Brøndby IF – Lyngby BK 3-0 (1-0)
1-0 Nicolai Vallys (28.)
2-0 Mathias Kvistgaarden (84.)
3-0 Magnus Riisgaard Jensen (selvmål, 90.)
Kampens bedste:
Brøndby IF
Mange Brøndby-fans ønsker, at Daniel Wass permanent bliver brugt på midtbanen, og i dag fik vi set, lige præcis hvorfor. Rutinerede Wass agerede playmaker til UG, og han styrede spillet fuldstændig. Afleveringerne sad i skabet, og han gjorde sig konstant spilbar. Med mere skarphed fra Ohi Omoijuanfo havde han også noteret sig for en assist.
Det gode ved, at Wass også er længere fremme på banen, er, at han og Nicolai Vallys er tættere på hinanden, og flere gange i dag så vi, at de to har et rigtig stærkt samarbejde.
Lyngby Boldklub
Lyngby har en glimrende ung keeper i Mads Kikkenborg, og igen i dag viste han, at potentialet er rigtig stort. Han var fuldstændig chanceløs ved Brøndbys mål, men Lyngby kan takke ham for, at man længe blot var et enkelt mål fra at få point med hjem. Flere gange stod han i vejen for en Brøndby-scoring, og særligt hans redning på Omoijuanfos forsøg tæt under mål i anden halvleg var flot.
Kampens værste:
En spiller kan brænde tre straffespark, og han vil stadig ikke tage prisen fra Kolbeinn Finnsson. Lyngby-islændingen har ellers haft en glimrende sæsonstart, men i dag dummede han sig gevaldigt, da han fik sin anden advarsel i starten af anden halvleg.
Finnsson forhindrede en hurtig Brøndby-igangsætning ved at sparke bolden væk, og konsekvensen faldt med det samme; gult kort nommer to og udvisning. Dermed blev Lyngbys jagt efter point markant mere vanskelig, og det var ekstra dumt med tanke på, at Lyngby var startet anden halvleg ganske fint. En hjerneblødning på Vestegnen.
Ohi Omoijuanfo afbrænder på tomt mål i første halvleg er også en skarp kandidat, og der må være bekymrede miner i Brøndby omkrings hans manglende skarphed.
Kampens detalje:
Brian Hamalainen var ny mand i Lyngby-startopstillingen efter salget af Lucas Hey, og trods lidt vanskeligheder i ny og næ leverede han på et fint niveau. Hamalainen kom dog i fokus af årsager, som absolut intet havde med spillet at gøre: navnet på hans spillertrøje stod nemlig stavet forkert. I stedet for Hamalainen stod der Hamlainen, hvilket må koste den ansvarlige en dummebøde.
LIVE
LIVE: Voldsomme scener: 127 anholdte efter CL-brag
NYHEDER
Medie: Køber Højlund for 330 millioner
AVIS
Vild udvikling – melder 3 danskere færdige
NYHEDER
Peter Schmeichel lander stort job
NYHEDER
Gravesen i svime: ‘Han er den afgørende spiller’
MEDIE
Kæmpe drama – stjerner i sammenstød til træning
HELT VILDT
Trækker overskrifter – i svime over Braithwaite
EKSKLUSIVT Kommende FCK-stjerne? ‘Han har alt, der skal til!’
NYHEDER
‘Ansæt denne træner, Brøndby – og få stjerne med!’
NYHEDER
Stort medie: Bo Henriksen kandidat til dette job
NYHEDER
Ekspert: Hvis det sker, bliver Tullberg fyret!
NYHEDER
Kontant Eriksen-besked: ‘Ændrer ingenting!’
NYHEDER
‘Sæsonens dårligste kendelse’ – nu svarer dommer
AVIS Tror på millionkøb af FC København-spiller
Træner fyret: Medie nævner Jacob Neestrup
MEDIE
United nærmer sig vanvittig sponsoraftale
MEDIE
FCK sendte stort bud – nu jages han af storklub
NYHEDER
Her er scenarierne: Sådan bliver AGF mestre søndag
NYHEDER
Kritiserer SL-dommer: ‘En svinestreg af rang’
EKSKLUSIVT Erik Sviatchenko giver klart råd til FCM
TOPNYHED
Trænerskifte: Steve Cooper meldes i spil
EKSKLUSIVT
Afsløring: Færdig i Silkeborg
NYHEDER
Morten Bruun: ‘Velkendt at FCM har dette problem’
TOPNYHED
Skæbnedag venter Yuito Suzuki
NYHEDER
Frygter Christian Eriksen-problem
EKSKLUSIVT
‘Vi må se, hvad FC København vil’
MEDIE
AGF køber dansk profil
NYHEDER
Kristiansen om FCK: ‘Jeg har en livline derinde’
MEDIE
Man Utd lurede – nu skal han til Superligaen
MEDIE
Jagter Brøndbys drømmetransfer fra i sommer
MEDIE
Thomasberg lokker Superliga-dansker til Polen
Dansk træner vinder stor pris
TOPNYHED Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig
MEDIE
Færdig i Brøndby – nu er de i dialog
MEDIE
