Da Runar Alex Runarsson kom til FC Nordsjælland i januar 2014, var han en talentfuld målmand, jovist, men også komplet ubeskrevet i Danmark og i øvrigt tiltænkt en plads på U19-holdet.
Her seks et halvt år senere er han havnet i en af de største klubber i en af verdens største ligaer. Runarsson er gået fra ukendt teenager til Arsenal-målmand, og den udvikling har hans tidligere træner fulgt.
Olafur Kristjansson kendte med egne ord Runarsson “rigtig godt” fra Island, gav ham debut i Superligaen og har siden holdt jævnlig sms-kontakt med målmanden.
– Jeg havde fulgt ham i hans klub i Island, fra han var ungdomsspiller. Jeg kender også hans far rigtig godt. Da han kom til Nordsjælland, var det et rigtig godt skridt for ham. Han blev hentet som U19-målmand, selv om han havde spillet kampe i bedste række i Island, og han var meget afklaret med, at han skulle have erfaring via U19- og reserveholdet og på den måde arbejde sig hen mod førsteholdet, siger Kristjansson til tipsbladet.dk.
Runarssons far, Rúnar Kristinsson, var dengang cheftræner i KR hjemme i Reykjavik. Siden har han været i Lillestrøm og Lokeren og er nu tilbage i KR. Han gav sin søn den første smag på førsteholdsfodbold i en ung alder. Debuten kom endda mod Standard Liége i Europa League-kvalifikationen.
Læs også:Officielt: Tidligere FC Nordsjælland-keeper skifter til Arsenal
– Jeg kan huske han fik chancen, da Hannes Halldorsson (tidligere Randers-målmand, red.) blev skadet, hvor han kom ind og spillede rigtig godt, siger Kristjansson.
– Jeg tror, eller jeg ved, at det ikke var en fordel for ham at være søn af sin far, men han var også oppe mod en god målmand, og den opgave løste han til punkt og prikke.
Hvorfor var det ikke en fordel at have hans far som træner?
– Man vil altid vælge den bedste, men du ved godt, hvordan det er. Jeg har selv prøvet at træne familiemedlemmer, og de skal være exceptionelt bedre end de andre, før man træffer beslutningen om at sætte dem på holdet. Jeg trænede min bror i tidernes morgen og har også haft min søn inde over. Min lillebror var syv år yngre end mig, og jeg tror ikke altid, han var så glad for at have brormand som træner.
Var du hård ved ham?
Læs også:Få detaljer mangler: Tidligere FCN-keeper kan få Arsenal-debut på onsdag
– Ja, men det havde han også godt af, siger Olafur Kristjansson med grin.
Den nuværende Esbjerg-træner tror, at Runar Alex Runarssons hårde læretid under sin far var med til, at han har holdt jordforbindelsen og arbejdet hårdt for at nå sine mål. For hvis der er en ting, der kendetegner Runarsson, er det sidstnævnte.
– Det er altid nemt at sidde og sige, når en spiller har fået sådan et skifte: “Jeg kunne da godt se, han ville drive det til noget mere.” Men hvis man kigger på hans arbejdsmoral og ærgerrighed for at blive bedre, er han sindssygt detaljeorienteret og kritisk, så han har alle forudsætninger. Han arbejder stenhårdt, ser sig selv på video og vil gerne blive bedre. Han er en drøm for en træner.
– Jeg tror også, det satte skub i hans udvikling at få Iñaki Caña som målmandstræner i sin tid; de passede godt sammen. Det har sikkert også hjulpet ham til at komme til Arsenal, siger Kristjansson med henvisning til målmandstræneren, der tidligere var i FC Nordsjælland og nu er i Arsenal.
Mens Olafur Kristjansson forlod FC Nordsjælland i december 2015, solgte klubben først Runarsson til Dijon i 2018. Derfra skiftede han direkte til Arsenal for tre dage siden. De to islændinge holder dog stadig kontakten.
