Tipsbladets dom: Ingen øl og langt mellem snapsene

Tipsbladet zoomer ind på Superliga-opgøret mellem Hvidovre IF og OB.



Hvidovre IF – OB 1-5 (0-1)

0-1 Johannes Selvén (2.)

0-2 Louicius Don Deedson (50.)

0-3 Louicius Don Deedson (60.)

1-3 Christian “Greko” Jakobsen (65.)

1-4 Bashkim Kadrii (85.)

1-5 Franco Tongya (90+4)

Kampens bedste:

Hvidovre IF:
Efter 55 minutter kunne stadionspeakeren meddele, at der var lavvande i fadølsbeholdningen – inde på banen var der langt mellem snapsene. De store præstationer var til at overse på et Hvidovre-mandskab, der leverede sæsonens dårligste kamp. Opmuntrende var trods alt målmand Filip Djukic, der – helt bogstaveligt – gik fra en lortekamp mod FCK til en hæderlig præstation mod OB. Den 24-årige keeper diskede blandt andet op med en flot redning på en afslutning fra Bashkim Kadrii midtvejs i første halvleg.

OB:
Bashkim Kadrii er et par gange kommet ind fra bænken og har gjort en forskel for OB i denne sæson, og Andreas Alm har i det hele taget en heldig – og dygtig – hånd med sine offensive indskiftninger. Denne søndag sendte OB-træneren Louicius Don Deedson i aktion i anden halvleg, og den tidligere Hobro-profil kvitterede prompte med to scoringer og var naturligvis kampens helt store oplevelse. Rami Al-Hajj viste flere gange prøver på kælen boldbehandling og var ligeledes en spiller, der lyste op på en ellers grå eftermiddag i Hvidovre.

Kampens værste:
Magnus Lysholm Petersen leverede skrækkeligt forsvarsspil ved 1-0-scoringen efter blot to minutter. Den 21-årge wingback missede fuldstændig Johannes Selvéns løb i ryggen på ham, og da Hvidovre-spilleren opdagede, at han sad i saksen, kvitterede han med et ugideligt tilbageløb. Fornærmende aktion af Lysholm, der også var alt for dårlig til at blokere OB’s indlæg. 

Kampens detalje:
Det er sjældent, man ser, at begge hold foretager en dobbelt udskiftning allerede i pausen, men det gjorde både Hvidovre IF og OB – tilmed offensive af slagsen. Fire nye angribere blev bragt i spil fra anden halvlegs start, og det gav løfter om en hæsblæsende anden halvleg. Louicius Don Deedson leverede varen med to scoringer på et kvarter. Indskiftningerne af Jeffrey Adjei-Broni og Simon Makienok gjorde omvendt ikke forskellen for Hvidovre, men hjemmeholdet kunne trods alt glæde sig over, at debutanten Makienok så fit ud og virkede til at bevæge sig ubesværet. 





Nu er Brøndby IF konkret på banen




LIVE

TransferLIVE: Smadrer transferrekord

KÆMPE nedgang – så meget går AC ned i løn

Stort medie: Bliver Hjulmand den nye landstræner?

Afsløring: Jens Jønsson skifter til AGF

Steinlein troppede op i særlig Gucci-sko

Her er Jonas Winds nye klub

Afsløring: De køber det store talent Selim Baskaya

Brøndby med transferscoop?



LIVE

VM-LIVE: Ekspert vil have trænerskifte

Rasmus Nissen afslører: Derfor skifter jeg til FCM

Afsløring: FCM køber Nordin Bakker

FCK-stjerne ikke med på træningslejr

Overraskende: Thomas Frank i spil til nyt job



EKSKLUSIVT

FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner

Elfenbenskysten – Norge

Brøndby i dialog med Christopher Olivier

‘Han ryger 100 procent!’

På vej til Brøndby? Her er hans millionløn



EKSKLUSIVT

På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’

Afsløring: Kolding køber stor profil

De meldes i forhandlinger med Andreas Skov Olsen

Rygtet til Superligaen: ‘Jeg vil prøve noget nyt’

USA – Bosnien-Hercegovina

Han er ny assistenttræner i Brøndby

Medie: FCN betaler 10 mio. for VM-spiller

Her er Nicolai Vallys’ frikøbsklausul

Afsløring: Oliver Højer skifter til Lyngby

Imponeret Mortensen efter 8-1: ‘Det er vigtigt’

Kryptisk transfermelding

Afsløring: Brøndby forlænger med stortalent



EKSKLUSIVT

På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham

Frankrig – Sverige

Forlader FC Nordsjælland – til lægetjek i dag

Her er 16.-delsfinalerne til VM

Vildt vindue: ‘Bare en forsmag på hvad der kommer’