Tipsbladet i Horsens
AC Horsens – Lyngby Boldklub 0-0 (0-0)
Kampens bedste:
AC Horsens:
Det er til disse kampe, at ægte ledere og krigere viser deres kvaliteter. Janus Drachmann er 35 år, men den arbejdsomme midtbanespiller løb og kæmpede, som var han 19. Han råbte og skreg efter holdkammeraterne, når de gav bolden for let væk eller driblede unødigt. Man kunne se, at han spillede med sjæl og hjerte, og efter cirka 50 minutter jublede han, da Horsens fik et hjørnespark – så meget betød det for ham.
Midtbanespilleren kom godt af med bolden, vandt mange af sine dueller og udviste fremragende ro på banen. Det er sjældent, at en spiller, der kun får 53 minutter, løber med “holdets bedste”, men Drachmann fortjener den i dag. han blev udskiftet grundet en skade.
Lyngby Boldklub:
Faktisk var det ikke meget, der lykkedes for Frederik Gytkjær, men i sådan en kamp, hvor det handler om at dø med støvlerne på, er det en fornøjelse at se en spiller give alt – modsat hjemmeholdets angriber. Gytkjær løb, kæmpede og slog fra sig – sådan skal det være i en kamp om overlevelse.
Vi vidste jo næsten på forhånd, at det ikke ville blive en velspillet kamp med et hav af chancer. Så spillernes vigtigste opgave var at give den fuld gas.
Lyngby brugte angriberen meget og smed et utal af bolde i hans retning. Han var god til at beskytte bolden og sende den videre. Udeholdet kæmpede med at skabe chancer, så Gytkjær kunne ikke for alvor vise sine afslutningsevner.
Kampens værste:
Anders K. Jacobsen misbrugte ikke store muligheder, for han kom slet ikke frem til noget. Man kan naturligvis argumentere for, at holdkammeraterne ikke servicerede angriberen, men han gjorde selv ikke meget for at komme i de rigtige positioner.
I første halvleg var han fuldstændig usynlig, og han var øjensynligt ikke tilfreds med, at der blev spillet så mange lange bolde op mod ham. Han tabte vel samtlige dueller, og som tilskuer tvivlede man på, om han havde fået besked på, at det var en kamp for overlevelse. Flere gange blev der slået fine indlæg i Lyngby-boksen, men Jacobsen var simpelthen for langsom til at løbe derind og blive farlig.
I anden halvleg blev det en smule bedre. Han lykkedes med at komme ned i banen et par gange og agere opspilsstation. Men selv der var han dårlig til at komme af med kuglen. Det er ikke en præstation, som angriberen vil kigge tilbage på med stolthed.
Kampens detalje:
Det er ikke kun spillerne, der bliver ramt af skader. Kort inde i kampen foretog dommerteamet en udskiftning. Morten Krogh forlod banen med det, der lignede en lægskade, og ind kom Mikkel Redder, der dømte en udmærket kamp som indskifter. Det tog lige 4-5 minutter at udskifte, og det passede egentlig meget fint i forhold til den anden afgørende kamp mellem AaB og Silkeborg, hvor der pudsigt nok var hul i målnetttet, så man kampen også blev udskudt.
LIVE
TransferLIVE: Ikenna Prosper Ude-Chukwu til FCM
MEDIE
Drama: Kæmpe Manchester United-transfer kollapset
MEDIE
Choktransfer: Liverpool-stjerne til Man Utd?
EKSKLUSIVT
Afsløring: Viktor Fischer træner med i dansk klub
EKSKLUSIVT
Jubler over transfer: Tak, Brøndby!
AVIS
Forhandler med Jannik Vestergaard
LIVE
VM-LIVE: ‘Uimodståelige’ Mbappé
EKSKLUSIVT
Verdensstjerne afslører opkald fra Jakob Poulsen
AVIS
På vej til FC Midtjylland – her er prisen
TOPNYHED
Norsk ekspert håner Danmark
Dialog – Morten Frendrup i stor byttehandel?
Eriksen trækker overskrifter i Europa: ‘Mirakel’
EKSKLUSIVT
Det bliver afgørende for Dolberg-transfer
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
EKSKLUSIVT
‘Jeg kan spille for de fleste i Superligaen’
OPTAKT
Norge – England
OPTAKT
Spanien – Belgien
NYHEDER
Delaney om FCK-fremtid: Slutter det her?
MEDIE
Sender stort millionbud på brandvarmt Brøndby-emne
EKSKLUSIVT Afsløring: FCM tæt på køb af Dortmund-spiller
OB henter finsk landsholdsspiller
Portugal ansætter Ronaldos chef som landstræner
– Det vil være VM’s største overraskelse!
TOPNYHED
Uventet transferdrejning
MEDIE
Nedslag i prisen: Det koster ombejlet dansker
NYHEDER
FCK forhandler: Han koster mindst 30 millioner
MEDIE
Meldt enig med Brøndby – laver stort millionskifte
MEDIE
Juventus jagter dansker – koster 135 mio.
EKSKLUSIVT
Afsløring: Mathias Zanka træner med i dansk klub
EKSKLUSIVT
Afviser bud på dansk profil – flere klubber kæmper
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen
AVIS
PSG med vanvittigt prisskilt: 1,125 milliarder kr.
Bekræfter dansk kæmpetransfer
EKSKLUSIVT
‘Han ville passe rigtigt godt i FC Midtjylland’
TIPSBLADET SPECIAL
