Tidligere Superliga-målmand er havnet i Arsenal: Han er en drøm for en træner

Runar Alex Runarsson slog igennem i FC Nordsjælland og er nu kommet til Arsenal. Få kender ham bedre end Olafur Kristjansson, der fulgte ham i Island og gav ham debut i Superligaen. Her fortæller han om at arbejde sammen med den nyslåede Premier League-keeper.



Da Runar Alex Runarsson kom til FC Nordsjælland i januar 2014, var han en talentfuld målmand, jovist, men også komplet ubeskrevet i Danmark og i øvrigt tiltænkt en plads på U19-holdet.

Her seks et halvt år senere er han havnet i en af de største klubber i en af verdens største ligaer. Runarsson er gået fra ukendt teenager til Arsenal-målmand, og den udvikling har hans tidligere træner fulgt.

Olafur Kristjansson kendte med egne ord Runarsson “rigtig godt” fra Island, gav ham debut i Superligaen og har siden holdt jævnlig sms-kontakt med målmanden.

– Jeg havde fulgt ham i hans klub i Island, fra han var ungdomsspiller. Jeg kender også hans far rigtig godt. Da han kom til Nordsjælland, var det et rigtig godt skridt for ham. Han blev hentet som U19-målmand, selv om han havde spillet kampe i bedste række i Island, og han var meget afklaret med, at han skulle have erfaring via U19- og reserveholdet og på den måde arbejde sig hen mod førsteholdet, siger Kristjansson til tipsbladet.dk.

Runarssons far, Rúnar Kristinsson, var dengang cheftræner i KR hjemme i Reykjavik. Siden har han været i Lillestrøm og Lokeren og er nu tilbage i KR. Han gav sin søn den første smag på førsteholdsfodbold i en ung alder. Debuten kom endda mod Standard Liége i Europa League-kvalifikationen.

Læs også:Officielt: Tidligere FC Nordsjælland-keeper skifter til Arsenal

– Jeg kan huske han fik chancen, da Hannes Halldorsson (tidligere Randers-målmand, red.) blev skadet, hvor han kom ind og spillede rigtig godt, siger Kristjansson.

– Jeg tror, eller jeg ved, at det ikke var en fordel for ham at være søn af sin far, men han var også oppe mod en god målmand, og den opgave løste han til punkt og prikke. 

Hvorfor var det ikke en fordel at have hans far som træner?

– Man vil altid vælge den bedste, men du ved godt, hvordan det er. Jeg har selv prøvet at træne familiemedlemmer, og de skal være exceptionelt bedre end de andre, før man træffer beslutningen om at sætte dem på holdet. Jeg trænede min bror i tidernes morgen og har også haft min søn inde over. Min lillebror var syv år yngre end mig, og jeg tror ikke altid, han var så glad for at have brormand som træner.

Var du hård ved ham?

Læs også:Få detaljer mangler: Tidligere FCN-keeper kan få Arsenal-debut på onsdag

– Ja, men det havde han også godt af, siger Olafur Kristjansson med grin.

Den nuværende Esbjerg-træner tror, at Runar Alex Runarssons hårde læretid under sin far var med til, at han har holdt jordforbindelsen og arbejdet hårdt for at nå sine mål. For hvis der er en ting, der kendetegner Runarsson, er det sidstnævnte.

– Det er altid nemt at sidde og sige, når en spiller har fået sådan et skifte: “Jeg kunne da godt se, han ville drive det til noget mere.” Men hvis man kigger på hans arbejdsmoral og ærgerrighed for at blive bedre, er han sindssygt detaljeorienteret og kritisk, så han har alle forudsætninger. Han arbejder stenhårdt, ser sig selv på video og vil gerne blive bedre. Han er en drøm for en træner.

