Viborg FF – FC Midtjylland 0-1 (0-0)
0-1 Aral Simsir (66.)
Kampens bedste:
Viborg FF
I en kamp fattig på store Viborg-præstationer leverede Lucas Lund en flot kamp i målet. Målmanden bliver bare ved med at blive bedre, og indsatsen i dag var prikken over i'et i en flot sæson af ham. Han havde absolut intet at lave de første 35 minutter, men så diskede han op med to monsterparader på først Gustav Isaksen og siden Oliver Sørensen.
Lucas Lund er kun 23 år gammel, og der tales meget om Grabara og Hermansen, når snakken går på Superligaens bedste keepere. Ham her befinder sig ikke langt efter de to.
FC Midtjylland
Gustav Isaksen spillede sin nok sidste kamp for FC Midtjylland, og igen-igen-igen-igen var han sit holds bedste spiller. Den lynhurtige forward var involveret i stort set alt, der blev farligt for FC Midtjylland. Ja, han skulle selv være kommet på måltavlen i første halvleg, da han i en fin position huggede lige på Lucas Lund, men det går nok. Skulle endda også være noteret for et par assists, da han først spillede Oliver Sørensen fri og siden Aral Simsir.
Gustav Isaksen har været en sand fornøjelse at følge dette forår, og Superligaen kommer i sandhed til at savne ham, når han efter alt at dømme smutter videre inden længe.
Kampens værste:
Længe så det ud til, at FC Midtjylland skulle tage prisen for det sløje spil i de første 34 minutter, hvor man ikke havde et eneste skud mod Viborgs mål.
Men så blev der kastet et kanonslag fra Viborgs stemningstribune tæt ned på Jonas Lössl kort efter FC Midtjyllands føringsmål. Kanonslaget sprang godt en meter fra FCM-keeperen, som efterfølgende tog sig til tindingen og baglåret. Heldigvis kunne Lössl fortsætte, og han havde da også overskud til at vende sig om mod Viborg-sektionen og pege en finger mod tindingen.
Hændelsen er intet mindre end en katastrofe, og det SKAL få konsekvenser. Tilskueren bør identificeres og få livstidskarantæne fra samtlige Superliga stadions. Intet mindre kan gøre det, for spillernes sikkerhed er absolut det vigtigste, og det må aldrig nogensinde komme i fare.
Seks minutter inde i Peter Kjærsgaards tillægstid blev endnu et kanonslag kastet ned mod Jonas Lössl, hvilket fik kampens dommer til at fløjte og sende spillerne ned i spillertunellen af hensyn til deres sikkerhed. Det er en katastrofe for dansk fodbold og for Viborg, som utvivlsomt får en stor straf for de skyldiges idioti. Efterfølgende viste TV-billederne, at nogle af Viborgs tilhængere internt sloges på stemningstribunen, og man kan kun ryste på hovedet over det her.
Kampens detalje:
FC Midtjylland leverede en decideret sløj første halvleg, og derfor var det også interessant at se Thomasberg skifte til 4-3-3 fra anden halvlegs start. Man fik straks bedre kontrol, men det er ikke Thomasbergs genialitet, som løber med prisen.
Nej, den falder til Aral Simsir for stortalentets geniale sejrsmål midtvejs i anden halvleg, for det var intet mindre end genialt. Ude i venstre side sendte han først Jeppe Grønning efter pølser med en genial fodsåls-dribling. Herefter driblede han ind i banen, hvorefter han knaldhårdt huggede bolden over i det lange hjørne uden chance for Lucas Lund. Simsir spillede ikke ligefrem nogen stor kamp, men dét der var genialt, og det må være et kæmpe boost for ham frem mod den kommende sæson. Han har slet ikke farten til at være Isaksens en-til-en afløser, men den der sparketeknik er nu også et meget godt våben.
MEDIE
Dansker færdig i Ajax?
EKSKLUSIVT
Brøndby takker nej til to spillere
EKSKLUSIVT
Afsløring: Markus Uglebjerg tæt på AGF
TOPNYHED
Afslører drøm: ‘Det kunne være meget sjovt!’
EKSKLUSIVT
Hurtigløber rygtet til FCK: ‘Oplagt skifte!’
HELT VILDT
Medier i svime: Den bedste!
MEDIE
Kæmpetransfer? Jens Stage spøger i Premier League
MEDIE
Pønser på Niels Frederiksen-forhandlinger
TRANSFER
Perfekt match? Foreslår vild FC Midtjylland-handel
TOPNYHED
– De skal købe ‘AC’ og Hjulmand!
MEDIE
Konen spottet – Lewandowski i dialog med ny klub
HELT VILDT
Efter Lerager-handel – transferbombe meldes på vej
HELT VILDT
Truer med at skride – de skylder ham kassen!
EKSKLUSIVT
Afsløring: FC København rykker Viktor Dadason op
MEDIE
Manchester United rasende
TRANSFER
Brøndby bekræfter salg
AVIS
Stor interesse: Kæmpeklub vil have Højbjerg
FANKLUBBEN
Ingen tvivl: AGF bør købe rivalens skarpe angriber
AVIS
FCK overvejer januarkøb af Isak Brusberg
MEDIE
Der arbejdes på Bo Svensson-retur
NYHEDER
– Overdrevet og unuanceret
NYHEDER
‘En fodboldmæssig katastrofe’
AVIS
Tager transferbeslutning: Dropper stjerneangriber
Hård kritik af FC København-stjerne
HELT VILDT
Sindssyg udvikling – kun overgået af Dorgu og Clem
EKSKLUSIVT
Afsløring: Her er prisen på Brøndby-spiller
Ekspert: Kig på disse trænere, FCK
AVIS
Afviste Superliga-skifte – tager til stor klub
NYHEDER
Han er verdens bedste fodboldspiller
NYHEDER
Holger Rune råbte op – nu kommer særlig regel
EKSKLUSIVT
Afsløring: FCN køber vidundertalentet Leo Dorsin
Aldrig set før
MEDIE
Bliver det Andreas Christensens næste klub?
NYHEDER
Ren gift for Thomas Frank? ‘Imod kodeks’
Bruno Fernandes langer ud efter Man Utd
MEDIE
Helt vildt: Nu knuser Leragers klub transferrekord
FANKLUBBEN
Har høj status i FC Midtjylland: Forlæng med ham!
FANKLUBBEN
‘Vi må nok erkende at Tonni Adamsen er på vej væk’
TRANSFER
Afsløring: Præsenterer Brøndby-spiller meget snart
Præmiepuljen stiger – så meget får VM-vinderen
Albert Grønbæk skifter agent
Vingegaard, Gidsel og Mads Pedersen i duel
DAGENS SPILFORSLAG
Superfriserne kan drille i Rotterdam
NYHEDER
Stort spørgsmål om SL-klub: ‘Får de gummiben?’
Helt vildt! ‘En af de værste handler nogensinde’
Dansk landsholdsback forlader Team Esbjerg
NYHEDER
Franculino opereret: Ude i flere måneder
Dømt: Skal betale ham 455 millioner
FANKLUBBEN
Transferamok? ‘Ledelsen får travlt denne vinter’
HELT VILDT