Tipsbladet i Parken
FC København – Randers FC 1-1 (0-1)
0-1 Stephen Odey (45+5.)
1-1 Viktor Claesson (83.)
Kampens bedste:
FC København:
Det kan godt gå lidt op i hat og briller den sidste dag på arbejde, inden man går på tre ugers sommerferie. Den følelse kender de fleste, og det var lidt de vibrationer, FC København udsendte i sæsonens sidste kamp. FCK'erne så mere frem til at drikke øl, løfte pokalen og feste i Fælledparken end at spille mod Randers. Og det kan man jo egentlig godt sætte sig ind i.
Derfor hobede de gode præstationer sig heller ikke op på FC København-mandskabet, men Jordan Larsson viste igen gode takter, og mon ikke, at det kun er et spørgsmål om tid, før FCK køber ham? Også Kamil Grabara leverede en flot indsats.
Randers FC:
Gæsterne må have haft det som om, at de havde crashet en polterabend, de ikke var inviteret til. At køre 350 kilometer i bus for en kamp, hvor man ikke havde noget at spille for og uundgåeligt blot ville ende som statister i modstanderens guldfejring, kan ikke have været sindsoprivende. Et kollektivt skulderklap skal dog lyde til Randers FC for deres tålmodighed og den respekt, de udviste.
Inden kickoff måtte Randers-spillerne stå og se på, mens tre afskedsbuketter og to priser blev uddelt i FCK-lejren, få sekunder inde i opgøret var det tid til Zecas farvel og efter 13 minutter blev der kastet 15.000 badedyr op i luften, så kampen måtte afbrydes. At være Randers-spiller i Parken må have føltes lidt som at sidde helt alene i baren og se sin ven danse med en smuk kvinde, men kronjyderne tog det med oprejst pande.
Kampens værste:
Hvis der er noget, der hedder sjettedags-tømmermænd, var det nok det, Kevin Diks havde. Hollænderen så utrolig groggy ud og lavede et hav af fejl undervejs i kampen – han så heller ikke prangende ud ved Stephen Odeys 1-0-scoring, hvor han alt for let lod sig overrumple. Den præstation skal skylles ned.
Kampens detalje:
Det var en søndag med store smil og højt humør i hovedstaden, men hos mange FCK-fans var der også tårer i øjenkrogen. Guldfesten var nemlig også en afskedsfest. Der skulle siges farvel til Carlos Zeca, der de seneste seks år har erobret københavnske hjerter på stribe.
Kaptajnen gik fra borde på smukkeste vis og fik en afsked, der vel er uden sidestykke i Superligaens historie? Zeca var på ingen måde klar til at spille, han løb lige præcis nul meter under opvarmningen, men alligevel var han i startopstillingen og gav bolden op, inden han – med en tåre trillende ned ad kinden – blev udskiftet til klapsalver fra tilskuere, holdkammerater og sågar modspillere. Aldrig mere skal FCK-fansene se Zeca på banen i Parken, så de sørgede for at sende ham godt afsted. Nu skal Zeca hjem til familien – arbejdet i Danmark er udført.
Man taler meget om, at man skal huske at hylde sine helte – det huskede FC København-fansene!
LIVE
LIVE: FCK ydmyger Silkeborg i Parken!
Laudrup advarer træner: ‘Skal han overleve så…’
NYHEDER
FCK: – Vi har truffet store, tunge beslutninger
NYHEDER
Verdensstjerne roser Højlund
MEDIE
Kasper Dolberg i choktransfer?
NYHEDER
Hårdt ramt – nu deler United video af Dorgu
NYHEDER
Simeone fatter det ikke
NYHEDER
Afslører særlig Thomas Frank-detalje
NYHEDER Mourinho gør nar af Hjulmands TV 2-interview
INTERVIEW
‘Min tid i FC København var helt perfekt’
Jakob Poulsen med dyster melding
NYHEDER
Gravesen: Sker dét, rykker FCK ud af Superligaen!
NYHEDER
Endeligt tilbage – ‘Måske det værste år i mit liv’
29 år: Tidl. Superliga-stjerne klubløs på 8. måned
STORT INTERVIEW
I tvivl om Bo Svenssons FCK
NYHEDER
Langer ud efter Superliga-stjerne
NYHEDER
AGF-stjerne drømmer om stort skifte
NYHEDER
Tullberg ikke i tvivl: ‘Vi tabte kampen på…’
NYHEDER Brøndby-lejesvend amok – stjæler overskrifterne
NYHEDER
Vild kamp: Hjulmands tropper dræber dansker-fest
INTERVIEW
Roser Superliga-træners søn
FANKLUBBEN
‘Næsten det mest AGF’ske scenarie’
NYHEDER
Junker med vanvittig statistik: ‘Bekymrende’
OPTAKT
OB – FC Fredericia
OPTAKT
FC Nordsjælland – Brøndby IF
NYHEDER
– Nu har Riemers hold et helt andet ry i verden
NYHEDER
Av, Silkeborg! – Det dårligste i SL-historien
OPTAKT
Viborg FF – AGF
Højlund stjæler overskrifter
KOMMENTAR Kæmpe fiasko: Selvfølgelig er Riemer fyringstruet
NYHEDER
Tullberg uenig med TV 2-ekspert
AVIS
Chokskifte? Pep Guardiola nævnes
EKSKLUSIVT
Sender besked til Superliga-boss: Sker til sommer
NYHEDER
Midtjylland-stjerne kalder det ‘barnligt’
OPTAKT
FC København – Silkeborg IF
NYHEDER
Medie: Alt peger på, at han er færdig
TIPSBLADETS DOM
Hvad f….. sker der Tullberg?
INTERVIEW
‘Hvem fanden ringer man til?’
DAGENS SPILFORSLAG
Daka kan gøre det onde ved Onsdagsklubben
FCK slagter Silkeborg i Bo Svenssons drømmedebut
NYHEDER
‘FCK’s vigtigste kamp i mange, mange år’
INTERVIEW
Roser konkurrent: ‘Han er en fantastisk mand’
MEDIE
Blandt dette årtusindes bedste
NYHEDER
Barcelona tager vigtig sejr i guldkampen
NYHEDER
‘Der er ingen undskyldninger’
DAGENS SPILFORSLAG
Hammers kan slå impotente Whites
OPTAKT
Vejle Boldklub – Randers FC
NYHEDER
Dansk profil om voldsom skade: ‘Var et helvede’
NYHEDER
AaB i vildt comeback
NYHEDER
Fælder hård dom: ‘Alt for mange problemer’
NYHEDER
Kæmpe forløsning: FCM-stjerne er tilbage
INTERVIEW
Delaney: Tiden er ikke den rette til det
TOPNYHED
Stort internationalt medie sætter fokus på FCM
MEDIE