Tipsbladets dom: Sikke nogle brag i Brøndby

Tipsbladet.dk zoomer ind på opgøret mellem Brøndby IF og OB.



Brøndby IF – OB 1-2 (0-0)

1-0 Nicolai Vallys (55.)
1-1 Alasana Manneh (63.)
1-2 Baskhim Kadrii (90+5.)

Kampens bedste:

Brøndby IF:

Det var ikke, fordi det vrimlede med stærke Brøndby-præstationer. Især sine offensive spillere ville Jesper Sørensen nok have ønsket, at han kunne sætte mere i scene. Det skal der findes en løsning på.

Men det fandt man altså ikke søndag aften, og i stedet var det en spiller som Blas Riveros, der var blandt de bedste for værterne. Han havde godt styr på fynboernes venstreside og kom til utallige indlæg i den anden ende – oftest med stor kvalitet. Flere gange satte han i hvert fald sin wingback-kollega Daniel Wass op til gode muligheder.

Nicolai Vallys var også et lille offensivt lyspunkt, om end man har set bedre præstationer fra den tidligere Silkeborg-profil.

OB:

Det er en spændende back, OB har hentet i hollandske Leeroy Owusu. Det giver også meget god mening, når han har spillet næsten 100 kampe i den hollandske Æresdivision. Det vidner om kvalitet.

26-årige Owusu havde godt styr på Mathias Kvistgaarden, der ellers har været i fremragende form i en længere periode. Det var meget lidt, man så til Brøndby-profilen, og det kan Andreas Alm især takke Owusu for.

Højrebacken bidrog også længere fremme i banen i enkelte situationer.

Kampens værste:

Franco Tongya har i enkelte glimt vist sin individuelle kvalitet og et fornuftigt potentiale i OB, hvorfor han også er blevet rygtet til den italienske Serie B denne sommer, men her til aften så man ingenting til kantspilleren.

Han lykkedes overhovedet ikke, når han forsøgte at udfordre Brøndby-forsvaret, og gang på gang løb mulighederne ud i ingenting, når Tongya havde bolden.

For Brøndby så man som tidligere nævnt usædvanligt lidt til Mathias Kvistgaarden, der havde en af sine dårligste kampe i en længere periode. Jesper Sørensen må håbe, han er tilbage i topform næste weekend mod FC Nordsjælland, der så stærke ud i sæsonpremieren mod Viborg.

Som i åbningskampen mod Silkeborg var flere i Brøndby-defensiven heller ikke prangende. Hverken Henrik Heggheim, Frederik Alves Ibsen eller Rasmus Lauritsen formåede at imponere.

Kampens detalje:

Sikke et brag på Brøndby Stadion af Alasana Manneh. Thomas Mikkelsen kan muligvis klandres for at stå forkert i målet ved OB-spillerens frisparksmål, men der kan ikke sættes spørgsmålstegn ved, at Manneh sendte en voldsom raket afsted.

Selv hvis Mikkelsen havde stået anderledes i målet, er det ikke sikkert, han havde reddet et missil som dette.

Helt så voldsomt fart havde Bashkim Kadriis dramatiske 2-1-mål ikke, men det var stadig et brag af en afslutning, og scoringen må være noget af en forløsning for den offensive OB-spiller, der ikke har været en nøglefigur på Fyn længe.

1-0-scoringen af Nicolai Vallys kan også nævnes i denne forbindelse. Brøndby-spilleren lavede en flot førsteberøring under pres i OB-feltet og sendte i nærmest samme bevægelse bolden over i det lange hjørne. Høj, teknisk kvalitet.





Afslører tæt venskab med tidligere Brøndby-stjerne




LIVE

TransferLIVE: Har forladt Brøndbys træningslejr

Medie: Derfor er Thomas Frank ikke blevet fyret

Dansk choktransfer: ‘Det sygeste salg!’

Daniel Wass overrasker i hitserie på DR

Reagerer på bombe: ‘Den her verden er vanvittig’

Kasper Fisker tilbage i Brøndby IF

Stor dansk transfer: ‘Jeg talte med Laudrup’



Tipsbladets transfershow: Her er den nye vært

AGF i milliontransfer? Kan blive rekorddyr 

Verdensstjernes søn landet i København

Hylder Højlund – dybt imponeret inden brag

I svime over Superliga-transfer: Fantastisk, OB!

Officielt: Her er Viktor Claessons næste klub



TRANSFER

Lukas Podolski: Brøndby-stjerne er godt betalt

AGF’er vild med FCM-profil: Han er latterligt god

Vil hente megastjerne og italiensk cheftræner

Afsløring: Nicolai Larsen tilbudt kæmpe lønnedgang

Lægetjek i dag – OB henter landsholdsspiller

Gidsel fik klar besked: ‘Stop det!’



TIPSBLADET SPECIAL

Overblik: Her er Superligaens vintertransfers 2026

Superliga-boss flirter med Albert Grønbæk

Vil undgå Bendtner-stunt

“Transferbombe”: De har opgivet Mathias Jørgensen

Mads Hermansen fremhæver ond ånd fra FC København

Farzams Fanzone: Jeg følger med i disse to til FCK

Afsløring: FC København ophæver med Yoram Zague

Drama i Real Madrid: Nu tordner stjernespiller

– Vi er pressede

FCM-profil forventes at misse europæiske brag

Superliga-klubber lurer på FC Nordsjælland-spiller

Brøndby udsender opdatering om Jacob Ambæk

Spottet i lufthavnen – han er på vej til Danmark



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i vinterpausen

Afsløring: Lyon tæt på at købe Noah Nartey

‘Vi vil have meget mere, end Brøndby kan give’

Kæmpetransfer tæt på – tager til skandaleramt klub

Brøndby-transfer på vej? ‘Tror, det sker’

Topscorer færdig

Sportschef griner af penge-spørgsmål

Dansk stjerne var fuldstændig vanvittig at se på!

Kæmpe nedtur for Frank – ramt af nyt problem

På blokken i danskerklub

Klar besked: ‘Ellers er det ligegyldigt’

Angriber til Brøndby? Det er foruroligende

Hansi Flick sender smuk hilsen til Xabi Alonso

Sydfransk Galehus invaderer Vestens Athen

Jens Stage med smuk scoring i målfest

Farzams fanzone: ‘Der skal jo ske noget’

Afsløring: Villads Rasmussen tæt på Strømsgodset

Tipsbladet præsenterer nyt quiz-format

Afsløring: Andreas Skov Olsen på plads i Rangers

Vil have at politiet skal kunne lukke tribuner

Bizart nyt om Gidsels klubs stjålne trofæ

Superliga-klub kalder salg en ‘god økonomisk case’

Hooliganpakke behandles i Folketinget i dag