Chelsea afskiber skuffende angriber

Trods en Champions League-titel fik Timo Werner aldrig succes i Chelsea og drager nu retur til Tyskland.



Den tyske fodboldspiller Timo Werner skifter efter to år hos engelske Chelsea tilbage til RB Leipzig. Det oplyser den tyske klub på Twitter.

Rygterne om hans retur til tysk fodbold og Leipzig har svirret i noget tid, og nu er skiftet altså på plads for den 26-årige angriber. Han bliver dermed genforenet med sin tidligere angrebsmakker Yussuf Poulsen.

En halv times tid før offentliggørelsen af skiftet lagde Werner selv en hilsen med et farvel til Chelseas fans på Twitter.

– I dag markerer slutningen på min rejse med Chelsea FC. Jeg er fantastisk taknemmelig for den tid, jeg har tilbragt i denne specielle klub, lyder det blandt andet fra Werner.

Han fik sit gennembrud i Leipzig, for hvem han nåede at score 90 mål i 156 kampe mellem 2016 og 2020. Det gjorde ham til en af Europas mest eftertragtede angribere og fast inventar på det tyske landshold.

Chelsea aktiverede Werners frikøbsklausul på mere end 400 millioner kroner i 2020, i håbet om man havde fundet holdets nye bomber.

Spillemæssigt havde den klejne angriber det dog svært, og han kunne slet ikke holde sit scoringsgennemsnit fra Leipzig.

23 mål i 89 kampe var et godt stykke under det forventede, og derfor kommer Werner ikke til at fuldføre sin femårige kontrakt med London-klubben.

Nu skal han se, om målformen kan genfindes på hjemlig grund.

Han nåede dog at vinde Champions League i 2021 med Chelsea, som senere samme år også vandt Den Europæiske Super Cup samt VM for klubhold.

/ritzau/





Han gjorde Brøndby Stadion til sin legeplads!




LIVE

LIVE: Voldsom kritik

FCK lurer på landsholdsspiller

Chokfyret i Lyngby: ‘Dét mener du ikke, Nicas!’

Gravesen rystet: ‘En katastrofe du har skabt!’

Emre Mor færdig

Her er kandidaterne til trænerjobbet i Real Madrid

‘FCK-profil er den store vinder under Bo Svensson’



Legendesøn på vej i FCK: ‘Fantastiske kvaliteter’

Afslører: Angriber vender retur til Brøndby

Et markant problem for Silkeborg

Braithwaite lukker døren til stjernes klub: ‘Nej!’

Manchester United – Liverpool

Det ser sort ud for B.93



EKSKLUSIVT

Afsløring: AC Horsens tester nyt stortalent af

Tyrkisk storklub jagter Anders Dreyer

Færdig i Brøndby? ‘Han er frustreret’

Laudrup og Elkjær tordner: ‘Tag dog ansvar!’

Brøndby tager et heldigt point mod Nordsjælland

Billing: ‘Vil smadre vores guldchancer!’



TOPNYHED

Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig

Supercomputer: De rykker ud af Superligaen

Martin Jørgensen lander nyt job

Melder Lindstrøm helt færdig

Manchester United jagter Patrick Dorgu-konkurrent

Kæmpe klub er i ‘pole position’ for Hjulmand

Den nye Daniel Agger? ‘Det er ikke fair’

– En af Superligaens bedste angribere nogensinde

– John Faxe er den eneste hund, der har snydt!

Brøndby-transfersaga: Nu kan han blive rekorddyr

Bo Henriksen: FC Midtjylland vinder IKKE den kamp

Rygtet til danske topklubber – træffer stort valg

Ny regel: Det kan koste direkte rødt kort



EKSKLUSIVT

Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering

Superliga-boss til Brøndby? ‘Outstanding’

Arteta rasede: Nu reagerer UEFA