Tipsbladets dom: Han giver FCN onde drømme i nat

Vejle og FC Nordsjælland diskede søndag eftermiddag op med en begivenhedsrig kamp trods de manglende mål.



Vejle Boldklub – FC Nordsjælland 0-0 (0-0)

Kampens bedste:

Vejle Boldklub:
Det var ikke hver eneste gang, at indgrebene var ren Peter Schmeichel af Nathan Trott, men da det virkelig brændte på var han der gang på gang. Blandt andet på en farlig afslutning fra Jeppe Tverskov i anden halvleg, hvor han lige fik viftet bolden over overliggeren. Han reddede ikke selv straffesparket, så den skal han trods alt ikke have æren for, men han må give FCN-spillerne onde drømme i nat.

Derudover var der også gode takter fra både Oliver Provstgaard – som reddede med ansigtet til sidst i opgøret – og Kristian Kirkegaard, der var som en enmandshær i nogle af offensive situationer, som opstod for oprykkerne. Og når det ikke går helt som håbet i ens angreb, så må det være lækkert for vejlenserne at vide, at de har en meget habil mand i kassen for dem.

FC Nordsjælland:
Det var en kamp, hvor FC Nordsjælland havde det med at gå for langt ned i tempo, selvom det var noget, som man havde italesat inden kampen, at man gerne ville undgå. Det var i den forbindelse heller ikke ligefrem tilbagevendte Andreas Schjelderups bedste kamp i karrieren, men han havde sine situationer, hvor det kunne være blevet ham, der var endt som helten.

Det samme gælder også for Ibrahim Osman, hvor det lige var de sidste centimeter, der manglede. Men de gjorde livet meget hårdt for Vejle-forsvaret, som altså kunne takke keeperen for meget, som nævnt længere oppe.

Kampens værste:
Miiko Albornoz kunne sagtens have fået den for at have leget med ilden i første halvleg med en dans om et rødt kort, som dog ikke kom. I stedet tager Stefan Velkov den for at lave et fuldkommen unødvendigt straffespark i slutningen af kampen.

Samtidig kan Marcus Ingvartsen ikke se sig fri fra at blive nævnt for at brænde det lige efter med et skud på stolpen. Endda efter at sendt Trott den anden vej.

Kampens detalje:
Dommeren havde sit at se til i dagens kamp. Blandt andet situationen med Albornoz, hvor han valgte at blive basketball-spiller efter godt 40 minutters spil. Her havde han allerede gult kort, men dommer Simon Duerlund Rasmussen gav ikke det andet, som kunne have reduceret Vejle til 10 mand.

Det var endda det andet gule kort til Vejle, som han ikke så, da han ikke dømte for en forseelse på midten af banen til Raul Albentosa. Pudsigt nok fik han senere i kampen et gult kort.





AGF-profil: ‘Jeg bliver kun bedre’




TOPNYHED

Denne Superliga-kamp droppet på TV

Sker det? ‘Vil tage røven på os alle sammen’

Bekræfter: Dansk klub i choktransfer

Superliga-dommer erkender kæmpe fejl

Celtic vrager Kasper Schmeichel

Vild melding: City kan få fratrukket 60 point

Stor overraskelse til FCM-træning



NYHEDER

Hvem kommer i top-6? Her er alle scenarierne

Lykkelige omstændigheder – 4 profiler tvivlsomme

Første gang nogensinde for Eriksen

Bekræfter kæmpe Brøndby-bud

– Fyringen af Jess Thorup var uforståelig for mig

Skrækkeligt af Dominik Sarapata



TOPNYHED

‘Absolut ingen tvivl’ om Thomas Franks fremtid

Skal Schmeichel spille? Nu svarer Riemer

Kontant melding fra ny Spurs-boss

Har ikke hørt fra Riemer siden sidste sæson

Vanvittigt – snart er det 11 milliarder



Dommer-ekspert i chok: Fuldkommen grotesk! 

FCM-træner regner ikke med profil mod Brøndby

Slår fast: ‘Med længder den bedste i Danmark!’

‘Han kan blive den nye Rasmus Højlund’

Liverpool – West Ham United

Kaldt en flok ‘skoledrenge’ – nu reagerer Eriksen

Ekspert: ‘Tror han kommer til at stå!’

Neestrup erkender: ‘Måske dumt af mig’

Ronaldo køber sig ind i fodboldklub

Her skal Sepp Piontek begraves

Kæmpe transferbombe: Han overgår Lukas Lerager

Historisk transfer i dansk klub: En af de største

Rekord har holdt i 20 år: ‘Nu er det på tide’

Spiller ‘Zanka’ søndag? Her er Neestrups svar



Medier hylder Nørgaard: Vidunderligt – topspiller!

Elkjær i hård kritik efter Bisseck-interview

Ekspert: Han kunne være interessant, FCK!

Afsløring: Mads Agger sælges i millionhandel

I chok over Zorniger: ‘Jeg ville blive rasende!’

Slår fast: ‘Det giver ikke meget mening’

Laudrup: Blev han ikke lige landsholdsudtaget der?

FCM afslører: Han ‘skal sælges til sommer hvis..’

Anbefaler belgiske storklubber: Køb dansk stjerne

‘Det må ikke ske’

– Det var det værste Sune Smith-Nielsen kunne gøre

Frimann: ‘Det er meget kritisabelt!’

Ny hooliganpakke er vedtaget

Juventus-profil: ‘Absurd’

Manchester-duel: Vil hente midtbane-profiler

Chok: Dortmund ude af Champions League

Vicepræsident forklarer chokerende danskerskifte

Officielt: Sønderjyske sælger profil

Endelig er der godt nyt

Serie A-boss om dansker: ‘I hjertet af projektet’

– En skandale at du kan stille mig det spørgsmål!

Revser Brøndby: ‘Om lidt sejler skibet’

Laudrup hylder tidligere Superliga-stjerne