peger vi på