Det kom som noget af en overraskelse, da Brøndby tidligere mandag offentliggjorde, at sportsdirektør Troels Bech har opsagt sin stilling og stopper i klubben ved årsskiftet. Han flytter ifølge BT til Italien, men hvad han skal arbejde med, er der ikke kommet noget frem om.
Dermed er klubben fra Vestegnen på udkig efter en afløser, der skal udfylde det store tomrum, Troels Bech efterlader.
Bech kom til Brøndby på et vigtigt tidspunkt og var med til at hæve overliggeren og sikre klubben en titel i form af DBU Pokalen for få måneder siden. Sammen med Alexander Zorniger har han hævet niveauet og kvaliteten af Brøndbys førstehold.
Nu bliver en af sportsdirektørens sidste opgaver at finde den mand, han skal give stafetten videre til, og Tipsbladet kan afsløre et af de navne, der figurerer på listen over kandidater til det snart ledige job.
Tipsbladet erfarer, at Mads Davidsen – der aktuelt er teknisk direktør i den kinesiske klub Shanghai SIPG – er et seriøst emne som afløser for Troels Bech i Brøndby.
Når Bech den 31. december 2018 stopper i Brøndby, stopper Mads Davidsen samtidig som direktør i den kinesiske klub. Det er to uger siden, at den 35-årige Mads Davidsen annoncerede, at han ville stoppe ved årsskiftet som direktør i Shanghai SIPG, så han altså vil være ledig, når Brøndby skal sætte en ny mand i sædet.
Davidsen har i forvejen en stærk forbindelse til klubben fra den københavns vestegn.
Shanghai SIPG-direktøren startede i 2010 som assistent for Bent “Turbo” Christensens U19-hold i Brøndby, som han senere selv overtog ansvaret for. I 2012 valgte han at tage et job som teknisk direktør på et akademi startet af Ebbe Sand. Siden fulgte nogle år som assistenttræner for Sven-Göran Eriksson i Shanghai SIPG, inden han altså blev forfremmet til teknisk direktør i klubben. En rolle, som han altså vil have haft i to år, når han den 31. december 2018 stopper.
Med andre ord har Mads Davidsen været gennem en kæmpe udvikling de senere år og kan ende med at blive manden, der skal sikre, at Brøndby på det sportslige plan bliver ved med at udvike sig.
Mads Davidsen har på Twitter selv fortalt, at han er beæret over at blive sat i forbindelse med Brøndby.
Feeling honored being mentioned as my former club @BrondbyIF change in their management setup, but I have no comments regarding my future other than I work for Shanghai SIPG FC until 31/12
— Mads Davidsen (@MadsRDavidsen) September 3, 2018
LIVE
LIVE: Brøndby-håb storroses
I chok: Har aldrig set lignende
Her kan du se Viborg FF mod FC København
LIVE: Viborg FF – FC København
NYHEDER
Fjernede AGF-trøje: Nu svarer FC Midtjylland
Højlund står til at slå personlige rekorder
AVIS
Milliardær skylder Superliga-klub millioner
TOPNYHED Skifte glæder Thomas Delaney
HELT VILDT
Rasmus Højlund i massiv modvind
TOPNYHED
Avis: De forhandler med Andreas Christensen
Skræklodtrækning for FC Midtjylland
4 spillere ude med skader: Her er FCK’s pokaltrup
NYHEDER
Nu kommer Riemer med ‘AC’-melding
INTERVIEW Ekspert: ‘Det vil overgå FCKs katastrofesæson’
FCM ansætter ny topboss
TOPNYHED
Bombe – Superliga-klub nævnes
‘Han er den tredjebedste dansker nogensinde’
Her er forklaringen på hans FC København-fravær
NYHEDER
Fremhæver Brøndby-transfer: ‘Et scoop for ham’
EKSKLUSIVT Kæmpe scoop: Superliga-vinder til dansk klub
NYHEDER
Lukket træningskamp – sådan gik det for Brøndby
Lynfyring? ‘Han har givet Thomas Frank al skylden’
NYHEDER
Bestod FCM-lægetjek – eksploderet i Bundesligaen
EKSKLUSIVT
Mourinho tog røven på Zeca
EKSKLUSIVT
Her får du overblikket fra fredagens 1. division
TOPNYHED
Vilde kampe: Her er kampprogrammet for Superligaen
Nu svarer David Nielsen
Hermansen matcher Areola på bare syv kampe
NYHEDER
Koryfæ roser Dolberg: ‘Han er bedre end ham’
MEDIE
– Der får David at vide, at han er fyret
AVIS
Hvor var Maurits Kjærgaard?
INTERVIEW
– Jeg er sikker på, at Frank bliver i England
NYHEDER Tøfting revser Superligaklub: ‘For nonchalant!’
Ville stoppe karrieren – nu bomber dansker løs
Mexico kommer med markant melding om VM
NYHEDER
I svime over Filip Jørgensen
NYHEDER
‘AGF har været gode til at påvirke medierne’
NYHEDER
‘Det bliver ikke nemt for Brøndby’
NYHEDER
Chido Obi nomineret til pris
NYHEDER
Osula slår alle andre
FANKLUBBEN
Bekymret: Det kan falde helt sammen i Silkeborg
Arsenal-stjerne svarer igen
MEDIE
Stuttgart overvejer forlængelse med dansker
Optakt: Newcastle – Manchester City
DAGENS SPILFORSLAG
Marseille kan tage revanche mod Toulouse
Bayern tromler sig videre
TIPSBLADET SPECIAL
Farzam: Presset er kolossalt på FC København
‘Tottenham er i overhængende fare’
Celta Vigo – Real Madrid
Her kan du se AaB mod Aarhus Fremad
Donald Trump byder Inter Miami velkommen
Tottenham-træner positiv trods skrækstime
EKSKLUSIVT
Afsløring: Knuder i Brøndby-forhandlinger
Tottenhams nedtur fortsætter
DAGENS SPILFORSLAG
