Tipsbladets dom: Det var torskedumt, Lucas!

Vi er klar med Tipsbladets dom fra opgøret mellem FC Midtjylland og Viborg FF.



FC Midtjylland – Viborg FF 5-1 (2-1)
0-1 Jakob Bonde (30.)
1-1 Cho Gue-sung (45.)
2-1 Dario Osorio (45.)
3-1 Henrik Dalsgaard (54.)
4-1 Cho Gue-sung (66.)
5-1 Ola Brynhildsen (84.)

Kampens bedste:
FC Midtjylland:
Angriber Franculino havde fået chancen fra start, og han gjorde det fremragende for FC Midtjylland-holdet. Alene i første halvleg fik han sat sin oppasser flere gange og kom i feltet med mulighed for at spille en holdkammerat. Det var også selvsamme Franculino, der blev bokset i hovedet, da FC Midtjylland fik et straffespark sidst i første halvleg, som var med til at vende kampen.

Men ret skal være ret: Der var mange stærke FCM-præstationer mandag aften.

Viborg FF:
Det var ikke den store præstation fra Viborg-holdet, men Anosike Ementa forsøgte og gjorde sit til, at FCM havde problemer indledningsvis. Han er en håndfuld, og han var med en flot assist afgørende. Gled som resten af Viborg-holdet ud af kampen i anden halvleg, men havde dog et hug på stolpen ved stillingen 1-4.

Kampens værste:
Lucas Lund Pedersen havde en afgørende betydning for kampens resultat, men hvor han i tidligere kampe har været redningsmand for Viborg, var han denne gang skyld i, at Viborg FF gik fra at være foran 1-0 til bagud 1-2 ved pausen.

Lund Pedersen begik et torskedumt straffespark ved stillingen til 1-0 til Viborg, da han boksede Franculino i hovedet i forbindelse med et indlæg. Godt nok var han ikke i god balance i forbindelse med situationen, men det var klodset og kostede et straffespark, som der blev scoret på. Samtidig udgik Lund Pedersen med en skadet hånd, så 18-årige Kasper Kiilerich måtte på banen. Han havde det svært.

Kampens detalje:
Han er større end de fleste, men man skal ikke skue en hund på hårene, når det kommer til angriber Anosike Ementa fra Viborg FF. Den store frontløber har en strålende teknik, og han stod for kampens detalje, da han med et elegant aflæg med hælen stod for assisten til scoringen til 1-0 – sat ind af Jakob Bonde. Målet viser, at Ementa vokser – spillemæssigt – og er ved at udvikle sig til en profil på Viborg-holdet.

Disclaimer: Tipsbladet og Viborg FF





LIVE

VM-LIVE: Tuchel med mange ændringer

Spår vild Rasmus Højlund-sæson

Meldes tæt på storklub

“Mathias Jensen ankommer i morgen, hvis…”

Uafgjort kan forsone historiske VM-fjender

Transferbombe på vej

De vil have Gaaei – her er prisen

Colombia – Portugal



EKSKLUSIVT

Afsløring: Scoop – FCM får ‘NK’ i et røverkøb

De forbereder et bud på Roony Bardghji

Rygtet til FCK – kontrakten revet i stykker

Brøndby vil købe: Han er en sand driblemaskine

Monstertransfer: Her er hans kongeløn



EKSKLUSIVT

FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner

Zlatan Ibrahimovic revser Norge

Werge glemmer det aldrig: ‘Det var første gang…’

VM-brag i vente: Sådan er 1/16-finalerne lige nu

Så dyr er FC København-emnet Romeo Amane



EKSKLUSIVT

På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’

FCK-skifte kollapsede – nu er han kontraktløs

Algeriet – Østrig

Av, av! Sverige får monstersvær vej til VM-finalen

Stjerne opfordrer til mere dommerbrok ved VM

Afsløring: Oprykkere forhandler om svensk profil

AGF-transfer ventes på plads inden 13. juli  

Jordan – Argentina

Bo Henriksen i chok: Det er en skandale!

Dansk klub henter Jonathan Hutters

VM-vækkeuret: Han tabte småkagerne

‘Vi har et spændende transfervindue foran os’



EKSKLUSIVT

På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham

Ståle Solbakken i stort forsvar

Chok: Uruguay færdige ved VM

Supercomputer: Her er VM-finalen

Sydafrika – Canada