Tipsbladet erfarer: Mads Davidsen er et emne som Troels Bech-afløser i BIF

Brøndby IF skal have ny sportsdirektør, og et af emnerne til stillingen er den tidligere ungdomstræner i klubben Mads Davidsen, der har stor succes i kinesisk fodbold.



Det kom som noget af en overraskelse, da Brøndby tidligere mandag offentliggjorde, at sportsdirektør Troels Bech har opsagt sin stilling og stopper i klubben ved årsskiftet. Han flytter ifølge BT til Italien, men hvad han skal arbejde med, er der ikke kommet noget frem om.

Dermed er klubben fra Vestegnen på udkig efter en afløser, der skal udfylde det store tomrum, Troels Bech efterlader.

Bech kom til Brøndby på et vigtigt tidspunkt og var med til at hæve overliggeren og sikre klubben en titel i form af DBU Pokalen for få måneder siden. Sammen med Alexander Zorniger har han hævet niveauet og kvaliteten af Brøndbys førstehold.

Nu bliver en af sportsdirektørens sidste opgaver at finde den mand, han skal give stafetten videre til, og Tipsbladet kan afsløre et af de navne, der figurerer på listen over kandidater til det snart ledige job.

Tipsbladet erfarer, at Mads Davidsen – der aktuelt er teknisk direktør i den kinesiske klub Shanghai SIPG – er et seriøst emne som afløser for Troels Bech i Brøndby.

Når Bech den 31. december 2018 stopper i Brøndby, stopper Mads Davidsen samtidig som direktør i den kinesiske klub. Det er to uger siden, at den 35-årige Mads Davidsen annoncerede, at han ville stoppe ved årsskiftet som direktør i Shanghai SIPG, så han altså vil være ledig, når Brøndby skal sætte en ny mand i sædet.

Davidsen har i forvejen en stærk forbindelse til klubben fra den københavns vestegn.

Shanghai SIPG-direktøren startede i 2010 som assistent for Bent “Turbo” Christensens U19-hold i Brøndby, som han senere selv overtog ansvaret for. I 2012 valgte han at tage et job som teknisk direktør på et akademi startet af Ebbe Sand. Siden fulgte nogle år som assistenttræner for Sven-Göran Eriksson i Shanghai SIPG, inden han altså blev forfremmet til teknisk direktør i klubben. En rolle, som han altså vil have haft i to år, når han den 31. december 2018 stopper.

Med andre ord har Mads Davidsen været gennem en kæmpe udvikling de senere år og kan ende med at blive manden, der skal sikre, at Brøndby på det sportslige plan bliver ved med at udvike sig.

Mads Davidsen har på Twitter selv fortalt, at han er beæret over at blive sat i forbindelse med Brøndby.







LIVE

TransferLIVE: Reagerer på vildt rygte

Gik TV 2-vært for langt? ‘Skal tænke hurtigt’

Frygteligt Napoli-nyt inden FCK-brag

Medie anbefaler: Hent Oliver Sonne!

Chok: Han kan erstatte Thomas Frank

FC Midtjylland klar med vanvidsbud på 82 millioner

I chok over Tottenham



Tipsbladets transfershow: Her er den nye vært

Afsløring: Vejle køber lynhurtige Ransford Amoo

I svime over Dorgu – sammenligner med Haaland

Vanvittig udvikling – chokfyring på vej?

‘En af mine bedste beslutninger nogensinde’

Storklub lurer på Jonas Wind



TRANSFER

Lukas Podolski: Brøndby-stjerne er godt betalt

Maurits Kjærgaard på blokken i traditionsklub

Dansk choktransfer: ‘Det sygeste salg!’

Koster kæmpe beløb: ‘FCK har vist interesse’

Monsterdyrt FCM-emne har et kæmpe problem

AGF i milliontransfer? Kan blive rekorddyr 



TIPSBLADET SPECIAL

Overblik: Her er Superligaens vintertransfers 2026

I chok: ‘Jeg er færdig – fyr Thomas Frank!’

Daniel Wass overrasker i hitserie på DR

Manchester United overvejer denne stjernetræner

I svime over Superliga-transfer: Fantastisk, OB!

Arbejder på angriber-exit

Lauge i tårer i tv-interview: ‘Har været hårdt’

Afsløring: Vejle Boldklub sælger Luka Hujber

Medie: Derfor er Thomas Frank ikke blevet fyret

Rygtet til FCK – nu rykker angriber til Polen

Cooper om Nartey: ‘Ville være respektløst!’

Pytlick var bange: ‘Der frygter man det værste’

Verdensstjernes søn landet i København



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i vinterpausen

Fremhæver nye Brøndby-profiler efter debut

Danskerklub meldes interesseret

Brøndby-transfer på vej? ‘Tror, det sker’

Michael Carrick storhylder

Vil hente megastjerne og italiensk cheftræner

– Jeg havde det oprigtigt dårligt som menneske

Kongerne af transfervinduet

Dorgu lyner! Manchester United slår City

Stor dansk transfer: ‘Jeg talte med Laudrup’

Lisandro Martinez revser Manchester United-ikon

Legender med dyster melding

Reagerer på bombe: ‘Den her verden er vanvittig’

Får Frank sparket? ‘Det er blevet giftigt’

Dansker ‘har nok pådraget sig alvorlig skade’

Frankfurt savner fremskridt og sparker træneren ud

Den værste i 18 år – de overvejer det

Bretonere bøllebanker normannere

‘Afgørende dage’

Farzams Fanzone: Så dyr er Thomas Jørgensen

Optur før FC København-brag

– Jeg var meget, meget tæt på anden klub

PL-stjerner misser og koster Egypten bronze