Tipsbladets dom: Han giver FCN onde drømme i nat

Vejle og FC Nordsjælland diskede søndag eftermiddag op med en begivenhedsrig kamp trods de manglende mål.



Vejle Boldklub – FC Nordsjælland 0-0 (0-0)

Kampens bedste:

Vejle Boldklub:
Det var ikke hver eneste gang, at indgrebene var ren Peter Schmeichel af Nathan Trott, men da det virkelig brændte på var han der gang på gang. Blandt andet på en farlig afslutning fra Jeppe Tverskov i anden halvleg, hvor han lige fik viftet bolden over overliggeren. Han reddede ikke selv straffesparket, så den skal han trods alt ikke have æren for, men han må give FCN-spillerne onde drømme i nat.

Derudover var der også gode takter fra både Oliver Provstgaard – som reddede med ansigtet til sidst i opgøret – og Kristian Kirkegaard, der var som en enmandshær i nogle af offensive situationer, som opstod for oprykkerne. Og når det ikke går helt som håbet i ens angreb, så må det være lækkert for vejlenserne at vide, at de har en meget habil mand i kassen for dem.

FC Nordsjælland:
Det var en kamp, hvor FC Nordsjælland havde det med at gå for langt ned i tempo, selvom det var noget, som man havde italesat inden kampen, at man gerne ville undgå. Det var i den forbindelse heller ikke ligefrem tilbagevendte Andreas Schjelderups bedste kamp i karrieren, men han havde sine situationer, hvor det kunne være blevet ham, der var endt som helten.

Det samme gælder også for Ibrahim Osman, hvor det lige var de sidste centimeter, der manglede. Men de gjorde livet meget hårdt for Vejle-forsvaret, som altså kunne takke keeperen for meget, som nævnt længere oppe.

Kampens værste:
Miiko Albornoz kunne sagtens have fået den for at have leget med ilden i første halvleg med en dans om et rødt kort, som dog ikke kom. I stedet tager Stefan Velkov den for at lave et fuldkommen unødvendigt straffespark i slutningen af kampen.

Samtidig kan Marcus Ingvartsen ikke se sig fri fra at blive nævnt for at brænde det lige efter med et skud på stolpen. Endda efter at sendt Trott den anden vej.

Kampens detalje:
Dommeren havde sit at se til i dagens kamp. Blandt andet situationen med Albornoz, hvor han valgte at blive basketball-spiller efter godt 40 minutters spil. Her havde han allerede gult kort, men dommer Simon Duerlund Rasmussen gav ikke det andet, som kunne have reduceret Vejle til 10 mand.

Det var endda det andet gule kort til Vejle, som han ikke så, da han ikke dømte for en forseelse på midten af banen til Raul Albentosa. Pudsigt nok fik han senere i kampen et gult kort.





LIVE

TransferLIVE: Skifte afsløret dagen efter FCK-brag

Dansk stjerne meldes tæt på Tottenham-skifte

FC København tjente millioner tirsdag aften

Monsterdyrt FCM-emne har et kæmpe problem

Dansk stjerne i kæmpeskifte: Barcelona fik chancen

Dyr dansk bomber til Everton?

– Det er meget svært for Nørgaard



EKSKLUSIVT

Afsløring: Bombe – FCK tæt på scoopet Richardson

Vanvittigt: FC Midtjylland kan score 100 millioner

Eriksen reagerer på fyring: ‘Jeg kæmpede lidt’

Stjerne rasende på Frank – vil væk nu

Dansk fyring? ‘Ser meget, meget svært ud’

Vild Holger Rune-video: Bemærker særlig detalje



TIPSBLADET SPECIAL

Overblik: Her er Superligaens vintertransfers 2026

Afsløring: Amin Chiakha skifter til Rosenborg

Seks bud på Noah Narteys afløser i Brøndby

Søn spiller for FCK – legende på plads i Parken

Hjulmand vil hente dansk landsholdsspiller

Stjerne spøger: ‘Selvfølgelig kender jeg ham’



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i vinterpausen

Til grin! Italienske medier slagter Højlund og Co.

Nartey sender flot hilsen til Brøndby-fans

Chok i Polen – vil hente tidl. Superliga-spiller

Frank grillet på møde – ét spørgsmål provokerede

Derfor oplyser Brøndby Noah Narteys transfersum

Brøndby-transfer glippet

Stortrives i Premier League – samme løn i Viborg

Afsløring: Superliga-interesse i Brøndby-angriber

Forventer mudderkrig mod FCM

Store ord om Roony Bardghji

Afsløring: Mathias Zanka stopper i LA Galaxy

Jagter millioner: ‘Så vi en dag kan hente Yussuf’



TRANSFER

Lukas Podolski: Brøndby-stjerne er godt betalt

Lyon kan blive nødsaget til at vrage Noah Nartey

Sebulonsen har kæmpesucces – sætter stort mål

På røven over dansker: ‘Fra Lada til Lamborghini’

FCK-emne smidt af holdet efter interview

Angriber meldes tæt på

Tv-klip gør dansk stjerne sur: ‘Jeg er færdig’

Sker ‘for første gang’ i Neestrups FCK-tid

Afsløring: Her er FC Københavns pris på Richardson

Afsløring: FC København enig med Rosenborg

Lodz-træner i svime over Lerager: ‘Han er genial’

OB-spiller ikke længere i truppen – på vej væk

Højlund roser FC Københavns fans

Farzams fanzone: SL-klub glippede Gustav Lindgren

TV 2-interview får stor opmærksomhed: ‘Overrasket’

Straffes efter hård aktion mod Gidsel

Jubler: Dansker fik Erling Haalands trøje

Neestrup håber at se dansk bomber retur i FCK

Elver kørt direkte på hospitalet under kamp

Laudrup: ‘Ser fuldstændig groteske ud’

Thomas Delaney så ikke store dele af anden halvleg

Jacob Neestrup overrasker FCK-truppen

Gammel Dame & Mourinho i skyttegravskrig