Den 23-årige Costa Ricaner Celso Borges har længe været én af Tippeligaens største stjerner. Derfor har det også det seneste år været betragtet som et faktum, at Borges vil være fortid i Frederikstad, når hans kontrakt udløber til nytår. Faktisk var det ventet, at Frederikstad ville sælge Borges i sommerens transfervindue, men det skete ikke, og derfor får de nu ikke en rød reje for den boldsikre offensive midtbanespiller.
Men hvor skal Borges så hen? Rosenborg og Vålerenga har offentligt erklæret deres interesse for ham, og det har også forlydt, at klubber udenfor Skandinavien er interesserede. Også i Danmark ved klubberne, hvem Celso Borges er. I juni skrev den norske avis VG, at to danske klubber holdt øje med ham, og i følge tipsbladet.dk’s oplysninger var både OB og Brøndby interesserede sidste vinter.
Celso Borges vil da heller ikke afvise tanken om et skifte til én af de klubber, men skal det være Danmark, er det primært FC København, der trækker.
– Det er slet ikke sådan, at jeg kun har én klub i hovedet, og jeg vil ikke på forhånd sige nej til andre danske klubber. Men jeg har gode venner i FC København, og jeg har hørt masser af godt om klubben, landet og ligaen. FCK er den største klub, og hvis der opstår en mulighed for at komme dertil, vil jeg gerne det. Men jeg skifter ikke til en klub for enhver pris. Jeg skal til den klub, hvor jeg føler, jeg kan udvikle mig mest, siger Celso Borges til tipsbladet.dk.
Borges’ tre landsmænd Christian Gamboa, Christian Bolanos og Bryan Oviedo optræder allerede for FCK, og han var holdkammerat med Gamboa i Frederikstad indtil i sommer, hvor FCK købte højre back’en.
Selv om Borges gerne vil til FC København, går interessen ikke nødvendigvis den anden vej. Tipsbladet lancerede ham i 2010 som en kandidat til at afløse Atiba Hutchinson, der drog til PSV Eindhoven, men FCK har ikke på noget tidspunkt kontaktet Borges agent’ Javier Cordon.
– FCK kunne være fantastisk for Celso. Det er den største klub i Skandinavien, og de spiller i Europa hvert år. Men jeg vil gerne understrege, at vi ikke har været i kontakt med FC København på noget tidspunkt. Lige nu ser vi selvfølgelig på forskellige muligheder for Celso, men vi står ikke med noget konkret, og det er meget naturligt på det her tidspunkt af året, siger Cordon til tipsbladet.dk.
Celso Borges har scoret tre mål for Frederikstad i denne sæson. Han og klubben har fire runder tilbage af den norske Tippeliga.
LIVE
LIVE: Så gode er Danmarks chancer
Bo Henriksen melder ham færdig på landsholdet
Tjekkiske medier: Knusende dansk sejr
– Det er et møghold!
Nu bekræftes tocifret millionbeløb
Vraget i Parken: Nu er konen rasende!
NYHEDER
FCM-stjerne drømmer om dette skifte
EKSKLUSIVT Kæmpe drama: Dansker skrider fra storsatsende klub
TOPNYHED
Skyder mod FCK-bestyrelse: ‘Det er amatøragtigt’
I chok: ‘Det er utroligt – ingen andre kan det’
Helten Kliment: Jeg vil ikke være en idiot, men…
NYHEDER
‘Det er en gave for Danmark’
Den Riemer-fejl ‘har kostet VM én gang!’
EKSKLUSIVT Voldsomme forskelle – her er Table of Justice
INTERVIEW
Dansk stjerne fremhæver Daniel Agger
INTERVIEW
– Hele holdet er trygge ved ham
NYHEDER
To spillere frasorteret af Brian Riemer
MEDIE
Spår: Her ender Mohamed Salah
NYHEDER
En ny fejl? Nævner Thomas Frank
TOPNYHED Trænerskifte? Fantastisk hvis Steve Cooper kommer
KARAKTERER
Magtdemonstration – nøj, en lækker spiller!
Mulig Neestrup afløser? ‘Ville være helt vildt!’
Kæmpe nyhed i udlandet
OPTAKT
Danmark – Nordmakedonien
NYHEDER
‘Det er noget vrøvl, Peter Møller’
EKSKLUSIVT
Afsløring: Bertelsen har afvist endnu et job
EKSKLUSIVT
Blodrøde tal: Jeg kan ikke huske noget lignende!
AVIS
Højbjerg overvejer stor beslutning
INTERVIEW
Kasper Høgh pegede på særlig seddel foran pressen
LIVE: Det skal afgøres fra straffesparkspletten
NYHEDER
Katastrofe for AGF? Tre spillere udgår
NYHEDER
Ekspert: To bud på Jacob Neestrups afløser
TIPSBLADETS DOM Han ligner et fejlmatch i Brøndby
Werge ‘har ikke set det i mange år’ på landsholdet
Gætteleg: Solbakken afslører sin startopstilling
INTERVIEW
Spion? ‘Han kan høre dig’
NYHEDER
FCK-talenter ydmyger Brøndby
Selskabet bag OB med bedste resultat nogensinde
Her begynder næste sæson i Superligaen
Brøndby får stor bøde
Riemer sendte to spioner til Tjekkiet
INTERVIEW
Brian Riemer til pressen: Husk det!
DAGENS SPILFORSLAG
Remis i Basel
INTERVIEW
‘Derfra moser vi dem’
TOPNYHED
Vild kamp: Her er Danmarks modstander
TOPNYHED
Voldsom kamp: Danmark er tættere på VM
NYHEDER
Arsenal-stjerne spiller Sverige nærmere VM
NYHEDER
Ny VM-melding fra Iran
NYHEDER
1,5 milliarder for stjerne – glem det, Liverpool!
NYHEDER
Husker du Dan Thomassen? Lander flot job
NYHEDER
Hård straf: Brøndby-spiller udsat for racisme
TRANSFER
Barca jagter stjerne – hvad betyder det for ‘AC’?
Får stor hjælp inden brag mod Liverpool
EKSPERT
‘Ved at være uværdigt for Jacob Neestrup’