Tidligere Superliga-topscorer åbner op: Gamblede, drak og var ulykkelig

Han nåede at blive topscorer i Superligaen, inden en skade satte en stopper for karrieren. Peter Lassen var dog ikke helt klar på karrierestoppet og endte i stedet med at gamle, drikke og til sidst ikke have lyst til livet.



Han var en snu ræv, den nu 53-årige Peter Lassen, for når der opstod en chance i feltet, kunne man være ganske sikker på, at den tidligere Superliga-topscorer ville putte bolden i nettet. Peter Lassen scorede 14 gange i 18 Superliga-kampe for AB i sæsonen 1996/1997, og da han i 1998 vendte tilbage til Danmark og Silkeborg IF, fortsatte han med at score masser af mål.

Nu fortæller han i et interview med Ekstra Bladet om tiden efter fodbolden.

I Silkeborg havde målræven et giftigt makkerpar med Henrik “Tømrer” Pedersen, og i 2000 kunne Peter Lassen lade sig krone som Superliga-topscorer efter 16 kasser i 25 kampe. Det blev dog også det sidste, man for alvor så til den rapkæftede københavner, for en skade satte først en stopper for sæsonen, hvor han blev topscorer, og den skade endte også med at koste Lassen karrieren.

Og så var det en ny virkelighed, der ventede. En virkelighed, hvor Peter Lassen ikke længere var den bedste. Hvor han nu skulle vænne sig til 8 til 16-job, og den virkelighed var han ikke helt klar til.

Så han endte i et sort hul. Han knækkede. Gamblede sine penge væk. Han drak, og han var ulykkelig. Han havde det så skidt, at han overvejede ikke at være til mere en dag, hvor han sad og kiggede på tog.

– I dag ved jeg stadig ikke, om jeg ville gøre det eller bare havde medlidenhed med mig selv, men jeg havde mørke tanker, siger Peter Lassen til Ekstra Bladet.

Han tænkte på sine fem børn og valgte at få styr på sit liv. Et liv, der nu betyder, at den 53-årige tidligere Superliga-topscorer er glad i hverdagen, hvor han i øvrigt arbejder som salgs-og sportschef i Hvidovre IF.

– Jeg kunne have haft hus, båd og sommerhus. Det har sat nogle store ridser i min sjæl, men heldigvis er de problemer overstået nu.

– Jeg har ikke været på kasino i over ti år og har ingen spilkonto på nettet, siger Peter Lassen til Ekstra Bladet.

53-årige Peter Lassen nåede i karrieren i alt 48 Superliga-mål i 105 kampe. Det blev aldrig til en A-landskamp, men han nåede at spille et par ligalandskampe, hvor han også stod for en scoring i den ene af de opgør.







LIVE

LIVE: Messi køber klub

FCK-stjerne: ‘Nødt til at tage mig af familien’

Klar tale: Han bliver nok fyret nu

– Umuligt at komme udenom i FC Midtjylland!

Ivan Toney klar på choktransfer

Patrick Vieira hylder dansker: ‘Jeg er stolt’

FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag



EKSKLUSIVT

Afsløring: Bombe – smidt af efter drama i Horsens

– Han vinder Ballon d’Or!

Vil opsøge Superliga-træner: ‘Måske den dygtigste’

Thomas Frank blandt favoritterne til topjob

Bo Svensson fremhæver FCK-profil

Brøndby IF – Sønderjyske



EKSKLUSIVT

Dommerekspert: Store skæverter og en hyldestsang

Wass sender klar besked til Brøndby-ledelsen

Lukas Lerager: Derfor er FC København i problemer

‘Så er Clement Bischoff færdig’

Dansk superstjerne hylder AGF-profil: Kæmpe impact

Helt vild med Brøndby-profil



Udenlandske medier med fokus på FCM-reserve

Glæd jer, Brøndby! ‘Har et sindssygt højt niveau’

Fremhæver stort Brøndby-talent

Vanvittigt prisskilt – storklub jagter Froholdt

Medie: De stod bag to af Brøndbys transferbrølere

SL-boss: ‘Aldrig brugt så meget på transfers’

Superliga-klub får spændende navn til prøvetræning

– Vil sende skarpt signal at straffe Binks

Kryptisk melding: Det er ikke mit bord

Højbjerg forsvares af tidl. Marseille-profil

Bekræfter: Clement Bischoff træner i ‘ny’ klub

Harry Maguire ryger i skammekrogen

Øjner europæisk trofæ



Fanklubben
” Tipsbladet’s fan panel

‘Min tid i FC København var helt perfekt’

Helt vildt: ‘Vi snakker 86 millioner kroner’

Brøndby har særlig klausul: Drømmer om comeback

Den vigtigste Superliga-spiller resten af sæsonen

Bizart – Brumado blev skadet i omklædningsrummet

Afsløring: Niki Zimling ny cheftræner i AC Horsens

Amir Richardson trækker overskrifter i udlandet

Mike Tullberg med dystert nyt om stjerne

Kamil Wilczek afslører: Åben for Danmark, men…

Serie A-dansker: ‘De kom efter halvandet år’

Bayern brager sig videre efter vanvidskamp

Brøndby-transfer? ‘Han elsker det her’

AZ slagter Shakhtar

Hugo Ekitike misser VM

– De er pivrystede, og det sker HVER gang!

Avis: Voldsomt salg på vej i AC Horsens?

Dybt utilfreds: ‘Et mareridt’

Talent trænede med FCM – skriver med denne klub

Brøndby-profil spurgte Wilczek og Grabara til råds