TIPS-bladet får nye ejere

Efter 33 år takker tidligere chefredaktør Carsten Andreasen af på Danmarks store fodboldblad



Efter 33 år på TIPS-bladet har tidligere chefredaktør og nuværende administrerende direktør Carsten Andreasen valgt at sælge sin aktiepost, ligesom medejeren bestyrelsesformand Leo Noer, adm. direktør i enetpulse.com, skiller sig af med hovedparten af sine aktier i bladet.

Ny hovedaktionær bliver TIPS-bladets salgs- og marketingdirektør Henrik Stegger Nielsen, som overtager 55 pct. af aktierne. Endvidere overtager Bank-Berg Aps. 25 pct., mens Leo Noer beholder 20 pct.

Ejerskiftet betyder, at Carsten Andreasen træder tilbage som administrerende direktør for TIPS-bladet, men fortsætter som rådgiver for selskabet.

Ny administrerende direktør bliver den 33-årige Henrik Stegger Nielsen i samarbejde med direktør Carsten Bank-Mikkelsen fra Bank-Berg Aps. Leo Noer fortsætter som bestyrelsesformand.

– Det har været 33 fantastiske år på TIPS-bladet, men ligesom bladet nærmer jeg mig nu de 60 år og så er det på tide, at nye folk tager over – specielt på det her meget hårde mediemarked, siger Carsten Andreasen. Jeg er helt sikker på, at bladet med de nye ejere er kommet i gode hænder.

– Begejstringen for fodbold og medier samt TIPS-bladets potentiale har været mine bevæggrunde for dagens køb af de 55 pct. aktier, siger den nye hovedaktionær Henrik Stegger Nielsen. Samtidig er jeg med den nye ejerkonstellation meget glad for fortsat at kunne arbejde sammen med Bank-Berg og den nuværende bestyrelsesformand Leo Noer.







MEDIE

Thomas Frank i spil hos stor klub – han er favorit

Massiv kritik efter skandaløse scener

Farzam: Han er min favorit som ny Brøndby-træner

Alvorlige konsekvenser efter baneinvasion

‘Det er ringe ad helvede til’

En pragtpræstation – han spillede fantastisk

‘Sker det, får det store konsekvenser i FCM’

Afslører: Tog på Smukfest efter sejr i Parken



TIPSBLADET SPECIAL

‘Det er de der skide tv-penge’

Tragiske omstændigheder inden El Clásico

Sætter ALLE til salg – også to danske stjerner

Kaos i Madrid: ‘Han er VIRKELIG et problem’

Det var mageløst – de er færdige i Superligaen



TIPSBLADET SPECIAL

Disse Superliga-stjerner kan hentes gratis

De har spurgt Real Madrid om Xabi Alonso

Brøndby-flop færdig i danskerklub

Afslører: ‘Det, der var vigtigt for mig, var…’

Ny klub nævnes i forbindelse med Jacob Neestrup

Langskudsperle sender Wolfsburg ned i dybet



TOPNYHED

– Jeg skal smittes med corona nede i Busgaden

Tjener kassen: Nu kan dansker ryge ned i 4. div

Lewandowski i vildt skifte? Klar med kongeløn

Disse to er færdige i Brøndby

De bliver monstersalg til sommer

Ruben Amorim favorit til dette job

Randers FC – OB

De har ingen planer om at sælge dansk juvel

Vild præstation- kan snart være fortid i Brøndby

– Voldsom transfersommer i Superligaen!

Voldsom Rasmus Højlund-forudsigelse

Glem det, Brøndby – stjerne vender ikke hjem

Daniel Wass stopper karrieren om et år



TRANSFER

Peter Schmeichel overrasker: Køb ham, Man Utd!

Magiske Messi slår til igen

Real Madrid giver millionbøde til slagsbrødre