Tipsbladets dom: Hans pris stiger uge for uge

Tipsbladet zoomer ind på Superliga-braget mellem FC Nordsjælland og Brøndby IF.



FC Nordsjælland – Brøndby IF 3-1 (0-1)

0-1 Nicolai Vallys (36.)

1-1 Marcus Ingvartsen (52.)

2-1 Ernest Nuamah (74.)

3-1 Martin Frese (80.)

Kampens bedste:

FC Nordsjælland:
Man forstår godt, at FC Nordsjælland ikke har solgt Ernest Nuamah endnu – ghaneserens værdi stiger nærmest hver gang, han går på banen. Et frisparksmål og en utrolig assist blev det til denne søndag for Superligaens måske bedste spiller, som alene ville kunne sikre FC Nordsjælland mesterskabet, hvis han spillede sæsonen færdig i Danmark. Det gør han ikke – Nuamah bør snart blive præsenteret på én af de helt store fodboldadresser i Europa. 

Brøndby IF:
Når man løber rundt med et prisskilt på 22 millioner kroner på ryggen, er det kun fair, at der også følger store forventninger med. Dem levede Jacob Rasmussen op til i sin debut for Brøndby IF. Nyerhvervelsen fra Fiorentina gjorde det fremragende i det centrale forsvar, selv om målene endte med at sejle ind til sidst. Han var stærk i duellerne, placerede sig godt og var sikker i pasningsspillet. Jacob Rasmussen er stadig ikke helt på toppen og bør derfor kun blive endnu bedre – det tegner lovende for Brøndby. Også skulderklap til målscorer Nicolai Vallys, der sammen med Jacob Rasmussen var Brøndbys bedste. 

Kampens værste:
Brøndby og frispark på kanten af feltet er ikke nogen stor kærlighedshistorie. For anden kamp i træk indkasserede de blå-gule et mål direkte på frispark, og mod FC Nordsjælland var det Henrik Heggheim, der var den store synder. Det var ikke normanden, der begik forseelsen på kanten af feltet, men til gengæld undlod Heggheim helt at hoppe i muren, og så kunne Nuamahs frispark stille og roligt sejle i kassen. I det hele taget ikke nogen god aften for Heggheim, der også ragede et dumt gult kort til sig. 

Kampens detalje:
Daniel Wass på den centrale midtbane og Nicolai Vallys i en mere fremskudt position. Sådan tog Brøndbys midtbane sig ud denne søndag i Farum, og det bør den også gøre i næste uge og næste uge igen. Fodbold handler især om at få det optimale ud af sine bedste spillere, og det gør Jesper Sørensen ikke ved at placere Daniel Wass på en wingback og Vallys for langt tilbage på banen. Brøndby løftede sig gevaldigt spillemæssigt – naturligvis fortrinsvist i første halvleg. 





LIVE

TransferLIVE: Tidl. SL-profil skifter klub

FCK-bombe: ‘Det er et chok – et kæmpe chok!’

Afsløring: Brasiliansk U17-VM-vinder til Danmark

Spår FCK-fiasko

Transferkollaps: ‘En stor skuffelse’

Afsløring: FC København nærmer sig køb af Sørensen



TIPSBLADET SPECIAL

Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?

Beijmo med kontant AGF-udmelding

På blokken i FC København: Nu er der faldet bud

Kasper Høgh jagtes af storklub – spår spotpris

OB henter forsvarstalent i Brøndby

‘Rødt kort er svært at vurdere’

‘Jeg tror, at de skuffer fælt’



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

På blokken i Brøndby – drømmer om udlandet

De har genoptaget dialogen med Mathias Jensen

Dansk stjerne i milliontransfer

Afsløring: Vender hjem til dansk fodbold

‘De har haft det værste transfervindue’



EKSKLUSIVT

Afsløring: FCM tæt på køb af Dortmund-spiller

‘Der er ikke styr på noget som helst i FCK’

Superliga-gennembrud? ‘Han ser vildt spændende ud’

Randers FC – Silkeborg IF

Ny FCK-juvel? ‘Han excellerer på de områder’

Dansk duo trækker overskrifter i Italien

Superliga-træner måtte give meget svær besked

Superliga-LIVE: FCM-chok – stjerne slemt skadet

Uventet dansk mester? ‘Kan løbe med det hele’

Roony Bardghji og Barcelona er uenige

Vil til Premier League – United foran Arsenal



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

FC København interesseret i Jonas Kersken

AC Horsens – FC Nordsjælland

AGF får drømmelodtrækning i Champions League

Slagter FCK: ‘Ringere end nogensinde’