Superliga-sæsonen bliver spillet færdig i de kommende døgn, og med sidste runde på trapperne kan Tipsbladet præsentere Forårets Profil 2023.
Det er cheftrænerne i Superligaen, der har stemt i Tipsbladet, og det ender med at blive 19-årige Ernest Nuamah fra FC Nordsjælland, der løber med hæderen.
Nuamah har markeret sig stærkt i Superligaen i denne sæson og især i foråret, på trods af at FC Nordsjælland har haft svært ved at hænge på i guldkampen, der blev endegyldigt afgjort i mandags.
– Det betyder meget for mig. Jeg er rigtig glad og beæret over at vinde den her kåring. Det føles godt at komme hertil uden, at nogen egentlig havde forventet det af mig, og så vinde prisen. Det er jo en af de store kåringer, det her, siger Ernest Nuamah til Tipsbladet.
Ernest Nuamah fik 37 ud af 55 mulige point.
Nummer to i kåringen bliver Elias Achouri fra Viborg FF, mens treeren i Tipsbladets kåring er FC Københavns erfarne svenske målskytte Viktor Claesson.
Brøndbys cheftræner Jesper Sørensen var en af de trænere, der havde Nuamah som sin nummer ét på stemmesedlen.
– Han er en spiller, som gør en forskel – også i de kampe, hvor resten af holdet måske ikke lige rammer niveauet. Han har høj individuel klasse, samtidig med at han konstant arbejder for holdet, siger Jesper Sørensen.
Du kan læse et stort interview med Ernest Nuamah i fredagens trykte udgave af Tipsbladet, hvor du også kan se alle trænernes stemmer, begrundelser, den præcise fordeling af pointene og alle de tidligere vindere.
Og så har vi også Forårets Hold i Superligaen til jer, foruden et kig tilbage på dem, der fik stemmer i 2022, og på Superliga-klubbernes fokus på at finde helt unge profiler til startopstillingen.
Du kan købe Tipsbladet sammen med Ekstra Bladet fredag.

LIVE
TransferLIVE: Officielt – Brøndby henter Hyseni
Klar besked om AGF
OPTAKT
Silkeborg IF – FC København
EKSKLUSIVT
AGF i kontakt om norsk angriber
TIPSBLADET SPECIAL
FCK jagter stjerne: Han er en magtfaktor
NYHEDER
Ordet “bestikkelse” blev brugt
INTERVIEW
Troels Bech deler uheldig Thomasberg-anekdote
EKSKLUSIVT
Afsløring: Rekordsalget Hyseni på plads i Brøndby
LIVE
Superliga-LIVE: Brøndby-indkøb som født på ny
AGF-chok: ‘Den største skandale i 20 år’
EKSKLUSIVT
Afsløring: Her er Rosenborgs købspris på Chiakha
OPTAKT
Lyngby BK – AGF
EKSKLUSIVT
Afsløring: FCN forlænger med Noah Markmann
TIPSBLADET SPECIAL Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?
CUSTOM
Ekspert: Det kan ødelægge kæmpe FCM-transfer!
MEDIE
Stor PL-fyring – tidl. Brøndby-assistent overtager
NYHEDER
“Infantino er den forkerte til at lede FIFA”
NYHEDER
Derfor kan Brøndby-profil misse Viborg-brag
STORT INTERVIEW
Thomasberg overrasket ved OB-pressemøde
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
EKSKLUSIVT
Afsløring: Mikael Dorsin lander nyt topjob
EKSKLUSIVT
Afsløring: Brøndby køber Hyseni i rekordtransfer
EKSKLUSIVT
Afsløring: Sønderjyske henter engelsk assistent
NYHEDER
Slagtes efter kollaps: Ydmygende og pinligt
TOPNYHED
Her er FC Københavns vej i Europa
INTERVIEW
Tullberg før stort salg: Ligger på en højere værdi
INTERVIEW
Brøndby-boss teaser for transfer
MEDIE
Transfer på vej: AGF vil score millioner
‘Zorniger har været grænsende til illoyal’
NYHEDER
Nærmer sig vild FCK-præstation
NYHEDER
Nyt forbund støtter boykot af FIFA-planer
Her er FCK’s næste modstander i Europa
FANKLUBBEN Nu er det slut med undskyldninger i FC Midtjylland
Helenius gør op med fortællingen om stor nedtur
TOPNYHED
