Tipsbladet vurderer: Sådan gik sommerens transfervindue i AGF, VB og FCN

Gennem januar måneds transfervindue tager vi hver fredag et hurtigt kig på tre Superliga-klubber og de aftaler, de lavede i det seneste transfervindue fra august til start-oktober.



Transfervurderingen er fra Tipsbladet fredag og kommer også de følgende tre fredage. Du køber Tipsbladet sammen med Ekstra Bladet og kan også få det leveret til døren – se mere her.

AGF
3 af 6 bolde

AGF sagde farvel til stamspillerne Mustapha Bundu, Mustafa Amini (der vendte tilbage på en mikrokontrakt for at holde sig i gang) og Jakob Ankersen og købte i stedet Patrick Olsen for adskillige millioner kroner i AaB og hentede Milan Jevtovic, Søren Tengstedt og Kamil Grabara.

Målmanden Grabara har spillet uden helt at nå sit meget høje niveau fra forrige sæsons første lejemål, Patrick Olsen har været habil, uden at han endnu er blevet lige så afgørende, som AGF håber, mens Jevtovic har været indskifter, og Tengstedt har døjet med en skade.

Man kan sagtens se alle fire få betydelig succes i AGF, men de og holdet mangler nogle procent endnu. Som handler rammer de samlet set middelniveau her efter de første 13 runder i sæsonen med en lille risiko for forværring og en lidt større chance for, at vi når op på en højere karakter, når vi igen ser tilbage til sommer.

Vejle
4 af 6 bolde

Raphael Dwamena lignede en vaskeægte forstærkning og scorede et par mål i Vejles stærke sæsonstart. Ærgrelsen var stor, da de hjerteproblemer, der havde ødelagt tiden i Spanien, dukkede op igen, for forwarden var på rekordtid blevet en vellidt og vigtig mand på og uden for banen.

Den defensive midtbanespiller Saied Ezatolahi fra fodboldgale Iran blev hentet på fri transfer i russiske Rostov, og han er en af sæsonens bedre signings i Superligaen som dygtig bølgebryder og boldfordeler i oprykkernes maskinrum.

Allan Sousa er kommet tilbage fra et lejemål i Belgien og har klaret sig betydeligt bedre, end han gjorde på sin første tur i Superligaen med VB, mens Matthew Briggs, Kevin Yamga og Alexander Brunst var hentet til bredden.

Selvom svenske Alexander Milosevic trækker ned og allerede er stoppet igen i klubben, ender VB lige nøjagtig på karakteren fire i stedet for tre, da Ezatolahi og reintegrationen af Sousa giver oprykkerne to meget store plusser i transferbogen.

FC Nordsjælland
4 af 6 bolde

Traditionen tro hentede FC Nordsjælland ikke specielt mange spillere, da der var transfervindue fra august til oktober 2020.

Coronavirussens hærgen i fodbold, fodboldkalenderen og fodboldøkonomien gav FC Nordsjælland en fordel med det fornemme samlebånd af dygtige unge spillere, der kommer fra ungdomsafdelingen, så man kunne nøjes med at give kontrakter til veteranen Johan Djourou og den lejede Martin Vantruba, en 22-årig, håbefuld målmand fra Slavia Prag.

Djourou har spillet en række gode og enkelte mindre gode kampe for FC Nordsjælland, der fortsat er et af ligaens mest offensivt indstillede hold, mens Vantruba er på bænken, så som handler er de to ikke i nærheden af at svinge sig op på mere end en middelkarakter.

Læs også:Ny træner forventer det uventede i test mod Superliga-hold
Læs også:Leder: FCN får voldsomt rig ejer – hvad vil de i Danmark?
Læs også:Lider med FC Nordsjælland-spiller: Vi havde alle tårer i øjnene
Læs også:Vinterpause i Superligaen: Sådan gør din klub
Læs også:Gigantisk formue: Så stenrige er FC Nordsjællands nye ejere




TOPNYHED

Stjerne er født – på landsholdet med ham

Hvad laver et Manchester City-talent i Næstved?

Bekræfter dialog med Brøndby om transfer

Afsløring: Millioner på vej til Superliga-klub

Nægtet Brøndby-skifte

Dommerekspert: Jeg havde udvist OB’er

Dansk målsluger skifter til topklub



TOPNYHED

Man Utd-stjerne peger på Eriksen som den bedste

Mohamed Salah forhandler med ny klub

Wayne Rooney: ‘Frank er ældet 10 år’

‘Det er sidste gang, jeg vil høre på det vrøvl!’

Hvad er der galt mellem Neestrup og Moukoko?

Det er mesterskabsklasse, AGF!



TOPNYHED

Dansk agentfirma opkøbt af gigant

Ny stjerne? FCK på plads til kæmpekamp

Mathias Zanka deler nyt om fremtiden

Forventer kæmpe jobtilbud

Færdig i Real Madrid? Stjerne er ‘pissesur’

Avis melder rød alarm – Kasper Hjulmand sur



TIPSBLADET SPECIAL

Røven i klaskehøjde: De overrasker i Superligaen

Rundens Hold i Superligaen – 19. runde

‘Det er ærgerligt og lidt overraskende’

Neestrup: Forkert og uansvarligt at snakke om

Desperat Frank – favorit til trænerfyring

Ser I med, AGF? Drømmedebut!

– Alt for meget kaos i Horsens

Venter på tilbud: ‘Jeg elsker Brøndby’

‘Det kan du ikke sige, Thomas!’

‘Det er vigtigt for landsholdet’

Højlund roses efter storkamp: ‘Ekstremt vigtigt’

Katastrofe for Jack Grealish

Viaplay hæver priserne



INTERVIEW

Glæd jer, Brøndby: ‘Han er vild!’

Schmeichel revser bizar dom: Noget af det værste!

Uforstående Zorniger: Hvorfor fik han ikke rødt?

Riemers hovedpine: ‘Ved at være et problem nu’

Han kan blive en topspiller for Brøndby

Vild kamp – et hold kæft-bolsje fra AGF’erne!

Næsten 500 dage – i dag kan det “umulige” ske

Skrækmelding: Så længe er FCM-profil ude

Neestrup fremhæver tre spillere inden Pokal-brag

Stor danskerduel – Froholdt er skuffet

Populære Chelsea – køb billetter her!

På vild liste med Lionel Messi

Como kan vinde i Napoli

‘Ronaldo vinder kampen’

Waow! Han bliver et stort Superliga-salg

AGF-transfers: Det overrasker mig en smule

Gravesen kritiserer Brøndby: Vakkelvornt!

‘Hvad fanden kan man gøre?’

AGF mangler flere profiler mod OB

Manchester United kan afslutte viral gimmick 

Røven i klaskehøjde: De skuffer i Superligaen

Legender overrasker på Ceres Park Vejlby

Steve Cooper roser debutanter: ‘Dét er fantastisk’