Transfervurderingen er fra Tipsbladet fredag og kommer også de følgende tre fredage. Du køber Tipsbladet sammen med Ekstra Bladet og kan også få det leveret til døren – se mere her.
AGF
3 af 6 bolde
AGF sagde farvel til stamspillerne Mustapha Bundu, Mustafa Amini (der vendte tilbage på en mikrokontrakt for at holde sig i gang) og Jakob Ankersen og købte i stedet Patrick Olsen for adskillige millioner kroner i AaB og hentede Milan Jevtovic, Søren Tengstedt og Kamil Grabara.
Målmanden Grabara har spillet uden helt at nå sit meget høje niveau fra forrige sæsons første lejemål, Patrick Olsen har været habil, uden at han endnu er blevet lige så afgørende, som AGF håber, mens Jevtovic har været indskifter, og Tengstedt har døjet med en skade.
Man kan sagtens se alle fire få betydelig succes i AGF, men de og holdet mangler nogle procent endnu. Som handler rammer de samlet set middelniveau her efter de første 13 runder i sæsonen med en lille risiko for forværring og en lidt større chance for, at vi når op på en højere karakter, når vi igen ser tilbage til sommer.
Vejle
4 af 6 bolde
Raphael Dwamena lignede en vaskeægte forstærkning og scorede et par mål i Vejles stærke sæsonstart. Ærgrelsen var stor, da de hjerteproblemer, der havde ødelagt tiden i Spanien, dukkede op igen, for forwarden var på rekordtid blevet en vellidt og vigtig mand på og uden for banen.
Den defensive midtbanespiller Saied Ezatolahi fra fodboldgale Iran blev hentet på fri transfer i russiske Rostov, og han er en af sæsonens bedre signings i Superligaen som dygtig bølgebryder og boldfordeler i oprykkernes maskinrum.
Allan Sousa er kommet tilbage fra et lejemål i Belgien og har klaret sig betydeligt bedre, end han gjorde på sin første tur i Superligaen med VB, mens Matthew Briggs, Kevin Yamga og Alexander Brunst var hentet til bredden.
Selvom svenske Alexander Milosevic trækker ned og allerede er stoppet igen i klubben, ender VB lige nøjagtig på karakteren fire i stedet for tre, da Ezatolahi og reintegrationen af Sousa giver oprykkerne to meget store plusser i transferbogen.
FC Nordsjælland
4 af 6 bolde
Traditionen tro hentede FC Nordsjælland ikke specielt mange spillere, da der var transfervindue fra august til oktober 2020.
Coronavirussens hærgen i fodbold, fodboldkalenderen og fodboldøkonomien gav FC Nordsjælland en fordel med det fornemme samlebånd af dygtige unge spillere, der kommer fra ungdomsafdelingen, så man kunne nøjes med at give kontrakter til veteranen Johan Djourou og den lejede Martin Vantruba, en 22-årig, håbefuld målmand fra Slavia Prag.
Djourou har spillet en række gode og enkelte mindre gode kampe for FC Nordsjælland, der fortsat er et af ligaens mest offensivt indstillede hold, mens Vantruba er på bænken, så som handler er de to ikke i nærheden af at svinge sig op på mere end en middelkarakter.
Læs også:Ny træner forventer det uventede i test mod Superliga-hold
Læs også:Leder: FCN får voldsomt rig ejer – hvad vil de i Danmark?
Læs også:Lider med FC Nordsjælland-spiller: Vi havde alle tårer i øjnene
Læs også:Vinterpause i Superligaen: Sådan gør din klub
Læs også:Gigantisk formue: Så stenrige er FC Nordsjællands nye ejere
NYHEDER Hvem kommer i top-6? Her er alle scenarierne
TIPSBLADET SPECIAL
Værsgo, FCK: Her er syv bud på Sune Smiths afløser
Afslører: Afviste gigantisk transferbeløb
Alle ved det: Han fik 3,8 millioner kroner
INTERVIEW
Ekspert: Han kunne være interessant, FCK!
MEDIE
Flere ændringer på vej i FC København
EKSKLUSIVT
Joel Kabongo lander aftale med Brøndby
NYHEDER
Nu kommenterer Sune Smith-Nielsen sin fyring
TOPNYHED ‘Absolut ingen tvivl’ om Thomas Franks fremtid
‘Schmedes er under pres’
INTERVIEW
Er han Brøndbys nye Michael Laudrup?
NYHEDER
Slagter FCK-stjerne: ‘Tåbeligt og uansvarligt’
DOMMEREKSPERT
Historisk dårlig runde fra Superliga-dommerne
Dommer-ekspert i chok: Fuldkommen grotesk!
MEDIE
Storklub jagter Jacob Neestrup
INTERVIEW
Hylder FCM-profil: ‘Det er fantastisk!’
NYHEDER
Ny massiv Schmeichel-kritik: ‘For helvede!’
NYHEDER
Hylder Mads Hermansen
EKSKLUSIVT
Afsløring: FCK henter Mathias ‘Zanka’ Jørgensen
Medier hylder Nørgaard: Vidunderligt – topspiller!
Christian Eriksen er usikker på fremtiden
EKSKLUSIVT
‘AGF gav mig alt – jeg håber, de vinder guld’
HELT VILDT
Thomasberg står bag sensation – ikke sket i 17 år
Victor Froholdt bliver matchvinder
Thomas Franks afløser revser selvtilliden
Thomas Frank-afløser fik stor øretæve
KOMMENTAR
Indkøbene var for dårlige – uenighed med Neestrup?
MEDIE
Spår stor Kasper Schmeichel-beslutning
HELT VILDT
Historisk tidligt: Dansk træner rykker ned
TOPNYHED
Kæmpe optur for Orri Oskarsson
Zanka-bombe i FCK: ‘En desperat løsning’
EKSKLUSIVT
Det har jeg ikke set før i Superligaen
EKSKLUSIVT Dybt bekymrende tal: Her er Brøndbys store problem
TIPSBLADETS DOM
Hvad fan*** foregår der? Har aldrig set magen!
TOPNYHED
Chokeret Tengstedt: Det havde jeg ikke forventet
INTERVIEW
– Det er lort!
BIZART
Tidligere FCN-spiller angriber Flemming Pedersen
Brøndbys offensive problemer fortsatte
NYHEDER
I chok over ‘gakgak’ træner-valg: Ringer til ham
NYHEDER
Dansker fyrede Thomas Frank: Nu kommenterer han
NYHEDER
Hylder Dorgu: ‘Folk glemmer det!’
MEDIE
Raser – Jacob Bruun Larsen hevet til samtale
NYHEDER
Må undvære mange profiler: ‘Hårdt ramt’
TIPSBLADET SPECIAL
Søndag modtager Jesper Hansen prestigefyldt pris
Spår om Neestrup-exit i FCK: ‘For alles bedste’
Cooper ryster posen mod Sønderjyske
Suspenderes efter racisme-anklager
TIPSBLADET SPECIAL
Tre bud: Sune Smiths bedste og værste FCK-indkøb
Fakta: FCK-boss fik halvandet år
NYHEDER
Fredet men ‘måske er Neestrup meget udsat’
Formand freder Jacob Neestrup
NYHEDER
Han afløser Sune Smith lige nu
Sune Smith-Nielsen færdig
DAGENS SPILFORSLAG
Viola vinder toscanerderby