– Jeg har fulgt ham, og en gang i mellem sms’er vi og hører lidt til hinanden og ønsker tillykke, hvis der sker noget i livet. Han er for eksempel blevet far for lidt siden. Han er en god knægt, og sådan nogle altid man gerne holde kontakt med.
Læs også:Tidligere FC Nordsjælland-spiller meget tæt på Arsenal
Læs også:Arsenal sender Leicester ud af Carabao Cup efter selvmål
Læs også:Premier League rykker kampe for britiske pubgæsters skyld
INTERVIEW Topscorer kritiserer Silkeborg
OPTAKT
Brøndby IF – Randers FC
EKSKLUSIVT
Afsløring: Kasper Junker skifter til mesterklub
TOPNYHED
FCMs store hæmsko: ‘Måske havde Carrizo valgt FCK’
TOPNYHED
‘Han skulle nok have holdt sin kæft’
EKSKLUSIVT
7 år i udlandet – vender hjem til Danmark
STORT INTERVIEW
Kæmpe scoop: Hylder Nordjyllands Thomas Delaney
TRANSFER Forbløffet over transfer: ‘Det er sindssygt’
TIPSBLADET SPECIAL
Røven i klaskehøjde: De vinder Superligaen
OPTAKT
FC Midtjylland – FC København
NYHEDER
Medier fælder hård dom
TOPNYHED
Bekræfter: Godt nyt for FC København
TRANSFER
‘Et puslespil’: Derfor gik FCK med lejeaftaler
EKSKLUSIVT Riddersholm: ‘Tæt på et meget, meget stort job’
Foto fra lufthavn – angriber på vej til Danmark
TOPNYHED
– Jeg tror de vinder Superligaen
TOPNYHED
Ikke imponeret over FCK’s nye spiller
AVIS
På vej væk? Her er prisen på rasende Ronaldo
TRANSFER
– Han virker frustreret!
AVIS
‘Katastrofe’ for Bundesliga-klub: Dansk duo ude
NYHEDER
Ikke set i 30 år
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i vinterpausen
OPTAKT
Silkeborg IF – Viborg FF
AVIS
Skulle sprænge banken for dansk stjerne
OPTAKT
AGF – OB
TIPSBLADET SPECIAL
De 10 dyreste transfers i Superligaen i januar
TOPNYHED
Tottenham boykotter Viaplay
MEDIE
Han er på vej væk fra AGF
NYHEDER
Hertha Berlin jubler over dansk transfer
MEDIE
Markant lønnedgang for Bo Henriksen?
OPTAKT
FC Nordsjælland – Sønderjyske
EKSKLUSIVT
Afsløring: Her er Rezan Corlus nye klub
Brøndby og Genoa prøvede – glippede på målstregen
Man Utd-stjerne jubler over Maher Carrizos skifte
NYHEDER
“Han skal være 3.000 gange bedre”
NYHEDER
Hjulmand i sommerskifte? Her er prisen
TOPNYHED
Hylder Nartey efter magisk debut
EKSKLUSIVT
Wolfsburg afviser rygter om PC-exit
EKSKLUSIVT
Afsløring: Ishøj IF henter Brøndby-spiller
AVIS
Xabi Alonso rygtes til kæmpeklub
OPTAKT
Vejle Boldklub – FC Fredericia
AVIS
I chok – Man Utd-transfer droppet i lufthavnen
DAGENS SPILFORSLAG
Gudinde og Gammel Dame i stillingskrig
NYHEDER
– Det giver absolut ingen mening!
EKSKLUSIVT
Afsløring: Strømsgodset køber Sebastian Pingel
NYHEDER
‘De er tilbage’
NYHEDER
Mads P. styrtet – kørt på hospitalet
TOPNYHED
N’Doye støtter Infantino: Drop Rusland-udelukkelse
NYHEDER
Her er Hjulmands hold blandt verdens bedste
Se topholdet Arsenal – køb billetter her
Ansigtsgenkendelse på næsten alle SL-stadioner
Stjernetransfer på plads alligevel
Ny Superliga-stjerne? Skrev historie i sommer
HELT VILDT
