FC København – Vejle Boldklub 2-1 (0-0)
0-1 German Onugkha (66.)
1-1 Elias Achouri (70.)
2-1 Mohamed Elyounoussi (82.)
Kampens bedste:
FC København:
Alt for mange FC København-spillere leverede for dårligt, men der var også lyspunkter. Christan Sørensen noterede sig for et flot indhop efter Birger Melings skade, og det samme gjorde Elias Achouri, da han kom på banen, mens Rasmus Falk, der har været én af Superligaens bedste spillere i denne sæson, viste tænder i anden halvleg, hvor han var ophavsmand til gode sekvenser i offensiven.
Vejle Boldklub
U21-landsholdets anfører spiller for Vejle – i hvert fald ham der var det senest – og Oliver Provstgaard er Vejles helt store profil. Midtstopperen viste klassen i Parken, hvor det bestemt ikke er utænkeligt, at han en dag skal spille for A-landsholdet. Oliver Provstgaard var stærk i duellerne, og så er han en habil spiller med fødderne, hvilket absolut ikke er en metervare i Vejles defensiv. I den modsatte ende leverede også målscorer German Onugkha en fortrinlig indsats, mens Nathan Trott havde flere gode redninger i målet.
Kampens værste:
Roony Bardghji er en fremragende indhopper – og en knap så god starter. Det svenske stortalent indledte opgøret på banen, men blev flået ud allerede i pausen af Jacob Neestrup efter en tandløs indsats på det drivvåde græstæppe. Roony Bardghji kommer næppe til at starte inde på tirsdag på Old Trafford.
Det gør Mohamed Elyounoussi helt sikkert, men FCK-stjernen fortjener også en bemærkning, for rollen som matchvinder frikender ikke nordmanden. Den, der har evnerne, har også pligten, og derfor kan man med rette have store forventninger til Mohamed Elyounoussi, men dem levede offensivspilleren med 79 Premier League-kampe på CV’et ikke op til.
“Moi”, som han kaldes for nemhedens skyld, scorede det afgørende mål, og indrømmet, det hjælper jo en hel del på den samlede bedømmelse, men han var usynlig i meget lange perioder af opgøret, og det må en spiller som Elyounoussi aldrig være i det omfang, når modstanderen er Vejle i Parken.
Kampens detalje:
Gamle AGF-hardhittere som John Stampe og Stig Tøfting havde det, de kaldte “den sorte bog”, som i al sin enkelthed gik ud på, at svinestreger skulle hævnes – og gerne med kviklånsrente. Hvis Kevin Diks fører samme system, blev der uden tvivl føjet ét navn til listen denne lørdag – Musa Juwara.
Opgøret var kun få minutter gammel, da Vejle-spilleren sendte Diks i græsset med en benhård tackling, og et kvarter senere var det så Juwara, der sank til jorden – ramt af en albue i ansigtet af Kevin Diks. Ingen af de to forseelser kostede et gult kort, så mere dramatisk var det heller ikke, men var det Kevin Diks’ sorte bog, der blev åbnet i Parken?
LIVE
VM-LIVE: Skotlands stjerne kan misse første opgør
EKSKLUSIVT
Afsløring: Panathinaikos henter Casper Ankergren
TOPNYHED
Jubler over dansk transfer: ‘Vi kan se et boom’
MEDIE
Hjulmand enig med storklub – her er millionlønnen
NYHEDER
Han tager hjem fra VM
LIGE NU
Nu melder Christian Eriksen ud
EKSKLUSIVT
Han elsker Brøndby – vil gerne tilbage til Danmark
MEDIE
Robert Skov meldes færdig – SL-transfer undervejs?
TIPSBLADET SPECIAL Her er 7 bud på Thomas Nørgaards afløser
MEDIE
FC Midtjylland jagter Paris Saint-Germain-bomber
Ny Brøndby-stjerne? Stjæler overskrifterne
TRANSFER
Brøndby henter Alexander Drexel
TOPNYHED
Lothar Matthäus med chokerende bud på VM-vinder
EKSKLUSIVT Afsløring: Bombe – Real Madrid overvejer Yirenkyi
TOPNYHED
Rasmus Højlund: De må gerne ryge tidligt ud af VM
TOPNYHED
‘En snackbar i fodboldsko’: Undskylder til dansker
OPTAKT
Brasilien – Marokko
TOPNYHED
‘Christian Eriksen havde advaret os’
NYHEDER
Thomas Frank overrasker: De vinder VM
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
EKSKLUSIVT
Dansk træner fyret: ‘Åben for Danmark og udlandet’
TOPNYHED
På vej til Danmark: Stort medie døber ham “juvel”
TOPNYHED
Horsens-oprykning sender million til Rumænien
NYHEDER
Efter skandaløse scener: Brøndby-fan sigtet
TOPNYHED
Brøndby-boss forklarer Ambæk-afvisning
INTERVIEW
Helt vildt: Har taget Morten Bruun 15 timer
TRANSFER
FC Barcelona køber VM-angriber – her er prisen
Bendtner i chok: Det er helt sindssygt!
STORT INTERVIEW
Thomas Nørgaard fremlægger sin Brøndby-plan
INTERVIEW
Brøndby-chef reagerer på Christian Nørgaard
OPTAKT
Optakt: Canada – Bosnien-Hercegovina
NYHEDER
Stort medie fremhæver SL-stjerner: ‘Køb dem før..’
FANKLUBBEN Det har været en elendig sæson
EKSKLUSIVT
Nu kan tidligere Brøndby-stjerne hentes gratis
MEDIE
