Efter en kæmpe nedtur i Odense i weekenden fik FC København en vis oprejsning, da klubben onsdag spillede 0-0 med Sevilla i Champions League.
Det lunede hos anfører Carlos Zeca, som i de seneste dage har svaret på kritiske spørgsmål om de danske mestres niveau i Superligaen, hvor det er blevet til flere nederlag end sejre.
– Det her bør være vores standard, siger Carlos Zeca.
– Præstationen var god, og den kan hjælpe os med at komme videre.
FCK har skiftevis tabt og vundet i Superligaen. Hvis tendensen skal fortsætte, skal klubben søndag slå FC Midtjylland i Superligaen.
Den græske anfører håber, at det lykkes at tage momentum fra Champions League-opgøret med sig til Herning.
– Hvis jeg siger, det er et vendepunkt, så kan I bruge det mod mig senere. Men jeg håber, det er et vendepunkt.
– Vi vil virkelig gerne ændre situationen, og vi tager til Midtjylland for at tage en sejr. Vi arbejder meget hårdt, og jeg synes, vi fortjener det her, siger Carlos Zeca.
En af dem, der forventes mest af i FCK, er Mohamed Daramy, men den unge offensivspiller har skuffet, siden han kom hjem på en lejeaftale fra Ajax.
Heller ikke onsdag havde han succes med særlig meget, men var tilfreds med indsatsen fra holdet som helhed.
– Alle tog ansvar, og alle hjalp hinanden. Vi holdt et stærkt europæisk hold fra at score, og vi havde også selv bolden meget. Det var en af de bedre præstationer.
– Men det er noget, vi skal levere over en periode. Vi skal ikke bare gøre det i én kamp og så tabe den næste. Vi skal finde en struktur, og bundniveauet skal hæves. Forhåbentlig er det startet nu, siger Daramy.
FCK er med det uafgjorte resultat på tredjepladsen i sin Champions League-gruppe. Sevilla har en dårligere målscore end københavnerne og er på fjerdepladsen. Begge hold har et point.
Manchester City har seks point og fører gruppen, hvor Dortmund er på andenpladsen med tre point.
/ritzau/
LIVE
TransferLIVE: Liverpool afviser bud
TRANSFER
Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
Medie afslører vild AC-klausul i Barcelona
NYHEDER
Forgyldt – det tjener Beckham under VM
TOPNYHED
Serie 4-klub henter Bjørn Paulsen
EKSKLUSIVT
Afsløring: Halmstads vil have dansk Arsenal-keeper
STORT INTERVIEW
Dansker lander stort job: Det var ligegodt satans
BIZART
Håner svensker: Verdens mærkeligste fodboldspiller
EKSKLUSIVT På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’
EKSKLUSIVT
Alexander Lind i kæmpe hyldest
EKSKLUSIVT
Afsløring: Brøndby henter FC København-talent
MEDIE
Enighed – dansk stortransfer tæt på
MEDIE
Rygte: Topklub i dialog med Hatzidiakos
EKSKLUSIVT På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham
Jürgen Klopp sviner Van der Vaart
Nådesløs Schmeichel slagter Sverige
NYHEDER
Sender opfordring til Superliga-træner
EKSKLUSIVT
Afsløring: AGF afviser stort million-bud på Links
TRANSFER
FC Midtjylland sælger midtbanespiller
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
NYHEDER
Superliga-transfer? Prisen stiger med 50 millioner
TRANSFER
Neestrup og co. vil lokke stjerne med kæmpe løn
NYHEDER
Jens Stage-skifte i fare
EKSKLUSIVT
Lurer på to Midtjylland-spillere: ‘Vi står klar’
EKSKLUSIVT
Afsløring: Tobias Storm får fire år i NEC Nijmegen
MEDIE
Sunderland jagter dansk guldfugl
TRANSFER
Tvivler på Morten Hjulmand-transfer
EKSKLUSIVT
Forlænger med Brøndby trods interesse fra Salzburg
Bekræfter: Nye regler kommer i Superligaen
MEDIE
I dialog med Steve Cooper
EKSKLUSIVT
Afsløring: Stort Superliga-salg – lægetjek søndag
TOPNYHED
Spændende SL-nyhed: ‘Et meget vanskeligt sted’
FANKLUBBEN Det har været en elendig sæson
MEDIE
FCK sælger Jordan Larsson – her er prisen
NYHEDER