AGF – Silkeborg IF 2-2 (1-0)
1-0 Patrick Mortensen (43.)
1-1 Alexander Lind (90+1.)
1-2 Søren Tengstedt (90+3.)
2-2 Mikael Anderson (90+12)
Kampens bedste:
AGF:
Der var et par spillere, som gjorde sig bemærket for Aarhus-mandskabet denne søndag, hvor det blandt andet var svært at opdage, at en spiller som Mikael Anderson var stærk i en del sekvenser af spillet. Det så man tydeligt ved oplægget til 1-0 og straffesparksmålet til 2-2, som han nemt kan tage med sig, når man ser tilbage på de stats, som er helt åbenlyse efter kampen.
Det kunne også være blevet til flere assister for ham, men et hovedstød fra Mortensen på overliggeren og et oplæg til Duelund, der ikke fik straffespark var også med. Der sker bare noget, når han kommer på kuglen, og ved oplægget er det Sonne, som han sætter af, og det er givetvis ikke det nemmeste i verden.
Straffescoringen viste, at han bare er koldere end is, når man lige inden har set en holdkammerat brænde.
Men det skal også med, at der var meget i Nicolai Poulsen, som ellers tit kan få kritik for sin måde at spille på. Men i kampen mod Silkeborg var der virkelig meget, hvor han bidrog med sine fighter-evner til at skabe muligheder for holdet. Han kunne endda få scoret, selvom det måske havde været for meget at bede om med ham.
Silkeborg IF:
Mens man nogle gange kan se flere kandidater på et hold, så var der helt klart og tydeligt kun én fra Silkeborg i denne kamp. Tonni Adamsen. Han var bare over det hele, og hvis der skulle ske noget, så gav de ham bolden.
Resten havde nemlig deres vanskeligheder med at komme ind i kampen, men Adamsen var nogle gange en fuldkommende forryende enmandshær for SIF-holdet. Det gjorde sig både gældende med link-up, oplæg og afslutninger. Selvfølgelig ikke alle sammen på én gang, men han stod for mere end én mands arbejde.
Det var da også Adamsen, som spillede en stor rolle forud for, at Alexander Lind fik tæsket bolden i mål i overtiden – og igen kort efter, da Søren Tengstedt gjorde det til 2-1 for gæsterne.
Kampens værste:
Silkeborg havde en del vanskeligheder i kampen, og i store dele af første halvleg havde de svært ved at sætte sig igennem. Offensivspilleren Frederik Carlsen var en af dem, og det tog Kent Nielsen konsekvensen af og tog ham ud i pausen.
Kampens detalje:
Det var et fyldt stadion, som kunne se det hele på storskærmen i den sidste del af kampen, men dommer Maae valgte ikke at dømme straffespark selv efter VAR-gennemsyn. Og så skete det nogle minutter efter, at Silkeborg fik udlignet – og så foran.
Som om det ikke var nok, så skulle han ud og kigge på en situation derefter – der var mere tvivlsom – hvor han så dømte straffespark – som blev brændt! Og så blev der dømt omspark fordi målmand Larsen gik for tidligt, som Anderson scorede på.
NYHEDER Hvem kommer i top-6? Her er alle scenarierne
Alle ved det: Han fik 3,8 millioner kroner
TIPSBLADET SPECIAL
Værsgo, FCK: Her er syv bud på Sune Smiths afløser
EKSKLUSIVT
Farzam: Han er oplagt afløser for Smith-Nielsen
Afslører: Afviste gigantisk transferbeløb
INTERVIEW
Ekspert: Han kunne være interessant, FCK!
MEDIE
Flere ændringer på vej i FC København
EKSKLUSIVT
Joel Kabongo lander aftale med Brøndby
TOPNYHED ‘Absolut ingen tvivl’ om Thomas Franks fremtid
INTERVIEW
Er han Brøndbys nye Michael Laudrup?
MEDIE
Spår stor Kasper Schmeichel-beslutning
NYHEDER
Nu kommenterer Sune Smith-Nielsen sin fyring
Thomas Frank-afløser fik stor øretæve
Dommer-ekspert i chok: Fuldkommen grotesk!
NYHEDER
Slagter FCK-stjerne: ‘Tåbeligt og uansvarligt’
MEDIE
Storklub jagter Jacob Neestrup
NYHEDER
Ny massiv Schmeichel-kritik: ‘For helvede!’
‘Schmedes er under pres’
Thomas Franks afløser revser selvtilliden
Medier hylder Nørgaard: Vidunderligt – topspiller!
INTERVIEW
Hylder FCM-profil: ‘Det er fantastisk!’
TIPSBLADETS DOM
Hvad fan*** foregår der? Har aldrig set magen!
HELT VILDT
Thomasberg står bag sensation – ikke sket i 17 år
Victor Froholdt bliver matchvinder
EKSKLUSIVT
Afsløring: FCK henter Mathias ‘Zanka’ Jørgensen
Christian Eriksen er usikker på fremtiden
TOPNYHED
Kæmpe optur for Orri Oskarsson
HELT VILDT
Historisk tidligt: Dansk træner rykker ned
NYHEDER
Hylder Mads Hermansen
INTERVIEW
– Det er lort!
EKSKLUSIVT
Det har jeg ikke set før i Superligaen
BIZART
Tidligere FCN-spiller angriber Flemming Pedersen
EKSKLUSIVT Dybt bekymrende tal: Her er Brøndbys store problem
Zanka-bombe i FCK: ‘En desperat løsning’
Eksperter enige – snydt for straffe mod AGF
NYHEDER
I chok over ‘gakgak’ træner-valg: Ringer til ham
Stig Tøfting slet ikke i tvivl: Han skal straffes
EKSKLUSIVT
‘AGF gav mig alt – jeg håber, de vinder guld’
NYHEDER
Han afløser Sune Smith lige nu
MEDIE
Har truffet stor Rasmus Højlund-beslutning
TOPNYHED
Thomasberg “bidrager ikke til polsk fodbold”
NYHEDER
Poulsen overrasket i interview: ‘Vidste jeg ikke’
Brøndbys offensive problemer fortsatte
DOMMEREKSPERT
Historisk dårlig runde fra Superliga-dommerne
DAGENS SPILFORSLAG
Tjekke tryner grækere i Leverkusen
Cooper ryster posen mod Sønderjyske
Suspenderes efter racisme-anklager
TIPSBLADET SPECIAL
Tre bud: Sune Smiths bedste og værste FCK-indkøb
Fakta: FCK-boss fik halvandet år
NYHEDER
Fredet men ‘måske er Neestrup meget udsat’
KOMMENTAR
Indkøbene var for dårlige – uenighed med Neestrup?
Formand freder Jacob Neestrup
Sune Smith-Nielsen færdig
DAGENS SPILFORSLAG
Viola vinder toscanerderby