FC Midtjylland – OB 4-2 (2-1)
1-0 Gustav Isaksen (28., str.).
1-1 Mads Frøkjær-Jensen (36., str.)
2-1 Kristoffer Olsson (38.).
3-1 Aral Simsir (57.).
3-2 Mads Frøkjær-Jensen (79., str.).
4-2 Oliver Sørensen (82.).
Kampens bedste:
FC Midtjylland
Der var ikke tale om en kamp med sublime individuelle præstationer fra hjemmeholdet, der generelt bare var bedre som hold end OB. Stefan Gartenmann gjorde det godt i forsvaret, mens de offensive profiler Gustav Isaksen og Kristoffer Olsson viste deres sædvanlige høje niveau. Isaksen eksekverede sit straffespark på flot vis, men manglede derudover lige den allersidste skarphed i sine aktioner. Skarphed manglede Aral Simsir dog bestemt ikke, da den 20-årige tyrker på helt Isaksen’sk vis scorede til 3-1 med et følt spark, som Martin Hansen ingen chance havde for at redde. Selv på en dag, hvor han ikke ramte sit topniveau, var Gustav Isaksen dog sit holds bedste spiller.
OB
Fynboerne havde ikke nok at komme med offensivt i en kamp, hvor de jagtede den vigtige syvendeplads. Charly Nouck fik vist nogle gode takter indledningvist, mens Martin Hansen på flot vis reddede et hårdt Gigovic-skud, som OB-målmanden ellers først kunne se i sidste øjeblik. Med sine to straffesparksscoringer var det dog Mads Frøkjær-Jensen, der var gæsternes vigtigste spiller i en kamp, som OB dog tabte ganske fortjent.
Kampens værste:
Mads Døhr Thychosen begik et rimeligt dumt straffespark, da FC Midtjylland-backen helt tydeligt hev fast i Jeppe Tverskovs arm, hvorefter OB-kaptajnen straks gik til jorden. Det er helt standard at holde lidt i hinanden ved dødbolde, men det er fjollet at gøre det så tydeligt, at man giver dommeren mulighed for at dømme straffesparket.
I OB-lejren må Andreas Alm være frustreret over, at hans hold indkasserer to minutter efter udligningen til 1-1. Det er netop i minutterne efter en scoring, at det gælder om at bevare koncentrationen, og det evnede OB altså ikke, hvilket Kristoffer Olsson udnyttede til at prikke bolden i nettet til 2-1.
Kampens detalje:
Jeppe Tverskov var blevet rykket ned i midterforsvaret i sin sidste kamp for OB, og kaptajnen fik en hovedrolle i sin afskedskamp. Tverskov begik først straffespark, da hans udstrakte arm ramte bolden i feltet i første halvleg, men få minutter senere gjorde Tverskov så skaden god igen, da han selv fik tilkæmpet sig et straffespark. I anden halvleg fik Tverskov så tilkæmpet sig endnu et straffespark, da han kom først på bolden og blev nedlagt.
LIVE
LIVE: ‘Han er ikke okay’
MEDIE
Vækker opsigt – Thomasberg bliver væk
Barcelona-avis fremhæver Martin Braithwaite
Zorniger med iskoldt svar inden FCK-brag
TIPSBLADETS DOM
Den største genistreg i Superligaen?
Riemer reagerer på stor landsholdschok
EKSKLUSIVT
Jacob Bruun Larsens gav ‘et ret stort pengebeløb’
FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag
Dansker har knap sovet: ‘Det er surrealistisk’
OPTAKT
FC Midtjylland – AGF
NYHEDER
Eriksen med nøglerolle i historisk kamp
NYHEDER
Roser Frank: Vil gerne mødes med ham
Tøfting revser: Han er HELT ved siden af sig selv
EKSKLUSIVT Dommerekspert: Store skæverter og en hyldestsang
TOPNYHED
Tøfting: Good on paper – shit on grass
MEDIE
Er det Dolbergs vilde millionløn?
NYHEDER
I svime over Chido Obi – stjæler alle overskrifter
Fra FCK til Brøndby: Gået over al forventning
EKSKLUSIVT
– Helt ærligt? Jeg ville væk fra FC Midtjylland
Udenlandske medier med fokus på FCM-reserve
NYHEDER
Stor dramatik: Liverpool slår Everton
INTERVIEW
Kæmpe Brøndby-transfer? Cooper med klart ønske
HELT VILDT
Patrick Vieira hylder dansker: ‘Jeg er stolt’
NYHEDER
‘Det drømmer alle om’
EKSKLUSIVT
Vil opsøge Superliga-træner: ‘Måske den dygtigste’
NYHEDER
Kæmpe Silkeborg-kollaps
MEDIE
Ny storklub jagter Roony Bardghji
MEDIE
Ivan Toney klar på choktransfer
Fyrer landstræner to måneder før VM
Her spiller Lasse Schöne i dag
NYHEDER
Smider de det hele igen? Arsenal taber til City
NYHEDER
Nedtur for Højlund og Napoli
‘Min tid i FC København var helt perfekt’
Fifa kritiserer transportpriser under
NYHEDER
– Ville være fuldstændig åndssvagt at sige!
NYHEDER
Superliga-helt: ‘Det er magisk’
HELT VILDT
Stage-mirakel: ‘Kom nu, tag dig sammen’
OPTAKT
OB – Randers FC
NYHEDER
Hvad sker der, Randers? Nedrykningen truer
TOPNYHED
Unge FCK-talenter sender Vejle mod 1. Division
NYHEDER
FCN vinder brag om bronzemedaljer
HELT VILDT
Dansk komet i vildt inferno – gik fuldstændig amok
Chelsea-boss peger på ‘underliggende faktorer’
EKSKLUSIVT
Ny Graulund med vild kamp: ‘Okay, vanvittigt!’
Danmark når minimumsmål: Et drømmescenarie
OPTAKT
Vejle Boldklub – FC København
OPTAKT
FC Nordsjælland – Viborg FF
Kæmpestjerner reagerer på Brøndby-succes
OPTAKT
Silkeborg IF – FC Fredericia
