Tipsbladet vurderer: Sådan gik sommerens transfervindue i AGF, VB og FCN

Gennem januar måneds transfervindue tager vi hver fredag et hurtigt kig på tre Superliga-klubber og de aftaler, de lavede i det seneste transfervindue fra august til start-oktober.



Transfervurderingen er fra Tipsbladet fredag og kommer også de følgende tre fredage. Du køber Tipsbladet sammen med Ekstra Bladet og kan også få det leveret til døren – se mere her.

AGF
3 af 6 bolde

AGF sagde farvel til stamspillerne Mustapha Bundu, Mustafa Amini (der vendte tilbage på en mikrokontrakt for at holde sig i gang) og Jakob Ankersen og købte i stedet Patrick Olsen for adskillige millioner kroner i AaB og hentede Milan Jevtovic, Søren Tengstedt og Kamil Grabara.

Målmanden Grabara har spillet uden helt at nå sit meget høje niveau fra forrige sæsons første lejemål, Patrick Olsen har været habil, uden at han endnu er blevet lige så afgørende, som AGF håber, mens Jevtovic har været indskifter, og Tengstedt har døjet med en skade.

Man kan sagtens se alle fire få betydelig succes i AGF, men de og holdet mangler nogle procent endnu. Som handler rammer de samlet set middelniveau her efter de første 13 runder i sæsonen med en lille risiko for forværring og en lidt større chance for, at vi når op på en højere karakter, når vi igen ser tilbage til sommer.

Vejle
4 af 6 bolde

Raphael Dwamena lignede en vaskeægte forstærkning og scorede et par mål i Vejles stærke sæsonstart. Ærgrelsen var stor, da de hjerteproblemer, der havde ødelagt tiden i Spanien, dukkede op igen, for forwarden var på rekordtid blevet en vellidt og vigtig mand på og uden for banen.

Den defensive midtbanespiller Saied Ezatolahi fra fodboldgale Iran blev hentet på fri transfer i russiske Rostov, og han er en af sæsonens bedre signings i Superligaen som dygtig bølgebryder og boldfordeler i oprykkernes maskinrum.

Allan Sousa er kommet tilbage fra et lejemål i Belgien og har klaret sig betydeligt bedre, end han gjorde på sin første tur i Superligaen med VB, mens Matthew Briggs, Kevin Yamga og Alexander Brunst var hentet til bredden.

Selvom svenske Alexander Milosevic trækker ned og allerede er stoppet igen i klubben, ender VB lige nøjagtig på karakteren fire i stedet for tre, da Ezatolahi og reintegrationen af Sousa giver oprykkerne to meget store plusser i transferbogen.

FC Nordsjælland
4 af 6 bolde

Traditionen tro hentede FC Nordsjælland ikke specielt mange spillere, da der var transfervindue fra august til oktober 2020.

Coronavirussens hærgen i fodbold, fodboldkalenderen og fodboldøkonomien gav FC Nordsjælland en fordel med det fornemme samlebånd af dygtige unge spillere, der kommer fra ungdomsafdelingen, så man kunne nøjes med at give kontrakter til veteranen Johan Djourou og den lejede Martin Vantruba, en 22-årig, håbefuld målmand fra Slavia Prag.

Djourou har spillet en række gode og enkelte mindre gode kampe for FC Nordsjælland, der fortsat er et af ligaens mest offensivt indstillede hold, mens Vantruba er på bænken, så som handler er de to ikke i nærheden af at svinge sig op på mere end en middelkarakter.

Læs også:Ny træner forventer det uventede i test mod Superliga-hold
Læs også:Leder: FCN får voldsomt rig ejer – hvad vil de i Danmark?
Læs også:Lider med FC Nordsjælland-spiller: Vi havde alle tårer i øjnene
Læs også:Vinterpause i Superligaen: Sådan gør din klub
Læs også:Gigantisk formue: Så stenrige er FC Nordsjællands nye ejere






LIVE

TransferLIVE: Dansker skal afløse Brøndby-indkøb

Kommer til AGF efter monstersæson

Agent til Tipsbladet: FCK-aftale kan ske

FCK-emne smidt af holdet efter interview

Sender kæmpe millionbeløb til FC Midtjylland

Vanvittigt: FCM kan måske sælge for halv milliard

Mulig FC København-signing er søn af superstjerne



Tipsbladets transfershow: Her er den nye vært

United-legende sender hilsen til Patrick Dorgu

Han er tæt på at forlade Brøndby IF

Kongeløn – scorer 730 millioner kroner

Voldsom lønnedgang i Brøndby

Brøndby forhandler om stor transfer



TRANSFER

Lukas Podolski: Brøndby-stjerne er godt betalt

Stjerne på vej: Her er han i særklasse

Han skal væk fra FC Midtjylland 

– Det er forfærdeligt

Afsløring: Stor interesse for AC Horsens-bomber

Chok: Han kan erstatte Thomas Frank



TIPSBLADET SPECIAL

Overblik: Her er Superligaens vintertransfers 2026

Frygteligt Napoli-nyt inden FCK-brag

Gik TV 2-vært for langt? ‘Skal tænke hurtigt’

Ny Brøndby-profil blev solgt for vildt beløb

Stor Brøndby-nedtur: Filip Bundgaard slemt skadet

Medie anbefaler: Hent Oliver Sonne!

FC Midtjylland klar med vanvidsbud på 82 millioner

I svime over Dorgu – sammenligner med Haaland

I chok over Tottenham

AGF henter 25-årige Mads Hedenstad Christiansen

Afsløring: August Priske sælges til Birmingham

Dansker i ‘sensationel choktransfer’

Afsløring: Brøndby sælger Noah Nartey til Lyon



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i vinterpausen

Bliver FCK-talent solgt for kæmpe beløb?

Storklub lurer på Jonas Wind

Pytlick var vild – men Danmark havde stort problem

– Kunne godt ende i noget værre ballade

Daniel Wass overrasker i hitserie på DR

Koster kæmpe beløb: ‘FCK har vist interesse’

Dansk choktransfer: ‘Det sygeste salg!’

Afsløring: Vejle køber lynhurtige Ransford Amoo

Nyt tilbageslag for Hjulmand

Monsterdyrt FCM-emne har et kæmpe problem

Brøndby-profil skadet

Frank synes færdig: Er det hans afløser?

Senegal er afrikansk mester efter skandaløs finale

Como indtager hovedstaden

Farzams Fanzone: ‘Mange tilbud på ung dansker’

Danmark knuser Rumænien – videre ved EM

Ben Godfrey meldes tæt på Brøndby-skifte

Pytlick var bange: ‘Der frygter man det værste’

Får Frank sparket? ‘Det er blevet giftigt’

Dansker ‘har nok pådraget sig alvorlig skade’

Lisandro Martinez revser Manchester United-ikon

Maurits Kjærgaard på blokken i traditionsklub