Tipsbladets dom: Midtjysk bollespark i Parken

Tipsbladet zoomer ind på lørdagsbraget i Superligaen mellem FC København og FC Midtjylland.



Tipsbladet i Parken

FC København – FC Midtjylland 0-2 (0-0)

0-1 Ola Brynhildsen (63.)

0-2 Oliver Sørensen (71.)

Kampens bedste:

FC København:
Drop Rasmus Falk ned i Arenberg-skoven i det nordlige Frankrig og stik ham en hård, flad pasning på de berygtede brosten – FCK-stjernen skal nok få bolden under kontrol i et snuptag. På sine bedste dage kan Falk tæmme alt fra en mandarin til en hjørnesofa, og i sin Superliga-optræden nummer 349 satte fynboen to streger under, at han stadig er blandt cremen af midtbanespillere i Superligaen. Med sin teknik, eminente blik for spillet og evne til at placere sig rigtigt spillede Falk en god første halvleg, men faldt i niveau efter pausen. 

FC Midtjylland:
Ola Brynhildsen sendte landsmanden Birger Meling ud efter fårikål med en lækker skudfinte, og så blev nordmanden den første målscorer i Parken. FC Midtjylland-angriberen er trådt fuldstændig ubesværet ind på holdet efter sin ankomst på sidstedagen af transfervinduet, og han bør kunne levere de 10+ mål, som alle klubber i Superligaen efterspørger fra deres angriber. Stærk præstation af Ola Brynhildsen, der både er hurtig og god i boksen. 

Kampens værste:
Efter få minutter blev Denis Vavro tyret direkte i skridtet af Aral Simsir, og det var på mange måder billedet på FC Københavns præstation. FCK's mange teknikere blev bollesparket af FC Midtjyllands mejetærskere, der pløjede sig til en sejr på Parkens pløjemark. Det var en kollektiv offday for hjemmeholdet, og kun ganske få spillere kunne være indsatsen bekendt. 

Kampens detalje: 
Hvad lærte vi af en i lange perioder halvfesen kamp i Parken? Blandt andet at FC Midtjylland er et meget bedre hold med Kristoffer Olsson på banen. Den svenske kreatør har været ude med en skade siden august, men vendte tilbage og overtog dirigentstokken med det samme. Man kunne frygte en rusten Saab på FC Midtjyllands centrale midtbane, men Olsson var kørende som en nysynet Ferrari, og han gav sine holdkammerater et løft med sine evner som spilstyrer. En hovedskade i starten af anden halvleg hæmmede ham ikke det mindste.





LIVE

VM-LIVE: Præsident slagter landstræner

Morten Bruun: Sker nok aldrig igen i min levetid!

Hård dom over Kvistgaarden

Usikker på Chido Obi-transfer

Storroser profil efter målfest: ‘Betyder alverden’

Ekspert: Mest attraktivt at vende hjem til FCM

Brøndby gik målamok i Nørgaards første kamp

Transferbombe: ‘De vil være meget skuffede’



EKSKLUSIVT

Afsløring: Scoop – FCM får ‘NK’ i et røverkøb

Lössl: ‘Hold kæft, hvor var han god!’

Spændende melding

Zorniger fremhæver transfervindue

Zlatan Ibrahimovic revser Norge



EKSKLUSIVT

FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner

Rygtet til FCK – kontrakten revet i stykker

Træner i Danmark: Storklub har store danske planer

Transferbombe på vej

Meldt tæt på Brøndby – nærmer sig Bundesliga-klub



EKSKLUSIVT

På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’

Storroser 18-årig FCK-spiller

Mister pokalfordel til FCK: Her er forklaringen

De jagter Pantelis Hadzidiakos – her er prisen

Lægetjek bestået – Ben Godfrey skifter klub

“Mathias Jensen ankommer i morgen, hvis…”

Brasilien – Japan

Holland – Marokko

Her er 16.-delsfinalerne til VM

Spår vild Rasmus Højlund-sæson

Brøndby vil købe: Han er en sand driblemaskine

Sen canadisk scoring sender Sydafrika ud af VM



EKSKLUSIVT

På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham

De forbereder et bud på Roony Bardghji

Tyskland – Paraguay

Monstertransfer: Her er hans kongeløn

Lægetjek bestået – kan smadre transferrekorden