Den tidligere Superliga-topscorer Lukas Spalvis har fået ophævet sin kontrakt med FC Kaiserslautern.
Angriberen, der blev topscorer i Superligaen i 2015/2016-sæsonen med 18 mål for AaB, har været enormt hårdt plaget af skader, og han har ikke spillet en ligakamp for tyskerne siden 2018.
Nu er parterne blevet enige om at kappe båndene, og Lukas Spalvis er dermed fri på markedet. Tilbage i april udtalte litaueren til tipsbladet.dk, at han gerne vil tilbage til AaB, men spørgsmålet er, om der er mere fodbold tilbage i 27-årige Spalvis.
De mange år med skader har taget hårdt på ham.
– Jeg har været skadet rigtig mange gange i min karriere. Det var jeg også i Danmark og i Portugal. Hver gang er det svært. Når man har oplevet at kæmpe sig igennem en lang skadespause for så at konstatere, at det stadig gør ondt, så er det mentalt meget hårdt. Jeg forsøger ikke at give op, men jeg føler mig jo ikke som fodboldspiller. I snart to år har jeg lavet de samme øvelser dag ud og dag ind. Jeg er jo ikke lykkelig, når det forholder sig sådan, sagde Spalvis til tipsbladet.dk for et halvt år siden og tilføjede:
– Fodbold er jo hele mit liv. Jeg startede med fodbold, da jeg var seks år gammel, og siden har det fyldt alt. Havde jeg været 30 eller 31, havde jeg ikke gidet at kæmpe videre, men jeg er kun 26, og jeg har måske fem eller seks år tilbage i mig, hvis jeg kan overvinde mine skadesproblemer. Det tænker jeg selvfølgelig på. Men jeg ved også godt, at det ikke bliver på allerhøjeste niveau. Det er for sent, men bare det at spille fodbold igen vil være stort for mig.
Lukas Spalvis kom til AaB som ungdomsspiller, og han opnåede 65 kampe i den bolsjestribede trøje med 30 mål til følge. Nordjyderne solgte Lukas Spalvis for 12 millioner kroner til Sporting CP i 2016.
LIVE
TransferLIVE: Medie melder ud om Hatzidiakos
MEDIE
Overraskende transfer-melding om Kvistgaarden
TOPNYHED
Millionindkøb vender tilbage til FC Midtjylland
– Det kan Riemer simpelthen ikke overleve
TRANSFER
Rygtet til FCK: ‘Der er interesse, men…’
EKSKLUSIVT
Thelander holder døren åben efter stærk sæson
TOPNYHED
‘Brøndby-stjerne er solgt inden VM’
MEDIE
I spil til stort job? Nævner Frederik Birk
EKSKLUSIVT På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham
EKSKLUSIVT
Afsløring: Chok – Kent Nielsen-stop lurer i SIF
MEDIE
Dansker tæt på stort skifte efter suveræn sæson
TOPNYHED
Fuldstændigt uforstående: ‘Det er helt sort snak’
TOPNYHED
Benhård kritik af Danmark
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
EKSKLUSIVT
Afsløring: Sporting CP køber Silas Andersen
MEDIE
Manchester United afbryder forhandlingerne
TRANSFERPLAN
De burde drømme om denne Brøndby-spiller
TRANSFER
Betaler frikøbsklausul: Real Madrid henter stjerne
TIPSBLADET SPECIAL
Fem bud – de kan erstatte Kent Nielsen
FANKLUBBEN Det har været en elendig sæson
Liverpool præsenterer succestræner
MEDIE
Vildt transferrygte skydes ned
MEDIE
Kostede 170 mio. i sommer – nu rygtes han til OB
EKSKLUSIVT
Drømmer om Brøndby: Vælter sig i henvendelser
AGF ansætter fyret AC Horsens-træner
TRANSFER
Christian Eriksen med kryptisk transfer-svar
TRANSFER
Jagter dansk stjerne – koster 300 mio.
TRANSFER
Færdig i Brøndby? Træner med i denne klub
TOPNYHED
Nye VM-regler: Nu giver det direkte rødt kort
NYHEDER
Transfer spøger: ‘Ting er lovet men ikke holdt’
NYHEDER
Kasper Hjulmand fyret
Klar opfordring: Gå efter Steve Cooper!
TOPNYHED Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…
TOPNYHED
Stalkingsag i dansk klub: 17 sms’er på 5 minutter
MEDIE
