Tipsbladets dom: Han er jo koldere end is

AGF og Silkeborg kom i en tørretumbler af en kamp, der endte 2-2 søndag aften.



AGF – Silkeborg IF 2-2 (1-0)
1-0 Patrick Mortensen (43.)
1-1 Alexander Lind (90+1.)
1-2 Søren Tengstedt (90+3.)
2-2 Mikael Anderson (90+12)

Kampens bedste:

AGF:
Der var et par spillere, som gjorde sig bemærket for Aarhus-mandskabet denne søndag, hvor det blandt andet var svært at opdage, at en spiller som Mikael Anderson var stærk i en del sekvenser af spillet. Det så man tydeligt ved oplægget til 1-0 og straffesparksmålet til 2-2, som han nemt kan tage med sig, når man ser tilbage på de stats, som er helt åbenlyse efter kampen.

Det kunne også være blevet til flere assister for ham, men et hovedstød fra Mortensen på overliggeren og et oplæg til Duelund, der ikke fik straffespark var også med. Der sker bare noget, når han kommer på kuglen, og ved oplægget er det Sonne, som han sætter af, og det er givetvis ikke det nemmeste i verden.

Straffescoringen viste, at han bare er koldere end is, når man lige inden har set en holdkammerat brænde.

Men det skal også med, at der var meget i Nicolai Poulsen, som ellers tit kan få kritik for sin måde at spille på. Men i kampen mod Silkeborg var der virkelig meget, hvor han bidrog med sine fighter-evner til at skabe muligheder for holdet. Han kunne endda få scoret, selvom det måske havde været for meget at bede om med ham.

Silkeborg IF:
Mens man nogle gange kan se flere kandidater på et hold, så var der helt klart og tydeligt kun én fra Silkeborg i denne kamp. Tonni Adamsen. Han var bare over det hele, og hvis der skulle ske noget, så gav de ham bolden.

Resten havde nemlig deres vanskeligheder med at komme ind i kampen, men Adamsen var nogle gange en fuldkommende forryende enmandshær for SIF-holdet. Det gjorde sig både gældende med link-up, oplæg og afslutninger. Selvfølgelig ikke alle sammen på én gang, men han stod for mere end én mands arbejde.

Det var da også Adamsen, som spillede en stor rolle forud for, at Alexander Lind fik tæsket bolden i mål i overtiden – og igen kort efter, da Søren Tengstedt gjorde det til 2-1 for gæsterne.

Kampens værste:
Silkeborg havde en del vanskeligheder i kampen, og i store dele af første halvleg havde de svært ved at sætte sig igennem. Offensivspilleren Frederik Carlsen var en af dem, og det tog Kent Nielsen konsekvensen af og tog ham ud i pausen. 

Kampens detalje:
Det var et fyldt stadion, som kunne se det hele på storskærmen i den sidste del af kampen, men dommer Maae valgte ikke at dømme straffespark selv efter VAR-gennemsyn. Og så skete det nogle minutter efter, at Silkeborg fik udlignet – og så foran.

Som om det ikke var nok, så skulle han ud og kigge på en situation derefter – der var mere tvivlsom – hvor han så dømte straffespark –  som blev brændt! Og så blev der dømt omspark fordi målmand Larsen gik for tidligt, som Anderson scorede på.





DBU giver fans fem års karantæne

Nu trækkes der lod til VM 2026

Ny assistenttræner på vej til AGF?

Rekordsalg: ‘Brøndby kan få dette beløb for ham’

Voldsomt imponeret af Superliga-træner

Dansk cheftræner sættes i forbindelse med Augsburg

De er klar til at købe Mohamed Salah

Saver United-stjerne over

– Det er Benjamin Schmedes’ allerstørste juleønske

– Jammerligt og forfærdeligt at se på!

Neestrup bruger Thomas Jørgensen som eksempel

Thomas Delaney: ‘Jeg tror, det er folk der better’

Her er fire bud på Bo Henriksens næste job

– Det har man nok aldrig set før

Jimmy Nielsen ansat som cheftræner i USA

Jonas Wind er i København

Klar besked: ‘Giver absolut ingen mening’

Fem europæiske storklubber til pokalbrag i Herning

Her kan du se VM-lodtrækningen

Afsløring: Topklubber i dialog om hurtig dansker

Vil gøre alt for at hente FC København-profil

FCK med tilbud – nu vil de have ham

Tabte kun til FCM: Nu går han på pension igen

Anders Holch Povlsen bliver IKKE ny klubejer

Stor derby-bøde til FC København

Griner af AaB-rygte

Rigmand vild med FC København-aftale

Fifa forventes at give Donald Trump fredspris

Vil være en af verdens største klubber om fem år

– Det var vanvittigt brutalt!

Mainz-boss: Derfor fyrer vi Bo Henriksen

– Det er en skændsel mod Bo Henriksen!

Slagter Superligaklub: ‘Jeg har bange anelser’

Jacob Neestrup: ‘Dominik Sarapata er i fremgang’

Her er Victor Nelsson blandt Europas bedste

Afslører tidligere Brøndby-spilleres indkomst

Sådan fungerer lodtrækningen til VM

Ingen tvivl: ‘De er iskolde!’

Dybt skuffet og trist

Hustruen vakte opsigt – nu reagerer Vingegaard

Frank ser frem til specielt opgør mod Brentford

Amorim kritiserer Uniteds mangel på kynisme

Manchester United dummede sig mod West Ham

Brest moser mandefaldsramte Monaco

Her er de tidligere vindere af Efterårets Profil

FCN-stjerne revser: ‘Meget utilfredsstillende’

Ydmygelse: FCM banker FCN i pokalturneringen

Vanvittigt uheldig i Danmark: Nu får han ny chance

Kæmpe drama – Færøerne laver stort VM-resultat

Lørdag sker det for Frank: ‘Specielt’