Den tidlligere Vejle-træner Ole Fritsen tog i 1995 en purung Thomas Gravesen ind i Vejles førsteholdstrup. Gravesen var faldet i unåde på ynglinge-holdet efter en hård tackling på en holdkammerat, og under Fritsen udviklede den teknisk dygtige men dengang uregerlige Gravesen sig til en leder for Vejle og en førende profil i den bedste danske række.
Fritsen har i dag ikke længere en formel rolle i Vejle Boldklub, men den tidligere SAS Liga-træner ser et Gravesen-skifte til Vejle Boldklub som en god ide for både spiller og klub.
– Jeg har været bortrejst i et stykke tid, så det er et par måneder siden, jeg har hørt fra ham og hans agent. Jeg har ikke hørt noget om, at Thomas skulle være på vej til klubben, men det ville da være en oplagt mulighed til sommer. Det ville passe fint, som tingene er nu, siger Ole Fritsen til tipsbladet.dk.
Gravesens tidligere træner forstår ikke, hvor midtbanespilleren er faldet i unåde hos både Celtic og Everton.
– Det virker underligt, at de ikke kan bruge ham, siger Ole Fritsen.
Ifølge engelsk presse forsøgte Celtic i sidste måned at få solgt Gravesen til Galatasaray med et løntilskud i bagagen, men den skotske – storklub vil ikke forholde sig til, om Vejle har henvendt sig med en forespørgsel på danskeren.
Vi kommenterer ikke på spekulationer om spillere og klubskifter, heller ikke i Thomas’ tilfælde, siger Celtic-talsmand Iain Jamieson.
Thomas Gravesen er indtil sommer udlånt fra Celtic til Everton, hvor danskeren har haft særdeles svært ved at få spilletid på førsteholdet. Gravesen har en ugeløn på omkring 400.000 kroner på sin kontrakt med Celtic.
LIVE
LIVE: Daniel Wass teaser
OPTAKT
Manchester City – Brentford
Real Madrid melder ud: Han er ramt af hovedskade
MEDIE
Medie bringer Neestrup i spil til topklub
EKSKLUSIVT
Afsløring: AaB sikrer sig eftertragtet guldæg
NYHEDER
Medie: Køber Højlund for 330 millioner
MEDIE
Stor interesse – FC København kan miste stjerne
EKSKLUSIVT Kommende FCK-stjerne? ‘Han har alt, der skal til!’
INTERVIEW
– Han har spillet sin sidste kamp i sæsonen, men..
NYHEDER
– Dét de gjorde med Højlund var helt forkert!
NYHEDER
Peter Schmeichel lander stort job
HELT VILDT
Trækker overskrifter – i svime over Braithwaite
TOPNYHED
– Jeg skal smittes med corona nede i Busgaden
AVIS Tror på millionkøb af FC København-spiller
AVIS
Derfor røg Real Madrid-stjerner i karambolage
NYHEDER
Stort medie: Bo Henriksen kandidat til dette job
AVIS
Køber snart Brøndby-angriber
NYHEDER
‘Sæsonens dårligste kendelse’ – nu svarer dommer
AVIS
Vild udvikling – melder 3 danskere færdige
EKSKLUSIVT Erik Sviatchenko giver klart råd til FCM
MEDIE
FCK lå til højrebenet – skal nu til kæmpeklub
INTERVIEW
– Det var en af de værste dage
INTERVIEW
To skadede Brøndby-profiler kan være klar mod AGF
NYHEDER
Kontant Eriksen-besked: ‘Ændrer ingenting!’
NYHEDER
Gravesen i svime: ‘Han er den afgørende spiller’
NYHEDER
‘Ansæt denne træner, Brøndby – og få stjerne med!’
MEDIE
United nærmer sig vanvittig sponsoraftale
TIPSBLADET SPECIAL
Disse Superliga-stjerner kan hentes gratis
TRANSFER
Peter Schmeichel overrasker: Køb ham, Man Utd!
NYHEDER
Frygter Christian Eriksen-problem
Gravesen fortryder: Ville til denne Superliga-klub
NYHEDER
Her er scenarierne: Sådan bliver AGF mestre søndag
TOPNYHED Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig
MEDIE
FCK sendte stort bud – nu jages han af storklub
NYHEDER