Tidligere Vejle-træner: Gravesen-skifte oplagt

Thomas Gravesens første seniortræner Ole Fritsen synes, et Thomas Gravesen-skifte til Vejle Boldklub kunne være en god løsning for den trængte midtbanespiller.



Den tidlligere Vejle-træner Ole Fritsen tog i 1995 en purung Thomas Gravesen ind i Vejles førsteholdstrup. Gravesen var faldet i unåde på ynglinge-holdet efter en hård tackling på en holdkammerat, og under Fritsen udviklede den teknisk dygtige men dengang uregerlige Gravesen sig til en leder for Vejle og en førende profil i den bedste danske række.

Fritsen har i dag ikke længere en formel rolle i Vejle Boldklub, men den tidligere SAS Liga-træner ser et Gravesen-skifte til Vejle Boldklub som en god ide for både spiller og klub.

– Jeg har været bortrejst i et stykke tid, så det er et par måneder siden, jeg har hørt fra ham og hans agent. Jeg har ikke hørt noget om, at Thomas skulle være på vej til klubben, men det ville da være en oplagt mulighed til sommer. Det ville passe fint, som tingene er nu, siger Ole Fritsen til tipsbladet.dk.

Gravesens tidligere træner forstår ikke, hvor midtbanespilleren er faldet i unåde hos både Celtic og Everton.

– Det virker underligt, at de ikke kan bruge ham, siger Ole Fritsen.

Ifølge engelsk presse forsøgte Celtic i sidste måned at få solgt Gravesen til Galatasaray med et løntilskud i bagagen, men den skotske – storklub vil ikke forholde sig til, om Vejle har henvendt sig med en forespørgsel på danskeren.

Vi kommenterer ikke på spekulationer om spillere og klubskifter, heller ikke i Thomas’ tilfælde, siger Celtic-talsmand Iain Jamieson.

Thomas Gravesen er indtil sommer udlånt fra Celtic til Everton, hvor danskeren har haft særdeles svært ved at få spilletid på førsteholdet. Gravesen har en ugeløn på omkring 400.000 kroner på sin kontrakt med Celtic.





Superliga-LIVE: ‘Det er tungt’




LIVE

TransferLIVE: AGF bekræfter transfer

FCK-stjerne knuste Silkeborg med hattrick

Afsløring: AGF køber Colin Rösler fra Malmö FF

Dansk skrækskade: Det er et kæmpe chok

Han ligner en ny Brøndby-darling!

Chokskifte til FCK? Han passer ikke ind alligevel

Aggressiv udvikling i FCM? Her skiller de sig ud

Han er den nye Superliga-juvel!



LIVE

Superliga-LIVE: ‘Det er tungt’

Så meget overbød Brøndby rivalerne for Hyseni

Lindstrøm skifter til Schalke

OB – Sønderjyske

Træner med i Brøndby: Ikke et velgørenhedsprojekt



TIPSBLADET SPECIAL

Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?

Ekspert fatter intet af Amin Chiakhas klausul

Ekstraregning på 441.942,58 kroner

Tæt på FCK-transfer? Ujpest kommer med udmelding

Afsløring: Næstved gør det igen – sælger profil

Tidl. FCK-komet blomster igen efter sandt helvede



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

19-årigt nyindkøb bliver Brøndbys helt

Svinedyr Brøndby-profil kan være fortid

Eriksen spottet – nu er der nyt

Afsløring: Adam Daghim til lægetjek i kæmpe handel

Stor ændring i AGF?

Kæmpe transfer under opsejling

BIF-træner afbryder interview: Skal ingen steder!

FCK meldes på jagt efter landsholdsspiller

Farzam: Nørgaard er Brøndbys vigtigste signing

Han er ved at vokse sig for stor til Superligaen

Tidl. BIF-spiller Bertram Kvist tæt på chokskifte

Afsløring: Randers enig med Swansea i stor handel



FANKLUBBEN

Nu er det slut med undskyldninger i FC Midtjylland

Afsløring: Målmaskine færdig i AaB

Ingen klausul i FC København-aftale