Tipsbladets dom: Nu ser Vejle sig ikke tilbage

Tobias Lauritsen scorede en drømmekasse, da Vejle endelig fik sin første sejr i sæsonen. Tipsbladet zoomer ind på kampen.



Odense Boldklub – Vejle Boldklub 1-2 (1-1)
1-0 Louicius Don Deedson
1-1 Tobias Lauritsen
1-2 Jasin-Amin Assehnoun 

Kampens bedste

Odense Boldklub
Han er i hopla for tiden! Og i dag var ingen undtagelse. Rami Al Hajj gør, hvad der passer ham. Den svensk-libanesiske kreatør spillede, som løb han barfodet rundt på Copacabana. Han finder de rigtige rum, er sikker på bolden og udviser stort overskud. Det var naturligvis, fristes man næsten til at sige, også ham, der satte 1-0 målet op med en fræk kig-væk-aflevering.
Et andet bud kunne være Bashkim Kadrii, der også spillede en god kamp.

Vejle Boldklub
Vejle er slet ikke så ringe, som de forhenværende seks spillerunder har antydet. Og selvom de blev hjulpet godt på vej af en usikker OB-defensiv, så var det ikke ufortjent, at de endelig fik point på kontoen. Vejlenserne har været ramt af uheld, men i dag vendte heldet, og nu ser de sig ikke tilbage.
Flotte mål skal bifaldes, og derfor falder valget på Tobias Lauritsen. Den 19-årige offensivspiller lagde bolden ind via overliggeren med et følt spark, som keeper Martin Hansen lige akkurat ikke kunne få fingerspidserne på.
Også Oliver Provstgaard leverede påny en solid indsats for vejlenserne. 

Kampens værste
Bjørn Paulsen er lige gjort til anfører i OB, men det er ikke på baggrund af flotte præstationer. Midtstopperen har virket usikker gennem store dele af sæsonen, og var det igen i dag. I første halvleg stod han og sov med ryggen til keeper Martin Hansen, der havde kastet bolden ud til ham. Heldigvis vågnede han op i tide, og spillede bolden videre, inden en fabrilsk OB-keeper kom løbende ud efter den bold, han lige havde kastet. 

Og med ti minutter igen fuldendte han sit usikre udtryk, da han afgjorde kampen til Vejles fordel. Misorienteret mister han bolden i eget felt, og sætter målet til 2-1 op for Vejle. Det er ikke juleaften endnu, men Bjørn Paulsen var en gave til Vejle her til aften, der tog imod den med åbne arme og hentede deres første sejr i sæsonen. 

Kampens detalje
Her ville det være oplagt at vælge Tobias Lauritsens flotte mål, der sparkede Vejle i gang. Men i stedet vælger vi at zoome ind på en mindre – men lækker – detalje fra Rami Al Hajj. I midten af første halvleg modtager han en svær bold i knæhøjde, som de fleste spillere vil tage et dårligt first-touch på. I stedet tager han den kælent til sig, og giver sig til at jonglere, mens et par Vejle-spillerne prøver at tage bolden fra ham – og til sidst må lave frispark.





LIVE: Nye meldinger om Jürgen Klopp




TOPNYHED

Heftigt skænderi – nu reagerer FC København

I chok over Manchester United

Skræmmende Chido Obi-scener

‘Han tisser isterninger’

– Han har smidt 100 millioner kroner ud ad vinduet

Her lander kampprogrammet for slutspillet

Dansker hyldes for sin form – her er prisen



INTERVIEW

Ekspert: ‘Det vil overgå FCKs katastrofesæson’

Nu er Dreyer historisk

631 millioner kroner

Fravalgte det danske landshold: Nu forklarer han

Bo Henriksen lander TV-job

Ikke sket siden Michael Laudrup var træner

Voldsomt: Dansker laver vanvittigt hattrick

Alle jubler over FCK-nedtur – en dødbringende duo



EKSKLUSIVT

Kæmpe scoop: Superliga-vinder til dansk klub

Neestrup-fyring? ‘Grunden har aldrig været større’

Flemming Povlsen stjæler overskrifter i udlandet

Simpelthen en genistreg, ‘CV’!

Medier revser Real Madrid-træner

Noah Nartey på landsholdet? Nu svarer Riemer

Casper Ankergren lander job i kæmpeklub

Grundspillets hold i Superligaen 25/26

Steve Cooper med iskoldt svar om FCK-fiasko 

Randers-træner er slet ikke i tvivl om Neestrup

André Rømer om FCK-fans: ‘Respektløst!’



NYHEDER

Tøfting revser Superligaklub: ‘For nonchalant!’

Chokfyring af Jürgen Klopp? Nu reagerer Red Bull

Hvad har du gang i, Tonni Adamsen?

Hasteindkaldt til ‘krisemøde’

Efter angreb: Sår tvivl om VM-deltagelse

FCK-katastrofe trækker overskrifter i udlandet

Jakob Poulsen hylder ‘vanvittig’ Superliga-stjerne

Rystet Gravesen: Alle pile peger på ham!

Supercomputer: De rykker ud af Superligaen

‘Det er tæt på uforklarligt’

Jagtet af Brøndby – nu kan han hentes gratis

Rundens hold i Superligaen – 22. runde

Slap Brøndby-spids billigt? Her er ekspertens svar

Bekymret for FCK-spiller: Alarmklokkerne ringer

Fremhæver Superliga-profiler: Dem kigger jeg på

Fuld opbakning til Jacob Neestrup

Voldsomt interview: Her er Neestrups svar

Gulddrøm lever fortsat hos Real Madrid-træner

Whites afliver Black Cats i Leeds

Hooligans invaderer banen i svensk pokalkamp

Dansk drømmehug i Serie A

Tottenham straffes for nazihilsner

VM-billetter på vild himmelflugt

FC Midtjylland med politianmeldelse

‘Vi kiggede os selv i spejlet’

Superliga-boss slår fast: Ændrer ikke på det

Se Guardiolas City-stjerner – køb billetter her

Rødt kort til Brøndby? ‘Kan man ikke diskutere’