Tippeliga-stjerne drømmer om FCK

Brøndby og OB viste for et år siden interesse for Frederikstads Celso Borges, der dog gerne vil støde til sine Costa Ricanske landsmænd i FCK.



Den 23-årige Costa Ricaner Celso Borges har længe været én af Tippeligaens største stjerner. Derfor har det også det seneste år været betragtet som et faktum, at Borges vil være fortid i Frederikstad, når hans kontrakt udløber til nytår. Faktisk var det ventet, at Frederikstad ville sælge Borges i sommerens transfervindue, men det skete ikke, og derfor får de nu ikke en rød reje for den boldsikre offensive midtbanespiller.

Men hvor skal Borges så hen? Rosenborg og Vålerenga har offentligt erklæret deres interesse for ham, og det har også forlydt, at klubber udenfor Skandinavien er interesserede. Også i Danmark ved klubberne, hvem Celso Borges er. I juni skrev den norske avis VG, at to danske klubber holdt øje med ham, og i følge tipsbladet.dk’s oplysninger var både OB og Brøndby interesserede sidste vinter.

Celso Borges vil da heller ikke afvise tanken om et skifte til én af de klubber, men skal det være Danmark, er det primært FC København, der trækker.

– Det er slet ikke sådan, at jeg kun har én klub i hovedet, og jeg vil ikke på forhånd sige nej til andre danske klubber. Men jeg har gode venner i FC København, og jeg har hørt masser af godt om klubben, landet og ligaen. FCK er den største klub, og hvis der opstår en mulighed for at komme dertil, vil jeg gerne det. Men jeg skifter ikke til en klub for enhver pris. Jeg skal til den klub, hvor jeg føler, jeg kan udvikle mig mest, siger Celso Borges til tipsbladet.dk.

Borges’ tre landsmænd Christian Gamboa, Christian Bolanos og Bryan Oviedo optræder allerede for FCK, og han var holdkammerat med Gamboa i Frederikstad indtil i sommer, hvor FCK købte højre back’en.

Selv om Borges gerne vil til FC København, går interessen ikke nødvendigvis den anden vej. Tipsbladet lancerede ham i 2010 som en kandidat til at afløse Atiba Hutchinson, der drog til PSV Eindhoven, men FCK har ikke på noget tidspunkt kontaktet Borges agent’ Javier Cordon.

– FCK kunne være fantastisk for Celso. Det er den største klub i Skandinavien, og de spiller i Europa hvert år. Men jeg vil gerne understrege, at vi ikke har været i kontakt med FC København på noget tidspunkt. Lige nu ser vi selvfølgelig på forskellige muligheder for Celso, men vi står ikke med noget konkret, og det er meget naturligt på det her tidspunkt af året, siger Cordon til tipsbladet.dk.

Celso Borges har scoret tre mål for Frederikstad i denne sæson. Han og klubben har fire runder tilbage af den norske Tippeliga.





Det kan ske mandag i FC København




LIVE

TransferLIVE: Superliga-boss til håndboldfinale

Lægetjek bestået – kæmpe Superliga-handel på plads

Afsløring: Brøndby får Mads Frøkjær billigt

Afsløring: Randers køber Benjamin Örn

Kæmpe FCK-nederlag mod AGF

Afsløring: Brøndby har spurgt på Gammelgaard

Afsløring: Randers får millioner for Oliver Olsen



EKSKLUSIVT

Afsløring: Bombe – Brøndby tæt på Mayckel Lahdo

Falsk FC Midtjylland-historie i omløb

Afsløring: Uwe Rösler henter Superliga-profil

FCK-direktør bekræfter henvendelse

Frygtelig optakt for AGF – profiler må udgå

Transfer på vej? ‘Spørg Brøndby’



EKSKLUSIVT

Afsløring: Bombe – BIF klar med stort bud på Myhre

Brøndby meldes tæt på dansk profil

Drømmer om AGF-retur: ‘Der er noget uforløst’

På vej til Brøndby? Her er mulig ny profil stærk

Klar besked: ‘Hent Højlund tilbage til United!’

Dialog i gang: Vil have O’Riley nu



TIPSBLADET SPECIAL

Overblik: Her er Superligaens vintertransfers 2026

Afsløring: Brøndby lurer på Mahamadou Diawara

Transferbombe i 2. division: ‘Helt vildt!’

Helt ude af truppen: ‘Håber, han sidder i et fly’

Ambæk starter inde – Brøndby-stjerne er skadet

Afsløring: B.93 køber Joseph Kinful

Dramatisk udvikling: På vej til danskerklub?

Chelsea-boss storroser dansk forsvarsspiller

AGF var klar med rekordbeløb

Thomas Frank ‘bryder reglerne’ på pressemøde

Brøndby præsenterer ny profil

Drømmedebut – medie fremhæver Noah Nartey

Storroser FCM-stjerne: ‘Noget man sjældent ser’



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i vinterpausen

Trækker overskrifter i Tyskland efter superkamp

Helt vildt: Gidsel kan skrive historie

Kupper FCM-handel: Et stort aktiv for fremtiden

Morten Bruun er dybt, dybt bekymret

Johannes Hoff Thorup ydmyget: En fiasko

Lerager overrasket over én ting efter skifte

Dansk toptræner vil have ny nationalitet

Brøndby-spiller fremhæver kæmpe FCM-transfer

To FCK-nyindkøb debuterer mod AGF

Froholdt med klar transfermelding

Ny hovedpine: Endnu en dansk profil skadet

GULD til Danmark! Han var fuldstændig vanvittig!

Store bud på dansker – her er klubbens reaktion

Danskerklub fyrer træneren

Afsløring: Besiktas vil have Mads Hermansen

Mayckel Lahdo sætter ord på Brøndby-skifte

David Moyes griner over gult kort for jubel

Liverpool forhandler med hollandsk stopper

Hjulmand vild med dansker: En lovende spiller

Tidligere AGF-træner tager til Israel

Semenyo scorer igen mod Spurs

Barcelona i hopla – tager ny sejr