Tipsbladets dom: Røg han i Kevin Diks’ sorte bog?

Tipsbladet zoomer ind på lørdagskampen i Superligaen mellem FC København og Vejle Boldklub.



FC København – Vejle Boldklub 2-1 (0-0)

0-1 German Onugkha (66.)

1-1 Elias Achouri (70.)

2-1 Mohamed Elyounoussi (82.)

Kampens bedste:

FC København:
Alt for mange FC København-spillere leverede for dårligt, men der var også lyspunkter. Christan Sørensen noterede sig for et flot indhop efter Birger Melings skade, og det samme gjorde Elias Achouri, da han kom på banen, mens Rasmus Falk, der har været én af Superligaens bedste spillere i denne sæson, viste tænder i anden halvleg, hvor han var ophavsmand til gode sekvenser i offensiven.

Vejle Boldklub
U21-landsholdets anfører spiller for Vejle – i hvert fald ham der var det senest – og Oliver Provstgaard er Vejles helt store profil. Midtstopperen viste klassen i Parken, hvor det bestemt ikke er utænkeligt, at han en dag skal spille for A-landsholdet. Oliver Provstgaard var stærk i duellerne, og så er han en habil spiller med fødderne, hvilket absolut ikke er en metervare i Vejles defensiv. I den modsatte ende leverede også målscorer German Onugkha en fortrinlig indsats, mens Nathan Trott havde flere gode redninger i målet.

Kampens værste:
Roony Bardghji er en fremragende indhopper – og en knap så god starter. Det svenske stortalent indledte opgøret på banen, men blev flået ud allerede i pausen af Jacob Neestrup efter en tandløs indsats på det drivvåde græstæppe. Roony Bardghji kommer næppe til at starte inde på tirsdag på Old Trafford.

Det gør Mohamed Elyounoussi helt sikkert, men FCK-stjernen fortjener også en bemærkning, for rollen som matchvinder frikender ikke nordmanden. Den, der har evnerne, har også pligten, og derfor kan man med rette have store forventninger til Mohamed Elyounoussi, men dem levede offensivspilleren med 79 Premier League-kampe på CV’et ikke op til.

“Moi”, som han kaldes for nemhedens skyld, scorede det afgørende mål, og indrømmet, det hjælper jo en hel del på den samlede bedømmelse, men han var usynlig i meget lange perioder af opgøret, og det må en spiller som Elyounoussi aldrig være i det omfang, når modstanderen er Vejle i Parken. 

Kampens detalje:
Gamle AGF-hardhittere som John Stampe og Stig Tøfting havde det, de kaldte “den sorte bog”, som i al sin enkelthed gik ud på, at svinestreger skulle hævnes – og gerne med kviklånsrente. Hvis Kevin Diks fører samme system, blev der uden tvivl føjet ét navn til listen denne lørdag – Musa Juwara.

Opgøret var kun få minutter gammel, da Vejle-spilleren sendte Diks i græsset med en benhård tackling, og et kvarter senere var det så Juwara, der sank til jorden – ramt af en albue i ansigtet af Kevin Diks. Ingen af de to forseelser kostede et gult kort, så mere dramatisk var det heller ikke, men var det Kevin Diks’ sorte bog, der blev åbnet i Parken? 





INTERVIEW

‘Min tid i FC København var helt perfekt’

Laudrup advarer træner: ‘Skal han overleve så…’

Verdensstjerne roser Højlund

Vanvidskamp! Han viste glimt af verdenstoppen

– Jeg knækkede mig og fik piller inden kampen

FCK: – Vi har truffet store, tunge beslutninger

Kasper Dolberg i choktransfer?

Afslører detaljer fra skæbnemøde med Neestrup



Odds og spilforslag til søndagens portugisiske Primeira-kamp mellem Sporting og Arouca NYHEDER

Mourinho gør nar af Hjulmands TV 2-interview

Hårdt ramt – nu deler United video af Dorgu

Jakob Poulsen med dyster melding

Simeone fatter det ikke

AGF-stjerne drømmer om stort skifte

Av, Silkeborg! – Det dårligste i SL-historien

Gravesen: Sker dét, rykker FCK ud af Superligaen!

FC Nordsjælland – Brøndby IF

Roser Superliga-træners søn

29 år: Tidl. Superliga-stjerne klubløs på 8. måned



NYHEDER

Brøndby-lejesvend amok – stjæler overskrifterne

Blandt dette årtusindes bedste

Viborg FF – AGF

Afslører særlig Thomas Frank-detalje

Endeligt tilbage – ‘Måske det værste år i mit liv’

I tvivl om Bo Svenssons FCK

Tullberg ikke i tvivl: ‘Vi tabte kampen på…’

‘Min tid i FC København var helt perfekt’

Vild kamp: Hjulmands tropper dræber dansker-fest

Langer ud efter Superliga-stjerne

OB – FC Fredericia



KOMMENTAR

Kæmpe fiasko: Selvfølgelig er Riemer fyringstruet

Fælder hård dom: ‘Alt for mange problemer’

Vejle Boldklub – Randers FC

Tullberg uenig med TV 2-ekspert

‘Næsten det mest AGF’ske scenarie’

Målamok i udlandet: ‘Kent Nielsen lærte mig meget’

– Nu har Riemers hold et helt andet ry i verden

Midtjylland-stjerne kalder det ‘barnligt’

Hvad f….. sker der Tullberg?

Dansk topscorer jubler over monstertransfer

Daka kan gøre det onde ved Onsdagsklubben

FCK slagter Silkeborg i Bo Svenssons drømmedebut

‘FCK’s vigtigste kamp i mange, mange år’

FC København – Silkeborg IF

Sender besked til Superliga-boss: Sker til sommer

Roser konkurrent: ‘Han er en fantastisk mand’

Barcelona tager vigtig sejr i guldkampen

‘Der er ingen undskyldninger’

Hammers kan slå impotente Whites

Junker med vanvittig statistik: ‘Bekymrende’

Dansk profil om voldsom skade: ‘Var et helvede’

AaB i vildt comeback

Kæmpe forløsning: FCM-stjerne er tilbage

Delaney: Tiden er ikke den rette til det

Stort internationalt medie sætter fokus på FCM