Tidligere SL-spiller anklages for voldtægt i Kbh

Den tidligere SønderjyskE-spiller Eggert Jonsson anklages sammen med sin tidligere holdkammerat Aron Gunnarsson for at have begået en voldtægt i København 2010.



En islandsk kvinde anklager den tidligere SønderjyskE-spiller Eggert Jonsson for at have voldtaget hende i København tilbage i 2010. Det skriver den islandske avis Stundin, og FH, der er Eggert Jonssons arbejdsgiver, bekræfter, at man er bekendt med sagen.

Den tidligere SønderjyskE-spiller var i 2010 i København med Islands landshold for at spille en EM-kvalifikationskamp mod Danmark, og i den forbindelse hævder kvinden, at hun blev voldtaget af Eggert Jonsson samt Aron Gunnarsson, der også var med på landsholdet.

Aron Gunnarssons navn har i et stykke tid været koblet til sagen, og derfor blev han heller ikke udtaget ved Islands seneste landsholdssamling. Gunnarsson fastslog ved den lejlighed, at han er uskyldig og i øvrigt aldrig er blevet kaldt til afhøring af politiet.

Nu er det så kommet frem, at Eggert Jonsson også er involveret i sagen, og de skal begge afhøres af politiet i november.

– Hvem siger, at der er en politiefterforskning i gang? Hverken du eller jeg ved, om de er blevet sigtet i sagen. Lad os først og fremmest få det afklaret, siger Vidar Halldorsson, der er formand og FH og dermed chef for Eggert Jonsson.

33-årige Eggert Jonsson tørnede ud for SønderjyskE fra 2017 til 2020, og han bar ved flere lejligheder anførerbindet for Haderslev-klubben. Islændingen har også en fortid i FC Vestsjælland.







LIVE

TransferLIVE: Køber stjerne for 410 mio.

Spår transfer: ‘Jeg har ondt af Nørgaard’

Brøndby tæt på Superliga-profil

‘Det er et angreb på FCK’

FC Porto-præsident: ‘Froholdt burde ikke være her’

FC København i forhandlinger med svensk klub

‘PC’ afslører: Sådan fik jeg AGF-stjerne



LIVE

VM-LIVE: Stjerne stopper landsholdskarrieren

Superliga-klub jagter Jakob Bonde

Dansk U17-bomber skal besøge Besiktas

På vej til Brøndby? En klon af stjernespiller

Afsløring: Viborg køber Mohamed Iyadh Riahi

Guf for Superligaen – disse danskere er nu gratis



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Superliga-klub beder om hjælp: Har du en bolig?

Officielt: Højlund får ny stjernetræner

Afsløring: Lyngby henter FC Barcelona-målmand

Afsløring: FCM forlænger med stort talent

Nu er der nyt om Robert Skov



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

Her er prisen på Aral Simsir

Afsløring: Brøndby køber Thomas Villadsen

Medie: Stort bud på AGF-stjerne

‘Han kan blive en af historiens mest legendariske’

Youssef Toutouh får nyt job i dansk klub

Australien – Egypten

Brøndby afgiver bud – enighed med spilleren

– Schwartau-handel giver ingen mening

Tysk medie: Hjerteskærende besked til fans

Real Madrid afviser køb af stjernespiller

Profil presser på for transfer – AGF afviser bud

Dansk kæmpetransfer: Razak Pimpong er taknemmelig



EKSKLUSIVT

FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner

Anderson: Derfor skifter jeg til AGF

Søren Lerby rystet: ‘Det er ulækkert!’