Tidligere Vejle-træner: Gravesen-skifte oplagt

Thomas Gravesens første seniortræner Ole Fritsen synes, et Thomas Gravesen-skifte til Vejle Boldklub kunne være en god løsning for den trængte midtbanespiller.



Den tidlligere Vejle-træner Ole Fritsen tog i 1995 en purung Thomas Gravesen ind i Vejles førsteholdstrup. Gravesen var faldet i unåde på ynglinge-holdet efter en hård tackling på en holdkammerat, og under Fritsen udviklede den teknisk dygtige men dengang uregerlige Gravesen sig til en leder for Vejle og en førende profil i den bedste danske række.

Fritsen har i dag ikke længere en formel rolle i Vejle Boldklub, men den tidligere SAS Liga-træner ser et Gravesen-skifte til Vejle Boldklub som en god ide for både spiller og klub.

– Jeg har været bortrejst i et stykke tid, så det er et par måneder siden, jeg har hørt fra ham og hans agent. Jeg har ikke hørt noget om, at Thomas skulle være på vej til klubben, men det ville da være en oplagt mulighed til sommer. Det ville passe fint, som tingene er nu, siger Ole Fritsen til tipsbladet.dk.

Gravesens tidligere træner forstår ikke, hvor midtbanespilleren er faldet i unåde hos både Celtic og Everton.

– Det virker underligt, at de ikke kan bruge ham, siger Ole Fritsen.

Ifølge engelsk presse forsøgte Celtic i sidste måned at få solgt Gravesen til Galatasaray med et løntilskud i bagagen, men den skotske – storklub vil ikke forholde sig til, om Vejle har henvendt sig med en forespørgsel på danskeren.

Vi kommenterer ikke på spekulationer om spillere og klubskifter, heller ikke i Thomas’ tilfælde, siger Celtic-talsmand Iain Jamieson.

Thomas Gravesen er indtil sommer udlånt fra Celtic til Everton, hvor danskeren har haft særdeles svært ved at få spilletid på førsteholdet. Gravesen har en ugeløn på omkring 400.000 kroner på sin kontrakt med Celtic.







LIVE

LIVE: Chok-melding om Franculino

Morten Bruun: Man tænker bare ‘wauw’

Stjerne til Brøndby? Ja, hvis Steve Cooper smutter

Rasmus Højlund-transfer kan ske mandag

Tror på millionkøb af FC København-spiller

Meldes færdig: Han kan vende hjem til FCK

Stortransfer på vej? De vil hente Jens Stage



Legendesøn på vej i FCK: ‘Fantastiske kvaliteter’

Hele Europa blæst bagover: ‘Den eneste fejl…’

Mølby om Eriksen: ‘Er du sindssyg?’

Michael Laudrup jubler: ‘Meget sjældent’ 

‘Jeg tror, Thomas Frank får dette job’

Sådan bør strukturen i Superligaen være



EKSKLUSIVT

Afsløring: AC Horsens tester nyt stortalent af

Ekspert peger på choktransfer for Dolberg

Brian Riemer peger på tre årsager

‘Hektisk start’ under FC København-ejerskab

Cooper-interview vækker opsigt: ‘Alarmerende’

Supercomputer: De rykker med Lyngby i Superligaen



TOPNYHED

Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig

FC København nærmer sig ny sportsdirektør

Kæmpe klapsalver og utilfredshed i Parken

Snart kan det give rødt kort

Braithwaite del af stor transferplan

Zorniger: ‘Det pisser mig dybt af!’

Ud af det blå – OB henter udlandsdansker

Fifa hæver udbetalinger til VM-hold

Jamie Carragher: Ingen tvivl – de hyrer ham!

Bo Svensson svært utilfreds

Atletico Madrid – Arsenal

De er sommerens dyreste SL-salg – ingen Franculino

Bo Svensson skriver Superliga-historie



EKSKLUSIVT

Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering

Manchester United-stjerne kommenterer OB-opslag

Afvist – Brøndby undrer sig