Sammen kan vi ikke fejle. Sådan hedder Malthe Eberts hyldest sang til Vejle Boldklub, men i denne sæson ligner det desværre, at det er helt modsat i den østjyske fodboldklub.
Nul point har klubben fra Nørreskoven tilspillet sig i Superligaens første otte spillerunder, hvilket gør at man er isoleret på sidstepladsen i rækken.
Vejles dårlige sæsonstart var et af emnerne i Superliga-timen, der tirsdag blev sendt på Viaplay Sport News, hvor man havde Superliga-eksperterne Kenneth Emil Petersen og Peter Sørensen i studiet. Her var eksperterne især efter, den måde Vejle agerede på i afslutningen af transfervinduet.
Nedturen starter i Lyngby, at man som klub tager to af de vigtigste spillere (German Onughka og Oliver Prostgaard, red) i en direkte duel mod Lyngby, og siger, at de ikke skal være med, fordi de måske bliver solgt, udtaler Kenneth Emil Petersen.
– Det er et vanvittigt sats, havde jeg siddet nede i det omklædningsrum, så havde jeg i den grad været så demotiveret, af at se en klub tage de to bedste spillere og sige – 'Det kan være de bliver solgt, så de spiller ikke.' Det simpelthen for ringe
Efterfølgende uddybede den tidligere Vejle-træner Peter Sørensen, hvordan han så på situationen i klubben.
– Det er en beslutning, der gør, at alle i Vejle nu, hvis de ikke havde fattet det i forvejen, at det handler ikke om det sportslige, men det handler om det økonomiske.
– Og det er at hælde benzin på bålet.
Vejle er en af Danmarks traditionsklubber, men i nyere tid har man befundet sig mere i 1. Division, end man har gjort i Superligaen. Siden årtusindeskiftet har man kun præsteret at spille i Superligaen i otte sæsoner.
Alligevel ligner det ikke, at det er en skæpne, man vil gøre det store ved i Vejle.
– Spillerne ved hvertfald nu, at det vigtigste for klubben ikke er, at de spiller i Superligaen. Det har de illustreret med al tydelighed over i Lyngby, udtaler Peter Sørensen.
I den kommende weekend har Vejle endnu en vigtig kamp, når man skal en tur til Haderslev for at møde oprykkerne fra Sønderjyske.
Se hele klippet i videoen over artiklen
LIVE
TransferLIVE: Lurer på ekstremt dyr Spurs-stjerne
EKSKLUSIVT
Forlænger med Brøndby trods interesse fra Salzburg
NYHEDER
Dame N’Doye scorer nyt job
MEDIE
Overvejer stor ændring for Patrick Dorgu
MEDIE
Vil smadre transferrekord
EKSKLUSIVT
Afsløring: Stort Superliga-salg – lægetjek søndag
TOPNYHED
‘Det største tilbageslag i min karriere’
Bekræfter: Nye regler kommer i Superligaen
EKSKLUSIVT På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’
MEDIE
FCK sælger Jordan Larsson – her er prisen
TOPNYHED
Tordner mod VM-træner
NYHEDER
Superliga-transfer? Prisen stiger med 50 millioner
TRANSFER
Interessant melding om VM-profil
TIPSBLADET SPECIAL Her er 7 bud på Thomas Nørgaards afløser
MEDIE
Superliga-klub i dialog om FCK-spiller
Superliga-skifte? I dialog med Kasper Dolberg
EKSKLUSIVT
Superliga-boss med spændende transfermelding
NYHEDER
Stor dansk transfer på vej – udeblev fra træning
NYHEDER
Brøndby bekræfter: Arbejder på transfer
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
OPTAKT
Tyskland – Elfenbenskysten
NYHEDER
VM-anfører får anke afvist i voldtægtssag
TOPNYHED
Bo Henriksen om stjerne: ‘Han er pisseirriterende’
Thomas Frank med interessant Danmark-melding
NYHEDER
Poulsen er Årets Træner – her er top 3
Zanka ville spille gratis for FC København
NYHEDER
Flere Superliga-kamp rykkes
TOPNYHED
Vigtigt nyt for ‘AC’
EKSKLUSIVT
Afsløring: Abdirahman ny cheftræner i Sønderjyske
Fanget på tv: Ser kæmpeklub på Superliga-stjerne?
TOPNYHED
Udpeger dansk stjerne: Kan ramme et nyt niveau
TRANSFER
Teaser for transfer: ‘Vi har en god dialog’
FANKLUBBEN Det har været en elendig sæson
MEDIE
Neestrup og co. vil have Barca-spiller
EKSKLUSIVT