FC Nordsjælland – Brøndby IF 3-1 (0-1)
0-1 Nicolai Vallys (36.)
1-1 Marcus Ingvartsen (52.)
2-1 Ernest Nuamah (74.)
3-1 Martin Frese (80.)
Kampens bedste:
FC Nordsjælland:
Man forstår godt, at FC Nordsjælland ikke har solgt Ernest Nuamah endnu – ghaneserens værdi stiger nærmest hver gang, han går på banen. Et frisparksmål og en utrolig assist blev det til denne søndag for Superligaens måske bedste spiller, som alene ville kunne sikre FC Nordsjælland mesterskabet, hvis han spillede sæsonen færdig i Danmark. Det gør han ikke – Nuamah bør snart blive præsenteret på én af de helt store fodboldadresser i Europa.
Brøndby IF:
Når man løber rundt med et prisskilt på 22 millioner kroner på ryggen, er det kun fair, at der også følger store forventninger med. Dem levede Jacob Rasmussen op til i sin debut for Brøndby IF. Nyerhvervelsen fra Fiorentina gjorde det fremragende i det centrale forsvar, selv om målene endte med at sejle ind til sidst. Han var stærk i duellerne, placerede sig godt og var sikker i pasningsspillet. Jacob Rasmussen er stadig ikke helt på toppen og bør derfor kun blive endnu bedre – det tegner lovende for Brøndby. Også skulderklap til målscorer Nicolai Vallys, der sammen med Jacob Rasmussen var Brøndbys bedste.
Kampens værste:
Brøndby og frispark på kanten af feltet er ikke nogen stor kærlighedshistorie. For anden kamp i træk indkasserede de blå-gule et mål direkte på frispark, og mod FC Nordsjælland var det Henrik Heggheim, der var den store synder. Det var ikke normanden, der begik forseelsen på kanten af feltet, men til gengæld undlod Heggheim helt at hoppe i muren, og så kunne Nuamahs frispark stille og roligt sejle i kassen. I det hele taget ikke nogen god aften for Heggheim, der også ragede et dumt gult kort til sig.
Kampens detalje:
Daniel Wass på den centrale midtbane og Nicolai Vallys i en mere fremskudt position. Sådan tog Brøndbys midtbane sig ud denne søndag i Farum, og det bør den også gøre i næste uge og næste uge igen. Fodbold handler især om at få det optimale ud af sine bedste spillere, og det gør Jesper Sørensen ikke ved at placere Daniel Wass på en wingback og Vallys for langt tilbage på banen. Brøndby løftede sig gevaldigt spillemæssigt – naturligvis fortrinsvist i første halvleg.
LIVE
VM-LIVE: VM-drama – stjerne skaber giftig stemning
FCK og FCN i Conference League-kvalifikationen
TOPNYHED
Her er FCK’s og FCN’s mulige ECL-modstandere
TRANSFER
Køber Mads Bidstrup til spotpris
TOPNYHED
Her er FCM’s mulige EL-modstandere
TRANSFER
FCK-boss roser varm bomber
EKSKLUSIVT
Afsløring: FC Nordsjælland henter Søren Krogh
EKSKLUSIVT
Sådan endte han i Danmark: ‘Fantastisk udvikling’
EKSKLUSIVT På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’
NYHEDER
Rekordstort tilbud afvist: Nu siger Man. Utd. ‘Ja’
Brøndby henter keeper – her er planen
LIVE: FCM’s Europa League-modstander trækkes
Undskylder til Riemer: ‘Jeg er et kæmpe pikhoved’
TIPSBLADET SPECIAL Her er 7 bud på Thomas Nørgaards afløser
TransferLIVE: Præsenteret i traditionsklub
TRANSFER
De lurer på Kjærgaard
EKSKLUSIVT
Flere bejlere – FC Midtjylland klar til at sælge
Afviser: Han er IKKE på vej til Brøndby
MEDIE
Får afvist bud på dansk profil
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
LIVE: AGF’s Champions League-modstander trækkes
EKSKLUSIVT
Afsløring: FC Midtjylland køber Stanley Iheanacho
EKSKLUSIVT
Brøndby-keeper begraver historie: Det passer ikke
TOPNYHED
– Derfor bliver det en svær opgave for Nørgaard
MEDIE
Franske topklubber lurer på Superliga-spiller
Haaland scorer to gange i norsk VM-comeback
EKSKLUSIVT
Afsløring: Enighed – skifter til Superligaen
TOPNYHED
FCK på jagt: ‘Man får nok brug for Google’
MEDIE
Denne klub drømmer om Højbjerg
TRANSFER
Lurer på varm VM-profil
EKSKLUSIVT
Afsløring: FC Midtjylland skriver med toptalent
Godt trænerarbejde sikrer Østrig svær VM-sejr
FANKLUBBEN Det har været en elendig sæson
TOPNYHED
Afslører: Her gik det galt for Thomas Frank
OPTAKT