Klar besked fra Zeca: Skal være vores standard

Både Carlos Zeca og Mohamed Daramy er tilfredse med indsatsen mod Sevilla, og nu skal momentum fastholdes.



Efter en kæmpe nedtur i Odense i weekenden fik FC København en vis oprejsning, da klubben onsdag spillede 0-0 med Sevilla i Champions League.

Det lunede hos anfører Carlos Zeca, som i de seneste dage har svaret på kritiske spørgsmål om de danske mestres niveau i Superligaen, hvor det er blevet til flere nederlag end sejre.

– Det her bør være vores standard, siger Carlos Zeca.

– Præstationen var god, og den kan hjælpe os med at komme videre.

FCK har skiftevis tabt og vundet i Superligaen. Hvis tendensen skal fortsætte, skal klubben søndag slå FC Midtjylland i Superligaen.

Den græske anfører håber, at det lykkes at tage momentum fra Champions League-opgøret med sig til Herning.

– Hvis jeg siger, det er et vendepunkt, så kan I bruge det mod mig senere. Men jeg håber, det er et vendepunkt.

– Vi vil virkelig gerne ændre situationen, og vi tager til Midtjylland for at tage en sejr. Vi arbejder meget hårdt, og jeg synes, vi fortjener det her, siger Carlos Zeca.

En af dem, der forventes mest af i FCK, er Mohamed Daramy, men den unge offensivspiller har skuffet, siden han kom hjem på en lejeaftale fra Ajax.

Heller ikke onsdag havde han succes med særlig meget, men var tilfreds med indsatsen fra holdet som helhed.

– Alle tog ansvar, og alle hjalp hinanden. Vi holdt et stærkt europæisk hold fra at score, og vi havde også selv bolden meget. Det var en af de bedre præstationer.

– Men det er noget, vi skal levere over en periode. Vi skal ikke bare gøre det i én kamp og så tabe den næste. Vi skal finde en struktur, og bundniveauet skal hæves. Forhåbentlig er det startet nu, siger Daramy.

FCK er med det uafgjorte resultat på tredjepladsen i sin Champions League-gruppe. Sevilla har en dårligere målscore end københavnerne og er på fjerdepladsen. Begge hold har et point.

Manchester City har seks point og fører gruppen, hvor Dortmund er på andenpladsen med tre point.

/ritzau/





STORT INTERVIEW

Aral Simsir i kæmpe kærlighedserklæring

Manchester City vinder FA Cup

Tæt på aftale med Andreas Christensen

Ikke kun Zanka – FCK melder disse spillere færdige

Drømmer om én klub – men holder fast i farens råd

Wolfsburg klarer første hurdle i overlevelsesjagt

Lewandowski forlader FC Barcelona



TOPNYHED

Pokalmestre: Her er FC Midtjyllands vej i Europa

Nu har Manchester United tilbudt ham en kontrakt

– AGF er en langt større klub, end jeg regnede med

Nartey-scoring sikrer Champions League-plads

Horsens holder fast i andenpladsen i intenst drama

‘Total enighed’: Så meget betaler Real Madrid



EKSKLUSIVT

Afsløring: Brøndby arbejder på aftale med stjerne

Hele Europa holder vejret: Vil Real Madrid sælge?

Sådan stemte trænerne til Forårets Profil

Dansker: – Jeg håber, at det bliver rigtig vildt

Arsenal åbner for at sælge Christian Nørgaard

Ny offensiv transfer i FCN?



TIPSBLADET SPECIAL

Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League

FC København – Randers FC

Celtic er mester efter vildt drama

Vildt syn mødte AGF kl. 01.45: ‘Helt sindssygt!’

Tilbudt forlængelse – ‘Jeg har andre muligheder’

FC Fredericia – Silkeborg IF

To storklubber bejler til Morten Hjulmand

FCM-boss ekstremt stolt: Verdens bedste eksempel

Vildt prisskilt! PL-trio jagter Superliga-stjerne

Øv, Fredericia: Spillerne fortjener jeres stemmer!

Svensson vrisser: ‘Synes du FCM skaber nok?’

Manchester United – Nottingham Forest

Han er førende til at erstatte Hjulmand



EKSKLUSIVT

Kaos i Madrid: ‘Han er VIRKELIG et problem’

Gravesen slagter FCK: ‘En klub i kaos’

Chelsea – Manchester City