Fredag er Superligaen blevet ramt af en sand transferbombe.
Daniel Wass skifter nemlig fra Atlético Madrid til Brøndby IF. Det kunne B.T. som de første skrive.
Nu kan Tipsbladet så fortælle, hvor mange mønter Superliga-klubben sender til Spanien for at få Daniel Wass den anden vej.
Ifølge Tipsbladets oplysninger betaler Brøndby nemlig i omegnen af 13 millioner danske kroner for den 33-årige fodboldstjerne, der får en tre-årig aftale i barndomsklubben.
Det fortæller kilder tæt på forløbet i det forventede skifte fra Spaniens hovedstad til Vestegnen til Tipsbladet.
Dermed betaler klubben fra Vestegnen relativt tæt på det beløb, som Atlético Madrid gjorde, da storklubben købte danskeren i Valencia.
Og det virker til, at det kun er et spørgsmål om tid, før Daniel Wass bliver præsenteret som ny mand i Brøndbys førsteholdstrup.
Landsholdsspilleren landede således i Roskilde Lufthavn med et privat fly torsdag aften og skal gennemgå det obligatoriske lægetjek fredag.
Daniel Wass' eventyr i Atlético Madrid blev ikke en stor succes. Det blev således kun til en officiel kamp for hovedstadsklubben.
Inden kursen blev sat mod Danmark, deltog danskeren i flere af La Liga-klubbens træningskampe frem mod den nye sæson.
Her leverede han flere fine præstationer og kom på måltavlen én gang.
Tipsbladet har været i kontakt med Atlético Madrids kommunikationschef, som ikke har en kommentar til det mulige skifte i skrivende stund.
Atlético Madrid har denne sommer købt den 24-årige højre back Nahuel Molina af Udinese for et beløb i omegnen af 150 millioner kroner og kan i en snæver vending også spille med stjernen José María Giménez på backen, selvom han helst skal patruljere i cheftræner Diego Simeones midterforsvar.
Brøndby IF solgte for tre uger siden højre backen Andreas Bruus til Troyes for et beløb lidt over 10 millioner kroner.
Daniel Wass vender hjem til en skattefordel. Læs hele den historie lige HER.
LIVE
LIVE: Brøndby med nyt tiltag – starter næste sæson
Den nye Daniel Agger? ‘Det er ikke fair’
TIPSBLADET SPECIAL
Supercomputer: De rykker ud af Superligaen
MEDIE
Brøndby-transfersaga: Nu kan han blive rekorddyr
NYHEDER
Billing: ‘Vil smadre vores guldchancer!’
NYHEDER
– John Faxe er den eneste hund, der har snydt!
NYHEDER
Laudrup og Elkjær tordner: ‘Tag dog ansvar!’
Legendesøn på vej i FCK: ‘Fantastiske kvaliteter’
NYHEDER
Han er favorit til træner-jobbet i Manchester Utd
NYHEDER
Ny regel: Det kan koste direkte rødt kort
OPTAKT
Brøndby IF – FC Nordsjælland
Husk navnet: 16-årig dansker bomber løs i West Ham
Morten Bruun: Man tænker bare ‘wauw’
EKSKLUSIVT Afsløring: AC Horsens tester nyt stortalent af
Bo Henriksen: FC Midtjylland vinder IKKE den kamp
NYHEDER
Horsens kommer tættere på oprykning
NYHEDER
Martin Jørgensen lander nyt job
MEDIE
Tyrkisk storklub jagter Anders Dreyer
NYHEDER
Arteta rasede: Nu reagerer UEFA
TOPNYHED Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig
HELT VILDT
Hele Europa blæst bagover: ‘Den eneste fejl…’
NYHEDER
Superliga-boss til Brøndby? ‘Outstanding’
AVIS
Tror på millionkøb af FC København-spiller
NYHEDER
Delaney afslører dialog
MEDIE
Dansk toptræner vil have Adamsen – FCK i spil
MEDIE
Tottenham jagter choktransfer
MEDIE
Bombe på vej? ‘Der er IKKE kontakt!’
TOPNYHED
Raser over Brian Riemer-interview
– En af Superligaens bedste angribere nogensinde
NYHEDER
Chok i Wolfsburg
NYHEDER
Overrasker: Her er Lars Søndergaards nye job
TRANSFER
Bekræfter farvel – angriber rygtes til Superligaen
EKSKLUSIVT Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering
NYHEDER
Stor Yussuf Poulsen-hyldest
NYHEDER