Tipsbladets dom: Han ligner et scoop

Tipsbladet zoomer ind på kampen mellem Lyngby Boldklub og FC Nordsjælland.



Lyngby Boldklub – FC Nordsjælland 1-1 (1-0)
1-0, Andri Gudjohnsen
1-1, Kian Hansen

Kampens bedste
Lyngby Boldklub

Lyngby har hentet flere store navne denne sommer, og Andri Gudjohnsen er nok faldet i baggrunden i den forbindelse, men det var sørme en stærk præstation fra legendesønnen søndag! Han scorede Lyngbys mål og viste flere gange sin gode fysik frem ved at vinde dueller mod FC Nordsjællands stoppere. Gudjohnsen kan godt blive et scoop og en fuldgod erstatning for Alfred Finnbogason. En rigtig fin kamp af den tidligere FC Nordsjælland-spiller Pascal Gregor også. 

FC Nordsjælland
Der var to spillere, der især kom i fokus hos FC Nordsjælland: Mohammed Diomande og Ibrahim Osman. Prisen går til førstnævnte, der simpelthen står bag så mange gode afleveringer og – trods 10-tallet på ryggen – også gør det rigtig fint i det defensive arbejde. Også Osman gjorde rigtig mange gode ting, men hans aktioner manglede flere gange skarpheden.

Kampens værste
Der var et par spillere hos FC Nordsjælland, der ikke ramte deres vanlige topniveau. Marcus Ingvartsen fik eksempelvis ikke vist sig godt frem, men det skal retfærdigvis også siges, at han ikke fik meget at arbejde. Ligeledes havde Oliver Antman også en rimelig anonym kamp og måtte også forlade banen efter 60 minutter, hvor Andreas Schjelderup kom ind.

Kampens detalje
Magnus Jensen er en fodboldspiller, der ikke er bange for at give noget af sig selv, og det gjorde han også klart i dag. Efter en stærk tackling midtvejs i anden halvleg, rejste Lyngby-stopperen sig og begyndte at juble, som havde han scoret et mål. Det symboliserede også meget godt Lyngbys anden halvleg, hvor værterne virkelig var presset i bund, omend fighterindsatsen ikke holdt til at sikre sejren.





LIVE

VM-LIVE: Nægtet indrejse i Canada

Afsløring: FC Midtjylland køber Friday Etim

Udeblev fra træning – Superliga-transfer på vej

Viaplay med stor AGF-nyhed

Zanka ville spille gratis for FC København

Superliga-skifte? I dialog med Kasper Dolberg

Brøndby ansætter Mathias Zangenberg

Superliga-spiller åben for transfer



EKSKLUSIVT

På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’

Dårlig Conference League-lodtrækning for FCK

Udpeger dansk stjerne: Kan ramme et nyt niveau

‘CV’: Her er AGF’s transferplaner

Køber Mads Bidstrup til spotpris



TIPSBLADET SPECIAL

Her er 7 bud på Thomas Nørgaards afløser

Afsløring: Sønderjyske forhandler om Abdirahman

Afviste muligt cheftrænerjob i Superligaen

Solgt i vinter – nu vil FCM købe ham tilbage

Landstræner affejer Ronaldo-kritik

Teaser for transfer: ‘Vi har en god dialog’



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Nu skal FCK-stjerne redde dem fra kæmpe krise

Jonas Lössl stopper karrieren

FCK-boss roser varm bomber

Tæt på FCK: ‘Han er meget tæt med superstjerne’

Officielt: Real Madrid henter Premier League-ikon

VM-powerranking: En guddommelig præstation

Møde med agenten – de vil have Højbjerg

Brasilien – Haiti

Afsløring: Brøndby sender angriber til Japan

Rekordstort tilbud afvist: Nu siger Man. Utd. ‘Ja’

I kæmpe shitstorm – nu undskylder Van der Vaart

Her er FCK’s modstander i Conference League



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

Brøndby-keeper begraver historie: Det passer ikke

Raser over Messi-situation: Skandaløst!