Tidligere SL-spiller anklages for voldtægt i Kbh

Den tidligere SønderjyskE-spiller Eggert Jonsson anklages sammen med sin tidligere holdkammerat Aron Gunnarsson for at have begået en voldtægt i København 2010.



En islandsk kvinde anklager den tidligere SønderjyskE-spiller Eggert Jonsson for at have voldtaget hende i København tilbage i 2010. Det skriver den islandske avis Stundin, og FH, der er Eggert Jonssons arbejdsgiver, bekræfter, at man er bekendt med sagen.

Den tidligere SønderjyskE-spiller var i 2010 i København med Islands landshold for at spille en EM-kvalifikationskamp mod Danmark, og i den forbindelse hævder kvinden, at hun blev voldtaget af Eggert Jonsson samt Aron Gunnarsson, der også var med på landsholdet.

Aron Gunnarssons navn har i et stykke tid været koblet til sagen, og derfor blev han heller ikke udtaget ved Islands seneste landsholdssamling. Gunnarsson fastslog ved den lejlighed, at han er uskyldig og i øvrigt aldrig er blevet kaldt til afhøring af politiet.

Nu er det så kommet frem, at Eggert Jonsson også er involveret i sagen, og de skal begge afhøres af politiet i november.

– Hvem siger, at der er en politiefterforskning i gang? Hverken du eller jeg ved, om de er blevet sigtet i sagen. Lad os først og fremmest få det afklaret, siger Vidar Halldorsson, der er formand og FH og dermed chef for Eggert Jonsson.

33-årige Eggert Jonsson tørnede ud for SønderjyskE fra 2017 til 2020, og han bar ved flere lejligheder anførerbindet for Haderslev-klubben. Islændingen har også en fortid i FC Vestsjælland.






Helt vildt: En af VM’s bedst betalte trænere




LIVE

TransferLIVE: Siger op – favorit til kæmpejob

‘Zanka’ melder ud om fremtiden

Landet i lufthavnen: Nu er skifte tæt på

Brøndby- og AGF-emne: ‘Jeg skal videre nu’

Her er seks bud på Robert Skovs næste klub

Jagter tidligere FCK-stjerne

Schmeichel udpeger muligt VM-chokexit



TIPSBLADET SPECIAL

Her er 7 bud på Thomas Nørgaards afløser

Bendtner i chok: Det er helt sindssygt!

Roser Superliga-klub: Godt set! 

Spottet i København

Brasilien-Marokko er slutrundens første topkamp

Den sejr var et plaster på et åbent FCK-benbrud



EKSKLUSIVT

Afsløring: Bombe – Real Madrid overvejer Yirenkyi

AGF køber ham

Haiti – Skotland

Seks spillere kan forlade FC Midtjylland

Afsløring: Panathinaikos henter Casper Ankergren

De vil have Victor Nelsson



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Holland – Japan

På vej til Danmark: Stort medie døber ham “juvel”

Transfer-bombe? ‘Vi gør alt, hvad vi kan’

Elfenbenskysten – Ecuador

Alt vendt på hovedet for Werge: Rykker på hotel

Stolt over dansk transfer

Bizart: Tyveri i VM-lejr

Brasilien – Marokko

Thomas Frank overrasker: De vinder VM

Han tager hjem fra VM

Nu kan tidligere Brøndby-stjerne hentes gratis

Dansk træner fyret: ‘Åben for Danmark og udlandet’



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

Chok – henter første VM-point nogensinde

Her kan du se Canada mod Bosnien-Hercegovina