Tippeliga-stjerne drømmer om FCK

Brøndby og OB viste for et år siden interesse for Frederikstads Celso Borges, der dog gerne vil støde til sine Costa Ricanske landsmænd i FCK.



Den 23-årige Costa Ricaner Celso Borges har længe været én af Tippeligaens største stjerner. Derfor har det også det seneste år været betragtet som et faktum, at Borges vil være fortid i Frederikstad, når hans kontrakt udløber til nytår. Faktisk var det ventet, at Frederikstad ville sælge Borges i sommerens transfervindue, men det skete ikke, og derfor får de nu ikke en rød reje for den boldsikre offensive midtbanespiller.

Men hvor skal Borges så hen? Rosenborg og Vålerenga har offentligt erklæret deres interesse for ham, og det har også forlydt, at klubber udenfor Skandinavien er interesserede. Også i Danmark ved klubberne, hvem Celso Borges er. I juni skrev den norske avis VG, at to danske klubber holdt øje med ham, og i følge tipsbladet.dk’s oplysninger var både OB og Brøndby interesserede sidste vinter.

Celso Borges vil da heller ikke afvise tanken om et skifte til én af de klubber, men skal det være Danmark, er det primært FC København, der trækker.

– Det er slet ikke sådan, at jeg kun har én klub i hovedet, og jeg vil ikke på forhånd sige nej til andre danske klubber. Men jeg har gode venner i FC København, og jeg har hørt masser af godt om klubben, landet og ligaen. FCK er den største klub, og hvis der opstår en mulighed for at komme dertil, vil jeg gerne det. Men jeg skifter ikke til en klub for enhver pris. Jeg skal til den klub, hvor jeg føler, jeg kan udvikle mig mest, siger Celso Borges til tipsbladet.dk.

Borges’ tre landsmænd Christian Gamboa, Christian Bolanos og Bryan Oviedo optræder allerede for FCK, og han var holdkammerat med Gamboa i Frederikstad indtil i sommer, hvor FCK købte højre back’en.

Selv om Borges gerne vil til FC København, går interessen ikke nødvendigvis den anden vej. Tipsbladet lancerede ham i 2010 som en kandidat til at afløse Atiba Hutchinson, der drog til PSV Eindhoven, men FCK har ikke på noget tidspunkt kontaktet Borges agent’ Javier Cordon.

– FCK kunne være fantastisk for Celso. Det er den største klub i Skandinavien, og de spiller i Europa hvert år. Men jeg vil gerne understrege, at vi ikke har været i kontakt med FC København på noget tidspunkt. Lige nu ser vi selvfølgelig på forskellige muligheder for Celso, men vi står ikke med noget konkret, og det er meget naturligt på det her tidspunkt af året, siger Cordon til tipsbladet.dk.

Celso Borges har scoret tre mål for Frederikstad i denne sæson. Han og klubben har fire runder tilbage af den norske Tippeliga.



Helt vildt Cristiano Ronaldo-rygte

Bekræfter Brøndby-skifte efter FCK-exit

Spår triumf efter 22 år: ‘Det er helt uhørt’

Dansk kæmpetransfer kan kollapse

Tidl. FCK-flop spiller ikke: Jeg er ligeglad

PSG lurer – FC Midtjylland kan tjene 33,5 mio.

Meget tæt på at hente Pione Sisto

Afsløring: Store klubber forbereder bud på Iqbal

Graulund sviner dansker: Det er håbløst jo

Jan Mølby kritisk: De har gamblet og ramt forbi

Mads Pedersen slår Vingegaard i kamp om cykelhæder

Kenneth Perez i tvivl: Er han så god, som vi tror?

Avis: Storklub smider kæmpe FCK-flop på porten

Storroser dansker: ‘En af de fem bedste i verden’

Forløsende sejr for Thomas Frank og Tottenham

Ingen Bo Henriksen – har truffet stor beslutning

– Froholdt skifter helt sikkert dertil

Her er 10 udlandsdanskere, der kan vende hjem

Tidl. BIF-spiller afslører langt sygdomsforløb

Rasmus Højlund skød Vardy og co. i sænk

Omskoler dansker: Han er virkelig fantastisk

Spansk fodboldtræner og hans tre børn dør i ulykke

Hylder dansker: ‘Den største lige nu’

Disse målmænd har tidligere vundet Det Gyldne Bur

Forsøgte at hente ham i FC Nordsjælland

“Sportschefer drømmer om at hente ham”

Mourinho bekymret for Bah: Det er ikke godt

Ny Superliga-komet: Jeg har en stor fremtid

Peter Møller svarer på kritik: Rolig nu

Conte ser enormt potentiale hos Højlund

Fælder hård Schmeichel-dom

Blæst bagover af dansker: ‘Ødelægger modstanderne’

Eriksen ude med hård kritik

Rygter chokerer Laudrup: Det er helt vildt

Bo Henriksen bringes i spil til nyt job

Italienske medier hylder ham

Kritisk FCK-interview: Det smarteste jeg har gjort

Fransk pletskud holder liv i Citys sejrsstime

Thomas Frank ser mange Brøndby-paralleller

Målmandsreserve kastes for løverne i Rom

Transferplanen: Her skal de forstærke sig

Højlund joker: Det sker ikke så ofte!

Tidl. SL-profils situation er “temmelig håbløs”

Erstatter han Andreas Christensen?

Forlænger med stort angriber-talent

Her er Superligaens 5 bedste U21-spillere 

Ørkenræv og Hingst scorer begge i Rabat

Fremhæver dansk klub: Det bedste eksempel

Arteta kan godt lide Arsenals “mange problemer”

Superliga-profil er eftertragtet – nu reagerer han