Tipsbladets dom: Er han Isaksens arvtager?

Tipsbladet zoomer ind på Superliga-opgøret mellem FC Midtjylland og OB.



FC Midtjylland – OB 4-2 (2-1)
1-0 Gustav Isaksen (28., str.).
1-1 Mads Frøkjær-Jensen (36., str.)
2-1 Kristoffer Olsson (38.).
3-1 Aral Simsir (57.).
3-2 Mads Frøkjær-Jensen (79., str.).
4-2 Oliver Sørensen (82.).

Kampens bedste: 
FC Midtjylland

Der var ikke tale om en kamp med sublime individuelle præstationer fra hjemmeholdet, der generelt bare var bedre som hold end OB. Stefan Gartenmann gjorde det godt i forsvaret, mens de offensive profiler Gustav Isaksen og Kristoffer Olsson viste deres sædvanlige høje niveau. Isaksen eksekverede sit straffespark på flot vis, men manglede derudover lige den allersidste skarphed i sine aktioner. Skarphed manglede Aral Simsir dog bestemt ikke, da den 20-årige tyrker på helt Isaksen’sk vis scorede til 3-1 med et følt spark, som Martin Hansen ingen chance havde for at redde. Selv på en dag, hvor han ikke ramte sit topniveau, var Gustav Isaksen dog sit holds bedste spiller. 

OB
Fynboerne havde ikke nok at komme med offensivt i en kamp, hvor de jagtede den vigtige syvendeplads. Charly Nouck fik vist nogle gode takter indledningvist, mens Martin Hansen på flot vis reddede et hårdt Gigovic-skud, som OB-målmanden ellers først kunne se i sidste øjeblik. Med sine to straffesparksscoringer var det dog Mads Frøkjær-Jensen, der var gæsternes vigtigste spiller i en kamp, som OB dog tabte ganske fortjent. 

Kampens værste: 
Mads Døhr Thychosen begik et rimeligt dumt straffespark, da FC Midtjylland-backen helt tydeligt hev fast i Jeppe Tverskovs arm, hvorefter OB-kaptajnen straks gik til jorden. Det er helt standard at holde lidt i hinanden ved dødbolde, men det er fjollet at gøre det så tydeligt, at man giver dommeren mulighed for at dømme straffesparket. 

I OB-lejren må Andreas Alm være frustreret over, at hans hold indkasserer to minutter efter udligningen til 1-1. Det er netop i minutterne efter en scoring, at det gælder om at bevare koncentrationen, og det evnede OB altså ikke, hvilket Kristoffer Olsson udnyttede til at prikke bolden i nettet til 2-1. 

Kampens detalje: 
Jeppe Tverskov var blevet rykket ned i midterforsvaret i sin sidste kamp for OB, og kaptajnen fik en hovedrolle i sin afskedskamp. Tverskov begik først straffespark, da hans udstrakte arm ramte bolden i feltet i første halvleg, men få minutter senere gjorde Tverskov så skaden god igen, da han selv fik tilkæmpet sig et straffespark. I anden halvleg fik Tverskov så tilkæmpet sig endnu et straffespark, da han kom først på bolden og blev nedlagt. 



Meget tæt på at hente Pione Sisto

Storroser dansker: ‘En af de fem bedste i verden’

Blæst bagover af dansker: ‘Ødelægger modstanderne’

Avis: Storklub smider kæmpe FCK-flop på porten

Omskoler dansker: Han er virkelig fantastisk

– Froholdt skifter helt sikkert dertil

Jan Mølby kritisk: De har gamblet og ramt forbi

Dansker langer ud efter Ruben Amorim

Fremhæver dansk klub: Det bedste eksempel

Her er 10 udlandsdanskere, der kan vende hjem

Dansker fremhæves af stort tysk medie

Fælder hård Schmeichel-dom

Italienske medier hylder ham

Fælder dom over Norwich-danskere

Kæmpetransfer? 1,7 mia. for tidl. Superliga-bomber

FCK tager stor Amin Chiakha-beslutning

Rangerer Eriksen over superstjerner

FC København misser denne midtbane-stjerne

Tidl. BIF-spiller afslører langt sygdomsforløb

Hylder dansker: ‘Den største lige nu’

Rystet efter kollision med dansker: Chokerende

Dansk profil undrer sig – har ikke hørt fra Riemer

Arteta kan godt lide Arsenals “mange problemer”

Køb Vallys-klon, før det er for sent!

Direktør slår fast: De to koster mere end 100 mio.

Her er Superligaens 5 bedste off. midtbanespillere

Afsløring: Norsk klub byder rekordstort på Vester

Her er Superligaens 5 bedste angribere 

Christian Eriksen: ‘Jeg vender hjem til Danmark’

Afsløring: FC Nordsjælland sælger Rocco Ascone

Afsløring: FCN henter ny profil på lang kontrakt

FCK-hovedpine: “Det er frustrerende”

Mikel Arteta: ‘Vi har savnet ham meget’

Går hårdt til Thomas Frank: “Sig op”

Ørkenræv og Hingst scorer begge i Rabat

Superliga-profil er eftertragtet – nu reagerer han

Arsenal tager førstepladsen tilbage

Liverpool vinder – endelig scorede stjernen

Fransk pletskud holder liv i Citys sejrsstime

Oliver Sørensen blev matchvinder for Parma

Ellevild Patrick Dorgu: ‘Fantastisk!’

Guardiola: Spillerne er utroligt disciplinerede

Scoringsfattig subtopkamp på Stamford

Dorgu blev helten for Manchester United

Nartey blæser alt modstand til vægs

Vild spådom: Kan nå Rodgers’ og Marescas niveau

Hold da op – den er helt gal

Dansker på røven: Nogle af dem er crazy-gode

Salah blev helten for Egypten

Ståle Solbakken afslører hemmelig samtale