Viborg FF – FC Midtjylland 0-1 (0-0)
0-1 Aral Simsir (66.)
Kampens bedste:
Viborg FF
I en kamp fattig på store Viborg-præstationer leverede Lucas Lund en flot kamp i målet. Målmanden bliver bare ved med at blive bedre, og indsatsen i dag var prikken over i'et i en flot sæson af ham. Han havde absolut intet at lave de første 35 minutter, men så diskede han op med to monsterparader på først Gustav Isaksen og siden Oliver Sørensen.
Lucas Lund er kun 23 år gammel, og der tales meget om Grabara og Hermansen, når snakken går på Superligaens bedste keepere. Ham her befinder sig ikke langt efter de to.
FC Midtjylland
Gustav Isaksen spillede sin nok sidste kamp for FC Midtjylland, og igen-igen-igen-igen var han sit holds bedste spiller. Den lynhurtige forward var involveret i stort set alt, der blev farligt for FC Midtjylland. Ja, han skulle selv være kommet på måltavlen i første halvleg, da han i en fin position huggede lige på Lucas Lund, men det går nok. Skulle endda også være noteret for et par assists, da han først spillede Oliver Sørensen fri og siden Aral Simsir.
Gustav Isaksen har været en sand fornøjelse at følge dette forår, og Superligaen kommer i sandhed til at savne ham, når han efter alt at dømme smutter videre inden længe.
Kampens værste:
Længe så det ud til, at FC Midtjylland skulle tage prisen for det sløje spil i de første 34 minutter, hvor man ikke havde et eneste skud mod Viborgs mål.
Men så blev der kastet et kanonslag fra Viborgs stemningstribune tæt ned på Jonas Lössl kort efter FC Midtjyllands føringsmål. Kanonslaget sprang godt en meter fra FCM-keeperen, som efterfølgende tog sig til tindingen og baglåret. Heldigvis kunne Lössl fortsætte, og han havde da også overskud til at vende sig om mod Viborg-sektionen og pege en finger mod tindingen.
Hændelsen er intet mindre end en katastrofe, og det SKAL få konsekvenser. Tilskueren bør identificeres og få livstidskarantæne fra samtlige Superliga stadions. Intet mindre kan gøre det, for spillernes sikkerhed er absolut det vigtigste, og det må aldrig nogensinde komme i fare.
Seks minutter inde i Peter Kjærsgaards tillægstid blev endnu et kanonslag kastet ned mod Jonas Lössl, hvilket fik kampens dommer til at fløjte og sende spillerne ned i spillertunellen af hensyn til deres sikkerhed. Det er en katastrofe for dansk fodbold og for Viborg, som utvivlsomt får en stor straf for de skyldiges idioti. Efterfølgende viste TV-billederne, at nogle af Viborgs tilhængere internt sloges på stemningstribunen, og man kan kun ryste på hovedet over det her.
Kampens detalje:
FC Midtjylland leverede en decideret sløj første halvleg, og derfor var det også interessant at se Thomasberg skifte til 4-3-3 fra anden halvlegs start. Man fik straks bedre kontrol, men det er ikke Thomasbergs genialitet, som løber med prisen.
Nej, den falder til Aral Simsir for stortalentets geniale sejrsmål midtvejs i anden halvleg, for det var intet mindre end genialt. Ude i venstre side sendte han først Jeppe Grønning efter pølser med en genial fodsåls-dribling. Herefter driblede han ind i banen, hvorefter han knaldhårdt huggede bolden over i det lange hjørne uden chance for Lucas Lund. Simsir spillede ikke ligefrem nogen stor kamp, men dét der var genialt, og det må være et kæmpe boost for ham frem mod den kommende sæson. Han har slet ikke farten til at være Isaksens en-til-en afløser, men den der sparketeknik er nu også et meget godt våben.
TOPNYHED
Klar besked til FCK: ‘Vi har ikke råd til ham’
Peter Schmeichel taget på sengen
TOPNYHED
Mohamed Daramy vender tilbage
EKSKLUSIVT
Forventer vanvittigt vindue: ‘Største nogensinde’
TOPNYHED
Dansk Brann-profil revser FCK-stjerne: Idioti!
TOPNYHED
– Ikke alle beskeder har været lige søde
TOPNYHED
Bryan Oviedo kontaktet: ‘Han ville høre om FCK’
TRANSFER
Tilbage til Superligaen? Har fået grønt lys
TOPNYHED
FCK’ers næste klub? ‘Nogle gange er timingen god’
AVIS
Andreas Christensen skriver snart under
INTERVIEW
Brøndby i dialog med profil: Han bliver dyr
EKSKLUSIVT
Afsløring: Stjernespækket klub bød på Franculino
INTERVIEW
Mathias Gidsel: ‘Jeg tror, mine øjne sagde alt’
TRANSFER
Sælger dansker for 35 millioner: Bekræfter aftale
EKSKLUSIVT
Afsløring: FC Nordsjælland udlejer William Lykke
INTERVIEW
Steve Cooper: Hvis jeg skal være helt ærlig, så…
TRANSFER
Mouhamed Dabo tilbudt FC Midtjylland
INTERVIEW
På vej væk? Brøndby kigger på sommerkøbs situation
Oliver Sonne: ‘Anderledes end i København’
TOPNYHED
På vej til Brøndby? Helt vild årsløn
TOPNYHED
Storroser Eriksen: ‘Jeg forstod det slet ikke’
NYHEDER
Nyt nederlag til Thomas Frank
NYHEDER
Manchester City vinder knusende 10-1-sejr
TOPNYHED
Schmeichel slagter stjerne: ‘En total skændsel’
EKSKLUSIVT
Simon Pytlick raser mod ledelsen i sin egen klub
TOPNYHED
Neestrup reagerer på brudt aftale
NYHEDER
Brentford har gjort det igen
TIPSBLADET SPECIAL
Brøndbys nye stjerne: Her er han et monster
LIGE NU
Superliga-kommentator stopper på Viaplay
TOPNYHED
Mikael Uhre: Derfor skifter jeg til FC Midtjylland
EKSKLUSIVT
Afsløring: Brøndby tester Emmanuel Dennis af
INTERVIEW
Duo kan forlade Brøndby: ‘De er ikke tilfredse’
INTERVIEW
– Jeg tror i hvert fald, Steve Cooper er glad
TOPNYHED
Bekræfter FC Midtjylland-interesse
INTERVIEW
Brøndby-chef reagerer på Mikael Uhres FCM-skifte
TOPNYHED
Dyre drenge: FC Midtjylland skriver historie
NYHEDER
Stor ydmygelse
TOPNYHED
Steve Cooper med stor ros af Tonni Adamsen
NYHEDER
Dansker med vigtig scoring i Serie A
HELT VILDT
Kæmpe chok! GIGANTISK sensation i FA Cup
FCK-stop: Viktor Claesson flytter til Sverige
HELT VILDT
Afsløring: Præsenterer dansker meget snart
Neymar genoptræner med håb om VM-plads
Jakob Poulsen opfordrer til mere åbenmundethed
EKSKLUSIVT
Afsløring: FC Fredericia sælger landsholdsmålmand
EKSKLUSIVT
Stort FCK-talent – nu er han et kæmpe hit
Wrexham slår Premier League-klub
EKSKLUSIVT
Alt for lavt bud på FC Midtjylland-stjerne
DAGENS SPILFORSLAG
Mål fra både Faraoner & Elefanter
NYHEDER