Tipsbladet i Horsens
AC Horsens – Lyngby Boldklub 0-0 (0-0)
Kampens bedste:
AC Horsens:
Det er til disse kampe, at ægte ledere og krigere viser deres kvaliteter. Janus Drachmann er 35 år, men den arbejdsomme midtbanespiller løb og kæmpede, som var han 19. Han råbte og skreg efter holdkammeraterne, når de gav bolden for let væk eller driblede unødigt. Man kunne se, at han spillede med sjæl og hjerte, og efter cirka 50 minutter jublede han, da Horsens fik et hjørnespark – så meget betød det for ham.
Midtbanespilleren kom godt af med bolden, vandt mange af sine dueller og udviste fremragende ro på banen. Det er sjældent, at en spiller, der kun får 53 minutter, løber med “holdets bedste”, men Drachmann fortjener den i dag. han blev udskiftet grundet en skade.
Lyngby Boldklub:
Faktisk var det ikke meget, der lykkedes for Frederik Gytkjær, men i sådan en kamp, hvor det handler om at dø med støvlerne på, er det en fornøjelse at se en spiller give alt – modsat hjemmeholdets angriber. Gytkjær løb, kæmpede og slog fra sig – sådan skal det være i en kamp om overlevelse.
Vi vidste jo næsten på forhånd, at det ikke ville blive en velspillet kamp med et hav af chancer. Så spillernes vigtigste opgave var at give den fuld gas.
Lyngby brugte angriberen meget og smed et utal af bolde i hans retning. Han var god til at beskytte bolden og sende den videre. Udeholdet kæmpede med at skabe chancer, så Gytkjær kunne ikke for alvor vise sine afslutningsevner.
Kampens værste:
Anders K. Jacobsen misbrugte ikke store muligheder, for han kom slet ikke frem til noget. Man kan naturligvis argumentere for, at holdkammeraterne ikke servicerede angriberen, men han gjorde selv ikke meget for at komme i de rigtige positioner.
I første halvleg var han fuldstændig usynlig, og han var øjensynligt ikke tilfreds med, at der blev spillet så mange lange bolde op mod ham. Han tabte vel samtlige dueller, og som tilskuer tvivlede man på, om han havde fået besked på, at det var en kamp for overlevelse. Flere gange blev der slået fine indlæg i Lyngby-boksen, men Jacobsen var simpelthen for langsom til at løbe derind og blive farlig.
I anden halvleg blev det en smule bedre. Han lykkedes med at komme ned i banen et par gange og agere opspilsstation. Men selv der var han dårlig til at komme af med kuglen. Det er ikke en præstation, som angriberen vil kigge tilbage på med stolthed.
Kampens detalje:
Det er ikke kun spillerne, der bliver ramt af skader. Kort inde i kampen foretog dommerteamet en udskiftning. Morten Krogh forlod banen med det, der lignede en lægskade, og ind kom Mikkel Redder, der dømte en udmærket kamp som indskifter. Det tog lige 4-5 minutter at udskifte, og det passede egentlig meget fint i forhold til den anden afgørende kamp mellem AaB og Silkeborg, hvor der pudsigt nok var hul i målnetttet, så man kampen også blev udskudt.
LIVE
LIVE: OB skriver med stortalent
‘Han er den tredjebedste dansker nogensinde’
AVIS
Milliardær skylder Superliga-klub millioner
HELT VILDT
Rasmus Højlund i massiv modvind
NYHEDER
Bestod FCM-lægetjek – eksploderet i Bundesligaen
NYHEDER
Nu kommer Riemer med ‘AC’-melding
TOPNYHED
Avis: De forhandler med Andreas Christensen
TOPNYHED Skifte glæder Thomas Delaney
NYHEDER
Koryfæ roser Dolberg: ‘Han er bedre end ham’
NYHEDER
Lukket træningskamp – sådan gik det for Brøndby
TOPNYHED
Bombe – Superliga-klub nævnes
NYHEDER
Fremhæver Brøndby-transfer: ‘Et scoop for ham’
4 spillere ude med skader: Her er FCK’s pokaltrup
INTERVIEW Ekspert: ‘Det vil overgå FCKs katastrofesæson’
FCM ansætter ny topboss
Her er forklaringen på hans FC København-fravær
NYHEDER
I svime over Filip Jørgensen
Skræklodtrækning for FC Midtjylland
Mexico kommer med markant melding om VM
EKSKLUSIVT Kæmpe scoop: Superliga-vinder til dansk klub
MEDIE
– Der får David at vide, at han er fyret
Deler nyt om fremtiden
NYHEDER
‘Det bliver ikke nemt for Brøndby’
EKSKLUSIVT
Mourinho tog røven på Zeca
Ville stoppe karrieren – nu bomber dansker løs
‘Tottenham er i overhængende fare’
INTERVIEW
– Jeg er sikker på, at Frank bliver i England
Hermansen matcher Areola på bare syv kampe
TIPSBLADET SPECIAL
Farzam: Presset er kolossalt på FC København
NYHEDER
‘Jeg tror ikke, at Celtic har noget andet valg’
TOPNYHED
Vilde kampe: Her er kampprogrammet for Superligaen
Lynfyring? ‘Han har givet Thomas Frank al skylden’
NYHEDER Tøfting revser Superligaklub: ‘For nonchalant!’
Afslører detaljer om Real Madrid-tilbud
Klar besked til ‘dårlige’ Liverpool: Drop ham!
Her kan du se AaB mod Aarhus Fremad
EKSKLUSIVT
Dansk milliardær smider 75.000
Bayern tromler sig videre
Optakt: Newcastle – Manchester City
NYHEDER
Chido Obi nomineret til pris
Celta Vigo – Real Madrid
NYHEDER
‘AGF har været gode til at påvirke medierne’
Donald Trump byder Inter Miami velkommen
Tottenham-træner positiv trods skrækstime
EKSKLUSIVT
Afsløring: Knuder i Brøndby-forhandlinger
Tottenhams nedtur fortsætter
DAGENS SPILFORSLAG
Få mål i München uden Kane
NYHEDER
Wolfsburg-træner bønfalder fans
Nu svarer David Nielsen
‘Det bedste af de dårlige tidspunkter’
FANKLUBBEN
Bekymret: Det kan falde helt sammen i Silkeborg
TIPSBLADET SPECIAL
Superliga: Fem spillere – fem vilde stats
EKSKLUSIVT
Slår fast: Her kommer Superliga-kampprogrammet
NYHEDER
Horsens-chef: ‘For mig er det fuldstændig håbløst’
NYHEDER
