Tidligere Superliga-topscorer åbner op: Gamblede, drak og var ulykkelig

Han nåede at blive topscorer i Superligaen, inden en skade satte en stopper for karrieren. Peter Lassen var dog ikke helt klar på karrierestoppet og endte i stedet med at gamle, drikke og til sidst ikke have lyst til livet.



Han var en snu ræv, den nu 53-årige Peter Lassen, for når der opstod en chance i feltet, kunne man være ganske sikker på, at den tidligere Superliga-topscorer ville putte bolden i nettet. Peter Lassen scorede 14 gange i 18 Superliga-kampe for AB i sæsonen 1996/1997, og da han i 1998 vendte tilbage til Danmark og Silkeborg IF, fortsatte han med at score masser af mål.

Nu fortæller han i et interview med Ekstra Bladet om tiden efter fodbolden.

I Silkeborg havde målræven et giftigt makkerpar med Henrik “Tømrer” Pedersen, og i 2000 kunne Peter Lassen lade sig krone som Superliga-topscorer efter 16 kasser i 25 kampe. Det blev dog også det sidste, man for alvor så til den rapkæftede københavner, for en skade satte først en stopper for sæsonen, hvor han blev topscorer, og den skade endte også med at koste Lassen karrieren.

Og så var det en ny virkelighed, der ventede. En virkelighed, hvor Peter Lassen ikke længere var den bedste. Hvor han nu skulle vænne sig til 8 til 16-job, og den virkelighed var han ikke helt klar til.

Så han endte i et sort hul. Han knækkede. Gamblede sine penge væk. Han drak, og han var ulykkelig. Han havde det så skidt, at han overvejede ikke at være til mere en dag, hvor han sad og kiggede på tog.

– I dag ved jeg stadig ikke, om jeg ville gøre det eller bare havde medlidenhed med mig selv, men jeg havde mørke tanker, siger Peter Lassen til Ekstra Bladet.

Han tænkte på sine fem børn og valgte at få styr på sit liv. Et liv, der nu betyder, at den 53-årige tidligere Superliga-topscorer er glad i hverdagen, hvor han i øvrigt arbejder som salgs-og sportschef i Hvidovre IF.

– Jeg kunne have haft hus, båd og sommerhus. Det har sat nogle store ridser i min sjæl, men heldigvis er de problemer overstået nu.

– Jeg har ikke været på kasino i over ti år og har ingen spilkonto på nettet, siger Peter Lassen til Ekstra Bladet.

53-årige Peter Lassen nåede i karrieren i alt 48 Superliga-mål i 105 kampe. Det blev aldrig til en A-landskamp, men han nåede at spille et par ligalandskampe, hvor han også stod for en scoring i den ene af de opgør.





LIVE

LIVE: Nyt om Patrick Dorgu

Lukas Lerager fortryder slet ikke!

‘Så brænder hele København ned’

‘Har intet at sige i Brøndby – han er på vej ud!’

Kæmpe Martin Braithwaite-kovending

Fyrer landstræner to måneder før VM

Her spiller Lasse Schöne i dag



FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag

– Jeg elskede at arbejde med Michael Laudrup

Nicolai Vallys: Han løber med alle overskrifterne

Tilbage i PL – dansker spillede hovedrolle

Patrick Vieira hylder dansker: ‘Jeg er stolt’

Medie: Her er topkandidaterne som Hjulmand-afløser



EKSKLUSIVT

Dommerekspert: Store skæverter og en hyldestsang

Rejser til Aarhus: ‘Jeg håber inderligt på AGF’

Brøndby-relation: Thomas Frank på besøg

OB siger farvel til seks spillere

‘Meget bedre end at tælle penge i Danmark’

Det er aldrig sket før



Udenlandske medier med fokus på FCM-reserve

Kan koste Brøndby flere millioner

På vej væk – skuffet og utilfreds med Barcelona

Monster-sejr – hvor var forsvaret henne?

Dansk superstjerne hylder AGF-profil: Kæmpe impact

Ringet op af Brøndby-træner

FCK-stjerne: ‘Nødt til at tage mig af familien’

Klar tale: Han bliver nok fyret nu

Chelsea – Manchester United

Benhård besked til Real Madrid-stjerner

Husker du ham? AGF-flop i voldsom optur

‘Bombe’ – jagter Alexander Sørloth

– Umuligt at komme udenom i FC Midtjylland!



Fanklubben
” Tipsbladet’s fan panel

‘Min tid i FC København var helt perfekt’

Nævner FCK-træner: ‘En stor inspiration’

– Vil sende skarpt signal at straffe Binks

Ivan Toney klar på choktransfer

Brøndby IF – Sønderjyske

Forløsning i Brøndby – gennembanker Sønderjyske

Afslører: ‘Skulle snakke med Brøndby’

Nu klager FC Barcelona igen

Jacob Ambæk skriver fodboldhistorie

Højbjerg forsvares af tidl. Marseille-profil

Helt vildt: ‘Vi snakker 86 millioner kroner’

Vil opsøge Superliga-træner: ‘Måske den dygtigste’

Gudinde tæmmer Ulve i Rom

Jannik Vestergaard stopper på landsholdet

Saudisk investeringsfond sælger Al-Hilal

SIF-boss finder ro i erfaring og robust økonomi

Brøndby uden to profiler mod Sønderjyske

Maradonas læge erklærer sig uskyldig

Motivation til forskel i Lens

Bo Svensson fremhæver FCK-profil

Farzam: Nu bliver det for barnligt

Kommende Brøndby-stjerne? ‘Jeg elsker at se ham!’