Tipsbladets dom: Det er en spiller med spræl i

FC Midtjylland og AGF spillede for en meget sjælden gangs skyld uafgjort.



FC Midtjylland – AGF 1-1 (1-0)
1-0 Ola Brynhildsen (26.)
1-1 Tobias Bech (83.)

Kampens bedste:

FC Midtjylland:
Det er kun blevet til omkring to døgn for Brynhildsen i FCM, men allerede dér viste han sig fremragende frem. Scoringen i sig selv er ikke nok, selvom den da også skulle sparkes ind. Men det er virkelig en spiller med spræl i, der er kommet til heden.

Han fik også sat bolden i kassen, hvor der blev dømt en offside efter flere minutters VAR-tjek. Her viste han sig frem som en sniper foran mål, og det lover godt, at der er mere at skyde med for Thomasberg.

Den anden debutant i startopstillingen Mads Bech Sørensen havde også en okay kamp, hvor han næsten havde bolden mere i hænderne end i fødderne med alle de indkast, som han skulle tage sig af. Dem er han til gengæld også farlig med, da de minder om hjørnespark.

AGF:
Det plejer at være Patrick Mortensen, der sørger for at sparke eller heade bolden i kassen for AGF, men denne gang var det et præcist indlæg, som gav mål.

Derudover var han også manden bag et drøn af et skud, som fortjente bedre, da han høvlede bolden på undersiden af overliggeren. Det er bare sådan for tiden, at når han kommer på bolden, så er det livsfarligt for modstanderen. Det var det igen i aften.

Endvidere skal Mikkel Duelund nævnes for sin indsats, hvor han spillede omkring 75 minutter, hvor han virkelig var i hopla. 

Kampens værste:
Det kan ikke rigtig være andre end Bailey Peacock-Farrell, som kostede åbenlyst ved 1-0-målet, og i slutningen af kampen var han lige ved at miste den til FCM-debutanten Dario Osorio. Der er en vis sandsynlighed for, at den anden AGF-keeper Jesper Hansen med sine tekniske evner havde klaret bedre.

Kampens detalje:
Når FCM og AGF går på banen mod hinanden, så er det som oftest med en sejrsherre. Men ikke denne gang, og det var første gang siden sommeren 2018, hvor de spillede 0-0 – og Jakob Poulsen endda brændte et straffespark til sidst i kampen.







LIVE

TransferLIVE: De ansætter Rawez Lawan

Sur Zorniger med opsang til Ejdum

Afsløring: Lægetjek i dag – henter Patrick Olsen

‘Kæmpe cadeau til AGF’

Historisk transfer – FC København tjener kassen

Afslører dialog: ‘Målet er Superligaen’



LIVE

VM-LIVE: Tragedie – VM-spiller død

Choktransfer: Liverpool-stjerne til Man Utd?

Afsløring: Viktor Fischer træner med i dansk klub

Forhandler med Jannik Vestergaard

‘Et kæmpestort skifte’

Jubler over transfer: Tak, Brøndby!

PSG meldes enig med Barca-profil



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Tæt på aftale med Jürgen Klopp

Norge – England

På vej til FC Midtjylland – her er prisen

Eriksen trækker overskrifter i Europa: ‘Mirakel’

Det bestemmer Messi selv



EKSKLUSIVT

Afsløring: FCM tæt på køb af Dortmund-spiller

Harry Kane med kæmpe ros: ‘Han er et bæst’

Afsløring: ‘VK’ til lægetjek i Panathinaikos

Juventus jagter dansker – koster 135 mio.

Pressede på for FC København-exit

Diant Ramaj forhandler om et skifte

Meldt enig med Brøndby – laver stort millionskifte

Sender stort millionbud på brandvarmt Brøndby-emne

Verdensstjerne afslører opkald fra Jakob Poulsen

Nedslag i prisen: Det koster ombejlet dansker

‘Jeg kan spille for de fleste i Superligaen’



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

Toptræner hylder FCK: ‘Måske kan jeg tage dertil’

Afsløring: Morten Hjulmand på plads i drømmeskifte

Drama: Kæmpe Manchester United-transfer kollapset

Dialog – Morten Frendrup i stor byttehandel?