Tipsbladets dom: Han ligner et scoop

Tipsbladet zoomer ind på kampen mellem Lyngby Boldklub og FC Nordsjælland.



Lyngby Boldklub – FC Nordsjælland 1-1 (1-0)
1-0, Andri Gudjohnsen
1-1, Kian Hansen

Kampens bedste
Lyngby Boldklub

Lyngby har hentet flere store navne denne sommer, og Andri Gudjohnsen er nok faldet i baggrunden i den forbindelse, men det var sørme en stærk præstation fra legendesønnen søndag! Han scorede Lyngbys mål og viste flere gange sin gode fysik frem ved at vinde dueller mod FC Nordsjællands stoppere. Gudjohnsen kan godt blive et scoop og en fuldgod erstatning for Alfred Finnbogason. En rigtig fin kamp af den tidligere FC Nordsjælland-spiller Pascal Gregor også. 

FC Nordsjælland
Der var to spillere, der især kom i fokus hos FC Nordsjælland: Mohammed Diomande og Ibrahim Osman. Prisen går til førstnævnte, der simpelthen står bag så mange gode afleveringer og – trods 10-tallet på ryggen – også gør det rigtig fint i det defensive arbejde. Også Osman gjorde rigtig mange gode ting, men hans aktioner manglede flere gange skarpheden.

Kampens værste
Der var et par spillere hos FC Nordsjælland, der ikke ramte deres vanlige topniveau. Marcus Ingvartsen fik eksempelvis ikke vist sig godt frem, men det skal retfærdigvis også siges, at han ikke fik meget at arbejde. Ligeledes havde Oliver Antman også en rimelig anonym kamp og måtte også forlade banen efter 60 minutter, hvor Andreas Schjelderup kom ind.

Kampens detalje
Magnus Jensen er en fodboldspiller, der ikke er bange for at give noget af sig selv, og det gjorde han også klart i dag. Efter en stærk tackling midtvejs i anden halvleg, rejste Lyngby-stopperen sig og begyndte at juble, som havde han scoret et mål. Det symboliserede også meget godt Lyngbys anden halvleg, hvor værterne virkelig var presset i bund, omend fighterindsatsen ikke holdt til at sikre sejren.





Afvist – Brøndby undrer sig




EKSKLUSIVT

Afsløring: AC Horsens tester nyt stortalent af

‘Jeg tror, Thomas Frank får dette job’

– Cooper aner ikke, hvad der foregår i Brøndby!

AGF-profil stikker til FCM: Tror ikke det sker!

Manchester United-stjerne kommenterer OB-opslag

FCK afslører rekordbeløb i dansk fodbold

Patrick Dorgu er med



LIVE

LIVE: Det er 22 år siden, Brøndby

Skidt nyt om Lukas Lerager

Snydt for straffe? Dommerekspert melder klart ud

Engelsk klub går all-in på Thomas Frank

KEP revser Tullberg: ‘Han svækker holdet’



TOPNYHED

Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig

Drømmer om stor Rasmus Højlund-kovending

Ekspert: To stjerner kan sende guldet til AGF!

Tullberg afslører: FCM-stjerne opereret i udlandet

Gratis adgang til Superliga-brag

‘Det er pinligt for dansk fodbold’

Disse 13 United-spillere meldes på vej væk



EKSKLUSIVT

Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering

Langer ud efter Hjulmand: Peger på fyring

Ajax-træner reagerer på Dolberg-bombe

Svær tid: “Nu presser Randers mig ud”

Uvis fremtid for FCK-spiller – agenten deler nyt

Det kan man ikke være, hvis man vil være mester!

Dalsgaard i DM-opråb: ‘Er jeg nødt til at tro på’

Smider Salah-bombe

Kasper Dolberg-bombe meldes på vej

‘Vi skal finde de idioter, som har gjort det her’

Voldsom udvikling: Sælg ham dyrt, nu!

Ekstrem spiller kan skifte til FC København



FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag

Højbjerg trækker overskrifter: ‘Var rent selvmord’

Se målet her – Jens Stage scorede igen for Werder

Særligt møde i Brøndby: Maxsø smed trænerne ud