Brøndby IF – OB 1-2 (0-0)
1-0 Nicolai Vallys (55.)
1-1 Alasana Manneh (63.)
1-2 Baskhim Kadrii (90+5.)
Kampens bedste:
Brøndby IF:
Det var ikke, fordi det vrimlede med stærke Brøndby-præstationer. Især sine offensive spillere ville Jesper Sørensen nok have ønsket, at han kunne sætte mere i scene. Det skal der findes en løsning på.
Men det fandt man altså ikke søndag aften, og i stedet var det en spiller som Blas Riveros, der var blandt de bedste for værterne. Han havde godt styr på fynboernes venstreside og kom til utallige indlæg i den anden ende – oftest med stor kvalitet. Flere gange satte han i hvert fald sin wingback-kollega Daniel Wass op til gode muligheder.
Nicolai Vallys var også et lille offensivt lyspunkt, om end man har set bedre præstationer fra den tidligere Silkeborg-profil.
OB:
Det er en spændende back, OB har hentet i hollandske Leeroy Owusu. Det giver også meget god mening, når han har spillet næsten 100 kampe i den hollandske Æresdivision. Det vidner om kvalitet.
26-årige Owusu havde godt styr på Mathias Kvistgaarden, der ellers har været i fremragende form i en længere periode. Det var meget lidt, man så til Brøndby-profilen, og det kan Andreas Alm især takke Owusu for.
Højrebacken bidrog også længere fremme i banen i enkelte situationer.
Kampens værste:
Franco Tongya har i enkelte glimt vist sin individuelle kvalitet og et fornuftigt potentiale i OB, hvorfor han også er blevet rygtet til den italienske Serie B denne sommer, men her til aften så man ingenting til kantspilleren.
Han lykkedes overhovedet ikke, når han forsøgte at udfordre Brøndby-forsvaret, og gang på gang løb mulighederne ud i ingenting, når Tongya havde bolden.
For Brøndby så man som tidligere nævnt usædvanligt lidt til Mathias Kvistgaarden, der havde en af sine dårligste kampe i en længere periode. Jesper Sørensen må håbe, han er tilbage i topform næste weekend mod FC Nordsjælland, der så stærke ud i sæsonpremieren mod Viborg.
Som i åbningskampen mod Silkeborg var flere i Brøndby-defensiven heller ikke prangende. Hverken Henrik Heggheim, Frederik Alves Ibsen eller Rasmus Lauritsen formåede at imponere.
Kampens detalje:
Sikke et brag på Brøndby Stadion af Alasana Manneh. Thomas Mikkelsen kan muligvis klandres for at stå forkert i målet ved OB-spillerens frisparksmål, men der kan ikke sættes spørgsmålstegn ved, at Manneh sendte en voldsom raket afsted.
Selv hvis Mikkelsen havde stået anderledes i målet, er det ikke sikkert, han havde reddet et missil som dette.
Helt så voldsomt fart havde Bashkim Kadriis dramatiske 2-1-mål ikke, men det var stadig et brag af en afslutning, og scoringen må være noget af en forløsning for den offensive OB-spiller, der ikke har været en nøglefigur på Fyn længe.
1-0-scoringen af Nicolai Vallys kan også nævnes i denne forbindelse. Brøndby-spilleren lavede en flot førsteberøring under pres i OB-feltet og sendte i nærmest samme bevægelse bolden over i det lange hjørne. Høj, teknisk kvalitet.
MEDIE
Radiotavshed – stjerne er færdig i Real Madrid
TRANSFER
Solgt for 285 millioner
TOPNYHED
Frederik Birk bryder tavsheden
MEDIE
Storklub lurer på Mohamed Salah
MEDIE
Pione Sistos millionløn skaber problemer
EKSKLUSIVT
Afsløring: FC København binder stortalent
TOPNYHED
Ville gerne skifte tilbage: ‘Hørte ikke fra dem’
MEDIE
Spøger i kæmpeklub
EKSKLUSIVT
Afsløring: Chok – Kim Engstrøm siger op
MEDIE
Stjernetræner er ‘besat af Højbjerg’
TIPSBLADET SPECIAL
Topscorer sprudler – slår I til, Brøndby?
TIPSBLADET SPECIAL
Ciao, Enzo: Her er fem bud på en ny Chelsea-træner
FANKLUBBEN
Vi skal over 100 millioner, hvis han skal sælges!
MEDIE
Stjerne skifter ‘100 procent’ – dialog med Barca
EKSKLUSIVT
Afsløring: Dansk klub vil have Jimmy Brinksby
TOPNYHED
Medier fælder dom over Patrick Dorgu
TIPSBLADET SPECIAL
Her er Superligaens 5 bedste sportsdirektører
EKSKLUSIVT
Afsløring: Kenneth Høier ny cheftræner i Ishøj IF
TIPSBLADET SPECIAL
Her er 10 udlandsdanskere, der kan vende hjem
TOPNYHED
Adam Buksa: ‘Thomasberg var dybt chokeret’
TOPNYHED
Uwe Rösler i gang med opsigtsvækkende comeback
TIPSBLADET SPECIAL
Her er Tipsbladets drømmehold i Superligaen
EKSKLUSIVT
Kæmpe forløsning for FC København
MEDIE
Vil hente engelsk stjerne for næsen af Liverpool
TOPNYHED
Legende med hård kritik af Schmeichel efter fiasko
TIPSBLADET SPECIAL
Transferplanen: Tre spillere til FC København
TIPSBLADET SPECIAL
Her er syv Superliga-spillere, der skal oppe sig
NYHEDER
Liverpool skuffer stort mod oprykker
HELT VILDT
Ny dansk stjerne? Stjæler overskrifter i udlandet
EKSKLUSIVT
Afsløring: Viborg sælger Vester i rekordhandel
LIGE NU
Michael Gregoritsch tæt på Brøndby-exit
TOPNYHED
Dansk ekspert i chok: ‘Det er hovedløst’
AVIS
Mikkel Damsgaard et emne i storklub
HELT VILDT
Ståle Solbakken raser: Det er et galehus
TOPNYHED
Skrækmelding: Nyt mareridt for dansker
TOPNYHED
Mange stjerner kan frit forhandle med nye klubber
TOPNYHED
Michael Laudrup i kæmpe hyldest: Sikke et hold!
Mathias Jensen rygtet væk: Han har imponeret mig
MEDIE
På blokken i Brøndby – er han ny stjerne?
BIZART
Stjerner ekskluderet efter ‘skammelig præstation’
Superliga-comeback? Tidl. stjerner har udløb i ‘26
Dansker skuffet over manglende Fifa-svar
Nu er det officielt: Han er færdig i Chelsea
TOPNYHED
Chok i Chelsea – han er favorit til at overtage
Thomas Franks afløser har trodset dystre spådomme
AVIS
Bombe på vej – sker det i dag?
Årets mest læste – I elsker transfers!
Roberto Carlos akutopereret i hjertet
TRANSFER
Stort januarskifte? Fabrizio Romano med opdatering
TOPNYHED