Tipsbladets dom: Midtjysk bollespark i Parken

Tipsbladet zoomer ind på lørdagsbraget i Superligaen mellem FC København og FC Midtjylland.



Tipsbladet i Parken

FC København – FC Midtjylland 0-2 (0-0)

0-1 Ola Brynhildsen (63.)

0-2 Oliver Sørensen (71.)

Kampens bedste:

FC København:
Drop Rasmus Falk ned i Arenberg-skoven i det nordlige Frankrig og stik ham en hård, flad pasning på de berygtede brosten – FCK-stjernen skal nok få bolden under kontrol i et snuptag. På sine bedste dage kan Falk tæmme alt fra en mandarin til en hjørnesofa, og i sin Superliga-optræden nummer 349 satte fynboen to streger under, at han stadig er blandt cremen af midtbanespillere i Superligaen. Med sin teknik, eminente blik for spillet og evne til at placere sig rigtigt spillede Falk en god første halvleg, men faldt i niveau efter pausen. 

FC Midtjylland:
Ola Brynhildsen sendte landsmanden Birger Meling ud efter fårikål med en lækker skudfinte, og så blev nordmanden den første målscorer i Parken. FC Midtjylland-angriberen er trådt fuldstændig ubesværet ind på holdet efter sin ankomst på sidstedagen af transfervinduet, og han bør kunne levere de 10+ mål, som alle klubber i Superligaen efterspørger fra deres angriber. Stærk præstation af Ola Brynhildsen, der både er hurtig og god i boksen. 

Kampens værste:
Efter få minutter blev Denis Vavro tyret direkte i skridtet af Aral Simsir, og det var på mange måder billedet på FC Københavns præstation. FCK's mange teknikere blev bollesparket af FC Midtjyllands mejetærskere, der pløjede sig til en sejr på Parkens pløjemark. Det var en kollektiv offday for hjemmeholdet, og kun ganske få spillere kunne være indsatsen bekendt. 

Kampens detalje: 
Hvad lærte vi af en i lange perioder halvfesen kamp i Parken? Blandt andet at FC Midtjylland er et meget bedre hold med Kristoffer Olsson på banen. Den svenske kreatør har været ude med en skade siden august, men vendte tilbage og overtog dirigentstokken med det samme. Man kunne frygte en rusten Saab på FC Midtjyllands centrale midtbane, men Olsson var kørende som en nysynet Ferrari, og han gav sine holdkammerater et løft med sine evner som spilstyrer. En hovedskade i starten af anden halvleg hæmmede ham ikke det mindste.







LIVE

TransferLIVE: Køber stjerne for 410 mio.

Profil presser på for transfer – AGF afviser bud

‘PC’ afslører: Sådan fik jeg AGF-stjerne

‘Det er et angreb på FCK’

FC Porto-præsident: ‘Froholdt burde ikke være her’

Brøndby tæt på Superliga-profil

På vej til Brøndby? En klon af stjernespiller



LIVE

VM-LIVE: Grimt vejr truer – bliver brag flyttet?

Nu er der nyt om Robert Skov

Dansk U17-bomber skal besøge Besiktas

Guf for Superligaen – disse danskere er nu gratis

Officielt: Højlund får ny stjernetræner

Superliga-klub beder om hjælp: Har du en bolig?



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Afsløring: Viborg køber Mohamed Iyadh Riahi

FC København i forhandlinger med svensk klub

Colombia – Ghana

Real Madrid afviser køb af stjernespiller

Argentina – Kap Verde



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

Superliga-klub jagter Jakob Bonde

Her er prisen på Aral Simsir

Otte tunesere testet positive for forbudt stof

Forstår intet af Bisseck-beslutning

Afsløring: FCM forlænger med stort talent

Youssef Toutouh får nyt job i dansk klub

Søren Lerby rystet: ‘Det er ulækkert!’

FCK jagter Jacob Bruun Larsen

Dario Dumic fyret – sagsøger spansk klub

Laudrup stopper på TV 2

Medie: Stort bud på AGF-stjerne

– Schwartau-handel giver ingen mening



EKSKLUSIVT

FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner

Paraguay – Frankrig

David Nielsen: ‘Må ikke vise det!’