Tidligere Superliga-topscorer åbner op: Gamblede, drak og var ulykkelig

Han nåede at blive topscorer i Superligaen, inden en skade satte en stopper for karrieren. Peter Lassen var dog ikke helt klar på karrierestoppet og endte i stedet med at gamle, drikke og til sidst ikke have lyst til livet.



Han var en snu ræv, den nu 53-årige Peter Lassen, for når der opstod en chance i feltet, kunne man være ganske sikker på, at den tidligere Superliga-topscorer ville putte bolden i nettet. Peter Lassen scorede 14 gange i 18 Superliga-kampe for AB i sæsonen 1996/1997, og da han i 1998 vendte tilbage til Danmark og Silkeborg IF, fortsatte han med at score masser af mål.

Nu fortæller han i et interview med Ekstra Bladet om tiden efter fodbolden.

I Silkeborg havde målræven et giftigt makkerpar med Henrik “Tømrer” Pedersen, og i 2000 kunne Peter Lassen lade sig krone som Superliga-topscorer efter 16 kasser i 25 kampe. Det blev dog også det sidste, man for alvor så til den rapkæftede københavner, for en skade satte først en stopper for sæsonen, hvor han blev topscorer, og den skade endte også med at koste Lassen karrieren.

Og så var det en ny virkelighed, der ventede. En virkelighed, hvor Peter Lassen ikke længere var den bedste. Hvor han nu skulle vænne sig til 8 til 16-job, og den virkelighed var han ikke helt klar til.

Så han endte i et sort hul. Han knækkede. Gamblede sine penge væk. Han drak, og han var ulykkelig. Han havde det så skidt, at han overvejede ikke at være til mere en dag, hvor han sad og kiggede på tog.

– I dag ved jeg stadig ikke, om jeg ville gøre det eller bare havde medlidenhed med mig selv, men jeg havde mørke tanker, siger Peter Lassen til Ekstra Bladet.

Han tænkte på sine fem børn og valgte at få styr på sit liv. Et liv, der nu betyder, at den 53-årige tidligere Superliga-topscorer er glad i hverdagen, hvor han i øvrigt arbejder som salgs-og sportschef i Hvidovre IF.

– Jeg kunne have haft hus, båd og sommerhus. Det har sat nogle store ridser i min sjæl, men heldigvis er de problemer overstået nu.

– Jeg har ikke været på kasino i over ti år og har ingen spilkonto på nettet, siger Peter Lassen til Ekstra Bladet.

53-årige Peter Lassen nåede i karrieren i alt 48 Superliga-mål i 105 kampe. Det blev aldrig til en A-landskamp, men han nåede at spille et par ligalandskampe, hvor han også stod for en scoring i den ene af de opgør.





Klausul udløst: ‘Vi er blevet fint kompenseret’




LIVE

TransferLIVE: Til lægetjek i Brøndby

Afsløring: Thelander vender tilbage til Danmark

Klausul udløst: ‘Vi er blevet fint kompenseret’

Eriksen ringede lørdag – klubboss giver status

Raser over VM-chok: ‘En total skændsel!’

Cornelius med klar besked til FCK-ledelse

Jagter dansk erstatning



LIVE

VM-LIVE: Harry Kane-interview går viralt

Morten Bruun stjal pludselig showet til pressemøde

Brøndby-profil om transfer: ‘Har ikke hans nummer’

Stjernesalg i Brøndby? ‘Der kan godt ske noget’

Drama midt i jubel: Engelsk stjerne ‘slemt’ skadet

Huescas hylder FCK’er: ‘Han er fucking god’



EKSKLUSIVT

Dansk kæmpetransfer: Razak Pimpong er taknemmelig

Ny FC Midtjylland-angriber scorer igen-igen

Scorer vanvittig løn i Premier League

Værsgo, Brøndby: Det får I med Max Ejdum 

FC Midtjylland ‘meget tæt’ på kæmpe transfer

‘Kaos’ – journalister råber ad stjerner



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Afsløring: Trabzonspor byder 112,5 mio. på Simsir

Byder på dansker – 44,5 millioner i spil

“Du er en fucking maskine!”

Frøkjær hylder nyt tiltag: ‘Det er monstervigtigt’

Enige med Hjulmand – her er kontrakten

Jens Jønsson: ‘Det var sindssygt’

På vej til Danmark – koster 880.000 kroner

Transfer på vej – dansker ikke med på træningslejr

Her er 1/8-finalerne ved VM

Klapper i om stor Superliga-transfer



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

Portugal – Spanien

Grotesk – godt det ikke var en Superliga-kamp

Intern dansk transfer: ‘Rigtig godt for mig’

Skyder stor FCM-historie ned