Tipsbladets dom: Meget atypisk Gylfi Sigurdsson

Tipsbladet er klar med dommen over mødet mellem Lyngby BK og Vejle Boldklub fredag aften.



Lyngby BK – Vejle Boldklub 1-1 (0-0)
1-0 Andri Gudjohnsen (58.)
1-1 Kristian Kirkegaard (64.)

Kampens bedste:
Lyngby BK
Det var ikke alting, der lykkedes for Willy Kumado i Lyngbys højre side. Men man så ved hjemmeholdets scoring, hvad det er, den unge wingback kan. Han er udfordrende og lynhamrende hurtig, og det høstede Andri Gudjohnsen frugterne af, da han prikkede føringsmålet i kassen. Som anden halvleg skred frem, blev Willy Kumado kun bedre, selvom han manglede den sidste skarphed i sine aktioner.

Vejle Boldklub
Det var en kamp delt i to, hvor Vejle var bedst i første halvleg, mens Lyngby dominerede efter pausen. Her kunne De Kongeblå med en smule mere skarphed have bragt sig i front, men Vejle-defensiven og Nathan Trott i buret holdt fint stand. Man blev spillet over ved Lyngbys føringsmål, men ellers formåede man at holde hjemmeholdet fra fadet. Et vigtigt point kan man tage med hjem til Nørreskoven, hvilket man kan takke defensiven for.

Kampens værste:
VAR kan gøre meget, men det kan ikke gennemtjekke forseelser til mulige gule kort. Kunne VAR det, så var Saeid Ezatolahi røget i bad 25 minutter før tid. I en hovedstødsduel røg han alt for voldsomt ind i Marcel Rømer, der fik iranerens albue i panden. Vejle-midtbanespilleren havde et gult kort i forvejen, og derfor burde dommer Lasse Graagaard have givet ham marchordre. Han blev dog pillet ud kort efter.

Kampens detalje:
I minut 70 lød kampens største jubelbrøl på Lyngby Stadion, da Superligaen kunne skrive endnu et stjernenavn på listen. Islandske Gylfi Sigurdsson blev sendt i aktion til sin Lyngby-debut. Straks gjorde han sig bemærket med et par vævre driblinger, mens han ellers så eminente sparketeknik var ganske rusten kort efter. Hans hjørnespark i minut 76 sejlede direkte ud over baglinjen, hvilket er meget atypisk Gylfi Sigurdsson.





LIVE

VM-LIVE: En herlig fodboldkamp slutter med scoring

Afsløring: Stort Superliga-salg – lægetjek søndag

FCK sælger Jordan Larsson – her er prisen

Brøndby bekræfter: Arbejder på transfer

Udpeger dansk stjerne: Kan ramme et nyt niveau

Officielt: Real Madrid henter Premier League-ikon

‘Det største tilbageslag i min karriere’

Zanka ville spille gratis for FC København



EKSKLUSIVT

På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’

Udeblev fra træning – Superliga-transfer på vej

Dårlig Conference League-lodtrækning for FCK

Tæt på at købe FC København-spiller

Åbner op om Brøndby-exit: Gav ikke nok tillid



TIPSBLADET SPECIAL

Her er 7 bud på Thomas Nørgaards afløser

Viaplay med stor AGF-nyhed

Mexico – Sydkorea

Skotland – Marokko

Teaser for transfer: ‘Vi har en god dialog’

Superliga-skifte? I dialog med Kasper Dolberg



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Superliga-spiller åben for transfer

Afsløring: Hvidovre enig med Donavan Bagou

Sydafrika snyder tamme Tjekkiet

Kontroversielt? VM-boss forhandler med denne klub

Afviste muligt cheftrænerjob i Superligaen

Brøndby ansætter Mathias Zangenberg

Fremhæver Bodø/Glimt

Rekordstort tilbud afvist: Nu siger Man. Utd. ‘Ja’

Tyrkiet – Paraguay

Jonas Lössl stopper karrieren

Landstræner affejer Ronaldo-kritik

Afsløring: Bombe – FCK tæt på Kristjaan Speakman



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

Denne klub drømmer om Højbjerg

Medier i svime: Ingen ved VM kan føle sig trygge!