Tipsbladets dom: En uheldig og uskarp angriber

Tipsbladet.dk kigger nærmere på fredagens Superliga-opgør mellem Silkeborg IF og Vejle Boldklub.



Silkeborg IF – Vejle Boldklub 2-1 (0-0)
0-1 German Onugkha (53.)
1-1 Callum McCowatt (65.)
2-1 Alexander Lind (90+2.)

Kampens bedste:

Silkeborg IF:
Er Mark Brink mon Superligaens mest undervurderede 6'er? Det er ikke mange gange, han bliver nævnt i løbet af en kommentering, men den tidligere Esbjerg-spiller er usvigelig sikker på bolden og fantastisk dygtig til at positionere sig, når Silkeborg bygger spillet op. Samtidig formår han at bidrage, når bolden er på modstandernes fødder. Det er en spiller, der godt kunne være interessant for større Superliga-klubber.

En anden spiller, der kan nævnes, er Tonni Adamsen. Der kommer så mange gode ting fra angriberen, og han var en konstant trussel mod Vejle-forsvaret med sine dybe løb. I nogle tilfælde er han alt for uskarp, men i andre tilfælde er han bare virkelig uheldig, og man kan nogle gange undre sig over, at det ikke lykkes ham at score flere mål. Det må næsten komme på et tidspunkt, sidder man med følelsen af.

Vejle Boldklub:
Oprykkerne viste kvalitet i både den ene og den anden ende. I målet havde Nathan Trott flere gode redninger, om end det i sidste ende ikke var nok til at være afgørende for Ivan Prelec' mandskab, og oppe foran var German Onugkha en stor trussel mod Silkeborg-forsvaret.

Tobias Salquist og Alexander Busch er to store og stærke forsvarsspillere, men Onugkha var endnu stærkere og gjorde livet svært for stopperparret. Der var perioder, hvor ikke alt lykkedes for russeren, men set over hele kampen viste Onugkha Superliga-klasse, og kan han fortsætte på samme niveau resten af sæsonen, er der håb for Vejles ellers knap så stærke offensiv.

Kampens værste:
Silkeborg har utvivlsomt en lovende forsvarsspiller i Alexander Busch, men det var ikke i aften, han viste sit store potentiale. Han havde det meget svært over for German Onugkha, og i flere situationer blev Busch fanget alt for højt i banen. Det gav et par farlige muligheder for Vejle, og det var også ved at udnytte Buschs fejl, at gæsterne fik lavet deres mål.

Joel Felix er snart tilbage fra sin skade, og Busch skal nok kigge sig lidt over skulderen, om end hans snor må være lang hans alder taget i betragtning.

Kampens detalje:
Kampen var ikke proppet med spektakulære detaljer, men en sjov og – for Vejle – meget uheldig situation opstod i første halvleg, da både Musa Juwara og German Onugkha pludselig havde frit løb ned mod Nicolai Larsen. De to offensive Vejle-spillere kunne imidlertid ikke blive enige om, hvem der skulle tage fat i kuglen, og i stedet endte det med, at de løb sammen og fik ødelagt chancen for hinanden. En kæmpe mulighed løb ud i sandet.





TOPNYHED

Heftigt skænderi – nu reagerer FC København

– Han har smidt 100 millioner kroner ud ad vinduet

‘Hold øje’: Dyr stjerne kan forlade Man Utd

I chok over Manchester United

– Så kan FCK rive plasteret af og fyre ham

Jeg skylder jer en kæmpe undskyldning!

Fravalgte det danske landshold: Nu forklarer han



INTERVIEW

Ekspert: ‘Det vil overgå FCKs katastrofesæson’

Dansker hyldes for sin form – her er prisen

Nu er Dreyer historisk

Vildt skifte fra FCK: ‘Jeg blev chokeret’

Køber engelsk klub

Ikke sket siden Michael Laudrup var træner

Casper Ankergren lander job i kæmpeklub

Skræmmende Chido Obi-scener



EKSKLUSIVT

Kæmpe scoop: Superliga-vinder til dansk klub

Neestrup-fyring? ‘Grunden har aldrig været større’

Her lander kampprogrammet for slutspillet

Slap Brøndby-spids billigt? Her er ekspertens svar

631 millioner kroner

Nu fortæller tidl. PL-spiller om kokainmisbrug

– Albert Grønbæk har nok 7 kampe

‘Det er tæt på uforklarligt’

– Burde have lukket langt tidligere!

Bo Henriksen lander TV-job

– Det vil jeg aldrig gøre!



NYHEDER

Tøfting revser Superligaklub: ‘For nonchalant!’

Voldsom FCK-kritik: ‘Vi er oprigtigt rystede’

Her kan du se FC Barcelona mod Atletico Madrid

Steve Cooper med iskoldt svar om FCK-fiasko 

Grundspillets hold i Superligaen 25/26

Real Madrid-stjerne kan misse VM

Hasteindkaldt til ‘krisemøde’

Fuld opbakning til Jacob Neestrup

Simpelthen en genistreg, ‘CV’!

Jagtet af Brøndby – nu kan han hentes gratis

Bekræfter skrækskade: Stjerne misser VM

Superligaen og 3F fortsætter makkerskabet

Medier revser Real Madrid-træner

Danmark åbner VM-jagt med sejr

– Man får en følelse af, at de er dovne, men…

Afsløring: Comeback lurer for fri Therkildsen

Arne Slot sukker efter mål-rekord

Medie: FC København var i kontakt med Bo Svensson

Gulddrøm lever fortsat hos Real Madrid-træner

‘Han tisser isterninger’

Whites afliver Black Cats i Leeds

Hooligans invaderer banen i svensk pokalkamp

Dansk drømmehug i Serie A

Noah Nartey på landsholdet? Nu svarer Riemer

Tottenham straffes for nazihilsner

Fremhæver Superliga-profiler: Dem kigger jeg på

VM-billetter på vild himmelflugt

Voldsomt: Dansker laver vanvittigt hattrick