Tipsbladets dom: Meget atypisk Gylfi Sigurdsson

Tipsbladet er klar med dommen over mødet mellem Lyngby BK og Vejle Boldklub fredag aften.



Lyngby BK – Vejle Boldklub 1-1 (0-0)
1-0 Andri Gudjohnsen (58.)
1-1 Kristian Kirkegaard (64.)

Kampens bedste:
Lyngby BK
Det var ikke alting, der lykkedes for Willy Kumado i Lyngbys højre side. Men man så ved hjemmeholdets scoring, hvad det er, den unge wingback kan. Han er udfordrende og lynhamrende hurtig, og det høstede Andri Gudjohnsen frugterne af, da han prikkede føringsmålet i kassen. Som anden halvleg skred frem, blev Willy Kumado kun bedre, selvom han manglede den sidste skarphed i sine aktioner.

Vejle Boldklub
Det var en kamp delt i to, hvor Vejle var bedst i første halvleg, mens Lyngby dominerede efter pausen. Her kunne De Kongeblå med en smule mere skarphed have bragt sig i front, men Vejle-defensiven og Nathan Trott i buret holdt fint stand. Man blev spillet over ved Lyngbys føringsmål, men ellers formåede man at holde hjemmeholdet fra fadet. Et vigtigt point kan man tage med hjem til Nørreskoven, hvilket man kan takke defensiven for.

Kampens værste:
VAR kan gøre meget, men det kan ikke gennemtjekke forseelser til mulige gule kort. Kunne VAR det, så var Saeid Ezatolahi røget i bad 25 minutter før tid. I en hovedstødsduel røg han alt for voldsomt ind i Marcel Rømer, der fik iranerens albue i panden. Vejle-midtbanespilleren havde et gult kort i forvejen, og derfor burde dommer Lasse Graagaard have givet ham marchordre. Han blev dog pillet ud kort efter.

Kampens detalje:
I minut 70 lød kampens største jubelbrøl på Lyngby Stadion, da Superligaen kunne skrive endnu et stjernenavn på listen. Islandske Gylfi Sigurdsson blev sendt i aktion til sin Lyngby-debut. Straks gjorde han sig bemærket med et par vævre driblinger, mens han ellers så eminente sparketeknik var ganske rusten kort efter. Hans hjørnespark i minut 76 sejlede direkte ud over baglinjen, hvilket er meget atypisk Gylfi Sigurdsson.





VM-LIVE: Slagtet af Tuchel – skal dømme England




LIVE

TransferLIVE: Går på rov i FC Nordsjælland

Rekordstort bud på Thomas Jørgensen

Bombe: Real Madrid henter stjerne – her er prisen

– Jeg er dybt chokeret og forundret

Chok for FC København-kending: ‘Jeg føler med ham’

Barcelona skal bryde transferrekord for VM-stopper

Superliga-aktuel? Bundesliga-dansker ventes færdig



EKSKLUSIVT

På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’

Vil hente tysk landsholdsstjerne

Kæmpe hyldest: ‘Vi så en ny superstjerne’

– Måske er det fordi jeg ikke er dansk

‘Zanka’ melder ud om fremtiden

Brøndby melder duo færdig og teaser



TIPSBLADET SPECIAL

Her er 7 bud på Thomas Nørgaards afløser

Brøndby- og AGF-emne: ‘Jeg skal videre nu’

VM-overraskelse? ‘Et sindssygt spændende hold’

Jubel på Østerbro: Helt fantastisk!

Storklubber i kø for et af VM’s største talenter

Elfenbenskysten – Ecuador



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Her er seks bud på Robert Skovs næste klub

Roser Superliga-klub: Godt set! 

Jagter tidligere FCK-stjerne

AGF køber ham

Blæst bagover af 18-årig

Seks spillere kan forlade FC Midtjylland

Raser over VM-tiltag

Tidligere Brøndby-træner i spil til kæmpe job

Saudi-Arabien – Uruguay

Bekræfter interesse for Superliga-stjerne

Dansk træner fyret: ‘Åben for Danmark og udlandet’

Holland – Japan



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

Sverige – Tunesien

Transfer-bombe? ‘Vi gør alt, hvad vi kan’