Viborg FF – Hvidovre IF 0-0
Kampens bedste:
Viborg
Jacob Friis' mandskab mangler i den grad noget kvalitet i forhold til sidste sæson, hvor tabet af Elias Achouri er en tydelig forringelse, hvilket selvfølgelig er forventeligt. Viborg kom frem til masser af chancer i dag, men kvaliteten manglede i den sidste aflevering og i afslutningerne.
Det er svært at pege på en Viborg-spiller, der spillede en stor kamp, men Ibrahim Said viste, at han har den tekniske kvalitet til at blive Viborgs offensive stjerne i denne sæson. Der er dog stadig masser af plads til forbedring hos nigerianeren, når det kommer til at tage de rigtige beslutninger. Said tager masser af initiativ, men han vælger ofte den forkerte beslutning.
Hvidovre
Efter den svære kamp mod AGF leverede Hvidovre en langt mere solid indsats i dagens opgør, hvor oprykkerne i den grad bed fra sig og kom frem til masser af chancer, hvilket man ikke formåede mod AGF.
Per Frandsens mandskab beviste, at de har masser af kvalitet på bolden, og Hvidovre kunne sagtens have scoret flere mål. Christian 'Greko' Jakobsen burde i hvert fald have scoret, da han i første halvleg headede over mål fra få meters afstand.
Dagens bedste Hvidovre-præstationer var at finde i defensiven, og især målmand Filip Djukic kan være tilfreds med sin indsats i en kamp, hvor Hvidovre holdt nullet, selvom hjemmeholdet kom frem til masser af chancer.
Kampens værste:
Han var måske ikke kampens værste spiller, men Anosike Ementas afslutningsevner var absolut ikke overbevisende i dag. Den 21-årige Viborg-angriber var rigtig god til at komme frem til chancer, men man kan roligt sige, at Ementa stadig mangler slutprodukt.
Ementa kom vel frem til fem-seks oplagte scoringschancer i opgøret, hvor Viborg-angriberen med lidt mere skarphed kunne sagtens have scoret et hattrick. Han har stadig tid til at udvikle sig, men Anosike Ementa skal have trænet afslutninger intensivt inden Viborgs næste kamp.
Kampens detalje:
Det er som regel VAR-tjek, der medfører længere afbrydelser i Superliga-kampe nu om dage, men i dagens kamp var det nogle snørebånd, der var gået op, der kostede den længste pause. Filip Djukic' snørebånd gik op i første halvleg, og det resulterede i en afbrydelse på flere minutter, da en holdkammerat blev sat til at binde dem igen. Afbrydelsen viste sig desuden at hjælpe Hvidovre-spillerne, der fik sig en lille pause efter Viborgs stormløb i den indledende fase af kampen.
LIVE
TransferLIVE: De ansætter Rawez Lawan
INTERVIEW
Sur Zorniger med opsang til Ejdum
EKSKLUSIVT
Afsløring: Lægetjek i dag – henter Patrick Olsen
INTERVIEW
‘Kæmpe cadeau til AGF’
HELT VILDT
Historisk transfer – FC København tjener kassen
EKSKLUSIVT
Afslører dialog: ‘Målet er Superligaen’
LIVE
VM-LIVE: Tragedie – VM-spiller død
MEDIE
Choktransfer: Liverpool-stjerne til Man Utd?
EKSKLUSIVT
Afsløring: Viktor Fischer træner med i dansk klub
AVIS
Forhandler med Jannik Vestergaard
TRANSFER
‘Et kæmpestort skifte’
EKSKLUSIVT
Jubler over transfer: Tak, Brøndby!
MEDIE
PSG meldes enig med Barca-profil
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
NYHEDER
Tæt på aftale med Jürgen Klopp
OPTAKT
Norge – England
AVIS
På vej til FC Midtjylland – her er prisen
Eriksen trækker overskrifter i Europa: ‘Mirakel’
NYHEDER
Det bestemmer Messi selv
EKSKLUSIVT Afsløring: FCM tæt på køb af Dortmund-spiller
NYHEDER
Harry Kane med kæmpe ros: ‘Han er et bæst’
EKSKLUSIVT
Afsløring: ‘VK’ til lægetjek i Panathinaikos
MEDIE
Juventus jagter dansker – koster 135 mio.
Pressede på for FC København-exit
MEDIE
Diant Ramaj forhandler om et skifte
MEDIE
Meldt enig med Brøndby – laver stort millionskifte
MEDIE
Sender stort millionbud på brandvarmt Brøndby-emne
EKSKLUSIVT
Verdensstjerne afslører opkald fra Jakob Poulsen
MEDIE
Nedslag i prisen: Det koster ombejlet dansker
EKSKLUSIVT
‘Jeg kan spille for de fleste i Superligaen’
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen
INTERVIEW
Toptræner hylder FCK: ‘Måske kan jeg tage dertil’
EKSKLUSIVT
Afsløring: Morten Hjulmand på plads i drømmeskifte
MEDIE
Drama: Kæmpe Manchester United-transfer kollapset