Tipsbladets dom: Meget atypisk Gylfi Sigurdsson

Tipsbladet er klar med dommen over mødet mellem Lyngby BK og Vejle Boldklub fredag aften.



Lyngby BK – Vejle Boldklub 1-1 (0-0)
1-0 Andri Gudjohnsen (58.)
1-1 Kristian Kirkegaard (64.)

Kampens bedste:
Lyngby BK
Det var ikke alting, der lykkedes for Willy Kumado i Lyngbys højre side. Men man så ved hjemmeholdets scoring, hvad det er, den unge wingback kan. Han er udfordrende og lynhamrende hurtig, og det høstede Andri Gudjohnsen frugterne af, da han prikkede føringsmålet i kassen. Som anden halvleg skred frem, blev Willy Kumado kun bedre, selvom han manglede den sidste skarphed i sine aktioner.

Vejle Boldklub
Det var en kamp delt i to, hvor Vejle var bedst i første halvleg, mens Lyngby dominerede efter pausen. Her kunne De Kongeblå med en smule mere skarphed have bragt sig i front, men Vejle-defensiven og Nathan Trott i buret holdt fint stand. Man blev spillet over ved Lyngbys føringsmål, men ellers formåede man at holde hjemmeholdet fra fadet. Et vigtigt point kan man tage med hjem til Nørreskoven, hvilket man kan takke defensiven for.

Kampens værste:
VAR kan gøre meget, men det kan ikke gennemtjekke forseelser til mulige gule kort. Kunne VAR det, så var Saeid Ezatolahi røget i bad 25 minutter før tid. I en hovedstødsduel røg han alt for voldsomt ind i Marcel Rømer, der fik iranerens albue i panden. Vejle-midtbanespilleren havde et gult kort i forvejen, og derfor burde dommer Lasse Graagaard have givet ham marchordre. Han blev dog pillet ud kort efter.

Kampens detalje:
I minut 70 lød kampens største jubelbrøl på Lyngby Stadion, da Superligaen kunne skrive endnu et stjernenavn på listen. Islandske Gylfi Sigurdsson blev sendt i aktion til sin Lyngby-debut. Straks gjorde han sig bemærket med et par vævre driblinger, mens han ellers så eminente sparketeknik var ganske rusten kort efter. Hans hjørnespark i minut 76 sejlede direkte ud over baglinjen, hvilket er meget atypisk Gylfi Sigurdsson.





TransferLIVE: Alexander Lind var aldrig i tvivl




Optakt til mandagens træningskamp mellem Norge og Sverige LIVE

VM-LIVE: Så meget tjener Norge på VM-succes

VM-brag i vente: Sådan er 1/16-finalerne lige nu

Afsløring: Lyngby henter Mads Emil Larsen

Brager sammen med FCK: Hvilken forskel gør det?

De er enige med Mathias Jensen

Supercomputer: Her er VM-finalen

Delaney: ‘Han har niveauet til FC København’

Afslører: FCK ringede aldrig



EKSKLUSIVT

FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner

Forbereder bud på 970 mio.

Vildt! Everton-stopper kan ende i Superligaen

I dialog om dansk bomber

FC København-stjerner ikke klar til sæsonstart



EKSKLUSIVT

På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’

Så mange millioner kræver Sønderjyske for profil

Her er Brasiliens vej til VM-finalen

Irriteret Jürgen Klopp skrider fra interview

Thomas Nørgaard: Han skal væk fra Brøndby

Kryptisk: Er det der, de kender hinanden fra?



EKSKLUSIVT

På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham

SL-profil til Brøndby? Her er Nørgaards svar

Afsløring: OB-profil tæt på sensationsklub

Ny bejler til dansk guldfugl

VM-spiller får fem karantænedage

Afsløring: FC København sælger Theo Sander

‘Jeg begik en kæmpe fejl med Rasmus Højlund’

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Færdig i Real Madrid – han kan skifte helt gratis

Han vil til Tottenham – koster 688 millioner

Nørgaard sætter ord på Brøndbys angrebshierarki

New Zealand – Belgien

– Det sagde Mortensen til mig, da han skiftede



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Hvor er han? ‘En kæmpe fejl af Tuchel!’

Nyt job til Cooper? Han kan snart være fortid