Den 23-årige Costa Ricaner Celso Borges har længe været én af Tippeligaens største stjerner. Derfor har det også det seneste år været betragtet som et faktum, at Borges vil være fortid i Frederikstad, når hans kontrakt udløber til nytår. Faktisk var det ventet, at Frederikstad ville sælge Borges i sommerens transfervindue, men det skete ikke, og derfor får de nu ikke en rød reje for den boldsikre offensive midtbanespiller.
Men hvor skal Borges så hen? Rosenborg og Vålerenga har offentligt erklæret deres interesse for ham, og det har også forlydt, at klubber udenfor Skandinavien er interesserede. Også i Danmark ved klubberne, hvem Celso Borges er. I juni skrev den norske avis VG, at to danske klubber holdt øje med ham, og i følge tipsbladet.dk’s oplysninger var både OB og Brøndby interesserede sidste vinter.
Celso Borges vil da heller ikke afvise tanken om et skifte til én af de klubber, men skal det være Danmark, er det primært FC København, der trækker.
– Det er slet ikke sådan, at jeg kun har én klub i hovedet, og jeg vil ikke på forhånd sige nej til andre danske klubber. Men jeg har gode venner i FC København, og jeg har hørt masser af godt om klubben, landet og ligaen. FCK er den største klub, og hvis der opstår en mulighed for at komme dertil, vil jeg gerne det. Men jeg skifter ikke til en klub for enhver pris. Jeg skal til den klub, hvor jeg føler, jeg kan udvikle mig mest, siger Celso Borges til tipsbladet.dk.
Borges’ tre landsmænd Christian Gamboa, Christian Bolanos og Bryan Oviedo optræder allerede for FCK, og han var holdkammerat med Gamboa i Frederikstad indtil i sommer, hvor FCK købte højre back’en.
Selv om Borges gerne vil til FC København, går interessen ikke nødvendigvis den anden vej. Tipsbladet lancerede ham i 2010 som en kandidat til at afløse Atiba Hutchinson, der drog til PSV Eindhoven, men FCK har ikke på noget tidspunkt kontaktet Borges agent’ Javier Cordon.
– FCK kunne være fantastisk for Celso. Det er den største klub i Skandinavien, og de spiller i Europa hvert år. Men jeg vil gerne understrege, at vi ikke har været i kontakt med FC København på noget tidspunkt. Lige nu ser vi selvfølgelig på forskellige muligheder for Celso, men vi står ikke med noget konkret, og det er meget naturligt på det her tidspunkt af året, siger Cordon til tipsbladet.dk.
Celso Borges har scoret tre mål for Frederikstad i denne sæson. Han og klubben har fire runder tilbage af den norske Tippeliga.

Den var gratis, Neestrup!

Valencia tager point i Catalonien

Sønderjyske – AaB

Begejstret David Nielsen: ‘Det bliver pisse fedt!’

Vejle Boldklub – AGF

Dramatisk afslutning på grundspillet i 1. division

Blæser til angreb: Vi skal vinde!

Kæk træner: TV 2 ved ikke, hvad de går glip af

I ekstase over dansker: ‘Han er eksploderet’

Godt nyt inden Brøndby-brag

‘Jeg vil slutte min karriere her’

Hylder Danmark: Spektakulær atmosfære

Puha, Danmark! Her er Portugals trup

‘Jeg er virkelig ked af det’

DBU indfører nye regler for at undgå børnefiskeri

Brøndby-træner giver status på Kvistgaarden

Brøndby barrikaderer sig inden gyserkamp

Skifter til EB/Streymur: FCK så mulig ‘topspiller’

Europa: Så meget svigter Brøndby og AGF

Rystet Laudrup: Fuldstændig vanvittig beslutning!

Åreladning i BIF? – Kvistgaarden er væk til sommer

‘Det forblev elendigt, Rasmus Højlund’

Parken-ejere scorer kæmpe millionbeløb i udbytte

Millionerne vælter ind i Parken og FCK

Millionregn over Silkeborg IF

Jubler over storspillende Patrick Dorgu

Vild FCK-bedrift: Første gang i 275 kampe

Sune Smith-Nielsen: Jeg synes, det er forfærdeligt

Danmark misser gylden opgradering i Europa

Her er Brøndby dårligst i Superligaen

Jacob Neestrup: Det havde været dybt, dybt kritisk

Sune Smith: Onugkha havde ikke gjort nogen forskel

Nørgaard kæmpede mod afhængighed i Brøndby

‘Jeg ved ikke, hvor alvorligt det er’

Die Kraichgauer scorer på Reeperbahn

Frygter længere pause til FCK-stjerne

FCK mangler skarphed: ‘Palmer har samme problem’

FCK er ude: Det var til at blive sindssyg over

‘En offensiv ørkenvandring uden Dolberg’

Thomas Frank roser Jacob Neestrup

Høgh på tavlen i historisk bedrift

Sådan gik det, da FCK tabte 1-0 til Chelsea

Brød ud i gråd efter Riemer-opkald

Neestrup skifter fire mand mod Chelsea

Så længe har Schweiz jagtet Gartenmann

Tidligere Brøndby-profil på vej mod uventet skifte

Ny stjernespiller i FCK?

Tysk legende hylder Bo Henriksen

UEFA vil drøfte regelændring efter straffekiks

I chok over udtagelse: Ringede lige inden afgang

– Brøndby-kamp er en lækkerbisken for enhver SIFer

Chok – dansker på det schweiziske landshold

Sådan vises sidste runde i Superligaen på TV

De ville kapre Mika Biereth

Tidligere Brøndby-guldvinder kan hentes gratis