Brøndby IF – OB 1-2 (0-0)
1-0 Nicolai Vallys (55.)
1-1 Alasana Manneh (63.)
1-2 Baskhim Kadrii (90+5.)
Kampens bedste:
Brøndby IF:
Det var ikke, fordi det vrimlede med stærke Brøndby-præstationer. Især sine offensive spillere ville Jesper Sørensen nok have ønsket, at han kunne sætte mere i scene. Det skal der findes en løsning på.
Men det fandt man altså ikke søndag aften, og i stedet var det en spiller som Blas Riveros, der var blandt de bedste for værterne. Han havde godt styr på fynboernes venstreside og kom til utallige indlæg i den anden ende – oftest med stor kvalitet. Flere gange satte han i hvert fald sin wingback-kollega Daniel Wass op til gode muligheder.
Nicolai Vallys var også et lille offensivt lyspunkt, om end man har set bedre præstationer fra den tidligere Silkeborg-profil.
OB:
Det er en spændende back, OB har hentet i hollandske Leeroy Owusu. Det giver også meget god mening, når han har spillet næsten 100 kampe i den hollandske Æresdivision. Det vidner om kvalitet.
26-årige Owusu havde godt styr på Mathias Kvistgaarden, der ellers har været i fremragende form i en længere periode. Det var meget lidt, man så til Brøndby-profilen, og det kan Andreas Alm især takke Owusu for.
Højrebacken bidrog også længere fremme i banen i enkelte situationer.
Kampens værste:
Franco Tongya har i enkelte glimt vist sin individuelle kvalitet og et fornuftigt potentiale i OB, hvorfor han også er blevet rygtet til den italienske Serie B denne sommer, men her til aften så man ingenting til kantspilleren.
Han lykkedes overhovedet ikke, når han forsøgte at udfordre Brøndby-forsvaret, og gang på gang løb mulighederne ud i ingenting, når Tongya havde bolden.
For Brøndby så man som tidligere nævnt usædvanligt lidt til Mathias Kvistgaarden, der havde en af sine dårligste kampe i en længere periode. Jesper Sørensen må håbe, han er tilbage i topform næste weekend mod FC Nordsjælland, der så stærke ud i sæsonpremieren mod Viborg.
Som i åbningskampen mod Silkeborg var flere i Brøndby-defensiven heller ikke prangende. Hverken Henrik Heggheim, Frederik Alves Ibsen eller Rasmus Lauritsen formåede at imponere.
Kampens detalje:
Sikke et brag på Brøndby Stadion af Alasana Manneh. Thomas Mikkelsen kan muligvis klandres for at stå forkert i målet ved OB-spillerens frisparksmål, men der kan ikke sættes spørgsmålstegn ved, at Manneh sendte en voldsom raket afsted.
Selv hvis Mikkelsen havde stået anderledes i målet, er det ikke sikkert, han havde reddet et missil som dette.
Helt så voldsomt fart havde Bashkim Kadriis dramatiske 2-1-mål ikke, men det var stadig et brag af en afslutning, og scoringen må være noget af en forløsning for den offensive OB-spiller, der ikke har været en nøglefigur på Fyn længe.
1-0-scoringen af Nicolai Vallys kan også nævnes i denne forbindelse. Brøndby-spilleren lavede en flot førsteberøring under pres i OB-feltet og sendte i nærmest samme bevægelse bolden over i det lange hjørne. Høj, teknisk kvalitet.
INTERVIEW
Helt vilde tal: Er sket 185 gange
NYHEDER
Husker du Jesper Olsen? Her er han i dag
Chok i OB – siger op efter seks dage
NYHEDER
Wolfsburg fyrer sportsdirektør
EKSKLUSIVT
Prøvespiller i aktion mellem Brøndby og Kolding
TOPNYHED
Brøndby-stjerne skadet
EKSKLUSIVT
– Jeg har sagt det til alle omkring mig
MEDIE
Mikael Uhre-exit – nu knuser de transferrekord
TOPNYHED
Stor avis blæst bagover af Brøndby: Sensationelt!
Kæk FCK’er: ‘Har fået skæld ud’
Inden dansk skæbnekamp: – Forventningen stiger
TRANSFER
Gravesen til FCK: ‘Køb ham her omgående!’
INTERVIEW
Efter hård Zorniger-besked: ‘Nok min sidste kamp’
MEDIE
Tidligere Brøndby-træner til Wolfsburg?
EKSKLUSIVT
Angriber besøger FCM: ‘Han er stor’
EKSKLUSIVT
‘AC’ med spændende Brøndby-melding
TOPNYHED
Jonas Wind retur til FCK? Nu svarer han
TOPNYHED
Dommerchef: ‘Højlund skulle have fået rødt kort’
TIPSBLADET SPECIAL
Transferguf i Superligaen: Snart er de alle gratis
INTERVIEW
Jens Stage med overraskende transfer-melding
NYHEDER
I dag er en kæmpe mærkedag for Danmarks landshold
AVIS
Stort medie: Harry Kane er deres førsteprioritet
NYHEDER
Kæmpeklub jagter Højbjerg
MEDIE
Nye detaljer: Revsede stjerne foran holdkammerater
TOPNYHED
Klar bøn: ‘Hvis Steinlein ser med…’
NYHEDER
Har ventet 25 år: ‘Vi har knækket koden’
INTERVIEW
Mathias “Zanka” Jørgensen skal hjem til København
Har flere gange skældt Horsens-profiler ud
TOPNYHED
Gravesen kommer med ‘kæmpe advarsel’ til FCK
Åh nej: Storspillende dansker er ude i flere uger
Jonas Vingegaard kan vinde stor pris
MEDIE
Storklub vil hente gratis Robert Lewandowski
TOPNYHED
Skotland holder vejret – nu er der nyt om profil
EKSKLUSIVT
‘AC’ storroser dansk komet: ‘Det er utroligt’
MEDIE
Jages af giganter – nu deaktiveres særlig klausul
TRANSFER
Rådede Manchester United: Hent ham i FCK!
Her afgøres Kasper Schmeichels fremtid
TOPNYHED
Dansk stjerne kommer med gave til Philip Billing
Kæmpestjerne angrer
EKSKLUSIVT
Afsløring: Tobias Thomsen skifter til HB Køge
NYHEDER
Er det Chido Obis store chance?
EKSKLUSIVT
Takkede nej til Superliga-klubber
DAGENS SPILFORSLAG
Tricolorii driller Gli Azzurri
Superligaboss om FCK: Pas på med det
INTERVIEW
‘Svær situation’: Fyret kort efter dansk transfer
Pernille Harder med perlemål
TOPNYHED
Yussuf Poulsen skadet – Riemer indkalder afløser
Tuchel ser ingen plads til engelske eksperimenter
STORT INTERVIEW
Begrænset spilletid: ‘Det giver god mening’
TOPNYHED