Tipsbladets dom: Han er jo koldere end is

AGF og Silkeborg kom i en tørretumbler af en kamp, der endte 2-2 søndag aften.



AGF – Silkeborg IF 2-2 (1-0)
1-0 Patrick Mortensen (43.)
1-1 Alexander Lind (90+1.)
1-2 Søren Tengstedt (90+3.)
2-2 Mikael Anderson (90+12)

Kampens bedste:

AGF:
Der var et par spillere, som gjorde sig bemærket for Aarhus-mandskabet denne søndag, hvor det blandt andet var svært at opdage, at en spiller som Mikael Anderson var stærk i en del sekvenser af spillet. Det så man tydeligt ved oplægget til 1-0 og straffesparksmålet til 2-2, som han nemt kan tage med sig, når man ser tilbage på de stats, som er helt åbenlyse efter kampen.

Det kunne også være blevet til flere assister for ham, men et hovedstød fra Mortensen på overliggeren og et oplæg til Duelund, der ikke fik straffespark var også med. Der sker bare noget, når han kommer på kuglen, og ved oplægget er det Sonne, som han sætter af, og det er givetvis ikke det nemmeste i verden.

Straffescoringen viste, at han bare er koldere end is, når man lige inden har set en holdkammerat brænde.

Men det skal også med, at der var meget i Nicolai Poulsen, som ellers tit kan få kritik for sin måde at spille på. Men i kampen mod Silkeborg var der virkelig meget, hvor han bidrog med sine fighter-evner til at skabe muligheder for holdet. Han kunne endda få scoret, selvom det måske havde været for meget at bede om med ham.

Silkeborg IF:
Mens man nogle gange kan se flere kandidater på et hold, så var der helt klart og tydeligt kun én fra Silkeborg i denne kamp. Tonni Adamsen. Han var bare over det hele, og hvis der skulle ske noget, så gav de ham bolden.

Resten havde nemlig deres vanskeligheder med at komme ind i kampen, men Adamsen var nogle gange en fuldkommende forryende enmandshær for SIF-holdet. Det gjorde sig både gældende med link-up, oplæg og afslutninger. Selvfølgelig ikke alle sammen på én gang, men han stod for mere end én mands arbejde.

Det var da også Adamsen, som spillede en stor rolle forud for, at Alexander Lind fik tæsket bolden i mål i overtiden – og igen kort efter, da Søren Tengstedt gjorde det til 2-1 for gæsterne.

Kampens værste:
Silkeborg havde en del vanskeligheder i kampen, og i store dele af første halvleg havde de svært ved at sætte sig igennem. Offensivspilleren Frederik Carlsen var en af dem, og det tog Kent Nielsen konsekvensen af og tog ham ud i pausen. 

Kampens detalje:
Det var et fyldt stadion, som kunne se det hele på storskærmen i den sidste del af kampen, men dommer Maae valgte ikke at dømme straffespark selv efter VAR-gennemsyn. Og så skete det nogle minutter efter, at Silkeborg fik udlignet – og så foran.

Som om det ikke var nok, så skulle han ud og kigge på en situation derefter – der var mere tvivlsom – hvor han så dømte straffespark –  som blev brændt! Og så blev der dømt omspark fordi målmand Larsen gik for tidligt, som Anderson scorede på.





LIVE

TransferLIVE: Rezan Corlu træner med i dansk klub

LIVE: FC Midtjylland – GNK Dinamo Zagreb

Skifte på plads – Pione Sisto til lægetjek i dag

‘Han ligner en spiller for FC København’

Dansker ophæver i Italien – danske klubber på tale

Stor Barcelona-avis kritiserer FC København-fans

Afsløring: Oliver Sonne får kongeløn i Sparta Prag



EKSKLUSIVT

Afsløring: Bombe – Brøndby tæt på Mayckel Lahdo

Lille FCM-trup – melder profil langtidsskadet

Godt nyt til Brøndby – nu er han på plads

Målmand på boligjagt i København

Søgte på Brøndby-stjerne: ‘En hård, hård negl’

Afsløring: Drama – AGF vil kapre Tonni Adamsen



EKSKLUSIVT

Afsløring: Bombe – BIF klar med stort bud på Myhre

Ingen kontakt med AGF

Benhård besked i sommer – nu er han tæt på Brøndby

‘Det er virkelig stærkt, hvis Brøndby henter ham!’

Her kan du se FC Midtjylland mod GNK Dinamo Zagreb

Superliga-profil reagerer på Brøndby-interesse



TIPSBLADET SPECIAL

Overblik: Her er Superligaens vintertransfers 2026

Afskedskamp i Danmark – kæmpeskifte til 37,5 mio.

Medie: Betaler 11 millioner kroner

Han kan erstatte Patrick Dorgu

På vej til FCK? Revses efter mulig afskedskamp

Fløjter FCK-brag: Dommerekspert meget overrasket

Spottet i lufthavnen – dansker til lægetjek

Skoldhed dansker fuldender norsk mirakel i Madrid

Medie: FC København nægter

– God idé, Brøndby – han koster over 20 millioner!

Jordan Larsson trækker pludselig overskrifter

Døde med støvlerne på – stor genistreg, Neestrup!

Monstertransfer til FCM? Han græd i nat



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i vinterpausen

Premier League-stjerne knuser transferrekord

Kontant transfermelding fra FCK

– Et kanon sted for ham

Danmark møder håndboldmæssigt spejlbillede

Transferdrama – byder 10 kroner for stjernespiller

AGF-juvel er stemplet ind: Hattrick i første kamp

Åben for FCK – nu er der frygteligt nyt

FCM-profil tabte 14 kilo – frygtede at miste benet

Afsløring: FC Nordsjælland tæt på køb af Noah Eile

Superliga-transfer på vej – konkret dialog om løn

United eller Liverpool? Køb billetter her

Floppede stort i Superligaen – her er den nye klub

Hylder historiske Dadason: ‘Han kan erobre verden’

Dadason: ‘Min telefon er blown up’

Mourinho hylder sin helt efter vanvidsscoring

Den norske statsminister i himlen over Bodø/Glimt

Brugbar pointdeling i Herning

Afsløring: Albert Grønbæk skifter til HSV

Farzams Fanzone: Aktivitet omkring Randers-stjerne

Engelsk dominans i toppen af Champions League

FCK færdige i Champions League

Han var HELT væk – men så stak det af!