Det kom som noget af en overraskelse, da Brøndby tidligere mandag offentliggjorde, at sportsdirektør Troels Bech har opsagt sin stilling og stopper i klubben ved årsskiftet. Han flytter ifølge BT til Italien, men hvad han skal arbejde med, er der ikke kommet noget frem om.
Dermed er klubben fra Vestegnen på udkig efter en afløser, der skal udfylde det store tomrum, Troels Bech efterlader.
Bech kom til Brøndby på et vigtigt tidspunkt og var med til at hæve overliggeren og sikre klubben en titel i form af DBU Pokalen for få måneder siden. Sammen med Alexander Zorniger har han hævet niveauet og kvaliteten af Brøndbys førstehold.
Nu bliver en af sportsdirektørens sidste opgaver at finde den mand, han skal give stafetten videre til, og Tipsbladet kan afsløre et af de navne, der figurerer på listen over kandidater til det snart ledige job.
Tipsbladet erfarer, at Mads Davidsen – der aktuelt er teknisk direktør i den kinesiske klub Shanghai SIPG – er et seriøst emne som afløser for Troels Bech i Brøndby.
Når Bech den 31. december 2018 stopper i Brøndby, stopper Mads Davidsen samtidig som direktør i den kinesiske klub. Det er to uger siden, at den 35-årige Mads Davidsen annoncerede, at han ville stoppe ved årsskiftet som direktør i Shanghai SIPG, så han altså vil være ledig, når Brøndby skal sætte en ny mand i sædet.
Davidsen har i forvejen en stærk forbindelse til klubben fra den københavns vestegn.
Shanghai SIPG-direktøren startede i 2010 som assistent for Bent “Turbo” Christensens U19-hold i Brøndby, som han senere selv overtog ansvaret for. I 2012 valgte han at tage et job som teknisk direktør på et akademi startet af Ebbe Sand. Siden fulgte nogle år som assistenttræner for Sven-Göran Eriksson i Shanghai SIPG, inden han altså blev forfremmet til teknisk direktør i klubben. En rolle, som han altså vil have haft i to år, når han den 31. december 2018 stopper.
Med andre ord har Mads Davidsen været gennem en kæmpe udvikling de senere år og kan ende med at blive manden, der skal sikre, at Brøndby på det sportslige plan bliver ved med at udvike sig.
Mads Davidsen har på Twitter selv fortalt, at han er beæret over at blive sat i forbindelse med Brøndby.
Feeling honored being mentioned as my former club @BrondbyIF change in their management setup, but I have no comments regarding my future other than I work for Shanghai SIPG FC until 31/12
— Mads Davidsen (@MadsRDavidsen) September 3, 2018
LIVE
LIVE: Bischoff deler kryptisk billede
Bekræfter: I flyet på vej til Danmark
‘Jeg tror, han snart sidder i et fly til Danmark’
EKSKLUSIVT
Nu reagerer Morten Krogh
STORT INTERVIEW
Brøndby har særlig klausul: Drømmer om comeback
MEDIE
Klar opfordring til storklub: Hent Kasper Høgh!
NYHEDER
UEFA melder klart ud efter Barcelona-klage
EKSKLUSIVT Afsløring: Bombe – smidt af efter drama i Horsens
TRANSFER
Dansk stjerne til FC København? ‘Det er mit bud!’
NYHEDER
Katastrofe-2026: Nu kommer BIF-toppen ud af busken
TOPNYHED
Ekspert: De 2 hold rykker op i Superligaen
TOPNYHED
FC Københavns budget overrasker Lars Seier
‘Han er meget utilfreds med Kasper Dolberg’
EKSKLUSIVT Dommerekspert: Store skæverter og en hyldestsang
NYHEDER
Steinlein ærgrer sig over FCM-indkøb
EKSKLUSIVT
Dansk angriber i god målform: Jeg skal skifte klub
MEDIE
22 millioner kroner!
Stor dramatik: Her er dommereksperts vurdering
Blæst bagover af kæmpe AGF-transfer
Udenlandske medier med fokus på FCM-reserve
EKSKLUSIVT
Kamil Wilczek afslører: Åben for Danmark, men…
NYHEDER
Legende stopper som cheftræner for Messi
HELT VILDT
Blæst fuldstændig omkuld
EKSKLUSIVT
Vild med Danmark: Jeg tror, jeg flytter tilbage
MEDIE
Storklub lurer på Superliga-profil
Retssag om Maradonas død begynder forfra
EKSKLUSIVT
Patrick Olsen degraderet: Jeg drømmer om oprykning
NYHEDER
Heldige danske damer slår Sverige
Rundens Hold i Superligaen – 26. runde
INTERVIEW
‘Nu ved jeg nok om Danmark til at sige…’
NYHEDER
SL-boss: ‘Aldrig brugt så meget på transfers’
TIPSBLADETS DOM
Den bedste handel i Superligaen!
‘Min tid i FC København var helt perfekt’
NYHEDER
KEP: ‘Fuldstændig håbløst – kan koste dem guldet!’
MEDIE
Voldsom straf til Clement Bischoff
HELT VILDT
Tv-ekspert: Her kan Cooper blive fyret
AVIS
Hylder Højlund og kommer med spøjs sammenligning
EKSKLUSIVT
Var ‘hudløst ærlig’ overfor Bo Henriksen
HELT VILDT
1. divisionsstjerne med voldsomme tal
CHEFENS DOM
Mesterskabskampen i Superligaen er genåbnet
NYHEDER
Beckmanns opsang: ‘Ingen gider et dickhead’
– Vanvittigt, at vi skal bruge tid på det
DAGENS SPILFORSLAG
Dansker ser gult i London
EKSKLUSIVT
I transfermøde med Superliga-klub
Basketlegende og Neymar inspirerer Lamine Yamal
Michael Carrick raser: Det værste jeg har set!
DAGENS SPILFORSLAG
Salah scorer på Anfield
EKSKLUSIVT
Vild udvikling: ‘Det er SÅ fedt!’
NYHEDER
I chok over Brøndby-indkøb: ‘Hvad laver han!?’
MEDIE
‘PC’ overvejer at sagsøge Wolfsburg
NYHEDER
– Han bliver en vigtig spiller for FCK!
Afviser mesterskabssnak
Stor Tullberg-kritik: ‘Klæder ikke en storklub’
Skal Cooper fyres? ‘Useriøst ikke at tale om det’
INTERVIEW
