Viborg FF – FC Midtjylland 2-2 (0-0)
0-1 Cho Gue-sung (52.)
1-1 Serginho (56.)
1-2 Franculino Dju (76.)
2-2 Zan Zaletel (84.)
Kampens bedste:
Viborg FF:
Det var ikke blevet til den store oplevelse med Said i første halvleg, og derfor blev Serginho sat ind i stedet, og tak for det, Jacob Friis. Det indhop betød nemlig, at han godt ti minutter efter diskede han op med et mål, som normalt hører meget større ligaer til.
Derudover var der en række gode situationer fra hans side som blandt andet indlægget til 2-2, og det er svært at pege på, hvad han skulle gøre bedre, hvis han ikke har spillet sig til en startplads for VFF'erne i næste runde.
FC Midtjylland:
Det var indhoppernes kamp, da Franculino gjorde sig særdeles godt bemærket med sin scoring til 2-1 for FCM. Derudover var det en kamp, hvor flere af spillerne i perioder var godt kørende. Blandt andet Armin Gigovic, som dog kom til at læne sig så meget op ad et rødt kort, at Thomasberg måtte tage ham ud.
Simsir havde også en god kamp med lækre driblinger, men det var sydkoreanske Cho der viste sig bedst frem med både sit mål og andre gode takter, som er lovende i forhold til, når han falder helt til blandt sine nye holdkammerater, der i høj grad er ligeså nye i klubben som ham.
Kampens værste:
Det gjorde næsten ondt at se på, hvordan Srdjan Kuzmic klarede sig igennem første halvleg, og selvom han spillede sig lidt mere op i anden halvleg, så er det vildt, at han ikke blev taget ud, fordi han må have været helt rundtosset efter at have spillet overfor særligt Simsir. Fejlen fra Anyembe, som førte til 2-1-målet var også en katastrofe, men samlet var Kuzmic' kamp værre.
Kampens detalje:
Det mål til 1-1 var helt uovertruffen. Det er sådan et, hvor man kan se, hvordan fodbold bliver kunst. Målet kan ses i videoen øverst i artiklen.
LIVE
LIVE: Får vanvittig hård straf
TOPNYHED
Per Frimann spår dansk sportsdirektør på vej væk
NYHEDER
Arsenal vinder Premier League
NYHEDER
Dato for ny Brøndby-boss sat – er han favorit?
EKSKLUSIVT
Pione Sisto færdig efter stor skuffelse
EKSKLUSIVT
Afsløring: Nordsjælland-assistent lander stort job
MEDIE
Dansker pryder forsiden – jagtes af storklub
NYHEDER
Bekræfter: ‘Jeg har et tilbud fra AGF’
Skylder FCM millioner – kan få store konsekvenser
EKSKLUSIVT
Afsløring: De er færdige i Randers
NYHEDER
Napoli-chok på vej
Alonso renser ud – dødsstød for dansker?
TRANSFER
FCM jagter dansk stjerne: Ville være et scoop
STORT INTERVIEW Aral Simsir i kæmpe kærlighedserklæring
INTERVIEW
Thomas Delaney teaser
TOPNYHED
Rørende afsked – nu vil han hjem til Danmark
EKSKLUSIVT
Han var en ‘gulddreng’: Nu er der ridser i lakken
NYHEDER
Guardiola stopper – han skal erstatte ham
TRANSFER
FCK og FCM vil have AGF-stjerne
EKSKLUSIVT Afsløring: Brøndby arbejder på aftale med stjerne
INTERVIEW
Bo Svensson: ‘Økonomisk måske ikke så fornuftigt’
EKSKLUSIVT
Munashe Garananga på vej tilbage til FCK
EKSKLUSIVT
Dansk klub vil ‘rigtig gerne’ beholde AGF’er
INTERVIEW
Fik FC Københavns gruppechat til at eksplodere
Snart sker det
MEDIE
Lyon forhandler med dansk profil
MEDIE
AGF jagter hollandsk talent
MEDIE
Vil hente FC Midtjylland-profil
EKSKLUSIVT
Salzburg på banen: Her er spillet om Mike Tullberg
TRANSFER
I dialog med FCK: Her er hans vilde genistreger
Fortryder FC Barcelona-transfer
INTERVIEW
Nicolai Poulsen: Han ender et langt større sted!
TIPSBLADET SPECIAL Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League
OPTAKT
Bayern – Stuttgart