FC Midtjylland – Viborg FF 5-1 (2-1)
0-1 Jakob Bonde (30.)
1-1 Cho Gue-sung (45.)
2-1 Dario Osorio (45.)
3-1 Henrik Dalsgaard (54.)
4-1 Cho Gue-sung (66.)
5-1 Ola Brynhildsen (84.)
Kampens bedste:
FC Midtjylland:
Angriber Franculino havde fået chancen fra start, og han gjorde det fremragende for FC Midtjylland-holdet. Alene i første halvleg fik han sat sin oppasser flere gange og kom i feltet med mulighed for at spille en holdkammerat. Det var også selvsamme Franculino, der blev bokset i hovedet, da FC Midtjylland fik et straffespark sidst i første halvleg, som var med til at vende kampen.
Men ret skal være ret: Der var mange stærke FCM-præstationer mandag aften.
Viborg FF:
Det var ikke den store præstation fra Viborg-holdet, men Anosike Ementa forsøgte og gjorde sit til, at FCM havde problemer indledningsvis. Han er en håndfuld, og han var med en flot assist afgørende. Gled som resten af Viborg-holdet ud af kampen i anden halvleg, men havde dog et hug på stolpen ved stillingen 1-4.
Kampens værste:
Lucas Lund Pedersen havde en afgørende betydning for kampens resultat, men hvor han i tidligere kampe har været redningsmand for Viborg, var han denne gang skyld i, at Viborg FF gik fra at være foran 1-0 til bagud 1-2 ved pausen.
Lund Pedersen begik et torskedumt straffespark ved stillingen til 1-0 til Viborg, da han boksede Franculino i hovedet i forbindelse med et indlæg. Godt nok var han ikke i god balance i forbindelse med situationen, men det var klodset og kostede et straffespark, som der blev scoret på. Samtidig udgik Lund Pedersen med en skadet hånd, så 18-årige Kasper Kiilerich måtte på banen. Han havde det svært.
Kampens detalje:
Han er større end de fleste, men man skal ikke skue en hund på hårene, når det kommer til angriber Anosike Ementa fra Viborg FF. Den store frontløber har en strålende teknik, og han stod for kampens detalje, da han med et elegant aflæg med hælen stod for assisten til scoringen til 1-0 – sat ind af Jakob Bonde. Målet viser, at Ementa vokser – spillemæssigt – og er ved at udvikle sig til en profil på Viborg-holdet.
Disclaimer: Tipsbladet og Viborg FF
LIVE
LIVE: Tidligere FCK-ansat fyret
Klar transferbesked til Christian Eriksen
MEDIE
Færdig i Brøndby – nu er de i dialog
NYHEDER
Markant transfermelding: ‘Det har Ove P. lovet’
MEDIE
Dansker jagtes af Aston Villa: Her er prisen
MEDIE
Står klar med 675 mio. for Barca-stjerne
TIPSBLADET SPECIAL
Rundens hold i Superligaen – 30. runde
EKSKLUSIVT Kommende FCK-stjerne? ‘Han har alt, der skal til!’
TIPSBLADETS DOM
Gave til Poulsen – det kostede et mesterskab!
NYHEDER
Frygteligt nyt for Yuito Suzuki
TOPNYHED
Wayne Rooney vild med dansk angriber
HELT VILDT
I chok: ‘Jeg håber, han siger op i dag!’
‘Mesterskabet er ude af vores hænder’
AVIS Tror på millionkøb af FC København-spiller
TOPNYHED
Højlund-bekymring: Et kæmpe problem for Napoli
Frygtede rødt: Måtte skifte stjerne ud
NYHEDER
Serie A-klub afviste tilbud på milliondyr dansker
NYHEDER
Kan blive første gang: Real-træner vil stoppe det
NYHEDER
HSV-boss: ‘Transferen i vinter var et absolut kup’
EKSKLUSIVT Erik Sviatchenko giver klart råd til FCM
MEDIE
I dialog om Albert Grønbæk
NYHEDER
Tordner: ‘Helt vanvittigt – det er en katastrofe!’
Respekt for AGF’er: Må ikke sig det på tv, men…
NYHEDER
Sker det til sommer? ‘Tror Brøndby skal i gang’
TOPNYHED
Dansker blev kaldt “problembarn” – nu hyldes han
INTERVIEW
Spillede for FCM og AGF: Dem peger han på
MEDIE
Klar til at bruge millioner på Superliga-profil
HELT VILDT
Thomas Gravesen: FCK skal af med 10 mand!
NYHEDER
AGF-stjerne: ‘Nu skal jeg passe på…’
TRANSFER
Dansk sensation: Der er interesse for ham
INTERVIEW
Vil hente gratis Superliga-spiller: Vild x-faktor!
NYHEDER
– Det er grimt at sige til et Superliga-mandskab..
TOPNYHED Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig
INTERVIEW
Kæmpe skuffelse: ‘Klassisk Lyngby’
EKSKLUSIVT