Tipsbladets dom: En uheldig og uskarp angriber

Tipsbladet.dk kigger nærmere på fredagens Superliga-opgør mellem Silkeborg IF og Vejle Boldklub.



Silkeborg IF – Vejle Boldklub 2-1 (0-0)
0-1 German Onugkha (53.)
1-1 Callum McCowatt (65.)
2-1 Alexander Lind (90+2.)

Kampens bedste:

Silkeborg IF:
Er Mark Brink mon Superligaens mest undervurderede 6'er? Det er ikke mange gange, han bliver nævnt i løbet af en kommentering, men den tidligere Esbjerg-spiller er usvigelig sikker på bolden og fantastisk dygtig til at positionere sig, når Silkeborg bygger spillet op. Samtidig formår han at bidrage, når bolden er på modstandernes fødder. Det er en spiller, der godt kunne være interessant for større Superliga-klubber.

En anden spiller, der kan nævnes, er Tonni Adamsen. Der kommer så mange gode ting fra angriberen, og han var en konstant trussel mod Vejle-forsvaret med sine dybe løb. I nogle tilfælde er han alt for uskarp, men i andre tilfælde er han bare virkelig uheldig, og man kan nogle gange undre sig over, at det ikke lykkes ham at score flere mål. Det må næsten komme på et tidspunkt, sidder man med følelsen af.

Vejle Boldklub:
Oprykkerne viste kvalitet i både den ene og den anden ende. I målet havde Nathan Trott flere gode redninger, om end det i sidste ende ikke var nok til at være afgørende for Ivan Prelec' mandskab, og oppe foran var German Onugkha en stor trussel mod Silkeborg-forsvaret.

Tobias Salquist og Alexander Busch er to store og stærke forsvarsspillere, men Onugkha var endnu stærkere og gjorde livet svært for stopperparret. Der var perioder, hvor ikke alt lykkedes for russeren, men set over hele kampen viste Onugkha Superliga-klasse, og kan han fortsætte på samme niveau resten af sæsonen, er der håb for Vejles ellers knap så stærke offensiv.

Kampens værste:
Silkeborg har utvivlsomt en lovende forsvarsspiller i Alexander Busch, men det var ikke i aften, han viste sit store potentiale. Han havde det meget svært over for German Onugkha, og i flere situationer blev Busch fanget alt for højt i banen. Det gav et par farlige muligheder for Vejle, og det var også ved at udnytte Buschs fejl, at gæsterne fik lavet deres mål.

Joel Felix er snart tilbage fra sin skade, og Busch skal nok kigge sig lidt over skulderen, om end hans snor må være lang hans alder taget i betragtning.

Kampens detalje:
Kampen var ikke proppet med spektakulære detaljer, men en sjov og – for Vejle – meget uheldig situation opstod i første halvleg, da både Musa Juwara og German Onugkha pludselig havde frit løb ned mod Nicolai Larsen. De to offensive Vejle-spillere kunne imidlertid ikke blive enige om, hvem der skulle tage fat i kuglen, og i stedet endte det med, at de løb sammen og fik ødelagt chancen for hinanden. En kæmpe mulighed løb ud i sandet.



Ros til Christian Nørgaard efter sjælden chance

Medie: Har Benjamin Tahirovic på blokken

Betalte 45 mio i sommer – nu vil de af med dansker

Ny FCK-stjerne? Her er han ekstremt atypisk

Se her, Brøndby: ‘Den største overraskelse’

Peter Schmeichel taget på sengen

Brøndby-jubel: ‘Jeg har bare siddet spændt hjemme’

Medier fælder dom over Dorgu efter nedtur

Pione Sisto giver ikke en krone i rabat

Her er Brøndbys plan med Emmanuel Dennis

Rødt kort og fem mål i dramatisk El Clásico

Missede Eriksen: ‘En kæmpe katastrofe’

Antonio Conte så rødt i Serie A-topbrag

Brøndby-chef reagerer på Mikael Uhres FCM-skifte

Stjerne på vej? ‘Har virkelig gjort ondt på dem’

Steinlein teaser: Kan hente en profil som Billing

FCK brokker sig efter testkamp: Aftale blev brudt

Raser over Rasmus Højlund-episode

Niels Frederiksen med “chok-beslutning”

FCK’s udskældte anlæg ramt af skimmelsvamp

Mareridt for FC Augsburg

Bach Bak i svime over Uhre

Sælger dansker for 35 millioner: Bekræfter aftale

Alle Superligaklubber gør det – undtagen Silkeborg

Arsenal ansætter dansk toptræner

Afsløring: Steve Cooper skrotter to profiler

Mohamed Daramy vender tilbage

Dansk bomber med vildt mål i England

Ny Brøndby-spiller har allerede imponeret Cooper

Afsløring: Afviser ny OB-kontrakt – Elfsborg lurer

Mathias Gidsel: ‘Jeg tror, mine øjne sagde alt’

Forventer vanvittigt vindue: ‘Største nogensinde’

Afsløring: BK Häcken sælger Lasse Madsen

Mouhamed Dabo tilbudt FC Midtjylland

Afsløring: Stjernespækket klub bød på Franculino

Afsløring: Jesper Cornelius sælges til Start

Bryan Oviedo kontaktet: ‘Han ville høre om FCK’

Stor nedtur for Patrick Dorgu og Manchester United

Gigantisk nedslagtning

Nørgaard og Arsenal sender Portsmouth ud

Afviser utroligt tilbud

Thomas Frank mærker fuld opbakning

Brøndby-direktør: ‘Jeg har altid sagt det’

Rangers rundbarberer Dons igen

Afsløring: Gavin Beavers glipper MLS-skifte

FCK’ers næste klub? ‘Nogle gange er timingen god’

– Ikke alle beskeder har været lige søde

Afsløring: FC Nordsjælland udlejer William Lykke

Nyt nederlag til Thomas Frank

Stor ydmygelse