Tipsbladets dom: Det var ren verdensklasse

Vi er klar med Tipsbladets dom efter braget mellem Viborg FF og FC København.



Viborg FF – FC København 1-2 (0-2)
0-1 Jordan Larsson (16.)
0-2 Diogo Goncalves (33.)
1-2 Jakob Bonde (62.)

Kampens bedste:
Viborg FF:
Der var flere gode præstationer fra Viborg-spillere.

Målmand Lucas Lund Pedersen reddede et straffespark, men måtte se returen ryge i nettet. Og så havde han en rigtig vigtig redning på en fri Mohamed Daramy i starten af anden halvleg, så stillingen forblev 0-2. Det gav Viborg muligheden for at komme tilbage i opgøret.

Men prisen går til venstre back Oliver Bundgaard, der spillede rigtig godt og konstant kom med frem i banen og gjorde det farligt. Hans afleveringer var gode, og han tog mange gode løb. Bundgaard er en spiller, som der er meget potentiale i. Han skal bare blive mere stabil, så man ser det uge efter uge.

FC København:
Han startede ikke specielt godt i FC København, men han har godt nok været afgørende på det seneste, angriber Jordan Larsson. Så afgørende, at man sagtens kan se Peter Christiansen sende millioner til Schalke 04 for at købe frontløberen fri af den tyske klub.

Mod Viborg FF scorede han opgørets første mål, og så var han i anden halvleg tæt på at få en assist, da han spillede Mohamed Daramy helt fri til afslutning mod Lucas Lund Pedersens mål. Daramy missede dog.

Missede gjorde Jordan Larsson ikke, da han selv fik en chance efter en returbold på en afslutning fra Diogo Goncalves efter et kvarter i første halvleg. Med et forrygende touch og en afslutning i nærmest samme moment, sendte han bolden over i det lange hjørne til 1-0. Det var en verdensklasseaktion af den svenske angriber, der også indgik godt i spillet og var en fin opspilsstation for FCK. Ham skal du bare få købt, “PC”.

Kampens værste:
Han spillede egentlig en god kamp, men prisen går til Ibrahim Said. For det er fuldstændigt idiotisk at trække et rødt kort med otte minutter plus det løse igen af opgøret mod FC København. At spille 10 mod 11 gjorde jo ikke Viborgs muligheder for at få point større. Tåbeligt, dumt og dyre lærepenge for en ung spiller, som ellers viste mange gode ting i opgøret, hvor FCK-defensiven virkede nervøse over Saids fart og evner til at angribe bagrummet. Det skulle de så ikke tænke så meget over de sidste minutter af opgøret. 

Og nu er Saids sæson færdig.

Kampens detalje:
Der var god opdækning på den dygtige kantspiller Elias Achouri, men en enkelt gang sidst i første halvleg viste han den ufatteligt store individuelle klasse, han har. Han modtog bolden, lavede et par hurtige træk fra den ene fod til den anden, og pludseligt eksploderede han og gik mellem Rasmus Falk og Elias Jelert, der ellers gjorde alt for at komme i vejen. Det var blevet en god mulighed, hvis ikke Mohamed Daramy var kommet i vejen for afslutningen.







LIVE

LIVE: Afventer svar om Mikael Uhre

Revser FCM-stjerne: ‘Fuldstændig utilgiveligt!’

Overrasket over FCM-stjerne: Dumt at gøre

Thomas Frank-melding skaber overskrifter

Stjerne peger på Højlund

Laver aftale med Frederik Birk

Revser Brøndby-stjerne: ‘Kan ikke følge med’



EKSKLUSIVT

Afsløring: Bombe – smidt af efter drama i Horsens

Pludselig fremhæver han omdiskuteret FCM-stjerne

Som forandret: FCK-stjerne storskuffede trods sejr

Enighed – Toni Kroos tæt på stort job

Afslører: Skred efter Lars Olsen-ansættelse

Storroser dansk super-talent



EKSKLUSIVT

Dommerekspert: Store skæverter og en hyldestsang

Ny dansk landstræner? Nu reagerer han

Chelsea-legende i Noah Nartey-opråb

Klar Eriksen-spådom: Det kommer ikke til at ske

Hyrer første kvindelige cheftræner i Bundesligaen

Foreslår ny BIF-træner: Ville passe fantastisk ind



Udenlandske medier med fokus på FCM-reserve

Får statsborgerskab: Det giver Solbakken hovedpine

Kunne lave chokskifte til FCK – nu lurer storklub

Ondt blod – de 2 fik Brøndby Stadion på nakken!

Sammenligner med Brøndby: ‘De var fire om det!’

Det kræver klasse af dimensioner at gøre det der!

Chok i Norge: Ståle er nok ikke imponeret

Bombe – Clement Bischoff kylet af holdet

– Han ender i Premier League

Skreget op: Bo Svensson forstår FCK-stjerne

Tottenham under stregen

Højlund forværrede Wolfsburg-krisen

– De havde ikke vundet 7-0 med Jacob Neestrup



Fanklubben
” Tipsbladet’s fan panel

‘Min tid i FC København var helt perfekt’

Kæmpe million-lønforhøjelse venter Braithwaite

Store transferkup: ‘Godt valg, Brøndby!’

Bayern slår rekord i ny storsejr

Ikke i tvivl – Dolberg skal ingen steder

FC Fredericia – Vejle Boldklub

Jubler over dansk transferscoop: ‘Fantastisk!’

Afslører dialog med Niels Frederiksen

Dansk klub jubler: ‘Det er sindssygt mange penge’

Silkeborg-comeback giver håb

Superliga-debut i går – i dag bankede han Brøndby

Gil Vicente tryner Tondela

FC København med overtidssejr over Randers

FCM sejrede over Brøndby i ond kamp

Vil lokke Brøndby-spiller til denne klub

Viborg sejrer i Haderslev efter grusom situation

‘Det former ens karakter’

Brøndby jagter succesoplevelse i nye relationer

‘Han snakker ikke om andet!’

Sky Blues deprimererer Blues på Broen

På vej tilbage? “Han ser totalt anderledes ud”

Ferran Torres sendte Barcelona på guldkurs

Teenager skyder Liverpool fri af dårlig stime