TIPS-bladet får nye ejere

Efter 33 år takker tidligere chefredaktør Carsten Andreasen af på Danmarks store fodboldblad



Efter 33 år på TIPS-bladet har tidligere chefredaktør og nuværende administrerende direktør Carsten Andreasen valgt at sælge sin aktiepost, ligesom medejeren bestyrelsesformand Leo Noer, adm. direktør i enetpulse.com, skiller sig af med hovedparten af sine aktier i bladet.

Ny hovedaktionær bliver TIPS-bladets salgs- og marketingdirektør Henrik Stegger Nielsen, som overtager 55 pct. af aktierne. Endvidere overtager Bank-Berg Aps. 25 pct., mens Leo Noer beholder 20 pct.

Ejerskiftet betyder, at Carsten Andreasen træder tilbage som administrerende direktør for TIPS-bladet, men fortsætter som rådgiver for selskabet.

Ny administrerende direktør bliver den 33-årige Henrik Stegger Nielsen i samarbejde med direktør Carsten Bank-Mikkelsen fra Bank-Berg Aps. Leo Noer fortsætter som bestyrelsesformand.

– Det har været 33 fantastiske år på TIPS-bladet, men ligesom bladet nærmer jeg mig nu de 60 år og så er det på tide, at nye folk tager over – specielt på det her meget hårde mediemarked, siger Carsten Andreasen. Jeg er helt sikker på, at bladet med de nye ejere er kommet i gode hænder.

– Begejstringen for fodbold og medier samt TIPS-bladets potentiale har været mine bevæggrunde for dagens køb af de 55 pct. aktier, siger den nye hovedaktionær Henrik Stegger Nielsen. Samtidig er jeg med den nye ejerkonstellation meget glad for fortsat at kunne arbejde sammen med Bank-Berg og den nuværende bestyrelsesformand Leo Noer.





LIVE

LIVE: Kong Frederik overrasker – på plads i Århus

Opfordrer FCK: Hent tidligere Brøndby-spiller!

Efter to måneders tørke: Højlund lyner

“Brøndby er skræddersyet til ham”

Dansk stortalents værdi eksploderer

Jakob Poulsen på blokken i Bundesliga-klub

Mike Tullberg reagerer på Frankfurt-historie

Teaser for ny AGF-aftale



Skylder FCM millioner – kan få store konsekvenser

Blev advaret mod Jon Dahl: ‘Han er iskold!’

Tæt på aftale med Andreas Christensen

I dialog – stor klub vil have denne dansker

Bruno Fernandes tangerede rekord i United-sejr



STORT INTERVIEW

Aral Simsir i kæmpe kærlighedserklæring

Tullberg blandt favoritterne til kæmpe job

Fortid i Brøndby? ‘Klubben ved, hvad jeg vil’

Kæmpetransfer? ‘Det ligger i kortene, at…’

Så er det officielt

AGF – Viborg FF



EKSKLUSIVT

Afsløring: Brøndby arbejder på aftale med stjerne

Smutter AGF-stjerne? ‘Vi har haft god dialog’

Ikke kun Zanka – FCK melder disse spillere færdige

Knuser Silkeborg i afskedskamp

Drømmer om én klub – men holder fast i farens råd

OB slutter sæsonen med et nederlag

Salah sender særlig besked

Transferbombe i Real Madrid?

FC Midtjylland – Brøndby IF

– Niels Frederiksen er en legende!

Hele Europa holder vejret: Vil Real Madrid sælge?

Lewandowski forlader FC Barcelona

AGF forhører sig om legendes nevø – men…



TIPSBLADET SPECIAL

Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League

FC København slagter Randers

Froholdt med vild hæder i Portugal