Han var en snu ræv, den nu 53-årige Peter Lassen, for når der opstod en chance i feltet, kunne man være ganske sikker på, at den tidligere Superliga-topscorer ville putte bolden i nettet. Peter Lassen scorede 14 gange i 18 Superliga-kampe for AB i sæsonen 1996/1997, og da han i 1998 vendte tilbage til Danmark og Silkeborg IF, fortsatte han med at score masser af mål.
Nu fortæller han i et interview med Ekstra Bladet om tiden efter fodbolden.
I Silkeborg havde målræven et giftigt makkerpar med Henrik “Tømrer” Pedersen, og i 2000 kunne Peter Lassen lade sig krone som Superliga-topscorer efter 16 kasser i 25 kampe. Det blev dog også det sidste, man for alvor så til den rapkæftede københavner, for en skade satte først en stopper for sæsonen, hvor han blev topscorer, og den skade endte også med at koste Lassen karrieren.
Og så var det en ny virkelighed, der ventede. En virkelighed, hvor Peter Lassen ikke længere var den bedste. Hvor han nu skulle vænne sig til 8 til 16-job, og den virkelighed var han ikke helt klar til.
Så han endte i et sort hul. Han knækkede. Gamblede sine penge væk. Han drak, og han var ulykkelig. Han havde det så skidt, at han overvejede ikke at være til mere en dag, hvor han sad og kiggede på tog.
– I dag ved jeg stadig ikke, om jeg ville gøre det eller bare havde medlidenhed med mig selv, men jeg havde mørke tanker, siger Peter Lassen til Ekstra Bladet.
Han tænkte på sine fem børn og valgte at få styr på sit liv. Et liv, der nu betyder, at den 53-årige tidligere Superliga-topscorer er glad i hverdagen, hvor han i øvrigt arbejder som salgs-og sportschef i Hvidovre IF.
– Jeg kunne have haft hus, båd og sommerhus. Det har sat nogle store ridser i min sjæl, men heldigvis er de problemer overstået nu.
– Jeg har ikke været på kasino i over ti år og har ingen spilkonto på nettet, siger Peter Lassen til Ekstra Bladet.
53-årige Peter Lassen nåede i karrieren i alt 48 Superliga-mål i 105 kampe. Det blev aldrig til en A-landskamp, men han nåede at spille et par ligalandskampe, hvor han også stod for en scoring i den ene af de opgør.
LIVE
VM-LIVE: England overvejer det nu
NYHEDER
Dyrt FCM-indkøb droppet til træningslejr
EKSKLUSIVT
Afsløring: Horsens laver rekordtransfer
Ekspert: ‘Han kan brænde Superligaen af!’
MEDIE
‘Overraskende’ fravær sætter gang i spekulationer
EKSKLUSIVT
– De kom uanmeldt og jagtede mig rundt i Aarhus
LIVE
TransferLIVE: ‘Vi er kede af det’
TOPNYHED
Reagerer på trænerfyring: Kan ikke være anderledes
NYHEDER
Cornelius med klar besked til FCK-ledelse
OPTAKT
USA – Belgien
Morten Bruun stjal pludselig showet til pressemøde
TOPNYHED
Eriksen ringede lørdag – klubboss giver status
EKSKLUSIVT
Afsløring: Thelander vender tilbage til Danmark
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
MEDIE
Enig med FC Midtjylland-angriber
OPTAKT
Argentina – Egypten
HELT VILDT
Vanvittigt – så mange millioner er Froholdt værd
EKSKLUSIVT
Afsløring: Brøndby på plads med kæmpe Ejdum-køb
TOPNYHED
Ronaldo i konfrontation: ‘Du kan ikke lide mig’
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen
NYHEDER
‘Vi skal meget hurtigt have de spillere ind’
MEDIE
Enige med Hjulmand – her er kontrakten
TOPNYHED
AGF-spiller idømt karantæne
Don Ø: Mange rystede på hovedet
AVIS
Scorer vanvittig løn i Premier League
Ny FC Midtjylland-angriber scorer igen-igen
NYHEDER
Huescas hylder FCK’er: ‘Han er fucking god’
EKSKLUSIVT
Transfer på vej – dansker ikke med på træningslejr
EKSKLUSIVT
Værsgo, Brøndby: Det får I med Max Ejdum
NYHEDER
Klausul udløst: ‘Vi er blevet fint kompenseret’
EKSKLUSIVT Dansk kæmpetransfer: Razak Pimpong er taknemmelig
NYHEDER
Her er 1/8-finalerne ved VM
INTERVIEW
Stjernesalg i Brøndby? ‘Der kan godt ske noget’
MEDIE
Byder på dansker – 44,5 millioner i spil
NYHEDER
