Han var en snu ræv, den nu 53-årige Peter Lassen, for når der opstod en chance i feltet, kunne man være ganske sikker på, at den tidligere Superliga-topscorer ville putte bolden i nettet. Peter Lassen scorede 14 gange i 18 Superliga-kampe for AB i sæsonen 1996/1997, og da han i 1998 vendte tilbage til Danmark og Silkeborg IF, fortsatte han med at score masser af mål.
Nu fortæller han i et interview med Ekstra Bladet om tiden efter fodbolden.
I Silkeborg havde målræven et giftigt makkerpar med Henrik “Tømrer” Pedersen, og i 2000 kunne Peter Lassen lade sig krone som Superliga-topscorer efter 16 kasser i 25 kampe. Det blev dog også det sidste, man for alvor så til den rapkæftede københavner, for en skade satte først en stopper for sæsonen, hvor han blev topscorer, og den skade endte også med at koste Lassen karrieren.
Og så var det en ny virkelighed, der ventede. En virkelighed, hvor Peter Lassen ikke længere var den bedste. Hvor han nu skulle vænne sig til 8 til 16-job, og den virkelighed var han ikke helt klar til.
Så han endte i et sort hul. Han knækkede. Gamblede sine penge væk. Han drak, og han var ulykkelig. Han havde det så skidt, at han overvejede ikke at være til mere en dag, hvor han sad og kiggede på tog.
– I dag ved jeg stadig ikke, om jeg ville gøre det eller bare havde medlidenhed med mig selv, men jeg havde mørke tanker, siger Peter Lassen til Ekstra Bladet.
Han tænkte på sine fem børn og valgte at få styr på sit liv. Et liv, der nu betyder, at den 53-årige tidligere Superliga-topscorer er glad i hverdagen, hvor han i øvrigt arbejder som salgs-og sportschef i Hvidovre IF.
– Jeg kunne have haft hus, båd og sommerhus. Det har sat nogle store ridser i min sjæl, men heldigvis er de problemer overstået nu.
– Jeg har ikke været på kasino i over ti år og har ingen spilkonto på nettet, siger Peter Lassen til Ekstra Bladet.
53-årige Peter Lassen nåede i karrieren i alt 48 Superliga-mål i 105 kampe. Det blev aldrig til en A-landskamp, men han nåede at spille et par ligalandskampe, hvor han også stod for en scoring i den ene af de opgør.
LIVE
LIVE: Mangeårig Superliga-profil stopper
EKSKLUSIVT
Afsløring: AaB sikrer sig eftertragtet guldæg
NYHEDER
Medie: Køber Højlund for 330 millioner
AVIS
Køber snart Brøndby-angriber
NYHEDER
– Dét de gjorde med Højlund var helt forkert!
Gravesen fortryder: Ville til denne Superliga-klub
MEDIE
FCK lå til højrebenet – skal nu til kæmpeklub
EKSKLUSIVT Kommende FCK-stjerne? ‘Han har alt, der skal til!’
NYHEDER
Peter Schmeichel lander stort job
TIPSBLADET SPECIAL
Disse Superliga-stjerner kan hentes gratis
HELT VILDT
Trækker overskrifter – i svime over Braithwaite
AVIS
Vild udvikling – melder 3 danskere færdige
NYHEDER
Stort medie: Bo Henriksen kandidat til dette job
AVIS Tror på millionkøb af FC København-spiller
NYHEDER
‘Ansæt denne træner, Brøndby – og få stjerne med!’
NYHEDER
Kontant Eriksen-besked: ‘Ændrer ingenting!’
NYHEDER
‘Sæsonens dårligste kendelse’ – nu svarer dommer
Træner fyret: Medie nævner Jacob Neestrup
MEDIE
Kæmpe drama – stjerner i sammenstød til træning
EKSKLUSIVT Erik Sviatchenko giver klart råd til FCM
NYHEDER
Gravesen i svime: ‘Han er den afgørende spiller’
NYHEDER
Her er scenarierne: Sådan bliver AGF mestre søndag
NYHEDER
Ekspert: Hvis det sker, bliver Tullberg fyret!
MEDIE
FCK sendte stort bud – nu jages han af storklub
NYHEDER
Frygter Christian Eriksen-problem
MEDIE
United nærmer sig vanvittig sponsoraftale
OPTAKT
Liverpool – Chelsea
NYHEDER
Morten Bruun: ‘Velkendt at FCM har dette problem’
NYHEDER
Kritiserer SL-dommer: ‘En svinestreg af rang’
Dansk træner vinder stor pris
MEDIE
Thomasberg lokker Superliga-dansker til Polen
MEDIE
Man Utd lurede – nu skal han til Superligaen
TOPNYHED Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig
TOPNYHED
Trænerskifte: Steve Cooper meldes i spil
NYHEDER
