AGF – Silkeborg IF 2-2 (1-0)
1-0 Patrick Mortensen (43.)
1-1 Alexander Lind (90+1.)
1-2 Søren Tengstedt (90+3.)
2-2 Mikael Anderson (90+12)
Kampens bedste:
AGF:
Der var et par spillere, som gjorde sig bemærket for Aarhus-mandskabet denne søndag, hvor det blandt andet var svært at opdage, at en spiller som Mikael Anderson var stærk i en del sekvenser af spillet. Det så man tydeligt ved oplægget til 1-0 og straffesparksmålet til 2-2, som han nemt kan tage med sig, når man ser tilbage på de stats, som er helt åbenlyse efter kampen.
Det kunne også være blevet til flere assister for ham, men et hovedstød fra Mortensen på overliggeren og et oplæg til Duelund, der ikke fik straffespark var også med. Der sker bare noget, når han kommer på kuglen, og ved oplægget er det Sonne, som han sætter af, og det er givetvis ikke det nemmeste i verden.
Straffescoringen viste, at han bare er koldere end is, når man lige inden har set en holdkammerat brænde.
Men det skal også med, at der var meget i Nicolai Poulsen, som ellers tit kan få kritik for sin måde at spille på. Men i kampen mod Silkeborg var der virkelig meget, hvor han bidrog med sine fighter-evner til at skabe muligheder for holdet. Han kunne endda få scoret, selvom det måske havde været for meget at bede om med ham.
Silkeborg IF:
Mens man nogle gange kan se flere kandidater på et hold, så var der helt klart og tydeligt kun én fra Silkeborg i denne kamp. Tonni Adamsen. Han var bare over det hele, og hvis der skulle ske noget, så gav de ham bolden.
Resten havde nemlig deres vanskeligheder med at komme ind i kampen, men Adamsen var nogle gange en fuldkommende forryende enmandshær for SIF-holdet. Det gjorde sig både gældende med link-up, oplæg og afslutninger. Selvfølgelig ikke alle sammen på én gang, men han stod for mere end én mands arbejde.
Det var da også Adamsen, som spillede en stor rolle forud for, at Alexander Lind fik tæsket bolden i mål i overtiden – og igen kort efter, da Søren Tengstedt gjorde det til 2-1 for gæsterne.
Kampens værste:
Silkeborg havde en del vanskeligheder i kampen, og i store dele af første halvleg havde de svært ved at sætte sig igennem. Offensivspilleren Frederik Carlsen var en af dem, og det tog Kent Nielsen konsekvensen af og tog ham ud i pausen.
Kampens detalje:
Det var et fyldt stadion, som kunne se det hele på storskærmen i den sidste del af kampen, men dommer Maae valgte ikke at dømme straffespark selv efter VAR-gennemsyn. Og så skete det nogle minutter efter, at Silkeborg fik udlignet – og så foran.
Som om det ikke var nok, så skulle han ud og kigge på en situation derefter – der var mere tvivlsom – hvor han så dømte straffespark – som blev brændt! Og så blev der dømt omspark fordi målmand Larsen gik for tidligt, som Anderson scorede på.
NYHEDER
Dansker stjal overskrifterne: Virkelig smertefuldt
Han peger på Simon Kjær
TRANSFER
Overvejer Mathias Jensen-køb
Lerager ser forandret Kamil Grabara
TOPNYHED
Michael Gregoritsch flirter med denne klub
NYHEDER
Grimme tv-billeder af dansker trækker overskrifter
– Du har udstråling som tagpap
STORT INTERVIEW
Lukas Lerager er ellevild: Langt bedre end i FCK
TIPSBLADET SPECIAL
Transferplanen: Få da bare hentet ham!
HELT VILDT
Kæmpe succes – Hjulmand overgår Xabi Alonso
EKSKLUSIVT
Tidligere Superliga-bomber sættes af på øde ø nu
FANKLUBBEN
Hvad vil Steve Cooper med det her Brøndby-hold?
TRANSFER
Kæmpe kærlighedserklæring til Danmark
MEDIE
Superliga-salg til 50 mio – nu koster han 600 mio!
MEDIE
Forlod FCK i sommer – nu vil han lave stort skifte
NYHEDER
Presset Frank: Her er vores store problem
TRANSFER
Råder storklub: Hent Christian Nørgaard!
NYHEDER
Kryptisk Vingegaard: Vil pludselig ikke sige det
NYHEDER
Vil gøre det onde ved Vingegaard-rival
NYHEDER
Fælder dom over Højlund
Henter dansker – får god pakke
Medier roser ‘afgørende’ Dorgu: Hans bedste kamp!
Husker du Blas Riveros? Nu har han vild succes
NYHEDER
Ny situation for Frank: Mister vigtig mand
NYHEDER
Sune Smith-Nielsen forlænger med nøgleansat i FCK
TIPSBLADET SPECIAL
Transferplanen: Han ligner OB’s 1. stjernesigning
NYHEDER
– Et frygteligt scenarie
TOPNYHED
I svime over Yussuf Poulsen: ‘Alle bliver stille’
TOPNYHED
Lige om lidt kan dansk Ajax-talent forhandle frit
TRANSFER
Guld i 1. division: 10 oplagte Superliga-emner
NYHEDER
Tidligere AGF-angriber vil tilbage til Danmark
TIPSBLADET SPECIAL
Transferplanen: Han vil selv, så køb ham da, ‘CV’!
Kollapset skifte: Tidligere Brøndby-stjerne gratis
FANKLUBBEN
Dette er din vigtigste opgave, Benjamin Schmedes!
AVIS
De vil have Anton Gaaei – her er prisen
HELT VILDT
Højlund blæser alle bagover: Årets transfer!
NYHEDER
– Alle taler om dem!
Nævner pludselig Vingegaard: Kom fra en fiskebutik
NYHEDER
Sammenligner med Superligaen: ‘Det er absurd’
– Det bliver en lang skade
Knæopereret Neymar håber på VM
‘Mohamed Salah er et ikon’
DAGENS SPILFORSLAG
Kartago-Ørne tæver Traner
TIPSBLADET SPECIAL
Overblik: Her er Superligaens vintertransfers 2026
Gravesen med opråb: Kom nu ud af busken!
Rasmus Højlund og Napoli vinder pokalfinale
MEDIE
Efter AC-skade: Barcelona kan bruge transfer-finte
TOPNYHED
Thomas Gravesen i chok: Jeg er bange, bange, bange
MEDIE
Real Madrid-stjerne skifter til Lyon
MEDIE