Tidligere Superliga-topscorer ophæver kontrakten

Den tidligere Superliga-topscorer Lukas Spalvis er fri på markedet.



Den tidligere Superliga-topscorer Lukas Spalvis har fået ophævet sin kontrakt med FC Kaiserslautern.

Angriberen, der blev topscorer i Superligaen i 2015/2016-sæsonen med 18 mål for AaB, har været enormt hårdt plaget af skader, og han har ikke spillet en ligakamp for tyskerne siden 2018. 

Nu er parterne blevet enige om at kappe båndene, og Lukas Spalvis er dermed fri på markedet. Tilbage i april udtalte litaueren til tipsbladet.dk, at han gerne vil tilbage til AaB, men spørgsmålet er, om der er mere fodbold tilbage i 27-årige Spalvis. 

De mange år med skader har taget hårdt på ham.

– Jeg har været skadet rigtig mange gange i min karriere. Det var jeg også i Danmark og i Portugal. Hver gang er det svært. Når man har oplevet at kæmpe sig igennem en lang skadespause for så at konstatere, at det stadig gør ondt, så er det mentalt meget hårdt. Jeg forsøger ikke at give op, men jeg føler mig jo ikke som fodboldspiller. I snart to år har jeg lavet de samme øvelser dag ud og dag ind. Jeg er jo ikke lykkelig, når det forholder sig sådan, sagde Spalvis til tipsbladet.dk for et halvt år siden og tilføjede:

– Fodbold er jo hele mit liv. Jeg startede med fodbold, da jeg var seks år gammel, og siden har det fyldt alt. Havde jeg været 30 eller 31, havde jeg ikke gidet at kæmpe videre, men jeg er kun 26, og jeg har måske fem eller seks år tilbage i mig, hvis jeg kan overvinde mine skadesproblemer. Det tænker jeg selvfølgelig på. Men jeg ved også godt, at det ikke bliver på allerhøjeste niveau. Det er for sent, men bare det at spille fodbold igen vil være stort for mig.

Lukas Spalvis kom til AaB som ungdomsspiller, og han opnåede 65 kampe i den bolsjestribede trøje med 30 mål til følge. Nordjyderne solgte Lukas Spalvis for 12 millioner kroner til Sporting CP i 2016.





LIVE

VM-LIVE: Kæmpe skuffelse – de er ude!

FC Midtjylland sælger midtbanespiller

‘Så bliver min sommer ikke, som jeg ønsker den’

Spændende SL-nyhed: ‘Et meget vanskeligt sted’

Forlænger med Brøndby trods interesse fra Salzburg

Overvejer stor ændring for Patrick Dorgu

Superliga-skifte? I dialog med Kasper Dolberg

Stor dansk transfer på vej – udeblev fra træning



EKSKLUSIVT

På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’

Interessant melding om VM-profil

Superliga-transfer? Prisen stiger med 50 millioner

Afsløring: Stort Superliga-salg – lægetjek søndag

Dame N’Doye scorer nyt job



EKSKLUSIVT

På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham

Brøndby bekræfter: Arbejder på transfer

Tordner mod VM-træner

Superliga-klub i dialog om FCK-spiller

‘Det største tilbageslag i min karriere’

Poulsen er Årets Træner – her er top 3



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Holland – Sverige

Superliga-boss med spændende transfermelding

FCK sælger Jordan Larsson – her er prisen

Udeblev fra træning – Superliga-transfer på vej

Vil smadre transferrekord

Tyskland – Elfenbenskysten

Vigtigt nyt for ‘AC’

Afsløring: Abdirahman ny cheftræner i Sønderjyske

Bekræfter: Nye regler kommer i Superligaen 

Bo Henriksen om stjerne: ‘Han er pisseirriterende’

Thomas Frank med interessant Danmark-melding 

Viaplay med stor AGF-nyhed



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

Fanget på tv: Ser kæmpeklub på Superliga-stjerne?

Neestrup og co. vil have Barca-spiller