FC Midtjylland – AGF 1-1 (1-0)
1-0 Ola Brynhildsen (26.)
1-1 Tobias Bech (83.)
Kampens bedste:
FC Midtjylland:
Det er kun blevet til omkring to døgn for Brynhildsen i FCM, men allerede dér viste han sig fremragende frem. Scoringen i sig selv er ikke nok, selvom den da også skulle sparkes ind. Men det er virkelig en spiller med spræl i, der er kommet til heden.
Han fik også sat bolden i kassen, hvor der blev dømt en offside efter flere minutters VAR-tjek. Her viste han sig frem som en sniper foran mål, og det lover godt, at der er mere at skyde med for Thomasberg.
Den anden debutant i startopstillingen Mads Bech Sørensen havde også en okay kamp, hvor han næsten havde bolden mere i hænderne end i fødderne med alle de indkast, som han skulle tage sig af. Dem er han til gengæld også farlig med, da de minder om hjørnespark.
AGF:
Det plejer at være Patrick Mortensen, der sørger for at sparke eller heade bolden i kassen for AGF, men denne gang var det et præcist indlæg, som gav mål.
Derudover var han også manden bag et drøn af et skud, som fortjente bedre, da han høvlede bolden på undersiden af overliggeren. Det er bare sådan for tiden, at når han kommer på bolden, så er det livsfarligt for modstanderen. Det var det igen i aften.
Endvidere skal Mikkel Duelund nævnes for sin indsats, hvor han spillede omkring 75 minutter, hvor han virkelig var i hopla.
Kampens værste:
Det kan ikke rigtig være andre end Bailey Peacock-Farrell, som kostede åbenlyst ved 1-0-målet, og i slutningen af kampen var han lige ved at miste den til FCM-debutanten Dario Osorio. Der er en vis sandsynlighed for, at den anden AGF-keeper Jesper Hansen med sine tekniske evner havde klaret bedre.
Kampens detalje:
Når FCM og AGF går på banen mod hinanden, så er det som oftest med en sejrsherre. Men ikke denne gang, og det var første gang siden sommeren 2018, hvor de spillede 0-0 – og Jakob Poulsen endda brændte et straffespark til sidst i kampen.
LIVE
VM-LIVE: Slår vild VM-rekord!
TOPNYHED
Serie 4-klub henter Bjørn Paulsen
EKSKLUSIVT
Afsløring: Brøndby henter FC København-talent
EKSKLUSIVT
Alexander Lind i kæmpe hyldest
EKSKLUSIVT
Afsløring: AGF afviser stort million-bud på Links
MEDIE
Rygte: Topklub i dialog med Hatzidiakos
TOPNYHED
Argentinsk chok: Ikon kørt på hospitalet
MEDIE
I dialog med Steve Cooper
EKSKLUSIVT På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’
EKSKLUSIVT
Lurer på to Midtjylland-spillere: ‘Vi står klar’
MEDIE
Sunderland jagter dansk guldfugl
EKSKLUSIVT
Afsløring: Stort Superliga-salg – lægetjek søndag
TRANSFER
Marcondes afviser tilbud, men…
EKSKLUSIVT På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham
TRANSFER
Neestrup og co. vil lokke stjerne med kæmpe løn
TRANSFER
FC Midtjylland sælger midtbanespiller
NYHEDER
Jens Stage-skifte i fare
Bekræfter: Nye regler kommer i Superligaen
EKSKLUSIVT
Forlænger med Brøndby trods interesse fra Salzburg
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
Japan sender Tunesien ud i VM-mørket
EKSKLUSIVT
Kæmpe dansk succes: ‘Han har taget byen med storm’
MEDIE
Superliga-klub i dialog om FCK-spiller
TOPNYHED
Spændende SL-nyhed: ‘Et meget vanskeligt sted’
EKSKLUSIVT
På jagt: ‘Har haft de første samtaler’
MEDIE
Enighed – dansk stortransfer tæt på
TOPNYHED
Tordner mod VM-træner
MEDIE
FCK sælger Jordan Larsson – her er prisen
AVIS
Udeblev fra træning – Superliga-transfer på vej
Skrev VM-historie: Et vanvittigt minde!
I kæmpe shitstorm – nu undskylder Van der Vaart
NYHEDER
Gravesen i tvivl: Spørgsmålene hober sig op
FANKLUBBEN Det har været en elendig sæson
‘Så bliver min sommer ikke, som jeg ønsker den’
TRANSFER