Tipsbladets dom: Det var helt suverænt lavet

Tipsbladet er her klar med vurderingen af Superliga-opgøret mellem Hvidovre IF og FC København.



Hvidovre IF – FC København 0-2 (0-1)
0-1 Orri Oskarsson (10.)
0-2 Mohamed Elyounoussi (76.).

Kampens bedste:
Hvidovre IF
Helt som forventet var der en markant forskel i kvaliteten på de to mandskaber, men Hvidovre leverede i dag en præstation, som oprykkerne sagtens kunne være bekendt. Per Frandsens mandskab fik spillet sig frem til en håndfuld gode chancer, og især i anden del af første halvleg fik Hvidovre lagt et godt pres på FC København. 

Med lidt mere held kunne Andreas Smed have bragt Hvidovre foran efter blot to minutter, da kantspilleren ramte overliggeren. Der var muligvis tale om et om et indlæg, men Smed var generelt Hvidovres mest nærgående mand i dag. Smed var en offensiv trussel med sin fart og sit gåpåmod, og han havde også et fint forsøg senere i første halvleg, da han forsøgte at udplacere Theo Sander fra distancen. 

FC København
“Løverne” har fuldt fokus på at kvalificere sig til Champions League i øjeblikket, så der var derfor intet overraskende i, at Jacob Neestrup havde valgt at ryste posen godt og grundigt med sin startopstilling, der bød på hele fem teenagere og to debutanter.

Og det var faktisk tre af FC Københavns unge spillere, der imponerede mest for gæsterne i dag. Theo Sander var tæt på at komme skævt fra start, da et Hvidovre-indlæg ramte overliggeren, men derefter leverede den 18-årige debutant en rigtig solid præstation, hvor han især i begyndelsen af anden halvleg havde nogle vigtige redninger, så Hvidovre ikke fik lov til at komme tilbage i kampen. 

Orri Oskarsson leverede også en rigtig flot præstation, krydret med en klinisk scoring efter 10 minutter, men den bedste FC København-spiller var den 18-årige Oscar Højlund, der fik sin startdebut for mestrene. 

Oscar Højlund fik en forrygende start på kampen, da han efter blot 10 minutter erobrede bolden og serverede den perfekt for Orri Oskarsson ved 1-0-målet, og Højlund viste generelt stærkt pasningsspil og et imponerende drev med bolden. Det bliver utroligt spændende at følge midtbanespilleren i denne sæson, hvor han kan få et stort gennembrud. 

Kampens værste:
‘En enormt mærkelig situation’, lød det fra Discovery-kommentator Zag Egholm, da kampen pludselig måtte afbrydes efter 40 minutter. Her valgte Hvidovre-målmand Filip Djukic nemlig at løbe ud af banen og ned i omklædningsrummet, uden nærmere forklaring. Djukic vendte fem minutter senere tilbage, og her var kommentator Mikkel Bischoff hurtig til at konstatere, at målmanden havde skiftet shorts. 

Det var selvsagt en lidt komisk situation, men det var også synd for Djukic, at det, der formentlig var maveproblemer, skulle ramme ham akut midt i en Superliga-kamp. Hvidovre-målmanden kom efterfølgende tilbage på banen og leverede en stærk præstation, hvilket man må tage hatten af for. 

Kampens detalje:
Han fik kun omtrent 40 minutter på banen, men Elias Achouri nåede alligevel at levere kampens absolut bedste detalje, da tuneseren tørrede Ahmed Iljazovski fuldstændigt i det 76. minut. Achouri prikkede bolden forbi Hvidovre-spilleren og serverede den derefter for Mohamed Elyounoussi, som scorede med hælen. Det var helt suverænt lavet. 

Til gengæld var det en alvorlig streg i regningen for Jacob Neestrup, at Achouri kort efter måtte udgå med en skade. 






Dansk talent: ‘Jeg har ikke haft ferie i to år’




Robertson__ LIVE

LIVE: Tottenham tæt på Robertson

Var en kæmpe SL-profil: I dag har jeg ikke en bil

Opfordrer til fyring: Han er IKKE dygtig nok!

Kæmpe brølere sender Horsens mod Superligaen

Kontrakten udløber – nu flytter han til Danmark 

Tager afsked – varsler dialog med Brøndby

Kæmpe hyldest af Dorgu: ‘Utroligt at tænke på’



STORT INTERVIEW

Køber Patrick Mortensens trøje for 75.250 kroner

Laudrup kritiserer: Kan kalde dem FC Hollywood

Hårdt angreb på DBU-boss

Usikker fremtid – det afgør Isaksens skæbne

Kan få store konsekvenser for Eriksen

Han er gratis – ligger lige til højrebenet, AGF!



Ole_Nielsen STORT INTERVIEW

Fyret i Danmark efter 26 dage: En fantastisk tid

Tottenham enig med stjerne – en anden på vej

Jacob Neestrup er enig med ny klub

Afsløring: FCN forlænger med ombejlet stortalent

Topboss sviner Barça til

Afslører: Vi vil have Victor Nelsson



Skylder FCM millioner – kan få store konsekvenser

FC København kan få Jens Stage-millioner

Vildt forår i Danmark: ‘Han er for dyr, men…’

Brøndby-rygte: Jeg håber, det bliver en dansker

Thomas Mikkelsen med udløb: Vil blive i Brøndby

“Han er den oplagte kandidat for Brøndby”

Sammenligner Brøndby med Manchester United

Superliga-boss: ‘Jeg elsker Henrik Tønder’

Spansk chok: Hvor er Real Madrid-spillerne?



STORT INTERVIEW

Aral Simsir i kæmpe kærlighedserklæring

Massefyring i AC Milan

Forstår ikke FCK: Det er et stort mysterie

‘En mulighed for at lokke en af de dygtige til’

Serie A-klubber jagter Randers-profil

Conte stopper i Napoli

FCM-emne koster kæmpe millionbeløb