Den tidlligere Vejle-træner Ole Fritsen tog i 1995 en purung Thomas Gravesen ind i Vejles førsteholdstrup. Gravesen var faldet i unåde på ynglinge-holdet efter en hård tackling på en holdkammerat, og under Fritsen udviklede den teknisk dygtige men dengang uregerlige Gravesen sig til en leder for Vejle og en førende profil i den bedste danske række.
Fritsen har i dag ikke længere en formel rolle i Vejle Boldklub, men den tidligere SAS Liga-træner ser et Gravesen-skifte til Vejle Boldklub som en god ide for både spiller og klub.
– Jeg har været bortrejst i et stykke tid, så det er et par måneder siden, jeg har hørt fra ham og hans agent. Jeg har ikke hørt noget om, at Thomas skulle være på vej til klubben, men det ville da være en oplagt mulighed til sommer. Det ville passe fint, som tingene er nu, siger Ole Fritsen til tipsbladet.dk.
Gravesens tidligere træner forstår ikke, hvor midtbanespilleren er faldet i unåde hos både Celtic og Everton.
– Det virker underligt, at de ikke kan bruge ham, siger Ole Fritsen.
Ifølge engelsk presse forsøgte Celtic i sidste måned at få solgt Gravesen til Galatasaray med et løntilskud i bagagen, men den skotske – storklub vil ikke forholde sig til, om Vejle har henvendt sig med en forespørgsel på danskeren.
Vi kommenterer ikke på spekulationer om spillere og klubskifter, heller ikke i Thomas’ tilfælde, siger Celtic-talsmand Iain Jamieson.
Thomas Gravesen er indtil sommer udlånt fra Celtic til Everton, hvor danskeren har haft særdeles svært ved at få spilletid på førsteholdet. Gravesen har en ugeløn på omkring 400.000 kroner på sin kontrakt med Celtic.
LIVE
TransferLIVE: FCM har budt på Magnus Jensen
MEDIE
Eriksen spottet – nu er der nyt
MEDIE
Lindstrøm-transfer på trapperne: Vild lønnedgang
AGF-chok: ‘Den største skandale i 20 år’
Klar besked om AGF
TIPSBLADET SPECIAL
FCK jagter stjerne: Han er en magtfaktor
INTERVIEW
Troels Bech deler uheldig Thomasberg-anekdote
OPTAKT
Silkeborg IF – FC København
LIVE
Superliga-LIVE: Åbner for Brøndby-afsked
EKSKLUSIVT
AGF i kontakt om norsk angriber
NYHEDER
Derfor kan Brøndby-profil misse Viborg-brag
EKSKLUSIVT
Afsløring: Her er Rosenborgs købspris på Chiakha
MEDIE
Transfer på vej: AGF vil score millioner
TIPSBLADET SPECIAL Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?
NYHEDER
Nærmer sig vild FCK-præstation
OPTAKT
FC Nordsjælland – Randers FC
OPTAKT
Lyngby BK – AGF
‘Zorniger har været grænsende til illoyal’
Helenius gør op med fortællingen om stor nedtur
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
EKSKLUSIVT
Afsløring: Rekordsalget Hyseni på plads i Brøndby
EKSKLUSIVT
Afsløring: Mikael Dorsin lander nyt topjob
OPTAKT
FC Midtjylland – AC Horsens
NYHEDER
“Infantino er den forkerte til at lede FIFA”
EKSKLUSIVT
Afsløring: Bombe! Zorniger fyret – Thomasberg ind
EKSKLUSIVT
Rekordtransfer sender penge til Danmarksserie-klub
TIPSBLADETS DOM
Hvor er I vilde, AGF!
EKSKLUSIVT
Afsløring: Sønderjyske henter engelsk assistent
STORT INTERVIEW
Målkongen Chiakha i centrum for millionindsamling
TOPNYHED
Her er FC Midtjyllands vej i Europa
TRANSFER
Efter Hyseni-bud: Sønderjyske henter ny spiller
Ny BIF-stjerne? Trækker overskrifter i udlandet
FANKLUBBEN Nu er det slut med undskyldninger i FC Midtjylland
STORT INTERVIEW
Thomasberg overrasket ved OB-pressemøde
NYHEDER