Lyngby Boldklub – FC Nordsjælland 1-1 (1-0)
1-0, Andri Gudjohnsen
1-1, Kian Hansen
Kampens bedste
Lyngby Boldklub
Lyngby har hentet flere store navne denne sommer, og Andri Gudjohnsen er nok faldet i baggrunden i den forbindelse, men det var sørme en stærk præstation fra legendesønnen søndag! Han scorede Lyngbys mål og viste flere gange sin gode fysik frem ved at vinde dueller mod FC Nordsjællands stoppere. Gudjohnsen kan godt blive et scoop og en fuldgod erstatning for Alfred Finnbogason. En rigtig fin kamp af den tidligere FC Nordsjælland-spiller Pascal Gregor også.
FC Nordsjælland
Der var to spillere, der især kom i fokus hos FC Nordsjælland: Mohammed Diomande og Ibrahim Osman. Prisen går til førstnævnte, der simpelthen står bag så mange gode afleveringer og – trods 10-tallet på ryggen – også gør det rigtig fint i det defensive arbejde. Også Osman gjorde rigtig mange gode ting, men hans aktioner manglede flere gange skarpheden.
Kampens værste
Der var et par spillere hos FC Nordsjælland, der ikke ramte deres vanlige topniveau. Marcus Ingvartsen fik eksempelvis ikke vist sig godt frem, men det skal retfærdigvis også siges, at han ikke fik meget at arbejde. Ligeledes havde Oliver Antman også en rimelig anonym kamp og måtte også forlade banen efter 60 minutter, hvor Andreas Schjelderup kom ind.
Kampens detalje
Magnus Jensen er en fodboldspiller, der ikke er bange for at give noget af sig selv, og det gjorde han også klart i dag. Efter en stærk tackling midtvejs i anden halvleg, rejste Lyngby-stopperen sig og begyndte at juble, som havde han scoret et mål. Det symboliserede også meget godt Lyngbys anden halvleg, hvor værterne virkelig var presset i bund, omend fighterindsatsen ikke holdt til at sikre sejren.
LIVE
TransferLIVE: Real Madrid enig med ny spiller
MEDIE
Vildt! FC Barcelona-spiller rygtes til Superligaen
TOPNYHED
Nye VM-regler: Nu giver det direkte rødt kort
NYHEDER
– Højlund kan ikke holde det ud mere!
AGF ansætter fyret AC Horsens-træner
TOPNYHED
FCK-spiller åben for Panathinaikos-skifte
AVIS
Kan sende 39 millioner til Superliga-klub
TRANSFER
Forbereder megatransfers – Nørgaard-salg lurer
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
TRANSFER
Dansk stjerne om Steinlein: Han prøver alt
NYHEDER
Gravesen overrasker: Vælg ham, Liverpool!
NYHEDER
Spansk borgmester aflyser DR Congo-kamp
NYHEDER
Vender tilbage til skærmen
FANKLUBBEN Det har været en elendig sæson
TOPNYHED
Superliga-boss reagerer på Eriksen-rygte
TRANSFER
Medie: Grønbæk er millimeter fra drømmeskifte
TRANSFER
Transferopfordring: Hent Jonas Wind
TRANSFER
Uventet skifte?
MEDIE
Meldes færdig – Jens Stryger på vej til Danmark?
TOPNYHED Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…
TRANSFER
Atlético lurer på angriber – koster 1,1 mia.
EKSKLUSIVT
Superliga-bombe: ‘Nogle vil finde det her bizart’
‘Er det uambitiøst af Brøndby? Ja…’
TOPNYHED
Patrick Mortensen: Derfor skifter jeg til Brøndby
NYHEDER
Udskiftning: Comeback på landsholdet efter to år
HELT VILDT
Arsenal-legende med succes i helt ny sport
MEDIE
Storklubber står i kø for Roony Bardghji
NYHEDER
Arne Slot sender afskedsbrev til Liverpool
TRANSFER
Fatter intet af Brøndby-bombe
MEDIE
Bekræfter kæmpebud
NYHEDER
Premier League-dansker skal have ny manager
MEDIE
Jagter tidligere AGF’er
Opfordrer til fyring: Han er IKKE dygtig nok!
TRANSFER
Meldes varm på ombejlet dansk stjerne
NYHEDER