Tipsbladets dom: Han kunne have scoret hattrick

Tipsbladet er her klar med vurderingen af Superliga-opgøret mellem Viborg og Hvidovre.



Viborg FF – Hvidovre IF 0-0

Kampens bedste:
Viborg
Jacob Friis' mandskab mangler i den grad noget kvalitet i forhold til sidste sæson, hvor tabet af Elias Achouri er en tydelig forringelse, hvilket selvfølgelig er forventeligt. Viborg kom frem til masser af chancer i dag, men kvaliteten manglede i den sidste aflevering og i afslutningerne. 

Det er svært at pege på en Viborg-spiller, der spillede en stor kamp, men Ibrahim Said viste, at han har den tekniske kvalitet til at blive Viborgs offensive stjerne i denne sæson. Der er dog stadig masser af plads til forbedring hos nigerianeren, når det kommer til at tage de rigtige beslutninger. Said tager masser af initiativ, men han vælger ofte den forkerte beslutning. 

Hvidovre
Efter den svære kamp mod AGF leverede Hvidovre en langt mere solid indsats i dagens opgør, hvor oprykkerne i den grad bed fra sig og kom frem til masser af chancer, hvilket man ikke formåede mod AGF.

Per Frandsens mandskab beviste, at de har masser af kvalitet på bolden, og Hvidovre kunne sagtens have scoret flere mål. Christian 'Greko' Jakobsen burde i hvert fald have scoret, da han i første halvleg headede over mål fra få meters afstand. 

Dagens bedste Hvidovre-præstationer var at finde i defensiven, og især målmand Filip Djukic kan være tilfreds med sin indsats i en kamp, hvor Hvidovre holdt nullet, selvom hjemmeholdet kom frem til masser af chancer. 

Kampens værste:
Han var måske ikke kampens værste spiller, men Anosike Ementas afslutningsevner var absolut ikke overbevisende i dag. Den 21-årige Viborg-angriber var rigtig god til at komme frem til chancer, men man kan roligt sige, at Ementa stadig mangler slutprodukt. 

Ementa kom vel frem til fem-seks oplagte scoringschancer i opgøret, hvor Viborg-angriberen med lidt mere skarphed kunne sagtens have scoret et hattrick. Han har stadig tid til at udvikle sig, men Anosike Ementa skal have trænet afslutninger intensivt inden Viborgs næste kamp. 

Kampens detalje:
Det er som regel VAR-tjek, der medfører længere afbrydelser i Superliga-kampe nu om dage, men i dagens kamp var det nogle snørebånd, der var gået op, der kostede den længste pause. Filip Djukic' snørebånd gik op i første halvleg, og det resulterede i en afbrydelse på flere minutter, da en holdkammerat blev sat til at binde dem igen. Afbrydelsen viste sig desuden at hjælpe Hvidovre-spillerne, der fik sig en lille pause efter Viborgs stormløb i den indledende fase af kampen. 





Thomas Nørgaard fremlægger sin Brøndby-plan




LIVE

TransferLIVE: Byder 1,048 milliarder

Hjulmand enig med storklub – her er millionlønnen

Nu melder Christian Eriksen ud

Han bliver ny cheftræner i Silkeborg

Brøndby-chef reagerer på Christian Nørgaard

Stortalent gratis til FC København: ‘Han er unik’

Brøndby-direktør melder ham færdig i klubben

Fatter intet af Barcas AC-beslutning: Hensynsløst!



EKSKLUSIVT

Afsløring: Bombe – Real Madrid overvejer Yirenkyi

Kostede 640 millioner – nu er han færdig i United

Infantino i stort forsvar af billetpriser

Her er BIF’s ukendte træner: AaB-fan og skolelærer

Optakt: Mexico – Sydafrika



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Peger på ham som ny Superliga-træner

‘Det er slut’

Bekræfter ny drejning for Clement Bischoff

En af de bedste i Superligaen: Tak Thomas Nørgaard

Hamburger SV afviser at møde Superliga-klub



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

Storklub har kontaktet Brøndby

Her er 7 bud på Thomas Nørgaards afløser

Avis: Derfor afviser Ian Subiabre skifte til FCM

Afsløring: Kæmpeskifte – millioner til dansk klub

Tæt på vild Superliga-handel – får option

Succestræner forlader Premier League-klub

OB jagter tidligere Superliga-profil

Dansk stortalent meldes færdig – bejlere står i kø

Brian Riemer sætter ord på Eriksens kollaps

Salah i uventet skifte? Kræver voldsom løn

Han er topfavorit til at erstatte Kent Nielsen

Røven i klaskehøjde: De overrasker til VM



TOPNYHED

Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…

Han er et ikon – VM-stjernerne du ikke kender

Han bliver cheftræner i Brøndby