Tipsbladets dom: Det var torskedumt, Lucas!

Vi er klar med Tipsbladets dom fra opgøret mellem FC Midtjylland og Viborg FF.



FC Midtjylland – Viborg FF 5-1 (2-1)
0-1 Jakob Bonde (30.)
1-1 Cho Gue-sung (45.)
2-1 Dario Osorio (45.)
3-1 Henrik Dalsgaard (54.)
4-1 Cho Gue-sung (66.)
5-1 Ola Brynhildsen (84.)

Kampens bedste:
FC Midtjylland:
Angriber Franculino havde fået chancen fra start, og han gjorde det fremragende for FC Midtjylland-holdet. Alene i første halvleg fik han sat sin oppasser flere gange og kom i feltet med mulighed for at spille en holdkammerat. Det var også selvsamme Franculino, der blev bokset i hovedet, da FC Midtjylland fik et straffespark sidst i første halvleg, som var med til at vende kampen.

Men ret skal være ret: Der var mange stærke FCM-præstationer mandag aften.

Viborg FF:
Det var ikke den store præstation fra Viborg-holdet, men Anosike Ementa forsøgte og gjorde sit til, at FCM havde problemer indledningsvis. Han er en håndfuld, og han var med en flot assist afgørende. Gled som resten af Viborg-holdet ud af kampen i anden halvleg, men havde dog et hug på stolpen ved stillingen 1-4.

Kampens værste:
Lucas Lund Pedersen havde en afgørende betydning for kampens resultat, men hvor han i tidligere kampe har været redningsmand for Viborg, var han denne gang skyld i, at Viborg FF gik fra at være foran 1-0 til bagud 1-2 ved pausen.

Lund Pedersen begik et torskedumt straffespark ved stillingen til 1-0 til Viborg, da han boksede Franculino i hovedet i forbindelse med et indlæg. Godt nok var han ikke i god balance i forbindelse med situationen, men det var klodset og kostede et straffespark, som der blev scoret på. Samtidig udgik Lund Pedersen med en skadet hånd, så 18-årige Kasper Kiilerich måtte på banen. Han havde det svært.

Kampens detalje:
Han er større end de fleste, men man skal ikke skue en hund på hårene, når det kommer til angriber Anosike Ementa fra Viborg FF. Den store frontløber har en strålende teknik, og han stod for kampens detalje, da han med et elegant aflæg med hælen stod for assisten til scoringen til 1-0 – sat ind af Jakob Bonde. Målet viser, at Ementa vokser – spillemæssigt – og er ved at udvikle sig til en profil på Viborg-holdet.

Disclaimer: Tipsbladet og Viborg FF





LIVE

Superliga-LIVE: Overrasker i sæsonpremieren

Afsløring: B.93 stoppede Lorentzens udlandsskifte

‘Det vil være en stor ting i FCK’

Supercomputer: De rykker op i Superligaen

Afsløring: Elias Achouri på plads i San Diego FC

Vildt Lindstrøm-comeback? ‘Helt fornuftigt valg’



TIPSBLADET SPECIAL

Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?

Dommerekspert undrer sig efter FCM-drama

Afsløring: Watford køber Luca Kjerrumgaard

Tidligere Brøndby-keeper på vej til Bundesligaen?

AGF – Brøndby IF

FC København – Lyngby BK

Fjerdeyngste nogensinde: ‘Det var fandme vildt’



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Supercomputer: De vinder Superligaen

Viborg FF – OB

‘Jeg formoder, at de brager ud af Superligaen’

Norsk stjerne til Manchester United? Så dyr er han

Skyder Brøndby-transfer ned



EKSKLUSIVT

Afsløring: FCM tæt på køb af Dortmund-spiller

Superliga-scoop: Henter bomber gratis

Supercomputer: De rykker ud af Superligaen

Sønderjyske – FC Midtjylland

Køb, køb, køb!

Randers FC – Silkeborg IF

FCK-bombe: ‘Det er et chok – et kæmpe chok!’

Forrygende besked til Jesper Lindstrøm

Thomas Nørgaard bekræfter: Han sidder over mod AGF

AC Horsens – FC Nordsjælland

‘Kasper Dolberg bliver Superliga-topscorer’



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

Her er 5 Superliga-indkøb vi glæder os til at se

Frygtelig uge for Danmark: Ikke sket i 12 år

LIVE: FCK smider sejren

Rigtig dårligt nyt for FC Barcelona