Tipsbladets dom: Hans pris stiger uge for uge

Tipsbladet zoomer ind på Superliga-braget mellem FC Nordsjælland og Brøndby IF.



FC Nordsjælland – Brøndby IF 3-1 (0-1)

0-1 Nicolai Vallys (36.)

1-1 Marcus Ingvartsen (52.)

2-1 Ernest Nuamah (74.)

3-1 Martin Frese (80.)

Kampens bedste:

FC Nordsjælland:
Man forstår godt, at FC Nordsjælland ikke har solgt Ernest Nuamah endnu – ghaneserens værdi stiger nærmest hver gang, han går på banen. Et frisparksmål og en utrolig assist blev det til denne søndag for Superligaens måske bedste spiller, som alene ville kunne sikre FC Nordsjælland mesterskabet, hvis han spillede sæsonen færdig i Danmark. Det gør han ikke – Nuamah bør snart blive præsenteret på én af de helt store fodboldadresser i Europa. 

Brøndby IF:
Når man løber rundt med et prisskilt på 22 millioner kroner på ryggen, er det kun fair, at der også følger store forventninger med. Dem levede Jacob Rasmussen op til i sin debut for Brøndby IF. Nyerhvervelsen fra Fiorentina gjorde det fremragende i det centrale forsvar, selv om målene endte med at sejle ind til sidst. Han var stærk i duellerne, placerede sig godt og var sikker i pasningsspillet. Jacob Rasmussen er stadig ikke helt på toppen og bør derfor kun blive endnu bedre – det tegner lovende for Brøndby. Også skulderklap til målscorer Nicolai Vallys, der sammen med Jacob Rasmussen var Brøndbys bedste. 

Kampens værste:
Brøndby og frispark på kanten af feltet er ikke nogen stor kærlighedshistorie. For anden kamp i træk indkasserede de blå-gule et mål direkte på frispark, og mod FC Nordsjælland var det Henrik Heggheim, der var den store synder. Det var ikke normanden, der begik forseelsen på kanten af feltet, men til gengæld undlod Heggheim helt at hoppe i muren, og så kunne Nuamahs frispark stille og roligt sejle i kassen. I det hele taget ikke nogen god aften for Heggheim, der også ragede et dumt gult kort til sig. 

Kampens detalje:
Daniel Wass på den centrale midtbane og Nicolai Vallys i en mere fremskudt position. Sådan tog Brøndbys midtbane sig ud denne søndag i Farum, og det bør den også gøre i næste uge og næste uge igen. Fodbold handler især om at få det optimale ud af sine bedste spillere, og det gør Jesper Sørensen ikke ved at placere Daniel Wass på en wingback og Vallys for langt tilbage på banen. Brøndby løftede sig gevaldigt spillemæssigt – naturligvis fortrinsvist i første halvleg. 







LIVE

TransferLIVE: Afviste FCM – koster 52 mio.

‘Kæmpe cadeau til AGF’

Høj klasse – det var vidunderligt lavet!

Afsløring: Hvidovre tæt på Filip Djukic

Forhandler med Jannik Vestergaard

Sur Zorniger med opsang til Ejdum



LIVE

VM-LIVE: Stjerne sendt på bænken

Åbner for flere Brøndby-salg

Choktransfer: Liverpool-stjerne til Man Utd?

Historisk transfer – FC København tjener kassen

PSG meldes enig med Barca-profil

Afsløring: Lægetjek i dag – henter Patrick Olsen

Eriksen trækker overskrifter i Europa: ‘Mirakel’



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Mathias Zanka i svime: På et helt andet niveau

Stort millionbeløb: Her er prisen på FCM-transfer

Meldt enig med Brøndby – laver stort millionskifte

Afsløring: Viktor Fischer træner med i dansk klub

Tæt på aftale med Jürgen Klopp



EKSKLUSIVT

Afsløring: FCM tæt på køb af Dortmund-spiller

Diant Ramaj forhandler om et skifte

Superligaen er knækket

Verdensstjerne afslører opkald fra Jakob Poulsen

Nedslag i prisen: Det koster ombejlet dansker

Dansker jubler over skifte: ‘En verdenskendt klub’

Drama: Kæmpe Manchester United-transfer kollapset

Vil købe Brøndby: Lover 7 ud af 10 mesterskaber

Afsløring: ‘VK’ til lægetjek i Panathinaikos

Uventet transferdrejning

Norsk ekspert håner Danmark



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

Pressede på for FC København-exit

Portugal ansætter Ronaldos chef som landstræner

Delaney om FCK-fremtid: Slutter det her?

Argentina – Schweiz