Tidligere Superliga-topscorer åbner op: Gamblede, drak og var ulykkelig

Han nåede at blive topscorer i Superligaen, inden en skade satte en stopper for karrieren. Peter Lassen var dog ikke helt klar på karrierestoppet og endte i stedet med at gamle, drikke og til sidst ikke have lyst til livet.



Han var en snu ræv, den nu 53-årige Peter Lassen, for når der opstod en chance i feltet, kunne man være ganske sikker på, at den tidligere Superliga-topscorer ville putte bolden i nettet. Peter Lassen scorede 14 gange i 18 Superliga-kampe for AB i sæsonen 1996/1997, og da han i 1998 vendte tilbage til Danmark og Silkeborg IF, fortsatte han med at score masser af mål.

Nu fortæller han i et interview med Ekstra Bladet om tiden efter fodbolden.

I Silkeborg havde målræven et giftigt makkerpar med Henrik “Tømrer” Pedersen, og i 2000 kunne Peter Lassen lade sig krone som Superliga-topscorer efter 16 kasser i 25 kampe. Det blev dog også det sidste, man for alvor så til den rapkæftede københavner, for en skade satte først en stopper for sæsonen, hvor han blev topscorer, og den skade endte også med at koste Lassen karrieren.

Og så var det en ny virkelighed, der ventede. En virkelighed, hvor Peter Lassen ikke længere var den bedste. Hvor han nu skulle vænne sig til 8 til 16-job, og den virkelighed var han ikke helt klar til.

Så han endte i et sort hul. Han knækkede. Gamblede sine penge væk. Han drak, og han var ulykkelig. Han havde det så skidt, at han overvejede ikke at være til mere en dag, hvor han sad og kiggede på tog.

– I dag ved jeg stadig ikke, om jeg ville gøre det eller bare havde medlidenhed med mig selv, men jeg havde mørke tanker, siger Peter Lassen til Ekstra Bladet.

Han tænkte på sine fem børn og valgte at få styr på sit liv. Et liv, der nu betyder, at den 53-årige tidligere Superliga-topscorer er glad i hverdagen, hvor han i øvrigt arbejder som salgs-og sportschef i Hvidovre IF.

– Jeg kunne have haft hus, båd og sommerhus. Det har sat nogle store ridser i min sjæl, men heldigvis er de problemer overstået nu.

– Jeg har ikke været på kasino i over ti år og har ingen spilkonto på nettet, siger Peter Lassen til Ekstra Bladet.

53-årige Peter Lassen nåede i karrieren i alt 48 Superliga-mål i 105 kampe. Det blev aldrig til en A-landskamp, men han nåede at spille et par ligalandskampe, hvor han også stod for en scoring i den ene af de opgør.





AGF-juvel stempler ind – scorer mod FCK




INTERVIEW

Ekspert: ‘Det vil overgå FCKs katastrofesæson’

Flemming Povlsen stjæler overskrifter i udlandet

Viborg FF – FC Nordsjælland

Voldsomt skænderi i FC København

Supercomputer: De rykker ud af Superligaen

FC Midtjylland – Brøndby IF

Chokpris på Victor Froholdt



EKSKLUSIVT

Kæmpe scoop: Superliga-vinder til dansk klub

Chokfyring af Jürgen Klopp? Nu reagerer Red Bull

Henter kæmpe Superliga-flop

Ophæver i Brøndby – dansk klub henter ham

‘Zanka’ med – men profil er ikke klar for FCK

FC København – Randers FC



NYHEDER

Tøfting revser Superligaklub: ‘For nonchalant!’

Helt sikker: ‘Uundgåeligt – det sker til sommer’

Vejle Boldklub – AGF

Farzam: Så havde Maxsø været Brøndby-spiller nu

Björn Wesström overrasker – scorer nyt job

AGF’er med transferanbefaling: ‘Kig på ham i FCK’



TOPNYHED

Denne Superliga-kamp droppet på TV

Traditionsklub henter Stephen Odey

Vilde Mikkel Damsgaard i hopla

Sønderjyske – OB

Lamine Yamal med karrierens første

Barcelona køber Rashford – her er prisen

Hjulmand blev vraget – nu forklarer træneren

FCM-profil – Riemer har ikke ringet

Kasper Hjulmand brager ind i Arsenal

Jubler over transfer: God dialog med FC København

‘Han er tilgivet’

Nu svarer Pochettino på Tottenham-jobbet

Dansker i kæmpe skifte? ‘Hent ham nu!’ 



NYHEDER

Hvem kommer i top-6? Her er alle scenarierne

Officielt: Victor Lind i rekordhandel

Superliga-guf: Hold øje med disse 1. div-stjerner

Lyngby buldrer afsted – AaB dummer sig

Peger på FCK: ‘Det er pinligt’

Ekspert: De rykker op i Superligaen

Henter 16-årig i FC København

‘Jeg hadede verden’

Rørt Wass: ‘Det betyder rigtig meget for mig’

Vild melding: City kan få fratrukket 60 point

Hjulmands Leverkusen dummer sig igen

Sådan fik de mistanke om norsk matchfixing

Skal Schmeichel spille? Nu svarer Riemer

Vil gøre det onde ved Brøndby

Froholdt-video trækker overskrifter

Arsenal – Chelsea

Leeds kan lege med mod Man City

Jesse Lingard tæt på eksotisk eventyr

– Det er en frustration for os alle

Skandale: Eliteserien-spillere anholdt

Raser over afgørelse: Himmelråbende og tåbeligt!

Stats til Superligaen: Kæmpe overpræstation

Dommerekspert rystet over Superliga-justitsmord