Viborg FF – FC København 1-2 (0-2)
0-1 Jordan Larsson (16.)
0-2 Diogo Goncalves (33.)
1-2 Jakob Bonde (62.)
Kampens bedste:
Viborg FF:
Der var flere gode præstationer fra Viborg-spillere.
Målmand Lucas Lund Pedersen reddede et straffespark, men måtte se returen ryge i nettet. Og så havde han en rigtig vigtig redning på en fri Mohamed Daramy i starten af anden halvleg, så stillingen forblev 0-2. Det gav Viborg muligheden for at komme tilbage i opgøret.
Men prisen går til venstre back Oliver Bundgaard, der spillede rigtig godt og konstant kom med frem i banen og gjorde det farligt. Hans afleveringer var gode, og han tog mange gode løb. Bundgaard er en spiller, som der er meget potentiale i. Han skal bare blive mere stabil, så man ser det uge efter uge.
FC København:
Han startede ikke specielt godt i FC København, men han har godt nok været afgørende på det seneste, angriber Jordan Larsson. Så afgørende, at man sagtens kan se Peter Christiansen sende millioner til Schalke 04 for at købe frontløberen fri af den tyske klub.
Mod Viborg FF scorede han opgørets første mål, og så var han i anden halvleg tæt på at få en assist, da han spillede Mohamed Daramy helt fri til afslutning mod Lucas Lund Pedersens mål. Daramy missede dog.
Missede gjorde Jordan Larsson ikke, da han selv fik en chance efter en returbold på en afslutning fra Diogo Goncalves efter et kvarter i første halvleg. Med et forrygende touch og en afslutning i nærmest samme moment, sendte han bolden over i det lange hjørne til 1-0. Det var en verdensklasseaktion af den svenske angriber, der også indgik godt i spillet og var en fin opspilsstation for FCK. Ham skal du bare få købt, “PC”.
Kampens værste:
Han spillede egentlig en god kamp, men prisen går til Ibrahim Said. For det er fuldstændigt idiotisk at trække et rødt kort med otte minutter plus det løse igen af opgøret mod FC København. At spille 10 mod 11 gjorde jo ikke Viborgs muligheder for at få point større. Tåbeligt, dumt og dyre lærepenge for en ung spiller, som ellers viste mange gode ting i opgøret, hvor FCK-defensiven virkede nervøse over Saids fart og evner til at angribe bagrummet. Det skulle de så ikke tænke så meget over de sidste minutter af opgøret.
Og nu er Saids sæson færdig.
Kampens detalje:
Der var god opdækning på den dygtige kantspiller Elias Achouri, men en enkelt gang sidst i første halvleg viste han den ufatteligt store individuelle klasse, han har. Han modtog bolden, lavede et par hurtige træk fra den ene fod til den anden, og pludseligt eksploderede han og gik mellem Rasmus Falk og Elias Jelert, der ellers gjorde alt for at komme i vejen. Det var blevet en god mulighed, hvis ikke Mohamed Daramy var kommet i vejen for afslutningen.
LIVE
LIVE: De er tæt på Tonni Adamsen
Fyring på vej – nævner både Neestrup og Tullberg
NYHEDER
Jakob Poulsen trækker overskrifter i udlandet
TOPNYHED
Højlund får kæmpe frikøbsklausul
NYHEDER
Jon Dahl Tomasson lander alternativt job
TIPSBLADET SPECIAL
Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League
EKSKLUSIVT
Dybt imponeret af AGF: Kæmpe respekt!
EKSKLUSIVT Kaos i Madrid: ‘Han er VIRKELIG et problem’
MEDIE
Stor Niels Frederiksen-nyhed på vej
STORT INTERVIEW
– Jeg sagde, Jakob Poulsen var et uambitiøst valg
EKSKLUSIVT
Farzam: Han er min favorit som ny Brøndby-træner
Glipper guld: Her er Claus Steinleins reaktion
NYHEDER
Nedtur for Arsenal: Stjerne ude af titelkampe
TIPSBLADET SPECIAL ‘Det er de der skide tv-penge’
NYHEDER
Superliga-profiler topper international liste
NYHEDER
Stort medie hylder AGF-profil
TOPNYHED
Sådan fordeler de danske Europa-pladser sig
INTERVIEW
Fremhæver fyret træner: ‘Man må ikke glemme…’
TIPSBLADET SPECIAL
Født i Danmark og på vej til VM
TIPSBLADET SPECIAL Disse Superliga-stjerner kan hentes gratis
TIPSBLADET SPECIAL
Rundens Hold i Superligaen – 31. runde
TOPNYHED
Torskedumt: Mike Tullberg misser pokalfinalen
TOPNYHED
Dansker er færdig i Premier League-klubben Everton
INTERVIEW
Jacob Nielsen har lovet fri bar i Aarhus
Medie er stensikker: Kasper Hjulmand færdig
NYHEDER
Peger på dansker: Penge ud ad vinduet
Uenige i studiet: ‘Så må det sæde være brandvarmt’
TIPSBLADETS DOM
Har du fuldstændig tabt småkagerne?
TOPNYHED
FC Midtjylland henter ny back
NYHEDER
Overvejer AGF-forlængelse
INTERVIEW
‘Konen skal ikke regne med at se mig’
INTERVIEW
Carsten V. Jensen med klar opfordring
TOPNYHED – Jeg skal smittes med corona nede i Busgaden
TOPNYHED
AGF er mestre – her er deres vej i Europa
TIPSBLADET SPECIAL
