FC København – Randers FC 4-0 (3-0)
1-0 Diogo Goncalves (8.).
2-0 Roony Bardghji (23.).
3-0 Diogo Goncalves (29., str.).
4-0 Kevin Diks (66.).
Kampens bedste:
FC København
Det var sæsonens hidtil bedste præstation fra FC København, der kørte Randers fuldstændigt over i den første halve time, hvor hjemmeholdet dræbte enhver spænding om kampens udfald. Offensiven var lige så sprudlende som i de seneste kampe, og i dag var der lidt bedste styr på defensiven, omend Randers bestemt heller ikke greb deres muligheder.
Kampens to helt store profiler var Rasmus Falk og Diogo Goncalves, hvor førstnævnte leverede to oplæg, mens sidstnævnte blev dobbelt målscorer. Især Rasmus Falk var en fornøjelse at se i dag, hvor den teknisk begavede midtbanespiller gav FC København en drømmestart med to flotte assister.
Til gengæld var der stadig lidt problemer i samspillet mellem Kamil Grabara og William Clem. Den unge midtbanespiller havde igen problemer med at modtage bolden med ryggen til modstanderen, men Grabara gjorde også livet sværere for Clem med nogle svære afleveringer.
Randers FC:
En skrækkelig kamp for Rasmus Bertelsens tropper, der ikke gjorde mange ting rigtigt i Parken i dag. Især i første halvleg var der store organisatoriske problemer hos kronjyderne, der nærmest åbnede en motorvej for hjemmeholdet, der udnyttede den store plads, de fik.
FC Københavns offensiv er skræmmende i øjeblikket, men Randers gjorde også tingene meget nemmere for ‘Løverne’. Det er svært at pege på en Randers-spiller, der leverede en god præstation, men Edgar Babayan indledte kampen med en stærk aktion, hvor han tørrede Kevin Diks. Den aktion burde have resulteret i en assist til Babayan.
Kampens værste:
Det er en banal observation, men det er svært at få point i Parken, når man brænder chancer som den, Stephen Odey misbrugte i kampens tredje minut, da nigerianeren blev spillet fuldstændigt fri af Edgar Babayan. Odey mistede balancen og bankede bolden over mål til Babayans forbløffelse. Kort efter var FC København foran med 3-0.
Kampens detalje:
Opgørets flotteste aktion faldt efter 23 minutter, da Rasmus Falk gav en smagsprøve på sit fortræffelige blik for spillet. Fra en position langt tilbage på banen kiggede Falk op og så Roony Bardghji tage et veltimet løb, hvorefter Falk lagde en genial stikning til det svenske stortalent, som scorede til 2-0 uden problemer.
LIVE
VM-LIVE: Glimrende melding for FCM’er
MEDIE
Superliga-klub i dialog om FCK-spiller
NYHEDER
Superliga-transfer? Prisen stiger med 50 millioner
MEDIE
FCK sælger Jordan Larsson – her er prisen
EKSKLUSIVT
Afsløring: Stort Superliga-salg – lægetjek søndag
Bekræfter: Nye regler kommer i Superligaen
TOPNYHED
‘Det største tilbageslag i min karriere’
TOPNYHED
Bo Henriksen om stjerne: ‘Han er pisseirriterende’
EKSKLUSIVT På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’
AVIS
Udeblev fra træning – Superliga-transfer på vej
Sønderjyske køber ny cheftræner
NYHEDER
Drømmetransfer: Ingen passer bedre ind
Superliga-skifte? I dialog med Kasper Dolberg
TIPSBLADET SPECIAL Her er 7 bud på Thomas Nørgaards afløser
NYHEDER
Brøndby bekræfter: Arbejder på transfer
TOPNYHED
Viaplay med stor AGF-nyhed
TOPNYHED
Udpeger dansk stjerne: Kan ramme et nyt niveau
MEDIE
Tæt på at købe FC København-spiller
EKSKLUSIVT
Afsløring: Abdirahman ny cheftræner i Sønderjyske
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
EKSKLUSIVT
På jagt: ‘Har haft de første samtaler’
NYHEDER
VM-anfører får anke afvist i voldtægtssag
NYHEDER
‘CV’: Her er AGF’s transferplaner
Grimme VM-scener: ‘Alle kunne høre benet brække’
STORT INTERVIEW
Åbner op om Brøndby-exit: Gav ikke nok tillid
NYHEDER
Afviste muligt cheftrænerjob i Superligaen
NYHEDER
Landstræner affejer Ronaldo-kritik
Tæt på FCK: Rekordsalg og flere kæmpe scoops
Zanka ville spille gratis for FC København
Superliga-fordel? Her er deadline day i Danmark
TRANSFER
Teaser for transfer: ‘Vi har en god dialog’
EKSKLUSIVT
Afsløring: FC Midtjylland køber Friday Etim
FANKLUBBEN Det har været en elendig sæson
Dårlig Conference League-lodtrækning for FCK
MEDIE