– Jeg tror også, det satte skub i hans udvikling at få Iñaki Caña som målmandstræner i sin tid; de passede godt sammen. Det har sikkert også hjulpet ham til at komme til Arsenal, siger Kristjansson med henvisning til målmandstræneren, der tidligere var i FC Nordsjælland og nu er i Arsenal.

Mens Olafur Kristjansson forlod FC Nordsjælland i december 2015, solgte klubben først Runarsson til Dijon i 2018. Derfra skiftede han direkte til Arsenal for tre dage siden. De to islændinge holder dog stadig kontakten.

– Jeg har fulgt ham, og en gang i mellem sms’er vi og hører lidt til hinanden og ønsker tillykke, hvis der sker noget i livet. Han er for eksempel blevet far for lidt siden. Han er en god knægt, og sådan nogle altid man gerne holde kontakt med.

Læs også:Tidligere FC Nordsjælland-spiller meget tæt på Arsenal
Læs også:Arsenal sender Leicester ud af Carabao Cup efter selvmål
Læs også:Premier League rykker kampe for britiske pubgæsters skyld




TIPSBLADET SPECIAL

Watch along: Se landskamp med Tipsbladet

Kasper Hjulmand-bombe på vej?

Ekspert: Giv ham Neestrups job, FCK!

Morten Bruun: Sker det, kan FCK rykke ned

Superliga-vanvid: Jeg savnede to røde kort!

Ny udvikling: Han har undskyldt til Steve Cooper

Av, FCK! Her er de værst af alle

Klar tale: Han bør fyres nu



EKSKLUSIVT

Voldsomme forskelle – her er Table of Justice

Kæmpe nyhed i udlandet

Pressestop og festfyr: Han er Danmarks nye darling

Victor Froholdt undviger FC København-misere

Hylder dansker: Det har man ikke set i lang tid



NYHEDER

Dommerekspert: ‘Ufattelig beslutning’ i Parken

Kan ikke gå i fred: Det er en sindssyg by!

Bred enighed i studiet: Jacob Neestrup er færdig 

– Mikael Uhre sagde, jeg ville elske København

I svime over dansker: Bejler til landsholdet

Drømmer om at blive landstræner for Danmark



TOPNYHED

Trænerskifte? Fantastisk hvis Steve Cooper kommer

Riemer deler godt nyt om dansk stjerne

Makedonsk legende stikker til Danmark inden brag

‘Har Brøndby solgt sin sjæl?’

Dansker drillet af Mourinho

Rystede eksperter slår alarm om Larsson

Det har hjemsøgt Højbjerg

LIVE: Afviser Hjulmand-historie

– Presset er på Danmark!

– Er der 120 millioner i klubkassen?

Vender han retur? Lasse Schöne åben

– Glem 4-4-4-4-0

Rundens hold i Superligaen – 24. runde



TIPSBLADETS DOM

Han ligner et fejlmatch i Brøndby

Albert Rudé er færdig i Kolding

FC Københavns søsterklub i “overraskende transfer”

Viser målform før vigtig landskamp

– Dér har Cooper fejlet på allerøverste hylde!

Han ville være guf for større Superliga-klubber

Forlod FCK i vinter – nu kan han få Brøndby-debut

Avis om Jonas Winds fremtid: ‘Det er helt sikkert’

Alexander Lind blæst bagover

Mbappé afviser teori

The Gunners deprimerer The Blues

Medie: Ændring i Schmeichel-plan

Gravesen i hård kritik: ‘Det er forbi!’

Vilde Cooper-spekulationer: Nu svarer Brøndby

Kun to har gjort det dårligere

Advarer AGF: Nu kommer vi buldrende

– Ville lyve, hvis jeg sagde, jeg ikke var ramt

Kan ryge 9 millioner ned i løn

Mål i spansk mandagskamp

Perfekt opvarmning til landskampene for Nartey

FC Midtjylland misser gylden chance

– Det skal gøre pisseondt på os alle sammen

Undskyld mig – 20 millioner ligner mange penge