Tipsbladet kårer Nuamah til Forårets Profil

Superliga-trænernes stemmer er talt op, og vi har en vinder af Forårets Profil 2023.



Superliga-sæsonen bliver spillet færdig i de kommende døgn, og med sidste runde på trapperne kan Tipsbladet præsentere Forårets Profil 2023.

Det er cheftrænerne i Superligaen, der har stemt i Tipsbladet, og det ender med at blive 19-årige Ernest Nuamah fra FC Nordsjælland, der løber med hæderen.

Nuamah har markeret sig stærkt i Superligaen i denne sæson og især i foråret, på trods af at FC Nordsjælland har haft svært ved at hænge på i guldkampen, der blev endegyldigt afgjort i mandags.

– Det betyder meget for mig. Jeg er rigtig glad og beæret over at vinde den her kåring. Det føles godt at komme hertil uden, at nogen egentlig havde forventet det af mig, og så vinde prisen. Det er jo en af de store kåringer, det her, siger Ernest Nuamah til Tipsbladet.

Ernest Nuamah fik 37 ud af 55 mulige point.

Nummer to i kåringen bliver Elias Achouri fra Viborg FF, mens treeren i Tipsbladets kåring er FC Københavns erfarne svenske målskytte Viktor Claesson.

Brøndbys cheftræner Jesper Sørensen var en af de trænere, der havde Nuamah som sin nummer ét på stemmesedlen.

– Han er en spiller, som gør en forskel – også i de kampe, hvor resten af holdet måske ikke lige rammer niveauet. Han har høj individuel klasse, samtidig med at han konstant arbejder for holdet, siger Jesper Sørensen.

Du kan læse et stort interview med Ernest Nuamah i fredagens trykte udgave af Tipsbladet, hvor du også kan se alle trænernes stemmer, begrundelser, den præcise fordeling af pointene og alle de tidligere vindere.

Og så har vi også Forårets Hold i Superligaen til jer, foruden et kig tilbage på dem, der fik stemmer i 2022, og på Superliga-klubbernes fokus på at finde helt unge profiler til startopstillingen.

Du kan købe Tipsbladet sammen med Ekstra Bladet fredag.

1_TipsBladet_Forside__Tipsbladet_02-06-2023__Lands_1udg_-_Tipsbladet-page-001







LIVE

TransferLIVE: Tidligere BIF-talent i stort skifte

Hjulmand vækker opsigt til første træning

Thomas Frank: De vinder VM

Brøndby tæt på ny forstærkning

Forsøgte at hente Vallys – så blev han fyret

Lerby rystet: ‘Fik det ene chok efter det andet’



TIPSBLADET SPECIAL

Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?

Allsvenskan-klub henter dansk topscorer

Kim Milton: ‘Det har ødelagt fodbold’

Begejstret for Jacob Neestrup

Argentina i VM-finalen efter nyt drama

I dialog med FCK: Kræver 52 millioner for profil

Afslører klar strategi: ‘Han skulle spille i FCK!’



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

‘Det var verdens undergang’

Fra FCK til Brøndby – banker på til Superligaen

FC København i intense transferforhandlinger

Supercomputer: De kommer i VM-finalen

Afsløring: Mads Eriksen skifter til norsk klub



EKSKLUSIVT

Afsløring: FCM tæt på køb af Dortmund-spiller

Maxsø træner med i Brøndby

Dansk klub drømmer om stjerne: ‘Man aner det ikke’

Medie: FCM afviser bud på 187 mio.

Afsløring: Dario Dumic træner med i dansk klub

Så meget tjener Man Utd på Greenwood-transfer

Afsløring: AC Horsens byder på Alassana Jatta 

Er han løsningen i AGF?

Det er Frankfurt klar til at smide for Gaaei

FC København-transfer bremses af denne årsag

Derfor trækker FC København-transfer ud



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

Afsløring: Brøndby sælger Nicolai Vallys 

England – Argentina

Taler varmt om ny Brøndby-stjerne

Afsløring: Mathias Sauer skifter til Eliteserien