Superliga-sæsonen bliver spillet færdig i de kommende døgn, og med sidste runde på trapperne kan Tipsbladet præsentere Forårets Profil 2023.
Det er cheftrænerne i Superligaen, der har stemt i Tipsbladet, og det ender med at blive 19-årige Ernest Nuamah fra FC Nordsjælland, der løber med hæderen.
Nuamah har markeret sig stærkt i Superligaen i denne sæson og især i foråret, på trods af at FC Nordsjælland har haft svært ved at hænge på i guldkampen, der blev endegyldigt afgjort i mandags.
– Det betyder meget for mig. Jeg er rigtig glad og beæret over at vinde den her kåring. Det føles godt at komme hertil uden, at nogen egentlig havde forventet det af mig, og så vinde prisen. Det er jo en af de store kåringer, det her, siger Ernest Nuamah til Tipsbladet.
Ernest Nuamah fik 37 ud af 55 mulige point.
Nummer to i kåringen bliver Elias Achouri fra Viborg FF, mens treeren i Tipsbladets kåring er FC Københavns erfarne svenske målskytte Viktor Claesson.
Brøndbys cheftræner Jesper Sørensen var en af de trænere, der havde Nuamah som sin nummer ét på stemmesedlen.
– Han er en spiller, som gør en forskel – også i de kampe, hvor resten af holdet måske ikke lige rammer niveauet. Han har høj individuel klasse, samtidig med at han konstant arbejder for holdet, siger Jesper Sørensen.
Du kan læse et stort interview med Ernest Nuamah i fredagens trykte udgave af Tipsbladet, hvor du også kan se alle trænernes stemmer, begrundelser, den præcise fordeling af pointene og alle de tidligere vindere.
Og så har vi også Forårets Hold i Superligaen til jer, foruden et kig tilbage på dem, der fik stemmer i 2022, og på Superliga-klubbernes fokus på at finde helt unge profiler til startopstillingen.
Du kan købe Tipsbladet sammen med Ekstra Bladet fredag.

STORT INTERVIEW Aral Simsir i kæmpe kærlighedserklæring
FC Midtjyllands pokalfinalehelt skal til VM
AVIS
Tæt på aftale med Andreas Christensen
NYHEDER
Ikke kun Zanka – FCK melder disse spillere færdige
AVIS
‘Total enighed’: Så meget betaler Real Madrid
– AGF er en langt større klub, end jeg regnede med
MEDIE
Hele Europa holder vejret: Vil Real Madrid sælge?
TOPNYHED Pokalmestre: Her er FC Midtjyllands vej i Europa
NYHEDER
Nu har Manchester United tilbudt ham en kontrakt
MEDIE
To storklubber bejler til Morten Hjulmand
MEDIE
Arsenal åbner for at sælge Christian Nørgaard
KOMMENTAR
Øv, Fredericia: Spillerne fortjener jeres stemmer!
NYHEDER
Sker det for FCK? ‘Latterligt at sige igen!’
EKSKLUSIVT Afsløring: Brøndby arbejder på aftale med stjerne
NYHEDER
Gravesen slagter FCK: ‘En klub i kaos’
EKSKLUSIVT
Vildt syn mødte AGF kl. 01.45: ‘Helt sindssygt!’
EKSKLUSIVT
FCM-boss ekstremt stolt: Verdens bedste eksempel
NYHEDER
Tilbudt forlængelse – ‘Jeg har andre muligheder’
KARAKTERER
Er han virkelig fremtidens mand, FC København?
TIPSBLADET SPECIAL Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League
NYHEDER
Markus Solbakken har fået konstateret sklerose
Manchester United – Nottingham Forest
NYHEDER
Zanka færdig – FCK jagter ny stopper
MEDIE
Vildt prisskilt! PL-trio jagter Superliga-stjerne
NYHEDER
De overvejer Christian Eriksen
OPTAKT
Chelsea – Manchester City
INTERVIEW
Delaney: Elsker atmosfære men det var i overkanten
CUSTOM
Barcelona – Betis
NYHEDER
De er favoritter til at hente Kasper Høgh
KOMMENTAR
Sindssygt Simsir: Og nu skal du til udlandet!
Raser: Det er latterligt!
LIGE NU
Kæmpe salg på vej? Superliga-stjerne med afsløring
EKSKLUSIVT Kaos i Madrid: ‘Han er VIRKELIG et problem’
TOPNYHED
Se tallene: Så vild en sæson har Simsir haft
