Superliga-sæsonen bliver spillet færdig i de kommende døgn, og med sidste runde på trapperne kan Tipsbladet præsentere Forårets Profil 2023.
Det er cheftrænerne i Superligaen, der har stemt i Tipsbladet, og det ender med at blive 19-årige Ernest Nuamah fra FC Nordsjælland, der løber med hæderen.
Nuamah har markeret sig stærkt i Superligaen i denne sæson og især i foråret, på trods af at FC Nordsjælland har haft svært ved at hænge på i guldkampen, der blev endegyldigt afgjort i mandags.
– Det betyder meget for mig. Jeg er rigtig glad og beæret over at vinde den her kåring. Det føles godt at komme hertil uden, at nogen egentlig havde forventet det af mig, og så vinde prisen. Det er jo en af de store kåringer, det her, siger Ernest Nuamah til Tipsbladet.
Ernest Nuamah fik 37 ud af 55 mulige point.
Nummer to i kåringen bliver Elias Achouri fra Viborg FF, mens treeren i Tipsbladets kåring er FC Københavns erfarne svenske målskytte Viktor Claesson.
Brøndbys cheftræner Jesper Sørensen var en af de trænere, der havde Nuamah som sin nummer ét på stemmesedlen.
– Han er en spiller, som gør en forskel – også i de kampe, hvor resten af holdet måske ikke lige rammer niveauet. Han har høj individuel klasse, samtidig med at han konstant arbejder for holdet, siger Jesper Sørensen.
Du kan læse et stort interview med Ernest Nuamah i fredagens trykte udgave af Tipsbladet, hvor du også kan se alle trænernes stemmer, begrundelser, den præcise fordeling af pointene og alle de tidligere vindere.
Og så har vi også Forårets Hold i Superligaen til jer, foruden et kig tilbage på dem, der fik stemmer i 2022, og på Superliga-klubbernes fokus på at finde helt unge profiler til startopstillingen.
Du kan købe Tipsbladet sammen med Ekstra Bladet fredag.

LIVE
LIVE: Kasper Schmeichel deler nyt
EKSKLUSIVT
Chokfyret i Lyngby: ‘Dét mener du ikke, Nicas!’
MEDIE
Storklub i dialog med Mohamed Salah
MEDIE
FCK lurer på landsholdsspiller
NYHEDER
‘FCK-profil er den store vinder under Bo Svensson’
NYHEDER
Gravesen rystet: ‘En katastrofe du har skabt!’
NYHEDER
Laudrup og Elkjær tordner: ‘Tag dog ansvar!’
Legendesøn på vej i FCK: ‘Fantastiske kvaliteter’
TOPNYHED
Emre Mor færdig
NYHEDER
Afslører: Angriber vender retur til Brøndby
TIPSBLADETS DOM
Han gjorde Brøndby Stadion til sin legeplads!
OPTAKT
Manchester United – Liverpool
EKSKLUSIVT
Et markant problem for Silkeborg
EKSKLUSIVT Afsløring: AC Horsens tester nyt stortalent af
NYHEDER
Braithwaite lukker døren til stjernes klub: ‘Nej!’
MEDIE
Her er kandidaterne til trænerjobbet i Real Madrid
NYHEDER
Det ser sort ud for B.93
NYHEDER
– John Faxe er den eneste hund, der har snydt!
MEDIE
Tyrkisk storklub jagter Anders Dreyer
TOPNYHED Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig
MEDIE
Kæmpe klub er i ‘pole position’ for Hjulmand
MEDIE
Melder Lindstrøm helt færdig
NYHEDER
Billing: ‘Vil smadre vores guldchancer!’
NYHEDER
Arteta rasede: Nu reagerer UEFA
NYHEDER
Rygtet til danske topklubber – træffer stort valg
INTERVIEW
Færdig i Brøndby? ‘Han er frustreret’
TIPSBLADET SPECIAL
Supercomputer: De rykker ud af Superligaen
NYHEDER
Ny regel: Det kan koste direkte rødt kort
Bo Henriksen: FC Midtjylland vinder IKKE den kamp
NYHEDER
Martin Jørgensen lander nyt job
MEDIE
Brøndby-transfersaga: Nu kan han blive rekorddyr
TRANSFER
Manchester United jagter Patrick Dorgu-konkurrent
EKSKLUSIVT Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering
EKSKLUSIVT
Gravesen dømte dem svagest: ‘Interessant drejning’
