FC Midtjylland – Lyngby Boldklub 2-1 (1-1)
1-0 Dario Osorio (10.)
1-1 Andri Gudjohnsen (23.)
2-1 Adam Gabriel (47.)
Kampens bedste:
FC Midtjylland:
Det er klart, at det er svært at komme udenom en spiller, der både disker op med en assist og sejrsmålet. Det gjorde Adam Gabriel, som havde taget pladsen på højrebacken til kampen i stedet for anfører Henrik Dalsgaard. Der findes nok ingen bedre måde at tage pladsen fra en anfører på, og det bliver nok svært for Thomasberg at se bort fra Gabriel i den kommende tid.
Særligt med tanke på, at Dalsgaard heller ikke har haft det for nemt på det seneste. Det er dog af positive grunde for Gabriel, at han kan tage pladsen fremover. Og med den målfarlighed har FCM igen en tjekkisk back, der kan score, ligesom da man havde Filip Novak på holdet.
Derudover var Martin Fraisls sene af afgørende redning i overtiden noget, som må have givet sved på banen for FCM-folkene.
Lyngby Boldklub:
Det var ikke meget, Lyngby havde i løbet af kampen, hvor meget af tiden gik med at forsvare sig. Dog var det længere fremme på banen, at den mest iøjenfaldende spiller var at finde for dem.
Når der skulle ske noget, så var det nemlig Frederik Gytkjær, det ofte gik igennem. Hans arbejde ved 1-1-scoringen er sådan set nok, men der var også mere fra ham i løbet af kampen, hvor FCM'erne dog fik bedre styr på ham.
Endelig skal Gylfi Sigurdsson også nævnes for sin start-debut for Lyngby, men der er stadig lang vej til Premier League-dagenes niveau. Viste dog sin sparketeknik frem et par gange, hvor midtjyderne kunne ånde lettet op efterfølgende.
Kampens værste:
Det går bare ikke, at man kommer ud i sådan en situation, som Ingi Ingason kom i første halvleg, hvor Lynbgy fik scoret til 1-1. Det kan til nøds forstås, hvis det er en ung spiller uden den store erfaring, men en landsholdsspiller med den baggrund er det bare ikke i orden, at han kommer på ydersiden af Gytkjær i stedet for indersiden af ham.
Måske havde landsmanden Freyr Alexandersson på Lyngby-bænken luret en svaghed hos Ingason. Han var også i slutningen af kampen i forening med Dalsgaard ved at være skyldig i endnu et Lyngby-mål.
Kampens detalje:
André Rømer var ikke med for FCM, da de mødte Lyngby i begyndelsen af sæsonen, men for første gang i flere sæsoner kunne han møde brormand Marcel Rømer – og det endte med, at André nok får det sjovest til den næste familiesammenkomst.
TRANSFER
Lukas Podolski: Brøndby-stjerne er godt betalt
TOPNYHED
Han er ny cheftræner for Real Madrid
TRANSFER
På vej til Superligaen? Har vild målnæse
TOPNYHED
Thomas Frank langer ud efter sin tidligere stjerne
TOPNYHED
Mavepuster – stor nedtur for Brøndby-spiller
MEDIE
Transferdrama: Afslører nye detaljer om millionbud
TOPNYHED
Mohamed Daramy vender tilbage
AVIS
På vej væk? Højbjerg meldes frustreret
MEDIE
Se her, Brøndby: ‘Den største overraskelse’
INTERVIEW
Ny Brøndby-spiller har allerede imponeret Cooper
EKSKLUSIVT
Kæmpetransfer i fare: Reddet af sekretæren
TOPNYHED
Tysk avis kalder Superliga-transfer “enestående”
NYHEDER
Liverpool vinder trods gigantisk brøler
TOPNYHED
Alonso-bombe: ‘Har helt sikkert haft betydning’
TOPNYHED
FCK-stjerne i opråb: ‘Vil ikke være tavs om det’
NYHEDER
Frendrup scorer for første gang i et år
MEDIE
Stort FCK-bud – nu kæmper ærkerivaler om dansker
Mareridt for FC Augsburg
TOPNYHED
Medier fælder dom over Dorgu efter nedtur
Steve Cooper giver ingen fribilletter
NYHEDER
Alle Superligaklubber gør det – undtagen Silkeborg
Her kan du se lodtrækningen til FA Cup
TOPNYHED
Ros til Christian Nørgaard efter sjælden chance
STORT INTERVIEW
Interview i Brøndby: ‘Vi er meget forskellige’
EKSKLUSIVT
Afsløring: FC Nordsjælland henter nyt kæmpetalent
EKSKLUSIVT
Afsløring: Jagter dansk angriber – koster kassen
FCK-boss kan snart præsentere noget
EKSKLUSIVT
Missede Eriksen: ‘En kæmpe katastrofe’
MEDIE
Pione Sisto giver ikke en krone i rabat
TOPNYHED
Klar besked til FCK: ‘Vi har ikke råd til ham’
TRANSFER
Meldes på vej mod nyt skifte
MEDIE
Zanka meldes færdig i LA Galaxy
MEDIE
Afviser utroligt tilbud
HELT VILDT
Afsløring: Præsenterer dansker meget snart
TOPNYHED
Medie: Har Benjamin Tahirovic på blokken
INTERVIEW
Brøndby i dialog med profil: Han bliver dyr
AVIS
Mesterklub viser interesse for AGF-flop
EKSKLUSIVT
Afsløring: Steve Cooper skrotter to profiler
NYHEDER
Superliga-anfører forlænger – får lang kontrakt
TIPSBLADET SPECIAL
Farzams Fanzone: ‘De kan ryge for gode penge’
TOPNYHED
Xabi Alonso stopper i Real Madrid
FC København-boss i smuttur
Køb billetter til Barcelona i La Liga og CL
TRANSFER
Tidligere Superliga-profil i klubskifte
INTERVIEW
Fra den ene dag til den anden ændrede det sig
Ekene Chukwuani imponerer i Monaco
TOPNYHED
Kalder transfervarm dansker Steven Gerrard-klon
TRANSFER
Afviser millionbud fra Brøndby
NYHEDER
Rådførte sig hos Kamil Grabara
DAGENS SPILFORSLAG