OB – FC Midtjylland 1-3 (1-2)
0-1 Frederik Heiselberg (10.)
0-2 Juninho (14.)
1-2 Emmanuel Sabbi (32.)
1-3 Edward Chilufya (90.)
Kampens bedste:
OB:
OB var rigtig skidt kørende i første halvleg, men var bedre i anden, hvor man samtidig også skulle tage ansvaret for at skabe noget i kampen. Man fik skabt enkelte muligheder, men forsøgte trods alt.
Præstationerne var ikke specielt gode, men Emmanuel Sabbi spillede opportunistisk og blev også belønnet med et mål. Bedste OB'er på dagen.
FC Midtjylland:
Gustav Isaksen har kampe, hvor han ikke er særlig god, og så er der kampe, hvor han er klasser over, hvad man normalt ser i Superligaen. Det er stabiliteten, der mangler. Mod OB var det den gode udgave af U21-landsholdsspilleren, man så. Han var fræk i driblingerne, kom frem til flere små muligheder og stod for assisten til målet til 2-0. Han burde have fået endnu en assist, da han spillede Frederik Heiselberg helt fri foran mål, men den unge angriber misbrugte.
Rigtig god præstation af Isaksen, der selv pressede på for at score i anden halvleg.
Også Juninho og Kristoffer Olsson var stærk for FCM.
Kampens værste:
De dårlige præstationer stod i kø for OB, der absolut intet formåede i første halvleg. Martin Hansen var dybt involveret i første mål, hvor han mente, han blev snydt for et frispark. Men han havde også flere redninger. Og ved 2-0 målet stod OB's zoneopdækning og snorksov, så Juninho nemt kunne heade bolden i nettet.
Men prisen går til Mads Frøkjær-Jensen, som først efter 38 minutter viste lidt med et par afleveringer. Indtil da var man nærmest ikke klar over, at han faktisk var på banen fra kampens start. Men det var så han altså. Anonym er vel det bedste, man kan sige om hans præstation, der i momenter var gode i anden halvleg, uden at det på nogen måde blev farligt. Man kan godt forvente sig mere af Frøkjær-Jensen, der bør være en profil på OB-holdet, men for sjældent er det.
Kampens detalje:
Mens Albert Capellas havde gang i at forsøge at forvandle FC Midtjylland til et boldspillende hold med afleveringer, spilmønstre og en masse andre fine ord, er det ret simpelt under Thomas Thomasberg: Spil gennem kæderne, spil direkte med bolden på ydersiden af midstopperne, tag masser af løb og vind duellerne. Kom til indlæg og giv den gas på dødbolde. Det er simpelt, men det fungerer. Det er sådan, det altid har været i FCM, og fredag mod OB var FCM mindst en klasse bedre – og i øvrigt mindst to i første halvleg.
Kampens detalje var at se, hvor nemt det var for FCM at gå tilbage til det, klubben altid har evnet, men som man på en måde har glemt lidt den seneste tid. Thomas Thomasberg kender om nogen dna'en i FCM – og det gør spillerne også, så man fredag i Odense, hvor holdet var i Thomasbergs klassiske 4-4-2, og hvor mandskabet igen viste sig stærk i duellerne og på dødbolde – og scorede to gange efter hjørnespark.
I anden halvleg var det mere jævnbyrdigt, men det var påfaldende, hvor farlige samtlige FCM-dødbolde var. Det lignede noget, man har set før fra FCM. Det var som forvandlet. Det lignede igen FC Midtjylland.
NYHEDER Dommerekspert: ‘Ufattelig beslutning’ i Parken
TIPSBLADETS DOM
Undskyld mig – 20 millioner ligner mange penge
Vender han retur? Lasse Schöne åben
INTERVIEW
Stiktosset – her er Delaneys svar
EKSKLUSIVT
Afsløring: Sportsdirektør flytter til København
NYHEDER
– Et billede af at alt var lort og forfærdeligt
TIPSBLADETS DOM
Han ville være guf for større Superliga-klubber
AVIS
FC Københavns søsterklub i “overraskende transfer”
TIPSBLADET SPECIAL Watch along: Se landskamp med Tipsbladet
‘Det dårligste, jeg nogensinde har set fra FCK’
TOPNYHED
Forlod FCK i vinter – nu kan han få Brøndby-debut
AVIS
Dropper Morten Hjulmand – frygter konflikt
HELT VILDT
Josip Radošević på samtlige forsider
TOPNYHED Trænerskifte? Fantastisk hvis Steve Cooper kommer
TIPSBLADET SPECIAL
Transfers: ‘Ham sælger Brøndby for over 100 mio.’
NYHEDER
Kasper Høgh trækker overskrifter i Holland
MEDIE
Monsterkontrakt: United-talent tilbudt vild løn
NYHEDER
Drømmer om at blive landstræner for Danmark
TOPNYHED
Viser målform før vigtig landskamp
TIPSBLADETS DOM Han ligner et fejlmatch i Brøndby
NYHEDER
Schmeichel afslører sin løn i Brøndby
EKSKLUSIVT
Sportschef afviser: FCK har IKKE den klausul!
TOPNYHED
‘Ingen i Danmark kan hente ham’
Tumult inden AGF-BIF: Politiet massivt til stede
TIPSBLADETS DOM
Krisen er blevet til en katastrofe?
FC Midtjylland misser gylden chance
NYHEDER
I svime over Pelle Mattsson
TOPNYHED
Zorniger efter egen spiller: ‘Pas dit eget job’
INTERVIEW
– Det skal gøre pisseondt på os alle sammen
NYHEDER
Modtager stor ros fra Højbjerg
INTERVIEW
– Ville lyve, hvis jeg sagde, jeg ikke var ramt
TOPNYHED
Rasmus Højlund revser konkurrent
FANKLUBBEN ‘Han har været en stærk signing for AGF’
NYHEDER
Ekspert: ‘Det er megagiftigt for AaB!’
Perfekt opvarmning til landskampene for Nartey
Vild start: Han er deres Rasmus Højlund
TIPSBLADETS DOM
Gratis om lidt – Superliga-klubber MÅ lure på ham!
Lars Jacobsen scorer landsholdsjob
HELT VILDT
Delaney kalder “skandale” – ikke sket i 14 år
NYHEDER
Høje bølger til Brøndby-træning: ‘Du dramatiserer’
TOPNYHED
Dansker sammenlignes med Paul Pogba
DAGENS SPILFORSLAG
Mål i spansk mandagskamp
FC København-krisen fortsætter
Sådan starter Brøndby og AGF i stort brag
Barcelona tager smal sejr
FC Nordsjælland vinder i egen hule
Silkeborg klasker Randers
MEDIE
Forvirret over Superliga-forhandlinger
EKSKLUSIVT
– Har FCK eller Brøndby smidt dig et kald?
AC Horsens opgiver Superliga-drøm denne sæson
EKSKLUSIVT
– Det gør da ondt at se Silkeborg gøre det dårligt
BIZART
Janssen forbavser: Hvorfor har vi ikke hørt noget?
DAGENS SPILFORSLAG
Randers vinder Gudenå-derby
OPTAKT
Viborg FF – FC Midtjylland
OPTAKT