Tipsbladets dom: Meget atypisk Gylfi Sigurdsson

Tipsbladet er klar med dommen over mødet mellem Lyngby BK og Vejle Boldklub fredag aften.



Lyngby BK – Vejle Boldklub 1-1 (0-0)
1-0 Andri Gudjohnsen (58.)
1-1 Kristian Kirkegaard (64.)

Kampens bedste:
Lyngby BK
Det var ikke alting, der lykkedes for Willy Kumado i Lyngbys højre side. Men man så ved hjemmeholdets scoring, hvad det er, den unge wingback kan. Han er udfordrende og lynhamrende hurtig, og det høstede Andri Gudjohnsen frugterne af, da han prikkede føringsmålet i kassen. Som anden halvleg skred frem, blev Willy Kumado kun bedre, selvom han manglede den sidste skarphed i sine aktioner.

Vejle Boldklub
Det var en kamp delt i to, hvor Vejle var bedst i første halvleg, mens Lyngby dominerede efter pausen. Her kunne De Kongeblå med en smule mere skarphed have bragt sig i front, men Vejle-defensiven og Nathan Trott i buret holdt fint stand. Man blev spillet over ved Lyngbys føringsmål, men ellers formåede man at holde hjemmeholdet fra fadet. Et vigtigt point kan man tage med hjem til Nørreskoven, hvilket man kan takke defensiven for.

Kampens værste:
VAR kan gøre meget, men det kan ikke gennemtjekke forseelser til mulige gule kort. Kunne VAR det, så var Saeid Ezatolahi røget i bad 25 minutter før tid. I en hovedstødsduel røg han alt for voldsomt ind i Marcel Rømer, der fik iranerens albue i panden. Vejle-midtbanespilleren havde et gult kort i forvejen, og derfor burde dommer Lasse Graagaard have givet ham marchordre. Han blev dog pillet ud kort efter.

Kampens detalje:
I minut 70 lød kampens største jubelbrøl på Lyngby Stadion, da Superligaen kunne skrive endnu et stjernenavn på listen. Islandske Gylfi Sigurdsson blev sendt i aktion til sin Lyngby-debut. Straks gjorde han sig bemærket med et par vævre driblinger, mens han ellers så eminente sparketeknik var ganske rusten kort efter. Hans hjørnespark i minut 76 sejlede direkte ud over baglinjen, hvilket er meget atypisk Gylfi Sigurdsson.





Ny FC Midtjylland-angriber scorer igen-igen




LIVE

VM-LIVE: Voldsomme forhold – VM-brag i fare

Dansker på blokken i ny storklub

Storklub forhørte sig på FCK-boss

Skyder stor FCM-historie ned

Efter VM-exit: Vil have dansk succestræner

Kontroversielt skifte: Der kommer formentlig flere

Spår transfer: ‘Jeg har ondt af Nørgaard’



EKSKLUSIVT

Dansk kæmpetransfer: Razak Pimpong er taknemmelig

Afsløring: Randers henter Mohamed Sankoh

Hjulmand-transfer tæt på – det er den sidste knast

Afsløring: Brøndby detaljer fra Max Ejdum-køb

FCK-direktør får job i West Ham

Her er 1/8-finalerne ved VM



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Ikke i tvivl: De kommer i VM-semifinalen

Scoop? Derfor kan han blive en gave for Svensson

FCK tjener millioner på ung stopper

Brasilien – Norge

Canada – Marokko



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

‘Det er et angreb på FCK’

Stort FCK-talent er blevet solgt

Her er prisen på Aral Simsir

På vej til Brøndby? En klon af stjernespiller

Guf for Superligaen – disse danskere er nu gratis

Profil presser på for transfer – AGF afviser bud

‘PC’ afslører: Sådan fik jeg AGF-stjerne

Brøndby tæt på transfer – det kan blive et problem

Dansk stortalent med til træningskamp for SL-klub

Officielt: Højlund får ny stjernetræner

Afsløring: Viborg køber Mohamed Iyadh Riahi

Medie: Stort bud på AGF-stjerne



EKSKLUSIVT

FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner

FC Porto-præsident: ‘Froholdt burde ikke være her’

Dansk U17-bomber skal besøge Besiktas