Tipsbladets dom: Det var helt utroligt

Tipsbladet er her klar med vurderingen af Superliga-opgøret mellem FC København og OB.



FC København – OB 2-1 (0-0)
0-1 Charly Horneman (57.).
1-1 Lukas Lerager (78.).
2-1 Elias Achouri (90.).

Kampens bedste:
FC København
Det er to klassespillere, som 'Løverne' har fået tilbage i Viktor Claesson Nicolai Boilesen, og Jacob Neestrup råder efterhånden over en uhørt stærk trup. Boilesens plads i startopstillingen var en smule overraskende, idet han blot fik 10 minutters spilletid i comeback-kampen mod Randers, men 'Boile' viste i dag med al tydelighed, at han bør være fast inventar i FC Københavns startellever. Især når alternativerne ikke er bedre i øjeblikket. 

Bredden i offensiven er skræmmende, men i det centrale forsvar har FC København haft deres udfordringer på det seneste, og derfor må Jacob Neestrup også være lykkelig over, at Nicolai Boilesen nu endelig er tilbage. Den tidligere Ajax-spiller har en helt anden sikkerhed på bolden end FC Københavns andre midterforsvarere, og Boilesens tilstedeværelse er derfor en stor forbedring for mestrenes spilopbygning, ligesom Boilesen også sørger for at sprede ro i bagkæden. 

Også Elias Jelert spillede en rigtig god kamp med masser af offensive bidrag. 

OB:
OB er et svært hold at blive klog på i øjeblikket. Efter den sløje kamp mod Viborg leverede Andreas Alms mandskab i dag en glimrende indsats i Parken. Der var mange solide OB-præstationer i dag, både i defensiven, på midtbanen og offensivt, hvor både Rami Al-Hajj og Charly Horneman skilte sig ud. 

Især Charly Horneman var en evig trussel for FC Københavns defensiv. Den 19-årige kantspiller har både fart og teknik, og han ligner en spiller, der kan få et stort gennembrud i denne sæson. 

I sidste ende blev OB ikke belønnet for den gode præstation, da fynboerne indkasserede et uheldigt afrettet mål i tillægstiden. 

Kampens værste: 
Det var en kamp til glemmebogen for både Orri Oskarsson og Denis Vavro. 

Det 18-årige islandske angribstalent fik chancen fra start, men han havde bestemt ikke fået målstøvlerne på i dag, hvor han burde have scoret minimum ét mål. Oskarsson fik kort før pausen serveret bolden én meter foran mål, men islændingen valgte af uransagelige årsager at afslutte med højre skinneben, i stedet for at sætte en inderside på med venstre ben. Det var helt utroligt, at Oskarsson ikke bragte FC København foran i den situation. 

Denis Vavro må også være slemt skuffet over sit forsvarsspil ved 1-0-målet, hvor slovakken fremstod utroligt passiv, da Charly Horneman trak ind i feltet og scorede. 

Kampens detalje: 
Han skabte uro i FC Københavns bagkæde ved flere lejligheder, og efter 57 minutter lykkedes det endelig Charly Horneman at bryde igennem. Den unge offensive profil tørrede Denis Vavro og løb igennem feltet, inden han på flot vis udplacerede Kamil Grabara. 





‘Sur over Brøndby-transfer’


Vingegaard afslører: ‘Var tæt på at brænde ud’

‘Sur over Brøndby-transfer’

FCK bød: ‘Det bliver et rekordsalg’

Legende med chokmelding

Afslører: Jeg har en aftale med Carsten V. Jensen

Stjernetræner til Real Madrid? ‘Ingen hemmelighed’

Xabi Alonso med iskold besked til Real Madrid

Premier League-klub meldes varm på Filip Jörgensen

Ny FCK-stjerne? Så dyr er Damir Redzic

Særlig klausul koster Alonso vildt millionbeløb

Klubboss bekræfter: ‘Handlen med FCK er på plads’

Michael Carrick foretager kæmpe ændring i Man Utd

– De lignede lort!

Superliga-jubel: ‘Virkelig en stor signing’

Antonsen bliver væk – får stor bøde

– Klart en af de værste oplevelser, jeg har haft

‘Det er kæmpe – en kæmpe nyhed’

Afblæst: German Onugkha ødelægger fodboldkamp

‘Han har ikke noget at tilføre FC København’

Skamroser dansker: ‘Han skal sælges’

Agent: FC Midtjylland-bud for lavt

Nicklas Bendtner deler ‘upopulær fodboldholdning’

Bevæger sig videre fra Andreas Maxsø

Ny Brøndby-spiller har allerede imponeret Cooper

FC København-emne har ‘en virkelig god kontrakt’

‘Med al respekt – FCK er mest interessant’

Afsløring: Andreas Skov Olsen skifter til Rangers

På vej til FCK? ‘I Sverige var han et kæmpe scoop’

FCK og FCM interesseret – ny klub på banen

FC København viser interesse for Udinese-spiller

Delaney sætter ord på kontraktsituation

Transfer på vej? AaB spørger på profil

Vil have FCK-stjerne: ‘Vi gør alt, hvad vi kan’

Transferdrama: Afslører nye detaljer om millionbud

På vej til Superligaen? Har vild målnæse

Bekræfter FC København-historie

Stort FCK-bud – nu kæmper ærkerivaler om dansker

Afsløring: FC København køber Kenay Myrie

Afsløring: FC Helsingør får dansk cheftræner

Rune afslører ‘brutal snak’ med sit team

Nyindkøb stråler i Manchester City-sejr

Flere danskerscoringer i Bundesliga-duel

Mål i begge ender i Marokko

Farzams Fanzone: ‘Det er førsteprioriteten’

Bundesliga-kamp aflyst med meget kort varsel

Dansk målsluger færdig

Malmö FF tester dansk midtbanespiller

Afsløring: Udenlandske klubber lurer på Daramy

Juventus kørte Cremonese over

Sociedad snupper pokalsejr i baskerderby