Tipsbladets dom: Han er jo koldere end is

AGF og Silkeborg kom i en tørretumbler af en kamp, der endte 2-2 søndag aften.



AGF – Silkeborg IF 2-2 (1-0)
1-0 Patrick Mortensen (43.)
1-1 Alexander Lind (90+1.)
1-2 Søren Tengstedt (90+3.)
2-2 Mikael Anderson (90+12)

Kampens bedste:

AGF:
Der var et par spillere, som gjorde sig bemærket for Aarhus-mandskabet denne søndag, hvor det blandt andet var svært at opdage, at en spiller som Mikael Anderson var stærk i en del sekvenser af spillet. Det så man tydeligt ved oplægget til 1-0 og straffesparksmålet til 2-2, som han nemt kan tage med sig, når man ser tilbage på de stats, som er helt åbenlyse efter kampen.

Det kunne også være blevet til flere assister for ham, men et hovedstød fra Mortensen på overliggeren og et oplæg til Duelund, der ikke fik straffespark var også med. Der sker bare noget, når han kommer på kuglen, og ved oplægget er det Sonne, som han sætter af, og det er givetvis ikke det nemmeste i verden.

Straffescoringen viste, at han bare er koldere end is, når man lige inden har set en holdkammerat brænde.

Men det skal også med, at der var meget i Nicolai Poulsen, som ellers tit kan få kritik for sin måde at spille på. Men i kampen mod Silkeborg var der virkelig meget, hvor han bidrog med sine fighter-evner til at skabe muligheder for holdet. Han kunne endda få scoret, selvom det måske havde været for meget at bede om med ham.

Silkeborg IF:
Mens man nogle gange kan se flere kandidater på et hold, så var der helt klart og tydeligt kun én fra Silkeborg i denne kamp. Tonni Adamsen. Han var bare over det hele, og hvis der skulle ske noget, så gav de ham bolden.

Resten havde nemlig deres vanskeligheder med at komme ind i kampen, men Adamsen var nogle gange en fuldkommende forryende enmandshær for SIF-holdet. Det gjorde sig både gældende med link-up, oplæg og afslutninger. Selvfølgelig ikke alle sammen på én gang, men han stod for mere end én mands arbejde.

Det var da også Adamsen, som spillede en stor rolle forud for, at Alexander Lind fik tæsket bolden i mål i overtiden – og igen kort efter, da Søren Tengstedt gjorde det til 2-1 for gæsterne.

Kampens værste:
Silkeborg havde en del vanskeligheder i kampen, og i store dele af første halvleg havde de svært ved at sætte sig igennem. Offensivspilleren Frederik Carlsen var en af dem, og det tog Kent Nielsen konsekvensen af og tog ham ud i pausen. 

Kampens detalje:
Det var et fyldt stadion, som kunne se det hele på storskærmen i den sidste del af kampen, men dommer Maae valgte ikke at dømme straffespark selv efter VAR-gennemsyn. Og så skete det nogle minutter efter, at Silkeborg fik udlignet – og så foran.

Som om det ikke var nok, så skulle han ud og kigge på en situation derefter – der var mere tvivlsom – hvor han så dømte straffespark –  som blev brændt! Og så blev der dømt omspark fordi målmand Larsen gik for tidligt, som Anderson scorede på.





Carsten V Jensen CV AGF Jacob Nielsen Lars Fournais MEDIE

Han er på vej væk fra AGF

Afviser kæmpebud

Stor Brøndby-transfer – nu går de shopamok

I chok – Man Utd-transfer droppet i lufthavnen

Per Frimann hylder Brøndby

Tøffe om FCK-melding: Så kan de ikke vinde guld!

Brøndby afviser to danske klubber



TIPSBLADET SPECIAL

Værsgo, Brøndby – en offensiv schweizerkniv!

Bekræfter: Kæmpe Brøndby-handel afblæst

Forlader AGF – lægetjek booket

Klart svar om Tonni Adamsen

Afsløring: Munashe Garananga tæt på Hibernian

Brøndby afvist: ‘Ekstraordinære kompetencer’



EKSKLUSIVT

Afsløring: Brøndby lurer på Mahamadou Diawara

Superliga-klub tæt på ny angriber

Deadline-bombe i Brøndby? Her er stjernes løn

Cristiano Ronaldo raser over choktransfer

Afsløring: Viborg henter islandsk kant

Kæmpeklub byder på Hjulmand – holdes ude af kamp



TIPSBLADET SPECIAL

Overblik: Her er Superligaens vintertransfers 2026

Topscorer kritiserer Silkeborg

Det kan ske mandag i FC København

Til lægetjek i Superliga-klub

Tre Randers-spillere kan være på vej væk

U21-landsholdsanfører på vej til Superligaen

Afsløring: Brøndby køber Mads Frøkjær-Jensen

Steve Cooper slår fast: ‘Vi vil have ham’

Afsløring: Bo Henriksen er topkandidat i Werder

Frygtelig optakt for AGF – profiler må udgå

Hjulmand i kæmpetransfer? Nu melder klubben ud

Kamil Wilczek opfordrer til Brøndby-transfer

Hård transfermelding: Glem det, Manchester United!



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i vinterpausen

Bombe på vej? Hvor er Cristiano Ronaldo?

Falsk FC Midtjylland-historie i omløb

Lægetjek bestået – kæmpe Superliga-handel på plads

Afsløring: Sønderjyske forhøjer bud på Jalaei

Dialog i gang: Vil have O’Riley nu

Tøffe om Brøndbys vilde vinter: ‘Ragnarok’

Zorniger med klar besked til Brøndby

Lægetjek i dag – Silkeborg tæt på dansk profil

Sender transferbøn til Brøndby-emne

Kæmpe FCK-nederlag mod AGF

Afsløring: Munksgaard skifter til Eliteserien

Millionbud fra Superligaen – bekræfter aktivitet

Disse to er på vej væk fra Superliga-klub

OB i fuld kontrol: Max Ejdum skal ikke til Brøndby

Afsløring: På plads – får lang Superliga-kontrakt

Klar besked fra FCK-boss: Har fået bud

Italiensk klub klar til at udfordre Brøndby

Afsløring: Brøndby udlejer toptalentet Søndergaard

Cooper melder Brøndby-stjerne ude i længere tid

Millioner på lommen – men vil de bruge dem?

Under i Udine

I struben på Niels Frederiksen: Det er kriminelt