Den 23-årige Costa Ricaner Celso Borges har længe været én af Tippeligaens største stjerner. Derfor har det også det seneste år været betragtet som et faktum, at Borges vil være fortid i Frederikstad, når hans kontrakt udløber til nytår. Faktisk var det ventet, at Frederikstad ville sælge Borges i sommerens transfervindue, men det skete ikke, og derfor får de nu ikke en rød reje for den boldsikre offensive midtbanespiller.
Men hvor skal Borges så hen? Rosenborg og Vålerenga har offentligt erklæret deres interesse for ham, og det har også forlydt, at klubber udenfor Skandinavien er interesserede. Også i Danmark ved klubberne, hvem Celso Borges er. I juni skrev den norske avis VG, at to danske klubber holdt øje med ham, og i følge tipsbladet.dk’s oplysninger var både OB og Brøndby interesserede sidste vinter.
Celso Borges vil da heller ikke afvise tanken om et skifte til én af de klubber, men skal det være Danmark, er det primært FC København, der trækker.
– Det er slet ikke sådan, at jeg kun har én klub i hovedet, og jeg vil ikke på forhånd sige nej til andre danske klubber. Men jeg har gode venner i FC København, og jeg har hørt masser af godt om klubben, landet og ligaen. FCK er den største klub, og hvis der opstår en mulighed for at komme dertil, vil jeg gerne det. Men jeg skifter ikke til en klub for enhver pris. Jeg skal til den klub, hvor jeg føler, jeg kan udvikle mig mest, siger Celso Borges til tipsbladet.dk.
Borges’ tre landsmænd Christian Gamboa, Christian Bolanos og Bryan Oviedo optræder allerede for FCK, og han var holdkammerat med Gamboa i Frederikstad indtil i sommer, hvor FCK købte højre back’en.
Selv om Borges gerne vil til FC København, går interessen ikke nødvendigvis den anden vej. Tipsbladet lancerede ham i 2010 som en kandidat til at afløse Atiba Hutchinson, der drog til PSV Eindhoven, men FCK har ikke på noget tidspunkt kontaktet Borges agent’ Javier Cordon.
– FCK kunne være fantastisk for Celso. Det er den største klub i Skandinavien, og de spiller i Europa hvert år. Men jeg vil gerne understrege, at vi ikke har været i kontakt med FC København på noget tidspunkt. Lige nu ser vi selvfølgelig på forskellige muligheder for Celso, men vi står ikke med noget konkret, og det er meget naturligt på det her tidspunkt af året, siger Cordon til tipsbladet.dk.
Celso Borges har scoret tre mål for Frederikstad i denne sæson. Han og klubben har fire runder tilbage af den norske Tippeliga.
TOPNYHED
Efter Tullberg-raseri – her er dommerens svar
BIZART
I kødet på Cooper: Sorry, men hvad fanden er det?
KARAKTERER
Satme godt set, Jacob Neestrup!
BIZART
Skørt optrin i Superliga-kamp: ‘Ikke så meget pis’
HELT VILDT
Voldsomt hård Thomas Frank-kritik
TOPNYHED
“Har set ham fra OB få karantæne”
Fandt sig selv i derbykaos efter måneders modvind
TIPSBLADETS DOM
Et sjældent syn i FC Midtjylland
HELT VILDT
Tullberg raser: ‘Det er i øst og vest’
INTERVIEW
I karambolage med Brøndby-stjerne: ‘Hold din kæft’
INTERVIEW
Varme rygter – nu kommenterer Steve Cooper
HELT VILDT
Wolfsburg-chok: Var enige – men så hoppede han fra
Rasmus Højlund involveret i Napoli-triumf
TOPNYHED
Lars Friis får ikke stort job
MEDIE
Andreas Christensen i chokskifte?
INTERVIEW
Brøndby-stjerne langer ud efter dommer
INTERVIEW
Nicolai Vallys: Vi har pisse ondt i røven
Derby-dommer: Det var et klart straffespark
OPTAKT
Randers FC – OB
TRANSFER
‘Så tror jeg, han kan skifte væk fra FCK’
INTERVIEW
Neestrup slår fast: ‘Hans bedste kamp i FCK’
TOPNYHED
Revser Superliga-klub: ‘Bliver lidt for fattigt’
TRANSFER
Det peger mod udlandet for Thomas Jørgensen
INTERVIEW
Steve Cooper med opsigtsvækkende dommer-kommentar
NYHEDER
Kæmpe nedtur for Ohi Omoijuanfo
Diskuteres heftigt – her er Neestrups svar
NYHEDER
Yuito Suzuki chokerer Bayern München
HELT VILDT
Superliga-legende stråler som 41-årig
‘Tæt på ren elendighed’
INTERVIEW
Neestrup: ‘Det er et rigtig godt Brøndby-hold’
FCK slår Brøndby efter kontroversielt straffespark
HELT VILDT
FC Barcelona med chokerende besked til stjerne
Tadej Pogacar i stor hyldest af Jonas Vingegaard
INTERVIEW
Thomas Frank siger undskyld
Horsens sniger sig opad efter sejr i topkamp
KARAKTERER
BIF tabte – men nej, hvor er han en lækker spiller
Dansk klub snydt af dommeren? Ekspert vurderer
NYHEDER
Bedøm selv: Var der straffespark til FC København?
MEDIE
– PC’s “Wolfsburg-stil” har fejlet spektakulært
NYHEDER
– Det havde været en større katastrofe
Uhre kom på banen i stor skuffelse
DAGENS SPILFORSLAG
Miserabelt i Manchester
Sønderjyske slår FCM i sent drama
Franks tabte transferdrøm bomber Spurs i sænk
TRANSFER
“Det gider vi overhovedet ikke at snakke om”
INTERVIEW
Var på vej ud inden afgørende derby-mål
FCN ydmyger Fredericia i offensiv opvisning
TOPNYHED
Superliga-gennembrud? “Han har været rigtig god”
Viborg udspiller Vejles gennemhullede defensiv