Tipsbladet i Parken
FC København – Randers FC 1-1 (0-1)
0-1 Stephen Odey (45+5.)
1-1 Viktor Claesson (83.)
Kampens bedste:
FC København:
Det kan godt gå lidt op i hat og briller den sidste dag på arbejde, inden man går på tre ugers sommerferie. Den følelse kender de fleste, og det var lidt de vibrationer, FC København udsendte i sæsonens sidste kamp. FCK'erne så mere frem til at drikke øl, løfte pokalen og feste i Fælledparken end at spille mod Randers. Og det kan man jo egentlig godt sætte sig ind i.
Derfor hobede de gode præstationer sig heller ikke op på FC København-mandskabet, men Jordan Larsson viste igen gode takter, og mon ikke, at det kun er et spørgsmål om tid, før FCK køber ham? Også Kamil Grabara leverede en flot indsats.
Randers FC:
Gæsterne må have haft det som om, at de havde crashet en polterabend, de ikke var inviteret til. At køre 350 kilometer i bus for en kamp, hvor man ikke havde noget at spille for og uundgåeligt blot ville ende som statister i modstanderens guldfejring, kan ikke have været sindsoprivende. Et kollektivt skulderklap skal dog lyde til Randers FC for deres tålmodighed og den respekt, de udviste.
Inden kickoff måtte Randers-spillerne stå og se på, mens tre afskedsbuketter og to priser blev uddelt i FCK-lejren, få sekunder inde i opgøret var det tid til Zecas farvel og efter 13 minutter blev der kastet 15.000 badedyr op i luften, så kampen måtte afbrydes. At være Randers-spiller i Parken må have føltes lidt som at sidde helt alene i baren og se sin ven danse med en smuk kvinde, men kronjyderne tog det med oprejst pande.
Kampens værste:
Hvis der er noget, der hedder sjettedags-tømmermænd, var det nok det, Kevin Diks havde. Hollænderen så utrolig groggy ud og lavede et hav af fejl undervejs i kampen – han så heller ikke prangende ud ved Stephen Odeys 1-0-scoring, hvor han alt for let lod sig overrumple. Den præstation skal skylles ned.
Kampens detalje:
Det var en søndag med store smil og højt humør i hovedstaden, men hos mange FCK-fans var der også tårer i øjenkrogen. Guldfesten var nemlig også en afskedsfest. Der skulle siges farvel til Carlos Zeca, der de seneste seks år har erobret københavnske hjerter på stribe.
Kaptajnen gik fra borde på smukkeste vis og fik en afsked, der vel er uden sidestykke i Superligaens historie? Zeca var på ingen måde klar til at spille, han løb lige præcis nul meter under opvarmningen, men alligevel var han i startopstillingen og gav bolden op, inden han – med en tåre trillende ned ad kinden – blev udskiftet til klapsalver fra tilskuere, holdkammerater og sågar modspillere. Aldrig mere skal FCK-fansene se Zeca på banen i Parken, så de sørgede for at sende ham godt afsted. Nu skal Zeca hjem til familien – arbejdet i Danmark er udført.
Man taler meget om, at man skal huske at hylde sine helte – det huskede FC København-fansene!
INTERVIEW Topscorer kritiserer Silkeborg
DAGENS SPILFORSLAG
Gudinde og Gammel Dame i stillingskrig
TOPNYHED
‘Han skulle nok have holdt sin kæft’
EKSKLUSIVT
7 år i udlandet – vender hjem til Danmark
TOPNYHED
Bekræfter: Godt nyt for FC København
TOPNYHED
Hylder Nartey efter magisk debut
AVIS
‘Katastrofe’ for Bundesliga-klub: Dansk duo ude
TRANSFER Forbløffet over transfer: ‘Det er sindssygt’
AVIS
På vej væk? Her er prisen på rasende Ronaldo
AVIS
Skulle sprænge banken for dansk stjerne
Foto fra lufthavn – angriber på vej til Danmark
TRANSFER
– Han virker frustreret!
Man Utd-stjerne jubler over Maher Carrizos skifte
EKSKLUSIVT Riddersholm: ‘Tæt på et meget, meget stort job’
TOPNYHED
– Jeg tror de vinder Superligaen
MEDIE
Markant lønnedgang for Bo Henriksen?
Stjernetransfer på plads alligevel
TIPSBLADET SPECIAL
De 10 dyreste transfers i Superligaen i januar
MEDIE
Han er på vej væk fra AGF
TOPNYHED
Tottenham boykotter Viaplay
Brøndby og Genoa prøvede – glippede på målstregen
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i vinterpausen
Ny Superliga-stjerne? Skrev historie i sommer
NYHEDER
Her er Hjulmands hold blandt verdens bedste
TOPNYHED
Ikke imponeret over FCK’s nye spiller
NYHEDER
Hertha Berlin jubler over dansk transfer
TOPNYHED
Deadline-bombe i Brøndby? Her er stjernes løn
NYHEDER
Stor mystik om Patrick Pentz
TOPNYHED
Solgt til dansk klub: ‘Vi fik alle pengene hjem’
OPTAKT
Silkeborg IF – Viborg FF
EKSKLUSIVT
Bekræfter: Kæmpe Brøndby-handel afblæst
HELT VILDT
I chok over kæmpetransfer: ‘Latterligt, idioter!’
TOPNYHED
AC Horsens bekræfter trænerexit efter et halvt år
Se topholdet Arsenal – køb billetter her
OPTAKT
FC Nordsjælland – Sønderjyske
NYHEDER
Mads P. styrtet – kørt på hospitalet
NYHEDER
“Han skal være 3.000 gange bedre”
NYHEDER
Tæt på en falliterklæring, FCK
TRANSFER
U21-landsholdsanfører på vej til Superligaen
EKSKLUSIVT
Tre Randers-spillere kan være på vej væk
HELT VILDT
I svime over vilde Noah Nartey – ikke sket i 21 år
AFSLØRING
Lægetjek i dag – Silkeborg tæt på dansk profil
NYHEDER
– Det giver absolut ingen mening!
EKSKLUSIVT
Afsløring: Strømsgodset køber Sebastian Pingel
NYHEDER
‘De er tilbage’
TOPNYHED
N’Doye støtter Infantino: Drop Rusland-udelukkelse
NYHEDER
Ikke set i 30 år
NYHEDER
Hjulmand i sommerskifte? Her er prisen
EKSKLUSIVT
Afsløring: Her er Rezan Corlus nye klub
Ansigtsgenkendelse på næsten alle SL-stadioner
DAGENS SPILFORSLAG
Mål i Manchester
NYHEDER
“De havde det bedste transfervindue”
OPTAKT
Vejle Boldklub – FC Fredericia
EKSKLUSIVT