TIPS-bladet får nye ejere

Efter 33 år takker tidligere chefredaktør Carsten Andreasen af på Danmarks store fodboldblad



Efter 33 år på TIPS-bladet har tidligere chefredaktør og nuværende administrerende direktør Carsten Andreasen valgt at sælge sin aktiepost, ligesom medejeren bestyrelsesformand Leo Noer, adm. direktør i enetpulse.com, skiller sig af med hovedparten af sine aktier i bladet.

Ny hovedaktionær bliver TIPS-bladets salgs- og marketingdirektør Henrik Stegger Nielsen, som overtager 55 pct. af aktierne. Endvidere overtager Bank-Berg Aps. 25 pct., mens Leo Noer beholder 20 pct.

Ejerskiftet betyder, at Carsten Andreasen træder tilbage som administrerende direktør for TIPS-bladet, men fortsætter som rådgiver for selskabet.

Ny administrerende direktør bliver den 33-årige Henrik Stegger Nielsen i samarbejde med direktør Carsten Bank-Mikkelsen fra Bank-Berg Aps. Leo Noer fortsætter som bestyrelsesformand.

– Det har været 33 fantastiske år på TIPS-bladet, men ligesom bladet nærmer jeg mig nu de 60 år og så er det på tide, at nye folk tager over – specielt på det her meget hårde mediemarked, siger Carsten Andreasen. Jeg er helt sikker på, at bladet med de nye ejere er kommet i gode hænder.

– Begejstringen for fodbold og medier samt TIPS-bladets potentiale har været mine bevæggrunde for dagens køb af de 55 pct. aktier, siger den nye hovedaktionær Henrik Stegger Nielsen. Samtidig er jeg med den nye ejerkonstellation meget glad for fortsat at kunne arbejde sammen med Bank-Berg og den nuværende bestyrelsesformand Leo Noer.





Dialog med Brøndby – er dette prisen? 




LIVE

TransferLIVE: Dansk klub i millionsalg

KÆMPE nedgang – så meget går AC ned i løn

Nu er Brøndby IF konkret på banen

Stort medie: Bliver Hjulmand den nye landstræner?

‘Risikerer, at dit eftermæle smadres for altid!’

Brøndby IF og Feyenoord er i dialog

Afsløring: Jens Jønsson skifter til AGF

Brøndby med transferscoop?



LIVE

VM-LIVE: Manuel Neuer er færdig

Her er Jonas Winds nye klub

Rasmus Nissen afslører: Derfor skifter jeg til FCM

Afsløring: FCM køber Nordin Bakker

Elfenbenskysten – Norge



EKSKLUSIVT

FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner

Steinlein troppede op i særlig Gucci-sko

FCK-stjerne ikke med på træningslejr

Overraskende: Thomas Frank i spil til nyt job

På vej til Brøndby? Her er hans millionløn



EKSKLUSIVT

På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’

Afsløring: De køber det store talent Selim Baskaya

Brøndby i dialog med Christopher Olivier

Han er ny assistenttræner i Brøndby

Afsløring: Kolding køber stor profil

‘Han ryger 100 procent!’

De meldes i forhandlinger med Andreas Skov Olsen

Belgien – Senegal

Kryptisk transfermelding

Rygtet til Superligaen: ‘Jeg vil prøve noget nyt’

USA – Bosnien-Hercegovina

Afsløring: Brøndby forlænger med stortalent



EKSKLUSIVT

På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham

Forlader FC Nordsjælland – til lægetjek i dag

Her er Nicolai Vallys’ frikøbsklausul

Frankrig – Sverige

Her er 16.-delsfinalerne til VM