Lyngby Boldklub – Randers FC 1-0 (0-0)
1-0 Frederik Gytkjær (87.)
Kampens bedste:
Lyngby Boldklub:
Det er virkelig en kamp, hvor begge hold lignede nogle, der havde haft så meget fokus på det defensive og måske første fase af det offensive, at de helt havde glemt, hvad de skulle gøre, når de kom over midterlinjen.
Men det defensive havde de dog ret godt styr på, og da det endelig lykkedes for Randers at komme igennem til en stor chance, så var Mads Kikkenborg der. Det var dog kun én gang, at det rigtig var nødvendigt, men her diskede han op med en kæmpe redning på et hovedstød fra Marvin Egho. Det var en kongeredning.
Sådan en situation var i særdeleshed medvirkende til, at det blev til alle tre point for Lyngby med Gytkjærs styring sent i kampen til 1-0 oveni.
Randers FC:
Det var ligesom med Lyngby i defensiven, at der var mest af råbe hurra for, og hvis man er vild med forsvarsspil, så må det være en kamp lige for vedkommende.
Det var da også en forsvarer for Randers, som gjorde sig mest bemærket i form af nyerhvervelsen Wessel Dammers, der gang på gang kom i vejen for de forsøg på angreb, som Lyngby lavede. Dog kunne der ikke lukkes helt af hele kampen igennem.
Kampens værste:
Med tanke på, at det var en kamp, hvor der i store dele af opgøret var manglende evner i særligt det offensive, så er det selvsagt svært at komme uden om nogle af de offensivspillere, som kunne have bidraget med mere.
Her kunne man sagtens have kigget på Randers, som bestemt havde deres vanskeligheder, men hos Lyngby var der også problemer med at få skabt noget, og de slipper jo afsted med en sejr, men en spiller som Tochi Chukwuani skulle også have kommet med mere. Det var en dag, som var alt for sløset og energi-forladt af ham.
Han fik desuden annulleret et mål efter at have haft hånd på, hvor han slog korsets tegn bagefter. Men det hjalp ham ikke dér.
Kampens detalje:
VAR var igen i fokus med to scoringer, som skulle igennem eftersyn. Den ene var førnævnte Tochi-scoring – og så var der Gytkjærs, som var lige på kanten af offside, men her mente VAR-rummet givetvis, at der ikke var nok dokumentation til at annullere målet – og den var tæt.
LIVE
VM-LIVE: Skotlands stjerne kan misse første opgør
EKSKLUSIVT
Afsløring: Panathinaikos henter Casper Ankergren
MEDIE
Robert Skov meldes færdig – SL-transfer undervejs?
TOPNYHED
Jubler over dansk transfer: ‘Vi kan se et boom’
MEDIE
Hjulmand enig med storklub – her er millionlønnen
NYHEDER
Han tager hjem fra VM
LIGE NU
Nu melder Christian Eriksen ud
MEDIE
FC Midtjylland jagter Paris Saint-Germain-bomber
TIPSBLADET SPECIAL Her er 7 bud på Thomas Nørgaards afløser
TOPNYHED
‘En snackbar i fodboldsko’: Undskylder til dansker
EKSKLUSIVT
Han elsker Brøndby – vil gerne tilbage til Danmark
TRANSFER
Brøndby henter Alexander Drexel
OPTAKT
Brasilien – Marokko
EKSKLUSIVT Afsløring: Bombe – Real Madrid overvejer Yirenkyi
TOPNYHED
Rasmus Højlund: De må gerne ryge tidligt ud af VM
Ny Brøndby-stjerne? Stjæler overskrifterne
TOPNYHED
Lothar Matthäus med chokerende bud på VM-vinder
NYHEDER
Thomas Frank overrasker: De vinder VM
TOPNYHED
‘Christian Eriksen havde advaret os’
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
EKSKLUSIVT
Dansk træner fyret: ‘Åben for Danmark og udlandet’
NYHEDER
Efter skandaløse scener: Brøndby-fan sigtet
TOPNYHED
På vej til Danmark: Stort medie døber ham “juvel”
INTERVIEW
Brøndby-chef reagerer på Christian Nørgaard
TOPNYHED
Horsens-oprykning sender million til Rumænien
Her kan du se Canada mod Bosnien-Hercegovina
TRANSFER
FC Barcelona køber VM-angriber – her er prisen
STORT INTERVIEW
Thomas Nørgaard fremlægger sin Brøndby-plan
OPTAKT
Optakt: Canada – Bosnien-Hercegovina
INTERVIEW
Helt vildt: Har taget Morten Bruun 15 timer
MEDIE
Brøndby henter Arnar Bjarki Gunnleifsson
Bendtner i chok: Det er helt sindssygt!
FANKLUBBEN Det har været en elendig sæson
MEDIE
Han bliver ny cheftræner i Silkeborg
TOPNYHED
