Tipsbladets dom: Han kunne have scoret hattrick

Tipsbladet er her klar med vurderingen af Superliga-opgøret mellem Viborg og Hvidovre.



Viborg FF – Hvidovre IF 0-0

Kampens bedste:
Viborg
Jacob Friis' mandskab mangler i den grad noget kvalitet i forhold til sidste sæson, hvor tabet af Elias Achouri er en tydelig forringelse, hvilket selvfølgelig er forventeligt. Viborg kom frem til masser af chancer i dag, men kvaliteten manglede i den sidste aflevering og i afslutningerne. 

Det er svært at pege på en Viborg-spiller, der spillede en stor kamp, men Ibrahim Said viste, at han har den tekniske kvalitet til at blive Viborgs offensive stjerne i denne sæson. Der er dog stadig masser af plads til forbedring hos nigerianeren, når det kommer til at tage de rigtige beslutninger. Said tager masser af initiativ, men han vælger ofte den forkerte beslutning. 

Hvidovre
Efter den svære kamp mod AGF leverede Hvidovre en langt mere solid indsats i dagens opgør, hvor oprykkerne i den grad bed fra sig og kom frem til masser af chancer, hvilket man ikke formåede mod AGF.

Per Frandsens mandskab beviste, at de har masser af kvalitet på bolden, og Hvidovre kunne sagtens have scoret flere mål. Christian 'Greko' Jakobsen burde i hvert fald have scoret, da han i første halvleg headede over mål fra få meters afstand. 

Dagens bedste Hvidovre-præstationer var at finde i defensiven, og især målmand Filip Djukic kan være tilfreds med sin indsats i en kamp, hvor Hvidovre holdt nullet, selvom hjemmeholdet kom frem til masser af chancer. 

Kampens værste:
Han var måske ikke kampens værste spiller, men Anosike Ementas afslutningsevner var absolut ikke overbevisende i dag. Den 21-årige Viborg-angriber var rigtig god til at komme frem til chancer, men man kan roligt sige, at Ementa stadig mangler slutprodukt. 

Ementa kom vel frem til fem-seks oplagte scoringschancer i opgøret, hvor Viborg-angriberen med lidt mere skarphed kunne sagtens have scoret et hattrick. Han har stadig tid til at udvikle sig, men Anosike Ementa skal have trænet afslutninger intensivt inden Viborgs næste kamp. 

Kampens detalje:
Det er som regel VAR-tjek, der medfører længere afbrydelser i Superliga-kampe nu om dage, men i dagens kamp var det nogle snørebånd, der var gået op, der kostede den længste pause. Filip Djukic' snørebånd gik op i første halvleg, og det resulterede i en afbrydelse på flere minutter, da en holdkammerat blev sat til at binde dem igen. Afbrydelsen viste sig desuden at hjælpe Hvidovre-spillerne, der fik sig en lille pause efter Viborgs stormløb i den indledende fase af kampen. 






Kenneth Perez raser: Det skal stoppe nu




LIVE

TransferLIVE: Brøndby-spiller helt ude i kulden

Neestrup “seriøs kandidat” til ledigt trænersæde

I svime: ‘Rasmus Højlund – du er Guds gave!’

Rasede mod Felix Horn Myhre efter “chokbud”

Flere meldinger: Christian Nørgaard i chok-exit?

‘Ærligt – FC København og Brøndby har reddet os’

Afslører: Brøndby jagter Superliga-stjerne

Forsvarer FCK: De har ikke brudt nogen regler



EKSKLUSIVT

Afsløring: Bombe – BIF klar med stort bud på Myhre

Hylder Superliga-scoop: ‘Aldrig set en som ham!’

Millionhandel – her er prisen på Superliga-bomber

‘Skal nok komme i dialog med Brøndby’

Toptræner er helt vild med Victor Froholdt



EKSKLUSIVT

Voldsom løn: Sådan har Brøndby råd til Ben Godfrey

Ser I med, Brøndby? Kæmpe optur

Nedtur for Mikkel Damsgaard

Varsler store ændringer i Superliga-klub

Mere på vej: ‘FCK henter et etableret navn’

Ser stort potentiale i ung Brøndby-duo



TIPSBLADET SPECIAL

Overblik: Her er Superligaens vintertransfers 2026

Brøndby-fan har fået unik indsigt i transfer

Officielt: Stijn Spierings færdig i Brøndby

FCK-boss reagerer på Daramy-historie

Skuffede fælt – nu får han chancen i AaB

Spottet i lufthavnen – dansker i millionskifte

Afsløring: Hvid røg – har bestået sit lægetjek

Bringer Thomas Frank i spil til nyt job

Undrer sig over underligt valg af Superliga-klub

Bekræfter ‘CV’ jagten på Superliga-profil her?

Millardærer hjalp til med dansk milliontransfer

Verdensklasse – den mand er så sindssygt god!

Et job for Nikolaj Jacobsen? ‘Kan jeg ikke afvise’



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i vinterpausen

To danske klubber jagter formstærk angriber

Superliga-scoop: ‘De får ham for en slik!’

Superliga-stjerne med stor transfer-beslutning

Kommende storsalg? ‘Mange er nysgerrige’

Kristall Mani Ingason tæt på stort skifte

United dukker Arsenal efter Dorgu-drømmekasse

Lamine Yamal stjæler overskrifterne i Barca-sejr

Foreslår topklub at hente Oliver Sonne

Dansker var tæt på ny klub – handlen er kollapset

Heftig kritik af dansker – Priske svarer igen

Officielt: AGF sælger Wahlstedt

Dansk toptræner stifter agentfirma

‘Thomas Frank løber tør for tid’

Afsløring: AGF sælger Leopold Wahlstedt

Røde Djævle kan udfordre på Emirates

Farzams Fanzone: De sælger kun for rekordbeløb

Virgil van Dijk skuffet over nederlag

– Tror de skal slå deres transferrekord for ham

Bournemouth knækker Liverpool

Frederik Rønnow skudt i sænk af Dortmund

Yousef Salech udskrevet fra hospitalet

Thomas Frank og co. skuffer på ny