Det kom som noget af en overraskelse, da Brøndby tidligere mandag offentliggjorde, at sportsdirektør Troels Bech har opsagt sin stilling og stopper i klubben ved årsskiftet. Han flytter ifølge BT til Italien, men hvad han skal arbejde med, er der ikke kommet noget frem om.
Dermed er klubben fra Vestegnen på udkig efter en afløser, der skal udfylde det store tomrum, Troels Bech efterlader.
Bech kom til Brøndby på et vigtigt tidspunkt og var med til at hæve overliggeren og sikre klubben en titel i form af DBU Pokalen for få måneder siden. Sammen med Alexander Zorniger har han hævet niveauet og kvaliteten af Brøndbys førstehold.
Nu bliver en af sportsdirektørens sidste opgaver at finde den mand, han skal give stafetten videre til, og Tipsbladet kan afsløre et af de navne, der figurerer på listen over kandidater til det snart ledige job.
Tipsbladet erfarer, at Mads Davidsen – der aktuelt er teknisk direktør i den kinesiske klub Shanghai SIPG – er et seriøst emne som afløser for Troels Bech i Brøndby.
Når Bech den 31. december 2018 stopper i Brøndby, stopper Mads Davidsen samtidig som direktør i den kinesiske klub. Det er to uger siden, at den 35-årige Mads Davidsen annoncerede, at han ville stoppe ved årsskiftet som direktør i Shanghai SIPG, så han altså vil være ledig, når Brøndby skal sætte en ny mand i sædet.
Davidsen har i forvejen en stærk forbindelse til klubben fra den københavns vestegn.
Shanghai SIPG-direktøren startede i 2010 som assistent for Bent “Turbo” Christensens U19-hold i Brøndby, som han senere selv overtog ansvaret for. I 2012 valgte han at tage et job som teknisk direktør på et akademi startet af Ebbe Sand. Siden fulgte nogle år som assistenttræner for Sven-Göran Eriksson i Shanghai SIPG, inden han altså blev forfremmet til teknisk direktør i klubben. En rolle, som han altså vil have haft i to år, når han den 31. december 2018 stopper.
Med andre ord har Mads Davidsen været gennem en kæmpe udvikling de senere år og kan ende med at blive manden, der skal sikre, at Brøndby på det sportslige plan bliver ved med at udvike sig.
Mads Davidsen har på Twitter selv fortalt, at han er beæret over at blive sat i forbindelse med Brøndby.
Feeling honored being mentioned as my former club @BrondbyIF change in their management setup, but I have no comments regarding my future other than I work for Shanghai SIPG FC until 31/12
— Mads Davidsen (@MadsRDavidsen) September 3, 2018
LIVE
TransferLIVE: Stjerne klarer Chelsea-lægetjek
AGF får drømmelodtrækning i Champions League
TOPNYHED
Slagter FCK: ‘Ringere end nogensinde’
NYHEDER
Kryptisk besked til Mileta Rajovic
EKSKLUSIVT
Afsløring: Vender hjem til dansk fodbold
TOPNYHED
Uventet dansk mester? ‘Kan løbe med det hele’
TIPSBLADET SPECIAL Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?
EKSKLUSIVT
Afsløring: FCK trækker sig efter afviste bud
TOPNYHED
Dansk duo trækker overskrifter i Italien
EKSKLUSIVT
Afsløring: AC Horsens scorer stort millionbeløb
MEDIE
Møde i Barcelona – vil have Guardiola som træner
TOPNYHED
Raser inden FCM-brag: ‘Uacceptabelt!’
AVIS
Kæmpe talent rygtes til Superligaen
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
EKSKLUSIVT
Afsløring: Bombe – Junker i Superliga-skifte
TRANSFER
“Erstatningen for Vallys bliver en udlænding”
God Europa League-lodtrækning til FC Midtjylland
TIPSBLADET SPECIAL
Her er VM-turneringens hold
Skandaløse scener: Han er en skændsel!
EKSKLUSIVT Afsløring: FCM tæt på køb af Dortmund-spiller
Han er VM’s bedste spiller
INTERVIEW
Svensson giver status på Huescas
OPTAKT
Viborg FF – OB
INTERVIEW
Søgte råd hos tidligere FCK-stjerner
TOPNYHED
Brøndby skifter spor: Aldrig et sundhedstegn
MEDIE
Ny storklub overvejer Pierre-Emile Højbjerg
NYHEDER
Transfer på vej: Fraværende til FCK-træning
EKSKLUSIVT
Afsløring: Strunck forhandler med andre klubber
TRANSFER
Bassel Jradi præsenteret i B.93
NYHEDER
Vild genfødsel? Jesper Lindstrøm hyldes
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen
TOPNYHED
Superliga-boss afslører klubbens spillerbudget
EKSKLUSIVT
Afsløring: FC København sælger Achouri
EKSKLUSIVT
Afsløring: Bud på Jonathan Fischer
EKSKLUSIVT
