Tipsbladets dom: Er han Isaksens arvtager?

Tipsbladet zoomer ind på Superliga-opgøret mellem FC Midtjylland og OB.



FC Midtjylland – OB 4-2 (2-1)
1-0 Gustav Isaksen (28., str.).
1-1 Mads Frøkjær-Jensen (36., str.)
2-1 Kristoffer Olsson (38.).
3-1 Aral Simsir (57.).
3-2 Mads Frøkjær-Jensen (79., str.).
4-2 Oliver Sørensen (82.).

Kampens bedste: 
FC Midtjylland

Der var ikke tale om en kamp med sublime individuelle præstationer fra hjemmeholdet, der generelt bare var bedre som hold end OB. Stefan Gartenmann gjorde det godt i forsvaret, mens de offensive profiler Gustav Isaksen og Kristoffer Olsson viste deres sædvanlige høje niveau. Isaksen eksekverede sit straffespark på flot vis, men manglede derudover lige den allersidste skarphed i sine aktioner. Skarphed manglede Aral Simsir dog bestemt ikke, da den 20-årige tyrker på helt Isaksen’sk vis scorede til 3-1 med et følt spark, som Martin Hansen ingen chance havde for at redde. Selv på en dag, hvor han ikke ramte sit topniveau, var Gustav Isaksen dog sit holds bedste spiller. 

OB
Fynboerne havde ikke nok at komme med offensivt i en kamp, hvor de jagtede den vigtige syvendeplads. Charly Nouck fik vist nogle gode takter indledningvist, mens Martin Hansen på flot vis reddede et hårdt Gigovic-skud, som OB-målmanden ellers først kunne se i sidste øjeblik. Med sine to straffesparksscoringer var det dog Mads Frøkjær-Jensen, der var gæsternes vigtigste spiller i en kamp, som OB dog tabte ganske fortjent. 

Kampens værste: 
Mads Døhr Thychosen begik et rimeligt dumt straffespark, da FC Midtjylland-backen helt tydeligt hev fast i Jeppe Tverskovs arm, hvorefter OB-kaptajnen straks gik til jorden. Det er helt standard at holde lidt i hinanden ved dødbolde, men det er fjollet at gøre det så tydeligt, at man giver dommeren mulighed for at dømme straffesparket. 

I OB-lejren må Andreas Alm være frustreret over, at hans hold indkasserer to minutter efter udligningen til 1-1. Det er netop i minutterne efter en scoring, at det gælder om at bevare koncentrationen, og det evnede OB altså ikke, hvilket Kristoffer Olsson udnyttede til at prikke bolden i nettet til 2-1. 

Kampens detalje: 
Jeppe Tverskov var blevet rykket ned i midterforsvaret i sin sidste kamp for OB, og kaptajnen fik en hovedrolle i sin afskedskamp. Tverskov begik først straffespark, da hans udstrakte arm ramte bolden i feltet i første halvleg, men få minutter senere gjorde Tverskov så skaden god igen, da han selv fik tilkæmpet sig et straffespark. I anden halvleg fik Tverskov så tilkæmpet sig endnu et straffespark, da han kom først på bolden og blev nedlagt. 





INTERVIEW

Topscorer kritiserer Silkeborg

Foto fra lufthavn – angriber på vej til Danmark

– Jeg tror de vinder Superligaen

Brøndby og Genoa prøvede – glippede på målstregen

Cooper melder Brøndby-stjerne ude i længere tid

Skulle sprænge banken for dansk stjerne

Silkeborg IF – Viborg FF



TRANSFER

Forbløffet over transfer: ‘Det er sindssygt’

Markant lønnedgang for Bo Henriksen?

Afsløring: Her er Rezan Corlus nye klub

AGF – OB

Man Utd-stjerne jubler over Maher Carrizos skifte

Han er på vej væk fra AGF



EKSKLUSIVT

Riddersholm: ‘Tæt på et meget, meget stort job’

Ikke imponeret over FCK’s nye spiller

Tøffe om FCK-melding: Så kan de ikke vinde guld!

FC Nordsjælland – Sønderjyske

Xabi Alonso rygtes til kæmpeklub

I chok over kæmpetransfer: ‘Latterligt, idioter!’

Tottenham boykotter Viaplay

“De havde det bedste transfervindue”



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i vinterpausen

Vejle Boldklub – FC Fredericia

Klubejer rødglødende over Thomasberg-historie

Stor mystik om Patrick Pentz

‘Katastrofe’ for Bundesliga-klub: Dansk duo ude

– Hvorfor opdagede de ikke ham?

Afsløring: Køber ung bomber – får lang kontrakt

Afsløring: Ishøj IF henter Brøndby-spiller

Brøndby afviser to danske klubber

Officielt: Karim Benzema skifter klub

Tæt på en falliterklæring, FCK

Hertha Berlin jubler over dansk transfer

“Han skal være 3.000 gange bedre”

Bekræftet: Køber spiller til 520 millioner

AC Horsens bekræfter trænerexit efter et halvt år

Per Frimann hylder Brøndby

Ny Superliga-stjerne? Skrev historie i sommer

‘Det mest betydningsfulde træk i hele vinduet’

Legende i hård kritik af Lukas Lerager

Jubler over transfers: ‘Dejligt med FCK-klausul’

Solgt til dansk klub: ‘Vi fik alle pengene hjem’

Afviser kæmpebud

Se topholdet Arsenal – køb billetter her

Ansigtsgenkendelse på næsten alle SL-stadioner

Stjernetransfer på plads alligevel

Mål i Manchester

Afsløring: Hillerød-profil nærmer sig skifte

Stor dramatik: Landsholdsbobler får konkurrent

– Mildest talt undervældende

Premier League skrev transferhistorie

Disse spillere kan stadig forlade Superligaen

Tidligere FCM-talent skifter til islandsk topklub

Afsløring: Norsk klub i dialog om Hillerød-spiller