Viborg FF – FC København 1-2 (0-2)
0-1 Jordan Larsson (16.)
0-2 Diogo Goncalves (33.)
1-2 Jakob Bonde (62.)
Kampens bedste:
Viborg FF:
Der var flere gode præstationer fra Viborg-spillere.
Målmand Lucas Lund Pedersen reddede et straffespark, men måtte se returen ryge i nettet. Og så havde han en rigtig vigtig redning på en fri Mohamed Daramy i starten af anden halvleg, så stillingen forblev 0-2. Det gav Viborg muligheden for at komme tilbage i opgøret.
Men prisen går til venstre back Oliver Bundgaard, der spillede rigtig godt og konstant kom med frem i banen og gjorde det farligt. Hans afleveringer var gode, og han tog mange gode løb. Bundgaard er en spiller, som der er meget potentiale i. Han skal bare blive mere stabil, så man ser det uge efter uge.
FC København:
Han startede ikke specielt godt i FC København, men han har godt nok været afgørende på det seneste, angriber Jordan Larsson. Så afgørende, at man sagtens kan se Peter Christiansen sende millioner til Schalke 04 for at købe frontløberen fri af den tyske klub.
Mod Viborg FF scorede han opgørets første mål, og så var han i anden halvleg tæt på at få en assist, da han spillede Mohamed Daramy helt fri til afslutning mod Lucas Lund Pedersens mål. Daramy missede dog.
Missede gjorde Jordan Larsson ikke, da han selv fik en chance efter en returbold på en afslutning fra Diogo Goncalves efter et kvarter i første halvleg. Med et forrygende touch og en afslutning i nærmest samme moment, sendte han bolden over i det lange hjørne til 1-0. Det var en verdensklasseaktion af den svenske angriber, der også indgik godt i spillet og var en fin opspilsstation for FCK. Ham skal du bare få købt, “PC”.
Kampens værste:
Han spillede egentlig en god kamp, men prisen går til Ibrahim Said. For det er fuldstændigt idiotisk at trække et rødt kort med otte minutter plus det løse igen af opgøret mod FC København. At spille 10 mod 11 gjorde jo ikke Viborgs muligheder for at få point større. Tåbeligt, dumt og dyre lærepenge for en ung spiller, som ellers viste mange gode ting i opgøret, hvor FCK-defensiven virkede nervøse over Saids fart og evner til at angribe bagrummet. Det skulle de så ikke tænke så meget over de sidste minutter af opgøret.
Og nu er Saids sæson færdig.
Kampens detalje:
Der var god opdækning på den dygtige kantspiller Elias Achouri, men en enkelt gang sidst i første halvleg viste han den ufatteligt store individuelle klasse, han har. Han modtog bolden, lavede et par hurtige træk fra den ene fod til den anden, og pludseligt eksploderede han og gik mellem Rasmus Falk og Elias Jelert, der ellers gjorde alt for at komme i vejen. Det var blevet en god mulighed, hvis ikke Mohamed Daramy var kommet i vejen for afslutningen.
TOPNYHED Bekræfter: Stor Andreas Christensen-nyhed
NYHEDER
Daramy med nøglerolle i kæmpe FCK-transfer
MEDIE
United fortryder: Stor uenighed om Rashford
NYHEDER
Boilesen peger på FC København
OPTAKT
OB – FC Midtjylland
HELT VILDT
For første gang siden 1999!
NYHEDER
Fik jobbet i sommer: Boilesen stopper
MEDIE
Overraskede alle – stjerne i gigantisk lønnedgang
AVIS Fyret Thomas Frank står til kæmpe gyldent håndtryk
NYHEDER
Salah strålede for Liverpool
INTERVIEW
Færdig i Brøndby? Nu svarer Steve Cooper
OPTAKT
FC Fredericia – AGF
TIPSBLADETS DOM
Et lyspunkt i kolossal Superliga-krise
TIPSBLADET SPECIAL Farvel og tak: Fem bud på Thomas Franks nye job
EKSKLUSIVT
– Kun FCM og FCK kommer i nærheden af ham!
NYHEDER
‘Vi er favoritter mod Danmark!’
MEDIE
Rejser til Danmark – samtale med FCK-angriber
INTERVIEW
Cooper har snakket med Thomas Frank og Hermansen
MEDIE
Så mange millioner kostede Thomas Frank Tottenham
EKSKLUSIVT ‘Mit livs bedste beslutning at skifte til FCK’
MEDIE
‘Chokeret og rasende’ over viralt Højbjerg-klip
TRANSFER
Klart svar om Brøndby-afsked – her er købsoptionen
MEDIE
Stjernemålmand hylder Peter Schmeichel
Dolberg åbner op: Man mærker magien overalt
Her er Danmarks Nations League-pulje!
NYHEDER
Stor interesse: Superliga-profil åben for transfer
TIPSBLADETS DOM
Det ligner et kæmpe Superliga-gennembrud!
Interessen er eksploderet på grund af FC København
NYHEDER
Kæmpe drama: Rødt, straffe og nederlag til FCK
TOPNYHED
Thomas Frank topfavorit til dette trænerjob
NYHEDER
‘Det var forfærdeligt at se på!’
NYHEDER
Scoring nummer 500! Kane bankede Werder Bremen
INTERVIEW Glæd jer, Brøndby: ‘Han er vild!’
AVIS
Jagter Christian Nørgaard
TRANSFER
‘Derfor forlod jeg Brøndby’
MEDIE
Kun underskrift mangler – han afløser Thomas Frank
NYHEDER
Præsenterer Thomas Franks afløser
Ny Superliga-spiller i venteposition i London
TRANSFER
Afslører nye detaljer om stjernes Superliga-skifte
HELT VILDT
Utroligt: Brøndby må glæde sig
NYHEDER
Danmark indleder med et brag mod Norge
NYHEDER
Stor dramatik: Inter vinder Derby d’Italia
NYHEDER
‘Jeg skammer mig’
KAMP-FOKUS
FCK-FCN: Han er altid involveret i mål!
TRANSFER
Tog Brøndby-spiller med på råd om transfer
Har afvist kæmpe muligheder – nu forklarer agenten
DAGENS SPILFORSLAG
Uafgjort i italiensk derby
Glimrende Yussuf Poulsen-nyhed
Madagasker på tavlen i Superliga-brag
FANKLUBBEN
Jeg er overrasket over, at han er den eneste
TRANSFER
Tidl. FCM-keeper skal spille i 4. division
‘Peter Christiansen har vores fulde tillid’
OPTAKT
FC København – FC Nordsjælland
NYHEDER
Landsholdsbobler ude resten af sæsonen
NYHEDER
