Den tidligere Superliga-topscorer Lukas Spalvis har fået ophævet sin kontrakt med FC Kaiserslautern.
Angriberen, der blev topscorer i Superligaen i 2015/2016-sæsonen med 18 mål for AaB, har været enormt hårdt plaget af skader, og han har ikke spillet en ligakamp for tyskerne siden 2018.
Nu er parterne blevet enige om at kappe båndene, og Lukas Spalvis er dermed fri på markedet. Tilbage i april udtalte litaueren til tipsbladet.dk, at han gerne vil tilbage til AaB, men spørgsmålet er, om der er mere fodbold tilbage i 27-årige Spalvis.
De mange år med skader har taget hårdt på ham.
– Jeg har været skadet rigtig mange gange i min karriere. Det var jeg også i Danmark og i Portugal. Hver gang er det svært. Når man har oplevet at kæmpe sig igennem en lang skadespause for så at konstatere, at det stadig gør ondt, så er det mentalt meget hårdt. Jeg forsøger ikke at give op, men jeg føler mig jo ikke som fodboldspiller. I snart to år har jeg lavet de samme øvelser dag ud og dag ind. Jeg er jo ikke lykkelig, når det forholder sig sådan, sagde Spalvis til tipsbladet.dk for et halvt år siden og tilføjede:
– Fodbold er jo hele mit liv. Jeg startede med fodbold, da jeg var seks år gammel, og siden har det fyldt alt. Havde jeg været 30 eller 31, havde jeg ikke gidet at kæmpe videre, men jeg er kun 26, og jeg har måske fem eller seks år tilbage i mig, hvis jeg kan overvinde mine skadesproblemer. Det tænker jeg selvfølgelig på. Men jeg ved også godt, at det ikke bliver på allerhøjeste niveau. Det er for sent, men bare det at spille fodbold igen vil være stort for mig.
Lukas Spalvis kom til AaB som ungdomsspiller, og han opnåede 65 kampe i den bolsjestribede trøje med 30 mål til følge. Nordjyderne solgte Lukas Spalvis for 12 millioner kroner til Sporting CP i 2016.
LIVE
Superliga-LIVE: Drømmer om disse to ligaer
TRANSFER
Christian Nørgaard: Derfor skifter jeg til Everton
NYHEDER
KEP raser: ‘Det mest uambitiøse, jeg har hørt’
TIPSBLADET SPECIAL
Farzam spår: FC København henter en stor stjerne
AVIS
Jens Stage-transfer meldes kollapset
AVIS
Nu kan Jesper Lindstrøm ende i Brøndby
NYHEDER
Medie: Superliga-klubber interesseret i Uhre
LIVE
TransferLIVE: SL-angriber får udenlandsk interesse
EKSKLUSIVT
Afsløring: Superliga-klub udlejer stort talent
LIGE NU
Chok! FCK-stjerne har nægtet at rejse til Ungarn
AVIS
AGF meldes interesseret i Superliga-profil
AVIS
Vil sprænge banken for Marcus Rashford
AVIS
Dansk angriber sat til salg
TIPSBLADET SPECIAL Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?
EKSKLUSIVT
Færdig i dansk klub efter 2 dage
NYHEDER
Kenneth Emil Petersen revser Superliga-træner
EKSKLUSIVT
Afsløring: Afviser seks mio. for hjemsendt Jensen
NYHEDER
Stor skuffelse: ‘Vi udspillede FC København’
MEDIE
Omstridt megatransfer klar: Koster over 1 milliard
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
MEDIE
FCM meldes enige med SL-profil – så dyr er han
MEDIE
Sønderjyske har bedt Magnus Jensen holde sig væk
NYHEDER
Legende til Bayern: Hent tidl. SL-stjerne
INTERVIEW
Jubler over store FC København-nyheder
EKSKLUSIVT
Afsløring: Bombe – FCN slår alle transferrekorder
TIPSBLADET SPECIAL
‘Et af de største danske resultater’
MEDIE
Transferjournalist: De forhandler om Peter Vindahl
MEDIE
Vildt Brøndby-transferrygte aflivet
Varmt Brøndby-emne fraværende til træning
MEDIE
Dansker bomber løs – nu kan han slå transferrekord
MEDIE
OB vil have tidligere Superliga-profil
EKSKLUSIVT
Trist Jesper Lindstrøm-nyhed bekræftet
NYHEDER
FCK vil have ham: Jeg håber han bliver her
NYHEDER
