Tippeliga-stjerne drømmer om FCK

Brøndby og OB viste for et år siden interesse for Frederikstads Celso Borges, der dog gerne vil støde til sine Costa Ricanske landsmænd i FCK.



Den 23-årige Costa Ricaner Celso Borges har længe været én af Tippeligaens største stjerner. Derfor har det også det seneste år været betragtet som et faktum, at Borges vil være fortid i Frederikstad, når hans kontrakt udløber til nytår. Faktisk var det ventet, at Frederikstad ville sælge Borges i sommerens transfervindue, men det skete ikke, og derfor får de nu ikke en rød reje for den boldsikre offensive midtbanespiller.

Men hvor skal Borges så hen? Rosenborg og Vålerenga har offentligt erklæret deres interesse for ham, og det har også forlydt, at klubber udenfor Skandinavien er interesserede. Også i Danmark ved klubberne, hvem Celso Borges er. I juni skrev den norske avis VG, at to danske klubber holdt øje med ham, og i følge tipsbladet.dk’s oplysninger var både OB og Brøndby interesserede sidste vinter.

Celso Borges vil da heller ikke afvise tanken om et skifte til én af de klubber, men skal det være Danmark, er det primært FC København, der trækker.

– Det er slet ikke sådan, at jeg kun har én klub i hovedet, og jeg vil ikke på forhånd sige nej til andre danske klubber. Men jeg har gode venner i FC København, og jeg har hørt masser af godt om klubben, landet og ligaen. FCK er den største klub, og hvis der opstår en mulighed for at komme dertil, vil jeg gerne det. Men jeg skifter ikke til en klub for enhver pris. Jeg skal til den klub, hvor jeg føler, jeg kan udvikle mig mest, siger Celso Borges til tipsbladet.dk.

Borges’ tre landsmænd Christian Gamboa, Christian Bolanos og Bryan Oviedo optræder allerede for FCK, og han var holdkammerat med Gamboa i Frederikstad indtil i sommer, hvor FCK købte højre back’en.

Selv om Borges gerne vil til FC København, går interessen ikke nødvendigvis den anden vej. Tipsbladet lancerede ham i 2010 som en kandidat til at afløse Atiba Hutchinson, der drog til PSV Eindhoven, men FCK har ikke på noget tidspunkt kontaktet Borges agent’ Javier Cordon.

– FCK kunne være fantastisk for Celso. Det er den største klub i Skandinavien, og de spiller i Europa hvert år. Men jeg vil gerne understrege, at vi ikke har været i kontakt med FC København på noget tidspunkt. Lige nu ser vi selvfølgelig på forskellige muligheder for Celso, men vi står ikke med noget konkret, og det er meget naturligt på det her tidspunkt af året, siger Cordon til tipsbladet.dk.

Celso Borges har scoret tre mål for Frederikstad i denne sæson. Han og klubben har fire runder tilbage af den norske Tippeliga.





Afsløring: Mads Agger sælges i millionhandel




TOPNYHED

Denne Superliga-kamp droppet på TV

Vanvittigt – snart er det 11 milliarder

Kaldt en flok ‘skoledrenge’ – nu reagerer Eriksen

‘Han kan blive den nye Rasmus Højlund’

Elkjær i hård kritik efter Bisseck-interview

Laudrup: Blev han ikke lige landsholdsudtaget der?

Her skal Sepp Piontek begraves



NYHEDER

Hvem kommer i top-6? Her er alle scenarierne

Neestrup erkender: ‘Måske dumt af mig’

– Vil være den ringeste præstation i SL-historien

Lige efter Thomas Frank-fyring: ‘Jeg skal væk nu’

– En skandale at du kan stille mig det spørgsmål!

– Det var det værste Sune Smith-Nielsen kunne gøre



TOPNYHED

‘Absolut ingen tvivl’ om Thomas Franks fremtid

Fransk verdensmester saver Real Madrid ned

Kæmpe mirakel: 330 millioner kroner!

Fremhæver Chido Obi: ‘Vanvittigt!’

Slår fast: ‘Det giver ikke meget mening’



Dommer-ekspert i chok: Fuldkommen grotesk! 

Vildt rygte om Wolfsburg passer ikke

Rekord har holdt i 20 år: ‘Nu er det på tide’

Udenlandsk medie forventer AGF-transfer

Spiller ‘Zanka’ søndag? Her er Neestrups svar

Manchester-duel: Vil hente midtbane-profiler

Kæmpe transferbombe: Han overgår Lukas Lerager

Endelig er der godt nyt

Bekymring: Hvor er Kasper Dolberg?

Advarer stjerne: ‘Jeg oplevede det selv i Danmark’

Serie A-boss om dansker: ‘I hjertet af projektet’

Chok: Dortmund ude af Champions League

Laudrup hylder tidligere Superliga-stjerne

– Der er ingen, der sover godt i FCK i øjeblikket



Medier hylder Nørgaard: Vidunderligt – topspiller!

Derfor vises Superliga-kamp kun på streaming

Afsløring: Victor Lind tæt på rekordtransfer 

Vicepræsident forklarer chokerende danskerskifte

Ny Superliga-stjerne? ‘Han er fucking god!’

Hvad i alverden foregår der, Brøndby IF?

I chok over Zorniger: ‘Jeg ville blive rasende!’

Historisk transfer i dansk klub: En af de største

‘Den største klubpræstation gennem tiderne’

Nu kommenterer Sune Smith-Nielsen sin fyring

Officielt: Sønderjyske sælger profil

Revser Brøndby: ‘Om lidt sejler skibet’

‘Tæt på et rædselskabinet’

Grundspillet afgøres – hvad er på spil i din klub?

Kasper Høgh om triumf: ‘Vi er lidt i chok’

Mislykkedes i Brøndby – nu står han bag kæmpe chok

Vanvittigt! Bodø/Glimt fuldender sensation

FCM afslører: Han ‘skal sælges til sommer hvis..’

Tidligere Superliga-stjerne brillerer

Giver VM-garanti

Neestrup: Derfor henter vi Zanka

Ekspert med dyster FCK-dom

I tvivl – er Steve Cooper den rette?