Odense Boldklub – Vejle Boldklub 1-2 (1-1)
1-0 Louicius Don Deedson
1-1 Tobias Lauritsen
1-2 Jasin-Amin Assehnoun
Kampens bedste
Odense Boldklub
Han er i hopla for tiden! Og i dag var ingen undtagelse. Rami Al Hajj gør, hvad der passer ham. Den svensk-libanesiske kreatør spillede, som løb han barfodet rundt på Copacabana. Han finder de rigtige rum, er sikker på bolden og udviser stort overskud. Det var naturligvis, fristes man næsten til at sige, også ham, der satte 1-0 målet op med en fræk kig-væk-aflevering.
Et andet bud kunne være Bashkim Kadrii, der også spillede en god kamp.
Vejle Boldklub
Vejle er slet ikke så ringe, som de forhenværende seks spillerunder har antydet. Og selvom de blev hjulpet godt på vej af en usikker OB-defensiv, så var det ikke ufortjent, at de endelig fik point på kontoen. Vejlenserne har været ramt af uheld, men i dag vendte heldet, og nu ser de sig ikke tilbage.
Flotte mål skal bifaldes, og derfor falder valget på Tobias Lauritsen. Den 19-årige offensivspiller lagde bolden ind via overliggeren med et følt spark, som keeper Martin Hansen lige akkurat ikke kunne få fingerspidserne på.
Også Oliver Provstgaard leverede påny en solid indsats for vejlenserne.
Kampens værste
Bjørn Paulsen er lige gjort til anfører i OB, men det er ikke på baggrund af flotte præstationer. Midtstopperen har virket usikker gennem store dele af sæsonen, og var det igen i dag. I første halvleg stod han og sov med ryggen til keeper Martin Hansen, der havde kastet bolden ud til ham. Heldigvis vågnede han op i tide, og spillede bolden videre, inden en fabrilsk OB-keeper kom løbende ud efter den bold, han lige havde kastet.
Og med ti minutter igen fuldendte han sit usikre udtryk, da han afgjorde kampen til Vejles fordel. Misorienteret mister han bolden i eget felt, og sætter målet til 2-1 op for Vejle. Det er ikke juleaften endnu, men Bjørn Paulsen var en gave til Vejle her til aften, der tog imod den med åbne arme og hentede deres første sejr i sæsonen.
Kampens detalje
Her ville det være oplagt at vælge Tobias Lauritsens flotte mål, der sparkede Vejle i gang. Men i stedet vælger vi at zoome ind på en mindre – men lækker – detalje fra Rami Al Hajj. I midten af første halvleg modtager han en svær bold i knæhøjde, som de fleste spillere vil tage et dårligt first-touch på. I stedet tager han den kælent til sig, og giver sig til at jonglere, mens et par Vejle-spillerne prøver at tage bolden fra ham – og til sidst må lave frispark.
LIVE
Superliga-LIVE: Stegende hede venter FCK
MEDIE
Manchester United afviser Barça og Bayern
AVIS
AGF meldes interesseret i Superliga-profil
EKSKLUSIVT
Afsløring: Købt for ekstremt lille beløb
NYHEDER
KEP raser: ‘Det mest uambitiøse, jeg har hørt’
INTERVIEW
Reagerer på Larsson-bombe: ‘En vild historie’
Derfor blev ny AGF-profil udskiftet
LIVE
TransferLIVE: SL-angriber får udenlandsk interesse
AVIS
Jens Stage-transfer meldes kollapset
AVIS
Nu kan Jesper Lindstrøm ende i Brøndby
TIPSBLADETS DOM
Tillykke, AGF – en stjerne er født!
TIPSBLADET SPECIAL
Farzam spår: FC København henter en stor stjerne
NYHEDER
Medie: Superliga-klubber interesseret i Uhre
TIPSBLADET SPECIAL Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?
AVIS
Vil sprænge banken for Marcus Rashford
EKSKLUSIVT
Afsløring: Superliga-klub udlejer stort talent
LIGE NU
Chok! FCK-stjerne har nægtet at rejse til Ungarn
AVIS
Dansk angriber sat til salg
NYHEDER
Kenneth Emil Petersen revser Superliga-træner
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
EKSKLUSIVT
Færdig i dansk klub efter 2 dage
INTERVIEW
Jubler over store FC København-nyheder
MEDIE
FCM meldes enige med SL-profil – så dyr er han
EKSKLUSIVT
Afsløring: Bombe – FCN slår alle transferrekorder
TIPSBLADET SPECIAL
‘Et af de største danske resultater’
NYHEDER
Stor skuffelse: ‘Vi udspillede FC København’
NYHEDER
Legende til Bayern: Hent tidl. SL-stjerne
MEDIE
Sønderjyske har bedt Magnus Jensen holde sig væk
EKSKLUSIVT
Afsløring: Afviser seks mio. for hjemsendt Jensen
MEDIE
Omstridt megatransfer klar: Koster over 1 milliard
MEDIE
Vildt Brøndby-transferrygte aflivet
MEDIE
Dansker bomber løs – nu kan han slå transferrekord
MEDIE
OB vil have tidligere Superliga-profil
EKSKLUSIVT