Den islandske angriber Vidar Örn Kjartansson vil gerne væk fra russiske FC Rostov, og klubben, der slider med at få økonomien til at hænge sammen, ønsker ikke at stille sig i vejen.
Over for det islandske medie mbl.is bekræfter angriberens agent Olafur Gardarsson, at Vidar Örn Kjartansson fredag skal til Tyrkiet for at se nærmere på forholdene i en interessant klub, men en aftale er ikke på plads, og der kan stadig komme andre bejlere i spil. Også en dansk klub.
Agenten fortæller videre, at Vidar Örn Kjartansson også har tilbud fra klubber i England, Sverige og Danmark, men i første omgang har han altså tænkt sig at undersøge muligheden i Tyrkiet.
Læs også:Direktør fratræder sin stilling hos Superliga-nedrykker
Blandt AGF-fans ringer Vidar Örn Kjartanssons navn måske en klokke. For fire år siden flirtede århusianerne ifølge Ekstra Bladet gevaldigt med den islandske angriber, som dog endte med at tage til Malmö FF, hvor han hamrede 17 mål ind i 26 kampe og efter bare seks måneder blev solgt til Maccabi Tel Aviv.
Vidar Örn Kjartansson har også en fortid i norsk fodbold hos Vålerenga, hvor han i 2014 blev en suveræn topscorer i Eliteserien med 25 mål – 10 mål mere end Christian Gytkjær på andenpladsen.
Efterfølgende tog han til Kina, hvor blandt andre Mads Davidsen lagde mærke til ham. Da AGF-rygtet var allervarmest, beskrev han islændingen som et potentielt scoop i Superligaen.
– Det er en spiller, jeg kender rigtigt godt, da jeg havde ham på listen for år siden, hvor han scorede mange mål i norsk fodbold, men jeg vragede ham på grund af manglende individuelle kompetencer. Han er en spiller, der skal sættes op af andre for at få succes, og den spillertype har sjældent succes i Kina, sagde Davidsen i januar 2016 til tipsbladet.dk og tilføjede:
– Her kræver det mere, hvad jeg kalder “obvious skills”, og det har han ikke. Han fik en fantomstart i sidste sæson i Kina, hvor han scorede fem mål i de otte første runder, og her fik jeg flere gange beskeder om, jeg mon havde taget fejl, men så nettede han kun 4 i de næste 20 kampe, for det er sværere at score i Kina end i Norge. Og jeg synes ikke typemæssigt, at han passer til kinesisk fodbold.
– Men det er en rigtig dygtig afslutter i feltet. Hvad jeg kigger meget på, når jeg analyserer angribere, er evnen til at score på 1. berøringen, for kan en spiller det, så er han godt nok svær at dække op. Og det kan Kjartansson, selvom han teknisk ikke er noget unikum. Hans offensive hovedspil i feltet er også på et rigtigt fint niveau.
– Han er også en meget aggressiv, pågående og løbevillig spiller. “En træners drøm” ude af possession, fordi han er en dygtig presspiller og altid arbejder i holdets tjeneste. Klassisk islandsk vindermentalitet, så jeg vil gå så langt at sige, at det kan være et scoop for en dansk klub at hente Kjartansson såfremt træneren forstår hans behov til at komme i de situationer, hvor han er kampafgørende.
Vidar Örn Kjartansson har i 26 landskampe for Island scoret tre mål.
LIVE
LIVE: Så gode er Danmarks chancer
– Det er et møghold!
Bo Henriksen melder ham færdig på landsholdet
Tjekkiske medier: Knusende dansk sejr
Nu bekræftes tocifret millionbeløb
NYHEDER
FCM-stjerne drømmer om dette skifte
Den Riemer-fejl ‘har kostet VM én gang!’
EKSKLUSIVT Kæmpe drama: Dansker skrider fra storsatsende klub
EKSKLUSIVT
Blodrøde tal: Jeg kan ikke huske noget lignende!
Vraget i Parken: Nu er konen rasende!
I chok: ‘Det er utroligt – ingen andre kan det’
TOPNYHED
Skyder mod FCK-bestyrelse: ‘Det er amatøragtigt’
NYHEDER
‘Det er en gave for Danmark’
EKSKLUSIVT Voldsomme forskelle – her er Table of Justice
INTERVIEW
– Hele holdet er trygge ved ham
NYHEDER
‘Det er noget vrøvl, Peter Møller’
INTERVIEW
Dansk stjerne fremhæver Daniel Agger
NYHEDER
1,5 milliarder for stjerne – glem det, Liverpool!
KARAKTERER
Magtdemonstration – nøj, en lækker spiller!
TOPNYHED Trænerskifte? Fantastisk hvis Steve Cooper kommer
NYHEDER
Hård straf: Brøndby-spiller udsat for racisme
EKSPERT
‘Ved at være uværdigt for Jacob Neestrup’
EKSKLUSIVT
Afsløring: Bertelsen har afvist endnu et job
NYHEDER
Katastrofe for AGF? Tre spillere udgår
I Nordmakedonien fremhæves Højlund-udtalelse
Mulig Neestrup afløser? ‘Ville være helt vildt!’
NYHEDER
Fuldstændig vanvittig værdisætning for Froholdt
Hvem holder partilederne med i fodbold?
Her begynder næste sæson i Superligaen
AVIS
Højbjerg overvejer stor beslutning
Werge ‘har ikke set det i mange år’ på landsholdet
Danske stjerner kan være fortid
TIPSBLADETS DOM Han ligner et fejlmatch i Brøndby
NYHEDER
To spillere frasorteret af Brian Riemer
TOPNYHED
Vild kamp: Her er Danmarks modstander
Helten Kliment: Jeg vil ikke være en idiot, men…
NYHEDER
Landstræner reagerer på Højlund-udtalelse
INTERVIEW
Spion? ‘Han kan høre dig’
Brøndby får stor bøde
Riemer sendte to spioner til Tjekkiet
INTERVIEW
Kasper Høgh pegede på særlig seddel foran pressen
INTERVIEW
Brian Riemer til pressen: Husk det!
DAGENS SPILFORSLAG
Remis i Basel
INTERVIEW
‘Derfra moser vi dem’
TOPNYHED
Voldsom kamp: Danmark er tættere på VM
NYHEDER
Arsenal-stjerne spiller Sverige nærmere VM
NYHEDER
Ny VM-melding fra Iran
NYHEDER
Husker du Dan Thomassen? Lander flot job
LIVE: Det skal afgøres fra straffesparkspletten
TRANSFER
Barca jagter stjerne – hvad betyder det for ‘AC’?
Får stor hjælp inden brag mod Liverpool
MEDIE
Spår: Her ender Mohamed Salah
OPTAKT
Danmark – Nordmakedonien
Se skæbnelandskamp sammen med Tipsbladet
