Tipsbladets dom: Han er jo koldere end is

AGF og Silkeborg kom i en tørretumbler af en kamp, der endte 2-2 søndag aften.



AGF – Silkeborg IF 2-2 (1-0)
1-0 Patrick Mortensen (43.)
1-1 Alexander Lind (90+1.)
1-2 Søren Tengstedt (90+3.)
2-2 Mikael Anderson (90+12)

Kampens bedste:

AGF:
Der var et par spillere, som gjorde sig bemærket for Aarhus-mandskabet denne søndag, hvor det blandt andet var svært at opdage, at en spiller som Mikael Anderson var stærk i en del sekvenser af spillet. Det så man tydeligt ved oplægget til 1-0 og straffesparksmålet til 2-2, som han nemt kan tage med sig, når man ser tilbage på de stats, som er helt åbenlyse efter kampen.

Det kunne også være blevet til flere assister for ham, men et hovedstød fra Mortensen på overliggeren og et oplæg til Duelund, der ikke fik straffespark var også med. Der sker bare noget, når han kommer på kuglen, og ved oplægget er det Sonne, som han sætter af, og det er givetvis ikke det nemmeste i verden.

Straffescoringen viste, at han bare er koldere end is, når man lige inden har set en holdkammerat brænde.

Men det skal også med, at der var meget i Nicolai Poulsen, som ellers tit kan få kritik for sin måde at spille på. Men i kampen mod Silkeborg var der virkelig meget, hvor han bidrog med sine fighter-evner til at skabe muligheder for holdet. Han kunne endda få scoret, selvom det måske havde været for meget at bede om med ham.

Silkeborg IF:
Mens man nogle gange kan se flere kandidater på et hold, så var der helt klart og tydeligt kun én fra Silkeborg i denne kamp. Tonni Adamsen. Han var bare over det hele, og hvis der skulle ske noget, så gav de ham bolden.

Resten havde nemlig deres vanskeligheder med at komme ind i kampen, men Adamsen var nogle gange en fuldkommende forryende enmandshær for SIF-holdet. Det gjorde sig både gældende med link-up, oplæg og afslutninger. Selvfølgelig ikke alle sammen på én gang, men han stod for mere end én mands arbejde.

Det var da også Adamsen, som spillede en stor rolle forud for, at Alexander Lind fik tæsket bolden i mål i overtiden – og igen kort efter, da Søren Tengstedt gjorde det til 2-1 for gæsterne.

Kampens værste:
Silkeborg havde en del vanskeligheder i kampen, og i store dele af første halvleg havde de svært ved at sætte sig igennem. Offensivspilleren Frederik Carlsen var en af dem, og det tog Kent Nielsen konsekvensen af og tog ham ud i pausen. 

Kampens detalje:
Det var et fyldt stadion, som kunne se det hele på storskærmen i den sidste del af kampen, men dommer Maae valgte ikke at dømme straffespark selv efter VAR-gennemsyn. Og så skete det nogle minutter efter, at Silkeborg fik udlignet – og så foran.

Som om det ikke var nok, så skulle han ud og kigge på en situation derefter – der var mere tvivlsom – hvor han så dømte straffespark –  som blev brændt! Og så blev der dømt omspark fordi målmand Larsen gik for tidligt, som Anderson scorede på.







Optakt til onsdagens Superliga-kamp mellem FC København og OB LIVE

LIVE: Stjerne er tilbage i FCK-truppen

Ryan Giggs med klar dom over Rasmus Højlund

Supercomputer: De vinder Superligaen 

Ekspert blæst bagover – sender besked til Cooper

Mulig Kasper Schmeichel-kovending

Mareridt en realitet: Leicester rykker ned

FC København – OB

Klinsmanns søn brækker ryggen kort før VM



FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag

Ekspert jubler over Brøndby-indkøb

Vanvittig debut! Horsens smadrer Esbjerg

Junker: ‘Mere bange for AGF taber den kamp’

Ekspert: Brøndby kan tjene kassen på ham!



EKSKLUSIVT

Dommerekspert: Store skæverter og en hyldestsang

Spår stor Superliga-transfer: ‘Kommer til at ske’

Dansk bomber med klar transferbøn til FCK’er

FC Midtjylland-spiller stukket ned

Stage-salg til sommer? Her er Werders svar

Junker: ‘Jeg tror, de bliver danske mestre!’



Udenlandske medier med fokus på FCM-reserve

Gravesen dødsdømmer Superliga-klub

Bekræfter: Spændende besøg i FC Midtjylland

Offentliggøres i dag

Stak FCM-spiller ned – stadig på fri fod

Premier League-bombe? ‘Jeg kan ikke se ham blive’

Stjernetræner spøger i Real Madrid

Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering

‘Det dårligste sted, de har stået hele sæsonen’

Kender FCK-træner: ‘Han får et stort job en dag’

Mike Tullberg: ‘Jeg er jo ikke dum’

Leverkusen – Bayern

Premier League-klub præsenterer ny cheftræner



INTERVIEW

‘Min tid i FC København var helt perfekt’

Ny Graulund med vild kamp: ‘Okay, vanvittigt!’

I svime over Froholdt: ‘Startede i København’