Efter en kæmpe nedtur i Odense i weekenden fik FC København en vis oprejsning, da klubben onsdag spillede 0-0 med Sevilla i Champions League.
Det lunede hos anfører Carlos Zeca, som i de seneste dage har svaret på kritiske spørgsmål om de danske mestres niveau i Superligaen, hvor det er blevet til flere nederlag end sejre.
– Det her bør være vores standard, siger Carlos Zeca.
– Præstationen var god, og den kan hjælpe os med at komme videre.
FCK har skiftevis tabt og vundet i Superligaen. Hvis tendensen skal fortsætte, skal klubben søndag slå FC Midtjylland i Superligaen.
Den græske anfører håber, at det lykkes at tage momentum fra Champions League-opgøret med sig til Herning.
– Hvis jeg siger, det er et vendepunkt, så kan I bruge det mod mig senere. Men jeg håber, det er et vendepunkt.
– Vi vil virkelig gerne ændre situationen, og vi tager til Midtjylland for at tage en sejr. Vi arbejder meget hårdt, og jeg synes, vi fortjener det her, siger Carlos Zeca.
En af dem, der forventes mest af i FCK, er Mohamed Daramy, men den unge offensivspiller har skuffet, siden han kom hjem på en lejeaftale fra Ajax.
Heller ikke onsdag havde han succes med særlig meget, men var tilfreds med indsatsen fra holdet som helhed.
– Alle tog ansvar, og alle hjalp hinanden. Vi holdt et stærkt europæisk hold fra at score, og vi havde også selv bolden meget. Det var en af de bedre præstationer.
– Men det er noget, vi skal levere over en periode. Vi skal ikke bare gøre det i én kamp og så tabe den næste. Vi skal finde en struktur, og bundniveauet skal hæves. Forhåbentlig er det startet nu, siger Daramy.
FCK er med det uafgjorte resultat på tredjepladsen i sin Champions League-gruppe. Sevilla har en dårligere målscore end københavnerne og er på fjerdepladsen. Begge hold har et point.
Manchester City har seks point og fører gruppen, hvor Dortmund er på andenpladsen med tre point.
/ritzau/
LIVE
VM-LIVE: Alexander Zorniger i voldsom FIFA-kritik
TOPNYHED
Serie 4-klub henter Bjørn Paulsen
EKSKLUSIVT
Afsløring: AGF afviser stort million-bud på Links
MEDIE
Rygte: Topklub i dialog med Hatzidiakos
MEDIE
Sunderland jagter dansk guldfugl
TRANSFER
FC Midtjylland sælger midtbanespiller
MEDIE
I dialog med Steve Cooper
EKSKLUSIVT
Lurer på to Midtjylland-spillere: ‘Vi står klar’
EKSKLUSIVT På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’
TRANSFER
Marcondes afviser tilbud, men…
Holland udspiller Sverige i VM-storsejr
NYHEDER
Jens Stage-skifte i fare
TRANSFER
Neestrup og co. vil lokke stjerne med kæmpe løn
EKSKLUSIVT På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham
EKSKLUSIVT
Kæmpe dansk succes: ‘Han har taget byen med storm’
EKSKLUSIVT
Forlænger med Brøndby trods interesse fra Salzburg
OPTAKT
Tyskland – Elfenbenskysten
EKSKLUSIVT
Afsløring: Stort Superliga-salg – lægetjek søndag
EKSKLUSIVT
Alexander Lind i kæmpe hyldest
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
‘Så bliver min sommer ikke, som jeg ønsker den’
MEDIE
Superliga-klub i dialog om FCK-spiller
MEDIE
Enighed – dansk stortransfer tæt på
TOPNYHED
Tordner mod VM-træner
TOPNYHED
Spændende SL-nyhed: ‘Et meget vanskeligt sted’
MEDIE
FCK sælger Jordan Larsson – her er prisen
NYHEDER
Superliga-transfer? Prisen stiger med 50 millioner
TOPNYHED
‘Det største tilbageslag i min karriere’
NYHEDER
– Han besidder de kvaliteter, vi har brug for
Bekræfter: Nye regler kommer i Superligaen
EKSKLUSIVT
Superliga-boss med spændende transfermelding
TRANSFER
Interessant melding om VM-profil
FANKLUBBEN Det har været en elendig sæson
NYHEDER
Dame N’Doye scorer nyt job