Hvidovre IF – OB 1-5 (0-1)
0-1 Johannes Selvén (2.)
0-2 Louicius Don Deedson (50.)
0-3 Louicius Don Deedson (60.)
1-3 Christian “Greko” Jakobsen (65.)
1-4 Bashkim Kadrii (85.)
1-5 Franco Tongya (90+4)
Kampens bedste:
Hvidovre IF:
Efter 55 minutter kunne stadionspeakeren meddele, at der var lavvande i fadølsbeholdningen – inde på banen var der langt mellem snapsene. De store præstationer var til at overse på et Hvidovre-mandskab, der leverede sæsonens dårligste kamp. Opmuntrende var trods alt målmand Filip Djukic, der – helt bogstaveligt – gik fra en lortekamp mod FCK til en hæderlig præstation mod OB. Den 24-årige keeper diskede blandt andet op med en flot redning på en afslutning fra Bashkim Kadrii midtvejs i første halvleg.
OB:
Bashkim Kadrii er et par gange kommet ind fra bænken og har gjort en forskel for OB i denne sæson, og Andreas Alm har i det hele taget en heldig – og dygtig – hånd med sine offensive indskiftninger. Denne søndag sendte OB-træneren Louicius Don Deedson i aktion i anden halvleg, og den tidligere Hobro-profil kvitterede prompte med to scoringer og var naturligvis kampens helt store oplevelse. Rami Al-Hajj viste flere gange prøver på kælen boldbehandling og var ligeledes en spiller, der lyste op på en ellers grå eftermiddag i Hvidovre.
Kampens værste:
Magnus Lysholm Petersen leverede skrækkeligt forsvarsspil ved 1-0-scoringen efter blot to minutter. Den 21-årge wingback missede fuldstændig Johannes Selvéns løb i ryggen på ham, og da Hvidovre-spilleren opdagede, at han sad i saksen, kvitterede han med et ugideligt tilbageløb. Fornærmende aktion af Lysholm, der også var alt for dårlig til at blokere OB’s indlæg.
Kampens detalje:
Det er sjældent, man ser, at begge hold foretager en dobbelt udskiftning allerede i pausen, men det gjorde både Hvidovre IF og OB – tilmed offensive af slagsen. Fire nye angribere blev bragt i spil fra anden halvlegs start, og det gav løfter om en hæsblæsende anden halvleg. Louicius Don Deedson leverede varen med to scoringer på et kvarter. Indskiftningerne af Jeffrey Adjei-Broni og Simon Makienok gjorde omvendt ikke forskellen for Hvidovre, men hjemmeholdet kunne trods alt glæde sig over, at debutanten Makienok så fit ud og virkede til at bevæge sig ubesværet.
LIVE
VM-LIVE: Flere VM-rekorder slået i de første kampe
TOPNYHED
Jubler over dansk transfer: ‘Vi kan se et boom’
EKSKLUSIVT
Afsløring: Viborg sælger Mikkel Løndal
MEDIE
FC Midtjylland jagter Paris Saint-Germain-bomber
Ny Brøndby-stjerne? Stjæler overskrifterne
TOPNYHED
Horsens-oprykning sender million til Rumænien
TRANSFER
Brøndby henter Alexander Drexel
EKSKLUSIVT
Han elsker Brøndby – vil gerne tilbage til Danmark
TIPSBLADET SPECIAL Her er 7 bud på Thomas Nørgaards afløser
MEDIE
Hjulmand enig med storklub – her er millionlønnen
TOPNYHED
Rasmus Højlund: De må gerne ryge tidligt ud af VM
TOPNYHED
Brøndby-boss forklarer Ambæk-afvisning
INTERVIEW
Helt vildt: Har taget Morten Bruun 15 timer
EKSKLUSIVT Afsløring: Bombe – Real Madrid overvejer Yirenkyi
TIPSBLADETS DOM
Kæmpe fadæse – smelter sammen foran hele verden!
TOPNYHED
‘Christian Eriksen havde advaret os’
LIGE NU
Nu melder Christian Eriksen ud
MEDIE
Jordan Larsson meldes enig med denne klub
TRANSFER
FC Barcelona køber VM-angriber – her er prisen
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
INTERVIEW
Brøndby-chef reagerer på Christian Nørgaard
EKSKLUSIVT
Dansk træner fyret: ‘Åben for Danmark og udlandet’
EKSKLUSIVT
Nu kan tidligere Brøndby-stjerne hentes gratis
EKSKLUSIVT
Alt vendt på hovedet for Werge: Rykker på hotel
TOPNYHED
Lothar Matthäus med chokerende bud på VM-vinder
NYHEDER
Thomas Frank overrasker: De vinder VM
EKSKLUSIVT
Afslører: ‘Kent Nielsen blev først irriteret’
TOPNYHED
Kent Nielsen sætter ord på jobskifte
OPTAKT
Optakt: Canada – Bosnien-Hercegovina
NYHEDER
VM-deltager skal ændre spilletrøje efter Fifa-krav
NYHEDER
Kostede 640 millioner – nu er han færdig i United
MEDIE
Brøndby henter Arnar Bjarki Gunnleifsson
FANKLUBBEN Det har været en elendig sæson
EKSKLUSIVT
Superliga-boss teaser: ‘Meget tæt på’
TRANSFER
