FC København – OB 2-1 (0-0)
0-1 Charly Horneman (57.).
1-1 Lukas Lerager (78.).
2-1 Elias Achouri (90.).
Kampens bedste:
FC København
Det er to klassespillere, som 'Løverne' har fået tilbage i Viktor Claesson Nicolai Boilesen, og Jacob Neestrup råder efterhånden over en uhørt stærk trup. Boilesens plads i startopstillingen var en smule overraskende, idet han blot fik 10 minutters spilletid i comeback-kampen mod Randers, men 'Boile' viste i dag med al tydelighed, at han bør være fast inventar i FC Københavns startellever. Især når alternativerne ikke er bedre i øjeblikket.
Bredden i offensiven er skræmmende, men i det centrale forsvar har FC København haft deres udfordringer på det seneste, og derfor må Jacob Neestrup også være lykkelig over, at Nicolai Boilesen nu endelig er tilbage. Den tidligere Ajax-spiller har en helt anden sikkerhed på bolden end FC Københavns andre midterforsvarere, og Boilesens tilstedeværelse er derfor en stor forbedring for mestrenes spilopbygning, ligesom Boilesen også sørger for at sprede ro i bagkæden.
Også Elias Jelert spillede en rigtig god kamp med masser af offensive bidrag.
OB:
OB er et svært hold at blive klog på i øjeblikket. Efter den sløje kamp mod Viborg leverede Andreas Alms mandskab i dag en glimrende indsats i Parken. Der var mange solide OB-præstationer i dag, både i defensiven, på midtbanen og offensivt, hvor både Rami Al-Hajj og Charly Horneman skilte sig ud.
Især Charly Horneman var en evig trussel for FC Københavns defensiv. Den 19-årige kantspiller har både fart og teknik, og han ligner en spiller, der kan få et stort gennembrud i denne sæson.
I sidste ende blev OB ikke belønnet for den gode præstation, da fynboerne indkasserede et uheldigt afrettet mål i tillægstiden.
Kampens værste:
Det var en kamp til glemmebogen for både Orri Oskarsson og Denis Vavro.
Det 18-årige islandske angribstalent fik chancen fra start, men han havde bestemt ikke fået målstøvlerne på i dag, hvor han burde have scoret minimum ét mål. Oskarsson fik kort før pausen serveret bolden én meter foran mål, men islændingen valgte af uransagelige årsager at afslutte med højre skinneben, i stedet for at sætte en inderside på med venstre ben. Det var helt utroligt, at Oskarsson ikke bragte FC København foran i den situation.
Denis Vavro må også være slemt skuffet over sit forsvarsspil ved 1-0-målet, hvor slovakken fremstod utroligt passiv, da Charly Horneman trak ind i feltet og scorede.
Kampens detalje:
Han skabte uro i FC Københavns bagkæde ved flere lejligheder, og efter 57 minutter lykkedes det endelig Charly Horneman at bryde igennem. Den unge offensive profil tørrede Denis Vavro og løb igennem feltet, inden han på flot vis udplacerede Kamil Grabara.
LIVE
TransferLIVE: Succestræner i overraskende skifte?
NYHEDER
Kommer med kæmpe Agger-nyhed
MEDIE
Alexander Sørloth tæt på storklub – her er lønnen
NYHEDER
– Han har fået et bedre tilbud af Brøndby!
TRANSFERPLANEN
De 2 MÅ være aktuelle for store danske klubber
TRANSFER
Ademola Ola-Adebomi kan være på vej til Danmark
Riemer om akut indlæggelse: ‘Bløder i mit hjerte’
Medie vurderer: Danskere kan fås til spotpris
EKSKLUSIVT Afsløring: Bombe – Real Madrid overvejer Yirenkyi
TIPSBLADET SPECIAL
Fem bud – de kan erstatte Kent Nielsen
EKSKLUSIVT
‘Jeg har ikke en ambition om at spille for FCK’
TIPSBLADET SPECIAL
Værsgo’, AGF: Her er 6 mulige Mortensen-afløsere
TOPNYHED
Journalist: Nu byder de på Superliga-stjerne
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
AVIS
Stort gyldent håndtryk til Kasper Hjulmand
TOPNYHED
Ny klub i Danmark? Stor SIF-profil klar på exit
TOPNYHED
På vej væk fra FCK? ‘Sker forhåbentlig i juni’
TOPNYHED
Scorer kassen på dansk drømmeskifte
MEDIE
Monsterbud på vej
FANKLUBBEN Det har været en elendig sæson
Læge: Eriksens pacemaker støder, som den skal
NYHEDER
Transferklar bomber har scoret flest mål i Danmark
MEDIE
Panathinaikos spøger: Dansk stjerne til Neestrup?
TOPNYHED
Bidstrup hyldes i Frankrigs største sportsavis
DBU-direktør: Vi følger op med alle spillere
MEDIE
De jagter Henrik Meister
TRANSFER
Svensk transferrekord knust – smider 210 mio. kr.
Brasiliansk VM-mavepuster
STORT INTERVIEW
Arsenal-dansker vender hjem
TOPNYHED
Stjernetræner til Brøndby? ‘Vil være spektakulært’
EKSKLUSIVT
Hjulmand har bemærket Mourinhos udtalelser
TRANSFER
Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
TOPNYHED Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…
Eriksen er ved bevidsthed efter fald mod Ukraine
MEDIE