FC København – Randers FC 4-0 (3-0)
1-0 Diogo Goncalves (8.).
2-0 Roony Bardghji (23.).
3-0 Diogo Goncalves (29., str.).
4-0 Kevin Diks (66.).
Kampens bedste:
FC København
Det var sæsonens hidtil bedste præstation fra FC København, der kørte Randers fuldstændigt over i den første halve time, hvor hjemmeholdet dræbte enhver spænding om kampens udfald. Offensiven var lige så sprudlende som i de seneste kampe, og i dag var der lidt bedste styr på defensiven, omend Randers bestemt heller ikke greb deres muligheder.
Kampens to helt store profiler var Rasmus Falk og Diogo Goncalves, hvor førstnævnte leverede to oplæg, mens sidstnævnte blev dobbelt målscorer. Især Rasmus Falk var en fornøjelse at se i dag, hvor den teknisk begavede midtbanespiller gav FC København en drømmestart med to flotte assister.
Til gengæld var der stadig lidt problemer i samspillet mellem Kamil Grabara og William Clem. Den unge midtbanespiller havde igen problemer med at modtage bolden med ryggen til modstanderen, men Grabara gjorde også livet sværere for Clem med nogle svære afleveringer.
Randers FC:
En skrækkelig kamp for Rasmus Bertelsens tropper, der ikke gjorde mange ting rigtigt i Parken i dag. Især i første halvleg var der store organisatoriske problemer hos kronjyderne, der nærmest åbnede en motorvej for hjemmeholdet, der udnyttede den store plads, de fik.
FC Københavns offensiv er skræmmende i øjeblikket, men Randers gjorde også tingene meget nemmere for ‘Løverne’. Det er svært at pege på en Randers-spiller, der leverede en god præstation, men Edgar Babayan indledte kampen med en stærk aktion, hvor han tørrede Kevin Diks. Den aktion burde have resulteret i en assist til Babayan.
Kampens værste:
Det er en banal observation, men det er svært at få point i Parken, når man brænder chancer som den, Stephen Odey misbrugte i kampens tredje minut, da nigerianeren blev spillet fuldstændigt fri af Edgar Babayan. Odey mistede balancen og bankede bolden over mål til Babayans forbløffelse. Kort efter var FC København foran med 3-0.
Kampens detalje:
Opgørets flotteste aktion faldt efter 23 minutter, da Rasmus Falk gav en smagsprøve på sit fortræffelige blik for spillet. Fra en position langt tilbage på banen kiggede Falk op og så Roony Bardghji tage et veltimet løb, hvorefter Falk lagde en genial stikning til det svenske stortalent, som scorede til 2-0 uden problemer.
LIVE
TransferLIVE: Kæmpe transfer under opsejling
Stor profil ude af Frankrig-brag
MEDIE
Meldt enig med Brøndby – laver stort millionskifte
EKSKLUSIVT
‘Han ville passe rigtigt godt i FC Midtjylland’
TRANSFER
Man. Utd. henter Chelsea-profil i stor handel
MEDIE
Transfer på vej? FCM kan få millionbonus
LIVE
VM-LIVE: Egypten klager til FIFA
Vil købe Brøndby: Lover 7 ud af 10 mesterskaber
INTERVIEW
Dansker jubler over skifte: ‘En verdenskendt klub’
‘Meget konkrete henvendelser’ på FCK-emne
MEDIE
Her er Aral Simsirs kongeløn i Tyrkiet
EKSKLUSIVT
Arbejder på Brøndby-exit
Dommervalg til VM-brag vækker opsigt – fans raser
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
TIPSBLADET SPECIAL
Supercomputer: De vinder VM
NYHEDER
Norges kronprins rejser til USA
EKSKLUSIVT
Afsløring: Mathias Zanka træner med i dansk klub
Knuser transferrekord
TOPNYHED
Eriksen ringede lørdag – klubboss giver status
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen
NYHEDER
Efter fyring: Her er Johnny Mølbys nye job
TRANSFER
Uwe Rösler henter dansker
EKSKLUSIVT
Afsløring: Aarhus Fremad tæt på millionsalg
EKSKLUSIVT
Afsløring: Viborg sælger forsvarsspiller
MEDIE
Tager kontakt om Kamil Grabara
TIPSBLADET SPECIAL
På vej til FCK: En kæmpe overpræstation
TOPNYHED
FCK-spiller imponerer: ‘Har været vanvittig god’
TRANSFER
Fredberg henter italiensk legende
EKSKLUSIVT
FCK-spiller vil væk – missede lægetjek i januar
NYHEDER
Toptræner hylder Danmark og FC København
EKSKLUSIVT Dansk kæmpetransfer: Razak Pimpong er taknemmelig
TRANSFER
Stort FCK-indkøb? ‘Han er en kopi af Dembélé’
OPTAKT
Frankrig – Marokko
NYHEDER
‘Ender fuldstændig vanvittigt kontroversielt!’
