Tipsbladets dom: Det var torskedumt, Lucas!

Vi er klar med Tipsbladets dom fra opgøret mellem FC Midtjylland og Viborg FF.



FC Midtjylland – Viborg FF 5-1 (2-1)
0-1 Jakob Bonde (30.)
1-1 Cho Gue-sung (45.)
2-1 Dario Osorio (45.)
3-1 Henrik Dalsgaard (54.)
4-1 Cho Gue-sung (66.)
5-1 Ola Brynhildsen (84.)

Kampens bedste:
FC Midtjylland:
Angriber Franculino havde fået chancen fra start, og han gjorde det fremragende for FC Midtjylland-holdet. Alene i første halvleg fik han sat sin oppasser flere gange og kom i feltet med mulighed for at spille en holdkammerat. Det var også selvsamme Franculino, der blev bokset i hovedet, da FC Midtjylland fik et straffespark sidst i første halvleg, som var med til at vende kampen.

Men ret skal være ret: Der var mange stærke FCM-præstationer mandag aften.

Viborg FF:
Det var ikke den store præstation fra Viborg-holdet, men Anosike Ementa forsøgte og gjorde sit til, at FCM havde problemer indledningsvis. Han er en håndfuld, og han var med en flot assist afgørende. Gled som resten af Viborg-holdet ud af kampen i anden halvleg, men havde dog et hug på stolpen ved stillingen 1-4.

Kampens værste:
Lucas Lund Pedersen havde en afgørende betydning for kampens resultat, men hvor han i tidligere kampe har været redningsmand for Viborg, var han denne gang skyld i, at Viborg FF gik fra at være foran 1-0 til bagud 1-2 ved pausen.

Lund Pedersen begik et torskedumt straffespark ved stillingen til 1-0 til Viborg, da han boksede Franculino i hovedet i forbindelse med et indlæg. Godt nok var han ikke i god balance i forbindelse med situationen, men det var klodset og kostede et straffespark, som der blev scoret på. Samtidig udgik Lund Pedersen med en skadet hånd, så 18-årige Kasper Kiilerich måtte på banen. Han havde det svært.

Kampens detalje:
Han er større end de fleste, men man skal ikke skue en hund på hårene, når det kommer til angriber Anosike Ementa fra Viborg FF. Den store frontløber har en strålende teknik, og han stod for kampens detalje, da han med et elegant aflæg med hælen stod for assisten til scoringen til 1-0 – sat ind af Jakob Bonde. Målet viser, at Ementa vokser – spillemæssigt – og er ved at udvikle sig til en profil på Viborg-holdet.

Disclaimer: Tipsbladet og Viborg FF





LIVE

LIVE: Dorgu-dong – Fernandes bliver historisk

Laudrup kritiserer: Kan kalde dem FC Hollywood

Storkamp af Patrick Dorgu

Afslører: Vi vil have Victor Nelsson

Højlund slutter sæsonen med bravour

Brøndby-rygte: Jeg håber, det bliver en dansker

‘Vi skal helst ikke ende som AaB’



STORT INTERVIEW

Køber Patrick Mortensens trøje for 75.250 kroner

Conte stopper i Napoli

Stjerne til Panathinaikos med Neestrup?

Forstår ikke FCK: Det er et stort mysterie

Ekspert: ‘Han spøger i Brøndby’

Jacob Neestrup er enig med ny klub



Ole_Nielsen STORT INTERVIEW

Fyret i Danmark efter 26 dage: En fantastisk tid

Topboss sviner Barça til

Superliga-oprykker varsler flere transfers

“Han er den oplagte kandidat for Brøndby”

Bakker Kvistgaarden op: Han er lidt undervurderet

‘En mulighed for at lokke en af de dygtige til’



Skylder FCM millioner – kan få store konsekvenser

‘Jeg skal hjem og banke hovedet ind i væggen’

Sammenligner Brøndby med Manchester United

Vildt forår i Danmark: ‘Han er for dyr, men…’

Spurs overlever – Hermansen ude af Premier League

Vildt: Brøndby-flop ønsket af store klubber

Tidligere FCK’er i kritisk tilstand

FCM jagter ham – så vild har Boteli været

Uventet diagnose: En ulidelig tanke for Ståle



STORT INTERVIEW

Aral Simsir i kæmpe kærlighedserklæring

Hjulmand i Real Madrid-transfer? Det er naturligt

Hoff Thorup og Norwich var uenige om Marcondes

Perez med kynisk besked: Det er slut for ham

Superliga-klub scorer millioner efter nedrykning

39-årig skotte kan blive ny Brøndby-træner

Det skal Pep Guardiola efter Man. City-exit