Viborg FF – Hvidovre IF 0-0
Kampens bedste:
Viborg
Jacob Friis' mandskab mangler i den grad noget kvalitet i forhold til sidste sæson, hvor tabet af Elias Achouri er en tydelig forringelse, hvilket selvfølgelig er forventeligt. Viborg kom frem til masser af chancer i dag, men kvaliteten manglede i den sidste aflevering og i afslutningerne.
Det er svært at pege på en Viborg-spiller, der spillede en stor kamp, men Ibrahim Said viste, at han har den tekniske kvalitet til at blive Viborgs offensive stjerne i denne sæson. Der er dog stadig masser af plads til forbedring hos nigerianeren, når det kommer til at tage de rigtige beslutninger. Said tager masser af initiativ, men han vælger ofte den forkerte beslutning.
Hvidovre
Efter den svære kamp mod AGF leverede Hvidovre en langt mere solid indsats i dagens opgør, hvor oprykkerne i den grad bed fra sig og kom frem til masser af chancer, hvilket man ikke formåede mod AGF.
Per Frandsens mandskab beviste, at de har masser af kvalitet på bolden, og Hvidovre kunne sagtens have scoret flere mål. Christian 'Greko' Jakobsen burde i hvert fald have scoret, da han i første halvleg headede over mål fra få meters afstand.
Dagens bedste Hvidovre-præstationer var at finde i defensiven, og især målmand Filip Djukic kan være tilfreds med sin indsats i en kamp, hvor Hvidovre holdt nullet, selvom hjemmeholdet kom frem til masser af chancer.
Kampens værste:
Han var måske ikke kampens værste spiller, men Anosike Ementas afslutningsevner var absolut ikke overbevisende i dag. Den 21-årige Viborg-angriber var rigtig god til at komme frem til chancer, men man kan roligt sige, at Ementa stadig mangler slutprodukt.
Ementa kom vel frem til fem-seks oplagte scoringschancer i opgøret, hvor Viborg-angriberen med lidt mere skarphed kunne sagtens have scoret et hattrick. Han har stadig tid til at udvikle sig, men Anosike Ementa skal have trænet afslutninger intensivt inden Viborgs næste kamp.
Kampens detalje:
Det er som regel VAR-tjek, der medfører længere afbrydelser i Superliga-kampe nu om dage, men i dagens kamp var det nogle snørebånd, der var gået op, der kostede den længste pause. Filip Djukic' snørebånd gik op i første halvleg, og det resulterede i en afbrydelse på flere minutter, da en holdkammerat blev sat til at binde dem igen. Afbrydelsen viste sig desuden at hjælpe Hvidovre-spillerne, der fik sig en lille pause efter Viborgs stormløb i den indledende fase af kampen.
MEDIE Thomas Frank i spil hos stor klub – han er favorit
NYHEDER
Kniven for struben: Chefen hylder spillerne
EKSKLUSIVT
‘Sker det, får det store konsekvenser i FCM’
EKSKLUSIVT
Kaos i Madrid: ‘Han er VIRKELIG et problem’
MEDIE
Sætter ALLE til salg – også to danske stjerner
NYHEDER
Interessant transfermelding fra Christian Eriksen
LIGE NU
Brøndby er uden tre spillere mod AGF
MEDIE
Lewandowski i vildt skifte? Klar med kongeløn
TIPSBLADET SPECIAL ‘Det er de der skide tv-penge’
HELT VILDT
Tjener kassen: Nu kan dansker ryge ned i 4. div
NYHEDER
Daniel Wass stopper karrieren om et år
OPTAKT
FC Nordsjælland – FC Midtjylland
AVIS
Ruben Amorim favorit til dette job
TIPSBLADET SPECIAL Disse Superliga-stjerner kan hentes gratis
OPTAKT
Brøndby IF – AGF
De har ingen planer om at sælge dansk juvel
Langskudsperle sender Wolfsburg ned i dybet
HELT VILDT
Voldsom Rasmus Højlund-forudsigelse
Rædselsstatistik: Blæser FCM til angreb?
TOPNYHED – Jeg skal smittes med corona nede i Busgaden
OPTAKT
Randers FC – OB
TOPNYHED
Monstersalg: FC København-boss jubler
Vild præstation- kan snart være fortid i Brøndby
OPTAKT
Vejle Boldklub – FC Fredericia
OPTAKT
Silkeborg IF – FC København
Magiske Messi slår til igen
NYHEDER
TV 2 inden Superliga-brag: ‘Der er vi kynikere’
NYHEDER
Zanka med udløb – åbner ny rolle i FCK
Vild rejse fra Serie 2 kan kulminere med Superliga
NYHEDER
Kalder ekstra politi på arbejde til Superliga-brag
Iran kommer med krav før VM
NYHEDER
Kent Nielsen-udtalelse kom ‘som en overraskelse’
TRANSFER Peter Schmeichel overrasker: Køb ham, Man Utd!
NYHEDER
Real Madrid giver millionbøde til slagsbrødre
NYHEDER