Tidligere topdommere: Der var ikke straffe

England skulle ikke have haft straffespark i 2-1-sejren over Danmark, mener flere tidligere topdommere.



– Klart straffespark.

Det var vurderingen fra den engelske kantspiller Raheem Sterling efter hans duel med Joakim Mæhle i Englands semifinale mod Danmark på Wembley, der udøste et forsøg fra pletten.

Harry Kane fik to chancer og scorede det afgørende mål i 2-1-sejren, men flere tidligere topdommere er lodret uenige med Sterlings vurdering af situationen.

– I en EM-semifinale bør man ikke give sådan et straffespark. Han rører ham, men på dette tidspunkt i kampen skal det 110 procent sikkert være en forseelse.

– Og det var det virkelig ikke, siger Thorsten Kinhöfer, der i syv år var dommer på højeste internationale niveau, til Bild.

Svenske Jonas Eriksson, som arbejder som ekspert som SVT, påpeger, at Video Assistent Referee-systemet (VAR) burde have blandet sig.

– Før slutrunden sagde dommerchefen Robert Rosetti, at vi ikke skulle have nogen billige straffespark, men det her er et billigt straffespark for mig. Jeg er mest af alt overrasket – og forbandet – over, at VAR ikke sagde det til dommeren.

– Det afgjorde, hvilket hold der gik videre, og derfor synes jeg, at VAR burde have ageret, siger Eriksson ifølge Sportbladet.

Engelske Mark Clattenburg har dømt blandt andet en EM-finale og en Champions League-finale.

Han mener heller ikke, at der burde været blevet dømt straffespark. Men eftersom kampens hollandske dommer, Danny Makkelie, fløjtede for straffe i første omgang, kunne VAR ikke omstøde kendelsen ud fra de tilgængelige billeder.

– Joakim Mæhle havde en mindre kontakt med kantspilleren. Jeg synes ikke, at tacklingen bør give et straffespark i sådan en nøglesituation.

– Danskerne vil hævde, at det var meget hårdt. Men det var ikke en klar og åbenlys fejl, skriver Clattenburg i sin klumme i Daily Mail.

/ritzau/






FCK-spiller vil væk – missede lægetjek i januar




LIVE

TransferLIVE: Viborg bekræfter

Schweizisk kaptajn er stolt af VM

Afsløring: Viborg sælger forsvarsspiller 

På vej til FCK: En kæmpe overpræstation

Afslører detaljer om Brøndby-skifte

Her er Aral Simsirs kongeløn i Tyrkiet



LIVE

VM-LIVE: Argentina i vanvittigt comeback!

Stort FCK-indkøb? ‘Han er en kopi af Dembélé’

Efter fyring: Her er Johnny Mølbys nye job

Knuser transferrekord

‘Ender fuldstændig vanvittigt kontroversielt!’

Afsløring: Mathias Zanka træner med i dansk klub

Supercomputer: De vinder VM



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Medier: Thomasberg kædet sammen med landstrænerjob

FCK-spiller imponerer: ‘Har været vanvittig god’

Her er danskers millionløn i Lazio

USA’s landstræner er frustreret: Hvad var pointen?

Forventer klubskifte



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

De meldes interesseret i Orri Oskarsson

Afsløring: Brøndby taber millioner på Yeboah

Raser: ‘Argentina får støtte på alle niveauer!’

Stor profil til FCK? ‘En virkelig god afslutter’

Ekspert: ‘Han kan brænde Superligaen af!’

Dybt forundret over Superliga-flop

‘Nogle vil spille 12 kampe og blive solgt’

Eriksen ringede lørdag – klubboss giver status

Afsløring: Horsens laver rekordtransfer

Dyrt FCM-indkøb droppet til træningslejr



EKSKLUSIVT

Dansk kæmpetransfer: Razak Pimpong er taknemmelig

Ekspert om Svensson: ‘En presbold’

Afsløring: FCK forhandler om Bernhardsson-køb

Stor nedtur for Superliga-komet

Reagerer på trænerfyring: Kan ikke være anderledes