Viborg FF – Hvidovre IF 0-0
Kampens bedste:
Viborg
Jacob Friis' mandskab mangler i den grad noget kvalitet i forhold til sidste sæson, hvor tabet af Elias Achouri er en tydelig forringelse, hvilket selvfølgelig er forventeligt. Viborg kom frem til masser af chancer i dag, men kvaliteten manglede i den sidste aflevering og i afslutningerne.
Det er svært at pege på en Viborg-spiller, der spillede en stor kamp, men Ibrahim Said viste, at han har den tekniske kvalitet til at blive Viborgs offensive stjerne i denne sæson. Der er dog stadig masser af plads til forbedring hos nigerianeren, når det kommer til at tage de rigtige beslutninger. Said tager masser af initiativ, men han vælger ofte den forkerte beslutning.
Hvidovre
Efter den svære kamp mod AGF leverede Hvidovre en langt mere solid indsats i dagens opgør, hvor oprykkerne i den grad bed fra sig og kom frem til masser af chancer, hvilket man ikke formåede mod AGF.
Per Frandsens mandskab beviste, at de har masser af kvalitet på bolden, og Hvidovre kunne sagtens have scoret flere mål. Christian 'Greko' Jakobsen burde i hvert fald have scoret, da han i første halvleg headede over mål fra få meters afstand.
Dagens bedste Hvidovre-præstationer var at finde i defensiven, og især målmand Filip Djukic kan være tilfreds med sin indsats i en kamp, hvor Hvidovre holdt nullet, selvom hjemmeholdet kom frem til masser af chancer.
Kampens værste:
Han var måske ikke kampens værste spiller, men Anosike Ementas afslutningsevner var absolut ikke overbevisende i dag. Den 21-årige Viborg-angriber var rigtig god til at komme frem til chancer, men man kan roligt sige, at Ementa stadig mangler slutprodukt.
Ementa kom vel frem til fem-seks oplagte scoringschancer i opgøret, hvor Viborg-angriberen med lidt mere skarphed kunne sagtens have scoret et hattrick. Han har stadig tid til at udvikle sig, men Anosike Ementa skal have trænet afslutninger intensivt inden Viborgs næste kamp.
Kampens detalje:
Det er som regel VAR-tjek, der medfører længere afbrydelser i Superliga-kampe nu om dage, men i dagens kamp var det nogle snørebånd, der var gået op, der kostede den længste pause. Filip Djukic' snørebånd gik op i første halvleg, og det resulterede i en afbrydelse på flere minutter, da en holdkammerat blev sat til at binde dem igen. Afbrydelsen viste sig desuden at hjælpe Hvidovre-spillerne, der fik sig en lille pause efter Viborgs stormløb i den indledende fase af kampen.
INTERVIEW ‘Min tid i FC København var helt perfekt’
Moukoko vækker opsigt i udlandet
Udenlandske medier med fokus på FCM-reserve
Laudrup advarer træner: ‘Skal han overleve så…’
NYHEDER
Verdensstjerne roser Højlund
INTERVIEW
FC København-profil griner ad Zorniger-kommentar
INTERVIEW
‘Jeg vil ikke stå her og bagtale Neestrup’
OPTAKT
Viborg FF – AGF
NYHEDER Mourinho gør nar af Hjulmands TV 2-interview
MEDIE
Kasper Dolberg i choktransfer?
Færdig i Manchester City
NYHEDER
Gravesen: Sker dét, rykker FCK ud af Superligaen!
NYHEDER
Hårdt ramt – nu deler United video af Dorgu
OPTAKT
Vejle Boldklub – Randers FC
OPTAKT
FC Nordsjælland – Brøndby IF
HELT VILDT
Afslører detaljer fra skæbnemøde med Neestrup
INTERVIEW
‘Svært at sætte sig ind i for os herhjemme’
NYHEDER
Simeone fatter det ikke
NYHEDER Brøndby-lejesvend amok – stjæler overskrifterne
NYHEDER
FCK: – Vi har truffet store, tunge beslutninger
OPTAKT
OB – FC Fredericia
NYHEDER
Tullberg ikke i tvivl: ‘Vi tabte kampen på…’
Opsigtsvækkende kritik af dansk mestertræner
MEDIE
Blandt dette årtusindes bedste
29 år: Tidl. Superliga-stjerne klubløs på 8. måned
NYHEDER
– Nu har Riemers hold et helt andet ry i verden
NYHEDER
AGF-stjerne drømmer om stort skifte
NYHEDER
Tullberg uenig med TV 2-ekspert
TIPSBLADETS DOM
Vanvidskamp! Han viste glimt af verdenstoppen
KOMMENTAR Kæmpe fiasko: Selvfølgelig er Riemer fyringstruet
NYHEDER
Langer ud efter Superliga-stjerne
NYHEDER
Vild kamp: Hjulmands tropper dræber dansker-fest
Jakob Poulsen med dyster melding
NYHEDER
Av, Silkeborg! – Det dårligste i SL-historien
NYHEDER
– Jeg knækkede mig og fik piller inden kampen
STORT INTERVIEW
I tvivl om Bo Svenssons FCK
NYHEDER
Endeligt tilbage – ‘Måske det værste år i mit liv’
TOPNYHED
Stort internationalt medie sætter fokus på FCM
NYHEDER
Midtjylland-stjerne kalder det ‘barnligt’
NYHEDER
Afslører særlig Thomas Frank-detalje
DAGENS SPILFORSLAG
Daka kan gøre det onde ved Onsdagsklubben
FCK slagter Silkeborg i Bo Svenssons drømmedebut
NYHEDER
‘FCK’s vigtigste kamp i mange, mange år’
OPTAKT
FC København – Silkeborg IF
EKSKLUSIVT
Sender besked til Superliga-boss: Sker til sommer
INTERVIEW
Roser konkurrent: ‘Han er en fantastisk mand’
NYHEDER
Barcelona tager vigtig sejr i guldkampen
NYHEDER
‘Der er ingen undskyldninger’
DAGENS SPILFORSLAG
Hammers kan slå impotente Whites
NYHEDER
Junker med vanvittig statistik: ‘Bekymrende’
TIPSBLADETS DOM
Hvad f….. sker der Tullberg?
NYHEDER
Dansk profil om voldsom skade: ‘Var et helvede’
NYHEDER
AaB i vildt comeback
FANKLUBBEN