AGF – Silkeborg IF 2-2 (1-0)
1-0 Patrick Mortensen (43.)
1-1 Alexander Lind (90+1.)
1-2 Søren Tengstedt (90+3.)
2-2 Mikael Anderson (90+12)
Kampens bedste:
AGF:
Der var et par spillere, som gjorde sig bemærket for Aarhus-mandskabet denne søndag, hvor det blandt andet var svært at opdage, at en spiller som Mikael Anderson var stærk i en del sekvenser af spillet. Det så man tydeligt ved oplægget til 1-0 og straffesparksmålet til 2-2, som han nemt kan tage med sig, når man ser tilbage på de stats, som er helt åbenlyse efter kampen.
Det kunne også være blevet til flere assister for ham, men et hovedstød fra Mortensen på overliggeren og et oplæg til Duelund, der ikke fik straffespark var også med. Der sker bare noget, når han kommer på kuglen, og ved oplægget er det Sonne, som han sætter af, og det er givetvis ikke det nemmeste i verden.
Straffescoringen viste, at han bare er koldere end is, når man lige inden har set en holdkammerat brænde.
Men det skal også med, at der var meget i Nicolai Poulsen, som ellers tit kan få kritik for sin måde at spille på. Men i kampen mod Silkeborg var der virkelig meget, hvor han bidrog med sine fighter-evner til at skabe muligheder for holdet. Han kunne endda få scoret, selvom det måske havde været for meget at bede om med ham.
Silkeborg IF:
Mens man nogle gange kan se flere kandidater på et hold, så var der helt klart og tydeligt kun én fra Silkeborg i denne kamp. Tonni Adamsen. Han var bare over det hele, og hvis der skulle ske noget, så gav de ham bolden.
Resten havde nemlig deres vanskeligheder med at komme ind i kampen, men Adamsen var nogle gange en fuldkommende forryende enmandshær for SIF-holdet. Det gjorde sig både gældende med link-up, oplæg og afslutninger. Selvfølgelig ikke alle sammen på én gang, men han stod for mere end én mands arbejde.
Det var da også Adamsen, som spillede en stor rolle forud for, at Alexander Lind fik tæsket bolden i mål i overtiden – og igen kort efter, da Søren Tengstedt gjorde det til 2-1 for gæsterne.
Kampens værste:
Silkeborg havde en del vanskeligheder i kampen, og i store dele af første halvleg havde de svært ved at sætte sig igennem. Offensivspilleren Frederik Carlsen var en af dem, og det tog Kent Nielsen konsekvensen af og tog ham ud i pausen.
Kampens detalje:
Det var et fyldt stadion, som kunne se det hele på storskærmen i den sidste del af kampen, men dommer Maae valgte ikke at dømme straffespark selv efter VAR-gennemsyn. Og så skete det nogle minutter efter, at Silkeborg fik udlignet – og så foran.
Som om det ikke var nok, så skulle han ud og kigge på en situation derefter – der var mere tvivlsom – hvor han så dømte straffespark – som blev brændt! Og så blev der dømt omspark fordi målmand Larsen gik for tidligt, som Anderson scorede på.
LIVE
TransferLIVE: Dansker tager til MLS
HELT VILDT
Dansk choktransfer: ‘Det sygeste salg!’
TOPNYHED
Medie: Derfor er Thomas Frank ikke blevet fyret
STORT INTERVIEW
Daniel Wass overrasker i hitserie på DR
MEDIE
Nærmer sig aftale
TOPNYHED
Reagerer på bombe: ‘Den her verden er vanvittig’
Verdensstjernes søn landet i København
Tipsbladets transfershow: Her er den nye vært
NYHEDER
Vilde Jens Stage overgår FCK-tid
INTERVIEW
Kasper Fisker tilbage i Brøndby IF
AGF i milliontransfer? Kan blive rekorddyr
MEDIE
Vil hente megastjerne og italiensk cheftræner
NYHEDER
Stor dansk transfer: ‘Jeg talte med Laudrup’
TRANSFER Lukas Podolski: Brøndby-stjerne er godt betalt
TOPNYHED
AGF’er vild med FCM-profil: Han er latterligt god
NYHEDER
Hylder Højlund – dybt imponeret inden brag
TRANSFER
Officielt: Her er Viktor Claessons næste klub
NYHEDER
Lauge i tårer i tv-interview: ‘Har været hårdt’
TIPSBLADET SPECIAL
Farzams Fanzone: Jeg følger med i disse to til FCK
TIPSBLADET SPECIAL Overblik: Her er Superligaens vintertransfers 2026
NYHEDER
Gidsel fik klar besked: ‘Stop det!’
EKSKLUSIVT
Afsløring: Nicolai Larsen tilbudt kæmpe lønnedgang
EKSKLUSIVT
I svime over Superliga-transfer: Fantastisk, OB!
Mads Hermansen fremhæver ond ånd fra FC København
TOPNYHED
Superliga-boss flirter med Albert Grønbæk
NYHEDER
FCM-profil forventes at misse europæiske brag
“Transferbombe”: De har opgivet Mathias Jørgensen
TOPNYHED
Vil undgå Bendtner-stunt
NYHEDER
– Vi er pressede
EKSKLUSIVT
‘Vi vil have meget mere, end Brøndby kan give’
TOPNYHED
Drama i Real Madrid: Nu tordner stjernespiller
‘Sur over Brøndby-transfer’
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i vinterpausen
LIGE NU
Brøndby udsender opdatering om Jacob Ambæk
NYHEDER
Brøndby-transfer på vej? ‘Tror, det sker’
EKSKLUSIVT
Afsløring: Dreyer forgyldes med vanvittig kontrakt
AVIS
Lægetjek i dag – OB henter landsholdsspiller
TRANSFER
Spottet i lufthavnen – han er på vej til Danmark
TOPNYHED
Første Eriksen-kasse – får topkarakter i lokalavis
MEDIE
På vej til Danmark? Meldinger om særlig klausul
NYHEDER
Bliver det Chido Obis store chance?
EKSKLUSIVT
Afsløring: Brøndby forhandler med Emmanuel Dennis
TRANSFER
Transfer på vej? AaB spørger på profil
TRANSFER
Superliga-klub kalder salg en ‘god økonomisk case’
DAGENS SPILFORSLAG
Sydfransk Galehus invaderer Vestens Athen
NYHEDER
Jens Stage med smuk scoring i målfest
TIPSBLADETS DOM
Dansk stjerne var fuldstændig vanvittig at se på!
EKSKLUSIVT
Farzams fanzone: ‘Der skal jo ske noget’
EKSKLUSIVT
Afsløring: Villads Rasmussen tæt på Strømsgodset
Tipsbladet præsenterer nyt quiz-format
Kæmpetransfer tæt på – tager til skandaleramt klub
EKSKLUSIVT
Afsløring: Lyon tæt på at købe Noah Nartey
EKSKLUSIVT
Afsløring: Andreas Skov Olsen på plads i Rangers
EKSKLUSIVT
Sportschef griner af penge-spørgsmål
NYHEDER