FC København – OB 2-1 (0-0)
0-1 Charly Horneman (57.).
1-1 Lukas Lerager (78.).
2-1 Elias Achouri (90.).
Kampens bedste:
FC København
Det er to klassespillere, som 'Løverne' har fået tilbage i Viktor Claesson Nicolai Boilesen, og Jacob Neestrup råder efterhånden over en uhørt stærk trup. Boilesens plads i startopstillingen var en smule overraskende, idet han blot fik 10 minutters spilletid i comeback-kampen mod Randers, men 'Boile' viste i dag med al tydelighed, at han bør være fast inventar i FC Københavns startellever. Især når alternativerne ikke er bedre i øjeblikket.
Bredden i offensiven er skræmmende, men i det centrale forsvar har FC København haft deres udfordringer på det seneste, og derfor må Jacob Neestrup også være lykkelig over, at Nicolai Boilesen nu endelig er tilbage. Den tidligere Ajax-spiller har en helt anden sikkerhed på bolden end FC Københavns andre midterforsvarere, og Boilesens tilstedeværelse er derfor en stor forbedring for mestrenes spilopbygning, ligesom Boilesen også sørger for at sprede ro i bagkæden.
Også Elias Jelert spillede en rigtig god kamp med masser af offensive bidrag.
OB:
OB er et svært hold at blive klog på i øjeblikket. Efter den sløje kamp mod Viborg leverede Andreas Alms mandskab i dag en glimrende indsats i Parken. Der var mange solide OB-præstationer i dag, både i defensiven, på midtbanen og offensivt, hvor både Rami Al-Hajj og Charly Horneman skilte sig ud.
Især Charly Horneman var en evig trussel for FC Københavns defensiv. Den 19-årige kantspiller har både fart og teknik, og han ligner en spiller, der kan få et stort gennembrud i denne sæson.
I sidste ende blev OB ikke belønnet for den gode præstation, da fynboerne indkasserede et uheldigt afrettet mål i tillægstiden.
Kampens værste:
Det var en kamp til glemmebogen for både Orri Oskarsson og Denis Vavro.
Det 18-årige islandske angribstalent fik chancen fra start, men han havde bestemt ikke fået målstøvlerne på i dag, hvor han burde have scoret minimum ét mål. Oskarsson fik kort før pausen serveret bolden én meter foran mål, men islændingen valgte af uransagelige årsager at afslutte med højre skinneben, i stedet for at sætte en inderside på med venstre ben. Det var helt utroligt, at Oskarsson ikke bragte FC København foran i den situation.
Denis Vavro må også være slemt skuffet over sit forsvarsspil ved 1-0-målet, hvor slovakken fremstod utroligt passiv, da Charly Horneman trak ind i feltet og scorede.
Kampens detalje:
Han skabte uro i FC Københavns bagkæde ved flere lejligheder, og efter 57 minutter lykkedes det endelig Charly Horneman at bryde igennem. Den unge offensive profil tørrede Denis Vavro og løb igennem feltet, inden han på flot vis udplacerede Kamil Grabara.
LIVE
LIVE: Det er 22 år siden, Brøndby
MEDIE
Engelsk klub går all-in på Thomas Frank
MEDIE
Drømmer om stor Rasmus Højlund-kovending
TOPNYHED
Særligt møde i Brøndby: Maxsø smed trænerne ud
Smider Salah-bombe
TOPNYHED
Ajax-træner reagerer på Dolberg-bombe
NYHEDER
Ekspert: Det bestemmer du ikke, Eriksen
Kæmpekøb retur til FC København?
OPTAKT
AGF – FC Midtjylland
MEDIE
Amir Richardson scorer kassen i FC København
NYHEDER
Se målet her – Jens Stage scorede igen for Werder
STORT INTERVIEW
Vild udvikling – dansk sensation scorer på stribe
TOPNYHED Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig
NYHEDER
Werge: Han kan erstatte Kent Nielsen
AVIS
Kasper Dolberg-bombe meldes på vej
TOPNYHED
Ekstrem spiller kan skifte til FC København
NYHEDER
Hård AGF-melding: ‘Det er virkelig alvorligt’
NYHEDER
Helt vildt, Ramaj – ikke sket siden FCK
Anbefaler dem at stjæle dansk landsholdsspiller
EKSKLUSIVT Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering
NYHEDER
Drømmemål sender Fredericia under stregen
MEDIE
Stort flop i England – hent Elias Jelert
Svær tid: “Nu presser Randers mig ud”
NYHEDER
Gravesen: Dét afgør hvem der vinder Premier League
Oddset styrtdykker
OPTAKT
FC København – Vejle Boldklub
TOPNYHED
Sender stikpille til FC København-flop
INTERVIEW
Glæd jer, Brøndby: ‘Han har hele pakken’
EKSKLUSIVT
Han er færdig i Brøndby
Dyster SL-spådom: ‘De ryger under stregen’
INTERVIEW
Superliga-boss: Vi skal sælge spillere til sommer
FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag
Ståle Solbakken overvejede at sige op
OPTAKT
Viborg FF – FC Nordsjælland