Tilbage i FCK-varmen: Han har været uheldig

Munashe Garananga får mandag aften atter spilletid for FC København efter lang tid ude af holdet.



Munashe Garananga blev i sommer købt dyrt af FC København, og han lagde da også glimrende ud med en overlegen debut i Lyngby og efterfølgende masser af spilletid i hjertet af FCK-forsvaret. 

I de seneste to måneder har Garananga dog været fuldstændig ude af Jacob Neestrups startopstilling, hvis man ser bort fra en pokalkamp mod HB Køge. 

Skader har haft en indflydelse, men når Garananga har været klar, har han været henvist til bænken. Til mandagens hjemmekamp mod Silkeborg er han dog tilbage i Jacob Neestrups startopstilling, hvor han danner stopperduo med Pantelis Hatzidiakos. I stedet er Gabriel Pereira henvist til bænken.

Der er to forklaringer på, at Garananga er tilbage i startopstillingen, siger Jacob Neestrup inden kampen til TV 2 Sport.

– Den ene er, at "Gara" har set rigtig god ud i træning. Han var så uheldig at skulle spille på det FCK-hold i juli/august, hvor det var en stor svingdør, og hvor betingelserne var markant dårligere, end hvad de har været for Hatzidiakos og Gabriel, men han får nu muligheden i dag.

– Det gør han også, fordi at "Gabbi" (Gabriel Pereira, red.) ikke har været vant til at spille tre-fire kampe på kort tid, og vi så han havde baglårsproblemer i Sevilla. Han havde det i derbyet, hvor vi måtte skifte ham ud efter en time, og han havde det i Haderselv. Så det er også for at passe på ham, forklarer Jacob Neestrup.

Munashe Garananga startede senest i Superligaen den 11. august.





LIVE

LIVE: Brøndby uden to profiler mod Sønderjyske

Sprudler i MLS

Ekspert: Det bestemmer du ikke, Eriksen

Ajax-træner reagerer på Dolberg-bombe

AGF – FC Midtjylland

FC København – Vejle Boldklub

Stort flop i England – hent Elias Jelert



Kæmpekøb retur til FC København?

Werge: Han kan erstatte Kent Nielsen

Vild udvikling – dansk sensation scorer på stribe

Silkeborg IF – Randers FC

Hård AGF-melding: ‘Det er virkelig alvorligt’



TOPNYHED

Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig

Sønderjyske – Brøndby IF

Amir Richardson scorer kassen i FC København

Kasper Dolberg-bombe meldes på vej

FC Fredericia – OB

Den fodboldgale by skal bryde 40 års tørke

Helt vildt, Ramaj – ikke sket siden FCK



EKSKLUSIVT

Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering

Viborg FF – FC Nordsjælland

Et problem for Højlund? Han vender hjem til Napoli

Ekstrem spiller kan skifte til FC København

Oddset styrtdykker

Afsløring: OB præsenterer meget snart ny spiller

Svær tid: “Nu presser Randers mig ud”

Sender stikpille til FC København-flop

Han er færdig i Brøndby

En voldsom ulighed

Dyster SL-spådom: ‘De ryger under stregen’

Superliga-boss: Vi skal sælge spillere til sommer



FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag

‘Nervøs’ Thomasberg klapper i

Ekspert: Så mange penge kan Ajax få for Dolberg

Bayern München laver vildt comeback