Tipsbladet i Parken
FC København – Randers FC 1-1 (0-1)
0-1 Stephen Odey (45+5.)
1-1 Viktor Claesson (83.)
Kampens bedste:
FC København:
Det kan godt gå lidt op i hat og briller den sidste dag på arbejde, inden man går på tre ugers sommerferie. Den følelse kender de fleste, og det var lidt de vibrationer, FC København udsendte i sæsonens sidste kamp. FCK'erne så mere frem til at drikke øl, løfte pokalen og feste i Fælledparken end at spille mod Randers. Og det kan man jo egentlig godt sætte sig ind i.
Derfor hobede de gode præstationer sig heller ikke op på FC København-mandskabet, men Jordan Larsson viste igen gode takter, og mon ikke, at det kun er et spørgsmål om tid, før FCK køber ham? Også Kamil Grabara leverede en flot indsats.
Randers FC:
Gæsterne må have haft det som om, at de havde crashet en polterabend, de ikke var inviteret til. At køre 350 kilometer i bus for en kamp, hvor man ikke havde noget at spille for og uundgåeligt blot ville ende som statister i modstanderens guldfejring, kan ikke have været sindsoprivende. Et kollektivt skulderklap skal dog lyde til Randers FC for deres tålmodighed og den respekt, de udviste.
Inden kickoff måtte Randers-spillerne stå og se på, mens tre afskedsbuketter og to priser blev uddelt i FCK-lejren, få sekunder inde i opgøret var det tid til Zecas farvel og efter 13 minutter blev der kastet 15.000 badedyr op i luften, så kampen måtte afbrydes. At være Randers-spiller i Parken må have føltes lidt som at sidde helt alene i baren og se sin ven danse med en smuk kvinde, men kronjyderne tog det med oprejst pande.
Kampens værste:
Hvis der er noget, der hedder sjettedags-tømmermænd, var det nok det, Kevin Diks havde. Hollænderen så utrolig groggy ud og lavede et hav af fejl undervejs i kampen – han så heller ikke prangende ud ved Stephen Odeys 1-0-scoring, hvor han alt for let lod sig overrumple. Den præstation skal skylles ned.
Kampens detalje:
Det var en søndag med store smil og højt humør i hovedstaden, men hos mange FCK-fans var der også tårer i øjenkrogen. Guldfesten var nemlig også en afskedsfest. Der skulle siges farvel til Carlos Zeca, der de seneste seks år har erobret københavnske hjerter på stribe.
Kaptajnen gik fra borde på smukkeste vis og fik en afsked, der vel er uden sidestykke i Superligaens historie? Zeca var på ingen måde klar til at spille, han løb lige præcis nul meter under opvarmningen, men alligevel var han i startopstillingen og gav bolden op, inden han – med en tåre trillende ned ad kinden – blev udskiftet til klapsalver fra tilskuere, holdkammerater og sågar modspillere. Aldrig mere skal FCK-fansene se Zeca på banen i Parken, så de sørgede for at sende ham godt afsted. Nu skal Zeca hjem til familien – arbejdet i Danmark er udført.
Man taler meget om, at man skal huske at hylde sine helte – det huskede FC København-fansene!
TOPNYHED
Mourinho raser: Dansk stjerne er ‘urørlig’
TOPNYHED
Har hevet fat i Cooper: Ikke det jeg købte ind på
TOPNYHED
Solbakken slagter VM-lodtrækning: Et freak show
TOPNYHED
Tysk medie fælder hård Eriksen-dom
TRANSFER
Klubben konkurs: Dansk spiller tvunget til skifte
NYHEDER
Drømmekamp for Roony Bardghji i drama
EKSKLUSIVT
Afsløring: Her er prisen på Franculino Djú
TOPNYHED
Eriksen med elegant assist i vigtig Wolfsburg-sejr
NYHEDER
Tordner mod Liverpool: ‘Kastet under bussen!’
NYHEDER
Jesper Sørensen og co. taber til Messi
OPTAKT
Randers FC – AGF
EKSKLUSIVT
Farzam Abolhosseini med vild transfer-forudsigelse
TOPNYHED
Brutal besked til Thomas Frank inden skæbnekamp
TOPNYHED
Flere danske klubber ville have Nathan Trott
NYHEDER
Kæmpe triumf for Frank
AVIS
De er klar til at købe Mohamed Salah
EKSKLUSIVT
Rekordsalg: ‘Brøndby kan få dette beløb for ham’
NYHEDER
Jimmy Nielsen ansat som cheftræner i USA
OPTAKT
FC Nordsjælland – Silkeborg IF
NYHEDER
Harder scorer første Bundesliga-mål i ydmygelse
TOPNYHED
Trækker overskrifter i Sydkorea
NYHEDER
Skidt melding: Brøndby-stjerne syg
TOPNYHED
Danskerscoringerne væltede ind
INTERVIEW
Thomas Delaney: ‘Han er Peter Crouch med teknik’
TOPNYHED
Danmark skal spille mulige VM-kampe midt om natten
TOPNYHED
Ny assistenttræner på vej til AGF?
NYHEDER
Ny Liverpool-nedtur
TIPSBLADET SPECIAL
Her er fire bud på Bo Henriksens næste job
TOPNYHED
Vender tilbage til Randers – men skal væk igen
TOPNYHED
Tjek selv: Det ligner en dybt uretfærdig fyring
NYHEDER
Slagtes: ‘Det er bullshit – han ødelægger ham!’
LIGE NU
Brian Riemer jubler: Vi SKAL med
HELT VILDT
FCM-duo sætter vanvittig rekord
INTERVIEW
Steve Cooper: ‘Daniel Wass har det fint’
TOPNYHED
Voldsomt imponeret af Superliga-træner
INTERVIEW
FC København-stjerne spiller kamp 23. december
INTERVIEW
Brøndby-stjerne dybt uenig med Ståle
KOMMENTAR
Fortjent, Franculino – skift til denne klub!
TOPNYHED
Rigmand vild med FC København-aftale
TIPSBLADET SPECIAL
Slår AGF-darling: FCM-stjerne er Efterårets Profil
NYHEDER
Dansk bomber i tårevædet afsked
NYHEDER
Manchester City sejrer og bider Arsenal i halen
NYHEDER
Indskiftet argentiner sænker Arsenal i topbrag
NYHEDER
‘Vi ville ikke være overgearede jubelidioter’
MEDIE
Færdig i Sturm Graz? Skæbnemøde inden jul
NYHEDER
Er dybt forbløffet: ‘Det havde jeg aldrig troet’
DAGENS SPILFORSLAG
Mål i begge ender i Milano
TOPNYHED
Får Anis Ben Slimane en ny chance?
STORT INTERVIEW
FCM-sportschef: Ja, vi har taget særlige hensyn
HELT VILDT