– Klart straffespark.
Det var vurderingen fra den engelske kantspiller Raheem Sterling efter hans duel med Joakim Mæhle i Englands semifinale mod Danmark på Wembley, der udøste et forsøg fra pletten.
Harry Kane fik to chancer og scorede det afgørende mål i 2-1-sejren, men flere tidligere topdommere er lodret uenige med Sterlings vurdering af situationen.
– I en EM-semifinale bør man ikke give sådan et straffespark. Han rører ham, men på dette tidspunkt i kampen skal det 110 procent sikkert være en forseelse.
– Og det var det virkelig ikke, siger Thorsten Kinhöfer, der i syv år var dommer på højeste internationale niveau, til Bild.
Svenske Jonas Eriksson, som arbejder som ekspert som SVT, påpeger, at Video Assistent Referee-systemet (VAR) burde have blandet sig.
– Før slutrunden sagde dommerchefen Robert Rosetti, at vi ikke skulle have nogen billige straffespark, men det her er et billigt straffespark for mig. Jeg er mest af alt overrasket – og forbandet – over, at VAR ikke sagde det til dommeren.
– Det afgjorde, hvilket hold der gik videre, og derfor synes jeg, at VAR burde have ageret, siger Eriksson ifølge Sportbladet.
Engelske Mark Clattenburg har dømt blandt andet en EM-finale og en Champions League-finale.
Han mener heller ikke, at der burde været blevet dømt straffespark. Men eftersom kampens hollandske dommer, Danny Makkelie, fløjtede for straffe i første omgang, kunne VAR ikke omstøde kendelsen ud fra de tilgængelige billeder.
– Joakim Mæhle havde en mindre kontakt med kantspilleren. Jeg synes ikke, at tacklingen bør give et straffespark i sådan en nøglesituation.
– Danskerne vil hævde, at det var meget hårdt. Men det var ikke en klar og åbenlys fejl, skriver Clattenburg i sin klumme i Daily Mail.
/ritzau/
LIVE
VM-LIVE: Alexander Zorniger i voldsom FIFA-kritik
Holland udspiller Sverige i VM-storsejr
TOPNYHED
Serie 4-klub henter Bjørn Paulsen
EKSKLUSIVT
Afsløring: AGF afviser stort million-bud på Links
MEDIE
Sunderland jagter dansk guldfugl
MEDIE
Rygte: Topklub i dialog med Hatzidiakos
MEDIE
I dialog med Steve Cooper
TRANSFER
FC Midtjylland sælger midtbanespiller
EKSKLUSIVT På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’
EKSKLUSIVT
Lurer på to Midtjylland-spillere: ‘Vi står klar’
TRANSFER
Marcondes afviser tilbud, men…
NYHEDER
Jens Stage-skifte i fare
TRANSFER
Neestrup og co. vil lokke stjerne med kæmpe løn
EKSKLUSIVT På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham
EKSKLUSIVT
Forlænger med Brøndby trods interesse fra Salzburg
EKSKLUSIVT
Afsløring: Stort Superliga-salg – lægetjek søndag
EKSKLUSIVT
Kæmpe dansk succes: ‘Han har taget byen med storm’
EKSKLUSIVT
Alexander Lind i kæmpe hyldest
MEDIE
FCK sælger Jordan Larsson – her er prisen
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
‘Så bliver min sommer ikke, som jeg ønsker den’
TOPNYHED
Spændende SL-nyhed: ‘Et meget vanskeligt sted’
OPTAKT
Tyskland – Elfenbenskysten
NYHEDER
Superliga-transfer? Prisen stiger med 50 millioner
TRANSFER
Interessant melding om VM-profil
TOPNYHED
Tordner mod VM-træner
TOPNYHED
Viaplay med stor AGF-nyhed
NYHEDER
Dame N’Doye scorer nyt job
AVIS
Udeblev fra træning – Superliga-transfer på vej
VM-målscorer fulgte fødsel via Facetime
Bekræfter: Nye regler kommer i Superligaen
MEDIE
Superliga-klub i dialog om FCK-spiller
FANKLUBBEN Det har været en elendig sæson
NYHEDER
– Han besidder de kvaliteter, vi har brug for
MEDIE
