Den 23-årige Costa Ricaner Celso Borges har længe været én af Tippeligaens største stjerner. Derfor har det også det seneste år været betragtet som et faktum, at Borges vil være fortid i Frederikstad, når hans kontrakt udløber til nytår. Faktisk var det ventet, at Frederikstad ville sælge Borges i sommerens transfervindue, men det skete ikke, og derfor får de nu ikke en rød reje for den boldsikre offensive midtbanespiller.
Men hvor skal Borges så hen? Rosenborg og Vålerenga har offentligt erklæret deres interesse for ham, og det har også forlydt, at klubber udenfor Skandinavien er interesserede. Også i Danmark ved klubberne, hvem Celso Borges er. I juni skrev den norske avis VG, at to danske klubber holdt øje med ham, og i følge tipsbladet.dk’s oplysninger var både OB og Brøndby interesserede sidste vinter.
Celso Borges vil da heller ikke afvise tanken om et skifte til én af de klubber, men skal det være Danmark, er det primært FC København, der trækker.
– Det er slet ikke sådan, at jeg kun har én klub i hovedet, og jeg vil ikke på forhånd sige nej til andre danske klubber. Men jeg har gode venner i FC København, og jeg har hørt masser af godt om klubben, landet og ligaen. FCK er den største klub, og hvis der opstår en mulighed for at komme dertil, vil jeg gerne det. Men jeg skifter ikke til en klub for enhver pris. Jeg skal til den klub, hvor jeg føler, jeg kan udvikle mig mest, siger Celso Borges til tipsbladet.dk.
Borges’ tre landsmænd Christian Gamboa, Christian Bolanos og Bryan Oviedo optræder allerede for FCK, og han var holdkammerat med Gamboa i Frederikstad indtil i sommer, hvor FCK købte højre back’en.
Selv om Borges gerne vil til FC København, går interessen ikke nødvendigvis den anden vej. Tipsbladet lancerede ham i 2010 som en kandidat til at afløse Atiba Hutchinson, der drog til PSV Eindhoven, men FCK har ikke på noget tidspunkt kontaktet Borges agent’ Javier Cordon.
– FCK kunne være fantastisk for Celso. Det er den største klub i Skandinavien, og de spiller i Europa hvert år. Men jeg vil gerne understrege, at vi ikke har været i kontakt med FC København på noget tidspunkt. Lige nu ser vi selvfølgelig på forskellige muligheder for Celso, men vi står ikke med noget konkret, og det er meget naturligt på det her tidspunkt af året, siger Cordon til tipsbladet.dk.
Celso Borges har scoret tre mål for Frederikstad i denne sæson. Han og klubben har fire runder tilbage af den norske Tippeliga.
LIVE
LIVE: OB skriver med stortalent
DAGENS SPILFORSLAG
Marseille kan tage revanche mod Toulouse
AVIS
Milliardær skylder Superliga-klub millioner
‘Han er den tredjebedste dansker nogensinde’
NYHEDER
Bestod FCM-lægetjek – eksploderet i Bundesligaen
4 spillere ude med skader: Her er FCK’s pokaltrup
HELT VILDT
Rasmus Højlund i massiv modvind
TOPNYHED Skifte glæder Thomas Delaney
TOPNYHED
Avis: De forhandler med Andreas Christensen
FCM ansætter ny topboss
Mexico kommer med markant melding om VM
NYHEDER
Fremhæver Brøndby-transfer: ‘Et scoop for ham’
Skræklodtrækning for FC Midtjylland
INTERVIEW Ekspert: ‘Det vil overgå FCKs katastrofesæson’
NYHEDER
Koryfæ roser Dolberg: ‘Han er bedre end ham’
Her er forklaringen på hans FC København-fravær
NYHEDER
Nu kommer Riemer med ‘AC’-melding
TOPNYHED
Bombe – Superliga-klub nævnes
Ville stoppe karrieren – nu bomber dansker løs
EKSKLUSIVT Kæmpe scoop: Superliga-vinder til dansk klub
NYHEDER
Lukket træningskamp – sådan gik det for Brøndby
NYHEDER
Horsens-chef: ‘For mig er det fuldstændig håbløst’
Hermansen matcher Areola på bare syv kampe
‘Tottenham er i overhængende fare’
TOPNYHED
Vilde kampe: Her er kampprogrammet for Superligaen
INTERVIEW
– Jeg er sikker på, at Frank bliver i England
TOPNYHED
Bo Svensson slår fast: ‘Jeg er klar!’
EKSKLUSIVT
Mourinho tog røven på Zeca
NYHEDER
I svime over Filip Jørgensen
MEDIE
– Der får David at vide, at han er fyret
STORT INTERVIEW
Trist Zeca sender klar opfordring til FCK
NYHEDER
‘AGF har været gode til at påvirke medierne’
NYHEDER Tøfting revser Superligaklub: ‘For nonchalant!’
Optakt: Newcastle – Manchester City
Deler nyt om fremtiden
NYHEDER
‘Det bliver ikke nemt for Brøndby’
Lynfyring? ‘Han har givet Thomas Frank al skylden’
CHEFENS DOM
Jeg skylder jer en kæmpe undskyldning!
NYHEDER
Skal han på landsholdet, Riemer?
AVIS
Mustapha Bundu ‘helt ude i kulden’
Klar besked til ‘dårlige’ Liverpool: Drop ham!
Bayern tromler sig videre
TIPSBLADET SPECIAL
Farzam: Presset er kolossalt på FC København
NYHEDER
Chido Obi nomineret til pris
Celta Vigo – Real Madrid
Her kan du se AaB mod Aarhus Fremad
Donald Trump byder Inter Miami velkommen
Tottenham-træner positiv trods skrækstime
EKSKLUSIVT
Afsløring: Knuder i Brøndby-forhandlinger
Tottenhams nedtur fortsætter
DAGENS SPILFORSLAG
Få mål i München uden Kane
NYHEDER
Wolfsburg-træner bønfalder fans
Nu svarer David Nielsen
‘Det bedste af de dårlige tidspunkter’
FANKLUBBEN