Tipsbladet i Horsens
AC Horsens – Lyngby Boldklub 0-0 (0-0)
Kampens bedste:
AC Horsens:
Det er til disse kampe, at ægte ledere og krigere viser deres kvaliteter. Janus Drachmann er 35 år, men den arbejdsomme midtbanespiller løb og kæmpede, som var han 19. Han råbte og skreg efter holdkammeraterne, når de gav bolden for let væk eller driblede unødigt. Man kunne se, at han spillede med sjæl og hjerte, og efter cirka 50 minutter jublede han, da Horsens fik et hjørnespark – så meget betød det for ham.
Midtbanespilleren kom godt af med bolden, vandt mange af sine dueller og udviste fremragende ro på banen. Det er sjældent, at en spiller, der kun får 53 minutter, løber med “holdets bedste”, men Drachmann fortjener den i dag. han blev udskiftet grundet en skade.
Lyngby Boldklub:
Faktisk var det ikke meget, der lykkedes for Frederik Gytkjær, men i sådan en kamp, hvor det handler om at dø med støvlerne på, er det en fornøjelse at se en spiller give alt – modsat hjemmeholdets angriber. Gytkjær løb, kæmpede og slog fra sig – sådan skal det være i en kamp om overlevelse.
Vi vidste jo næsten på forhånd, at det ikke ville blive en velspillet kamp med et hav af chancer. Så spillernes vigtigste opgave var at give den fuld gas.
Lyngby brugte angriberen meget og smed et utal af bolde i hans retning. Han var god til at beskytte bolden og sende den videre. Udeholdet kæmpede med at skabe chancer, så Gytkjær kunne ikke for alvor vise sine afslutningsevner.
Kampens værste:
Anders K. Jacobsen misbrugte ikke store muligheder, for han kom slet ikke frem til noget. Man kan naturligvis argumentere for, at holdkammeraterne ikke servicerede angriberen, men han gjorde selv ikke meget for at komme i de rigtige positioner.
I første halvleg var han fuldstændig usynlig, og han var øjensynligt ikke tilfreds med, at der blev spillet så mange lange bolde op mod ham. Han tabte vel samtlige dueller, og som tilskuer tvivlede man på, om han havde fået besked på, at det var en kamp for overlevelse. Flere gange blev der slået fine indlæg i Lyngby-boksen, men Jacobsen var simpelthen for langsom til at løbe derind og blive farlig.
I anden halvleg blev det en smule bedre. Han lykkedes med at komme ned i banen et par gange og agere opspilsstation. Men selv der var han dårlig til at komme af med kuglen. Det er ikke en præstation, som angriberen vil kigge tilbage på med stolthed.
Kampens detalje:
Det er ikke kun spillerne, der bliver ramt af skader. Kort inde i kampen foretog dommerteamet en udskiftning. Morten Krogh forlod banen med det, der lignede en lægskade, og ind kom Mikkel Redder, der dømte en udmærket kamp som indskifter. Det tog lige 4-5 minutter at udskifte, og det passede egentlig meget fint i forhold til den anden afgørende kamp mellem AaB og Silkeborg, hvor der pudsigt nok var hul i mĂĄlnetttet, sĂĄ man kampen ogsĂĄ blev udskudt. Â
LIVE
LIVE: Dorgu-dong – Fernandes bliver historisk
TOPNYHED
Laudrup kritiserer: Kan kalde dem FC Hollywood
TRANSFER
Afslører: Vi vil have Victor Nelsson
NYHEDER
Højlund slutter sæsonen med bravour
NYHEDER
Storkamp af Patrick Dorgu
TOPNYHED
Brøndby-rygte: Jeg håber, det bliver en dansker
NYHEDER
Conte stopper i Napoli
STORT INTERVIEW Køber Patrick Mortensens trøje for 75.250 kroner
NYHEDER
Sammenligner Brøndby med Manchester United
MEDIE
Stjerne til Panathinaikos med Neestrup?
TOPNYHED
Tidligere FCK’er i kritisk tilstand
NYHEDER
Ekspert: ‘Han spøger i Brøndby’
AVIS
Vildt: Brøndby-flop ønsket af store klubber
STORT INTERVIEW Fyret i Danmark efter 26 dage: En fantastisk tid
NYHEDER
Superliga-klub scorer millioner efter nedrykning
TIPSBLADET SPECIAL
Fem bud på Brøndbys nye træner
NYHEDER
Topboss sviner Barça til
BIZART
ForstĂĄr ikke FCK: Det er et stort mysterie
TOPNYHED
Bakker Kvistgaarden op: Han er lidt undervurderet
Skylder FCM millioner – kan fĂĄ store konsekvenser
MEDIE
Forhandler med storklub
TOPNYHED
“Han er den oplagte kandidat for Brøndby”
MEDIE
Jacob Neestrup er enig med ny klub
NYHEDER
– Jeg tror, jeg græd mere end i resten af mit liv
FANKLUBBEN
‘Vi skal helst ikke ende som AaB’
NYHEDER
FCM jagter ham – sĂĄ vild har Boteli været
MEDIE
39-årig skotte kan blive ny Brøndby-træner
NYHEDER
‘En mulighed for at lokke en af de dygtige til’
STORT INTERVIEW Aral Simsir i kæmpe kærlighedserklæring
TRANSFERPLANEN
Han er gratis – ligger lige til højrebenet, AGF!
TOPNYHED
Her er FC Københavns vej i Europa
NYHEDER
Spurs overlever – Hermansen ude af Premier League
INTERVIEW
Superliga-oprykker varsler flere transfers
TRANSFER
Serie A-klubber jagter Randers-profil
INTERVIEW
