Lyngby BK – Vejle Boldklub 1-1 (0-0)
1-0 Andri Gudjohnsen (58.)
1-1 Kristian Kirkegaard (64.)
Kampens bedste:
Lyngby BK
Det var ikke alting, der lykkedes for Willy Kumado i Lyngbys højre side. Men man så ved hjemmeholdets scoring, hvad det er, den unge wingback kan. Han er udfordrende og lynhamrende hurtig, og det høstede Andri Gudjohnsen frugterne af, da han prikkede føringsmålet i kassen. Som anden halvleg skred frem, blev Willy Kumado kun bedre, selvom han manglede den sidste skarphed i sine aktioner.
Vejle Boldklub
Det var en kamp delt i to, hvor Vejle var bedst i første halvleg, mens Lyngby dominerede efter pausen. Her kunne De Kongeblå med en smule mere skarphed have bragt sig i front, men Vejle-defensiven og Nathan Trott i buret holdt fint stand. Man blev spillet over ved Lyngbys føringsmål, men ellers formåede man at holde hjemmeholdet fra fadet. Et vigtigt point kan man tage med hjem til Nørreskoven, hvilket man kan takke defensiven for.
Kampens værste:
VAR kan gøre meget, men det kan ikke gennemtjekke forseelser til mulige gule kort. Kunne VAR det, så var Saeid Ezatolahi røget i bad 25 minutter før tid. I en hovedstødsduel røg han alt for voldsomt ind i Marcel Rømer, der fik iranerens albue i panden. Vejle-midtbanespilleren havde et gult kort i forvejen, og derfor burde dommer Lasse Graagaard have givet ham marchordre. Han blev dog pillet ud kort efter.
Kampens detalje:
I minut 70 lød kampens største jubelbrøl på Lyngby Stadion, da Superligaen kunne skrive endnu et stjernenavn på listen. Islandske Gylfi Sigurdsson blev sendt i aktion til sin Lyngby-debut. Straks gjorde han sig bemærket med et par vævre driblinger, mens han ellers så eminente sparketeknik var ganske rusten kort efter. Hans hjørnespark i minut 76 sejlede direkte ud over baglinjen, hvilket er meget atypisk Gylfi Sigurdsson.
LIVE
VM-LIVE: Alexander Zorniger i voldsom FIFA-kritik
EKSKLUSIVT
Afsløring: AGF afviser stort million-bud på Links
MEDIE
Rygte: Topklub i dialog med Hatzidiakos
MEDIE
I dialog med Steve Cooper
EKSKLUSIVT
Lurer på to Midtjylland-spillere: ‘Vi står klar’
TRANSFER
Neestrup og co. vil lokke stjerne med kæmpe løn
TRANSFER
FC Midtjylland sælger midtbanespiller
TRANSFER
Marcondes afviser tilbud, men…
EKSKLUSIVT På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’
NYHEDER
Jens Stage-skifte i fare
EKSKLUSIVT
Forlænger med Brøndby trods interesse fra Salzburg
OPTAKT
Holland – Sverige
EKSKLUSIVT
Afsløring: Stort Superliga-salg – lægetjek søndag
EKSKLUSIVT På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham
MEDIE
FCK sælger Jordan Larsson – her er prisen
EKSKLUSIVT
Kæmpe dansk succes: ‘Han har taget byen med storm’
NYHEDER
Superliga-transfer? Prisen stiger med 50 millioner
NYHEDER
Stor dansk transfer på vej – udeblev fra træning
EKSKLUSIVT
Alexander Lind i kæmpe hyldest
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
NYHEDER
Brøndby bekræfter: Arbejder på transfer
MEDIE
Overvejer stor ændring for Patrick Dorgu
OPTAKT
Tyskland – Elfenbenskysten
TRANSFER
Interessant melding om VM-profil
AVIS
Udeblev fra træning – Superliga-transfer på vej
VM-målscorer fulgte fødsel via Facetime
TOPNYHED
Tordner mod VM-træner
MEDIE
Superliga-klub i dialog om FCK-spiller
MEDIE
Enighed – dansk stortransfer tæt på
‘Så bliver min sommer ikke, som jeg ønsker den’
EKSKLUSIVT
Superliga-boss med spændende transfermelding
TOPNYHED
Spændende SL-nyhed: ‘Et meget vanskeligt sted’
FANKLUBBEN Det har været en elendig sæson
NYHEDER
– Han besidder de kvaliteter, vi har brug for
TOPNYHED