FC København leverede en fantastisk nyhed til klubbens fans onsdag eftermiddag. “Løverne” præsenterede således Denis Vavro på en aftale, der løber frem til udgangen af 2026.
Transferen er kommet i stand efter lidt af en transfersaga, hvor FC København og Lazio længe har været i forhandlinger om en overgang, og i italienske medier har man kunnet læse, at romerne ville have helt op mod 45 millioner kroner for Denis Vavro.
Helt så meget betaler FC København dog ikke.
Ifølge Tipsbladets oplysninger er klubberne i sidste ende nået til enighed om en pris på omtrent 28 millioner kroner.
Det er stadig et stort prisskilt for en 26-årig spiller – og forhandlingerne er nok ikke blevet nemmere af, at Vavro i sidste uge sagde, at han hader Lazio – men stopperen har også bevidst sit værd i FC København ad flere omgange – blandt andet i foråret, som han tilbragte som lejesvend i klubben.
Og så er han et eksempel på, hvordan "Løverne" vil gøre tingene på transfermarkedet. Sådan sagde sportsdirektør Peter Christiansen til klubbens hjemmeside i forbindelse med transferen.
– Købet af Vavro er endnu et eksempel på, hvordan vi gerne vil gøre tingene i FCK i forhold til at rekruttere spillere. Han er en topspiller, og det er ikke ofte, det lykkes at hente en spiller i en topklub i Serie A, heller ikke selvom han gerne vil.
– Det har krævet en del forhandlinger, men vi synes, at vi samlet set er landet et godt sted, siger Peter Christiansen.
Onsdagens handel er desuden tredje gang, Denis Vavro skifter til FCK: I 2017 kom han til klubben på en permanent aftale, i foråret kom han til på en lejeaftale, og nu kommer han til på endnu en permanent aftale.
Har du styr på de danske hold og Europa? Hvis ikke, så tjek overblikket her
Sommerpause i Superligaen: Sådan gør din klub
Her får du et overblik over alle sommerens til- og afgange i Superligaen.
LIVE
LIVE: SL-profil åbner op for muligt skifte
NYHEDER
Tv-station med vildt VM-tiltag: Vil give 350.000
NYHEDER
Ekspert: Hvis det sker, bliver Tullberg fyret!
NYHEDER
KEP: ‘Tror FCK taber den kamp’
MEDIE
AGF køber dansk profil
TOPNYHED
Trænerskifte: Steve Cooper meldes i spil
EKSKLUSIVT
Afsløring: Færdig i Silkeborg
EKSKLUSIVT Kommende FCK-stjerne? ‘Han har alt, der skal til!’
MEDIE
Jagter Brøndbys drømmetransfer fra i sommer
NYHEDER
Morten Bruun: ‘Velkendt at FCM har dette problem’
Arsenal er i Champions League-finalen
Millionregn over ‘PC’
MEDIE
Færdig i Brøndby – nu er de i dialog
AVIS Tror på millionkøb af FC København-spiller
NYHEDER
Her er scenarierne: Sådan bliver AGF mestre søndag
MEDIE
Står klar med 675 mio. for Barca-stjerne
MEDIE
Jagtet af Brøndby og FCK – kan købes til spotpris
MEDIE
Dansker jagtes af Aston Villa: Her er prisen
TIPSBLADET SPECIAL
Dommerekspert i kovending: Skal give rødt kort
EKSKLUSIVT Erik Sviatchenko giver klart råd til FCM
NYHEDER
Bo Svensson med hård kritik
Tv-vært stopper på Viaplay
EKSKLUSIVT
Afsløring: DBU-boss stopper
NYHEDER
Kompany ‘forsøger at finde de rette ord’
HELT VILDT
I chok: ‘Jeg håber, han siger op i dag!’
NYHEDER
Serie A-klub afviste tilbud på milliondyr dansker
NYHEDER
– Det er grimt at sige til et Superliga-mandskab..
TIPSBLADET SPECIAL
Rundens hold i Superligaen – 30. runde
NYHEDER
Frygteligt nyt for Yuito Suzuki
NYHEDER
Sker det til sommer? ‘Tror Brøndby skal i gang’
NYHEDER
‘Kan ikke se en træner, der er en bedre mulighed’
Klar transferbesked til Christian Eriksen
TOPNYHED Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig
MEDIE
I dialog om Albert Grønbæk
INTERVIEW