Tipsbladets dom: Han kunne have scoret hattrick

Tipsbladet er her klar med vurderingen af Superliga-opgøret mellem Viborg og Hvidovre.



Viborg FF – Hvidovre IF 0-0

Kampens bedste:
Viborg
Jacob Friis' mandskab mangler i den grad noget kvalitet i forhold til sidste sæson, hvor tabet af Elias Achouri er en tydelig forringelse, hvilket selvfølgelig er forventeligt. Viborg kom frem til masser af chancer i dag, men kvaliteten manglede i den sidste aflevering og i afslutningerne. 

Det er svært at pege på en Viborg-spiller, der spillede en stor kamp, men Ibrahim Said viste, at han har den tekniske kvalitet til at blive Viborgs offensive stjerne i denne sæson. Der er dog stadig masser af plads til forbedring hos nigerianeren, når det kommer til at tage de rigtige beslutninger. Said tager masser af initiativ, men han vælger ofte den forkerte beslutning. 

Hvidovre
Efter den svære kamp mod AGF leverede Hvidovre en langt mere solid indsats i dagens opgør, hvor oprykkerne i den grad bed fra sig og kom frem til masser af chancer, hvilket man ikke formåede mod AGF.

Per Frandsens mandskab beviste, at de har masser af kvalitet på bolden, og Hvidovre kunne sagtens have scoret flere mål. Christian 'Greko' Jakobsen burde i hvert fald have scoret, da han i første halvleg headede over mål fra få meters afstand. 

Dagens bedste Hvidovre-præstationer var at finde i defensiven, og især målmand Filip Djukic kan være tilfreds med sin indsats i en kamp, hvor Hvidovre holdt nullet, selvom hjemmeholdet kom frem til masser af chancer. 

Kampens værste:
Han var måske ikke kampens værste spiller, men Anosike Ementas afslutningsevner var absolut ikke overbevisende i dag. Den 21-årige Viborg-angriber var rigtig god til at komme frem til chancer, men man kan roligt sige, at Ementa stadig mangler slutprodukt. 

Ementa kom vel frem til fem-seks oplagte scoringschancer i opgøret, hvor Viborg-angriberen med lidt mere skarphed kunne sagtens have scoret et hattrick. Han har stadig tid til at udvikle sig, men Anosike Ementa skal have trænet afslutninger intensivt inden Viborgs næste kamp. 

Kampens detalje:
Det er som regel VAR-tjek, der medfører længere afbrydelser i Superliga-kampe nu om dage, men i dagens kamp var det nogle snørebånd, der var gået op, der kostede den længste pause. Filip Djukic' snørebånd gik op i første halvleg, og det resulterede i en afbrydelse på flere minutter, da en holdkammerat blev sat til at binde dem igen. Afbrydelsen viste sig desuden at hjælpe Hvidovre-spillerne, der fik sig en lille pause efter Viborgs stormløb i den indledende fase af kampen. 







Åge Hareide er alvorligt syg


Skamroser Patrick Dorgu: ‘Ingen er i tvivl’

Skotland dummer sig i Grækenland

Højbjerg: ‘Det er en skandale’

‘Real Madrid sendte et tilbud til FC Midtjylland’

Fæl skuffelse – Danmark flopper mod Belarus

Hany Mukhtar: ‘Mit livs bedste beslutning’

Dansk klub i transferkup: Kæmpestort navn for os!

I chok over Jacob Friis-udtalelser

Bendtner med drømmemelding for Danmark

Fabrizio Romano: Man Utd vil af med ham

Ancelotti peger på Superligaens største stjerne

Riemer giver Højlund-opdatering

Ny kæmpeklub er interesseret

GOG buldrer forbi bundhold

Varme rygter: Succestræners sidste kamp i Danmark?

Husker du Jesper Olsen? Her er han i dag

Åbner op om tragedie: ‘Nørgaard var utrolig’

Medie med Kamil Grabara-afsløring

Chok i OB – siger op efter seks dage

Her kan du se Danmark mod Belarus

Mathias Kvistgaarden: Det pissede mig virkelig af!

Hvidovre kalder FCK-historie for en misforståelse

FCK-talent jubler over kontrakt: ‘En drengedrøm’

Brian Riemer: ‘Jeg sendte ham hjem i FCK’

Peter Christiansen har fundet afløseren

Afsløring: Tysk storklub synede Amin Chiakha

Vilde tal: Frank og co. burde ligge i bunden

Bliver i FC Midtjylland – ville ikke til Rusland

Haaland beordrede ekstra sejrsrunde

Ståle Solbakken sender advarsel

Kritik af dommer – nu får OB-profil karantæne

Storsejr til Spanien – meget tæt på VM

Dansk nedtur: ‘Chokerende – har ramt bunden’

I dag er en kæmpe mærkedag for Danmarks landshold

“KEP” i stort forsvar af Superliga-spiller

Aflyser pressemøde i Parken

Vil skrive historie: Vingegaard afslører stor drøm

Tenniskvinder smider føring og taber åbningsdyst

‘AC’ med spændende Brøndby-melding

Målfattigt i Moldova

Dansk stjerne udgår med sygdom

Røgalarm udsætter kampstart i Parken

Belgien skuffer mod Kasakhstan

Simon Kjær havde Superliga-tilbud

Advarer mod at undervurdere Belarus

Glimrende nyt om Chido Obi

Dansk stjerne ude af truppen mod Belarus

FCM bygger tålmodigt bro mellem herrer og kvinder

Halvandet år undervejs – nu kommer han til Danmark

Brian Riemer: ‘Det budskab gennemsyrer alt’