FC Midtjylland – AGF 1-1 (1-0)
1-0 Ola Brynhildsen (26.)
1-1 Tobias Bech (83.)
Kampens bedste:
FC Midtjylland:
Det er kun blevet til omkring to døgn for Brynhildsen i FCM, men allerede dér viste han sig fremragende frem. Scoringen i sig selv er ikke nok, selvom den da også skulle sparkes ind. Men det er virkelig en spiller med spræl i, der er kommet til heden.
Han fik også sat bolden i kassen, hvor der blev dømt en offside efter flere minutters VAR-tjek. Her viste han sig frem som en sniper foran mål, og det lover godt, at der er mere at skyde med for Thomasberg.
Den anden debutant i startopstillingen Mads Bech Sørensen havde også en okay kamp, hvor han næsten havde bolden mere i hænderne end i fødderne med alle de indkast, som han skulle tage sig af. Dem er han til gengæld også farlig med, da de minder om hjørnespark.
AGF:
Det plejer at være Patrick Mortensen, der sørger for at sparke eller heade bolden i kassen for AGF, men denne gang var det et præcist indlæg, som gav mål.
Derudover var han også manden bag et drøn af et skud, som fortjente bedre, da han høvlede bolden på undersiden af overliggeren. Det er bare sådan for tiden, at når han kommer på bolden, så er det livsfarligt for modstanderen. Det var det igen i aften.
Endvidere skal Mikkel Duelund nævnes for sin indsats, hvor han spillede omkring 75 minutter, hvor han virkelig var i hopla.
Kampens værste:
Det kan ikke rigtig være andre end Bailey Peacock-Farrell, som kostede åbenlyst ved 1-0-målet, og i slutningen af kampen var han lige ved at miste den til FCM-debutanten Dario Osorio. Der er en vis sandsynlighed for, at den anden AGF-keeper Jesper Hansen med sine tekniske evner havde klaret bedre.
Kampens detalje:
Når FCM og AGF går på banen mod hinanden, så er det som oftest med en sejrsherre. Men ikke denne gang, og det var første gang siden sommeren 2018, hvor de spillede 0-0 – og Jakob Poulsen endda brændte et straffespark til sidst i kampen.
LIVE
VM-LIVE: Bekymrende nyt for Brasilien
DAGENS SPILFORSLAG
Belgiske bask til Iran
TOPNYHED
Serie 4-klub henter Bjørn Paulsen
EKSKLUSIVT
Kæmpe dansk succes: ‘Han har taget byen med storm’
EKSKLUSIVT
Lurer på to Midtjylland-spillere: ‘Vi står klar’
TRANSFER
Marcondes afviser tilbud, men…
EKSKLUSIVT
Afsløring: Brøndby henter FC København-talent
MEDIE
Rygte: Topklub i dialog med Hatzidiakos
EKSKLUSIVT På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’
NYHEDER
Flere Superliga-kamp rykkes
MEDIE
Sunderland jagter dansk guldfugl
TRANSFER
Neestrup og co. vil lokke stjerne med kæmpe løn
MEDIE
FCK sælger Jordan Larsson – her er prisen
EKSKLUSIVT På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham
EKSKLUSIVT
Afsløring: AGF afviser stort million-bud på Links
EKSKLUSIVT
På jagt: ‘Har haft de første samtaler’
EKSKLUSIVT
Forlænger med Brøndby trods interesse fra Salzburg
TRANSFER
Interessant melding om VM-profil
MEDIE
Superliga-klub i dialog om FCK-spiller
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
MEDIE
Enighed – dansk stortransfer tæt på
TOPNYHED
Tordner mod VM-træner
Holland udspiller Sverige i VM-storsejr
NYHEDER
Dame N’Doye scorer nyt job
TRANSFER
FC Midtjylland sælger midtbanespiller
OPTAKT
Tyskland – Elfenbenskysten
TRANSFER
Arsenal jagter Spurs-talent – den nye Campbell?
Grimme VM-scener: ‘Alle kunne høre benet brække’
VM-profil med rørende brev til sin afdøde søster
EKSKLUSIVT
Superliga-boss med spændende transfermelding
MEDIE
I dialog med Steve Cooper
OPTAKT
Tunesien – Japan
FANKLUBBEN Det har været en elendig sæson
NYHEDER
Jens Stage-skifte i fare
EKSKLUSIVT