Tipsbladets dom: Nu ser Vejle sig ikke tilbage

Tobias Lauritsen scorede en drømmekasse, da Vejle endelig fik sin første sejr i sæsonen. Tipsbladet zoomer ind på kampen.



Odense Boldklub – Vejle Boldklub 1-2 (1-1)
1-0 Louicius Don Deedson
1-1 Tobias Lauritsen
1-2 Jasin-Amin Assehnoun 

Kampens bedste

Odense Boldklub
Han er i hopla for tiden! Og i dag var ingen undtagelse. Rami Al Hajj gør, hvad der passer ham. Den svensk-libanesiske kreatør spillede, som løb han barfodet rundt på Copacabana. Han finder de rigtige rum, er sikker på bolden og udviser stort overskud. Det var naturligvis, fristes man næsten til at sige, også ham, der satte 1-0 målet op med en fræk kig-væk-aflevering.
Et andet bud kunne være Bashkim Kadrii, der også spillede en god kamp.

Vejle Boldklub
Vejle er slet ikke så ringe, som de forhenværende seks spillerunder har antydet. Og selvom de blev hjulpet godt på vej af en usikker OB-defensiv, så var det ikke ufortjent, at de endelig fik point på kontoen. Vejlenserne har været ramt af uheld, men i dag vendte heldet, og nu ser de sig ikke tilbage.
Flotte mål skal bifaldes, og derfor falder valget på Tobias Lauritsen. Den 19-årige offensivspiller lagde bolden ind via overliggeren med et følt spark, som keeper Martin Hansen lige akkurat ikke kunne få fingerspidserne på.
Også Oliver Provstgaard leverede påny en solid indsats for vejlenserne. 

Kampens værste
Bjørn Paulsen er lige gjort til anfører i OB, men det er ikke på baggrund af flotte præstationer. Midtstopperen har virket usikker gennem store dele af sæsonen, og var det igen i dag. I første halvleg stod han og sov med ryggen til keeper Martin Hansen, der havde kastet bolden ud til ham. Heldigvis vågnede han op i tide, og spillede bolden videre, inden en fabrilsk OB-keeper kom løbende ud efter den bold, han lige havde kastet. 

Og med ti minutter igen fuldendte han sit usikre udtryk, da han afgjorde kampen til Vejles fordel. Misorienteret mister han bolden i eget felt, og sætter målet til 2-1 op for Vejle. Det er ikke juleaften endnu, men Bjørn Paulsen var en gave til Vejle her til aften, der tog imod den med åbne arme og hentede deres første sejr i sæsonen. 

Kampens detalje
Her ville det være oplagt at vælge Tobias Lauritsens flotte mål, der sparkede Vejle i gang. Men i stedet vælger vi at zoome ind på en mindre – men lækker – detalje fra Rami Al Hajj. I midten af første halvleg modtager han en svær bold i knæhøjde, som de fleste spillere vil tage et dårligt first-touch på. I stedet tager han den kælent til sig, og giver sig til at jonglere, mens et par Vejle-spillerne prøver at tage bolden fra ham – og til sidst må lave frispark.





LIVE

TransferLIVE: FC København præsenterer ny spiller

Afsløring: André Rømer skifter til ny klub

Král tæt på FCK: Godt første indtryk, men så…

Haaland ignorerede verdensstjerne: ‘Ydmygende’

Hjulmand vækker opsigt til første træning

Han er hovednavn til VM-afslutningsceremoni



TIPSBLADET SPECIAL

Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?

Thomas Frank: De vinder VM

Brøndby tæt på ny forstærkning

Lerby rystet: ‘Fik det ene chok efter det andet’

Afsløring: FC København tæt på Alex Král

Dansk klub jagter én særlig forstærkning

Spændende transfermelding om Maxsø



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Afslører klar strategi: ‘Han skulle spille i FCK!’

Tuchel forsvarer sin taktik

Fra FCK til Brøndby – banker på til Superligaen

Allsvenskan-klub henter dansk topscorer

Er han løsningen i AGF?



EKSKLUSIVT

Afsløring: FCM tæt på køb af Dortmund-spiller

Transferbombe i Manchester United

Afsløring: Dario Dumic træner med i dansk klub

Messi sætter ord på vildt drama

Skamroses af Thomas Nørgaard

‘Det var verdens undergang’

Medie: FCM afviser bud på 187 mio.

Voldsom kritik

Derfor trækker FC København-transfer ud

Så meget tjener Man Utd på Greenwood-transfer

Afslører: Er ny vært på TV 2 Sport



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

Supercomputer: De kommer i VM-finalen

Kim Milton: ‘Det har ødelagt fodbold’

Trist over Vallys-exit – vil have erstatning ind

Forsøgte at hente Vallys – så blev han fyret