Efter en kæmpe nedtur i Odense i weekenden fik FC København en vis oprejsning, da klubben onsdag spillede 0-0 med Sevilla i Champions League.
Det lunede hos anfører Carlos Zeca, som i de seneste dage har svaret på kritiske spørgsmål om de danske mestres niveau i Superligaen, hvor det er blevet til flere nederlag end sejre.
– Det her bør være vores standard, siger Carlos Zeca.
– Præstationen var god, og den kan hjælpe os med at komme videre.
FCK har skiftevis tabt og vundet i Superligaen. Hvis tendensen skal fortsætte, skal klubben søndag slå FC Midtjylland i Superligaen.
Den græske anfører håber, at det lykkes at tage momentum fra Champions League-opgøret med sig til Herning.
– Hvis jeg siger, det er et vendepunkt, så kan I bruge det mod mig senere. Men jeg håber, det er et vendepunkt.
– Vi vil virkelig gerne ændre situationen, og vi tager til Midtjylland for at tage en sejr. Vi arbejder meget hårdt, og jeg synes, vi fortjener det her, siger Carlos Zeca.
En af dem, der forventes mest af i FCK, er Mohamed Daramy, men den unge offensivspiller har skuffet, siden han kom hjem på en lejeaftale fra Ajax.
Heller ikke onsdag havde han succes med særlig meget, men var tilfreds med indsatsen fra holdet som helhed.
– Alle tog ansvar, og alle hjalp hinanden. Vi holdt et stærkt europæisk hold fra at score, og vi havde også selv bolden meget. Det var en af de bedre præstationer.
– Men det er noget, vi skal levere over en periode. Vi skal ikke bare gøre det i én kamp og så tabe den næste. Vi skal finde en struktur, og bundniveauet skal hæves. Forhåbentlig er det startet nu, siger Daramy.
FCK er med det uafgjorte resultat på tredjepladsen i sin Champions League-gruppe. Sevilla har en dårligere målscore end københavnerne og er på fjerdepladsen. Begge hold har et point.
Manchester City har seks point og fører gruppen, hvor Dortmund er på andenpladsen med tre point.
/ritzau/
LIVE
LIVE: Dansker lander stort job
TOPNYHED
Melder Steve Cooper færdig i Brøndby
TOPNYHED
FCK fremhæver ‘væsentligt element’ i ny aftale
TRANSFER
José Mourinho vil have dansk stjerne
NYHEDER
Felix Beijmo: ‘Derfor forlader jeg AGF’
MEDIE
FC Midtjylland vil hente Kasper Dolberg
INTERVIEW
‘Håber min agent og FCK finder ud af det’
AVIS
Forhandlinger i gang – dansker kan score kongeløn
Skylder FCM millioner – kan få store konsekvenser
NYHEDER
FCM var interesseret – nu er han på vej hjem
TRANSFER
Host op: Nu koster han over 500 millioner kroner
UEFA med vild ændring
TOPNYHED
Engelsk klub har tilbudt Niels Frederiksen job
STORT INTERVIEW Aral Simsir i kæmpe kærlighedserklæring
MEDIE
‘Sæsonens talent’ på blokken i FC København
EKSKLUSIVT
Salzburg på banen: Her er spillet om Mike Tullberg
INTERVIEW
Nicolai Vallys med kryptisk transfer-melding
TOPNYHED
Per Frimann spår dansk sportsdirektør på vej væk
TOPNYHED
Transfer på vej? De er i dialog med Jens Stage
EKSKLUSIVT Afsløring: Brøndby arbejder på aftale med stjerne
TRANSFER
FCK og FCM vil have AGF-stjerne
EKSKLUSIVT
Pione Sisto færdig efter stor skuffelse
MEDIE
Dansk profil færdig i tysk klub, men
NYHEDER
Bekræfter: ‘Jeg har et tilbud fra AGF’
MEDIE
Optionen for dyr – HSV arbejder på kreativ løsning
Southampton-chef: Straf er ude af proportioner
EKSKLUSIVT
Skrækskade hos Superliga-oprykker: ‘Helt lamslået’
TOPNYHED
FCK langer ud efter Brøndby: ‘Dybt kritisabelt’
NYHEDER
Sats på disse ni spillere, FCK!
NYHEDER
Godt nyt for Jess Thorup
NYHEDER
FC København revser Brøndby: Under al kritik!
MEDIE
Dansker pryder forsiden – jagtes af storklub
TIPSBLADET SPECIAL Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League
INTERVIEW
Bo Svensson: ‘Økonomisk måske ikke så fornuftigt’
EKSKLUSIVT