Tidligere Vejle-træner: Gravesen-skifte oplagt

Thomas Gravesens første seniortræner Ole Fritsen synes, et Thomas Gravesen-skifte til Vejle Boldklub kunne være en god løsning for den trængte midtbanespiller.



Den tidlligere Vejle-træner Ole Fritsen tog i 1995 en purung Thomas Gravesen ind i Vejles førsteholdstrup. Gravesen var faldet i unåde på ynglinge-holdet efter en hård tackling på en holdkammerat, og under Fritsen udviklede den teknisk dygtige men dengang uregerlige Gravesen sig til en leder for Vejle og en førende profil i den bedste danske række.

Fritsen har i dag ikke længere en formel rolle i Vejle Boldklub, men den tidligere SAS Liga-træner ser et Gravesen-skifte til Vejle Boldklub som en god ide for både spiller og klub.

– Jeg har været bortrejst i et stykke tid, så det er et par måneder siden, jeg har hørt fra ham og hans agent. Jeg har ikke hørt noget om, at Thomas skulle være på vej til klubben, men det ville da være en oplagt mulighed til sommer. Det ville passe fint, som tingene er nu, siger Ole Fritsen til tipsbladet.dk.

Gravesens tidligere træner forstår ikke, hvor midtbanespilleren er faldet i unåde hos både Celtic og Everton.

– Det virker underligt, at de ikke kan bruge ham, siger Ole Fritsen.

Ifølge engelsk presse forsøgte Celtic i sidste måned at få solgt Gravesen til Galatasaray med et løntilskud i bagagen, men den skotske – storklub vil ikke forholde sig til, om Vejle har henvendt sig med en forespørgsel på danskeren.

Vi kommenterer ikke på spekulationer om spillere og klubskifter, heller ikke i Thomas’ tilfælde, siger Celtic-talsmand Iain Jamieson.

Thomas Gravesen er indtil sommer udlånt fra Celtic til Everton, hvor danskeren har haft særdeles svært ved at få spilletid på førsteholdet. Gravesen har en ugeløn på omkring 400.000 kroner på sin kontrakt med Celtic.







LIVE

TransferLIVE: Fravalgt til VM – men flyver til USA

Uventet skifte?

‘Er det uambitiøst af Brøndby? Ja…’

Superliga-boss reagerer på Eriksen-rygte

Gravesen overrasker: Vælg ham, Liverpool!

Transferopfordring: Hent Jonas Wind

Medie: Grønbæk er millimeter fra drømmeskifte

Arsenal-legende med succes i helt ny sport



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Brøndby-emne stordrømmer og afslører forhandlinger

Udskiftning: Comeback på landsholdet efter to år

Meldes færdig – Jens Stryger på vej til Danmark?

Patrick Mortensen: Derfor skifter jeg til Brøndby



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

Jagter tidligere AGF’er

Superliga-bombe: ‘Nogle vil finde det her bizart’

Storklubber står i kø for Roony Bardghji

Meldes varm på ombejlet dansk stjerne

Bekræfter kæmpebud



TOPNYHED

Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…

Arne Slot sender afskedsbrev til Liverpool

Efter spionage-skandale: Nu reagerer klubejer

Fatter intet af Brøndby-bombe

Lyon er interesseret i endnu en dansker

Jakob Poulsen væk fra AGF? Svarer på rygter

Gave til Dorgu fra fodboldstjerne?

Udpegede ham som ny Brøndby-boss for to år siden

Legendesøn skifter til AGF – så lang er kontrakten

Revser AGF-fans efter transfer: ‘Under al kritik’

Overraskende skifte lurer

Trist: Marios Oikonomou er død

Drømmeopkald fra Brian Riemer – ferie aflyst



Opfordrer til fyring: Han er IKKE dygtig nok!

Riemer: ‘Jeg synes, at det er en skamplet’

– Neestrup kan blive næste landstræner