Tipsbladets dom: En uheldig og uskarp angriber

Tipsbladet.dk kigger nærmere på fredagens Superliga-opgør mellem Silkeborg IF og Vejle Boldklub.



Silkeborg IF – Vejle Boldklub 2-1 (0-0)
0-1 German Onugkha (53.)
1-1 Callum McCowatt (65.)
2-1 Alexander Lind (90+2.)

Kampens bedste:

Silkeborg IF:
Er Mark Brink mon Superligaens mest undervurderede 6'er? Det er ikke mange gange, han bliver nævnt i løbet af en kommentering, men den tidligere Esbjerg-spiller er usvigelig sikker på bolden og fantastisk dygtig til at positionere sig, når Silkeborg bygger spillet op. Samtidig formår han at bidrage, når bolden er på modstandernes fødder. Det er en spiller, der godt kunne være interessant for større Superliga-klubber.

En anden spiller, der kan nævnes, er Tonni Adamsen. Der kommer så mange gode ting fra angriberen, og han var en konstant trussel mod Vejle-forsvaret med sine dybe løb. I nogle tilfælde er han alt for uskarp, men i andre tilfælde er han bare virkelig uheldig, og man kan nogle gange undre sig over, at det ikke lykkes ham at score flere mål. Det må næsten komme på et tidspunkt, sidder man med følelsen af.

Vejle Boldklub:
Oprykkerne viste kvalitet i både den ene og den anden ende. I målet havde Nathan Trott flere gode redninger, om end det i sidste ende ikke var nok til at være afgørende for Ivan Prelec' mandskab, og oppe foran var German Onugkha en stor trussel mod Silkeborg-forsvaret.

Tobias Salquist og Alexander Busch er to store og stærke forsvarsspillere, men Onugkha var endnu stærkere og gjorde livet svært for stopperparret. Der var perioder, hvor ikke alt lykkedes for russeren, men set over hele kampen viste Onugkha Superliga-klasse, og kan han fortsætte på samme niveau resten af sæsonen, er der håb for Vejles ellers knap så stærke offensiv.

Kampens værste:
Silkeborg har utvivlsomt en lovende forsvarsspiller i Alexander Busch, men det var ikke i aften, han viste sit store potentiale. Han havde det meget svært over for German Onugkha, og i flere situationer blev Busch fanget alt for højt i banen. Det gav et par farlige muligheder for Vejle, og det var også ved at udnytte Buschs fejl, at gæsterne fik lavet deres mål.

Joel Felix er snart tilbage fra sin skade, og Busch skal nok kigge sig lidt over skulderen, om end hans snor må være lang hans alder taget i betragtning.

Kampens detalje:
Kampen var ikke proppet med spektakulære detaljer, men en sjov og – for Vejle – meget uheldig situation opstod i første halvleg, da både Musa Juwara og German Onugkha pludselig havde frit løb ned mod Nicolai Larsen. De to offensive Vejle-spillere kunne imidlertid ikke blive enige om, hvem der skulle tage fat i kuglen, og i stedet endte det med, at de løb sammen og fik ødelagt chancen for hinanden. En kæmpe mulighed løb ud i sandet.





Kæmpetransfer – scorer kongeløn



Frederik-Birk Thomas-Thomasberg Jacob-Neestrup Uwe-Roesler AGF FCK FCM BIF TIPSBLADET SPECIAL

Sådan stemte SL-trænerne til Forårets Profil


Jess Thorup fyret

Hollændere køber dansk forsvarsspiller



Silkeborg – Viborg

Lyngby – AaB

Talte med Thomas Frank om det

Brøndby-boss jubler

Brøndby henter Köhlert – så lang er kontrakten



EKSKLUSIVT

Afsløring: Afviste AaB – Prelec ny cheftræner i VB


Frederik Birk vild med ny Brøndby-profil

Real Madrid bekræfter Ancelotti-stop

Forbereder kæmpe transfer

Prelec til VB er totalt oplagt



TOPNYHED

Møde i aften – raser over nyt dansk stadion


Dansker til Barca? Nu får han besøg af landstræner

Dansker stopper i Bundesliga-klub – klar på mere

Her er forårets hold i Superligaen

Hylder AGF’er: Burde være årets spiller

– Så kan vi ikke pibe over FCM


HELT VILDT

‘En skændsel for engelsk fodbold’


Afsløring: Ikonet Witt forlænger med Hillerød

Superliga-chok: ‘Jeg er enormt overrasket’

Barcelona lurer på dansk komet

Transferguru: Kun én af de tre henter Frendrup



Bekræfter: ‘Jeg skal til Brøndby nu’

Målfattigt lokalderby i Lombardiet

AaB-fans i sort: Klubben bliver misligholdt

– Kan jeg jo kun give Midtjylland kredit for

FCM-bossens FCN-appel: – Vi kan hjælpe dem

– Jeg var blevet bortvist i Superligaen

Nu sætter de alle til salg

Reagerer på AGF-tumult: – Der er en grænse


EKSKLUSIVT

Dansk Spurs-boss jubler: – For resten af livet


Ny aftale? Skal mødes med Helenius’ agent

Superliga-bombe: ‘Det mest vanvittige!’

Allan Nielsen jubler: ‘Det er kæmpestort’

Afsløring: Vejle tæt på at hente dansker i Tyrkiet

Nu bekræfter politiet

Flokkes om dansk Bayern-stjerneskud

Dansker stopper karrieren efter skadeshelvede

Har skrevet under med FCK

Chokexit? ‘Så kan vi virkelig tale om et galehus’

FCM-profil: Det er CL-kval her eller et andet sted

FC København-profil har et stort transferønske

Steffen Kielstrup er skuffet over Vejle-beslutning

Kielstrup og Mølby er færdige i Vejle

Rasmus Højlund spøger i kæmpeklub

Nicolai Boilesens nye job? ‘Jeg har holdt møder’

Jess Thorup meldes færdig i Augsburg

Afsløring: Svenn Crone forlænger med FC Fredericia

Nicolai Boilesen stopper karrieren

Han kan blive FCKs dyreste nogensinde

Vilde Victor vil ikke se sin egen video igen

Kæmpe triumf – han vinder Forårets Profil

Millioner til dansk klub? Kræver kassen for profil