Tipsbladet kårer Nuamah til Forårets Profil

Superliga-trænernes stemmer er talt op, og vi har en vinder af Forårets Profil 2023.



Superliga-sæsonen bliver spillet færdig i de kommende døgn, og med sidste runde på trapperne kan Tipsbladet præsentere Forårets Profil 2023.

Det er cheftrænerne i Superligaen, der har stemt i Tipsbladet, og det ender med at blive 19-årige Ernest Nuamah fra FC Nordsjælland, der løber med hæderen.

Nuamah har markeret sig stærkt i Superligaen i denne sæson og især i foråret, på trods af at FC Nordsjælland har haft svært ved at hænge på i guldkampen, der blev endegyldigt afgjort i mandags.

– Det betyder meget for mig. Jeg er rigtig glad og beæret over at vinde den her kåring. Det føles godt at komme hertil uden, at nogen egentlig havde forventet det af mig, og så vinde prisen. Det er jo en af de store kåringer, det her, siger Ernest Nuamah til Tipsbladet.

Ernest Nuamah fik 37 ud af 55 mulige point.

Nummer to i kåringen bliver Elias Achouri fra Viborg FF, mens treeren i Tipsbladets kåring er FC Københavns erfarne svenske målskytte Viktor Claesson.

Brøndbys cheftræner Jesper Sørensen var en af de trænere, der havde Nuamah som sin nummer ét på stemmesedlen.

– Han er en spiller, som gør en forskel – også i de kampe, hvor resten af holdet måske ikke lige rammer niveauet. Han har høj individuel klasse, samtidig med at han konstant arbejder for holdet, siger Jesper Sørensen.

Du kan læse et stort interview med Ernest Nuamah i fredagens trykte udgave af Tipsbladet, hvor du også kan se alle trænernes stemmer, begrundelser, den præcise fordeling af pointene og alle de tidligere vindere.

Og så har vi også Forårets Hold i Superligaen til jer, foruden et kig tilbage på dem, der fik stemmer i 2022, og på Superliga-klubbernes fokus på at finde helt unge profiler til startopstillingen.

Du kan købe Tipsbladet sammen med Ekstra Bladet fredag.

1_TipsBladet_Forside__Tipsbladet_02-06-2023__Lands_1udg_-_Tipsbladet-page-001





LIVE

VM-LIVE: Vanvid – Østrig er videre!

De jagter Pantelis Hadzidiakos – her er prisen

Mister pokalfordel til FCK: Her er forklaringen

Lægetjek bestået – Ben Godfrey skifter klub

Superliga-bombe trækker overskrifter i udlandet

Storroser 18-årig FCK-spiller

Transferbombe på vej

Brøndby vil købe: Han er en sand driblemaskine



EKSKLUSIVT

Afsløring: Scoop – FCM får ‘NK’ i et røverkøb

“Mathias Jensen ankommer i morgen, hvis…”

Rystet over Neestrup-historie: ‘Det er helt vildt’

Her er 16.-delsfinalerne til VM

Meldes tæt på storklub



EKSKLUSIVT

FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner

Zlatan Ibrahimovic revser Norge

Spår vild Rasmus Højlund-sæson

De vil have Gaaei – her er prisen

Rygtet til FCK – kontrakten revet i stykker



EKSKLUSIVT

På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’

Dansk VM-træner i tvivl om fremtiden

Monstertransfer: Her er hans kongeløn

Lægetjek bestået – kan smadre transferrekorden

Bo Henriksen i chok: Det er en skandale!

FC København jagter Romane Amane

Sydafrika – Canada

De forbereder et bud på Roony Bardghji

Afsløring: Brøndby vil købe Amin Boudri

‘Vi har et spændende transfervindue foran os’

Supercomputer: Her er VM-finalen

Markant ændring i Silkeborg



EKSKLUSIVT

På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham

FCK-profil med hattrick i målfest

Bech: ‘Derfor er porten sparket op’

Dansk klub henter Jonathan Hutters

Werge glemmer det aldrig: ‘Det var første gang…’