Tipsbladets dom: Han ligner et scoop

Tipsbladet zoomer ind på kampen mellem Lyngby Boldklub og FC Nordsjælland.



Lyngby Boldklub – FC Nordsjælland 1-1 (1-0)
1-0, Andri Gudjohnsen
1-1, Kian Hansen

Kampens bedste
Lyngby Boldklub

Lyngby har hentet flere store navne denne sommer, og Andri Gudjohnsen er nok faldet i baggrunden i den forbindelse, men det var sørme en stærk præstation fra legendesønnen søndag! Han scorede Lyngbys mål og viste flere gange sin gode fysik frem ved at vinde dueller mod FC Nordsjællands stoppere. Gudjohnsen kan godt blive et scoop og en fuldgod erstatning for Alfred Finnbogason. En rigtig fin kamp af den tidligere FC Nordsjælland-spiller Pascal Gregor også. 

FC Nordsjælland
Der var to spillere, der især kom i fokus hos FC Nordsjælland: Mohammed Diomande og Ibrahim Osman. Prisen går til førstnævnte, der simpelthen står bag så mange gode afleveringer og – trods 10-tallet på ryggen – også gør det rigtig fint i det defensive arbejde. Også Osman gjorde rigtig mange gode ting, men hans aktioner manglede flere gange skarpheden.

Kampens værste
Der var et par spillere hos FC Nordsjælland, der ikke ramte deres vanlige topniveau. Marcus Ingvartsen fik eksempelvis ikke vist sig godt frem, men det skal retfærdigvis også siges, at han ikke fik meget at arbejde. Ligeledes havde Oliver Antman også en rimelig anonym kamp og måtte også forlade banen efter 60 minutter, hvor Andreas Schjelderup kom ind.

Kampens detalje
Magnus Jensen er en fodboldspiller, der ikke er bange for at give noget af sig selv, og det gjorde han også klart i dag. Efter en stærk tackling midtvejs i anden halvleg, rejste Lyngby-stopperen sig og begyndte at juble, som havde han scoret et mål. Det symboliserede også meget godt Lyngbys anden halvleg, hvor værterne virkelig var presset i bund, omend fighterindsatsen ikke holdt til at sikre sejren.





MEDIE

Thomas Frank i spil hos stor klub – han er favorit

Det var mageløst – de er færdige i Superligaen

‘Det er ringe ad helvede til’

Farzam: Han er min favorit som ny Brøndby-træner

‘Sker det, får det store konsekvenser i FCM’

Tragiske omstændigheder inden El Clásico

Ny klub nævnes i forbindelse med Jacob Neestrup

Fredericia er nærmest rykket ned



TIPSBLADET SPECIAL

‘Det er de der skide tv-penge’

Sætter ALLE til salg – også to danske stjerner

Brøndby IF – AGF

Tjener kassen: Nu kan dansker ryge ned i 4. div

Kaos i Madrid: ‘Han er VIRKELIG et problem’



TIPSBLADET SPECIAL

Disse Superliga-stjerner kan hentes gratis

Brøndby er uden tre spillere mod AGF

Lewandowski i vildt skifte? Klar med kongeløn

FCN med stor gave til AGF i guldkampen

Langskudsperle sender Wolfsburg ned i dybet

Voldsom Rasmus Højlund-forudsigelse



TOPNYHED

– Jeg skal smittes med corona nede i Busgaden

De har ingen planer om at sælge dansk juvel

Interessant transfermelding fra Christian Eriksen

Randers FC – OB

Ruben Amorim favorit til dette job

Magiske Messi slår til igen

Zanka med udløb –  åbner ny rolle i FCK

– Voldsom transfersommer i Superligaen!

Daniel Wass stopper karrieren om et år

Vild rejse fra Serie 2 kan kulminere med Superliga

Vild præstation- kan snart være fortid i Brøndby

Monstersalg: FC København-boss jubler

Iran kommer med krav før VM



TRANSFER

Peter Schmeichel overrasker: Køb ham, Man Utd!

Glem det, Brøndby – stjerne vender ikke hjem

Hjulmand og co. taber stort skridt