Tidligere Superliga-topscorer ophæver kontrakten

Den tidligere Superliga-topscorer Lukas Spalvis er fri på markedet.



Den tidligere Superliga-topscorer Lukas Spalvis har fået ophævet sin kontrakt med FC Kaiserslautern.

Angriberen, der blev topscorer i Superligaen i 2015/2016-sæsonen med 18 mål for AaB, har været enormt hårdt plaget af skader, og han har ikke spillet en ligakamp for tyskerne siden 2018. 

Nu er parterne blevet enige om at kappe båndene, og Lukas Spalvis er dermed fri på markedet. Tilbage i april udtalte litaueren til tipsbladet.dk, at han gerne vil tilbage til AaB, men spørgsmålet er, om der er mere fodbold tilbage i 27-årige Spalvis. 

De mange år med skader har taget hårdt på ham.

– Jeg har været skadet rigtig mange gange i min karriere. Det var jeg også i Danmark og i Portugal. Hver gang er det svært. Når man har oplevet at kæmpe sig igennem en lang skadespause for så at konstatere, at det stadig gør ondt, så er det mentalt meget hårdt. Jeg forsøger ikke at give op, men jeg føler mig jo ikke som fodboldspiller. I snart to år har jeg lavet de samme øvelser dag ud og dag ind. Jeg er jo ikke lykkelig, når det forholder sig sådan, sagde Spalvis til tipsbladet.dk for et halvt år siden og tilføjede:

– Fodbold er jo hele mit liv. Jeg startede med fodbold, da jeg var seks år gammel, og siden har det fyldt alt. Havde jeg været 30 eller 31, havde jeg ikke gidet at kæmpe videre, men jeg er kun 26, og jeg har måske fem eller seks år tilbage i mig, hvis jeg kan overvinde mine skadesproblemer. Det tænker jeg selvfølgelig på. Men jeg ved også godt, at det ikke bliver på allerhøjeste niveau. Det er for sent, men bare det at spille fodbold igen vil være stort for mig.

Lukas Spalvis kom til AaB som ungdomsspiller, og han opnåede 65 kampe i den bolsjestribede trøje med 30 mål til følge. Nordjyderne solgte Lukas Spalvis for 12 millioner kroner til Sporting CP i 2016.





LIVE

Superliga-LIVE: Mulig FCK-debutant mod Lyngby

Afslører Brøndbys transferplaner

Det tyder på en FCK-ydmygelse

Kæmpe transfer: De er enige om Kasper Høgh

Kritisk Stig Tøfting: Han kan ikke koste 60 mio.

Klar til at sælge Alexander Bah – så dyr er han



TIPSBLADET SPECIAL

Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?

Rekordtransfer sender millioner til Superliga-klub

Afsløring: Rekord – her skal Høgh til lægetjek

I kødet på Rajovic: Det går over i historien

Jagtes af FCK og AGF – kan købes for en slik

Afsløring: FC København udlejer Oscar Buur

Flere store Brøndby-navne vraget til AGF-brag



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Kæmpe transfer under opsejling – afviser vildt bud

Djukic raser: ‘Af helvedes til’

‘Kasper Dolberg bliver Superliga-topscorer’

Atletico Madrid henter PSG-spiller for 300 mio

Bjelland medgiver: ‘Ikke dumt at møde FCK nu’



EKSKLUSIVT

Afsløring: FCM tæt på køb af Dortmund-spiller

Dommerekspert undrer sig efter FCM-drama

Arsenal jagter Spurs-stjerne

Afsløring: Bodø/Glimt accepterer bud på Klynge

AGF har profil tilbage til Brøndby-brag

Supercomputer: De vinder Superligaen

‘Jeg går linen ud og peger på FC København’

Transfer spøger: BIF-stjerne ude af ledergruppe

Superliga-stjernes værdi er eksploderet endnu mere

Norsk stjerne til Manchester United? Så dyr er han

Afsløring: Watford køber Luca Kjerrumgaard



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

Superliga-brag: Sådan starter AGF og Brøndby

FCK-bombe: ‘Det er et chok – et kæmpe chok!’

FC København – Lyngby BK

Supercomputer: De rykker op i Superligaen