Tipsbladets dom: Han kunne have scoret hattrick

Tipsbladet er her klar med vurderingen af Superliga-opgøret mellem Viborg og Hvidovre.



Viborg FF – Hvidovre IF 0-0

Kampens bedste:
Viborg
Jacob Friis' mandskab mangler i den grad noget kvalitet i forhold til sidste sæson, hvor tabet af Elias Achouri er en tydelig forringelse, hvilket selvfølgelig er forventeligt. Viborg kom frem til masser af chancer i dag, men kvaliteten manglede i den sidste aflevering og i afslutningerne. 

Det er svært at pege på en Viborg-spiller, der spillede en stor kamp, men Ibrahim Said viste, at han har den tekniske kvalitet til at blive Viborgs offensive stjerne i denne sæson. Der er dog stadig masser af plads til forbedring hos nigerianeren, når det kommer til at tage de rigtige beslutninger. Said tager masser af initiativ, men han vælger ofte den forkerte beslutning. 

Hvidovre
Efter den svære kamp mod AGF leverede Hvidovre en langt mere solid indsats i dagens opgør, hvor oprykkerne i den grad bed fra sig og kom frem til masser af chancer, hvilket man ikke formåede mod AGF.

Per Frandsens mandskab beviste, at de har masser af kvalitet på bolden, og Hvidovre kunne sagtens have scoret flere mål. Christian 'Greko' Jakobsen burde i hvert fald have scoret, da han i første halvleg headede over mål fra få meters afstand. 

Dagens bedste Hvidovre-præstationer var at finde i defensiven, og især målmand Filip Djukic kan være tilfreds med sin indsats i en kamp, hvor Hvidovre holdt nullet, selvom hjemmeholdet kom frem til masser af chancer. 

Kampens værste:
Han var måske ikke kampens værste spiller, men Anosike Ementas afslutningsevner var absolut ikke overbevisende i dag. Den 21-årige Viborg-angriber var rigtig god til at komme frem til chancer, men man kan roligt sige, at Ementa stadig mangler slutprodukt. 

Ementa kom vel frem til fem-seks oplagte scoringschancer i opgøret, hvor Viborg-angriberen med lidt mere skarphed kunne sagtens have scoret et hattrick. Han har stadig tid til at udvikle sig, men Anosike Ementa skal have trænet afslutninger intensivt inden Viborgs næste kamp. 

Kampens detalje:
Det er som regel VAR-tjek, der medfører længere afbrydelser i Superliga-kampe nu om dage, men i dagens kamp var det nogle snørebånd, der var gået op, der kostede den længste pause. Filip Djukic' snørebånd gik op i første halvleg, og det resulterede i en afbrydelse på flere minutter, da en holdkammerat blev sat til at binde dem igen. Afbrydelsen viste sig desuden at hjælpe Hvidovre-spillerne, der fik sig en lille pause efter Viborgs stormløb i den indledende fase af kampen. 





Højlund brænder straffe i Napoli-sejr

Chelsea tæver FC Barcelona

Skidt nyt for Danmark bekræftet af FIFA

Vildt comeback? Sender føler til Brøndby

Ingen tvivl: De rykker ud af Superligaen

Voldsomt transferønske til FCK

AGF kan hente forsvarsspiller hjem

Tv-ekspert: Hent denne Superliga-stjerne, Brøndby

Fortryder Chido Obi-beslutning

Neestrup hylder vild teenager: ‘Ser frem til det’

– Umuligt at håndtere sådan et omklædningsrum

Neestrup stikker til Steve Cooper: ‘I min top 1’

Hjulmand og co. med mesterstykke mod Man City

I spil til stort job

Tager kraftigt afstand fra Steve Cooper

Stjerne til dansker: ‘Jeg slår dig ihjel’

Revser Dorgu: Bliver erstattet

Fremtidig Superliga-bomber? Går målamok i Danmark

Vild med FCK-stjerne: Bare se på hans frisure

Kræver vanvittigt beløb for Pierre-Emile Højbjerg

Vanvidstilbud – årsløn på over en milliard kroner

Vildt! Dreyer sender San Diego i semifinalen

Slog holdkammerat: Nu reagerer træneren

Bomber løs – dansk stortalent skifter agent

Her er VAR-kommunikationen ved derby-straffe

Debatten raser: ‘Katastrofalt for fodbolden’

Kæmpe FC København-nyhed: ‘Et chok til systemet’

Ekspert: 25.000 kroner lige ud af vinduet, FCM!

Derfor er Cornelius ude af FC Københavns trup

Lerager taler ud om FCK-brud

– Velkommen hjem Andreas Christensen

Drama i Madrid – vil ikke forlænge pga Xabi Alonso

Ronaldo slipper for VM-karantæne efter rødt kort

Kenneth Perez revser dansk landsholdsbobler

Problemer inden brag: Flyet måtte vende om

Rundens hold i Superligaen – Runde 16

Ekspert advarer: Pas på ham, FCK!

AGF på rov i Hobro IK

Nu bekræfter FCK: ‘En ny balance kan opstå’

Overraskende landsholdscomeback? Nu svarer dansker

Ekspert om Brøndby-stjerne: ‘Han får karantæne’

Tale of Two Cities: Spurs får stryg igen

Ajax skraber bunden i Champions League

Xabi Alonso lever med presset

FCK-modstander har ikke spillet i 20 dage

Dansk stjerne skadet inden EM: Klubben deler nyt

Slagter stjerne: ‘Spild af tid’

Bekræfter: Her er der transferdeadline

Chokskifte for Wessam Abou Ali?

Rune deler nyt: Er rejst til Qatar