Tipsbladets dom: Det var torskedumt, Lucas!

Vi er klar med Tipsbladets dom fra opgøret mellem FC Midtjylland og Viborg FF.



FC Midtjylland – Viborg FF 5-1 (2-1)
0-1 Jakob Bonde (30.)
1-1 Cho Gue-sung (45.)
2-1 Dario Osorio (45.)
3-1 Henrik Dalsgaard (54.)
4-1 Cho Gue-sung (66.)
5-1 Ola Brynhildsen (84.)

Kampens bedste:
FC Midtjylland:
Angriber Franculino havde fået chancen fra start, og han gjorde det fremragende for FC Midtjylland-holdet. Alene i første halvleg fik han sat sin oppasser flere gange og kom i feltet med mulighed for at spille en holdkammerat. Det var også selvsamme Franculino, der blev bokset i hovedet, da FC Midtjylland fik et straffespark sidst i første halvleg, som var med til at vende kampen.

Men ret skal være ret: Der var mange stærke FCM-præstationer mandag aften.

Viborg FF:
Det var ikke den store præstation fra Viborg-holdet, men Anosike Ementa forsøgte og gjorde sit til, at FCM havde problemer indledningsvis. Han er en håndfuld, og han var med en flot assist afgørende. Gled som resten af Viborg-holdet ud af kampen i anden halvleg, men havde dog et hug på stolpen ved stillingen 1-4.

Kampens værste:
Lucas Lund Pedersen havde en afgørende betydning for kampens resultat, men hvor han i tidligere kampe har været redningsmand for Viborg, var han denne gang skyld i, at Viborg FF gik fra at være foran 1-0 til bagud 1-2 ved pausen.

Lund Pedersen begik et torskedumt straffespark ved stillingen til 1-0 til Viborg, da han boksede Franculino i hovedet i forbindelse med et indlæg. Godt nok var han ikke i god balance i forbindelse med situationen, men det var klodset og kostede et straffespark, som der blev scoret på. Samtidig udgik Lund Pedersen med en skadet hånd, så 18-årige Kasper Kiilerich måtte på banen. Han havde det svært.

Kampens detalje:
Han er større end de fleste, men man skal ikke skue en hund på hårene, når det kommer til angriber Anosike Ementa fra Viborg FF. Den store frontløber har en strålende teknik, og han stod for kampens detalje, da han med et elegant aflæg med hælen stod for assisten til scoringen til 1-0 – sat ind af Jakob Bonde. Målet viser, at Ementa vokser – spillemæssigt – og er ved at udvikle sig til en profil på Viborg-holdet.

Disclaimer: Tipsbladet og Viborg FF





Gravesen i tvivl: Spørgsmålene hober sig op




LIVE

VM-LIVE: Bekymrende nyt for Brasilien

Serie 4-klub henter Bjørn Paulsen

Afsløring: Brøndby henter FC København-talent

Sunderland jagter dansk guldfugl

Rygte: Topklub i dialog med Hatzidiakos

Lurer på to Midtjylland-spillere: ‘Vi står klar’

I dialog med Steve Cooper

FCK sælger Jordan Larsson – her er prisen



EKSKLUSIVT

På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’

Forlænger med Brøndby trods interesse fra Salzburg

Marcondes afviser tilbud, men…

FC Midtjylland sælger midtbanespiller

Afsløring: AGF afviser stort million-bud på Links



EKSKLUSIVT

På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham

Jens Stage-skifte i fare

Neestrup og co. vil lokke stjerne med kæmpe løn

Tordner mod VM-træner

Vil smadre transferrekord

Holland udspiller Sverige i VM-storsejr



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Afsløring: Stort Superliga-salg – lægetjek søndag

Overvejer stor ændring for Patrick Dorgu

Afsløring: Bombe – FCK tæt på Kristjaan Speakman

Flere Superliga-kamp rykkes

Tunesien – Japan

Tyskland – Elfenbenskysten

Holland – Sverige

Superliga-klub i dialog om FCK-spiller

Ecuador – Curacao

Belgien – Iran

Poulsen er Årets Træner – her er top 3

Enighed – dansk stortransfer tæt på



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

Arsenal jagter Spurs-talent – den nye Campbell?

‘Så bliver min sommer ikke, som jeg ønsker den’