Tipsbladets dom: Midtjysk bollespark i Parken

Tipsbladet zoomer ind på lørdagsbraget i Superligaen mellem FC København og FC Midtjylland.



Tipsbladet i Parken

FC København – FC Midtjylland 0-2 (0-0)

0-1 Ola Brynhildsen (63.)

0-2 Oliver Sørensen (71.)

Kampens bedste:

FC København:
Drop Rasmus Falk ned i Arenberg-skoven i det nordlige Frankrig og stik ham en hård, flad pasning på de berygtede brosten – FCK-stjernen skal nok få bolden under kontrol i et snuptag. På sine bedste dage kan Falk tæmme alt fra en mandarin til en hjørnesofa, og i sin Superliga-optræden nummer 349 satte fynboen to streger under, at han stadig er blandt cremen af midtbanespillere i Superligaen. Med sin teknik, eminente blik for spillet og evne til at placere sig rigtigt spillede Falk en god første halvleg, men faldt i niveau efter pausen. 

FC Midtjylland:
Ola Brynhildsen sendte landsmanden Birger Meling ud efter fårikål med en lækker skudfinte, og så blev nordmanden den første målscorer i Parken. FC Midtjylland-angriberen er trådt fuldstændig ubesværet ind på holdet efter sin ankomst på sidstedagen af transfervinduet, og han bør kunne levere de 10+ mål, som alle klubber i Superligaen efterspørger fra deres angriber. Stærk præstation af Ola Brynhildsen, der både er hurtig og god i boksen. 

Kampens værste:
Efter få minutter blev Denis Vavro tyret direkte i skridtet af Aral Simsir, og det var på mange måder billedet på FC Københavns præstation. FCK's mange teknikere blev bollesparket af FC Midtjyllands mejetærskere, der pløjede sig til en sejr på Parkens pløjemark. Det var en kollektiv offday for hjemmeholdet, og kun ganske få spillere kunne være indsatsen bekendt. 

Kampens detalje: 
Hvad lærte vi af en i lange perioder halvfesen kamp i Parken? Blandt andet at FC Midtjylland er et meget bedre hold med Kristoffer Olsson på banen. Den svenske kreatør har været ude med en skade siden august, men vendte tilbage og overtog dirigentstokken med det samme. Man kunne frygte en rusten Saab på FC Midtjyllands centrale midtbane, men Olsson var kørende som en nysynet Ferrari, og han gav sine holdkammerater et løft med sine evner som spilstyrer. En hovedskade i starten af anden halvleg hæmmede ham ikke det mindste.







LIVE

LIVE: Man. Utd.-stjerne misser VM

Nu har Manchester United tilbudt ham en kontrakt

Øv, Fredericia: Spillerne fortjener jeres stemmer!

To storklubber bejler til Morten Hjulmand

FCM-boss ekstremt stolt: Verdens bedste eksempel

Tilbudt forlængelse – ‘Jeg har andre muligheder’

Gravesen slagter FCK: ‘En klub i kaos’

Vildt syn mødte AGF kl. 01.45: ‘Helt sindssygt!’



TOPNYHED

Pokalmestre: Her er FC Midtjyllands vej i Europa

Markus Solbakken har fået konstateret sklerose

Stjerner gav klar besked til Eriksen

Ekstraordinær efterforskning – tiltvang sig adgang

Han er førende til at erstatte Hjulmand



EKSKLUSIVT

Afsløring: Brøndby arbejder på aftale med stjerne

Aral Simsir i kæmpe kærlighedserklæring

OB-åbenbaring tæt på stort salg til Bundesligaen

Sker det for FCK? ‘Latterligt at sige igen!’

Kylian Mbappé: Jeg er trænerens fjerdevalg

FC Nordsjælland køber offensiv profil



TIPSBLADET SPECIAL

Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League

Opfordrer danske stjerner: Kom nu hjem!

Er han virkelig fremtidens mand, FC København?

De overvejer Christian Eriksen

De er favoritter til at hente Kasper Høgh

Sindssygt Simsir: Og nu skal du til udlandet!

– De to kan måske give AGF 100 millioner tilsammen

Kæmpe salg på vej? Superliga-stjerne med afsløring

Svensson vrisser: ‘Synes du FCM skaber nok?’

Vildt prisskilt! PL-trio jagter Superliga-stjerne

Raser: Det er latterligt!

FC Midtjylland-stjerne er Forårets Profil

LIVE: Slutfløjt i Parken



EKSKLUSIVT

Kaos i Madrid: ‘Han er VIRKELIG et problem’

– Hvordan tænker man at Chilufya skal lave målene?

Er du gal en spiller – han koster over 100 mio.!