FC København – Randers FC 4-0 (3-0)
1-0 Diogo Goncalves (8.).
2-0 Roony Bardghji (23.).
3-0 Diogo Goncalves (29., str.).
4-0 Kevin Diks (66.).
Kampens bedste:
FC København
Det var sæsonens hidtil bedste præstation fra FC København, der kørte Randers fuldstændigt over i den første halve time, hvor hjemmeholdet dræbte enhver spænding om kampens udfald. Offensiven var lige så sprudlende som i de seneste kampe, og i dag var der lidt bedste styr på defensiven, omend Randers bestemt heller ikke greb deres muligheder.
Kampens to helt store profiler var Rasmus Falk og Diogo Goncalves, hvor førstnævnte leverede to oplæg, mens sidstnævnte blev dobbelt målscorer. Især Rasmus Falk var en fornøjelse at se i dag, hvor den teknisk begavede midtbanespiller gav FC København en drømmestart med to flotte assister.
Til gengæld var der stadig lidt problemer i samspillet mellem Kamil Grabara og William Clem. Den unge midtbanespiller havde igen problemer med at modtage bolden med ryggen til modstanderen, men Grabara gjorde også livet sværere for Clem med nogle svære afleveringer.
Randers FC:
En skrækkelig kamp for Rasmus Bertelsens tropper, der ikke gjorde mange ting rigtigt i Parken i dag. Især i første halvleg var der store organisatoriske problemer hos kronjyderne, der nærmest åbnede en motorvej for hjemmeholdet, der udnyttede den store plads, de fik.
FC Københavns offensiv er skræmmende i øjeblikket, men Randers gjorde også tingene meget nemmere for ‘Løverne’. Det er svært at pege på en Randers-spiller, der leverede en god præstation, men Edgar Babayan indledte kampen med en stærk aktion, hvor han tørrede Kevin Diks. Den aktion burde have resulteret i en assist til Babayan.
Kampens værste:
Det er en banal observation, men det er svært at få point i Parken, når man brænder chancer som den, Stephen Odey misbrugte i kampens tredje minut, da nigerianeren blev spillet fuldstændigt fri af Edgar Babayan. Odey mistede balancen og bankede bolden over mål til Babayans forbløffelse. Kort efter var FC København foran med 3-0.
Kampens detalje:
Opgørets flotteste aktion faldt efter 23 minutter, da Rasmus Falk gav en smagsprøve på sit fortræffelige blik for spillet. Fra en position langt tilbage på banen kiggede Falk op og så Roony Bardghji tage et veltimet løb, hvorefter Falk lagde en genial stikning til det svenske stortalent, som scorede til 2-0 uden problemer.
EKSKLUSIVT Thelander holder døren åben efter stærk sæson
Brasiliansk VM-mavepuster
Riemer om akut indlæggelse: ‘Bløder i mit hjerte’
MEDIE
Alexander Sørloth tæt på storklub – her er lønnen
NYHEDER
Kommer med kæmpe Agger-nyhed
NYHEDER
– Han har fået et bedre tilbud af Brøndby!
TOPNYHED
Journalist: Nu byder de på Superliga-stjerne
AVIS
Stort gyldent håndtryk til Kasper Hjulmand
EKSKLUSIVT Afsløring: Bombe – Real Madrid overvejer Yirenkyi
EKSKLUSIVT
‘Jeg har ikke en ambition om at spille for FCK’
TOPNYHED
Ny klub i Danmark? Stor SIF-profil klar på exit
TIPSBLADET SPECIAL
Fem bud – de kan erstatte Kent Nielsen
MEDIE
Panathinaikos spøger: Dansk stjerne til Neestrup?
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
TOPNYHED
På vej væk fra FCK? ‘Sker forhåbentlig i juni’
TRANSFER
Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
TRANSFER
Ademola Ola-Adebomi kan være på vej til Danmark
TOPNYHED
Bidstrup hyldes i Frankrigs største sportsavis
NYHEDER
Transferklar bomber har scoret flest mål i Danmark
FANKLUBBEN Det har været en elendig sæson
TIPSBLADET SPECIAL
Værsgo’, AGF: Her er 6 mulige Mortensen-afløsere
MEDIE
Monsterbud på vej
TOPNYHED
Scorer kassen på dansk drømmeskifte
NYHEDER
Kent Nielsen til landsholdet? ‘Jeg kan sige, at..’
MEDIE
Afslører: Dolberg sat til salg
TOPNYHED
Stjernetræner til Brøndby? ‘Vil være spektakulært’
TRANSFER
Svensk transferrekord knust – smider 210 mio. kr.
MEDIE
De jagter Henrik Meister
STORT INTERVIEW
Arsenal-dansker vender hjem
NYHEDER
Sådan kommer Danmark til VM
NYHEDER
Foreslår dansk fyrtårn til storklub
– Det kan Riemer simpelthen ikke overleve
TOPNYHED Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…
HELT VILDT
Solgte ham i sidste uge – nu er han købt tilbage
NYHEDER
