Tidligere Vejle-træner: De hælder benzin på bålet

Vejle har endnu engang fået en elendig start på sæsonen, hvor det ifølge Kenneth Emil Petersen og Peter Sørensen for alvor gik galt, da man ikke tog sine stjerne-spillere med til kampen i Lyngby.



Sammen kan vi ikke fejle. Sådan hedder Malthe Eberts hyldest sang til Vejle Boldklub, men i denne sæson ligner det desværre, at det er helt modsat i den østjyske fodboldklub.

Nul point har klubben fra Nørreskoven tilspillet sig i Superligaens første otte spillerunder, hvilket gør at man er isoleret på sidstepladsen i rækken.

Vejles dårlige sæsonstart var et af emnerne i Superliga-timen, der tirsdag blev sendt på Viaplay Sport News, hvor man havde Superliga-eksperterne Kenneth Emil Petersen og Peter Sørensen i studiet. Her var eksperterne især efter, den måde Vejle agerede på i afslutningen af transfervinduet. 

Nedturen starter i Lyngby, at man som klub tager to af de vigtigste spillere (German Onughka og Oliver Prostgaard, red) i en direkte duel mod Lyngby, og siger, at de ikke skal være med, fordi de måske bliver solgt, udtaler Kenneth Emil Petersen.

– Det er et vanvittigt sats, havde jeg siddet nede i det omklædningsrum, så havde jeg i den grad været så demotiveret, af at se en klub tage de to bedste spillere og sige – 'Det kan være de bliver solgt, så de spiller ikke.' Det simpelthen for ringe

Efterfølgende uddybede den tidligere Vejle-træner Peter Sørensen, hvordan han så på situationen i klubben.

– Det er en beslutning, der gør, at alle i Vejle nu, hvis de ikke havde fattet det i forvejen, at det handler ikke om det sportslige, men det handler om det økonomiske.

– Og det er at hælde benzin på bålet.

Vejle er en af Danmarks traditionsklubber, men i nyere tid har man befundet sig mere i 1. Division, end man har gjort i Superligaen. Siden årtusindeskiftet har man kun præsteret at spille i Superligaen i otte sæsoner.

Alligevel ligner det ikke, at det er en skæpne,  man vil gøre det store ved i Vejle.

– Spillerne ved hvertfald nu, at det vigtigste for klubben ikke er, at de spiller i Superligaen. Det har de illustreret med al tydelighed over i Lyngby, udtaler Peter Sørensen.

I den kommende weekend har Vejle endnu en vigtig kamp, når man skal en tur til Haderslev for at møde oprykkerne fra Sønderjyske.

Se hele klippet i videoen over artiklen





Optakt til Randers FC - OB LIVE

LIVE: ‘Han er ikke okay’

Vækker opsigt – Thomasberg bliver væk

Barcelona-avis fremhæver Martin Braithwaite

Riemer reagerer på stor landsholdschok

Roser Frank: Vil gerne mødes med ham

Zorniger med iskoldt svar inden FCK-brag

Eriksen med nøglerolle i historisk kamp



FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag

Den største genistreg i Superligaen?

FC Midtjylland – AGF

Ny Graulund med vild kamp: ‘Okay, vanvittigt!’

Tøfting revser: Han er HELT ved siden af sig selv

Er det Dolbergs vilde millionløn?



EKSKLUSIVT

Dommerekspert: Store skæverter og en hyldestsang

– Helt ærligt? Jeg ville væk fra FC Midtjylland

Ny storklub jagter Roony Bardghji

Fra FCK til Brøndby: Gået over al forventning

OB – Randers FC

Kæmpestjerner reagerer på Brøndby-succes



Udenlandske medier med fokus på FCM-reserve

– Ville være fuldstændig åndssvagt at sige!

Nedtur for Højlund og Napoli

Jacob Bruun Larsens gav ‘et ret stort pengebeløb’

Vil opsøge Superliga-træner: ‘Måske den dygtigste’

Dansker har knap sovet: ‘Det er surrealistisk’

Kæmpe Brøndby-transfer? Cooper med klart ønske

Lukas Lerager fortryder slet ikke!

Dansk profil fejlopereret: Infektionen løb bare ud

‘Har intet at sige i Brøndby – han er på vej ud!’

12.000 i Parken: DBU accepterer underskud

Medie: De stod bag to af Brøndbys transferbrølere

Superliga-klub får spændende navn til prøvetræning



Fanklubben
" Tipsbladet's fan panel

‘Min tid i FC København var helt perfekt’

Stage-mirakel: ‘Kom nu, tag dig sammen’

Tøfting: Good on paper – shit on grass

Tilbage i PL – dansker spillede hovedrolle

Steve Cooper storroser stjerne

Smider de det hele igen? Arsenal taber til City

Unge FCK-talenter sender Vejle mod 1. Division

FCN vinder brag om bronzemedaljer

Stor dramatik: Liverpool slår Everton

Superliga-helt: ‘Det er magisk’

Kæmpe Silkeborg-kollaps

Hvad sker der, Randers? Nedrykningen truer

Dansk komet i vildt inferno – gik fuldstændig amok

Chelsea-boss peger på ‘underliggende faktorer’

Danmark når minimumsmål: Et drømmescenarie

Vejle Boldklub – FC København