FC København – OB 2-1 (0-0)
0-1 Charly Horneman (57.).
1-1 Lukas Lerager (78.).
2-1 Elias Achouri (90.).
Kampens bedste:
FC København
Det er to klassespillere, som 'Løverne' har fået tilbage i Viktor Claesson Nicolai Boilesen, og Jacob Neestrup råder efterhånden over en uhørt stærk trup. Boilesens plads i startopstillingen var en smule overraskende, idet han blot fik 10 minutters spilletid i comeback-kampen mod Randers, men 'Boile' viste i dag med al tydelighed, at han bør være fast inventar i FC Københavns startellever. Især når alternativerne ikke er bedre i øjeblikket.
Bredden i offensiven er skræmmende, men i det centrale forsvar har FC København haft deres udfordringer på det seneste, og derfor må Jacob Neestrup også være lykkelig over, at Nicolai Boilesen nu endelig er tilbage. Den tidligere Ajax-spiller har en helt anden sikkerhed på bolden end FC Københavns andre midterforsvarere, og Boilesens tilstedeværelse er derfor en stor forbedring for mestrenes spilopbygning, ligesom Boilesen også sørger for at sprede ro i bagkæden.
Også Elias Jelert spillede en rigtig god kamp med masser af offensive bidrag.
OB:
OB er et svært hold at blive klog på i øjeblikket. Efter den sløje kamp mod Viborg leverede Andreas Alms mandskab i dag en glimrende indsats i Parken. Der var mange solide OB-præstationer i dag, både i defensiven, på midtbanen og offensivt, hvor både Rami Al-Hajj og Charly Horneman skilte sig ud.
Især Charly Horneman var en evig trussel for FC Københavns defensiv. Den 19-årige kantspiller har både fart og teknik, og han ligner en spiller, der kan få et stort gennembrud i denne sæson.
I sidste ende blev OB ikke belønnet for den gode præstation, da fynboerne indkasserede et uheldigt afrettet mål i tillægstiden.
Kampens værste:
Det var en kamp til glemmebogen for både Orri Oskarsson og Denis Vavro.
Det 18-årige islandske angribstalent fik chancen fra start, men han havde bestemt ikke fået målstøvlerne på i dag, hvor han burde have scoret minimum ét mål. Oskarsson fik kort før pausen serveret bolden én meter foran mål, men islændingen valgte af uransagelige årsager at afslutte med højre skinneben, i stedet for at sætte en inderside på med venstre ben. Det var helt utroligt, at Oskarsson ikke bragte FC København foran i den situation.
Denis Vavro må også være slemt skuffet over sit forsvarsspil ved 1-0-målet, hvor slovakken fremstod utroligt passiv, da Charly Horneman trak ind i feltet og scorede.
Kampens detalje:
Han skabte uro i FC Københavns bagkæde ved flere lejligheder, og efter 57 minutter lykkedes det endelig Charly Horneman at bryde igennem. Den unge offensive profil tørrede Denis Vavro og løb igennem feltet, inden han på flot vis udplacerede Kamil Grabara.
LIVE
LIVE: Drømmedebut af Brøndby-flop
NYHEDER
Voldsom udmelding om Froholdt
NYHEDER
Afgørende: Højlund scorede igen for Napoli
HELT VILDT
Kæmpe stigning – Patrick Dorgu den mest værdifulde
Engelske medier med klar dom over FC Midtjylland
OPTAKT
Brøndby IF – Viborg FF
NYHEDER
Hjulmand tager point i vanvittig kamp mod Bayern
OPTAKT
Sønderjyske – AGF
EKSKLUSIVT
Skal han til FCK eller Brøndby? ‘Oplagt kandidat’
EKSKLUSIVT
Slog transferrekord i Brøndby – sådan gik det til
NYHEDER
Vild spådom om FC Midtjylland
Laudrup og Elkjær: ‘Tror ikke de klarer den’
FANKLUBBEN ‘Ingen tvivl om, at de rykker ud af Superligaen’
MEDIE
United overvejer disse fem managers
NYHEDER
Frøkjær: ‘Ikke det, jeg eller Brøndby havde håbet’
OPTAKT
OB – FC København
OPTAKT
FC Midtjylland – FC Nordsjælland
NYHEDER
Bendtner kritiserer Bodø/Glimt: ‘Latterligt!’
FANKLUBBEN Bekymret: Det kan falde helt sammen i Silkeborg
OPTAKT
Liverpool – Tottenham
NYHEDER
Markant transfermelding om Højlund
Brian Riemer ser på tre Superliga-stjerner søndag
MEDIE
Så du med, Riemer? Mæhle høster stor ros
MEDIE
Vil kun tage Tottenham-job på én betingelse
Vildt trænerskifte? ‘Jeg er sikker på han smutter’
NYHEDER
Katastrofen lurer i Tottenham: ‘Græd eller kæmp!’
STORT INTERVIEW
Peter Kjær: Her er min bekymring
Mølby: Han skal starte i målet for Danmark
MEDIE
PL-giganter sværmer om Superliga-stjerne
Supercomputer spår FCM-nedtur
Ellevild med Kasper Hjulmand-‘stik’
TOPNYHED Skifte glæder Thomas Delaney
EKSKLUSIVT
FCK og Brøndby på rov i FCM? ‘Ville være bomben!’
TRANSFER
Danskers værdi eksploderer: Han skal koste 100 mio
EKSKLUSIVT
Afslører: Derfor skal ‘PC’ IKKE til FCK lige nu
EKSKLUSIVT
Nyt stadion til dansk klub: Nu vil vi se gravkoen
NYHEDER
FCK-boss melder klar målsætning ud
AaB-krisen fortsætter
MEDIE
Kæmpe udrensning? 11 spillere kan smutte
NYHEDER
Klart nummer et: Lyngby tager markant sejr
TIPSBLADET SPECIAL
Supercomputer: Gyser venter i Superligaen
AVIS
FCM-transfer kollapsede – nu får han stort skifte
– Jeg tror ikke vi kan huske en lignende situation
DAGENS SPILFORSLAG
Endnu en pointdeling i Odense
Arsenal tager stort skridt mod mesterskabet
NYHEDER
Inter smider point i toppen af Serie A
Tilbage efter lang pause
OPTAKT
Barcelona – Sevilla
Kæk Randers-boss med stikpille til egne profiler
FANKLUBBEN
Brøndbys sæson: Uha – en turbulent sommer?
DAGENS SPILFORSLAG
Impotens på Emirates
NYHEDER
Frimann uenig – Det er en tendens
NYHEDER
Randers ødelægger vanvittig Fredericia-stime
TIPSBLADETS DOM