Tipsbladets dom: Det var helt genialt

Tipsbladet er klar med vurderingen af opgøret mellem FC København og Randers FC.



FC København – Randers FC 4-0 (3-0)
1-0 Diogo Goncalves (8.).
2-0 Roony Bardghji (23.).
3-0 Diogo Goncalves (29., str.).
4-0 Kevin Diks (66.).

Kampens bedste:
FC København
Det var sæsonens hidtil bedste præstation fra FC København, der kørte Randers fuldstændigt over i den første halve time, hvor hjemmeholdet dræbte enhver spænding om kampens udfald. Offensiven var lige så sprudlende som i de seneste kampe, og i dag var der lidt bedste styr på defensiven, omend Randers bestemt heller ikke greb deres muligheder.  

Kampens to helt store profiler var Rasmus Falk og Diogo Goncalves, hvor førstnævnte leverede to oplæg, mens sidstnævnte blev dobbelt målscorer. Især Rasmus Falk var en fornøjelse at se i dag, hvor den teknisk begavede midtbanespiller gav FC København en drømmestart med to flotte assister. 

Til gengæld var der stadig lidt problemer i samspillet mellem Kamil Grabara og William Clem. Den unge midtbanespiller havde igen problemer med at modtage bolden med ryggen til modstanderen, men Grabara gjorde også livet sværere for Clem med nogle svære afleveringer. 

Randers FC: 
En skrækkelig kamp for Rasmus Bertelsens tropper, der ikke gjorde mange ting rigtigt i Parken i dag. Især i første halvleg var der store organisatoriske problemer hos kronjyderne, der nærmest åbnede en motorvej for hjemmeholdet, der udnyttede den store plads, de fik. 

FC Københavns offensiv er skræmmende i øjeblikket, men Randers gjorde også tingene meget nemmere for ‘Løverne’. Det er svært at pege på en Randers-spiller, der leverede en god præstation, men Edgar Babayan indledte kampen med en stærk aktion, hvor han tørrede Kevin Diks. Den aktion burde have resulteret i en assist til Babayan.

Kampens værste: 
Det er en banal observation, men det er svært at få point i Parken, når man brænder chancer som den, Stephen Odey misbrugte i kampens tredje minut, da nigerianeren blev spillet fuldstændigt fri af Edgar Babayan. Odey mistede balancen og bankede bolden over mål til Babayans forbløffelse. Kort efter var FC København foran med 3-0. 

Kampens detalje: 
Opgørets flotteste aktion faldt efter 23 minutter, da Rasmus Falk gav en smagsprøve på sit fortræffelige blik for spillet. Fra en position langt tilbage på banen kiggede Falk op og så Roony Bardghji tage et veltimet løb, hvorefter Falk lagde en genial stikning til det svenske stortalent, som scorede til 2-0 uden problemer. 





LIVE

VM-LIVE: Tidligere Brøndby-spiller taler ud

Thomas Nørgaard: Han skal væk fra Brøndby

Afsløring: FC København sælger Theo Sander

Han vil til Tottenham – koster 688 millioner

Færdig i Real Madrid – han kan skifte helt gratis

‘Jeg begik en kæmpe fejl med Rasmus Højlund’

Skylder FC København penge – straffes hårdt

Kommende Brøndby-spiller overgår kæmpestjerne



EKSKLUSIVT

Tæt på FCK: ‘Han er meget tæt med superstjerne’

Viborg FF på rov hos Superliga-rivaler

Chokskifte på vej?

Til lægetjek i Superliga-klub

Revser stjerne: ‘Fuldkommen katastrofalt!’



EKSKLUSIVT

På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’

Tilbudt FCK sidste år – nu henter Neestrup ham

– Derfor fyrer vi Thomasberg

Neestrup afslører: Det gav et tillidsbrud i FCK

FCK går på rov i Viborg

Dybt upopulær – VM-træner kan fyres torsdag



EKSKLUSIVT

På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham

Peter Schmeichel frustreret: ‘Klar dommerfejl!’

West Ham opfordres til at hente dansk bomber

Thomas Frank afslører: Var tæt på kæmpestjerne

England – Ghana

Portugal – Usbekistan

Sydafrika – Sydkorea

Legende spår ny rolle til Patrick Dorgu

Køber ind i Barcelona

Afsløring: Jordan Larsson til lægetjek

Stor dansk transfer i fare for kollaps?

‘Bombe’: Stjerne med transferbøn på direkte tv

Liverpool meldes varm på tidligere OB-profil



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Forgyldt – det tjener Beckham under VM

– Den største fortrydelse i min FCK-tid er…