Tippeliga-stjerne drømmer om FCK

Brøndby og OB viste for et år siden interesse for Frederikstads Celso Borges, der dog gerne vil støde til sine Costa Ricanske landsmænd i FCK.



Den 23-årige Costa Ricaner Celso Borges har længe været én af Tippeligaens største stjerner. Derfor har det også det seneste år været betragtet som et faktum, at Borges vil være fortid i Frederikstad, når hans kontrakt udløber til nytår. Faktisk var det ventet, at Frederikstad ville sælge Borges i sommerens transfervindue, men det skete ikke, og derfor får de nu ikke en rød reje for den boldsikre offensive midtbanespiller.

Men hvor skal Borges så hen? Rosenborg og Vålerenga har offentligt erklæret deres interesse for ham, og det har også forlydt, at klubber udenfor Skandinavien er interesserede. Også i Danmark ved klubberne, hvem Celso Borges er. I juni skrev den norske avis VG, at to danske klubber holdt øje med ham, og i følge tipsbladet.dk’s oplysninger var både OB og Brøndby interesserede sidste vinter.

Celso Borges vil da heller ikke afvise tanken om et skifte til én af de klubber, men skal det være Danmark, er det primært FC København, der trækker.

– Det er slet ikke sådan, at jeg kun har én klub i hovedet, og jeg vil ikke på forhånd sige nej til andre danske klubber. Men jeg har gode venner i FC København, og jeg har hørt masser af godt om klubben, landet og ligaen. FCK er den største klub, og hvis der opstår en mulighed for at komme dertil, vil jeg gerne det. Men jeg skifter ikke til en klub for enhver pris. Jeg skal til den klub, hvor jeg føler, jeg kan udvikle mig mest, siger Celso Borges til tipsbladet.dk.

Borges’ tre landsmænd Christian Gamboa, Christian Bolanos og Bryan Oviedo optræder allerede for FCK, og han var holdkammerat med Gamboa i Frederikstad indtil i sommer, hvor FCK købte højre back’en.

Selv om Borges gerne vil til FC København, går interessen ikke nødvendigvis den anden vej. Tipsbladet lancerede ham i 2010 som en kandidat til at afløse Atiba Hutchinson, der drog til PSV Eindhoven, men FCK har ikke på noget tidspunkt kontaktet Borges agent’ Javier Cordon.

– FCK kunne være fantastisk for Celso. Det er den største klub i Skandinavien, og de spiller i Europa hvert år. Men jeg vil gerne understrege, at vi ikke har været i kontakt med FC København på noget tidspunkt. Lige nu ser vi selvfølgelig på forskellige muligheder for Celso, men vi står ikke med noget konkret, og det er meget naturligt på det her tidspunkt af året, siger Cordon til tipsbladet.dk.

Celso Borges har scoret tre mål for Frederikstad i denne sæson. Han og klubben har fire runder tilbage af den norske Tippeliga.



Nævner pludselig Højlund: ‘Der er ingen chance’

Her kan du se Skotland mod Danmark

‘Han har et utroligt potentiale – intet loft’

Clement Bischoff blev matchvinder for Danmark

Dansk bomber færdig i Japan: ‘Rigtig ked af det’

Hillerød-boss skifter til norsk traditionsklub

Dansk gyser: ‘De spiller simpelthen så dårligt!’

Skal han allerede væk fra Tottenham?

Kalder dansk-amerikaner for “en bragende succes”

Ekspert advarer: ‘Så skal han ikke starte inde’

‘Køb ikke Franculino Djú’

Mulig VM-playoff: Dét kan ske for Danmark

Pione Sisto kollapsede på hotelværelse

Danmark trækker overskrifter: Nævner tv-ekspert

OB’er straffet: Ikke altid smart at sige sandheden

Drømmeskifte er gået helt galt for FCK-flop

– Det er så ringe, begge dele!

Kan blive historisk: Den mindste nogensinde

Storroser Brøndby: ‘Fremragende ansættelse’

Øv! Nedtur for Aral Simsir

Ronaldo-katastrofe: Nu klager de til FIFA

Tordner over særlig episode: ‘Amatøragtigt’

Skæbnekamp: Danmark møder Skotland

Riemer svarer på Tøftings kritik

Jon Dahl Tomasson afviser danskerklub

Klar besked til Vingegaard: ‘Det er nu!’

Steve Coopers højre hånd afviser

Afslører forsøg på at gå på rov i AGF

Isaksen-udtalelse trækker overskrifter i Skotland

Slagter dansk stjerne: ‘Hvor er du henne?’

Overvældet Damsgaard: ‘Det er enestående’

Riemer: ‘Jeg har været heldig’

– De skal ikke med på landsholdet længere, Riemer!

Medier: Han bliver ny træner for Norwich

Tidligere Brøndby-stjerne kan hentes kvit og frit

Barcelona vender tilbage til ikonisk hjemmebane

Rygtet til FCK – koster nu 170 mio.

Udskiftning på landsholdet – han er ude med sygdom

Aflyser pressemøde i Parken

Premier League-spiller kommenterer FCK-rygte

Danmarks skæbnekamp rykkes til anden kanal

Kommer med kæmpe opfordring inden brag mod Danmark

– Havde måske brug for slag i ansigtet

Riemers plan: Skal udnytte stort problem

– Alle ønskede at sende et signal

Hviderussisk hævn mod Grækenland

34 af 48 deltagere til fodbold-VM er fundet

Trump vil give VM-gæster fortrinsret i visumkøen

Tyskland leger sig til VM mod chanceløse slovakker

Suveræn sejr sender Holland stensikkert til VM