Den 23-årige Costa Ricaner Celso Borges har længe været én af Tippeligaens største stjerner. Derfor har det også det seneste år været betragtet som et faktum, at Borges vil være fortid i Frederikstad, når hans kontrakt udløber til nytår. Faktisk var det ventet, at Frederikstad ville sælge Borges i sommerens transfervindue, men det skete ikke, og derfor får de nu ikke en rød reje for den boldsikre offensive midtbanespiller.
Men hvor skal Borges så hen? Rosenborg og Vålerenga har offentligt erklæret deres interesse for ham, og det har også forlydt, at klubber udenfor Skandinavien er interesserede. Også i Danmark ved klubberne, hvem Celso Borges er. I juni skrev den norske avis VG, at to danske klubber holdt øje med ham, og i følge tipsbladet.dk’s oplysninger var både OB og Brøndby interesserede sidste vinter.
Celso Borges vil da heller ikke afvise tanken om et skifte til én af de klubber, men skal det være Danmark, er det primært FC København, der trækker.
– Det er slet ikke sådan, at jeg kun har én klub i hovedet, og jeg vil ikke på forhånd sige nej til andre danske klubber. Men jeg har gode venner i FC København, og jeg har hørt masser af godt om klubben, landet og ligaen. FCK er den største klub, og hvis der opstår en mulighed for at komme dertil, vil jeg gerne det. Men jeg skifter ikke til en klub for enhver pris. Jeg skal til den klub, hvor jeg føler, jeg kan udvikle mig mest, siger Celso Borges til tipsbladet.dk.
Borges’ tre landsmænd Christian Gamboa, Christian Bolanos og Bryan Oviedo optræder allerede for FCK, og han var holdkammerat med Gamboa i Frederikstad indtil i sommer, hvor FCK købte højre back’en.
Selv om Borges gerne vil til FC København, går interessen ikke nødvendigvis den anden vej. Tipsbladet lancerede ham i 2010 som en kandidat til at afløse Atiba Hutchinson, der drog til PSV Eindhoven, men FCK har ikke på noget tidspunkt kontaktet Borges agent’ Javier Cordon.
– FCK kunne være fantastisk for Celso. Det er den største klub i Skandinavien, og de spiller i Europa hvert år. Men jeg vil gerne understrege, at vi ikke har været i kontakt med FC København på noget tidspunkt. Lige nu ser vi selvfølgelig på forskellige muligheder for Celso, men vi står ikke med noget konkret, og det er meget naturligt på det her tidspunkt af året, siger Cordon til tipsbladet.dk.
Celso Borges har scoret tre mål for Frederikstad i denne sæson. Han og klubben har fire runder tilbage af den norske Tippeliga.
TOPNYHED Fyring og tavse magtmænd: Nu svarer Neestrup
Manden der fik Danmark til at vinde er død
Bekræfter: Skal til Danmark og møde angriber
Schmedes teaser – forlænger Brøndby-komet?
Økonom: Det kan koste FCK over 100 millioner
HELT VILDT
Kæmpe kritik af dansk klub efter fyring
NYHEDER
Deler nyt om Braithwaite – kan ske om tre uger
Rygtet til FCK – nu er der frygteligt nyt
NYHEDER Dommerekspert chokeret over AGF-straffe
Dolberg åbner op: Jeg var overrasket
Køber Brøndby dem? Nu svarer Schmedes
HELT VILDT
Hylder Rasmus Højlund: ‘Kald ham Hulk’
Vanvittig udvikling for Anis Ben Slimane
Indrømmer: Vi var enige med Andreas Schjelderup
HELT VILDT
Den første i næsten 40 år
MEDIE
Færdig i FC Midtjylland?
NYHEDER
Hård dom over Superliga-klub: Kan intet uden ham
NYHEDER
Efter FCM-brag: Fan får gigabøde og lang karantæne
MEDIE
Rejser til Danmark for FC København-stjerne
Medier hylder Nørgaard: Vidunderligt – topspiller!
MEDIE
Monstertransfer? Han koster 690 millioner
På landsholdet? Dansker med stor rolle i CL-chok
Kasper Høgh glad for vild Champions League-aften
UEFA med ny stor FC København-straf
NYHEDER
Skal han til Real Madrid? ‘Decideret godt bud’
Mikel Arteta: ‘Ekstremt skuffet’
EKSKLUSIVT
Afsløring: Spansk klub køber Køge-juvelen Gøthler
TOPNYHED
Slagter stjerne: Er han gået helt fra forstanden?
NYHEDER
Gravesen slår fast: Så skal han på landsholdet!
MEDIE
På tribunen i fem måneder – nu er der nyt om Skov
STORT INTERVIEW
Dansker skifter til Indien: ‘Rødglødende telefon’
NYHEDER
AGF lider økonomisk under stadionbyggeri
EKSKLUSIVT Dybt bekymrende tal: Her er Brøndbys store problem
STORT INTERVIEW
Skifter til BIF – sammenlignes med kæmpe stjerne
MEDIE
Bo Svensson i spil til stort job
NYHEDER
FCM-profil med kryptisk svar om ny kontrakt
MEDIE
Samler informationer om FCK’er
Vild OB-træning: ‘Shut the f… up!’
MEDIE
Superliga-klub tæt på dansk stortalent
Vild udtalelse om Nathan Trott
NYHEDER
I svime over Højlund
Arsenal skuffer mod bundprop
MEDIE
Manchester United jagter Liverpool-profil
TRANSFER
Hentet i FCK – nu skal han kæmpe med Rosengård
DAGENS SPILFORSLAG
Regn, blæst og få mål i Nordfrankrig
NYHEDER
Sæsonens hurtigste hattrick
HELT VILDT
FC København-stjerne straffes af UEFA
‘Die Gelbe Wand’ – få en vild oplevelse i Dortmund
Vil have Benfica-spiller udelukket efter abetilråb
HELT VILDT
Dansk reporter afslører: ‘Utroligt efterspil’
Vinícius hørte racistiske ord: Kujonagtigt
Mourinho kritiserer Vinícius: Det sker altid!
Real Madrid raser efter anklager om racisme
DAGENS SPILFORSLAG
Inter fryser i Nordnorge
MEDIE