Tipsbladet i Parken
FC København – FC Midtjylland 0-2 (0-0)
0-1 Ola Brynhildsen (63.)
0-2 Oliver Sørensen (71.)
Kampens bedste:
FC København:
Drop Rasmus Falk ned i Arenberg-skoven i det nordlige Frankrig og stik ham en hård, flad pasning på de berygtede brosten – FCK-stjernen skal nok få bolden under kontrol i et snuptag. På sine bedste dage kan Falk tæmme alt fra en mandarin til en hjørnesofa, og i sin Superliga-optræden nummer 349 satte fynboen to streger under, at han stadig er blandt cremen af midtbanespillere i Superligaen. Med sin teknik, eminente blik for spillet og evne til at placere sig rigtigt spillede Falk en god første halvleg, men faldt i niveau efter pausen.
FC Midtjylland:
Ola Brynhildsen sendte landsmanden Birger Meling ud efter fårikål med en lækker skudfinte, og så blev nordmanden den første målscorer i Parken. FC Midtjylland-angriberen er trådt fuldstændig ubesværet ind på holdet efter sin ankomst på sidstedagen af transfervinduet, og han bør kunne levere de 10+ mål, som alle klubber i Superligaen efterspørger fra deres angriber. Stærk præstation af Ola Brynhildsen, der både er hurtig og god i boksen.
Kampens værste:
Efter få minutter blev Denis Vavro tyret direkte i skridtet af Aral Simsir, og det var på mange måder billedet på FC Københavns præstation. FCK's mange teknikere blev bollesparket af FC Midtjyllands mejetærskere, der pløjede sig til en sejr på Parkens pløjemark. Det var en kollektiv offday for hjemmeholdet, og kun ganske få spillere kunne være indsatsen bekendt.
Kampens detalje:
Hvad lærte vi af en i lange perioder halvfesen kamp i Parken? Blandt andet at FC Midtjylland er et meget bedre hold med Kristoffer Olsson på banen. Den svenske kreatør har været ude med en skade siden august, men vendte tilbage og overtog dirigentstokken med det samme. Man kunne frygte en rusten Saab på FC Midtjyllands centrale midtbane, men Olsson var kørende som en nysynet Ferrari, og han gav sine holdkammerater et løft med sine evner som spilstyrer. En hovedskade i starten af anden halvleg hæmmede ham ikke det mindste.
LIVE
VM-LIVE: Bizar sviner af VM-træner
LIGE NU
Nu melder Christian Eriksen ud
MEDIE
Hjulmand enig med storklub – her er millionlønnen
MEDIE
Han bliver ny cheftræner i Silkeborg
TransferLIVE: Vender retur til Brøndby
EKSKLUSIVT
Afsløring: FCN forlænger med Superliga-spiller
EKSKLUSIVT
Dansk træner fyret: ‘Åben for Danmark og udlandet’
MEDIE
Brøndby henter Arnar Bjarki Gunnleifsson
Her er 7 bud på Thomas Nørgaards afløser
NYHEDER
Jens Jønsson flirter med dansk retur
TRANSFER
FC Barcelona køber VM-angriber – her er prisen
NYHEDER
VM-deltager skal ændre spilletrøje efter Fifa-krav
TIPSBLADET SPECIAL
Røven i klaskehøjde: Han får et gennembrud til VM
EKSKLUSIVT Afsløring: Bombe – Real Madrid overvejer Yirenkyi
INTERVIEW
Brøndby-chef reagerer på Christian Nørgaard
EKSKLUSIVT
Ny TV2-satsning: ‘Tror Per Frimann er bekymret’
NYHEDER
Peger på ham som ny Superliga-træner
NYHEDER
Kostede 640 millioner – nu er han færdig i United
INTERVIEW
Stortalent gratis til FC København: ‘Han er unik’
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
TOPNYHED
Fatter intet af Barcas AC-beslutning: Hensynsløst!
NYHEDER
Infantino i stort forsvar af billetpriser
NYHEDER
Hamburger SV afviser at møde Superliga-klub
OPTAKT
Optakt: Mexico – Sydafrika
EKSKLUSIVT
Afsløring: Kæmpeskifte – millioner til dansk klub
INTERVIEW
Brøndby-direktør melder ham færdig i klubben
STORT INTERVIEW
Thomas Nørgaard fremlægger sin Brøndby-plan
EKSKLUSIVT
Afsløring: FCN forlænger med stortalentet Callaku
TIPSBLADET SPECIAL
Her er 10 stortalenter du bare SKAL se til VM
Nye regler ved VM: Dommere kan give helt ny straf
Supercomputer: De vinder VM
EKSKLUSIVT
Tæt på vild Superliga-handel – får option
FANKLUBBEN Det har været en elendig sæson
MEDIE
Han er topfavorit til at erstatte Kent Nielsen
NYHEDER