Tipsbladets dom: Nu ser Vejle sig ikke tilbage

Tobias Lauritsen scorede en drømmekasse, da Vejle endelig fik sin første sejr i sæsonen. Tipsbladet zoomer ind på kampen.



Odense Boldklub – Vejle Boldklub 1-2 (1-1)
1-0 Louicius Don Deedson
1-1 Tobias Lauritsen
1-2 Jasin-Amin Assehnoun 

Kampens bedste

Odense Boldklub
Han er i hopla for tiden! Og i dag var ingen undtagelse. Rami Al Hajj gør, hvad der passer ham. Den svensk-libanesiske kreatør spillede, som løb han barfodet rundt på Copacabana. Han finder de rigtige rum, er sikker på bolden og udviser stort overskud. Det var naturligvis, fristes man næsten til at sige, også ham, der satte 1-0 målet op med en fræk kig-væk-aflevering.
Et andet bud kunne være Bashkim Kadrii, der også spillede en god kamp.

Vejle Boldklub
Vejle er slet ikke så ringe, som de forhenværende seks spillerunder har antydet. Og selvom de blev hjulpet godt på vej af en usikker OB-defensiv, så var det ikke ufortjent, at de endelig fik point på kontoen. Vejlenserne har været ramt af uheld, men i dag vendte heldet, og nu ser de sig ikke tilbage.
Flotte mål skal bifaldes, og derfor falder valget på Tobias Lauritsen. Den 19-årige offensivspiller lagde bolden ind via overliggeren med et følt spark, som keeper Martin Hansen lige akkurat ikke kunne få fingerspidserne på.
Også Oliver Provstgaard leverede påny en solid indsats for vejlenserne. 

Kampens værste
Bjørn Paulsen er lige gjort til anfører i OB, men det er ikke på baggrund af flotte præstationer. Midtstopperen har virket usikker gennem store dele af sæsonen, og var det igen i dag. I første halvleg stod han og sov med ryggen til keeper Martin Hansen, der havde kastet bolden ud til ham. Heldigvis vågnede han op i tide, og spillede bolden videre, inden en fabrilsk OB-keeper kom løbende ud efter den bold, han lige havde kastet. 

Og med ti minutter igen fuldendte han sit usikre udtryk, da han afgjorde kampen til Vejles fordel. Misorienteret mister han bolden i eget felt, og sætter målet til 2-1 op for Vejle. Det er ikke juleaften endnu, men Bjørn Paulsen var en gave til Vejle her til aften, der tog imod den med åbne arme og hentede deres første sejr i sæsonen. 

Kampens detalje
Her ville det være oplagt at vælge Tobias Lauritsens flotte mål, der sparkede Vejle i gang. Men i stedet vælger vi at zoome ind på en mindre – men lækker – detalje fra Rami Al Hajj. I midten af første halvleg modtager han en svær bold i knæhøjde, som de fleste spillere vil tage et dårligt first-touch på. I stedet tager han den kælent til sig, og giver sig til at jonglere, mens et par Vejle-spillerne prøver at tage bolden fra ham – og til sidst må lave frispark.





‘De har grinet deres røv i laser’




LIVE

LIVE: FCM-stjerner fraværende til træning

Benhård dom: Kun én ting kan redde ham fra fyring

Brian Laudrup: Et spørgsmål om tid, før han fyres

– Derfor bør Patrick Dorgu sælges

Frederik Birk afslører: Sådan blev jeg fyret

Dommerekspert: Brøndby snydt så det driver

Nu er han pludselig syg



Udenlandske medier med fokus på FCM-reserve

Brøndby må jo overveje at trykke på knappen

Rundens hold i Superligaen – 25. runde

I chok: Hvor er Rasmus Højlund?

Peter Schmeichel hylder superstjerner

Denne dansker skal erstatte Schmeichel



Fanklubben
" Tipsbladet's fan panel

‘Min tid i FC København var helt perfekt’

Thomas Frank er favorit til jobbet

Tallene er ikke tvivl: AGF vinder guld

FCK interesseret – koster vanvittigt millionbeløb

Ekspert hylder Høgh-beslutning

Han er Superligaens ringeste målmand!



NYHEDER

Brøndby-lejesvend amok – stjæler overskrifterne

Gift Links hylder FCK-legende

Liverpool-chef sætter pris på ny chance

Tøfting lægger hånden på kogepladen

‘Thomas Delaney er fortid’

Steve Cooper om VAR: ‘Det er en voldsom fejl!’

Har været uenig med Steve Cooper

Ekspert om Uhre: En kæmpe, kæmpe skuffelse

Flere FCK-spillere kan være på vej til denne klub

Barcelona – Atletico

KEP om FCM: ‘Det er simpelthen en farce’

PSG – Liverpool



KOMMENTAR

Kæmpe fiasko: Selvfølgelig er Riemer fyringstruet

Markant uenighed om ny Nartey-kontrakt

Det betyder intet mod Liverpool

Nu åbner Wind op for fremtiden

Danmark har aldrig haft så mange før

‘Hvad fanden skal han lave i det omklædningsrum?’

Hold op, han bliver svær at holde på til sommer!

Dansk succes-træner fyret – ‘manglede passion’

Kæmpe Superliga-salg? ‘Der kommer store klubber’

‘Jeg brækker dine ben, Carlito’

Mathias Zanka går viralt

Raser: ‘En af Europas mest usympatiske klubber!’

Fortæller vild Nicklas Bendtner-anekdote

Parisere får Reds til at rødme

Brøndby-krisen fortsætter med nederlag til FCN

FIFA åbner sag mod Spanien

Brøndby-spiller: ‘Jeg har været frustreret og sur’

Sporting CP – Arsenal

Real Madrid – Bayern

DBU erkender stort VAR-koks: ‘En menneskelig fejl’

Brøndby-stjerner fortsat smidt af holdet

Ambæk brager ind blandt Superliga-stjerner

Uden Højlund: Napoli vinder over AC Milan

‘Du skal ikke belære mig om ambitioner’