Tipsbladets dom: Det var helt utroligt

Tipsbladet er her klar med vurderingen af Superliga-opgøret mellem FC København og OB.



FC København – OB 2-1 (0-0)
0-1 Charly Horneman (57.).
1-1 Lukas Lerager (78.).
2-1 Elias Achouri (90.).

Kampens bedste:
FC København
Det er to klassespillere, som 'Løverne' har fået tilbage i Viktor Claesson Nicolai Boilesen, og Jacob Neestrup råder efterhånden over en uhørt stærk trup. Boilesens plads i startopstillingen var en smule overraskende, idet han blot fik 10 minutters spilletid i comeback-kampen mod Randers, men 'Boile' viste i dag med al tydelighed, at han bør være fast inventar i FC Københavns startellever. Især når alternativerne ikke er bedre i øjeblikket. 

Bredden i offensiven er skræmmende, men i det centrale forsvar har FC København haft deres udfordringer på det seneste, og derfor må Jacob Neestrup også være lykkelig over, at Nicolai Boilesen nu endelig er tilbage. Den tidligere Ajax-spiller har en helt anden sikkerhed på bolden end FC Københavns andre midterforsvarere, og Boilesens tilstedeværelse er derfor en stor forbedring for mestrenes spilopbygning, ligesom Boilesen også sørger for at sprede ro i bagkæden. 

Også Elias Jelert spillede en rigtig god kamp med masser af offensive bidrag. 

OB:
OB er et svært hold at blive klog på i øjeblikket. Efter den sløje kamp mod Viborg leverede Andreas Alms mandskab i dag en glimrende indsats i Parken. Der var mange solide OB-præstationer i dag, både i defensiven, på midtbanen og offensivt, hvor både Rami Al-Hajj og Charly Horneman skilte sig ud. 

Især Charly Horneman var en evig trussel for FC Københavns defensiv. Den 19-årige kantspiller har både fart og teknik, og han ligner en spiller, der kan få et stort gennembrud i denne sæson. 

I sidste ende blev OB ikke belønnet for den gode præstation, da fynboerne indkasserede et uheldigt afrettet mål i tillægstiden. 

Kampens værste: 
Det var en kamp til glemmebogen for både Orri Oskarsson og Denis Vavro. 

Det 18-årige islandske angribstalent fik chancen fra start, men han havde bestemt ikke fået målstøvlerne på i dag, hvor han burde have scoret minimum ét mål. Oskarsson fik kort før pausen serveret bolden én meter foran mål, men islændingen valgte af uransagelige årsager at afslutte med højre skinneben, i stedet for at sætte en inderside på med venstre ben. Det var helt utroligt, at Oskarsson ikke bragte FC København foran i den situation. 

Denis Vavro må også være slemt skuffet over sit forsvarsspil ved 1-0-målet, hvor slovakken fremstod utroligt passiv, da Charly Horneman trak ind i feltet og scorede. 

Kampens detalje: 
Han skabte uro i FC Københavns bagkæde ved flere lejligheder, og efter 57 minutter lykkedes det endelig Charly Horneman at bryde igennem. Den unge offensive profil tørrede Denis Vavro og løb igennem feltet, inden han på flot vis udplacerede Kamil Grabara. 



Højlund blæser alle bagover: Årets transfer!

Dansk landsholdsstjerne slået bevidstløs

Peter Schmeichel fælder dom over Patrick Dorgu

Transferplanen: Han vil selv, så køb ham da, ‘CV’!

Kasper Hjulmand tager forrygende skalp

Martin Retov afslører svinere fra Michael Laudrup 

Fælder dom over Pierre-Emile Højbjerg

De vil have Anton Gaaei – her er prisen

Afslører vild Lukas Lerager-bonus 

Efter FC København-køb: Henter fem spillere

Mads Junker: ‘Det er katastrofalt’

– De tilbød tre-fire gange mere end FCK

Morten Bruun om dansk klub: Ingen gider se dem

Frustreret Premier League-dansker vil væk

Højlund stjæler alle overskrifter i Italien

Store navne kan forlade Brøndby IF

Liverpool ‘meget interesseret’ i Superliga-stjerne

Dansk træner lander job i portugisisk klub

Her vil Asien kopiere Europa

Jubler over AGF: ‘Han er i en liga for sig’

Transferplanen: En guldfugl – er I klar, FCK?

Danskfødt stopper har megasucces i Schalke 04

Afsløring: FCM kaprer kæmpetalentet Tahir Kolici

Barcelona vil kapre Jess Thorups vidunderdreng

Helt vildt: 60 millioner kroner mere

Drømmestart: Marokko vinder efter saksespark

FC København nærmer sig Ilyas Houira

Verdensstjerne ellevild med Lerager-transfer

I svime over Oscar Schwartau

‘Han skal ingen steder’

Amorim: Vi var det bedste hold

Afsløring: Mesterklub tæt på millionkøb i Hobro

Drømmer om VM 2026 med Danmark

FC Barcelona med skrækmelding om AC

Brian Riemer: ‘En ulykkelig situation’

Her dominerer FCK-profiler Superligaen

Statsleder ejer AGF-halstørklæde – Elkjær måber

De er herbstmeister

Vilde Villa nedlagde Manchester United

Barcelona rykker fra

Johannes Hoff Thorup er på listen

Marokko er blevet fodboldens mekka

Julegave? Deler godt nyt om forlængelse

Åh nej! Ikke igen, Andreas Christensen

Mbappé tangerer Ronaldo-rekord

Frustreret Frank føler sig bortdømt: En kæmpe fejl

Stor turnering går over til afholdelse hvert 4. år

Uheldig dansk angriber færdig i Norge

Liverpool slår Frank og Spurs i højspændt drama

Det kommer til at trække ud