Viborg FF – FC Midtjylland 0-1 (0-0)
0-1 Aral Simsir (66.)
Kampens bedste:
Viborg FF
I en kamp fattig på store Viborg-præstationer leverede Lucas Lund en flot kamp i målet. Målmanden bliver bare ved med at blive bedre, og indsatsen i dag var prikken over i'et i en flot sæson af ham. Han havde absolut intet at lave de første 35 minutter, men så diskede han op med to monsterparader på først Gustav Isaksen og siden Oliver Sørensen.
Lucas Lund er kun 23 år gammel, og der tales meget om Grabara og Hermansen, når snakken går på Superligaens bedste keepere. Ham her befinder sig ikke langt efter de to.
FC Midtjylland
Gustav Isaksen spillede sin nok sidste kamp for FC Midtjylland, og igen-igen-igen-igen var han sit holds bedste spiller. Den lynhurtige forward var involveret i stort set alt, der blev farligt for FC Midtjylland. Ja, han skulle selv være kommet på måltavlen i første halvleg, da han i en fin position huggede lige på Lucas Lund, men det går nok. Skulle endda også være noteret for et par assists, da han først spillede Oliver Sørensen fri og siden Aral Simsir.
Gustav Isaksen har været en sand fornøjelse at følge dette forår, og Superligaen kommer i sandhed til at savne ham, når han efter alt at dømme smutter videre inden længe.
Kampens værste:
Længe så det ud til, at FC Midtjylland skulle tage prisen for det sløje spil i de første 34 minutter, hvor man ikke havde et eneste skud mod Viborgs mål.
Men så blev der kastet et kanonslag fra Viborgs stemningstribune tæt ned på Jonas Lössl kort efter FC Midtjyllands føringsmål. Kanonslaget sprang godt en meter fra FCM-keeperen, som efterfølgende tog sig til tindingen og baglåret. Heldigvis kunne Lössl fortsætte, og han havde da også overskud til at vende sig om mod Viborg-sektionen og pege en finger mod tindingen.
Hændelsen er intet mindre end en katastrofe, og det SKAL få konsekvenser. Tilskueren bør identificeres og få livstidskarantæne fra samtlige Superliga stadions. Intet mindre kan gøre det, for spillernes sikkerhed er absolut det vigtigste, og det må aldrig nogensinde komme i fare.
Seks minutter inde i Peter Kjærsgaards tillægstid blev endnu et kanonslag kastet ned mod Jonas Lössl, hvilket fik kampens dommer til at fløjte og sende spillerne ned i spillertunellen af hensyn til deres sikkerhed. Det er en katastrofe for dansk fodbold og for Viborg, som utvivlsomt får en stor straf for de skyldiges idioti. Efterfølgende viste TV-billederne, at nogle af Viborgs tilhængere internt sloges på stemningstribunen, og man kan kun ryste på hovedet over det her.
Kampens detalje:
FC Midtjylland leverede en decideret sløj første halvleg, og derfor var det også interessant at se Thomasberg skifte til 4-3-3 fra anden halvlegs start. Man fik straks bedre kontrol, men det er ikke Thomasbergs genialitet, som løber med prisen.
Nej, den falder til Aral Simsir for stortalentets geniale sejrsmål midtvejs i anden halvleg, for det var intet mindre end genialt. Ude i venstre side sendte han først Jeppe Grønning efter pølser med en genial fodsåls-dribling. Herefter driblede han ind i banen, hvorefter han knaldhårdt huggede bolden over i det lange hjørne uden chance for Lucas Lund. Simsir spillede ikke ligefrem nogen stor kamp, men dét der var genialt, og det må være et kæmpe boost for ham frem mod den kommende sæson. Han har slet ikke farten til at være Isaksens en-til-en afløser, men den der sparketeknik er nu også et meget godt våben.
LIVE
LIVE: Overrasket over Schmeichel-melding
TIPSBLADET SPECIAL
Superligaens dyreste: Han kan sælges for 200 mio.
HELT VILDT
Protesterer efter dansk drømmekamp
NYHEDER
Schmeichel afslører sin løn i Brøndby
TOPNYHED
‘Ingen i Danmark kan hente ham’
Tøfting: ‘Det vil gøre ondt i mit fodboldhjerte’
EKSKLUSIVT
Afslører: Achouris fætter mandsopdækkede SL-boss
‘For tidligt at skære halsen over på det projekt’
TIPSBLADET SPECIAL Watch along: Se landskamp med Tipsbladet
TOPNYHED
Millionregn over FC Midtjylland
Forest-træner ikke begejstret for FCM-jubel
NYHEDER
‘Mathias Jensen har grund til at være sur’
TOPNYHED
Hård melding – Elias Jelert helt ude i kulden
TOPNYHED Trænerskifte? Fantastisk hvis Steve Cooper kommer
INTERVIEW
Dansker jubler: Vil være topscorer i Italien
EKSKLUSIVT
Afsløring: Lars Friis tæt på stort job
INTERVIEW
Voldsomt syn mødte pressen: ‘Det er ikke farligt’
NYHEDER
‘Det må gøre ondt på selvforståelsen’
MEDIE
Det kommer formentlig til at ske
TIPSBLADETS DOM Han ligner et fejlmatch i Brøndby
Bekræfter stor ‘AC’-nyhed – overrasker Laudrup
Benhård Brian Riemer-melding
EKSKLUSIVT
Vanvidsdebut i Danmark: Hans pakke er exceptionel
Lars Jacobsen scorer landsholdsjob
MEDIE
Man Utd forhandler om PL-stjerne til 600 millioner
‘De bygger fremtidens hold omkring Rasmus Højlund’
MEDIE
– De spiller hasard med Narteys kontrakt
TOPNYHED
Superliga-klub i brøler – udbetaler pengene mandag
MEDIE
Færdig? Manchester City har udset afløser
INTERVIEW
Stor FCM-nedtur: Philip Billing er skadet
EKSKLUSIVT
Afsløring: Viborg har afvist Hammarby
‘Det er dramatisk!’
FANKLUBBEN ‘Han har været en stærk signing for AGF’
INTERVIEW
Ballade i Brøndby – nu forklarer Steve Cooper
INTERVIEW
Bizart interview: AGF er ikke det bedste hold!
EKSKLUSIVT
Gode venner fra PSV genforenet i Danmark
EKSKLUSIVT
Afsløring: Toulouse vil have Sami Jalal
TOPNYHED
TV 2 hyrer Bo Henriksen og David Nielsen
INTERVIEW
– Jeg er en markant bedre cheftræner for FCK i dag
EKSKLUSIVT
Afsløring: FC Nordsjælland afviser tysk storklub
Så blev det officielt
NYHEDER
Morten Bruun med dyster spådom
TOPNYHED
Håber på FC København-exit
EKSKLUSIVT
Emiliano Marcondes færdig i Norwich
TOPNYHED
FCM-keeper med flest redninger i Europa League
INTERVIEW
Hylder Superliga-stjerne: Han holder døren for mig
Stats til Superligaen: Det kan blive klubrekord!
OPTAKT
Barcelona – Rayo Vallecano
CUSTOM
Brighton – Liverpool
INTERVIEW
Mike Tullberg: Vi er ramt i øjeblikket
DAGENS SPILFORSLAG
Lens reagerer mod impotente Angers
INTERVIEW
Stolt Steinlein: ‘Jeg er sindssygt skuffet!’
NYHEDER
Stor dramatik: FCM er ude af Europa League
TIPSBLADETS DOM
Drama – noget af det dårligste under Mike Tullberg