Hvidovre IF – OB 1-5 (0-1)
0-1 Johannes Selvén (2.)
0-2 Louicius Don Deedson (50.)
0-3 Louicius Don Deedson (60.)
1-3 Christian “Greko” Jakobsen (65.)
1-4 Bashkim Kadrii (85.)
1-5 Franco Tongya (90+4)
Kampens bedste:
Hvidovre IF:
Efter 55 minutter kunne stadionspeakeren meddele, at der var lavvande i fadølsbeholdningen – inde på banen var der langt mellem snapsene. De store præstationer var til at overse på et Hvidovre-mandskab, der leverede sæsonens dårligste kamp. Opmuntrende var trods alt målmand Filip Djukic, der – helt bogstaveligt – gik fra en lortekamp mod FCK til en hæderlig præstation mod OB. Den 24-årige keeper diskede blandt andet op med en flot redning på en afslutning fra Bashkim Kadrii midtvejs i første halvleg.
OB:
Bashkim Kadrii er et par gange kommet ind fra bænken og har gjort en forskel for OB i denne sæson, og Andreas Alm har i det hele taget en heldig – og dygtig – hånd med sine offensive indskiftninger. Denne søndag sendte OB-træneren Louicius Don Deedson i aktion i anden halvleg, og den tidligere Hobro-profil kvitterede prompte med to scoringer og var naturligvis kampens helt store oplevelse. Rami Al-Hajj viste flere gange prøver på kælen boldbehandling og var ligeledes en spiller, der lyste op på en ellers grå eftermiddag i Hvidovre.
Kampens værste:
Magnus Lysholm Petersen leverede skrækkeligt forsvarsspil ved 1-0-scoringen efter blot to minutter. Den 21-årge wingback missede fuldstændig Johannes Selvéns løb i ryggen på ham, og da Hvidovre-spilleren opdagede, at han sad i saksen, kvitterede han med et ugideligt tilbageløb. Fornærmende aktion af Lysholm, der også var alt for dårlig til at blokere OB’s indlæg.
Kampens detalje:
Det er sjældent, man ser, at begge hold foretager en dobbelt udskiftning allerede i pausen, men det gjorde både Hvidovre IF og OB – tilmed offensive af slagsen. Fire nye angribere blev bragt i spil fra anden halvlegs start, og det gav løfter om en hæsblæsende anden halvleg. Louicius Don Deedson leverede varen med to scoringer på et kvarter. Indskiftningerne af Jeffrey Adjei-Broni og Simon Makienok gjorde omvendt ikke forskellen for Hvidovre, men hjemmeholdet kunne trods alt glæde sig over, at debutanten Makienok så fit ud og virkede til at bevæge sig ubesværet.
LIVE
TransferLIVE: Iniesta sikrer sig første trænerjob
TRANSFER
Fatter intet af Brøndby-bombe
TOPNYHED
Patrick Mortensen: Derfor skifter jeg til Brøndby
TRANSFER
Transferopfordring: Hent Jonas Wind
TOPNYHED
Superliga-boss reagerer på Eriksen-rygte
MEDIE
Storklubber står i kø for Roony Bardghji
EKSKLUSIVT
Superliga-bombe: ‘Nogle vil finde det her bizart’
INTERVIEW
Drømmeopkald fra Brian Riemer – ferie aflyst
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
MEDIE
Overraskende skifte lurer
NYHEDER
Trist: Marios Oikonomou er død
TRANSFER
Superliga-stjerne siger nej: SIF-hjertet for stort
Gave til Dorgu fra fodboldstjerne?
FANKLUBBEN Det har været en elendig sæson
EKSKLUSIVT
Legendesøn skifter til AGF – så lang er kontrakten
INTERVIEW
Revser AGF-fans efter transfer: ‘Under al kritik’
TOPNYHED
Brøndby-boss jubler over Patrick Mortensen
INTERVIEW
Riemer: ‘Jeg synes, at det er en skamplet’
FANKLUBBEN
Næste sæson skal vi i Europa
TOPNYHED Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…
TRANSFERPLANEN
Kæmpetransfers i vente – smadrer FCM rekord?
NYHEDER
Jakob Poulsen væk fra AGF? Svarer på rygter
NYHEDER
Hylder Mortensen: Jeg har haft det svært med det!
INTERVIEW
Afslører fremtidsplanerne: ‘Det håber jeg’
INTERVIEW
Transfer på vej? Nu svarer Grønbæk
EKSKLUSIVT
– Neestrup kan blive næste landstræner
TRANSFERPLANEN
Sønderjyske bør sælge ham nu og sælge ham dyrt!
NYHEDER
Laudrup i chok: ‘Mener du det?’
Udpegede ham som ny Brøndby-boss for to år siden
TRANSFERPLANEN
Vil spare millioner: Vender Brøndby-stjerner hjem?
NYHEDER
Han vender hjem til FC København
TIPSBLADETS DOM
Historisk finale! Han er verdens bedste
Opfordrer til fyring: Han er IKKE dygtig nok!
TRANSFERPLANEN
Transferrekord på vej – pengene skal vælte ind
EKSKLUSIVT
