Tipsbladets dom: Alt for sløset og energiforladt

Lyngby vandt 1-0 over Randers i en kamp, som nok hurtigt vil blive glemt.



Lyngby Boldklub – Randers FC 1-0 (0-0)
1-0 Frederik Gytkjær (87.)

Kampens bedste:

Lyngby Boldklub:
Det er virkelig en kamp, hvor begge hold lignede nogle, der havde haft så meget fokus på det defensive og måske første fase af det offensive, at de helt havde glemt, hvad de skulle gøre, når de kom over midterlinjen.

Men det defensive havde de dog ret godt styr på, og da det endelig lykkedes for Randers at komme igennem til en stor chance, så var Mads Kikkenborg der. Det var dog kun én gang, at det rigtig var nødvendigt, men her diskede han op med en kæmpe redning på et hovedstød fra Marvin Egho. Det var en kongeredning.

Sådan en situation var i særdeleshed medvirkende til, at det blev til alle tre point for Lyngby med Gytkjærs styring sent i kampen til 1-0 oveni.

Randers FC:
Det var ligesom med Lyngby i defensiven, at der var mest af råbe hurra for, og hvis man er vild med forsvarsspil, så må det være en kamp lige for vedkommende.

Det var da også en forsvarer for Randers, som gjorde sig mest bemærket i form af nyerhvervelsen Wessel Dammers, der gang på gang kom i vejen for de forsøg på angreb, som Lyngby lavede. Dog kunne der ikke lukkes helt af hele kampen igennem.

Kampens værste:
Med tanke på, at det var en kamp, hvor der i store dele af opgøret var manglende evner i særligt det offensive, så er det selvsagt svært at komme uden om nogle af de offensivspillere, som kunne have bidraget med mere.

Her kunne man sagtens have kigget på Randers, som bestemt havde deres vanskeligheder, men hos Lyngby var der også problemer med at få skabt noget, og de slipper jo afsted med en sejr, men en spiller som Tochi Chukwuani skulle også have kommet med mere. Det var en dag, som var alt for sløset og energi-forladt af ham.

Han fik desuden annulleret et mål efter at have haft hånd på, hvor han slog korsets tegn bagefter. Men det hjalp ham ikke dér.

Kampens detalje:
VAR var igen i fokus med to scoringer, som skulle igennem eftersyn. Den ene var førnævnte Tochi-scoring – og så var der Gytkjærs, som var lige på kanten af offside, men her mente VAR-rummet givetvis, at der ikke var nok dokumentation til at annullere målet – og den var tæt.







Optakt til onsdagens Superliga-kamp mellem FC København og OB LIVE

LIVE: FC København afviser bud på angriber

Han var en ‘gulddreng’: Nu er der ridser i lakken

Afsløring: FCK i dialog med Boldt og Jensen

Opfordrer FCK: Hent disse Superliga-stjerner nu!

Munashe Garananga på vej tilbage til FCK

I dialog med FCK: Her er hans vilde genistreger

AGF jagter hollandsk talent

Bischoff-comeback? Nu er han fyret



Skylder FCM millioner – kan få store konsekvenser

Nicolai Poulsen: Han ender et langt større sted!

FCM jagter dansk stjerne: Ville være et scoop

Fortryder FC Barcelona-transfer

Sådan stemte trænerne til Forårets Profil



STORT INTERVIEW

Aral Simsir i kæmpe kærlighedserklæring

Jess Thorup indlagt

Færdig: Nu er han rejst til København

Jakob Poulsen med drømmemelding til AGF-fans

Roy Keane slagter dansk stjerne

Gift Links chokeret: ‘Jakob kom og tyssede på os’



EKSKLUSIVT

Afsløring: Brøndby arbejder på aftale med stjerne

160 millioner kroner skiller Bayern og Newcastle

I dialog – stor klub vil have denne dansker

Ny stjerne: En guldspiller for AGF

Opfordrer FCK: Hent tidligere Brøndby-spiller!

Dansk stortalents værdi eksploderer

Her er FCK’s modstander i Europa Playoff

Blev advaret mod Jon Dahl: ‘Han er iskold!’

Færdig i Brøndby: Det overrasker mig lidt

Sindssygt: Brug ham dog noget mere, Cooper!

Tullberg blandt favoritterne til kæmpe job

Østrig og Kroatien udtager Superliga-spillere

“Brøndby er skræddersyet til ham”



TIPSBLADET SPECIAL

Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League

Daniel Carvajal færdig i Real Madrid

Rundens hold i Superligaen – 32. runde