AGF – Silkeborg IF 2-2 (1-0)
1-0 Patrick Mortensen (43.)
1-1 Alexander Lind (90+1.)
1-2 Søren Tengstedt (90+3.)
2-2 Mikael Anderson (90+12)
Kampens bedste:
AGF:
Der var et par spillere, som gjorde sig bemærket for Aarhus-mandskabet denne søndag, hvor det blandt andet var svært at opdage, at en spiller som Mikael Anderson var stærk i en del sekvenser af spillet. Det så man tydeligt ved oplægget til 1-0 og straffesparksmålet til 2-2, som han nemt kan tage med sig, når man ser tilbage på de stats, som er helt åbenlyse efter kampen.
Det kunne også være blevet til flere assister for ham, men et hovedstød fra Mortensen på overliggeren og et oplæg til Duelund, der ikke fik straffespark var også med. Der sker bare noget, når han kommer på kuglen, og ved oplægget er det Sonne, som han sætter af, og det er givetvis ikke det nemmeste i verden.
Straffescoringen viste, at han bare er koldere end is, når man lige inden har set en holdkammerat brænde.
Men det skal også med, at der var meget i Nicolai Poulsen, som ellers tit kan få kritik for sin måde at spille på. Men i kampen mod Silkeborg var der virkelig meget, hvor han bidrog med sine fighter-evner til at skabe muligheder for holdet. Han kunne endda få scoret, selvom det måske havde været for meget at bede om med ham.
Silkeborg IF:
Mens man nogle gange kan se flere kandidater på et hold, så var der helt klart og tydeligt kun én fra Silkeborg i denne kamp. Tonni Adamsen. Han var bare over det hele, og hvis der skulle ske noget, så gav de ham bolden.
Resten havde nemlig deres vanskeligheder med at komme ind i kampen, men Adamsen var nogle gange en fuldkommende forryende enmandshær for SIF-holdet. Det gjorde sig både gældende med link-up, oplæg og afslutninger. Selvfølgelig ikke alle sammen på én gang, men han stod for mere end én mands arbejde.
Det var da også Adamsen, som spillede en stor rolle forud for, at Alexander Lind fik tæsket bolden i mål i overtiden – og igen kort efter, da Søren Tengstedt gjorde det til 2-1 for gæsterne.
Kampens værste:
Silkeborg havde en del vanskeligheder i kampen, og i store dele af første halvleg havde de svært ved at sætte sig igennem. Offensivspilleren Frederik Carlsen var en af dem, og det tog Kent Nielsen konsekvensen af og tog ham ud i pausen.
Kampens detalje:
Det var et fyldt stadion, som kunne se det hele på storskærmen i den sidste del af kampen, men dommer Maae valgte ikke at dømme straffespark selv efter VAR-gennemsyn. Og så skete det nogle minutter efter, at Silkeborg fik udlignet – og så foran.
Som om det ikke var nok, så skulle han ud og kigge på en situation derefter – der var mere tvivlsom – hvor han så dømte straffespark – som blev brændt! Og så blev der dømt omspark fordi målmand Larsen gik for tidligt, som Anderson scorede på.
INTERVIEW Ekspert: ‘Det vil overgå FCKs katastrofesæson’
NYHEDER
Første gang nogensinde for Eriksen
NYHEDER
Frimann i rørende farvel: ‘Utroligt trist dag’
NYHEDER
Lyngby buldrer afsted – AaB dummer sig
EKSKLUSIVT
Ekspert: De rykker op i Superligaen
Hjulmand blev vraget – nu forklarer træneren
NYHEDER
Stort medie langer ud efter Jens Stage
EKSKLUSIVT Kæmpe scoop: Superliga-vinder til dansk klub
Sker det? ‘Vil tage røven på os alle sammen’
Kasper Hjulmand brager ind i Arsenal
NYHEDER
Ekspert: ‘Tror han kommer til at stå!’
EKSKLUSIVT
Helt sikker: ‘Uundgåeligt – det sker til sommer’
Her er FCM’s vej til Europa League-finalen
NYHEDER Tøfting revser Superligaklub: ‘For nonchalant!’
NYHEDER
Kontant melding fra ny Spurs-boss
HELT VILDT
Dommerekspert rystet over Superliga-justitsmord
NYHEDER
Nu svarer Pochettino på Tottenham-jobbet
Officielt: Victor Lind i rekordhandel
NYHEDER
Stor overraskelse til FCM-træning
TOPNYHED Denne Superliga-kamp droppet på TV
TRANSFER
Henter 16-årig i FC København
NYHEDER
Vil gøre det onde ved Brøndby
INTERVIEW
Vallys jubler over mirakel: ‘Det er fedt!’
INTERVIEW
Rørt Wass: ‘Det betyder rigtig meget for mig’
TOPNYHED
Skrækkeligt af Dominik Sarapata
NYHEDER
FCM-profil – Riemer har ikke ringet
INTERVIEW
– En skandale at du kan stille mig det spørgsmål!
NYHEDER
Peger på FCK: ‘Det er pinligt’
EKSKLUSIVT
Bekræfter: Afviser FC Nordsjælland
Har ikke hørt fra Riemer siden sidste sæson
STORT INTERVIEW
Slår fast: ‘Med længder den bedste i Danmark!’
Bekræfter: Dansk klub i choktransfer
NYHEDER Hvem kommer i top-6? Her er alle scenarierne
TRANSFER
Bekræfter kæmpe Brøndby-bud
HELT VILDT
Froholdt-video trækker overskrifter
Stats til Superligaen: Kæmpe overpræstation
Legender tager afsked med Sepp Piontek
EKSKLUSIVT
Afsløring: Brøndby forhandler om Lauritsen
HELT VILDT
Vild melding: City kan få fratrukket 60 point
MEDIE
Jesse Lingard tæt på eksotisk eventyr
NYHEDER
Dansker i centrum for drama: ‘En skandale!’
EKSKLUSIVT
Slår fast: ‘Det giver ikke meget mening’
INTERVIEW
– Det er en frustration for os alle
NYHEDER
Her er FC Midtjyllands modstander i Europa League
DAGENS SPILFORSLAG
Leeds kan lege med mod Man City
MEDIE
Skandale: Eliteserien-spillere anholdt
FANKLUBBEN
Raser over afgørelse: Himmelråbende og tåbeligt!
EKSKLUSIVT
FC Nordsjælland reagerer på afvisning
Lyngby på jagt efter uventede spillersalg
Dommerekspert om FCN-sag: Så er det en skandale
HELT VILDT
Ikke i tvivl: ‘Ville være brutalt!’
NYHEDER
Dem kan FCM trække i Europa League
DAGENS SPILFORSLAG
Augsburg kan tæve Gedebukke
‘Jeg hadede verden’